Stads- en Gewestelijk Nieuws. VOOR BET KATHOLIEKE RIJNLAND. .Giften ingekomen aan de Nieuwe Schie damsche Courant: L. {zie ingez. stuks) 25. 'N:Nv - 2.50 'Ingekomen in de bus vyn de Havenkerk en Nieuwe Schiedamsche Courant sVöftg bedrag 666.05 - Totaal n 693.55 De Gemeentebegrooting 1924. 'inder deze salarissen en pensioensla sten WV*rde»'noeh die van de onderwijzers, noch die v'èfir het-personeel aan Gymnasium en Nijver heidsavondschool begrepen. •Waar de post „salarissen" op het budget van zoo groote beteekems is, moet het voor ieder duidelijk zijn, dat een verlaging der loonen die trouwens economisch noodzakelijk is in ver band met de na de tijden van prijsstijging en hoogconjunctuur geheel veranderde omstandig heden, die reeds een sterke loondaling bewerkten injde'Vrije maatschappij niet kan uitblijven. Wij zullen daarop niet verder ingaan, daar de ze zaak thans bij het Gerorganiseerd Overleg aanhangig is. 'Alléén willen wij, ter voorkoming van-mis verstand, nog opmerken, dat evenmin als in de oorspronkelijke begrooting voor 1923,in de thans aangebodene, de loontoeslag is begrepen. Het bedrag daarvan zou het saldo der lasten nog verhoogen met pl.m. 70.00.0. Tot nu toe gingen wij nog uit van den gunstig- sifin, to-estand, waarbij de crisisUitkeeringen en het vervallen en .verminderen der rijksuitkeerin- gen en daartegenover het flatteerende saldo werden uitgeschakeld. ï)e/ iijjódiakelijkheid van uiterste bezuiniging kfèrift' ëöfi'tér buitengewoon sterk, als men z-ch baseert op den werkelijken toestand, waaraan hMizyfijh tpch heeft te houden. Wij nbmb'én reeds zooveel mogelijk bezuini ging aangebracht in het voorloopig ontwerp der bljpboffeg^* Deze bezuinigingen betreffen hoofdzakelijk de volgende posten ^DfWfhoerk.- Dit is nog op het oorspronkelijke bedrag uitgetrokken, daar midde.en om tot vermindering der kosten te geraken, nader wor den overwogen. 'Éfraaivèriichiing. De raming bij het voor loopig ontwerp is, met het oog op een voor de Gemeente billijker vergoeding aan de Technische bedrijven,, alsmede als gevolg van de reeds in- gfevóerdé beperking der verlichting, verminderd iffet'/feiOQO. Geineènlcwerken. Het voorloopig ontwerp werd verminderd in totaal met pl.m. 67.000. De volgende posten zijn de voornaamste /Straatwerken 20000. ^Wandelplaatsen en plantsoenen .- 5000. 'Ridolgerfialen - 3000. Oeververdediging - 4000. Bruggen èn pont - 2000. Boeien en remmingswerken - 2000. /Sluizen - 1000. Brandstoffen en licht enz. school- - 2700. lokhfeAA f-KoSten ihstandhou den school lokalen, - 2200. Traktementen en andere algemee- në kosten ..- 17000. Diversen - 8000. 67000.— Habendïensl. Door een combinatie van werk zaamheden meenen wij, dat op de belüoning-van deii .spuiwochter kan worden bezuinigd. De tfegéhWoordige functionnairis verliet 1 October dep dienst. Hiervoor is gerekend op 520. Gehièente-Reiniging. Vooral door mindere bc- npn'digdjieden als gevolg van de vermindering van' het aantal paarden kon bespaard worden 2pU0 - Ziekenhuis. Van de posten onderhoud tuin eh gebouWen (verfwerk) werd geschrapt resp. 100(1.;én'/1800.te zamen 2800. Schoolgelden L. O. De eerste heffing, vastge steld, bij dp nieuwe wetgeving, bracht door het hoóge aanvangspunt der belasting zeer veel vrijstellingen en voor hen, die hun kinderen op de gewone lagere scholen zonden,een aanzienlijke vermindering, vergeleken bij het oude school geld, .xlatbpvendien nog was gebleven op vóór- oorlogspeil. Daarentegen werd voor hen, die hun kinderen naar de M.U.L.O.