Het geheimzinnige raadsel DE PHOENIX" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. FEU ÏITlIëTÖ'ft8.~ Verven en Stoomen. 46ste Jaargang. Dinsdag 23 October 1923. No. 13776 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseli Nieuws, DE BEWEGING IN RIJNLAND. Het „Berliner Tageblatt" verneemt van den waarnemenden regierungs praesident te Dusscl- dorp, dat men er niet op moet rekenene, dat de separatistische putsch een grooten omvang zal aannemen. Te Dusseldorp zelf zijn 2300 separa tisten buiten'gevecht gesteld. In het district Dusseldorp is het rustig. - Toen Lloyd George in Amerika vernam van de afkondiging van de Rijnlandsche republiek, verklaarde hij Er bestaat geen twijfel of er zit Fransch geld achter de beweging'. Hij voegde eraan toe, dat hij van het begin af aan had ge loofd, dat de inval in de Roer tot eerste tot eerste doel had de verbrokkeling van het Duit- sehe rijk te forceeren. Naar uit Aken verluidt ruken Rijnlandsche troepen geleidelijk in de Belgische zone en de Ei fel op. Men vreest een nationalistische tegen beweging aan den kant van de schupo, wier on zijdigheid slecht camouflage zou zijn en die ver sterkingen verwacht. IN HET BEZETTE GEBIED. Over de conferentie van Slirmes e.s. met de Franschen, meldt de,,Tel." nog dat, de Loon der besprekingen aan liet slot pijnlijk koel Was. In het Franschc hoofdkwartier Uecrschte gisteravond <>en zeer ernstige stemming .Men Verheelde zich 'niet, dat de mislukking der besprekingen met tl tin nes het afbreken van de onderhandelingen beteekeni, en men concludeert uit de houding der Duitsclie industrieelen, dat de Duitsclie regeering Rijn en Roer prijs geeft door de exploitatie van de Roer-industrie thans geheel aan de Franschen over te laten. Reeds in de allereerste dagen moet gerekend Worden op een volkomen stillegging der groote bedrijven, waardoor Woensdag 550,000 arbei ders Werkloos zullen worden en de straten der steden in het Roergebied zullen vullen. Hoe de stemming ouder hen is kan worden opgemaakt uit het feit, 'dat vaders van huisgezinnen van daag niet een dollarstand van 80 milliard, per week met een bedrag van 20 milliard moeten uitkomen. DE DUITS Cl IE RENTENBANK. Gisternamiddag heeft te Berlijn in-het ministe rie van Financiën de oprichting van do Duitsclie Ren tonbank plaats gehad. In de openingsrede Wees de rijksminister voor Financiën, dr. Luther, er op, dat door de uilgiflo van de biljetten der Rentenbank als waardevast betalingsmiddel, een belangrijke verlichting voor de rijksbank zal intreden, daar ten gevolge van de aflossing der vlottende schuld de Rijksbank een over eenkomstig bedrag «»an bankbiljetten kan in trekken. Zooals reeds gemeld werd, bestaat de Raad van Beheer uit veertien leden, verte genwoordigers van den landbouw,- handel in dustrie en het bankwezenpresident is de voormalige Pruisische minister van Financiën dr. Lentze. BEIEBEN EN HET BUK. De vergadering van den Rijksraad, waarin de strijdvraag fcusschenBcieren en de rijksregeering. zou besproken worden, zal Woensdag of Vrij dag bijeenkomen. De meeste staten zullen door h.unne minister-presidenten vertegenwoor digd zijn, de Beicrcsclie minister-president Von Knilling zal echter niet komen en Beieren heeft ook reeds doen blijken, dat het den rijksraad "iel bevoegd acht een beslissing te nemen. 