Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Rechtzaken, Scheepvaart. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Over andere onderdeden van het. verslag een volgende keer. Wetenschap en algemeen belang. De ministers van onderwijs, kunsten en weten schappen en van binnenlandsche zaken en land bouw hebben, naar aan het „Hdbl." wordt ge meld, een commissie in het leven geroepen, die zal onderzoeken, door welke maatregelen en in welken vorm het toegepast natuurwetenschappe lijk onderzoek hier te lande "dienstbaar kan wor den gemaakt aan het algemeen belang. Aan de autoriteiten, ressorteerende onder het departement van oorlog, wordt verzocht, die commissie, indien zij op hen daartoe een beroep mocht doen, zooveel mogelijk behulpzaam te zijn bij het uitvoeren van haar taak en haar alle ge- wenschte inlichtingen te verschaffen. Ze is de opvolgster van de, in 1918 ingestelde, wetenschappelijke commissie van advies en onderzoek in het belang van volkswelvaart en weerbaarheid. De krankzinnigen. Tot welk een mentaliteit de haat van Poin- caré de geesten in Frankrijk opvoedt, blijkt nu uit een artikel van het heethoofd Léon Daudet, Kamerlid en hoofdredacteur van de „Action Frangaise. Dat artikel overtreft in schandelijkheid al wat er ooit in de schandelijke oorlogsdagen is ge schreven. De ,,N. R. Crt." heeft er wat van ver taald. Men hoore ,,Le bateau ivre", het dronken schip, zoo is zijn jongste artikel getiteld. Die dronken boot is Duitschland. .Het is niet onwaarschijnlijk, zoo zegt Daudet, dat wij in Duitschland een schouw spel van organische ontbinding te zien zullen krijgen. De voorzichtigheid gebiedt Frankrijk, daarbij vanuit zijn ijzeren stoel aan den Ruhr goed toe te kijken, teneinde, voor het geval dat het pan-germanistisch element het zou winnen, de schroef sterker te kunnen aandraaien. Dat begint al frisch Als men nog niet wist, dat de ontbinding opzet en doel van de Ruhr-bezetting was, komt men er nu wel achter. De man vervolgt dan „Maar dat punt eens vastgesteld kunnen wat mij betreft de Duitschers elkaar dooden, in stuk ken scheuren, vermoorden, koken, opvreten, Beieren, Pruisen, Saksers, Thuringers door el kaar, ik zie daar geen enkel bezwaar in. Integen deel. Een veertig millioen Duitschers minder dank zij een eerigszins geperfi clionnecrden burgeroorlog, voorzien \an alle moderne com fort, vliegtuigen, tanks, gassen dat lijkt mij iets buitengewoon wenschelijks en ik zal dank wijten aan elke dictatuur of revolutie, of hon gersnood of pest, die mijn ongeduldige verwach ting ten dezen Ï.00 spoedig mogelijk zöu bevredi gen. y In één woord, ik wensch vurig een definitieve schipbreuk en het uit elkaar vallen van het dronken schip." Hoe was het ook weer De oorlog was be gonnen om debeschaving van heel de Wereld te reddenLeven we nu in een dol huis of zijn de Franschen, systematisch door den haat vergiftigd, gek geworden Daudet is nog niet Frankrijk, ztker niet. Maar hij is een voorman in de politiek en in de jour nalistiek en zijn gifdruipend artikel zet de ver woesting in de geesten in elk geval al weer ont zaglijk vooruit. van meening, zich te moeten beperken tot het aangeven van algemeene beginselen, volgens welke de arbeidsinspectie georganiseerd moet worden. Het I. C. V. meent, dat de wijzen van toepassing, in het bijzonder wat betreft de voor schriften van administratieven en rechterlijken aard, kunnen worden overgelaten aan iederen staat. „In beginsel moet de taak der inspectie be perkt blijven tot de controle op de naleving van wetten, betrekking hebbende op de arbeids voorwaarden en de bescherming der arbeiders, meer in het bijzonder op de bescherming van den vrouwen- en kinderarbeid. ,De zuiver technische controle of de werk zaamheden als bedrijfspolitie worden niet ge acht, in dezen taak omvat tc moeten worden. De technische controle vereischt een specialen met bijzondere kennis uitgerusten dienst. Wat betreft de bescherming van het publiek tegen de gevaren van zekere industriéele instellingen, dit wordt niet geacht te