DAGELAB W&&XSGHSEDAM EN FEUILLETO 46ste Jaargang. Dinsdag 13 November 1923. No. 13793. v Bureau KOEMARKT 4. gTelefoon intercommunaal S3. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Gratis-Ongevallenverzekering f 5Ü0 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger: f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de HQll.Algem.Verz. bank te_^hiedam Advertantiéni i5 regsh 1.70 j sik» rsgsl dtarbovan 35 cent, 3 mtal piaatsen wordt 2 maal berekend. ingezonden mededealingen 75 ct. par regal. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven werden ep aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws. HET HERSTEL. Uit een door Havas ingesteld onderzoek blijkt., dat. de Fransehe regeering de mislukking van de commissie van deskundigen oprecht betreurt en dat men het eenverwijt maakt van zijn wettige beperkingen, die alleen tot strekking hadden, het onderzoek binnen het kader van het verdrag te houden. Het heeft een groote mate van verzoe ningsgezindheid getoond door tot 1930 te willen gaan. Om zijn bereidwilligheid te toonen en geen enkele mogelijkheid van een oplossing voorbij te gaan, neemt Poincaré voor eigen rekening het plan van de bijeenkomst van een commissie van deskundigen weer op, want hij weigert geenszins met Duitscliland te onderhandelen aangezien het lijdelijk verzet is gestaakt en de Duitsche fabrikanten directe overeenkomsten hebben geteekend. Dientengevolge heeftPoincaréBarthou opgedragen, heden voor te stellen een commissie te benoemen. De commissie zou kunnen bestaan uit afge vaardigden en plaatsvervangers van de in de commissie van herstel vertegenwoordigende mo gendheden, en zich financieele deskundigen toe voegen. Elk land zou Duitsche of neutrale ver klaringen kunnen hooren. Het zenden van een missie naar Berlijn zou meer dan een maand duren. De commissie van herstel zal de resul taten van het onderzoek bekend maken en be slissingen nemen. Zij zal geenszins bedragen kun nen kwijtschelden, maar ieder uiLstel kunnen ver- leenen, zonder liet jaar 1930 te overschrijden. [DE MILITAIRE CONTROLE IN DUITSCHLAND De gezantenraad werd gisteravond te Parijs bijeengeroepen o.a. ter bespreking van het ant woord van de Duitsche regeering op de laatste nota, door Poincaré namens den gezantenraad in zake de hervatting van de werkzaamheden van de intergeallieerde commissie van militaire controle in Duitschland. Het antwoord van Berlijn staat vrijwel ge lijk met een weigering de geallieerden te ver oorloven hun onderzoek naar wapens in Duitsch land te hervatten. De gezantenraad delibereerde gedurende P/a uur, doch nam nog geen besluit. Te Parijs wordt het waarschijnlijk geacht, dat de Commissie van Herstel, heden bijeen zal komen ter beoordeeling van het verzoek tot het vaststellen van de Duitsche betalings-, capaciteit. Zooals bekend, werd de beoordeeling van dat Duitsche verzoek' uitgesteld ten einde de geallieerde regeeringen in staat te stellen met Amerika te onderhandelen over de benoeming van een commissie van deskundigen. N u ech ter Amerika heeft medegedeeld, zich met een beperkt onderzoek niet te kunnen vereenigen, meent men dat het oogenblik isgekomen, waar op de Commissie van Iier$tel van hare rech ten gebruik dient te maken. NA DEN PUTSCH IN BEIEREN. Gister is plotseling kapitein Ehrhardt te Mün- chen opgetreden als leider van de nationalis- tiche beweging. Hij is voor den dag gekomen in een vergade ring van studenten, waar hij mededeelde, dat hij op algemeen verlangen de leiding van de Völkische beweging op zich had genomen en dat hij van al zijn aanhangers onbeperkte plichtsbetrachting eischte. Alle strijdorgani saties moeten hunne leiders tot hem zenden, om zijn instructies te ontvangen. Ehrhardt verklaarde, dat achter hem staan, niet alleen zijn beruchte eigen organisatie ,,C." doch ook de door Von Kahr ontbonden vereeni- ging „Oberland", benevens machtige aanhan gers in Hongarije. Hij zou den strijd tegen Berlijn opnemen, waar die op 9 November moest worden afge broken en hij zou dien strijd ten einde voeren. Naar een Wolff-bericht meldt heeft Luden- dorff in de „Münchener. Neuesten Nachrichten" een verklaring gepubliceerd, waarin hij zegt, dat hij zijn op eerewoord aangegane verplich ting op den Vrijdag na hét bloedbad bij het regeeringsgebouw, niet in dien geest had 'af gelegd, dat hij geen verder