fï DAGBLAD WO GR SCHIEDMM EN OMSTREKEN* FEUILLETON. 46ste Jaargang, Woensdag 14 November 1923. No. 13794. Gratis-Ongevallen verzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeit200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; 160 bij verlies vaneen wijsvinger: f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam Buitenlandsch Nieuws. Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bmresu s KOEMARKT 4. f— Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertsntiëni 15 regels 1.75 j elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medsdsalingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. V IImmII in 111imiii mui miimiimii ihi iWMH I I— IIBIIII I■«■■nu milW ui mil—■—UlllM 1— iHWI MIHIMïïTïTVniiniBlITniinMI I1 UlUIMrrTII I BMIn n Mil Ml I I— Hl W i HET HERSTEL. Op voorstel van den Franschen gedelegeerde, Barthou, heeft de Commissie van Herstel een stemmig besloten de vertegenwoordigers van Duitschland zoo spoedig mogelijk te hooren in zake de betalingscapaciteit van het Duitsche rijk. Aan de Duitsche regeering zal worden voor gesteld binnen tien dagen vertegenwoordigers te zenden. Daarop werd met algemeenc stemmen be sloten de kwestie van de benoeming van een commissie van experts te onderzoeken, welke een onderzoek zal instellen naar de financieele positie van Duitschland, ter voorbereiding van de door de Commissie van Herstel vast te stel len Duitsche betalingen over de jaren 1924, 1925 en 1926. De Engelsche gedelegeerde in de Commissie van Herstel, Bradbury, maakte eenig voorbe houd op dc voorgenomen procedure. Ofschoon de deur nog openstaat voor Amcri- knansche hulp bij het oplossen van het herstel- vraagstuk beschouwt president Coolidge den joogsten stap in die richting als definitief ge ëindigd. De Vercenigde. Stoten zullen, naar de meening van den president, niet kunnen deel nemen aan een onderzoek naar de Duitsche be- talingscapac.il cit, zooals door Poincaré is voorgesteld, om dezelfde reden, als waarom het weigerde deel te nemen aan hei onderzoek door Groot-Brittannië voorgesteld, namelijk, wijl de regeering het nutteloos oordeelt, om een beperkt onderzoek in te stellen. In de rijksdrukkerij zijn reeds een paar hon derd man van de technische noodhulp te werk gesteld, teneinde het drukken van de rente mark te verzekeren. Voorts heeft dc directie éen bekendmaking tot de arbeiders gericht, waarin zij hoopt, dat velen aanleiding zullen vinden het werk te hervatten. DE INVOERING VAN DE RENTEMARK. De verordening van de Duitsche rijksregeering van 27 October op grond van de machtigings wet, welke de verbruiksbelasting voor suiker, zout en lucifers verhoogt en de speelkaarten belasting in goudwaarde vaststelt, treedt 16 November in werking. Van dan af zal de rente mark gelden en de Viankbiljettenpërs gestopt worden. De staatsfinanciën zullen beheerd worden naar den grondslag van de overgangs- hegrooting, welke voor 4lj2 maand is vastgesteld. ENGELAND. De beslissing is thans gevallen. Het één-jarige Britsche parlement, dat gister na het zomerreces zijn zitting weder aanving, zal Vrijdag a.s. wor den ontbonden. Volgens de wettelijke bepalingen moeten 10 dagen daarna de candidaten worden gesteld. Dit zal derhalve op 26 dezer geschieden, waar na de verkiezingen op 6 December zullen plaats hebben. Naar de Britsche draadlooze dienst meldt, zullen voor de 615 Lagerhuiszetels ongeveer 1350 candidaten worden gesteld. Vermoedelijk zal een dertigtal vrouwen candidaat. worden gesteld. De conservatieven en de liberalen zullen elk ongeveer 480 candidaten stellen en de Labour Partij ongeveer 390. In dezen ver kiezingsstrijd zullen alle partijen ongetwijfeld méér dan anders dingen naar de stem der vrouw. Dc voornaamste strijdpunten zijn, zooals men weet, de werkloosheid en de protectie. De vrouwen zullen voor het eerst in de ge schiedenis hebben te beslissen over aangele genheden, welke voor de binneiilandsche poli- tiek van zeer groot belang zijn. DE DRUKKERSSTAKING IN DUITSCHLAND. In het ministerie van arbeid te Berlijn heeft een bespreking plaats gehad inzake de staking der boekdrukkers. Aan de zijde der werkgevers werd aangevoerd, dat zij zich volkomen hebben gehouden aan de bepalingen van de arbitrale uitspraak in het conflict. Deze uitspraak wordt echter aan