DAGBLAD VOOR SGHIEBAM EN OMSTREKEN* DITJES EN DATJES. 46ste Jaargang. Zaterdag 20 October 1923. No. 13774. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geillustreerd Zondagsblad. Binnenland. NIEUWE IEDAMSCHE COURANT Advertantiën! 1—5 regtlf 1.75 j «ikï ragai dsarfcovsn 35 c«nt, 3 nural Bureau KOEMARKT 4. Telefoon ïotereommnnaal 85. Postbus39. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medodeeiingtn 75 ct. per regol. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven wc-rden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Ons oorlogsgevaar in 1918. In de ,,N. R. Ct.." heeft dr. Blankensteijn nog eens uiteengezet, hoe hef in April 1918 gegaan is met het verloop der conflicten tusschen liet Duitsehe legerbestuur en onze Regeering. Men had toen de bekende strijdvraag over het ver voer van zand- -en kiezel over onze spoorwe gen nauwelijks opgelost of er kwam een vor dering van Ludendort'f aan onze Regeering, om die op ons gebied batterijen te mogen opstellen die konden verhinderen dat Engclsche en F ran selde vliegers over ons gebied zouden kunnen trek- ken ten einde de Duitsehe troepen in Vlaanderen te bestoken. De dépêche van Ludendorff, die door den Duitschen gezant te 's-G raven huge aan onze Regeering moest worden overhandigd, was geen ultimatum, omdat er geen termijn in was gesteld, maar de vorm Was toch zoo, dat er een afdoend antwoord op verlangd werd. De Duitsehe gezant, dr. Rosen, begreep zulks en zag er in een begin van een oorlogsverkla ring. Hij had daarom den voor dien tijd bruta len moed om de dépeche van Ludendorfl niet over te geven en verklaarde, dat hij over een beslissing van oorlog of vrede alleen van den Keizer een instructie kan aannemen. Als Luden dorff zijn stuk overhandigd wilde hebben moest hij maar eerst zorgen voor een anderen gezant te 's-Gravenhage. In dien zin bericht! e hij persoonlijk aan den keizer. Deze werd ook door een hoogstaande persoonlijkheid hier te lande in het geding betrokken. Zijn eerste ant woord was ontwijkend, omdat hij zijn diploma tie niet wilde hinderen maar een tweede ant woord liet aan duidelijkheid niets te wenschen over. Wilhelm verklaarde onder geen omstan digheid te zullen toelaten, dat ons land in oor log zou geraken met. Duitseldand. De a!wikke ling van het conflict was nog Wel wat moeilijk, maar hef oorlogsgevaar was geweken. Over het gebeurde is in onze pers in de laat ste weken nog al druk gesproken en nu heeft de „Deutsche Wochcnzeit.ung" für die NicderU'mde zich gewend tot de allerhoogste autoriteit in dit geval (den ex-keizer )met verzoek om in deze de waarheid te mogen vernemen. Zij ontving het volgende antwoord „Toen de Keizer in het jaar 1891 Nederland voor de eerste maal bezocht, bewonderde hij de enthousiasfisehe houding des volks tegen over de Koningin-Moeder en de toenmalige Prinses, thans Koningin Wilhelmina. Zeer aan genaam trof hem ook de hem gebrachte ovatie van de zijde der volksmenigte, die hem steeds als zeer terughoudend, koel en over het alge meen niet-Duitscligczind was afgeschilderd. Zijn bewondering ging in opgetogenheid over toen hij, aan de zijde van de jonge prinses staand, voor de eerste maal in zijn leven de heerlijke nationale hymne „Wilhelmus van Nas- sauen" door de voor het Paleis opgestelde re gimentskapellen hoorde spelen en door de dui zendkoppige menigte het koraal hoorde mee zingen. ITij liet den kapelmeester Verzoeken d'e hymne nog eens opnieuw te laten spelen en toen hij, een plotselinge ingeving volgend, de hand op het hoofd der prinses legde, maakte hij voor zich het besluit, dat zoolang hel in zijn macht en in die van het Duitsehe volk zou zijn, de toekomstige Koningin en haar volk geen leed zou mogen worden aangedaan. Deze belofte heeft, hij van toen af en in het bijzondervan den aanvang van den wereldoorlog tot aan diens