resolutie worden voorgelegd, waarin zij haar oordeel over het rapport kan vastleggen. Op dezelfde bijeenkomst zal mr. v. Plaastert een inleiding houden over Bescherming bezien van landbouwkundig standpunt. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Het lustrum van „Sint Bonit'aeius". Ufc afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van transportarbeiders St. Bonifacius" heeft gister haar eerste lustrum op een waardige wijze gevierd. De feestelijkheden gisteimorgen in de Gorzen- kerk begonnen met een H. Mis, waaronder de leden gemeenschappelijk communiceerden, wer den gisteravond voortgezet en besloten met een feest-propaganda-vergadering in het Bondsge- bouw aan de Lange Haven. In de smaakvol versierde zaai was om half acht, toen „SintAmbrosius" het eerste nummer van 't program Verklankte, geen plaatsje meer onbezet. Ongeveer acht uur besteeg de voorzitter der afdecling, de heer J. Schaap, het podium, heette de aanwezigen hartelijk welkom en sprak nog eenige woorden van opwekking om daarna zijn plaats af te staan aan den geestelijken adviseur, den eerw. pater Oonk. Na zijn gelukwensch aan allen, looft spr. de bestuurders voor het vele werk dat zij zich getroost hebben om dit feest te or- ganiseeren en bijzonder prijst hij hen ook voor de piëteit, waarmede zij de overleden broeders herdachten. Komend tot zijn eigenlijke rede, geeft spr. als kern daarvan op Jezus Christus, is de vriend van den werkman. Spr. geeft dan een korte schets van de voor christelijke tijden, toen de herinnering aan 's menschen hooge bestemming vervaagd en het broederschapsbegrip verloren was. toen de heerschers den arbeid verachtten en dien slechts goed voor hun slaven Vonden. De groot.e Verandering na Christus' komst op aarde, zet spr. dan breed uiteen. Hij, Christus, die tot voedstervader een Werk man koos, plaatste den arbeider weer op dem troon, waar een heidensche samenleving hem afgestooten had. Ook de arbeid heeft Christus hersteld in zijn bovennatuurlijke Waarde, zoodat de christen arbeider thans in dienst staat van den aller- hoogsten patroon, Jezus Christus. Als een schrille tegenstelling zet spr. tegenover den christen arbeider, den dito heidensche, die beroofd van geestelijke goederen weer even ellendig is ge- Worden als de slaaf van voorheen voor hem vraagt spr. gebed en medelijden. Na nog een woord van hulde aan het bestuur, dat alleen in dit jaar 44 nieuwe leden heeft aan geworven eindigt spr. zijn indrukwekkende rede met een gloedvolle peroratie. Tweede spreker was de hoofd-besl uurder, de heer H.Jansen,die in afwijking met de manieren van den tegenstand er,eerst wil beginnen met er op te wijzen dal, wij als Roomschen plichten heb ben zoowel tegenover kerk en huisgezin als tegenover maatschappij Als antwoord op de vraag of zoo'n inleiding noodig is, noemt spr. dan eenige staaltjes van plichtsverzaking en geloofsontrouw, die veel voorkomen en op den duur de menschen van hun organisatie vervreemden. Alleen wanneer wij ons niets te verwijten hebben dan kunnen wij ook van de patroons eischen dat zij hun verplichtingen nakomen. Want ook wij hebben redelijke grieven al vech ten wij de bezittende klasse niet aan, 't stelsel van 't kapitalisme keuren we af. Ook wij zijn niet tevreden zooals de zaken nu gaanarbeidsverlenging, het gesnoei in de sociale wetten enz. de afgunst tegen óns steekt het hoofd op. Krachtig wekt spr. op tot versterking van de positie der christelijke vakbeweging hon derden arbeiders zijn nog geen lid. Dit moet anders worden, want steunen wij onze organisa ties niet, dan steunen wij indirect het socialis me, dat niets anders wil dan revolutie en geloofs vervolging. Als middelen om die lauwheid te vernietigen noemt spr. stevige propaganda voor Roomsche lectuur en het huisbezoek. Allen moeten wij ijveren voor onze Roomsche organisatie, daar zij alleen volkswelvaart geeft in den ruimsten zin des woords. Spr. eindigt zijn rede met een woord tot de vrouwen, waarin hij haar opwekt om zonder morren de contributie te voldoen, hoe noode zij