verscheen Kardinaal Van Rossum aldaar. In geen 700 jaar Was zoo'n hooge geestelijke op Noordschen grond geWeest. Toevallig waren er bij die gelegenheid ook Hollandsche oorlogs schepen. Men heeft dit in Zweden zeer vreemd gevonden. De vernedering van Duitschland is politiek een voordeel voor Rome, omdat Wiltelsbach aan invloed won tegenover Hohenzollern. Ook in andere deelen van Europa ging Rome politiek onmiskenbaar vooruit. Spr. kwam vervolgens op Roomsehe cijfers voor Duitschland. Er zijn thans in Duitschland 20.000.000 R.-Katholieken, tegenover 38.000.000 Protestanten. Spr. wees vervolgens op de krachtige orga nisatie der R.-Katholieken, waarbij die der Protestanten verre achterblijft. In Duitschland zijn de R. K. tot een volk in het volk georgani seerd. Hoe kon het Protestantisme zoo verzwakken in Duitschland Spr. deed de tegenvraag Hoe kon het in Holland zoo sterk worden De oorlog heeft, zeide spr., het Protestantisme harder getroffen dan het R.-Katholicisme, want. het verloor zijn protestantsche vorsten en zijn organisatie. De pastorie van den predikant ver loor zonen en vader, dé R. K. pastorie niet. De Protestant verloor met Duitschland alles, de R.- Katholiek heeft een tweede vaderland over de bergen en dat vaderland gaat het goed. Wat kan het Protestantisme tegen deze din gen doen Overal waar spr. kwam in de Pro testantsche landen hoorde hij de klachtHet kan zoo niet verder gaan. Er moet iets gebeuren. Maar wat Spr. meende, dat het Protestantisme het met het R. Katholicisme nog kan opnemen op reli gieus gebied. Daartoe wekte hij krachtig op. De accijns op het hier. In Verband met de plannen der regeering tot verhooging van den bieraccijns kunnen de vol gende gegevens van belang worden geacht. De totale opbrengst van den accijns bedroeg in 1918 1.124.261 overeenkomende met een bierproductie van: 724.049 H.L. in 1919 1.460.060 950.936 H.L. in 1920 3.14.392 2.316.137 H.L.in 1921 4.415.772 2.831.957 H.L. in 1922/4.759.886 2.885.553 H.L. In bedrijf waren in 1920 voor zoover be kend, 245 ondernemingen. Van de hieronder begrepen 13 kloosterbrouwerijen, waarin in 1920 uitsluitend voor eigen gebruik gebrouwen Werd benevens van nog 8 andere ondernemin gen van kleinen omvang zijn geen gegevens in de statistiek opgenomen, zoodat deze betrek king heeft op 224 ondernemingen. Deze produ ceerden in 1920 2.316.000 H.L. bier met een verkoopwaarde van ƒ34.370.000. De opbrengst van bij- en afvalproducten bedroeg 1.557.000. Verkocht is in 1920 een hoeveelheid bier van 2.313.00 H.L. met een verkoopwaarde van 34.332.000. Hiervan was bestemd voor binnenlandsclie verbruik 1.187.000 ILL., met een waarde van 26.554.000, en voor buitenlandsch verbruik 126.000 H.L., met een Waarde van 7.780.000. Het grootste deel der productie is afkomstig uitNoord- en Zuid-Holland en Utrecht. De totale personeelsterkte op 15 Sept. 1920 bedroeg 3239 personen, o.w. 2992 mannen, 202 jongens en 45 Vrouwen hiervan waren 579 personen werkzaam als administratief en tech nisch personeel, de overige 2660 waren Werk lieden, meesterknechts enz. Van de 224 ondernemingen werkte 151 met mechanische kracht, 59 hiervan beschikten over 86 stoommachines met een gezamenlijk vermogen van 9300 P.K. Latere gegevens dan die over 1920 zijn (be houdens die aan de statistiek der rijksinkom sten ontleend) niet meer beschikbaar daar ten gevolge van de bezuinigingsmaatregelen de samenstelling der statistiek voor voortbren ging en verbruik der