ongelukkig einde, gehouden. Ja, de Keizer persoonlijk heeft zelfs tweemaal verhinderd, dat Nederland in den oorlog zou betrokken wor den." De grooten worden gespaard Naar aanleiding van een klacht, socialistisch en" grootschreeuwers nagebouwd, als zouden in Nederland maar aldoor de kleinen zware be lastingen betalen en de grooten ontzien worden, schrijft de „Linib. Koer," volgend veelzeggend stuk „Hoe komt hij aan het idee, dat de kleine luyden de zwaarste lasten hebben te torsen, en zij, die in den oorlog schatten hebben verdiend, bijna niets hebben bij te dragen Heeft hij nooit van de O.W.-belasting gehoord, die 30 procent der gemaakte oorlogswinsten opslokte, ook al werd er later schade op de handelsoperaties geleden Cijfert hij ganschelijk de Vermogens belasting weg Denkt hij niet aan de Personeele Belasting, die voor den midden- en de hoogeren stand uiteraard veel hóoger is dan voor de min der gegoeden Vergeet hij de Rijk; inkomsten belasting met hare lage aanslagen in de onderste rangen en bare gewéldige progressie, die op do hooge en allerhoogste inkomens tot, de helft, ja driekwart toe van het jaarlijksch revenu in- slokt ?Weef hij niet, dat deze maatstaf ook bijv. geldt voor de betaling van schoolgeld, zoodat voor hetzelfde onderwijs, in dezelfde school klasse verstrekt; de een voor zijn kinderen 3,de ander 30, een derde ƒ300 betaalt. Laat men toch de dwaze idee niet verspreiden die van socialistische zijde pleegt te worden voorgepraat, dat de Nederlandsche Staaf de kleinen belast en de grooten verlichtGok met de Grondbelasting, de Successie en andere hef fingen weet hij de bezitters hen sell wel tevinden. Indien dit niet liet geval ware, hoe zou het dan te verklaren zijn, dat buitenlandse!» werklieden zoo gaarne naar Nederland komen, en Neder landsche kapitalisten hun toevlucht in het bui tenland gaan zoeken De heffing op de hooge inkomens in Nederland is nu reeds van dien aard, dat ook de geringste verzwaring een verderen uittocht van kapitaal naar het buitenland zou veroorzaken. Wat die dragers nog helpen meebetalen zal daii door de kleineren meer moeten worden opgebracht. Mècnen ze daardoor beter te worden. Wat gaat er gebeuren, als het kapitaal ons land ontvliedt, en ondernemingen en bedrijven niet meer over genoegzame bedrijfsfondsen gaan beschikken Natuurlijk dat de werkgelegenheid inkrimpt, en er meerdere duizenden arbeiders en bedienden (laten we dit woord bezigen ter onder scheiding van dé beambten in openbaren dienst) met hunne gezinnen niet met 10 of 20 procent gekort worden dit is voor velen hunner reeds geschied maar geheel broodeloos worden en ten algemcenen laste komen der belastingschul digen, waarbij ook de ambtenaren hun aandeel zullen hebben'-bij te dragen. We geven deze aanteckeningen niet als een pleidooi voor de meer gegoeden maar om te doen zien, hoe de werkelijke toestand is, en hoe bet economisch samenstel van dien aard is, dat de drulc, dien men op een bepaald punt legt, zich De Roomsche geest Hij is verschenen en nog wel op twee plaat sen. Brrrr Zenuwachtige abonné's, leest dit relaas niet, Wanneer gij op 't punt staat u ter ruste te be geven, evenmin wanneer ge alleen J.e buis zijf Want is is van 'n zenuwmoordende hoedanigheid. 't Zweemt naar de spookhistorie*», die we in onze jeugd rillend verslonden, bet gelijkt min of meer op die griezelige bijeenkomsten, waai dwaze lieden tegen betaling van een flink entree, al bibberend en klappertandend de handigheidjes genieten van een gehaaid medium. De Roomsche geest is dan, zooals gezegd, tweemaal verschenen. Eerst dook hij op, voor den klets-,,majoor - je snapt niet dat een goede anti-militairist zich daarvoor leent die dagelijks de lompen uit zijn geestelijk magazijn in een „Voorwaarts hoekje sorteert. Vanaf dat duf-onfrissche plekje, deelt be doelde mijnheer ons