het geld ook missen kunnen, want alleen door vakvereeniging en standorgnnisatie zal het mogelijk zijn, te behou den wat wij hebben. Nadat de voorzitter de heer J. Schaap, den spreker had bedankt, zongen allen het Aan U, o Koning der eeuwen", waarna de heer Ghamhly iederen in verbazing bracht door zijn krasse goochelkunsten de h'iaten tusschen zijn toeren werden door pianist Bone.faas en violist Bouwman verdienstelijk aangevuld. Een goed gespeeld nummer van ,,St. Ambrosius" besloot het eerste gedeelte van het mooie program. Ook na de pauze zorgde genoemd korps en Chambly-Kardee voor kostelijk amusement, zoodat iedereen voldaan huiswaarts keerde. Met dit welgeslaagde lustrumfeest kan „St Bonifacius" tevreden zijn. Des middags zijn de kinderen der leden door 't duo Chambly-Kardee aangenaam bezig ge houden, terwijl een weldadige dame voor allen een aardige verrassing bereid had. R.K. Middenstandsvereen. „De Hanze." Dezer dagen vergaderde dé Hanze in maison v. d. Heijden. De voorzitter do heer Brounts opende de ver gadering met den christelijke" groet, heette de leden welkom, en kon constateeren dat de Vergaderingen hoe langer hoe drukker bezocht Weden. Hij vond zulks een verblijdend teeken en zag daarin het bewijs, dat de*leden met hun be stuur medeleven. De voorzitter vèrzoclit ver volgens aan den secretaris de notulen voor te lezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierop stelde de voorzitter aan de orde punt 3: Winterprogram, en verklaarde hieromtrent de ideeën van de leden te Willen Weten. Na eenige besprekingen werd aan het bestuur opgedragen de praatavonden onder eigen leiding te rcorga- niseeren, terwijl er voor speciale punten sprekers zullen gevraagd worden. Punt 4: Agenda Jaar vergadering te Leiden. Wegens het grootc pro gramma stelde de voorzitter voor een resumé van de te behandelen punten te geven, waarmee de leden zich vereenigden; besloten werd niet mee te gaan met de voorstellen en als candidaat voor het hoofdbestuur aan te wijzen den heer v.d. Brule, terwijl over de molie's Gouda en Purme- rend aan de afgevaardigden een vrij mandaat gegeven werd. Bij de rondvraag werden nog diver se punten als winkelsluiting, voorschotbank en gemeenteleveringen besproken, die ten genoegen der sprekers door den voorzitter Werden beant woord. Verder niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter onder dankzegging voor de aangename en leerrijke besprekingen met den Christ, groet de druk bezochte vergadering. Excursie Katholiek Streven. Deze vere'eniging organiseert jaarlijks, uit stapjes voor haar leden, van welke traditie ook dit jaar niet zal worden afgeweken. Dank zij de bereidwilligheid der firma Jamin te Rotterdam, zullen het bestuur en leden van Katholiek Streven, Woensdagmiddag a.s., de fabrieken van bovengenoemde firma bezoeken. De V.O.V. Van bevoegde zijde verzoekt men ons opna me van het volgende. Niettegenstaande herhaalde aansporingen door den Raad van Arbeid en door de plaatselijke agenten van dien Raad en ondanks de Voort durende propaganda in dagbladen, tijdschriften met prospectussen, aanplakbiljetten, enz. zijn en nog altijd personen boven 35 en beneden 65 jaar, die, hoewel daarvoor in aanmerking komen de, nog steeds verzuimd hebben zich op tegeven voor de Vrijwillige Ouderdomsverzekering tot het verkrijgen van ƒ3.—Ouderdomsrente per week. En toch berokkenen deze personen zich grootc schade, indien zij blijven verzuimen een V.O.V. aan te gaan. 1-Iet is herhaalde malen gebleken, dat dergelij ke personen denken, dat zij ook zonder verzeke ring op 65-jarigen leeftijd in hel genot van ouder domsrente komen, doch uitdrukkelijk zij er hiernogmaals op gewezen, dat, zonder verzeke ring die groep van personen absoluut geen rente ontvangt. Daarom wordt in het belang van die personen zelf, hier nogmaals gezegd „Bedenkt u toch geen oogenblik, wacïd, niet langer maar sluit zoo spoedig mogelijk een vrijwillige ouderdoms verzekering. Beter en goedkooper kunt gij u nergens ver zekeren. Voor slechts 39 cent per Weck te be talen vanaf 3 December 1919 krijgt gij niet alleen ƒ3.per week ouderdomsrente, maar meer nog, nadat uw verzekering drie jaar heeft geloop en en gij komt alsdan te overlijden wordt aan uw echtgenoot(e) of erfgenamen 100.