Ned. bierindustrie is ge staakt. Het petitionnement. Voor de beoordeeling van het petitionne ment is kennisneming van het volgende adres aan dc Tweede Kamer, meegedeeld door de „Rotterdammer" en onderteek end door een dertigtal personen te Katwijk, van niet geringe waarde „Gevenmetverschuldigden eerbiedtekennen Ondergeteekenden allen ingezetenen van Kat wijk a.d. Rijn, gemeente Katwijk dat zij door den alhier gevestigden Rijks ambtenaar bij de directe belastingen aange zocht tot onderteekening van het petition nement tegen de Vlootwet waarvan 't ontwerp binnenkort door U in behandeling wordt geno men, daarbij door bedoelden ambtenaar zooda nig zijn voorgelicht, als zouden de kosten uit de aanneming en uitvoering van genoemd Wetsont werp voortvloeiende door de Nederlandsche bur gers in hunne belastingen moeten worden opge bracht en tot aanmerkelijke verhooging van de zelve aanleiding geven dat zij in goed vertrouwen op de juistheid van deze voorlichting het petitionnement hebben onderteekend da;, zij evenwel hierna overtuigd zijn geworden dat de door bedoelden ambtenaar gegeven voor stelling der zaken als onjuist moet worden aan gemerkt Weshalve zij U dringend verzoeken hunne onderteekening van genoemd petitionnement als niet gedaan te willen beschouwen." Zoo wreekt zich de schandelijke agitatie. Op die manier zal het petitionnement averechts werken. De offieieele bezyiniïing. Het verslag der Rekenkamer geeft ook ditmaal weer bewijzen in overvloed, dat er meer kan bezuinigd worden. Zoo erg als vroe ger schijnt het met het geldhooien loch niet te zijn, maar er komen toch tal van staaltjes in 't verslag voor, waaruit blijkt, dat sommige ambtenaren ,nog steeds niet doodrongen zijn van den hoogen ernst der kwestie en van de dringende noodzaak op de kleintjes te passen. 'T Is meer dan ergerlijk als er met geld gesmeten wordt in tijden, dat men zelfs de wgewaar- borgde salarissen vanwege den nood moet aantasten. Een paar staaltjes „Voor het» vervoer van meubelen ten be hoeve van de kanselarij te Belgrado, hier te lande aangekocht voor 120, werd 4575 betaald, dus bijna viermaal den verkoops prijs. Volgens mededeeling van den Minister van Buitenlandsche Zaken was het noodig geweest de meubelen in een gesloten tapis sière te vervoeren aan deze omstandigheid was het toe te schrijven, dat de kosten zoo hoog waren geworden. Een hoofdambtenaar van den Waterstaat voorzag zijn bureau op 's Rijks kosten van een klok van 125. De Kamer was van oor deel, dat wel op een minder kostbare wijze in de behoefte van tijdsaanwijzing had kun nen zijn voorzien. De hoofdambtenaar gaf dit toe, doch beriep zich er op, dat de klok ook moest passen bij de stoffeering van het bureau. Hieruit viel af te leiden, dat ook die stoffeering niet i tmuntte door eenvoud. In verband met de overbrengen in 1921 van den zetel van den Gezondheidsraad van Utrecht naar 's-Gravenhage, werd voor tof- feering en meubileering der nieuwe bureelen een bedrag van ruim /14400 uitgegeven. Onder meer werden aangeschaft drie open boekenkasten van resp. 510, 440 en 375, en vier open boekenkasten voor een gezamenlijk bedrag van 5810, alsmede een vergadertafel voor 1160, een en ander met 5 pCt. korting. Deze uitgaven maakten den indruk, dat bij het besteden der Rijksgelden niet met de noodige spaarzaamueid was te werk gegaan. Naar de Kamer meende waren wel goedkooper kasten voor de berging der bibliotheek van den Raad te verkrijgen geweest en