regelen worden getroffen of actie gevoerd. 2. Mét politiek advies wordt gegeven door het Bondsbestuur, nadat dit bestuur zich door mon delinge besprekingen en zoo noodig door schrifte lijk overleg heeft georiënteerd omtrent de mee ning van vooraanstaande R. K. personen en van besturen van katholieke vereenigingen, op wier oordeel het Bondsbestuur te dezer zake prijs stelt en voorzoover deze personen en besturen daar toe bereid worden gevonden, en nadat het Bondsbestuur overleg heeft gepleegd met een vergadering van afgevaardigden uit de Rijks- kieskringorganisaties. 3. Het politiek advies wordt verdeeld over de Rijkskieskringen in bepaalde lijsten. Deze lijsten vormen te zamen één lijstengroep. Daarnaast kunnen nevenlijsten door de kiezers worden ingediend. Nevenlijsten, in verschillende kieskringen ingediend, kunnen worden verbon den, echter alleen zóódanig, dat 'n lijst slechts met één lijst uit iederen anderen kieskring kan worden verbonden." Dit bestuursvoorstel is van een uitgebreide Memorie van Toelichting voorzien. Woningen voor ontoelaatbare gezinnen. Naar B. en W. van Amsterdam in de Me morie van Antwoord op de gemeentebegrooting mededeelen, zullen zij een begin maken met de oplossing van het vraagstuk der z.g. ontoelaat bare gezinnen. Binnen niet te langen tijd hopen zij een voorstel te kunnen doen, een complex wo ningen voor gezinnen als hier beoeld te bouwen. Het voorbeeld van den Haag zal dus navolging vinden. Ramp Japan 1923. De zevende lijst van giften ingekomen bij het Centraal Ned. Comité Ramp Japan 1923 geeft een bedrag van 28.960.23 aan. Daaron der is ƒ20.000, ingezameld door de N. Rott. Crt., ƒ3000 als bijdrage van eenige Indische cultuurmaatschappijen, ƒ2000 als bijdrage van het Zeeuwsche comité enz. In het geheel is thans ontvangen 145.834.66. Nederlandselie Roode' Kruis. In de week van 28 October tot 4 Novem ber is bij het Nederlandselie Roode Kruis aan giften ingekomen met bestemming voor Japan ƒ50.50 Duitscldand ƒ514.50 Collec tedag 25.878.01. - Benevens talrijke fondsen en coupons, be stemd voor Oostenrijk en Hongarije. De Duitsclie Kroonprins. De Secretaris-Generaal in algemeenen dienst mr. J. B. Kan is gister naar Wieringen ver! rokken tot het houden van besprekingen met den Duit- schen Kroonprins. R.K. Kamerclub. Naar wij vernemen, zal hedenmiddag een vergadering worden gehouden van de 14. K. Ka merel uh in verband met de ministerieele crisis. Het Staatsbedrijf der Artillerieinriehtingen. Naar gemeld wordt, heeft de raad van toezicht op het Staatsbedrijf der Artillerie-inrichtmgen den minister van oorlog een uitgewerkt voorstel toegezonden,'strekkende om de Artillerie-inrich- ringen te organisecren tot een naamloozc ven nootschap, waarvan de aandeden in handen van de overheid zijn. Naar de meening van de raad zijn den lasten, die het Staatsbedrijf drukken, te zwaar en bezit de directie te weinig vrijheid van beweging. Bij een organisatie in den aangegeven zin en ongeveer overeenkomende' met die, reeds eenige jaren toegepast bij verschillende andere overheidsbe drijven in den lande, kan de leiding plaats heb ben als bij particuliere Ondernemingen. Een en ander zal o.tn. leiden i.ot Vermindering van de lapten, die het bedrijf drukken, en tot een ratio- neele beperking van de uitgaven. Middens tandsbanken. De gisteren te. Amsterdam gehouden vergade ring van Middenstandsbanken heeft besproken de vraag of ook daar ter stede de regeling kan worden ingevoerd, welke de Ilaagsche Midden standsbanken hebben verkregen van den Post- girodienst t.w. dat zij bij de uitbetaling van een deel van hef tegoed der rekeninghouders niet zal- leon moreel maar ook financieel borg blijven voor den girohouder, na onderzocht te hebben, hoe veel de opvrager beslist noodig heeft, zoodat de giro niets meer te onderzoeken heeft en staat kan maken op de opgaaf door den Middenstandsbank omtrent zijn cliënt, gedaan. Er is besloten ook in de hoofdstad een derge