Nu het oogenblik gekomen is, dat ik van - Wieringen afscheid neem, zou ik U allen gaarne nogmaals de hand willen drukken en U voor alles danken wat gij mij gegeven hebt. - Oneindig moeilijke uren zijn het voor mij geweest, ver van Va'derland en gezin, maar zij zijn mij veraangenaamd en dragelijk gemaakt door de vriendschap van de Wieringsche bevol- king. Zoo neem ik dan afscheid van U en wensch mijn eiland van gansche r harte het beste toe voor de toekomst. IIebt dank en tot ziens Wilhelm. De Kabinetscrisis. gT Het „Hdbl." verneemt, dat in de R. K. Ka merfractie volledige overeenstemming is bereikt ten aanzien van de deelneming der Roomschen in een rechtsch kabinet. Ook op het stuk der gewenscht.e bezuiniging is men in de fractie tot overeenstemming gekomen. Van de zijde der leiding van de fractie is de president der Tweede Kamer, mr. D. A. P. N. Kooien, weer op den voorgrond geschoven om op te treden als kabinetsformateur, maar de heer Kooien heeft ernstige bezwaren van persoon lijken aard. Het zou dan ook, nietttegenstaande den .aandrang, die daartoe op hem wordt uit geoefend, zeer de vraag zijn, of hij zich tenslotte beschikbaar zal stellen. Ook de wijzigingen van de leerplichtwet en de lager onderwijswet behelzende een bekorting van zeven tot zes jaar zoowel'van leerplicht (leer plichtwet) als van leertijd (lager onderwijswet), benevens de invoering van een z.g.n. uitster vingssysteem voor de gemeentelijke en bijzonde re scholen, die het zevende leerjaar reeds hebben en er uit 's rijks kas betaling voor genieten, zullen naar het „Volk" meldt, tengevolge van de kabi netscrisis, niet bij de Tweede Kamer worden ingediend. De burgemeester van Utrecht. Het bericht van het „Centrum," dat de bur gemeester van Utrecht, mr. J. Fockema Andreae, zou zijn aangezocht om een professoraat te I,ei- den te aanvaarden, kunnen wij uit de beste bron tegenspreken. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat zelfs al zou de heer Andreae tot een professoraat worden aangezocht, hij hiertoe niet bereid zou worden gevonden. („Vad.") IJit de Twcntsehe textielnijverheid. De aankondiging van ontslag van alle arbei ders tegen 24 November, in verband met de staking aan de fabriek Kremersmaten, is Zater dagmorgen aan alle fabrieken te Enschede aan geplakt. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Dc Gemeentebcgrooting 1924. Als gevolg van deze verschillen zou dus de inkomstenbelasting met pl.m. 238.000.hoo- ger moeten worden uitgetrokken'. Als gevolg van een aantal kleinere gunstige verschillen, waar voor wij naar den staat verwijzen, is de ver hooging echter in werkelijkheid 179.000. Waar hij de vaststelling van het vermenig- vuldigingscijfer 1923/24 de inkomstenbelasting voor 1923 werd gesteld op 1.091.000.zal deze thans derhalve 1.270.000.moeten zijn. De vermelding van deze heide bedragen ver plaatst ons in eens midden in den hoogst be- zwarenden financieelen toestand. Wij moeten in de eerste plaats opmerken, dat men ons College niet kan ten laste leggen, dat het niet op deze komende moeilijkheden reeds lang heeft gewezen. Wij hebben dat reeds eenige jaren gedaan, daar men deze moeilijkheden van te voren heeft kunnen zien aankomen. Daarom hebben wij ook telkens gewaarschuwd tegen verlaging van belasting, ook toen andere gemeenten daartoe overgingen. En wij hebben er op gewezen, dat, nog afgezien van den bijzon deren toestand van Schiedam, de gemeentelijke belastingen niet anders dan hoog kunnen zijn. Thans blijken dan ook andere gemeenten, die door buitengewone middelen, als door bijzondere groote saldo's of ook wel door aantasting van-het vermogen, desniettemin tot verlaging zijn over gegaan, daarvan té zullen moeten terugkomen. Wij voor ons hebben van de hier gevolgde gedragslijn geen spijt. Waar wij een gezonde politiek hebben nagestreefd, staan wij, nu wij onze belasting toch reeds tot een onmogelijke hoogte moeten opvoeren, niet nog eens voor het geval om eerst te komen van een kunstmatig verlaagd peil tot een in deze tijden gewoon peil. Ook is de burgerij niet in den verkeerden waan gebracht, dat voor de gemeenten de tijd zou zijn aangebroken om de belasting te verlagen. Thans willen wij nog eenigszins nader de cijfers gaan ontleden. In de eerste plaats willen wij vaststellen, welke de lasten zijn, die in verband met de malaise op de begrooling drukken. Dit zijn Uitkeeringen-aan uitgetrokkenen totaal 900.000.doch ten laste van de Gemeente 255000. 