8G Rij hing de haak weder op de telefoon. Hij 'aapte, de ineengefrommeldo courant weer op, streek deze glad en herlas het bericht, dat zoo zeer zijn woede en verwondering had gaande §emaakt. En waarlijk dit was geen wonder. Immers "Het Eerste Nieuws" bevatte niet minder dan de mededeeling, dut in verhand met den moord °P professor Kvan gepleegd gevangen genomen Waren de beide kinderen van den professor én Jozef èn Alice Evan. En er werd nog bij gemeld, dat men zoo goed als zekere bewijzen in handen 'ad, dat beiden medeplichtig waren aan den tot xtog toe onopgelosten moord. brits Werner was buiten zichzelf. Als de courant vermeld had, dat Jozef Evan 'n hechtenis was genomen, dan zou hem dit Zukcr ook ten zeerste ontsteld hebben, omdat hij eri broer van Alice geen moeilijkheden toe- Xv,;nschte en ook omdat hij voor zich overtuigd VV"A dat Jozef Evan geen vadermoordenaar kon z'jn. Maar hij zou niet zoo erg verwonderd zijn ge- f-'e.sL. Immers er bestond reeds de mogelijkheid, 'd ook de justitie vernam, dat Jozef Evan in tand geweest was ten tijde, dat de moord op 'fin vader werd gepleegd. En daar moest wel een DE VIJFDE ARBEIDSCONFERENT1E. De vijfde arbeidsconferentie is gistermorgen te Genèvë bijeengekomen. Aanwezig waren ge delegeerden van 42 staten. Ook Argenlinië was weder officieel Vertegenwoordigd. IERLAND. De bladen vernemen het volgende berucht uit Dublin. De vierhonderd geinternoerdc Iersche op standelingen, die alda-ar in de Mounl joy-gevangc- nis een hongerstaking waren begonnen, zijn uit de gevangenis in militaire auto's naar een andere plaats vervoerd. Velen van hen waren door het lange vrijwillige vasten te zwak geworden om t'e loopen en moesten in de auto's geholpen worden. Een twaalftal moest zelfs op een draag baar naar de auto's worden gebracht. Sommigen, onder wie eenige republikeinsche leden van het pas-gekozen parlement bleken in teernstigen toestand te verkecrcn om vervoerd te worden. Zoodra het nieuws van het transport te Dublin in het republikeinsche hoofdkwartier werd vernomen, trok een aantal vrouwen naar de gevangenis en knielde op het plein voor het gebouw in een lange rij neer, ten einde zoo de wegvoering der gevangenen te verhinderen, omdat de militaire auto's haar niet konden passeeren. Er waren evenwel vele vrijstaat-troepen op de been en om ruim haan te maken waren deze genoodzaakt', de vrouwen met geweld te verwijderen. Op dat oogenldik gingen ook enkele andere republikeinen zich er mede bemoeien met het gevolg, dat het tot kleine ongeregeldheden kwam. Piastiras, heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin bij zegt, dat de revolut.ioimnire regee ring vastbesloten is, de Wetten uit te voeren en de orde te handhaven. Indien zulks noodig mocht zijn, zal zij tot de krachtigste maal.rege len overgaan. De slaat van beleg en de censuur zijn opnieuw voor geheel Griekenland afge kondigd. In Athene .hccrscht nog volkomen rust, doch de revolutionnaxre rogcèring Gonalas is voort durend in vergadering. De nynister van Buitenlandsche Zaken,Alexan- dris, beeft aan den Times-correspondent de verzekering gegeven, dat het overgroote deel van hét leger en de geheele vloot getrouw aan de regeerirtg is en hij verklaarde, dat de opstand spoedig zou zijn onderdrukt. CHINA. Berichten uit Hankow bevestigen, dat alle vreemdelingen van dpn consul order kregen om Tsjarig Tsje te verlaten, daar de oorlog tusschen de Noordelijke en zuidelijke troepen weer is begonnen en de stad gebombardeerd zal worden. OOSTENRIJK. Het