had ook wel een minder kostbare tafel kunnen zijn aangeschaft. Op de vraag, waarom de delegatie bij de Conferentie van den Volkenbond welke met inbegrip van den haar toegevoegden staf uit 14 personen bestond, voor het traject Bazel-Genéve van een afzonderlijken wagon lste klasse gebruik had gemaakt, ten gevolge waarvan voor 36 plqatsen, te bedrage van niet minder an 1022.04 moest worden betaald, antwoordde de minister van Buitenlandsche Zaken, dat het gebruik van een dergelijken wagon onvermijdelijk was, daar de leden der delegatie gelegenheid moesten hebben gedurende de reis vrij en ongestoord overleg te plegen." Zulke voorbeelden zijn er legio. Het laatste is vooral goed. Men ziet de heeren met gewichtige gezichten voortdurend conferee- ren over de geweldige zaken. Thuis en in Genéve was daar natuurlijk geen gelegenheid voor. En moet zulke dooddoeners moet de Reken kamer zich gewoonlijk laten ,,kir"zen (Men weet kruitje in 't riet). Als zij echter maar krachtig volhoudt, zal er op den duur toch wel wat winst te boeken zijn. De meeningen worden ook in de kringen die de Rekenkamer controleert, lang zamerhand wel omgezet, al lijken ze versteend. Vermogen en inkomen. In de Septemberaflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek vindt men opgenomen eenige statistische gegevens betreffende de vermogcnsaanslagen in de Vermogensbelasting tn de aanslagen in dc Rijksinkomstenbelasling. We ontleenen er enkele cijfers aan. In 19201921 waren er 159.449 aanslagen in de Vermogensbelasting, en 19221923 was dit getal gestegen tot 161.498. Het totaal bedrag der vermogens, in duizendtallen guldens, was in 1920—1921 ƒ13.589.499, in 1922—1923 gedaald tot 12.323.831. In de Rijksinkomstenbelasting waren aan geslagen in 19151916 679.110 physische per sonen met een inkomen, in duizendtallen guldens van 1.334.494, in 19211922 was dit gestegen tot 1.638.457 personen met een bedrag, in dui zendtallen guldens van ƒ4.291.744. On er 19221923 zijn nog geen gegevens be schikbaar. Het verkeer Nederland - Duitschland. De Duitsche rijksminister van verkeer, dr. Oeser, heeft in een onderhoud met den Berlijn- schen correspondent van het Hdbl. onder meer gezegd Naar bekend is, heeft de Fransche minister president zich meermalen tegenover de Britsche regeering uitgelaten, dat de spoorwegen in Rijnland en het Roergebied nooit aan Duitsch land moesten worden teruggegeven, doch over gedragen aan een internationale maatschappij, waarin op de eerste plaats Frankrijk en België zouden vertegenwoordigd zijn. Het streven van industrieelen uit Rijnland en Westfalen, om bij de verdeeling van de aandeelen van een der gelijke maatschappij niets te kort te komen, is bij het jongste onderhoud tusschen generaal De- goutte en Hugo Stinnes voldoende gebleken, en ik meen niet verkeerd te zijn ingelicht, indien ik beweer, dat ook in Nederlandsche handels kringen belangstelling bestaat voor deelneming aan een dergelijke maatschappij. Dit laatste kan geen verwondering wekken,moet zelfs,indien hetwerkelijk komt toteen dergelijke ontwikkeling van de verkeerstoestanden, met nadruk geëischt worden. Tevoren echter moet men zich vertrouwd maken met de gedachte, dat zelfs in het gunstig ste geval, bij een zoo hoog mogelijke deelneming van Nederlandsche zijde, in de verkeerspolitiek van zulk een onderneming, gegeven het sterke overwicht van Frankrijk en België, slechts wei nig invloed van Nederland zal kunnen uitgaan. Derhalve kan er