1 it keeringen in geld door hot Bur gert. Armbestuur - 100000.— Subsidie aan werkloozenkassen - 50000. .-Werkverschaffing - 25000. Schoolvoeding en -kleeding - 20000.+- Te zamen 420000 Waren deze uitgaven niet te doen, dan zou dus daarmede de inkomstenbelasting kunnen worden verminderd. In de tweede plaats willen wij vaststellen, dat 1924 nog altijd een saldo van 232.000.— ge niet uit den dienst van 1922. Wij wezen er het vorig jaar reeds op, dat de saldo's, die het gevolg waren van de buitenge wone omstandigheden hoofdzakelijk uit de groote opbrengst- der inkomstenbelasting in de goede jaren geen stand konden houden. Het saldo bereikte toen zelfs een hoogte van 409.000.— Zeker mag normaal niet worden gerekend op meer dan 100.000.vóór den oorlog (dach ten zij een 50.000.te beloopenDe be grooting is deswege dus geflatteerd met een bedrag, dat zeker moet worden aangenomen op 132.000.—. Een verdere bijzondere omstandigheid is het vervallen van de nooduitkeering van het Rijk, het verminderen van dc subsidie van het Gym nasium en het vervallen van de subsidie voor krankzinnigen! Door deze maatregelen van het Rijk wordt de gemeente Schiedam direct gedupeerd. .^Terwijl in in laatsten tijd ook aan onze Ge meente telkens Weder nieuwe lasten zijn opge legd alleen de nieuwe lagcronderwijswelge- ving kwam haar te staan op pl.m. 40.000. per jaar zwaarder lasten thans worden reeds lang bestaande vergoedingen verminderd of ingetrokken. Terwijl de Gemeente reeds sinds 1880 in hoofdzaak voor het "Gymnasium d'e helft der kosten vergoed' kreeg, Werd het vorig jaar een nieuwe regeling vastgesteld, die voor onze Ge meente weder een verlies brengt van 10.000. Nu wordt weder de sinds jaren bestaande subsidie voor krankzinnigen ingetrokken, ver lies 3760.—. De nooduitkeering waardoor het gewone be drag per inwoner, dat de Gemeente al van 1897 ontvangt en dé vóór den oorlog reeds geheel onvoldoende wa& geworden, werd verdubbeld, wordt ingetrokken. Wij wijzen er op, dat de gewone uitkeering strekte eensdeels als vergoeding ,van de- lasten op de Gemeente drukkende als gevolg van haar medewerking aan de algemeene overheids taak naast de zorg voor haar eigen Huishouden, anderdeels als vergoeding voor het haar inder tijd ontnomen recht tot het helfen van accijnzen, waarvan het Rijk zich toen het uitsluitend recht heeft voorbehouden. Het verlies van deze uitkeering beteekent voor onze Gemeente 131.000.—. Waar zij met liet oog op baar belastingdruk die de maatstaf voor de uitkeering vormde onder de gemeenttn behoorde, die aanspraak kon maken op de volle .verdubbeling, drukt de intrekking dezer uit keering op haar onevenredig zwaar. De laatste intrekking van de nooduitkeering is nog te pijnlijker, waar de Gemeente uitzicht was gegeven, eerst op een afdoende nieuwe rege ling, later op een nieuwe noodvoorziening. Wij moeten er dus thans rekening mede hou den, dat het vervallen van dc nooduitkeering, liet verminderen van de subsidie van het. Gym nasium en het' ophouden van de subsidie voor krankzinnigen de Gemeente 145.000.kost. Nam men nu den meest gunstigen toestand als basis, n.l. dat op de Gemeente geen bijzor dere lasten als gevolg van de malaise drukten, dat de rijksuitkeeringen ongeschonden hieven, ter wijl men daarentegen het. flatter rende saldo uit schakelde, dan zou d'e inkomstenbelasting nog in elk .geval bedragen 837,000. Dit bedrag is nog bijna 6 maal h et. bedrag van de inkomstenbelasting van 1914 h etwelk ƒ143.500.was met een voor allen gelijk hef- fingsperconlage van 4.4.Per inwoner is h et 4.7 maal het bedrag van dat jaar (1914 ƒ4.23. 