- uit gekeerd." Weliswaar krijgen bedoelde personen, omdat de verzekering na 3 December 1921 wordt aangegaan, eerst eenigen tijd na het 6uste jaar recht op rente, maar dit. is altijd beter dan in 't geheel gein rente te ontvangen. Voor deze verzekering komen in het bijzonder in aanmerking kleine neringdoenden, vrouwen van arbeiders, gepensioneerde mannen en vrou wen met, een klein pensioen en alle oude mannen en vrouwen die verpleegd worden voor rekening van armbesturen, R. K. en Diaconale Gestichten cn nog tal van anderen. Om een verzekering te kunnen sluiten mag de man (of zijn vrouw) vallende onder deze groep niet in de Vermogensbelasting en niet in dcRijks- inkomstenbelasting naar een inkomen van 2000 of meer zijn aangeslagen. Daarom nog een laatste en ernstige waar schuwing voor deze groep van personen. „Wanneer u vóór 3 December 1923 geen Vrij willige Ouderdomsverzekering sluit, is de kans om volgens artikel 24 der O.W. 1919 (dus voor het goedkoope tarief van 39 cent, per week) een ouderdomsrente te krijgen, onherroepelijk ver loren. Slaat dus deze waarschuwing niet in den wind. 3 December 1923 is het beslist te laat. Meldt u dus aan bij den Raad van Arbeid of bij de plaatselijke agenten. IJsvereeniging. De Schiedamsche IJsvereeniging houdt Don derdagavond' in Maison v.d Ileyden een leden vergadering. Men zie annonce, Firma Gebr. Baks. Dezer dagen opende de van ouds bekende slagersfirma, gebr. Baks, op Broersveld 113, baai- geheel verbouwde zaak. De aannemers Heyster hebben eer van hun werk, want do nieuwe winkel is een waar ju weeltje geworden. Het geheel is naar de eischen des tijds inge richt de granieten vloer, met ronde hoeken, de glanzende witte-tegclwanden, marmeren toon bank en dito weegschalen alles is zoo hygiënisch mogelijk. Voor het geriefelijke is eveneens ge zorgd de betonnen zoutbak bevindt zich onder de etalage, en een electrisch gedreven vleeschmolen doet zijn taak in een ommezien. Wanneer 's avonds de rijk geornamenteerde plafondslamp en de electrische lichten in de etalage zijn ontstoken, komt alles dubbel mooi uit. Deze verandering, die een groote verbetering is, zal ongetwijfeld de firma Baks ten goede komen, wat zij voor haar ondernemingsgeest dan ook wel verdient. Pandora. Een mooi programma biedt deze week Pandora haren bezoekers. Hier doet Tom Mix in „Zijne Majesteit"- een sprookjesachtige ontmoeting met eene prinses, en zijn ijzeren vuisten, gepaard aan zijnen onverschrokken moed en groote stout heid, in haren dienst gesteld, maken ITare Hoogheid weldra tot, „Zijne" prinses. Van keurige regie getuigt ook de 7 acten lange hoofdfilm „De blanke gevangene." Op het t fPbneel treedt succesvol „1' homme cpii tombe", Niotna op. Zijn niet alleen kundige, doch ook grappige staaltjes van acrobatiek zijn verbazingwekkend. Wij bevelen dit programma gaarne aan. Flora. Alvorens haar „onderaardsche" verblijfplaats te verlaten, tracht de „Flora-directie de laatste programma's, als een waardig slot, zoo aantrek kelijk mogelijk saam te stellen. En met succes Deze week „gaan", na een aantal komische één acters, twee zeer mooie hoofdfilms. „De zoon van den inbreker", waarin ons ge toond wordt, dat zelfs bij den diepst gezonken misdadiger altijd nog 'n glimp van eerlijkheid blijft lichten, is een keurig filmwerk. Dat 's menschen-vernuft ook in de techniek der filmopname tot buitengewone daden in staat is, toont ons de 2e hoofdfilm „De dochter der Zee". De opzet en bewerking van dit nummer, het welk zich grootendeels op den bodem der zee afspeelt, is verbluffend. Een aanbevelingswaardig programma, een be zoek overwaard. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Po litie op alle Werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags zakmesje, portemonnaie.met 10 cent, schrift, ceintuur, sleutel, dameshandschoen, portemon- naie inh. 4 cent, blauwe Werkkiel en róode zak doek, rijwielpomp, pakje inh. boveneinden van kousen. Bij vinders booclschappentasch, J. van Vul pen, Bonunelschestraat 25 portemonnaie met inh,' v. Kruiningen, N. Maasstraat 8; postduif, Wed. Gerrets, Maashofje 18 rozenkrans in étui, J. v.d. Ree, Broersveld 49 Printator, A. Jongejan, Zuid landschestraat 20b vernikkelde rozenkrans, en katoenen beursje, J. Rademaker, Spinhuispad lb kilogewicht, D. Mulder, Groe- nelaan 95; glacé handschoen, E. Spies, Noorcl- vestingel 21 papieren geld, P van IToogdalem, Oost singel 102; sleutel, M. Versteeg, Prinses Julianaschool Oostsingel balk, A Nijman, Hoofdstraat 81/3 papieren geld, J Oosterman, K Achterweg 1 bruin hondje, J Vlugman, Noordvestsingel 69 zilveren dameshorloge met armband, van Ooijen, Huismansstraat 69 pa pieren geld, W Noordijk, Nieuwstroat 21 ro zenkrans, A Leenderts, Hoogstraat 159 para- pluie, E van Walsum, Rotterdamschedijk 27a Sleutel, P C Mak, Ged Broersvest 58a rozen krans in étui, Wed A Bouman, Broersveld 5o jongenspet, C van Rooijen, Buitenhavenweg 76/6 postduif, L van der Waal, Van Smale- veltstraat 18 R K Kerkboekje, J Rademaker, Spinhuispad lb portemonnaie met inh W Kemper, Korl bindst raat 12; zwarte wasdoeken boódschappentasch, A van Meurs, Brugman- straat 24a; heerenportcmonnaie met gelden ge deelte van een gouden ring B Vol, Brugman- straat 38 rood zijden kindermuts, A de Roo, Kreupclstraal 33 eau de eologneflesch met zil veren stop, A van Leeuwen, Vijfsluizen 11 herdershond, B v. Gerven, ZwarteWaalschestraat 22 portemonnaie inh. bon, A. van Berk, Brug manstraat 46b schoolboekje, L van Gerven, Hoofdstraat, 201b postduif, J Rozema, Broers- beid, 176; rozenkrans, L v Aken, Gerrit Ver- boonstraat 6 ceintuur, P Brounts, Nieuwsticlvt ZZ 31 zilveren dameshorloge gemerkt, L van Zanten, Ploegstraat 9 De koopvrouw A. C. h e e f t heden- morgen bij de politie aangifte gedaan, dat zij gisteravond in een logement door haar levens gezel v. L. mishandeld is in ruil voor een afge knipte haarlok had hij haar een blauw oog gesla gen. Door de politie is gister aan gehouden de werklooze distillateursknecht v.A. die een koffer met zich droeg, waarin bij nader onderzoek een blikken bus met 5 Liter jenever bleek te zijn. Hoewel de jenever niet van diefstal afkomstig was, is tegen v. A. proces-verbaal opgemaakt wegens ongedekt vervoer van alcohol. UIT ROTTERDAM. Wat een tol opbrengt B. en W. van Rotterdam verzoeken machti ging tot onderhandelingen over afkoop van den tol op den weg van Rotterdam naar Overscliie met het rijk, de provincie en de gemeente Over scliie. In afwachting van het resultaat van deze onderhandelingen stellen ze voor de tolheffing voorloopig nog een jaar te bestendigen, en het recht van tolheffing tegen 18.000 voor één jaar te verpachten aan den tegcnWoordigen pach ter den lieer M. G. de Bruijn, te Overschie. De Rijksscrum-inricliting. Naar men verneemt, is het thans als zeker te beschouwen, dat de Rijksserum-inrichting hier ter stede gevestigd blijft. De gebouwen ervan zullen door het rijk opnieuw ingehuurd worden. Gemengd Nieuws. De dikke slager. Natuurlijk worden in Zuid-Limburg tal van anecdoten verteld in verband met het verblijf van de Koningin-Moe der in Houthem en de aanraking der landelijke bevolking met de vorstin. Een van de typischste is de volgende, meldt de „Msb." II. M. zat eens aan de halte Houthem bij mooi weer met een hofdame buiten op een bank op het perron de komst van het lokaaltreintje af te wachten. Een dikke slager zette zich naast de beide dames en wachtte eveneens, af en toe een woordje pratend. De riian merkte plotseling, dat verschillende op het perron komende bezoekers zeer eerbiedig groetten. Hij bezag eerst zich zelf en begreep dat het eerbetoon niet hem gold. Toen keek hij de beide naast hem zittende dames eens goed aan en toen ging hem een licht op. „God Vergeef me," declameerde de man beduusd, nam zijn beenen en verdween in een minimum van tijd uit het gezicht, aldus, op ietwat wondere wijze, zijn eerbied