zijn bevindingen mee. De Roomsche geest zegt hij, is de geest Van gewillige gehoorzaamheid en tamme volg zaamheid. Men zou zoo meenen dat dit nog al een gunstig °ordeel is; er zijn dunkt me wel kwadere geesten. Hij onderscheidt zich tenminste gunstig, van den dito socialistischen, die hoofdzakelijk bestaat uit despotisme Edo Fimmcn is het |aatste slachtoffer en die door de roode pers in handen van het partijbestuur te stellen, alle "Ueeningen, die van de zijne afwijken kan weren. Nochtans is cle roode krantenman heelemaal indirect weer over de heele linie verplaatst. De rijksmiddelen. Bij de wetenschap, die de laatste weken meer algemeen is geworden, dat de financieele en economische toestand hier te lande zorgwekkend is, trekt de maandelijkse!)e staat van rijksmidde len zeker Wel meer de aandacht dan ooit. Deze jstaaf leverde de taaiste maanden de proef op de som, dat. onze financiën sterk achteruit gaan, om welke, reden door den minister van financiën hel. noodzakelijk geacht werd in de toekomst 's lands uitgaven met een aanzienlijk percentage te redu- cceren. Ten einde aan de zware eisohen, welke de laatste jaren aan de schatkist gesteld Werden, zooveel mogelijk te voldoen, Werd het heffings percentage'van de voornaamste directe en in directe belastingen aanzienlijk verhoogd .Enorme bedragen vloeiden hierdoor maandelijks de schatkist binnen, maar nóg Was dit alles niet voldoende om de uitgaven te dekken. Door de ingetreden malaise, die reeds eenige jaren ach- tereenvoortduurt, begon het opbrengen der hooge belastingen steeds moeilijker te worden de toenemende werkloosheid was oorzaak, dat sommige accijnzen, h.v. dat op het gedistilleerd en het geslacht minder gunstig vloeiden, althans veel minder dan de aanvankelijke berekening. De achteruitgaande beweging bovendien van hef zakenleven bad tot gevolg, dal. registratie-, zegel- er, invoerrechten evenmin aan de ver wachtingen konden beantwoorden. De kruik, zoo dikwijls te water gelaten, berst!e eenmaal en andere maatregelen zullen nu gevonden worden, om in komende jar< n de belangrijke tekorten in te halen. De opbrengst, der gewone middelen is in Sep tember bijna ƒ3 millioen bij het vorig jaar ten achter gebleven. De schatkist ontving n.l. ƒ36.337.781 tegen ƒ39.180.051. De achterstand zou nog grooter geweest zijn, indien, waf zelden gebeurt,, de dividend- en tantiëmebélasfing niét een aanzienlijk accres aantoonde van bijna 31/» millioen en ditmaal ƒ5.8 mi'lioen opbracht tegen f2,4 millioen in September 1922. Het beeld, dat do Middelenstaat Opleven., wordt nóg somberder, Wanneer men de cijfers in onderdeel.ui beschouwt. Dan valt aanstonds in bel oog Welk een enorme achterstand van de directe belastingen de, inkomstenbelasting aan toont Hit deze belasting kwam bijna ƒ6 mil lioen'minder binnen, nl. ƒ5,1 millioen tegen 11 07 millioen, terwijl ö'ver de eerste negen maanden van dit jaar 79,69 millioen Werd ontvangen tegen 97,73 millioen in September 1922. Wel is waar moet bij deze geweldige ver mindering rekening gehouden Worden met hef feit, dat in de eerste maanden van liét thans achter ons liggende dienstjaar de inkomsten belasting ruim gevloeid beeft, tengevolge van de thans Wecr mogelijk geworden snellere behande ling van zaken en het, systeem van voorloopige aanslagen, maar er kan op gerekend Wordendat hel met den geweldigen millioenenstroom de- inkomsfenbela'sl.ing gedaan is, hetgeen de laai sl e maanden voldoende Wordt aangetoond. Van de andere directe belastingen liep de grondbc lasting terug van ƒ1.18 millioen tof ƒ1.10 mil lioen, de personeele belasting van /2.I millioen l of 1.9 millioen. Waf de mindere ontvangst der inkomstenbelasting betreft, verdient ook réke- ning gehouden Ie worden mol. de onlwrichliug niet te spreken pver onzen geest en daar hij tevens aan cle Vlootwet-fratsen moet meedoen, ligt het voor de hand, dat die Roomsche geest aan sprakelijk wo:dt gesteld voor deze affaire. Colijn beveelt, dus de Roomschen volgen hun gehoorzamen geest en stemmen toe. 