1924 ƒ19.83). Zelfs dit bedrag van ƒ837.000zou in de tegenwoordige omstandigheden slechs door een buitengewoon zware belasting kunnen worden verkregen, als men er rekening mede houdt, hoe zeer het belastbaar inkomen thans onder de ma laise heeft geleden. Doch ook at ware het belastbaar inkomen meer normaal, dan zou nog dc belasting veel Le zwaar blijven. Wij hebben in de laatste jaren reeds gedurig de hoofdzaken genoemd, waardoor de lasten werden opgedreven. Wij stipten deze reeds aan in dhs voorstel voor het vermenigvulciigingscijfer 1922-23 en her innerden daar meermalen aan. Het zij ons vergund dit nog eens aan to halen. W ij sch reven daar „Voor onze Gemeente toegepast op een paar „zeer tastbare dingen hoe zal men, bij een sterk „terugloopend inkomen reeds in 1923. het even- wicht vinden tusscheh inkomsten en uilgaven, „als men alleen maar denkt aan de rente en af lossing voor niet-productieve uitgaven, die „sinds het begin van den oorlog met ongeveer 225.000.per jaar zijn gestegen (hierin be grepen de credieten in uitvoering), aan dé „salarissen, die blijkens de pensioensgrondslagen „van pl.m. 250.000.tot een ƒ800.000. per „jaar opliepen, aan de pensioen sla sten, die in „dien tijd van ongeveer ƒ34.000.— ongeveer „ƒ158.500.werden?" Het bedrag der salarissen groeide sinds weder aan van ƒ800.000.ƒ1.000.000.en dat der pensioenslasten van 158.500.— tot 188.000. Wordt vervolgd). Een belangrijke uitvinding. De heer A. de Kadt, nud margarinefabrikant, thans Directeur der Maatschappij „Ilydrolco", alhier, heeft een voor de huishouding huiten- gewoon belangrijke uitvinding gedaan. Tot dus- ver werd plantenvet, rundvet of bak- en braad vet verkocht in tabletten, bodems, pakjes, e.d, In het gebruik was dit steeds oneconomisch, daar het harde vet veel warmte verbruikt om te smelten, daarbij zeer dikwijls te warm wordt en zoodoende talkig gaat smaken. Ook is een groot nadeel, dat men steeds de juiste hoeveel heid op het oog moet schatten (de huisvrouw weegt zelden het benoodigde vet) en dus meestal te veel neemt. Gebruik makende van een bijzondere eigen schap der vetten en oliën is het den heer De Kadt gelukt, na een langjarige studie, vet in poedervorm te maken. Deze poedervor- mige vetten smelten direct als ze in de warme pan komen. Ze kunnen als zout over het vleesch gestrooid worden of onder de groenten worden gemengd. Om te bakken kunnen ze door het meel gestrooid worden en behoeven niet, als boter en vet er met' moeite door gekneed te worden. Ook kan men steeds dc juiste hoeveel heid nemen, één lepel, twee lepels, enz. Zooals men weet, bestaat planten- en dierlijk vet en ook olie uit verschillende harde en zachte bestanddeclen, stearine, palmitine, oleïne, enz. alle dooreen. Nu is het den lieer De Kadt ge lukt de vetten en olicn zoo te kristalliseeren, dat korreltjes b.v. met een doorsnee van 1 /100 m.M. gemaakt kunnen worden, waarvan de buitenste laag bestaat uit de vaste stoffen terr wijl de olie-achtige stoffen de kern vormen, De gehecle bewerking 'is zuiver mechanisch en de physische- en chemische eigenschappen veran deren dus absoluut niet. Het product, dat wij zagen, is zoo fijn als meel. In dezen tijd waar in elkeen streeft naar zuinigheid, is dit nieuwe artikel zeker een prachtig artikel voor de huis vrouw. Het geeft een drieledig voordeel zuinig gebruik, groot gemak en besparing in warmtc- gehruik. Het zal een geheele omwenteling in de keuken teweeg brengen, wat de vetbehandeling betreft. Ook op technische vetten kan de nieuwe vinding worden toegepast, wat vooral hij de verzending belangrijke voordeelen kan opleveren. De heer Dé Kadt heelt op zijn uitvinding patent aangevraagd. Waarschijnlijk zal het nieuwe product onder den naam „De Kadt's Patent" in den handel worden gebracht. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags R. K. kerkboekje, rood'wollen kindermuts, dameshandschocn, wit kindersokje, ceintuur, étui met rozenkrans, couvert met rekeningen en 1 kwitantie, ijzeren steekwagen, ijzeren ketting, portemonnaie, carbidlantaarn, koralen hals ketting, böterkaart. Bij vinders bruin jachthond je, A. van Daalen, Rijnstraat 22c kinderportemonnaie inh. 22 cent, J. v. d. Zee, Maasstraat 8 postduif, P. van Gils, Oosterstraat 93 bontkraag, S. de Jong, I.. Achterweg 22/2 gouden ring, Lussonet de la Sablonnière, Wostvest 6Q hond, E. den Arend, Oude Sluis 11b bruin lederen damesportemonné met inh., C. Trommel, Simon Stevinstraat 6 hondje, Smit, Goereeschestraat 17 bruine por temonnaie met inh., R. van Ringen, Mariastraat 17 kinderportemonnaie met inh., ,1. Smit, Zuidlandschcstraat 17; koffertje met voelbal- sclioenen etc., G. Waasdorp, Gasstraat 14 pa pieren geld, G. de Zwart, Klaaswaalschestraa! 1G broche met foto, B. v. d. Torre, Bakker straat 20 postduif, J. van Wagtendonlc, KI. Groenendal 23/22 postduif, G. A. van Bomme- len, Buitenhavenweg 176/1 zwart schortje, J. v. d. Kraan, Geervlietschcstrnat 12a zilveren medaillon, H. El sakker Omin, Vlaardiriger Am bacht lorgnet, C. Pols, Oosterstraat 91 paars wasdoeken damestasch inh. beursje met inh., J. Slavenburg, Hoogstraatgouden ring, M. Weij, Breedstraat 29 dameshorloge met arm band (gevonden in een autobus), Mej. Feeldcrs, Nieuwe.Haven 31 herdershond, J. Boekec, N. Maasstraat 15b gouden kinderringetje, W. Koremans, Westfrankclandschestraat 7b bruin lederen actetasch, J. Brokling, Roti. Dijk 53c bonboekje, H. de Lange, Proveniershuis 2 sleutel, W. Hoek, Doelhofje 34 rozenkrans, pakje met stalen etc., v. d. Kraan, Warande 157 ceintuur, A. Beus, Buitenhavenweg 116 heeren horloge met, ketting, gevonden in tramwagen R.E.T., J. Kalksma, Westmolenstraat 13 kwitantie en aanhanger polis t.n. W. M. Putters, Kleine Baan 33. „Orpheus-concert. Op het vorige winterconcert der vcreeniging werd uitgevoerd het beroemd „Wiegenlied" van Joh. Brahms. Blijkbaar heeft dit nummer op de aanwezigen grooten indruk gemaakt. Want van verschillen de zijden bereikte het bestuur de vraag, of het mogelijk zou zijn, het koorwerkje nog eens op het programma te plaatsen. Het is te begrijpen dat dit verzoek vooral den directeur zeer aangenaam was. Er is dan ook besloten, a.s. Woensdag het „Wiegenlied" nog maals ten gehoore te brengen. De bezoekers van het concert zullen dus van de uitvoering van het uiterst teere, doch zeldzaam mooie lied opnieuw kunnen genieten. UIT ROTTERDAM. Opening nieuwe bibliotheek. Zaterdagmiddag is de nieuwe gemeentelijke bibliotheek aan de Nieuwe Markt officieel ge- üpend. Gemengd Nieuws. Goede vangst. Dc politie t-c Weert heeft aangehouden den 12-jarigen J. B., uit Aken, die niet minder dan 22 diefstallen, meestal van geld, op zijn geweten schijnt te hebben. Laatstelijk zou hij zich schuldig hebben gemaakt aan dief stal van geld te Maarheeze, en eenigen tijd ge leden zou hij tezamen met zijn inmiddels in verband met een kerkdiefstal te Nedcrweert ge arresteerden dorpsgenoot W.K., 16 jaar oud, te Maastricht een woning zijn binnengedrongen en daar uit een bedstede een tasch met Belgische bankbiljetten w.o. van 1000 francs, hebben ge stolen. Ongeveer een jaar heeft het veelbelo vende t weetal in Zuid-en Midden Limburg rond gezworven. Van tijd tot tijd hielden zij verblijf in het volkslogement W. te Houthem. De eige naar van dit logement is, verdacht van heling, in hechtenis genomen. Gestrand. Zaterdagmiddag is in de Noor- dergronden bij Terschelling het klipperschip Lutgerdina, kapitaal R. Landstra, geladen met balken, bestemd voor Deventer, gestrand. De reddingboot „Brandaris" en de bergingsbooten Texel en Hornrif voeren ter assistentie uit. Vrouw en kinderen van den kapitein werden door de Brandaris gered. Het schip is door de ber gingsbooten op Terschelling binnengebracht. Door het zware stootcn is de Lutgerdina zwaar lek geworden. Een vrouw verbrand. Gistermorgen omstreeks 6 uur brak te Zaltbommel een brand uit in een met riet bedekt huis, bewoond door de familie Westerhof cn de 76-jarige mej. Van Willi gen. Eerstgenoemde