-scholen zonden, het schoolgeld scherp verhoogd. Het ligt in onze bedoeling, in oveHeg met de betrokken Commissies, het initiatief te nemen tot een herziening tot. verbetering dezer regeling, die, naar wij vertrouwen, een niet onaanzienlijke verbetering van opbrengst zal geven. Nog zij opgemerkt, dat het hier ook geldt de bij zondere scholen, voor welke de gevolgen wellicht nog sterker zijn geweest dan voor de openbare. Waar de voorstellen nog in een staat van voor bereiding verkeeren, is nog geen bedrag voor hoogere inkomst uitgetrokken. Schoolfeestjes en -reisjes en belooningen en eereblijken voor de lagere scholen. Hoezeer wij het ook betreurden daartoe te moeten overgaan hebben wij toch gemeend deze posten niet te mogen laten op hét oude bedrag. Zij zijn tot de hellt teruggebracht. Besparing ƒ2050. Vergoedingen voor hel gebruik van lokalen door derden. Een verhooging van deze vergoedingen, die te gering zijn, ligt in de bedoeling, waardoor de oorspronkelijke raming van den post ontvang sten no. 98 met 50 of f 425..is verhoogd De post uitgaven no. 281, bezoek van sollicitan ten, werd besnoeid met f 150.. Schoolvoeding en -kleeding. Deze post is ver minderd met 5000.- Bewaarschoolonderlvijs. Het maakt een punt van overweging uit, hoe de kosten van dit on derwijs openbaar en bijzonder die in 1918, vóór de overneming der nutsseholen door de Gemeente, nog op 5600.inbegrepen ƒ200.— voor den cursus werden uitgetrokken en thans tot over de 100.000.zijn gestegen, 103.339.75 met inbegrip van 4525.voor den cursus kunnen worden verminderd. Wij meenen, dat dit onderwijs waarvoor het Rijk de voorgenomen subsidieering met het oog op den toestand van 's Rijks schatkist reeds heeft laten varen buiten alle proporties veel te groote offers van de gemeentekas vraagt. Waterleiding. Een onderwerp van ernstige bespreking heeft in onze vergadering uitgemaakt de vraag, of de overdracht der gronden van de waterleiding aan de gemeente Rotterdam in plaats van aan het Grondbedrijf, aan de Water leiding en via deze aan de Gemeente, behoorde ten goede te komen. Hoewel deze gronden tot de Waterleiding behoorden, moet toch naar de meening van ons College, deze Vraag ontkennend worden beant woord. (Slot volgt). Het St. Lidivina-tafereël in de R.K. Leeszaal. Eenigen tijd geleden werd in deze courant reeds geschreven over het schilderij, waarmee de R.K. Leeszaal door den heer Gérard van der Heijden, Kunstschilder te Breda, werd verrijkt. Dit kunstwerk, in 1891 te Schiedam door bovengenoemden kunstenaar geschilderd, gaat een eereplaats innemen in onze Leeszaal, opdat ieder die daar komt eraan herinnerd worde, dat in de Middeleeuwen hier in onze stad leefde, leed en stierf, een zeer groot Heilige, Lidwina. De schilder laat ons St. Lidwina zien, omringd door Engelen en menschcn, op haar doodsbed. herworden 't geen Zij voor Haar lijden was, frisch, blond en jeugdig, gelijk Zij biddend stond voor 't wonderbeeld van Maria. Haar lichaam droeg niet meer de teekenen der smart, maar 't was alsof Haar Zalige Ziel daar tastbaar nederlag. Er gaat in dit schilderij een bijzondere kracht uit van 't gestorven lichaam der Heilige. Op 't blauwe dekkleed liggen de samengevouwen handen, en neergestrooide rozen spelen er een spel van licht. 't Gelaat der Heilige is geworden tot een rust, waarin al 't omringende verloren schijnt te zijn, men zou haast zeggen tot 'n reliqui van St. Lid wina, gevat in 't schrijn van beden, zangen en kleuren rondom. Want als stille gebeden zijn de menschen die daar knielen rond haar sponde,en als een levend lied de Engelen boven Haar hoofd. 't Geheele schilderij is van vlotte techniek, 'n worp van rijpe kleuren, impressionistisch,. maar 't schoonst van al is het gelaat van de Heilige, eenvoudig belijnd, stil gemodelleerd/ volmaakt van uitdrukking. Rechts op den voorgrond ziet men een zondige vrouw. Van haar vertelt de geschiedenis, hoe ze met haar rozenhoedje aanraakte het gelaat van St. Lidwina, dat, tengevolge daarvan, weldra minder glansde. Het oppervlakkig-devote in deze vrouw beli chaamd, geeft" 'n eigenaardge tegenstelling met 't meditatieve - pieuze, dat vorm vindt in de figuur van Jan Walter, geheel links op het schil derij Deze Jan Walter, van Leiden, was de biecht vader van St. Lidwina in de 8 laatste jaren van haar leven. Hij schijnt hier na te denken over de wonderkracht van Gods Genade",.hoe die