behooren tot het terrein, der toepassing van wetten, die den arbeid regelen of beschermen. Anderzijds, indien het toelaatbaar is, dat bij afwezigheid van speciale wetten op de minnelijke schikking of arbitrage bij arbeidsgeschillen, de arbeidsinspecteurs hun medewerking kunnen verleenen voor een minnelijke schikking dei- arbeidsconflicten, dan nog is het noodzakelijk, dat gestreeft worde naar een wettelijke in-het- levenroeping van bijzondere organismen, die bij arbeidsconflicten bemiddelend, beslissend of oordeelend kunnen optreden. „Is het Internationaal Christelijk Vakverbond van meening, dat de taak der arbeidsinspectie dusdanig beperkt moet blijven, het is eveneens van meening, dat de bepaalde takken van pro ductie, handel en verkeer, met name de land bouw, de marine, de mijnen, etc., de inrichting van een bijzondere inspectie kunnen vereischen. „Doch de bijzondere inspecties, geheel optre dend volgens methodes beantwoordend aan hun doel, moeten dezelfde grondbeginselen vol gen en gecentraliseerd zijn onder een en dezelfde directie „Anderzijds meent het Internationaal Christe lijk Vakverbond te moeten opmerken, dat dé doeltreffendheid van de arbeidsinspectie voor al afhangt van den geest, waarvan deze inspectie is Vervuld. Hel is dus van belang, dat de controle op de naleving der op den arbeid betrekking hebbende wetten wordt toevertrouwd aan per sonen, die zoowel aan onaanvechtbare moreele waarde, een voldoende technische competentie, alsmede een grondige kennis van de arheidswereld bezitten. Er bestaat dus reden om in het kader der inspecteurs van den .arbeid een belangrijke plaats voor te behouden voor de arbeiders of vroe gere arbeiders, die deze hoedanigheden bezitten „Het is evenzeer wensclielijk, dat de controle der arbeidswetten in de ondernemingen, waarin vrouwelijk personeel werkzaam is, worde uitge oefend door vrouwen. „Tenslotte wordt het zeer wenschelijk geacht, dat er in de uitoefening van hun respectievelijke functies tusschen de arbeidsinspecteurs en de vakorganisaties een nauw contact bestaat." Voor andere belangstellenden bestaat op be perkte schaal gelegenheid tot introductie (het congres-bureau is gevestigd Prinsengracht 721 Amsterdam). een bericht uit New York met de gehecle equipa ge van 80 man ter hoogte van Delaware zou zijn vergaalf, spreken dit bericht tegen. Zij gelooven, dat het hier een ander schip betreft. Gepakt. In een der laatste jaren van den oorlog Werd op een der drukste punten van New Oxford Street een groot warenhuis opgericht dat in luxueuse inrichting zelfs in Londen nau welijks zijn Wedergade vond. Een kleine drie jaar geleden behoorden Maxsons magazijnen tot tot meest bekende modepaleizen der stad, toen volgde even plotseling dc instorting, en de zaak ging failliet. De eigenaar, een Pool, Mendlevitch, geheetend:e z;ch echter Mendelsohn Pet noemen, bleek spoorloos verdwenen en alles, waarop dc cred'teuren beslag konden leggen, was zijn auto en zijn prachtig ingerichte woning in Highbury. Wegens oplichting en het Verkrijgen van goe deren onder Valsche voorspiegelingen werd Mendlevitch door de recherche in alle landen bezocht. Zijn aanwezigheid Werd gemeld uit Amerika, Indië, Singapore en China, tot hij einde de vorige week, na een jacht van drie jaar, te Parijs ge arresteerd is. Uit de gegevens van het Belgisch kamerlid Ileyman blijkt, dat de katholieke werk- liedenvereenigingen in België na de groote sla king op de spoorwegen met reuzenschreden zijn vooruitgegaan. Plet aantal leden bedraagt thans ruim 200.000. Een nieuwe Land ru. In de Seine bij Parijs is onlangs de romp van het lijk een r Vrouw ontdekt. Men vermoedde dadelijk een .misdrijf. En inderdaad, heeft men thans den moordenaar gearresteerd. Hij is haar echtgenoot, de 34-jarige mecanicien Dervcaux, die een volledige bekentenis aflegde. Hij had na een twist de ongelukkige vrouw geworgd en daarna met een zaag de beenen en het hoofd van den" romp gescheiden.Na zijn gruwelijke daad stopte hij de overblijfselen in drie pakketten, welke hij een week