aandeel meer zou nemen aan de Völkische beweging. Hij acht de Völkisehe beweging alleen in staat een werkelijke saneering van Duitschland en het Duitsche volk te bewerkstelligen en zal zich ook verder aan die beweging wijden. Zijn op eerewoord aangegane verplichting heeft slechts betrekking op zijn verblijf in Miinchen en op zijn onLhouding van staats- vijandelijke acties tijdens het onderzoek. Deze verplichting heeft hij, aldus Ludendorff, al man van eer zonder bijgedachte op zich ge nomen. IN HET BEZETTE GEBIED. De onderhandelingen tusschen vertegenwoor digers der kleurstoffen fabrikanten in het Rijn land met Fransehe Belgische en Italiaansche deskundigen, in tegenwoordigheid van een gede legeerde van Groot-BriLtannië, zijn beëindigd. Er is een overeenkomst tot stand gekomen. De industrieelen verplichtten zich de geregelde prestatie van de leveringen in natura op re kening van het herstel te hervatten, overeen komstig de verordening van de Ifooge Inter geallieerde Rijnlandcommissie. Voorts aanvaard den zij de douane-controle bij het vertrek der zendingén uit de fabriek. De besprekingen met den bond van mijneige naren, Vertegenwoordigd door Slinnes en Thys- sen, enz., zijn ook beëindigd. Er is een accoord gesloten. Eenige punten moeten nog worden onderzocht. we tarief nog niet kan worden toegepast zul len voorloopig nog de oude uitvoerrechten wor den geheven. HJUit Genève wordt gemeld, dat terzelfdertijd de Zwitserscbe regeering haar antwoord op de jongste Fransehe nota te Parijs heeft laten overhandigen. De Zwitsersche regeering protes teert opnieuw krachtig tegen de houding van Frankrijk en verklaart, dat het daardoor voor Zwitserland onmogelijk werd gemaakt de di plomatieke onderhandelingen voort te zetten. Om deze reden wordt het wenschelijk geacht, het geschil langs scheidsrechterlijken weg te laten beslechten en wel door 't Hof van Inter nationale Justitie in Den Haag. THURINGEN. Gisternacht besloten de communistische leden der regeering van lliüringen, minister-president Tèuner, minister-an Justitie, dr. Korsch en staatsraad dr. N eubauer, uit de Thüringschc regèering te treden. Zij motiveerden hun uittreden in een bekend making aan de reeering, den landdag en aan de arbeidersbevolking van Th dringen. ALLERLEI. Uit Londen. Winston Chrchill heeft geweigerd zich candidaat te stellen voor de vacante pla'ats ontstaan door het overlijden van Bonar Law in het Lagerhuis in het Glasgow-district. Hij heeft verklaard er de voorkeur aan te geven zich voor te bereiden op de campagne voor de algemeene verkiezingen. Uit Berlijn. De benoeming van den oud burgemeester van Duisburg Jarres tot rijks minister van Binnenlandsche Zaken is gister een feit geworden. Uit Boedapest. De gearresteerde Hongaar- sche afgevaardigde Ullain, heeft gister tegenover den officier van Justitie een volledige bekentenis afgelegd. Hij bevestigde alle reeds bekende bij zonderheden in zake zijn overeenkomst met Hit- Ier en Ludendorff en trachtte zich te verdedigen door er op te wijzen, dat hij na ratificatie van het verdrag dit had willen voorleggen aan den minister-president Bethlen. zou in de R.K. Tweede Kamerfractie overeen stemming zijn bereikt op het stuk der gewenschle bezuinigingen, voorbarig. Vereen, van Raden van Arbeid. In de onder voorzitterschap van jhr. dr. W ittert van Hoogland voortgezette verga dering van de Vereeniging van Raden van Arbeid, heeft dr. van Brugge, voorzitter van den Raad van Arbeid te Dordrecht, gesproken over de Raden van Arbeid en de propaganda voor de Sociale Verzekering, waarbij hij het principe uitsprak ol' de Raden zich zooveel mogelijk moe ten onthouden dan wel propaganda maken voor de "sociale verzekering tot plicht hebben. Hierna .deed de voorzitter mededeeling van cijfers betreffende de administratiekosten van de Raden van Arbeid over 1922. Daaruit bleek, dat die kosten bedroegen voor de uitvoering van de Invaliditeitswet 3.613.638, de Vrijwillige Ouder- domsverzekering ƒ551.198, de Ongevallenwet 122.484, de Land- en Tuinbouwongevallenwet 3378, totaal ƒ4.280.770. Hier moet worden bijgevoegd 134.740, uitgegeven door de Rijks verzekeringsbank ten laste van de Raden van Arbeid. Uit deze cijfers concludeerde hij, dat de administratiekosten der Raden van Arbeid be dragen nog geen 41/z millioen of per polis van el- kên verzekerde per jaar niet meer dan 2.02. De vraag rees of het al dan niet wenschelijk is de betaling van renten te doen geschieden door mid del van de Raden van A rbeid en. niet van de postkantoren. Men zag daarin een belangrijke bezuiniging. Men zaldit nog eens in studie nemen Binnenland. Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. Suzanna berispte haar over hun slecht ge drag en beijverde zich hen te doen inzien, hoe onbetamelijk hunne handelwijze was tegenover de jonge vreemdelinge, die, hunne taal niet begrijpende, een groot deel der onbeschoftheden, Welke men haar naar het hoofd slingerde, niet begrijpen kon. VoorAlda bleef de onbetamelijke handelwijze harer medeslavinnen echter niet onopgemerkt spoedig ook liet zij er hare grammoedige ver achting voor blijken, maar het gevolg was, dat de plaagzieke slavinnen er nog barb'aarscher genot ia vonden, om haar te kwellen. Zoover werd de plagerij gedreven, dat de opvliegende nlda zich eindelijk niet weerhouden kon aan bare verontwaardiging vrijen loop te geven. Toen kende de vreugde der kwelgeesten geene ëfenzen meer en vergetende dat lliin eigen taal mmder vreemd in de ooren van het Bretonsche meisje moest klinken als hare taal in de hunne, begonnen zij, haar stoutmoedig uitlachend, om b.aar heen te dansen. Doch, toen zij de vrijpos- tlgbeid zoover dreven, dat zij zelfs aan de blonde ENGELAND. De „Times" verwacht, dat het parlement, dat heden bijeenkomt, reeds over twee dagen weer uiteen zal gaan, gevolgd door een onmiddellijke ontbinding, terwijl de nieuwe verkiezingen naar alle waarschijnlijkheid niet voor 5 December a.s. zullen worden gehouden. De regeering zal terstond haar verkiezings program uiteen zetten, dat zal inhouden, de invoering van beschermende rechten op den invoer van fabriekswaren. FRANKRIJKEN ZWITSERLAND. De Fransehe douanegrens in Boven-Savoye is gister vooruitgeschoven naar de politieke grens, overeenkomstig de conventie op 7 Aug. j.l. tus schen Frankrijk en Zwitserland gesloten. Aan gezien deze conventie echter door een Zwitsersch referendum word verworpen zoodat het nieu- haarlokken trokken, die bevallig langs de breede schouders der vreemdelinge golfden, ontstak deze in hevige woede en beantwoordde dien aanval op een zoo krachtdadige en vlugge wijze dat haar verschrikte vervolgsters het op een loopen zetten en zich naar hare meesteres spoed den om er de handelwijze der vermetele slavin te gaan aanklagen. Allen verklaarden zij, dat ze haar den volgenden nacht in de gemeenschap pelijke zaal niet zouden toelaten. De slaven- bewakers hadden schoon te vermanen, te bevelen en te dreigen, zij vermochten het niet deze stijfhoofdige slavinnen van denkwijze te doen veranderen. Eenparig kwamen zij overeen, liever de gruwelijkste folteringen te ondergaan dan de vreemdelinge in de slaapzaal te laten ko men. Suzanna evenwel zag geen bezwaar in het .gezelschap van. hét. ongelukkige meisje en uit eigen beweging stelde zij aan de oppertoezienst er van het huis vóór, met Alda een vervallen ka mertje op de hoogste verdieping te betrekken. Dit was sinds lang buiten gebruik gesteld, om dat ienjand er onschuldig bloed had doen vloei en. Dit voorstel werd aanstonds tot bevre diging van allen aangenomen, behalve van Alda, die niet wetend, dat zij het voorwerp geweest was van de lange en hevige woordenwisseling op weinig hoffelijke wijze de zachte en meelijden de tusschenkomst van ^Suzanna beloonde. Su zanna, die geen andere vergelding verwachtte Het vertrek van den kroonprins. Buitenlandse he persstemmen. In het algemeen wordt te Parijs erkend, dat de Nederlandsche regeering ten opzichte van den ex-kroonprins niet anders kon handelen dan ze gedaan heeft. De terugkeer van den gewezen kroonprins naar Duitschland wordt te Londen vrij kalm opgeno men. Goed ingelichte kringen zijn van meening, dat de aanwezigheid van dezen Hohenzollern in Duitschland wellicht verdeeldheid onder de monarchisten zal wekken. Zelfs wordt de moge lijkheid overwogen, dat de terugkeer van den kroonprins een listige zet van Strsemann den rijkskanselier is, die aldus niet slechts den ou den twist tusschen de Wittelsbach- en de Holien- zollern-dynastieën, maar tevens persoonlijken onmin tusschen Rupprecht en den gewezen kroonprins zou willen aanwakkeren. De New-York Tribune noemthetvertrek van den Duitschen ex-kroonprins een uittarting. De New York Times