niet genoeg in het openbaar worden gewezen op de gevaren, welke de vor ming van een zoodanige nieuwe verkeersonder- nemig aan de Zuid-Oostgrens van Nederland voor dit land na zich kan sleepen. Het Fransch-Belgische voorstel zal in de eerste plaats ten gevolge hebben een bemoeilijking van de wereldconcurrentie der havens Rotterdam en Amsterdam ten gunste van Antwerpen, te meer daar voor Antwerpen bepaalde deelen van het midden en het Noorden der Rijnprovincie reeds als natuurlijke „Hinterland" zijn beschouwd. Dat de Engelsche routes via Hoek van Holland en Vlissingen ten gunste van de Fransche Belgi sche lijnen achterop zullen raken, wanneer het onder Fransch-Belgische leiding staande spoor wegnet de gezamenlijke toevoerlijnen in de hand heeft, dat zal niemand betwijfelen, die de be- teekenis kent van een dergelijke verkeersconcen- tratie. Het ware zeer belangwekkend te vernemen, hoe de Nederlandsche regeering oordeelt over der gelijke plannen en vooral wat uw handelskringen en spoorwegmaatschappijen denken te doen om zich tegen de dreigende gevaren te beschermen. Gemengd Nieuws. Moderne Robinson Crusoë. De Britsche torpedojager Anzac die dezer dagen te Sydney terugkwam, na een kruistocht door de wateren Noordelijk van Australië, rapporteerde op een klein eiland hetwelk zij aandeed om den watervoorraad aan te vullen, een kluizenaar te hebben aangetroffen, die daar alleen woon de, en enkel schapen en geiten tot gezelschap had. Geruimen tijd geleden, aldus vertelde de man, was hij op het eiland aangekomen( om trent de reden van den komst liet hij zich verder niet uit) en had toen twee koppels schapen en geiten bij zich, benevens een hond. Deze was intusschen gestorven, doch de veestapel had zich aanmerkelijk uitgebreid, en bestond thans uit 2000 stuks. De geiten vooral hadden zich uitstekend vermenigvuldigd. De man had zich zelf een goed en aangenaam huis gebouwd van wrakhout en een soort klei, die op het eiland gevonden werd, en in de zon steenhard wordt. Verder had hij een grooten tuin aangelegd, waarin hij alleen groenten kweekte. Nu en dan komt een schip van het vasteland het eiland bezoeken, en brengt uit de beschaafde wereld enkele dingen mee, welke de oude man nog noodig schijnt te hebben, kleeren, boeken en ammuni tie.Veel is dat echter niet, en de ruilhandel met zijn producten wol, huiden en kokosnoten zou hem veel geld kunnen opbrengen. Dat heeft hij echter niet noodig. Het eiland is volgens de bemanning van de „Anzac" zeer vruchtbaar, en het bezit een schat aan natuurschoon, hoewel het slechts 2 mijlen in omtrek is. „De man woont er als een koning" zeide een der matrozen, en ik voel er veel voor, zijn onderdaan te worden." Hoe Fransche overmoed ge straft werd. Een Hollander was getuige van het volgende gebeuren In Bonn stapte een Fransch officier in den coupé, waarin behalve een in Duitschland wo nende Hollander, een heer in een hoek een krant zat te lezen. De officier, waarschijnlijk vertoornd, dat hij door dezen niet begroet werd, sloeg hem de. krant uit de handen. De aldus bejegende reiziger liet de krant liggen en vouwde een andere krant open, welke hij kalm ging lezen. Na eeni- geu tijd sloeg de Franschman ten tweeden male den Duitscher de krant uit de handen. Deze raapte de krant op en zette de lectuur voort, klaarblijkelijk ongeroerd door dit staaltje van bezettingscourtoisie. Toen de trein het station te Keulen binnenliep, stond de Duitscher op en vroeg beleefd „Please, your passport, Sir En ondanks dat de Franschman zich in allerlei ver- ontschuldiging^plooien wrong, eischte de on verstoorbare reiziger, die zich als een der hoogste Engelsche administratieve autoriteiten legiti meerde, de overgave van het paspoort en liet zijn bezettingscollega op het perron arresteeren. De Franschman kreeg drie dagen hechtenis De Indische politie. Borel vertelt in „Het Vad." Indertijd, toen ik te Tjandi (bij Semarang) woonde, werd mijn schrijftafel 's nachts openge broken en 300 daaruit gestolen. Daar ik in mijn studeerkamer veel kostbaar porcelein had en voor nieuwe inbraak vreesde, kwam op mijn ver zoek een Europeeseh politie-opziener eens in die kamer 's nachts de wacht houden. Den volgenden morgen vond ik mijn schrijftafel (waar gelukkig geen geld meer in zat) geheel door elkaar gegooid in mijn tuin en den politieman vond ik liggen met een leege vierkante flesch naast zich. Arme schepsels. Tc New-York hebben een 2000-tal vrouwelijke leden van vrijmetse laarsloges in het hotel Waldorf Astoria vergaderd De debatten duurde van 12 uur 'smiddags tot 12 uur 's nachts. De dames Waren afgevaardigden naar de NeW-Yorksche staatsconventie der „orde van de Oosterster". Er moest gestemd worden over de vraag, aan welke der dames het president schap zou worden toegekend. Ileel in het geheim, achter haast hermetisch- gesloten deuren en dikke geluiddempende gor dijnen, werden de beraadslagingen gevoerd temidden van een ondragelijke hitte. Het ging er zoo heftig toe, dat, ondanks alle geheimzinnigheid, diverse spreeksters in de hotel-corridor konden worden gehoord. Twintig dames vielen in onmacht en moes ten buiten de zaal gedragen worden. Anderen kregen een flauwte, maar werden in de zaal door middel van reukzouten bijgebracht. Een man, die zijn eigen groot vader Werd. Een Zweed, een zekere Pe terson, zoo vertelt de Politie-gids, werd voor het tribunaal geroepen voor een erfeniszaak enlegde de volgende verklaring af. „Ik heb een weduwe gehuwd met een groote dochter. Mijn vader, die dikwijls bij ons kwam, werd verliefd op deze „jonkheid" en trouwde er mee, niettegenstaande het groote verschil in leeftijd. Dientengevolge Werd mijn vader mijn schoonzoon, en mijn schoondochter werd mijn stiefmoeder. U volgt mij mijnheer de Rech ter ,^Eenigen tijd nadien schonk mijn vrouw mij een zoon, die tegelijk de kleinzoon Werd van mij vader (door mij) en mijn oom (als broer van de vrouw van mijn vader). .verstaat u me goed De rechter kon niet anders dan knikken. „Helaas, dat is niet alles", Zeide Peterson, op jammerenden toon. „De vrouw van mijn vader (dus mijn schoonmoeder en schoondochter kreeg een zoon, die tegelijk mijn broer is (als zoon van mijn vader) en mijn kleinzoon (als kind van de dochter van mijn vrouw)" „Dus", zeide de rechter, „gij zijt de broer van uw kleinzoon „Juist mijnheer de rechter", zeide de arme man „Dientengevolge, mijn eigen grootvader En, diep bedroefd brak hij in snikken uit D e „K 1 a s". Het gemeente-gymnasium te Arnhem is, naar de „N. Arnh. CL" vertelt, in het bezit van een afdeeling VI B. Er is een lesrooster en de week telt vele lesuren. De „klas" bestaat uit één leerling. Kosten 6000 's jaars. Welke perspectieven openen zich bij een be schouwing van dit interessante geval De VI B-klas, een Israëliet, viert thans de Joodsche feestdagen. Reeds eenige dagen ge nieten de leeraren van vele extra-vrije lesuren. Onlangs verstuikte de „klas" zijn voet vrije