lijke regeling te treffen, doch tevens is ter verga dering medegedeeld, dat de girodienst deze rege ling algemeen wil treffen met de Middenstands- banken over geheel het land. De ex-kroonprins. Havas meent te weten, dat de Engelsehe regcc- ring van plan zijn zou, stappen hij de geallieerden te doen, ten einde den ex-kroonprins te verhinde ren, Nederland te verlaten en naar Duitscldand teiug te hoeren. Lord Grewc zou Poincaré daar over hebben gepolst die een gunstig antwoord zou hebben gegeven. Katholieke Jonge-werkgevcrsvcrecnigiiig. Bovengenoemde vereeniging heeft, dezer dagen te Rotterdam, haar 16e aigem. vergadering ge houden. O.m. werd besproken het voorstel tot instel ling eener commissie tot bevordering van het onderling contact. Men kwam overeen een studie commissie te benoemen, waarin het voor en tegen zou bezien worden. In die commissie werden be- m»emd de. heeren mr G. Mutsaerts,. J. Reijners, Th. Rikkers, J. J. Rouma en Louis Smulders. Verder hield o.m. de heer A. Dubbelman uit Schiedam eene inleiding over het onderwerp „Reclame" waarin hij diverse stellingen nader toelichtte. Hierop volgden eenige bcstuursmededeelin- gen betreffende het Jaarhoekje 1924 en een eventueele studiereis nog in dit seizoen naar het Belgisch industriegebied De begrooting op een bedrag van ƒ9150 werd goedgekeurd. Na een opmerking van den heer Minderop, Rotterdam, bij de rondvraag gedaan, vond prof. Van Aken aanleiding er op te wijzen, dat de samenstellers van het Rapporl-Barge aan de groote sociale organisatie grooten invloed wilden toekennen op den Verkiezingsraad. De bedoeling, welke hierbij voorzat, was om het politiek advies, dal onmisbaar is, meer kracht bij te zetten. Deze week heeft spr. een conferentie gehad met de vier groote*sociale organisaties, waarbij dit punt juist is besproken. Men oordeelde de voorgestelde regeling in het Barge-rapporl buitengewoon moeilijk voor de sociale organi satie^, en wel omdat den socialen organisaties daarin een doorslaande macht in den Verkie zingsraad wordt toegekend'. Uit Vrees voor twee spalt in de soc. organisaties zelve, gaf men de voorkeur aan eene regeling, waarbij de ge westelijke politieke organisaties minstens even grooten invloed zullen bezitten. Wat de leden der Katlï. Jonge-Werkgovers- vereeniging betreft, gaf prof. Van Aken hun het advies bovengenoemde zaak to bezien als kiezer, niet als lid der K.J.W.V. Bij de rondvraag werden genoemd als pun ten op een volgende algemeene vergadering eventueel te behandelen verkoopsorganisatie en organisatie van de industrieele onderne ming. De opmerkzaamheid werd' gevestigd op het volgend jaar Le houden Internationaal Eucharis tisch congres, teneinde tijdig het standpunt van deelneming te bepalen. Na gewezen te hebben op het op 28 Novem ber te houden Reconstructie-congres, sloot dc voorzitter de vergadering. Onderscheidingen. Bij gelegenheid van het 25 jarig bestaans- jubileum van het O. L. Vrouwen Gasthuis te Amsterdam werd medegedeeld, dat het Z. H. den Paus had behaagd aan de Ecrw. Moeder Alfonsinc het Eerekruis Pro Ecclesia cl Pontifice in goud te verleenen, evenals aan den lieer G. Smets, chef machinist van 't Gasthuis en aan den heer L. W. Mulder, oudste sectiehoofd van het Liefdewerk van den Gasthuispenning. Voorts, dat Z.H. de Paus benoemd had tót ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote dr. Oidfman en tot Commandeur in de Pius orde dr. Van Spanje, geneesheer-directeur van het Gasthuis. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Gemeenteraad. Men deelt ons mede, dat de eerstvolgende fitting van den Gemeenteraad zal gehouden worden op Vrijdag 16 Nov. a.s. De minder belangrijkheid van de agenda, is voor 't oogenbhk aanleiding, dat deze met een week wordt uitgesteld. De R.K. Leeszaal. Nog' steeds komen er maar hoeken binnen, zoodat onze verwachtingen, die toch heuseli niet zoo gering waren, werkelijk zijn overtroffen. Dank, hartelijk dank aan die offervaardige Katholieken, die de goede zaak niet of niet al leen met woorden, maar ook vooral met daden steunen. Een klein verzoek nochtans Er zijn ons nog vele toezeggingen gedaan van waarde volle werken. Indien het geschikt, kon, zouden- we die graag nu reeds ontvangen of laten afhalen, teneinde zoodoende don taak van den Bibliothe caris, die zijn dagen caLalogiseerende doorbrengt, te kunnen verlichten. Het schilderen der boekenkasten is zoowat geheel gereed, de vloeren voor een groot deel bedekt, tegen half November zal de opening •plaats hebben, hoewel de juiste dag nog niet be paald is. Dr. J. Bauwens. En de „Limburger Koerier" schreef „Rosa Spier staat ontegenzeggelijk aan de spits der Nederlandselie harpisten." Ook het Schiedamsch publiek zal nu van haar groote gaven kunnen genieten. We verwachten, dat velen Orpheus" dankbaar zullen zijn voor de gelegenheid, die hel biedt, een van de groot ste harpspeelsters van dezen tijd in onze stad te liooren musieeeren. Voor het katholieke Rijnland. Ingekomen giften Havenkcrk Zondag103.21 Maandag- 41.16 Ingekomen giften N. Schied. Courant X......10.— „Orpheus"-conecrt. Den 14den November a.s. hoopt Orpheus" zijn eerste concert in dit seizoen te geven. Op dit concert zullen o.a. de beide werken ten gc- hoore worden gebracht, waarmee de.vereeniging op het 3de Westelijk Zangtournooi te Amsterdam (18 Nov.)zal uitkomen. Het zijn: „Eikeboom" van George Rijken en ,,Vom Rhein" van Max Bruch. Ten einde m het programma de gewcnschtc afwisseling te kunnen brengen, meende men ditmaal de voorkeur te moeten geven aan een instrumentaal solist. De keuze is daarvoor gevallen op Mevrouw Rosa Spier te 's-Gravenhage, een landgenoote, die door haar zeldzaam schoon harpspel ook in het buitenland groote bekendheid wist te verwerven. Deze heeft zich bereid verklaard, op het Orpheus-concert eenige nummers ten gehoore te brengen, waarvan we enkel noemen het beroemde werk „Die Moldau" van Smetana. Uit de vele beoordeelingen van het werk dezer kunstenares willen we een enkele aanhalen, die gegeven Werd door het „Limburgsch Dag blad", toen Mevr. Spier bij een concert van de Mastreechter Staar was opgetreden: „Rosa Spier toonde zich wederom een begaafde harpspeelster, die de techniek van dit moeilijk te "bespelen in strument volkomen beheerscht. Maar het is gelukkig niet alleen een hoogstaand, knap technisch spel, Rosa Spier weet ook kleur en ziel aan haar spel té geven en haar gehoor te ontroeren en mede te sleepen." Een zeldzaam orgel. De Orgelfabriek van A. Standaart, N. Haven, alhier, welke firma reeds zeer vele bewijzen van haar hoogstaande bouwkunst heeft gegeven, heeft thans voor het W.B. Theatre te Rotterdam een concertorgel in de maak, dat om zijn fijn bedachte techniek en rijk varieerende geluids bronnen terecht een wonder op dit gebied mag heeten. 't Bestaat uit twee groote zwelkasten, waarin de verschillende benoodigde instrumenten zijn aangebracht, en een apart gebouwd instrument met 2 klavieren en ruim SOverschillende registers, waardoor langs electrischen stroom dc instru menten en pijpen in de zwelkasten worden gere- geld.Wat men met dit kunstproduct hereiken kan is zoo zeldzaam en schoon, dat men als verbaasd aanvankelijk blijft staan. Men hoort er alle re- gistervariaties van een kerkorgel, en tevens, wat juist in een biscoop zoo goed te pas komt, allerhande natuur-imitaties, als regen, wind, on weer, en verdere klanknabootsingen nachtegaal, klokken, pauken, bekkens, castignettes, paa'r- denbellen, sirene enz. Bovendien is nog een aparte piano ingebouwd, welke geheel zelfstan dig werkt. 't Mooiste van alles is, dat de speler het orgel zelf geheel in zijn macht houdt, waardoor het kunstmatige wordt uitgeschakeld. Binnen eenigen tijd zal het W.B. Theatre in 't bezit- van het nieuwe orgel zijn dan zal ieder zich zelf van de voornaamheid van Standaart's kunstproduct kunnen overtuigen. Volksbadhuis. In de week van 28 Oct.