resultaat van de verkiezingen voor den Oostenrijkschen Nationalen Raad is, met uit,, zondering van de gegevens van drie districten bekend. Gekozen werd tot nu toe 73 chrislelijk-so- cialen, 54 sociaal-democraten, acht Groot- Duitschers. Hiervan vallen op Weencn 17 christelijk- socialen, 27 sociaal-democraten en 1 Groot- Duitscher. Bondskanselier Seipcl en de christelijk-so ciale leden der regeering werden allen met groote meerderheid van stemmen herkozen. GRIEKENLAND. In Griekenland is een contra-ri volui ionnnire be weging uitgebroken met Korinthe als centrum, Voor zoover Lot dusver bekend is, hebben de garnizoenen van 5 steden zich bij de rebellen aangesloten. De overige 24 garnizoenen zijn trouw aan de regeering. De leiders der op standelingen, twee generaals en één kolonel, eischen onmiddellijk aftreden van de revolu tionaire regeering, ten gunste van een be wind, dat volgens hen'Vertrouwen aan de be volking zal inboezemen. Zij hebben den koning verzocht, voor het houden der verkiezingen een zakenkabinet te doen samenstellen. De opstandige garnizoenen van Patras en Korinthe zijn geconcentreerd hij het Kanaal van Korinthe. Hun getalsterkte is onbekend. Alle telefo nische en telegrafische verbindingen zijn ver broken. Ongeveer driehonderd opstandelingen uit Ghalkis hebben Skima'l.ari, aan de voor naamste spoorlijn tusschen Athene en het Noorden bi* et. De regeering heeft'reeds troepen uit Athene tegen de rebellen doen oprukken. Tot dusver is nog geen bericht omtrent een botsing ont vangen. De leider der revolutionnaire partij, ALLERLEI. Uit Berlijn. De nieuwe sterke val van de mark heeft de rijksbank aanleiding gegeven, het druk ken van 100 milliard markbiljetten voor te be reiden. Met de uitgifte van deze biljetten zal reeds in de eerstvolgende dagen begonnen worden Uit Agram. In bet Zuiden van Joegoslavië ziju onlusten uitgebroken. Hierover Wordt ge meld, dat een afdeeling der gendarmerie naai de plaats Donja Salja Werd .gezonden, om de bevolking, die in opstand" was gekomen tegen de plaatselijke autoriteiten, te ontwapenen. Toen de gendaymen de plaats naderden, Werden zij van alle kanten met geweervuur ontvangen. De geheele patrouille, bestaande uit 12 man, werd gedood. Militairen zullen naar de streek gezonden worden. Uil Londen. Gistermiddag zijn Masaryk en Benejs hier aangekomen. 0>)dQr vele anderen wachtte ook een vertegenwoordiger des boilings hen op. Ui' Brussel. De Centrale Sigarenmakers hond in België heeft zoo juist de algi niocnc sta cking uit,geroepen ter verkrijging van een ver hooging van 15 van den duurletocslag. De beweging treft speciaal Antwerpen en SI Nieo- laas. Uit Londen. De prins van Wales is gister avond te Londen teruggekeerd van zijn incogni- Io-bezoek aan zijn boerderij in Canada. Uil Berlijn. Graaf Kandz, het rijksdaglid, wordt benoemd lot rijksminister van voedsri- voorziening. Hij treedt uit de Duitsch-nal ionale partij Binnenland. B. K. Universiteit. Eenige t e 1 e g r a m m e n. Wij hadden gelegenheid den stapel telegram men in te zien, welke ter gelegenheid harer opening door de R.K. Universiteit zijn ont vangen. Eenige ervan verdienen de algemcene belangstelling. Dat van Z. H. den Paus is reeds gepubliceerd Z. Em. Kardinaal Van Rossum zond het volgende telegram Vreugdevol meelevend het historisch feit in onze Nedcrlandsche Kerkgeschiedenis wen- zwarc verdenking op hem vallen. Maar dat er