of drie geleden in de Seine wierp. Slechts een er van Werd opgevischt. Men kwam Dcrveux op het spoor, doordien een zuster der vermiste vrouw de kléeren herkende. Dervaux had ver teld, dat zijn vrouw vertrokken was zonder dat hij hij wist waarheen. De moordenaar staat zeer ongunstig bekend. Hij legde geen zweem Van berouw aan den dag en beschuldigde zijn slachtoffer bovendien van huwelijks-ontrouw. Uit de textielindustrie. De samenwerkende besturen der arbeiders organisaties te Enschede hebben aan de Ensche- desche Fabrikantenvereenigingen gisteren den volgenden brief gezonden Uwe Vereeniging meent ons te moeten wijzen op de verstrekkende gevolgen, Welke de staking op de fabriek Kremersmaten met zich mede zal brengen. Wij stellen echter vast, dat deze staking een gevolg is van de mede door Uwe ver eeniging aangekondigde loonsverlaging, die vol gens onze meening door niets gerechtvaardigd is en waarvan de noodzakelijkheid nog niet is aangetoond Deze nieuwe verlaging der toch al zoo lage loonen der textielarbeiders, welke tot gevolg zal hebben, dat deze voor Velen zullen dalen tot beneden het bestaansminimum, is niet te aanvaarden. De door u bedoelde gevolgen, die hier uit kunnenvoortvloeien komen dus geheel voor rekening derwerkgeveis.Deze zouden alsnog voorkomen kunnen worden wanneer de w'erkge- versvereenigingen een ander standpunt innam. Internationale regeling der Arbeidsinspectie. Het standpunt van het I. C. V. Het Internationaal Christelijk Vakverbond heeft zich in zijn op 19 en 20 October 1923 te Basel gehouden Bestuursvergadering eveneens uitgesproken over het vraagstuk der vaststel ling van algemeene beginselen voor de arbeids inspectie, het eenige agendapunt van de thans te Geneve plaats vindende Vijfde Internationale Arbeidsconferentie. Een memorandum van den volgenden inhoud werd aan de Conferentie toegezonden „Bet Internationaal Christelijk Vakverbond is van meening, dat de wettelijke bescherming der arbeiders op internationaal terrein onmo gelijk te verwezenlijken is, zonder het bestaan van een afdoende controle der nationale wet gevingen. liet I. C. V. acht het ni t noodig, dat deze controle een internationale zij, maar dat zij in eiken staat geregeld worde volgens dezelfde be ginselen, vast te leggen in een internationale conventie. „De pogingen, ondernomen om te komen tot een internationale overeenstemm'ng over de beginselen en methodes der arbeidsinspectie acht het I.C.V. zeer nuttig en zij zullen goede resultaten moeten opleveren. „Bet Internationaal Christelijk Vakverbond is Iïet reconstructie-congres der Algemeene R. K. Werkgevers-vereenigimi. In een vergadering van 23 October werd de Congres-Commissie der A.R.K.W.V. door den Federatie-Voorzitter den heer J. P. J. Assel- bergs geïnstalleerd. Deze Congres-cCommissie bestaat uit de hee ren H. P. J. Asselbergs, Ch. Stulemeyer, L. de Beer, II. M. J. Blomjous, W. Huysmans, Mr. M. |- Steenberghe, E. van Oppen. Ir. H. F. J. Hou ben, F. Schoenmaker, J. A. Berxoets, 11. W. D. Helle- brekers, Mr. Th. Westcrwoudt Dr. L. G. Kor- tenhorst, Mr. Jos. Maeyer, Mr. B. van Spaen- donck, Mr. A. van Liebergen, Mr. B. H. D. Her- mcsdoi'f en Mr. C. P. M. Romme. Deze Commissie zal nog worden uitgebreid met afgevaardigden van den hij het R.K. Ver bond van Werkgeversvakvereenigingen aange sloten organisaties. Tot leden van het uitvoerend Comité werden gekozen de heeren J. P. J. Asselbergs-Voorzitter, Dr. L. G. Kortenhorst, SecretarisPenningmeester Mr. C. P.M. Romme en Mr. M. Steenberghe leden. Het Congres zal gehouden worden in Hotel „de Twee Steden" te 's-Gravenhage op Woensdag 28 November a.s. Als praeadviseurs treden op de heeren I. Ch. Stulemeyer te Breda over het onder- Werp Verlaging van productiekosten. II. H. M. J. Blomjous te Tilburg over het onderwerp: Handelspolitiek en Belastingpolitiek. III. Dr. L. G. Kortenhorst te Heemstede over het onderwerp Verdere maatregelen tot werk verruiming. De conclusies der inleiders zullen weldraworden gepubliceerd. Nadat elk der inleiders op het Congres het