't Is vermakelijk Neen clan zijn de rooden heel wat flinker wanneer de regecring ja zegt, roepen zij automa tisch neen dat is. wat je noemt karakter toonen. Je loopt dan wel de kans, dat je zooals Troelstra, toen Colijn hem de vorige week, onder handen nam, het figuur slaat van den zwetser, die zonder kennis oordeeltmaar ach, dat krijgen de ware broeders toch niet te lezen en de goe gemeente vergeet het wel weer. De Roomsche geest van gehoorzaamheid, is met dit al, volgens den „bewustere" schrijver, een afschuwelijk iets, en er is volgens hem maar een middel om van dien metgezel af te komen: n.l. ons onderwerpen aan de dressuur-zweep van de roode temmers. We zullen er nota van nemen 't Is voorloopig echter niet te verwachten, dat we onze vrijwillige gehoorzaamheid voor het gedwongen slavenlot zullen omruilen. De tweede maal, dat de Roomsche geest er op uit ging, kreeg ds. P. J. Roscam Abbing een bezoek. OIO! wat is die man geschrokken. Hij was nog wit om zijn neus, toen hij in het Ilaagsche lokaaltje, met zijn nachtmerrie-avontuur cle gegoten-ijzeren gezichten van zijn Hervormd Gereformeerde Partijgangers in een verbazings- beweging bracht. van den Giro-dienst, waardoor aanmerkelijke bedragen, die per Giro gestort of overgeschreven worden, nog niet Verantwoord zijn. Behoudens enkele geringe uitzonderingen le verden de overige bronnen alle minder op dan verleden jaar. Lit liet accijns op suiker kwam ditmaal 6 ton meer in, 3.79 millioen tegen 3.16 millioen liet accijns op tabak bracht ruim 2 ton meer op, 1,33 millioen legen 1.10 millioen. De successierechten vorderden met 7 ton, 4.57 millioen opbrengende tegen ƒ3.83 millioen in September 1922. Het slatistiekrecht vorderde van f 288.793 tot 298.838. ^Behalve het accijns op suiker en tabak zijn cle accijnzen achteruit gaande in de opbrengst. Plet binnenlandsch ge distilleerd leverde ruim 1 millioen minder op 4.05 millioen tegen 5.15 millioen in September 1922. Het accijns op wijn liep terug van 507.471 tot f 313.614; dat op bier van ƒ522.620 tot ƒ.362.709, op liet geslacht van ƒ874.802 tot 836.103, op het zout van 157.457 tot 84.278. Van de belastingen die met het zakenleven nauw verband houden, Wezen ditmaal de regis tratie- en zegelrechten een lichte verbetering aan hetgeen echter aan een toevallige omstandigheid moet worden toegeschreven en nieL op rekening komt van een meerdere handelsbeweging. De zegelrechten brachten 1.32 millictn op tegen 1.25 millioen in September 1922 de registratie rechten 1.32 millioen tegen 1.09 miilioen. De rechten op den invoer leverden niet veel veisehil oj) hieruit ontving de schatkist ƒ3.13 millioen tegen 3.35 millioen in September 1922. Van de kleinere belastingen liep cle belasting op gouden en zilveren werken van 83.462 tof /64.94o enig die op de Domeinen van ƒ141.053 tof ƒ124.640; de loodsgelden van ƒ247.491 tot ƒ243.488. Van de belastingen in yerband met (Tc buiten gewone omstandigheden wordt van de O.W. belasting een minus gerapporteerd van ƒ571.236.291/2. De opcenten ten bate van het leeningsfoncls brachten 7.30 millioen op De positie van het Protestantisme. Dezer dagen lieeft dr. G. Oblemiiller, secre taris van den „Evangelischer Bupd" uil Berlijn, te 'o-Gravenhagc een lezing gehouden over Protestantisme en Katholicisme in den tegén- woordigen lijd. Aan hef verslag van liet. „Vader land," ontleedeni wij o.m. de volgende opmerke lijke verklaringen, die wij zonder verder commen taar weergeven Ta Protestantsche landen heeft op het oogen- blik Rome de overhand. Hef Nederlandsche R.