familie was echter uitstedig. De oude vrouw kon zich niet meer uit het bran dend perceel redden en kwam in de vlammen om. Het huis en de inboedel van de tam. Wes terhof zijn verzekerd. LI e v i g e st orm. In 't Kanaal heeft een hevige storm gewoed. Vele schepen seinden om hulp. Een Engelsche boot strandde een reddings boot werd te hulp gezonden. Een kleinere boot, de Dezerita, verkeert eveneens in nood tegenover de kust van Cherbourg. Ok uit Marseille en Toulon komen berichten over storm op zee. Het. benedengedeelte van laatstgenoemde stad is overstroomd. De sneeuwval in het Oosten van Frankrijk houdt aan. Ontploffing. Zaterdagavond laat vond in het fort Dornnitza, ongeveer 15 K.M. van Boe karest verwijderd, een hevige ontploffing plaats een groot depot van ongebruikte oorlogsmunitie sprong in de lucht. De oorzaken zijn tot dusverre onbekend. Voorzoover men weet, werd een veer tigtal personen gedood. Dc bevolking in rle om geving werd door een paniek bevangen, vanwege de hevigheid der ontploffing; talrijke venster ruiten werden verbrijzeld en schoörsteenen wer den omvergeworpen. Een Amok-maker te Parij 3. Dezer dagen heeft zich te Parijs in dewijkGrenellc een ontzettend drama afgespeeld, waarhij drieParij- sche dames om het leven zijn gekomen. Een' Algcrijnsch bedelaar, die in de huurt rondzwierf, had schijnbaar oneenigheden ge kregen' met de eigenaresse van een kruide- nietswinkel, waar hij om levensmiddelen kwam vragen. Èen hoogloopende woordenwisseling ont stond en plotseling zagen eenige voorbijgan gers den man, in hoogst opgewonden toestand, den winkel uitsnellen, de vrouw- met zich mede sleurende. Hij wierp haar tegen den grond en bracht haar met een mes eenige steken toe in hals en wang. Een der omstanders, een metselaar, ging den woesteling te lijf, doch de bedelaar ontweek hem en sprong plotseling op een andere dame af, die haar kleinzoontje van acht jaar aan dc hand hield. De vrouw bracht, het kind achter zich in veiligheid cn trachtte zich tegen den woeste ling te beschermen, doch deze bracht, haar eenige harde vuistslagen in de maagstreek toe, ten gevolge waarvan het slachtoffer kor ten tijd daarop overleed. De bedelaar wist zich aan dc woede der menigte te onttrekken cn een huis binnen te vluchten waar hij een derde slachtoffer maak te. Ditmaal was het een jonge vrouw, die haar driejarig kindje op den arm droeg. De man rende op haar af en bracht haar eenige ge vaarlijke messteken in den. rug en de maag- si reek toe. Ook deze ongelukkige overleed korf daarop. Opnieuw rende de moordlustige op twee an dere dames af, doch zijn messtreken stuitten gelukkig af op de tascii van een der dames, waarna deze wisten te vluchten. Eindelijk kwamen twee politieagenten op de fiets aangereden, die den onverlaat wisten te overmeesteren. Het bleek weldra, dat men met een gevaar lijken krankzinnige te doen had. Liet woedende publiek moest door de politie op een afstand worden gehouden, daar het den man wilde lynchen. (V. D.). Boot vermist. Een stoomboot, die van Cheung Chan naar Hongkong was gezonden, wordt vermist. Men vreest, dat het schip door zeeroovers is aangehouden, hoewel daar geen bevestiging*/an is ontvangen. De boot vertrok Woensdag van Cheung Chan en had slechts Chineezcn aan boord. Er bevond zich echter ook een belangrijke som gelds, vermoedelijk meer dan 60.000 dollar, aan boord. Een gewapende politiehoot is op onderzoek uitgezonden. Ontploffing aan boord. Aan boord van het stoomschip „Prinses May" op weg van Port .Antonio naar Panama heeft een ontploffing plaats gehad. Twee matrozen werden gedood cn vier gewond. Noodlottige botsing. Bij een bot sing te Kentucky tussclicn een passagierstrein en een motorbus zijn vijf personen gedood. Geen moord. Naar aanleiding van een bericht in ons blad van Donderdag wordt gemeld dat de heer Augustin van Meppen (Duitschland) het slachtoffer van een ongeluk is geworden. Naar vermoed wordt, is hij op eenigerlei wijze

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2