woord heeft gevoerd, bestaat ge legenheid tot gedachtemvissiding, uitsluitend voor leden der A.R.K.W.V. en van de bij het R.K. Verbond aangesloten Vakvereenigingen. Een pers-comité word benoemd tot voorlich ting van de pers. Tot bijwoning van het Congres zullen worden uitgenoodigd de bij de A.R.K.W.V. en het R.K. Verhond georganiseerde R.K. werkgevers, de leden der Katholieke Jonge Werkgevers Vereeni ging, de Ministers van Arbeid, Handel en Nijver heid, van Binnenlandsche Zaken, van Financiën, van Koloniën, van Waterstaat en van Buiten- landsche Zaken; de voornaamste hoofdambtena ren der verschillende departementen, de leden der Staten Generaal, de leden van den Nijver- heklsraad en der Rijkscommissie voor Werkver ruiming, de Besturen der Verschillende R.K. sociale organisaties en die der Werkgeverscen- tralen, en het Bureau van den Senaat en de Hóogleeraren der Juridische Faculteit van'de R.K. Universiteit. De millioenenzwéndel. „Tekel" vertelt in 3e „G. en E.-lander", dat er een aantal lieden aan de beurs van Amsterdam zijn, die te goeder naam en faam bekendstaan doch niet geaarzeld hebben om zaken te doen voor die lui van de Brusselsche Bank. Laatst was er een zoogenaamde executie aan de beurs, waarin aandeelen der Danube Oil Cy gestoken waren. De heele beurs wist er van dat die aandeelen ingestoken waren door de heeren van de Brusselsche Bank, doch er werd niet tegen geageerd, dat de aandeelen in die executie waren. Weet ge waartoe die aandeelen in de executie Werden gebracht Om er een koers voor te kun nen noteeren, waarmede de rijke boeren in Noord Brabant en Zeeland beetgenomen konden wor den en ze wilden de financieele kranten er toe overhalen dien koers op te nemen, doch deze bedankten er voor en toén gevraagd werd, waar om de kranten het weigerden, luidde het ant woord, dat zij zich niet wilden leenen voor dien zwendelboel. Dat was de rede, dat die koers niet opgenomen werd en derhalve met dien koers geen agitatie kon gemaakt worden. De Brusselsche Bank is nooit een bank geweest, doch had den naam Bank aangenomen om beter de argeloozen beet te kunnen nemen. Dat lukte wonderwel. Reeds twee jaar geleden werd dikwijls de klacht vernomen, dat in de twee genoemde provinciën vele rijke boeren bedrogen waren door een paar Amsterdammers, die liun puike papieren hadden weten af te troggelen om daarvoor aan deelen der Brusselsche Bank in de plaats te geven Volgens „Tekel" ligt de schuld voor een groot deel bij de Justitie, die niet ingegrepen heeft, toen dat noodig was. De o o r 1 o g legen de sprinkha nen. Zuid-Afrika wordt, zooals bekend, her haaldelijk gct< isterd door sprinkhanen. De ener gieke hoeren hebben aan dit ongedierte den oor log verklaard en deze wordt op krachtige wijze voorbereid. Zoodro op een'gegeven plaats de wijfjes der sprinkhanen zijn neergestreken en eieren hebben gefègd ieder verscheiden duizenden is de hoer verplicht aan het centrale sprinkhanen, bureau op daarvoor rondgezonden formulieren mede te deelen waar die eieren gelegd zijn. De gegevens van dezerapporten Worden bewerkt, jzooda! men na een tijd precies weet waar de jonge sprinkhanen zullen uitkomen in het voorjaar bij den eersten regen. In die streken worden nu groote depóts aan gelegd van soda-arseniet, bruine suiKer en stroop, terwijl duizenden spreriKcl-pompjcs aan de bevohcing verstreict worden. De boeren ver eenigen zich tot sprinKhaan-secties, die cIk uit tien man bestaan. Zoodra de sprinichanen beginnen uit te komen krijgt men dat merkwaardige effect, dat al zoo herhaaldelijk beschreven is. In de gebieden waar de insecten beginnen te leven, is de grond in permanente beweging, alsof er aldaar kokend en borrelend zwart water op stond. Er verloopen nu zes weken, voordat zij kunnen vliegen en in die zes weken moet dc geweldige slachting gebeurd zijn. Nu trekken clus de secties er op uit. De suiker, de stroop en de soda-arseniet worden in water aangemengd en dan wordt dit mengsel op het gras gespoten. Wel 400.000 vierkante mijlen moeten op deze wijze behandeld