iemand ter wereld zoo dwaas kon zijn, ook maar een oogenldik Le veronderstellen, dat Alice -Evan aan den moord medeplichtig was, dat sloeg l'ém met uiterste verbazing. Hij kon zich eenvoudig niet voorstellen, dat iemand zoo onnoozel'zou zijn, Alice te verdenken. En in de courant werd nog al gezegd dat men zoo goed als zekere be wijzen tegen dc dochter in handen had. Geen oogenldik geloofde Wcrdcr, dat het meisje, dat hij liefhad, ook maar in dc verste verte medeplichtig kon zijn aan dc gruwelijke misdaad, hij was overtuigd, dat spoedig blijken zou, dat de justitie een dommen flater begaan had. Maar door hetgeen hij zooeven door de tele- doon vernomen had, was zijn verbazing en zijn woede ten top gestegen. Want Crans had hem in vertrouwen medegedeeld, dat de detective Dun ning degene was, die de justitie op dat spoor bracht, dat Bunning zich er op beroemen kon de dochter van Evan in deze onaangename positie te hebben gebracht. Hij zou de bewijzen tegen haar en haar broeder hebben opgestapeld. Zoo'n vervloekte fat, siste Frits Werner, wat ben ik toch dom geweest om hem te vertrouwen, ondanks zijn idiote fatterigheid. Men mag dui zendmaal meenen, dat die man een scherpzinnig speurder is, in werkelijkheid is hij een groote ezel. En onbetrouwbaar bovendien, want hoe heeft hij gedaan alsof hij geen grootere zorg had dan Jozef Evan te redden. En nu laat hij niet alleen hem, maar ook Alice in hechtenis nemen. Dat is waarlijk verregaand. sehen wij de St. Radboud-Stichting geluk en terwijl Wij krachtig en echt wetenschappelijk en diep godsdienstig levCn afbidden voor dc nieuwe Universiteit vcrleencn Wij vol gaarne aan al hare medewerkers' onzen ze gen. Kardinaal Van Rossum. Z. Em. Kardinaal Schulte uit Keulen zond een kort telegram hartelijke gelukwensch en bij deepening der R.K. Universiteit. Mgr. Orsenigo, internuntius was verhinderd om persoonlijk te komen, zoo seinde Z. Em. uit Olgiuatc, maar hij zond zijn beste wensclieu met de verzekering, dat ik met U ben door mijne gebeden, opdat God Zijn rijksten zegen schenke aan deze nieuwe haard van wetenschap,dooi de hollandsclie katholieken ontstoken. U zegene de Heer uit Sion, seinde Mgr> Dr. Smit, de Apostolische Vicaris van Noorwegen en bij voegde er uit het Boek der spreuken het volgende aan toe Geef den wijze een gelegen heid eride wijsheid zal hem toevloeien onderwijs hem en hij zal zich haasten de wijsheid in zich op te nemen het beginsel der wijsheid is de vrees des Ileeren, hoofdstuk 9, vers 9 en 10. Dan een telegram van Frans van Cauwelaert, burgemeester van Antwerpen Verheug me van harte met Roomsch katholieke Nederland om opening van zijn Universiteit en wensch nieuwe Alma Mater een schitterend en vruchtbaar bestaan voor eeuwen. Frans van Cauwelaert, Burgemeester Antwerpen. Een hartelijk telegram van de Vlaamscho Studenten. Dan nog enkele telegrammen uit ons eigen land. Eerst, dat der R.K. Kamerclub De leden der Katholieke Kartierclub be treuren zeer dat zij door de zeer belangrijke aangelegenheden, die in de Kamer aan de orde zijn, verhinderd worden de opening van de Katholieke Universiteit bij te wonen zij nemen evenwel in den geest daaraan deel en vormen dc vurigste wensch en voor den bloei en de ontwikkeling van de Katholieke Univer siteit vivat flor eat universitas Carolina. Nolens, President. BonGaerts, Secretaris. Het mag zeker tot tevredenheid stemmen schrijft de „Resb." dat in