— 3 Nov. werden ge nomen 420 baden. lsteklasse kuipbaden 31, regenbaden 63. 2de klasse kuipbaden 38, regenbaden 274. Kinderbaden 14. Gedurende dc maand October werden geno men 1555 baden. lste klasse kuipbaden 111, regenbaden 209. 2de klasse kuipbaden 116, regenbaden 1072. Kinderbaden 47. UIT ROTTERDAM. Loonsverlaging. De Handel Mij. R. S. Stokvis Zoon heeft aan haar personeel per circulaire aangekondigd, dat dc loonen met 1 Januari met 1025 zullen worden verlaagd. In verband daarmee heeft de afdeeling Rotterdam van de Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden een vergadering met hot personeel belegd. In deze vergadering werd het bestuur opdracht gegeven zich met de directie van Stokvis in verbinding ie stellen. zijn broer L.S., te Leeuwarden. Deze was op reis naar Duitscldand, en de aangehoudene, die op zijn reis naar Mexico even Leeuwarden aan deed, nam tijdelijk de zaak waar. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is onder zeer verdachte omstandigheden een paskamer uitgebrand,waarin een partij schoenen was geborgen. Eenigen tijd geleden heeft de brandweer daar ook een begin van brand gebluscht. INGEZONDEN. mr Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven Voor het katholieke Rijnland. Getroffen door den noodkreet om hulp van den Kardinaal Aartsbisschop van Keulen kom ik, geachte Redacteur, uwe medewerking inroepen ten eerste opr een plaatsje voor dit schrijven, en ten tweede om U te verzoeken in Uw veel ge lezen blad. een inschrijving' te willen openen voor hen, die onze arme ongelukkige buren mei een offertje willen steunen. Met blijdschap zag ik al Uw goeden wil, om in de courant van gisteren, een aanmoediging te willen plaatsen en te vermelden, dat voor dit doel in de Havenkerk een bus geplaatst was, en dc ZcerEerw. pastoor Ligtharl de zorg voor verzending der gelden op zich genomen had. Gezien het groote aantal giften, dat voorVTit- zclfdedoel, binnen eenige dagen aan de Maasbode werd toegezonden, lynn ik met bovengenoemd verzoek, in de hoop, dat het Uwé instemming zal hebben, en Uwe lezers zal bewegen, ondanks de malaise, voor onze arme geloofsgenooten, die haast van honger omkomen, iets te willen afzonderen. Bijgaand zend ik 10 - van mijn spaarpennin gen en hoop op navolging. U, geachte Redacteur, dankend voor plaatsing en medewerking. X. Blijkens de heden onder Stadnieuws reeds geplaatste insuhrijvingslijst, gaan wij gaarne met het voorstel van X accoord. Redactie. Gemengd Nieuws. Ongelukken. Zaterdagavond is de 15- jarige D. G. te Wierden door een auto overreden "Vanmorgen is hij aan de gevolgen daarvan over leden. Zaterdagnamiddag is even voorbij de spoor brug te Spijkenisse de tjalk Pieternella Cornelia, uit Raamsdonk, gezonken. Ze was geladen met bieten, bestemd voor Oud-Bcijerland. De drie opvarenden konden zich in hun roeiboot redden. Een goede vangst. Zaterdagavond na zijn diensttijd liep een inspecteur van de centra le recherche in Den Haag door de stad en ontmoet te om kwart over ]()in de buurt van de Parkstraat den bekenden 33-jarigen inbreker Jan 't LI., die in de richting van de Bankastraat liep. Het bleek heel moeilijk hem te volgen, omdat Jan op iederen hoek van een straat omkeek en het zeer stil is in dit buurlgedentte. Rij hut Bankaplein verloor de inspecteur hem dan ook uil het oog. Vermoe delijk heeft hij zich eenigen tijd schuil gehouden in de Scheveningscho Boschjes.De inspecteur te- let'oonccrde naar het bureau en liet door rechcr- cheursde omgeving voorzichtig afzetten.Tot half 7 'smörgens hebben deze rechercheurs met den inspecteur wacht gehouden en toen het licht werd hadden zij nog steeds niets gezien. Nu werd de omgeving goed afgezocht en in de Delistraat, achter de huizen van de Banka- stiaat, zag de inspecteur een stuk steen dat van een muur gevallen of afgeworpen was. Daar de mogelijkheid bestond dat in dc Bankastraat was ingebroken werd in die straat aan verschil lende huizen aangebeld. De eerste die