worden. De sprinkhanen houden veel van zoet, eten daarom het gras en sterven spoedig daarop. Heel vaak ook heeft men opgemerkt, dat zij elkaar opaten, als zij zelve met de zoete heerlijk heid bespoten waren. Zijn er nu streken, die onvoldoende bewoond zijn, dan zendt de re- gcering daarheen treinen met het bedoelde zoete vergif. De onmisbaarheid der couran ten. De dagbladstaking te Ncw-York heeft, tengevolge gehad dat twee der meest'bekende winkelzaken in Fifth Avenue in financieele moeilijkheden zijn geraakt. Deze moeilijkheden zijn daaraan toe te schrijven, dat de beide za ken twee weken lang niet hebben kunnen ad- verteeren, waardoor hun omzet geweldig was verminderd. Dramatise.hearrestatie. In Britsch Indië zijn er eenige dramatische arrestaties ver richt van fanatieke opstandelingen, die tot de beruchte Babar-Akali-bende behooren. Een der voortvluchte leiders van de bende, Dhanna Singh geheeten, werd nabij Ilosjiarpoer (in de provincie Punjab) door twee Britsche inspecteurs van politie, vergezeld van eenige inlandsche politieagenten gearresteerd. Een geladen re volver, dat de arrestant reeds gericht hield, werd hem snel ontnomen. Hij bleek echter ook in het bezit te zijn van bommen, die, terwijl hem de handboeien werden aangedaan, met een hevigen knal ontploften en zoowel den arrestant zelf als 5 inlandsche polit'ebeambten doodden. De beide inspecteurs en de overige politieagenten werden ernstig gewond. Ten einde de Het Internationaal Eueharistiseh Congres noodzakelijke eenheid en samen werking te verkrijgen cn op bepaalde oogen- blikken wellicht minder gcwcnschte publicaties te voorkomen, verzoekt het Pers- cn Propagan- da-comité ten dringendste alle algemeene (met name de schriftelijke) propaganda, slechts in overleg met het comité te voeren. Het bedoeld comité heeft reeds een aantal bekende personen bereid bevonden op eventueel te heieggen plaat selijke vergaderingen te spreken. Hieronder volgt een aangevuld lijstje van adressen der bestuurderen, tot wien men zich voor bepaalde aangelegenheden gelieve te wen den 'j Voor alles betreffende het algemeen secreta riaat Pater W. van Dijk O.S.A., algemeen secretaris, Spinhuissteeg 4, Amsterdam.- Voor alle zaken betreffende pers, propaganda, publiciteit enz. den heer L. A. P. M. van den Broeke, voorzitter van het Pers- en Propaganda- comité, wiens bureau tijdelijk gevestigd is te zijnen huize Jhcob Marisstraat 14, Amsterdam, tot het pers- en propagandabureau zal zijn in gericht. Voor huisvesting: den heer mr. dr.P. J. Witt.e- man, voorzitter van het comité voor huisvesting, Keizersgracht 232. Voor bureauaangelegenheden kapelaan Mol, congresbureau Bagijnhof 32, Amsterdam, welk congresbureau voorloopig dagelijks is ge opend tusschen 121/2 en 11/2 uur, telefoon 36977. De West - Morelan d."De eigenaars van de „West-Moreland", welk schip, volgens De "rechtbank te Rotterdam heeft gistermorgen veroordeeld den 24jarigen Pool M.P., verdacht van poging tot diefstal, voorafgegaan door geweldpleging, hij herhaling, tot 4 jaren gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. Naar men zich herinneren zal, werd de sigaren winkelier A. J. Nyzen, aan de Nieuwstraat 4, op Zaterdagavond 21 April des avonds te 11 uren juist toen ij van plan was te sluiten, door een man, die voorgaf sigaretten te komen koopen met een hard voorwerp op het, hoofd geslagen. Nyzen kon echter nog om hulp roepen en de aanvaller moest tde vlucht nemen. Eerst werd aangehouden een zekere P„ dien Nyzen voorgaf te herkennen. Deze herkenning was echter maar gefungeerd Nyzen had een hem door de politie gegeven opgedraeht, geen enkel treken van her kenning te geven in bijzijn van den verdachte, niet goed begrepen De eerst aangehoudene werd vrijgelaten en daarna werd dc Pool, die enkele dagén tevoren uit Amsterdam \yas gekomen ge arresteerd. Hoog water te Hoek van Holland. 27 Oct. v.m. 3.29, n.m. 3.45. 28 Oct. v.m. 4.03* n.m. 4.15. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 2.30 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 6