het eerste jaar de colleges der Katholieke universiteit bezocht worden door 116 studenten, waaronder 9 zijn ingeschreven voor de faculteit de Godgeleerd heid, 59 voor de faculteit der Letteren en Wijs begeerte (n.l. 25 Oude Letteren, 34 Nieuwe Let teren) en 48 voor dc faculteit der Rechtsgeleerd heid. Wellicht komen nog meerderen zich aan melden in deze eerste weken. Dat is een mooi begin en te verwachten is, dat het volgende jaren crescendo zal gaan.. De pauselijke internuntius. De Pauselijke internuntius, Mgr. Ccsare Or senigo, titulair-Aartsbisschop en Apostolisch Internuntius te Den Haag, is Zaterdagavond van zijn buitenlandseli verlof teruggekeerd en heeft de leiding van de legatie van den H. Stoel weer op zich genomen. Telef. 15. Terwijl Frits Werner zoo zich zeiven opnieuw opwond, was het voorwerp van zijn woede min der ver af, dan Werner misschien wel meende. Op hetzelfde oogenblik toch beklom hij de trap, die naar Frits Werner's kamer leidde en stond zoo eensklaps voor diens verwonderde oogen. Goeden avond, zei hij en stak met innemen- den glimlach Werner de hand toe. Maar deze deed of hij het niet zag. Zijn groet beantwoordde hij evenmin maar vroeg dadelijk op feilen toon Is liet waar, mijnheer Bunning Wat zou waar zijn? zeide deze kalm. Werner toonde hem de courant. O, zeide hij, ik heb het avondblad nog niet gezien, wat staat daar in Dat Alice Evan gearresteerd is. Zoo, is dat toch gebeurd Gij wist het nog niet Neen, ik ben vandaag buiten dc stad geweest, antwoordde de detective, raad eens waarheen. Dat kan ik niet raden, zei Werner stug. O, ik heb den Beukenhof bezocht. Wat een buitenplaats is dat. Mijnheer Bunning, riep Werner, dat interes-* seert mij voor bet oogenldik niet. Ik verlang iets anders van u Le welen. Is het waar, dat Alice gearresteerd is door uw toedoen Zoo Hebt ge dat ook al vernomen. Te'drom- mel van wien weet ge dat Gij schijnt het niet pret! ig te vinden, dat ik dit weet. Neen zeker niet. Hoe zijt ge daar achter ge komen Dat is geheel bijzaak, ik w il weten of het waar is. De detective knikte. Nu ja, zei hij, het is zoo. Maar al geef ik u dit toe, ik zou niet graag willen, dat dit dadelijk iedereen wist. Van wien hebt ge die wetenschap Doch Frits Werner sloeg geen acht op deze vraag. Dan moet ik u toch zeggen, mijnheer Bunning, zeide hij, dal u er zeer eigenaardige principes op na houdt. U speelt tegenover mij comedie alsof u bezorgd is voor de Evans en intusschen tracht gij hen in het ongeluk te storten. Het is hoven- dien heel dom van u, dat gij u en anderen op een dwaalspoor, hebt laten leiden, want ik ben over tuigd, dat Alice zeker geheel onschuldig is. Ik ook, klonk het kalm terug. U ook Maar M'n driftige vriend, zei Bunning, terwijl hij zitten ging, zorgvuldig de pijpen van zijn pan talon iets "optrekkend, ik dacht dat ge de kwestie begrepen zoudt hebben. Maar dat hebt ge blijk baar niet gedaan en daarom wil ik u het geval ophelderen. Ik ben er zeer nieuwsgierig naar. Dat mag ik wel. Zie eens, ik heb Jozef Evan en zijn zuster heel netjes laten opbergen, omdat dit de eenige manier was om hen buiten gevaar te stellen. Als Jozef Evan op het oogenldik vrij was zou hij vandaag met z'n vrienden vertrekken en dat mocht niet. Als Alice Evan niet in hechtenis genomen was, kon ik haar onmogelijk bescher men. Wordt vervolgd). E SCHIEDA HE COURANT 323

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1