op het bellen gehoor gaf was een oude dame,„mevr.E- geb.P., Bankastraat 131. Op dc vraag of- er bij haar soms was ingebroken ging zij ijlings het huis nazoeken en vond zij Werkelijk alle kasten en laden opengebroken. Een groot partij zilver- Werk ter waarde van 700 a 800 werd' gemist. Met de politieauto begaf de inspecteur zich, Vergezeld' van een rechercheur zoo hard het kon naar de woning van Jan, in een hofje aan het Westeinde. Jan was thuis en zei je treft het. meneer, ik ben pas op. Dit bleek later niet waai' te zijn, want het bed was onbeslapen. Jan werd naar het bureau Groenmarkt gebracht en onder wijl werd zijn kamer nagezocht. In" een kussen sloop verborgen in een koffertje werd al het zilverwerk gevonden. Een enkel halfvcrnield stuk lag onder zijn hoofdkussen. Een mooi geschenk. De zinkfabriek te Budel heeft aan de gemeente geschonken een som van 39.100,ter delging van het restant der crisisschulden, die 1 Januari 1919 nog ƒ94.600 bedroegen. De raad heeft het geschenk in dank aanvaard. Brandstichter. Zaterdagavond is in het huis van bewaring teLeeuwarden opgesloten de Pool M.S., vroeger wonende te Parijs, verdacht van brandstichting in den schoenwinkel van Storm op de Noordzee. De geregeld terugkeerende Novemberstorm heeft in de afge- loopen drie dagen over de Noordzee bij Denemar ken gewoed. Iedere Novermbermaand eischt ge regeld een aantal visscherslevens op Jutlands Westkustdammen worden dan doorgebroken, springvloeden doen de weilanden overstroo- men. Dit jaar was dc orkaan heviger dan ooit tevoren. De dammen, die na de Octoberstor- men hersteld waren, werden weer vernield. Gevreesd wordt, dat 30 visschersbooten ver gaan zijn in de Noordzee in de nachten van Za terdag en Zondag. Over de jongste stormen, welke hoven de Noordzee woedden deelen de Engelsehe bie den nog het volgende mede Gedurende de laatste dagen der vorige week werden de Britsche "Eilanden door hevige stor men geteisterd. De wind bereikte een snelheid van meer dan 60 mijlen per uur, zelfs in de pro vincie, nabij Dumfries, bereikte de wind een snelheid van 70 mijlen per uur, terwijl in Londen snelheden van 40 en 50 mijlen per uur werden waargenomen. Deze stormen werden veroorzaakt door een ongewoon broeden en intensen cycloon, die van de 'streek tusschen Schotland en IJsland n de richt'ng van Scandmav:ë trok en d:e zee' stormacht'g weer veroorzaakte boven Noord- West en Noord-Europa. Een vreeselijke orkaan woedde Zaterdag nacht aan de kust van Denemarken, waarin,I dc gemiddelde windsnelheid 70 tot 75 niijR'1 per uur bedroeg. Een warme luchtstroom u't het geb'ed de' Azoren, deed de temperatuur stijgen tot t'g graden, doch aangezien dc w:nd naar he Oosten trok, deed een sterke stroommg van den Noordpoolch'cel de temperatuur spoedig dalen. In Schotland viel een dichte sneeuw, wcmu het land in eenige der hooger gelegen distric ten bedekte. - Voortdurend kwamen in Engeland hagel' stormen 'voor. De meteorologische medewe ker van de „Daily Chronicle" schrijft, dat koude zich ook heden nog in Engeland z!' doen gelden en gepaard zal gaan met rcge - en hagel in vele streken en bovendien met sneeiW val in het Noorden, doch het is mogelijk, daRe temperatuur spoedig zachter zal worden. In een gister door het Meteorologisch Inp tuur van het ministerie van Luchtvaart uitgcf geven verslag wordt geconstateerd, dat het derde kwartaal van dit jaar het natste is, l"'a^ men tot nog toe in West-Schotland heeft g'eI gistreerd. Als de boeken in orde zij n De te Batavia gearresteerde heer Keldc^ ontslagen chef van de opium-regie, wiens dolijke administratie meer gefingeerde dan Wcl^ kelijke posten bevatte en die zich door icdei smokkelaar, die het geld er voor over hand, h omkoopen, moet .een man met zin voor hun" zijn. n De Nieuwe Soer. Courant weet namelijk a hem te vertellen, hoe hij, vóór het politiesch" (Buitexi verantwoordelijkheid der Redactie)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2