heerlijk werkt in menschen die zichzelf om God vergeten, maar die zich zelf ook wedervinden in den Morgen van Gods Aanschijn. Achter Jan Walter ziet men een biddenden, jongen man, zelfportret van den schilder in 1891, Daarachter is de rijke vrouw afgebeeld, die met haar anderhalfjarig kind op den arm, hét schoone lichaam van St. Lidwina kwam bezien. Nauwelijks was zij aan 't sterfbed neergeknield of het kind vouwde eerbiedig de handjes. Verder ziet men nog en profiel, een bidden de vrouw, eïï meer op den achtergrond eenige andere pelgrims, Een vrouw met 'n groot boek op den voorgrond stelt de geschiedenis voor. Deze donker gedra peerde figuur heeft tevens de practische functie van tooncontact te vormen met den lichtglans, die afstraalt van de Heilige. Er zijn veel schoone details in deze/compositie', nochtans raakt het hoofdmotief in T geheel niet op den achtergrond door de bijmotieven, maar 't krijgt er juist z'n volle schoonheid door. Het zijn de eenheid van gedachten en de harme nie der onderdeelen, die dit schilderij maken tot 'n kunstwerk. Als omlijsting is 'n wandbetimmering gemaakt van cypressenhout, waarop tevens de boekwer ken, betrekking hebbende op het leven van St. Lidwina, voor ieders gebruik kunnen worden neergelegd. Ongetwijfeld zal het aandachtig beschouwen van dit schilderij voor velen een prikkel zijn, om 't Heilig leven van St. Lidwina, en over 't algemeen de levens der Heiligen, meer te gaan bestudeeren. Dan zal 't ideaal van de R.K. Leeszaal, die zich ten doel stele't godsdienstig leven der Room- schen nog meer te verdiepen, mede door deze schoone gift van den heer Gérard van der Heijden spoedig verwezenlijkt worden. Dit geve God door de voorspraak van St. Lid wina. T. G. 1908 van nauwelijks 100 leden, is dit in den tijd van zijn bestaan g< klommen tot over de 7000, terwijl het thans 4700 bedraagt. Veel heeft deze bond voor zijn leden kunnen doen, alleen of in samenwerking met anderen zijn talloozc acties gevoerd. Op velerlei wijze zijn de belangen der leden behartigd. Verschillende fondsen hel pen de leden o.a. bij werkloosheid, in moeilijk heden, enz. enz. Bij overlijden wordt een uitkeering aan de nabestaanden gedaan, en eenige H.H. Missen voor de zielerust der overledenen gelezen. In de laatste 5 jaar werd aan werkloozen meer dan 150.000 gld. uitgekeerd. Op Zondag 4 November werd hier ter plaatse, in de parochie van het H. Hart,de Hoogmis opge dragen ter herdenking van dit jubilé. Den 18den November, wordt het 3de lustrum officieel te Amsterdam herdacht, en zijn alle voorzitters der afdeelingen uitgenoodigd om deze viering bij te wonen. Ned. R. K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden „Sl. Franciscus van Assisië" Op 18 Nov, a.s. herdenkt bovengenoemde Bond zijn vijftienjarig bestaan. Van een ledental in Stedelijk Kegelconcours. Onder groote belangstelling van Schiedam's kegelsport-minnend publiek en tevens in tegen woordigheid van het bestuur van den R.K.B. is gisteravond het 2e Sted. Kegelconcours om den Suisse-beker in Musis Sacrum" officieel geopend. Tegen kwart over acht waren allen gezellig in de ruime foyer bijeen en verw.elkomde de voor zitter der commissie, de heer G. S. Montfoort, hen met hartelijke woorden, in 't bijzonder den heer en mevrouw v.d. Burg en het bestuur van den R.K.B. 't Speet spr. dat de heer en mevr. Stock niet aanwezig waren, die toch door hun schenking van den Suisse-beker de eigenlijke op zetters van de wedstrijden zijn geweest. Ver wilde spr. thans niet gaan uitwijdèn,daar het laatste concours van 'tvoorjaar nog zooversch in 't geheugen lag. Toen won de Krans voor de eerste maal den beker. De commissie had ge meend,het concours nu wat langer te doen duren, dan de vorige keer en besloot het Zondagavond a.s. eerst te sluiten en de geheele week 's middags _reeds te beginnen. Dit heeft ze durven doen, in 't vaste vertrouwen, dat de belangstelling weer even enthousiast mocht zijn als in 't voorjaar. Verder