betuigende. Misdaad? In de grensplaats Bocholt is Woensdagmorgen de spoorwegarbeider W. Schmeink dood in zijn woning gevonden. Zijn slaapkamer was geheel met gaslucht gevuld de gasslang van een keukenhaard had iemand door het, sleutelgat naar de slaapkamer geleid. Brandstichting. De 37-jarige fabri kant. A. J. B. uit Nieuw-Namen is naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht, bij wordt ervan verdacht, op 5 October brand te hebben laten stichten. D e IT a agsche deurwaarders. De centrale recherche in Den Haag heeft gister ochtend aangehouden en in bewaring gesteld de ontslagen deurwaarders der gemeentebelasting B. W.^ A. J. F. V. en G. A. L„ die zich zouden hébben schuldig gemaakt aan verduistering van gelden der gemeentebelastingen. Ongelukken. Gisteravond is de heer II. in de Kanonstraat in Den Haag aangereden door een motorwagen van de tram. Hij viel van zijn fiets en kreeg een hersenschudding. Van nacht is hij in het ziekenhuis aan den Zuidwal overleden. Schipbreuk. Liet Amerikaanschc stoom schip „Salvation" is op de kust van Coney Is land gestrand. De, opvarenden Werden door een kleine boot opgenomen, die ter assistentie was uitgevaren. Ook deze leed echter schipbreuk. Twee man verdronken en de anderen Werden door de kustwacht en een politievaartuig gered. Oplichter. In verband met de berichten over de knoeierijen van de Brusselsehe Bank te Amsterdam vernemen wij, dat in Overijzcl een zekere L„ Wonende te Almelo, is Werkzaam ge weest, die er zijn werk van maakte, den boeren papieren' van waarde te ontfutselen en door middel van de bekende contracten aan handen en voeten te binden. Van politiewege wordt tegen hem een onderzoek ingesteld. Drooggelegd. Tengevolge van een ge brek aan de gemeente-waterleiding zit Nijmegen sedert Zaterdag zonder water. De standsom roeper maakte bij bekkenslag bekend, dat de sproeiwagens water rond zouden brengen. Ongelukken. Het drie-jarig jongetje van W. dat gisteren in den vooravond voor de ouder lijke woning in de Alexanderdrinalaan te Apel doorn, speelde, is door een op hol geslagen paaid omvergeworpen. De beide wielen van den wagen, waarvoor het hollende dier gespannen was, gingen het ventje over het, lichaampje. Het, kind was onmiddellijk dood. Des zwervers einde. Onder de ge meente Hoevelaken is gevonden het lijk van den zwerver, bijgenaamd Friesche Jantje. Hij is vermoedelijk door een auto overreden. Ketel gebarsten. Gisteravond is bij Tiel de stoomketel van de sleepboot „Belgique" gebarsten. Er deden zich geen ongein,ken bij voor. De boot is Vandaag stroomaf gezakt ter ïèparatie. Inval. Eergistermiddag hebben de rechter commissaris en een substituut-oIficier bij de rechtbank te 's-Gravenhage, in samenwerking met de Leidsche recherche, een inval gedaan in een pakhuis van A. H. M. K. in de Nieuwstraai te Leiden. Deze Werd er van verdacht, medeplich tig te zijn aan de verduistering door B. als di recteur der N.V. Confectiefabriek Holland Lc Leiden eenige weken geleden gepleegd. Een groa- te partij goederen is in beslag genomen,en K. |S naar het huis van bewaring in Den Haag over gebracht. Aangehouden. Een rechercheur hccb te Amsterdam een 2.8-jarigen brievenbesteller aangehouden, verdacht van oplichting van 65 gepleegd ten nadeele van het, rijk. Hevige brand. Gisternacht omstreeks drie uur werd te Eindhoven de branoweer gc waarschuwt! voor een feilen fabrieksbrand, welk' w'oedde in de sigarenfabriek van de iirma M Smulders en Go. Ter plaatse gekomen vond de brandweer de brandende fabriek reeds geheel j11 lichte laaie. Enkele muren begonnen reeds n' beweging te komen, blijkbaar door den felle" wind. De commandant der brandweer, de heer va" der Harten, waarschuwde daarvoor, doch nic* zoodra heeft hij de woorden „pas op, want d,c muur staat zwak" uitgesproken, of daar stort' een groot stülc van den voorgevel naar bonede"- Dientengevolge werd de commandant onder puinhoopen bedolven en toen men hem er om t vandaan haalde heeft hij slechts enkele ooge"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2