uren voor de leeraren. Dezer dagen moet het zijn voorgekomen, dat de geheele klas zich had verslapen. Men dacht er reeds over de klas dan maar een vrijen dag te laten. Gelukkig blijkt de klas geen aanleiding tw, geven om eenige weken van school te worden gestuurd. De oorlogsdood en. Volgens twee wer ken, welke door de schrijvers Lyon-Caen en Raphael Levy aan de Académie des sciences morales et poliques zijn voorgelegd, bedraagt liet aantal dooden van de legers uit den wereldoorlog elf millioen. Acht millioen soldaten werden direct bij de vijandelijkheden gedood, 3 millioen zijn tengevolge van ziekten overleden. De hittegolf in Juli. Dat de hitte- gold van 6 tot 15Juli jl. vele slachtoffers in ons land heeft gemaakt, wordt, schrijft de heer J. Sanders in het Tijdschr. v. Geneesk. door een mededeeling in aflevering 8 van het maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statis tiek aangetoond. De sterfte in Juli 1923 bedroeg per 1000 inwoners 10.8 tegenover 8 in Juli 1922, en 9 in Juni 1923. De hittegolf maakte vooral in de week van 915 Juli veel slachtoffers. Van de 6564 sterfgevallen in Juli in ons land vielen ruim 1/3 deel in deze week. Hooge sterftecijfers werden aangetroffen voor apoplexie (484 gevallen, waarvan 192 in de week van 915 Juli) hartgebreken (resp. 617 en 221), gastroenteritis vooral bij kinderen boven 1 maand (resp. 210 en 69}m gewelddadi- gen dood, waaronder verdrinking, zonnesteek en hyperthermic (resp. 558 en 366) en ouder dom (resp. 534 en 212). Ook voor mazelen en hersentuberculose werden betrekkelijk hooge cijfers aangetroffen. Kinderen beneden 1 maand hebben schijnbaar weinig nadeeligen invloed van de hitte gehad in sterkere mate was dit het geval bij kinderen beneden 1 jaar, en bij die^ van 14 jaar, doch het meest werden de ou deren getroffen. In totaal verdronken 155 men- schcn Aan zonnesteek en hyperthermic kwamen 302 personen om (214 mannen, 49 kindern (28 beneden 1 jaar en 19 van 14 jaar) en 39 vrouwen), waarvan 276 in de week van 915 Juli. Boven 80 jaar overleden er 13 aan hyper thermic. Van de 253 volwassenen oefenden 155 het landbouwbedrijf uit. De gemeenten beneden de 20.000 zielen werden het meest getroffen (28 gevallen), die boven de 20.000 zielen telden slechts 84 dooden aan zonnesteek, waarvan 59 voor rekening van de 4 grootste gemeenten. De sterfte van kinderen beneden het jaar ^bedroeg 57.5 per 1000 levend aangegevenen in Juli, tegen 46.6 per duizend in Juni. Deze stijging komt zeker ook voor een deel op rekening van de hitte golf. Terwijl er in totaal 980 kinderen stierven, bedroeg het aantal in de 2de week van Juli 309. Kunst en Letteren. Don Lorenso Perosi. Na het overweldigend succes dat Mgr. Perosi met de uitvoering van zijn nieuwste compositie een psalm ter nagedachtenis van zijn moeder, ten deel viel, en de berichten uit Rome omtrent de algeheele genezing van den maestro, heeft het bestuur der R. K. Oratoriumvereeniging te Den Haag Perosi uitgenoodigd haar voorjaarscon cert in Den Haag persoonlijk te komen dirigee- ren. Reeds vroeger bestonden daaromtrent pla n- nen, die echter wegens ziekte van Mgr. Perosi niet verwezenlijkt konden worden. Het ligt in het voornemen der R. K. Orato riumvereeniging, de beide werken uit te voeren, die de componist kortelings in de Kathedraal van Fabiano en thans in Augustus in Rome diri geerde, nl. zijn Passie en de bovenvermelde nieuwe psalm.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 6