acht de beteekenis, die veelal gehecht wordt aan den terugkeer van den ex-kroonprins naar Duitschland, overdreven. Naar Doorn. De Secretaris-Generaal in Algemeenen Dienst. Mr. J. B. Kan, is gister te Doorn geweest voor een bespreking met den gewezen Duitschen kei zer. Onze bankbiljetten. Van een onzer meest benoegde autoriteiten op dit gebied, heeft de N.R.Ct. vernomen, dat stellig ruim een derde van heel onze bank biljetten circulatie op het oogenblik in Duitsch land is. Dat wil practisch zeggen, dat onze in Duitschland in omloop zijnde bankbiljetten, ten bedrage van 300 a 350 millioen gulden, ge meenlijk de tienvoudige waarde bezitten van al de in omloop zijnde Duitsche bankbiljetten. De Woningbouw. Het ITdbl. verneemt, dat het gemeentebe stuur van Amsterdam, zoodra een nieuw ka binet zal zijn opgetreden, de pogingen zal her vatten om met medewerking van de regeering een regeling te treffen, waardoor op vlotte wijze kapitaal voor woningbouw kan worden verkre-, gen. De bedoeling zou zijn, dat de drie grootste gemeenten een instituut zouden stichten, dat onder hare garantie en die van het Rijk gelden voor woningbouw' zou kunnen verstrekken. Permanent Hof van Liternationale Justitie. In het Vredespaleis in Den Haag is vandaag de vierde zitting begonnen van het Permanente Hof van Internationale Justitie, ter behandeling van de Jaworzina-zaak, betreffende de afbake ning van de grens tusschen Polen en Tsjecho- Slowakije. De Tvventsehe textielnijverheid. Ten onrechte is gemeld, dat aan alle textiel fabrieken te Enschede het ontslag van de arbei ders tegen 24 November is aangekondigd. De fabriek van de firma M. van Dam Zonen al daar wordt namelijk niet gesloten. De kabinetscrisis. De Tijd noemt het bericht van het Hdbl. als dan de goedkeuring van haar eigen geweten en in het bewustzijn verkeerende van goed te hebben gedftan, gaf gehoor aan de voorschriften van het katholiek geloof, tot hetwelk zij zich oprecht bekeerd had en beijverde zich de verla ten vreemdelinge, wier lot zij beklagenswaar diger beoordeelde dan dat van hare medesla vinnen, op te beuren en te troosten. Suzanna was ziekenverpleegster, troosteres, helpster en raadgeefster geweest voor al degenen, die met haar in slavernij leefden. Behoefde er een hulp of raad bij het verrichten eener moei lijke taak, dan zou zij tot geen andere hare toevlucht genomen hebben dan tot Suzanna. Moest een misstap of een onherstelbaar ongeluk beleden, dan werd er niemand gevonden óm tot de onredelijke Lelia te gaan, dan de zachte, ge duldige maar moedige Suzanna. Hoe zou het dan ook anders, of zulke deugden, zulke zachtmoedigheid van karakter,zulke goede hoedanigheden moesten door Suzanna's mede- davinncn hooggeschat worden. De hoogmoedige Alda zelve bleef niet ongevoejog voor het teeder -medelijden van Suzanna en voor de diensten, welke deze haar met zooveel zelfverloochening ra kieschheid bewees. Dit was dan ook begrijpe lijk. 't Doet immers-'deugd aan het hart, op vreemden bodem, in de boeien der slavernij, goedheid en "verkleefdheid in een vriendenhart 1 te ontmoeten II. Niet genoeg gerijpt. De teedere liefde, waarmede Alda tot heden toe bemind was, gepaard aan hare hooge af komst, maakte, dat zij de onheilen, die zoo onverwachts haar uit haren prinselijken stand gerukt hadden,diep voelde ze had én familie, én rijkdommen, én het vrije leven verloren en was wees en slavin geworden. Haren vader, den eenigen steun, die haar overbleef, had zij met wonden overdekt gezien, en haar lijdensbeker werd tot overstroomens toe gevuld, toen men hem stervend'langs de straten van Rome sleurde, om het barbaarsch verlangen eener dolle menigte te bevredigen. Radeloos van droefheid had zij Zijn laatsten zucht opgevangen en vergeefs hare zwakke krach ten gesteld tegen het brutaal geweld dergenen, lie het levenloos lichaam van haren aanbeden vader uit hare armen kwamen rukken, oni hot li den walgelijken kuil te werpen, waarin de Romeinen de lichamen der slaven en booswichten leerwierpen. Zij zelve werd naar een onverbid- delijken meester gesleurd, toen haar hart dreigde .e breken onder de gruwelijkste smarten en zij zich haar aan wanhoop overgaf. Gelaten zijn in haar lot kon Alda niet en de ivreede behandelingen, die zij te verduren had, maakten haar woedend en onhandelbaar. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1