-Katholicisme is op weg een tegen formatie tof stand te brengén, liet kleine Katholieke Holland heeft zijn 46 bisschoppen in de wereld. Pater Van Gin»eken hcel'L te Berlijn en Keulen verl eid, hoe men in Holland hét Protestantisme aanpakt. In. Duifs.chland volgt men dit voor beeld. Ook daar is het gemengde huwelijk vol gens bisschoppelijke uitspraak een concubinaat geWorden. Spr. wijst op de R. K. Universiteit, waaraan toch zeker in Holland geen behoefte was het verbod dat Katholiek en sociaal-democraat in welk opzicht ook samengaan-, enz. Spr kwam pas uit Zweden. Er zijn daar nog maar 6000 R.-Katholieken. Bisschop Diepen is daar druk aan het Werk. Rome zette de drie oude bisschoppen af en verving ze door jongelo, waarvan twee Hollanders zijn. Dezen zomer, 't Was dan ook niet die suffe sul, van een Han nes Goedbloed, welke de rommelhoekje -held uit de „Voorwaarts" te aanschouwen kreeg. Neen nu was 't de Roomsche geest van op standigheid, die dominees gestel geschokt had, de geest van heerschzucht, cle geest van verzet, enz. enz. Die Roomsche geest ze de de spreker, en nu volgt een toer waar de gewiekste geest nog een puntje aan kan zuigen,die Roomsche geest slob bert waar hij heerscht liet volk het merg uit cle botten 't is kolossaal waar laat zoo'n wezen het Wie 't niet gelooft, denko maar aan de oude spreuk „Onder den kromstaf is liet goed leven, o!' aan de heldhaftige naastenliefde van zieken zusters, missionarissen e.a. Waar die booze Roomsche geest niet kon door dringen daar is, volgens ds., alles koek en ei, en boter tot op den boom. (Men leze b.v. een ge hoofdstukken uit onze koloniale geschiedenis). De hongerige geest schijnt behalve het merg, ook de hersenen van zijn tegenstanders op te peuzelen ds. vertelde tenminste aan zijn verstij fel publiek, dat Rome in het Zuiden van Duitschland een keizerrijk aan liet stichten was; met dien lagen markenkoers een kleinigheid. Voorts worden er pogingen door dien geest gedaan om onze Koningin Roomscli te maken je merg of bekeer je en wanneer de steenkool op is, worden alle ketters door hem verstookt. Negentig procent van dominees toehoor ders viel daarop in zwijm en de geleerde spreker moest heel waf harde woorden die noch aan 't Evangelie, noch aan 't fatsoen verwant waien gebruiken, eer zij weer tot hun zelve en naar hun woning terug konden keeren. Maar wat is er nu toch van die vei schijningen waar Wie heeft, gelijk de man die in ons het onnoozele schaap ziet, of hij die ons vreest als een geweldig geweldenaar Zooals bij vele dingen de waarheid zal wel in 't midden liggen; en de spot van den een noch de baat van den ander kan ons deeren. 't Zal slechts zaak zijn om onder ons, terwille van een meoningsvèrschil niet dadelijk als leeu wen tegen elkaar op te staan, en in de burgerlijke samenleving niet altijd cle rol van een lastdragen- den ezel te spelen; maar ook de lusten.op te eischen die ons toekomen we hebben lang ge noeg ons met, een plaatsje in de achterhoede te vreden gesteld. Een flinke voorwaartsche beweging hebben wij deze week gemaakt met de opening van onze Universiteit, waardoor het met heldhaftige opof fering gestichte gebouw van ons ondeiwijs, can toch zijn.beschuttend dak heelt gekiegcn. Het gebouw mocht nog zoo trotsch en nog zoo stevig zijn, zonder overkapping, s om ie open voor vele schadelijke invloeden, die zooals het meeste bederf van boven af komen. Eindelijk zullen dan onze gclceiden een acade- misch spreekgestoelte krijgen zullen hun stem men niet meer als die van roependen in -cle woestijn verloren gaan. Eindelijk kunnen ook onze studenten een opleiding krijgen, die hen niet vervreemd van de omgeving, waaruit zij voortkwamen, thuisbe- hooren en niet gemist kunnen worden. Met. de dankbaarheid voor het verkregene van heden en de blijde lioop op cle toekomst, nu aan liet werk voor de twee ontbrekende faculteiten. Maaslandus.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5