wilde spr. nog namens de Schied. kege- laars(sters) hartelijken dank brengen aan den heer v.d. Burg, die zoo welwillend is geweest voor de dames een wisselprijs (tinnen waterstel) beschikbaar te stellen, welke 2 X achtereen of 3x in 't geheel zal moeten gewonnen worden, (applaus). Ook dankte hij speciaal den nieuwen gérant van Musis, den heer Willemse, die zoo groote medewerking in alles betoonde, de pers en de verschillende schenkers van prijzen. Spr. hoopte tenslotte, dat dit concours evenals 't vorige weer schitterend zou slagen, verklaarde het hierop voor geopend en wenschte allen veel hout toe. Onder het aanbieden van den eerewijn vroeg de heer Mersel, voorzitter van den R.K.B. het woord, om te bedanken voor de ontvangen uitnoodiging en hulde te brengen aan de ijverige Schiedamsche propagandisten voor de kegel- sport. Vervolgens werden door de heeren Frima en Nouwens, beide bestuursleden van den R.K.B. de nieuw-geschaafde banen deskundig geinspecteerd cn keurig in orde bevonden. Op verzoek van den voorzitter ontzegelde hierna de heer Mersel de banen en wierpen Mevr. v.d. Burg en de heer Mersel de eerste ballen. Onmiddellijk daarop werd op baan A. begon nen met den korpswedstrijd, terwijl baan B.reeds beschikbaar werd gesteld voor de vrijebaan en cfen invitatie-wedstrijd. Den geheelen avond is er verder onophoudelijk doorgegooid, wat de belangstelling ook voor dit concours al wel weer heeft bewezen en de schit terende prijzen volkomen rechtvaardigen. Een speciale wedstrijd was nog georganiseerd voor de heeren bestuursleden van den R.K.B. De korpswedstrijd eindigde met 't volgende resultaat Tous les Neufs 272 (Suisse-beker en le pr. zilv. beker). De Krans 262 pt. (2e pr. verg. zilv. fant. med.) Overal Thuis 238 pt. (3e pr. zilv. fant. med). Anti-Poedel 235. Noveni 231 (treffersprijs). Hoogste korpswerper Schilling 64. Vrije baan (heeren) N.v. Ameron 4039, J.v. Rest 39; J.Ferier 37—36. Vrije baan (dames). Mevr. Tuyl 2.8. Invitatie -wedstr ij d: J. v. Dorp 67, Versluys 64, Schilling 63. Volksbadhuis. In de week van 410 Nov. werden genomen 385 baden. 1ste Klasse kuipbaden 34, regenbaden 50. 2de Klasse kuipbaden 26, regenbaden 268, kinderbaden 7. De .heer Joh. Me ij er, hoofd- agent van politie,belast met den vreemdelingen dienst, heeft na een 40-jarigen dienst, tegen 1 Januari eervol ontslag gevraagd. UIT ROTTERDAM. Zonder water. Zondagavond omstreeks half elf sprong een hoofdbuis van de waterleiding nabij de Hooge Boomen. Het gevolg hiervan was, dat de geheele sted van half elf tot één uur zonder water was. Na dat personeel van de waterleiding de enorme buis, die een doorsnee heeft van 1.25 meter, had hersteld, kon wederom de druk op de buis worden voortgezet. Ingezonden Mededeellngen. ZIJN UW HANDEN EN LIPPEN pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk verzachtende en snel genezende PUROL. 7569 4 INGEZONDEN. M. deR. Gaarne had ik dat U onderstaand stukje als ingezonden in Uw blad plaatste. R ij n 1 a 11 d Holland, ik vind je zoo lief en zoo schoon. Met je bosch en je Zee en je stranden. Maar vooral om je bewoners, die uitmunten in hun liefdadigheid. Geen land, dat naar verhou ding zooveel deed, (te beginnen met België en nu Rijnland) als het toch ook zoo zwaar getroffen Holland. Vol bewondering was ik voor de vaders en moeders van groote gezinnen met groote zorgen, die deze nog vergrootten, door een zwak, vreemd kindje in hun huis te nemen, daar zij dit hun Christelijken plicht achtten. En wat hebben zij niet aan geld-en goed opgebracht Moet het voorbeeld van zoo vele ouders dan geen opwekking zijn voor de jongeren? Iloevelen zijn er niet, vooral onder de jonge mannen, die alleen voor zich zelf zorgen, alleen aan hun eigen genoegens denken Kunnen zij niet eens iets af zonderen 1, Een biertje, een borrel minder', een keer minder uitgaan ten behoeve van hun arme naburen, de Rijnlanders Ook vereenigingen, clubjes en kransjes, wje gaat er eens met den hoed rond Vele kleintjes enz. Bedenk toch, dat wij door een natuurlijken band, den Rijn, nauw aan elkaar verbonden zijn, hun Rijn is ook onze Rijn, wij hebben een groot deel van onze welvaart aan dezen band te dan ken. Laten wij onze naburen, die nu in den bitter- sten nood verkeeren en beproefd worden met een niet te beschrijven lijden een kleine vergoeding geven voor de welvaart, die zij ons brachten en ons zeker weel volop zullen brengen, als God door onze liefdedaden bewogen, hun de verlos sing zal brengen die tevens de geheele wereld ter ontspanning zal zijn. L. Als eerste stoot 25. Mijnheer de Redacteur. Ondergeteekende verzoekt u beleefd plaatsing van klacht No. 2. inzake het dure brood. Sedert mijn eerste schrijven van 30 October j.l. heeft de conferentie van H.H. Burgemeester en Wethou ders, met heeren bakkerspatroons, plus bestuur van D.ES. plaats gehad wat is het resultaat geweest? niets; wij weten nog niets, en wij betalen nog steeds even duur, veel te duur. Schrijver de zes gevoelt zich Verplicht langs dezen weg meel' licht te brengen in deze zaak, want op deze ma nier met als resultaat de papiermand of in hoog ste instantie voor kennisgeving aangenomen komen wij niets verder. Als oud-commissaris van D.E.S. weet ondergeteekende te goed, dat het wel anders kan, de Coöperatie moet hier het voorbeeld geven, wijl de particuliere bakkers- patroons een afwachtende houding aannemen. Voorheen waren de particuliere bakkers voor D.E.S. bang, nu zijn de rollen blijkbaar denken zij omgekeerd het is niet noodig eenvereeniging als de onze met een reservëkapitaal van ƒ71997,49 moet en kan op eigen beenen staan, en begin nen met rekening en voeling te houden met zijn leden. Ons huishouden is duur, voor den tijd dien wij nu beleven veel te duur, men brengt posten op de rekening uitgaven van 10840.70 en 7681.10 waar een leek, die niet het geheele jaar het huis houden meemaakt niet uit wijs kan Worden; men heeft een bediende, die voor boekjes rondbrengen enz. zorgt, een die het magazijn verzorgt (tus- schen twee haakjes, waarvoor hebben wij zulk een duren chef) een nieuwe ambtenaar, welke op zijn manier tracht nieuwe leden te winnen, elk bestuurslid grootscheeps per telephoon aange sloten, kortom dat is niet de bezuinigingsweg heeren, welke wij moeten bewandelen. Gij wilt u beroepen op de hooge loonen, de loonen zijn hoog bij andere plus 8 op het verdiende loon vergeleken, maar den doorslag geeft dat niet. Schrijver kan zich voorstellen, als men gaat rekenen inkomsten en uitgaven van hen die be- hooren too loonklasse A of klasse „d'Honneur", men moet zeggen, het gaat nog wel, maar als men ziet de inkomsten en uitgaven van klasse Z, de waterbroodverbruikers, zij die op de fabrieken thans 18..43 en zij die buiten hun schuld niets verdienen (waaronder vele met verbloemde ar moede) ik bedoel hier de 3000 menschen welke dagelijks aan de Beurs komen stempelen en ongeveer 10000 zielen van Schiedam vertegen woordigen, reken zelf maar heeren, u weet wat zij wekelijks ontvangen, het kan niet langer zoo,het gaat hier in denwerkelijken zin om hetdagclijksch stukje brood. Vreest geen critiek heeren, critiek werkt verheffend, werkt meer uit als een papier mand. Wat het lijstje van broodprijzen aangaat in de Schiedamsche Courant van 12 dezer betref fende de plaatsen Amsterdam, Utrecht tot Maastricht (Dordrecht en Vlaardingen zijn liieï wonderlijk vergeten) laat ik buiten beschouwing! wel wil ik helpen herinneren dat de bloemprijzen van 1914 en 1923 weder op hetzelfde peil staan en wij in 1914 voor 8 ons waterbrood 11 cent be taalden en nu Gn 1923 23 cent. M. de. R. u beleefd dankend, M. DE RONDE. Laan ons Genoegen 1 Al Gemengd Nieuws. Ongelukken. Toen de 18-jarige Amster- damsche wielrenner J. Klupper Zondagmorgen op den Rijksstraat weg tusohen DuivendrecUt fh (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) ÏHF" Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2