den kant der d tukkers niet als vol doende beschouwd, zoodat zij er zich verder niet aan gebonden achten, en verdere wenschen koesteren. Naar verluidt dreigt het conflic nog scherper te worden, aangezien ook de electri cians bereid zouden zijn tot een sympathiesta king die dan het geheele leven in de hoofdstad zou ontwrichten. BEIEREN. De Duitsche draadlooze dienst meldt, dat volgens de „Münchener Augsburger Abend- zeitung" het Rijkskabinet den procureur-gene raal van het staatsgerechtshof te Leipzig in structie heeft gegeven, tegen de aanhangers van Hitier een gerechtelijke strafvervolging wegens landverraad in te stellen. Zooals ge meld, had de Beiersche regeering reeds maat regelen genomen, beklaagden door een bijzon dere rechtbank te München te laten vonnissen. DE SEPARATISTEN. Bij een botsing tusschen separatisten en hun tegenstanders te Adenau in het district Goblentz zijn drie mensclien gedood en acht gewond. In verschillende dorpjes in de Palts is de Hijn- landsche republiek uitgeroepen. Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. Hare medeslavinnen verachtten haar zij ook verachtte dezen met al de bitterheid harer ziel geen enkel der haar opgelegde bezigheden wilde zij ten uitvoer brengen maar zij verzette zich tegen hen, die een onbeperkte macht op haar uitoefenden en slingerde dezen de grofste be- leedigingen naar het hoofd. De'stijfhoofdige weigeringen waarmee zij de hevelen barer dweepzuchtige meesteres beant woordde, werden beloond met gevangenzitting, bcrooving van voedsel en lichamelijke kastijdin gen. Lelia scheen een wreed behagen te scheppen in het doen gelden van. haar gezag tegenover de ,,barbaarsche" zoo noemde zij spottend de vroegere prinses en bezigde alle middelen om dezer trotsch en ontembaar karakter te hervor- njen. Alda echter bleef onwrikbaar bij haar eens genomen besluit en hoe meer moeite men deed om haar van voornemen te doen veranderen, hoe stijfhoofdiger zij werd. Ge kunt mij van kant maken, snauwde zij op Zekeren dag hare onverbiddelijke meesteres toe, ALLERLEI. Uit Antwerpen Naar men meldt., worden dc tarieven der Belgische spoorwegen niet onaan zienlijk verhoogd. Voor het personenvervoer zal, naar verluidt, de verhooging bedragen le klasse 21 2e kl. 23 en 3e kl. 17 Het tarief van het goederenvervoer wordt echter maar 10 verhoogd. Deze nieuwe tarieven zouden 1 Jan. in wer king treden. Naar uit Berlijn verluidt deelde de Duit sche regeering eenigen tijd geleden door middel van haar gezant te Londen aan de Britsche re geering mede, voornemens te zijn de 26 invoer rechten, die in Groot-Briltannië vanuit Duitsch land ingevoerde waren worden geheven op reke ning van de schadevergoeding niet langer aan de Duitsche afzenders terug te betalen. Dit be sluip werd door deDuitsc-he regeering genomen in verband met haar verklaring van afgemeenen aard, dat zij niet langer bij machte is verdere betalingen of leveringen 'krachtens het vredes verdrag te bekostigen. De Duitsche zakenwe reld wacht met spanning de resultaten van den stap der Duitsche regeering af. Naar de Duitsche draadlooze dienst meldt, is alleen in het Roergebied bijna dc helft van de bevolking werkloos. In het onbezette gebied van Duitschland bedraagt hzt aantal werkloo- zen, die ondersteuning genieten, 700.000 en het aantal ondersteunde gedëeltelijk-werkloozen IV2 millioen. Volgens vakvereenigingsstatistieken zijn er in sommige vakbonden 30 werkloo/.en en in andere weer 75 gedecltelijk-werkloozen. De Kabinetscrisis. H. M. de Koningin heeft zich hedenochtend Voor enkele dagen naar Den Haag begeven, o.a. voor besprekingen met verschillende Ministers in verband met de afdoening van loopendc zaken In de gisteravond gehouden zeer druk bezochte er konden honderden geen toegang krijgen vergadering van de anti-revolutionaire kiesver- eeniging te Amsterdam heeft. Minister Colijn een politieke rede uitgesproken, waarin hij o.m. heeft betoogd, dat de anti-revolutionairen alleen deelnemen aan een kabinet, dat de twee volgende punten, welke Voor de'ahti-revolutionairen onaf wijsbaar ïijn, op zijn program heeft herstel van het financieel evenwicht en vervulling van onze verplichtingen als zelfstandigen staat. Wat er dan thans gebeuren zal, wist hij niet want de eerste stap was gisteravond nog niet gedaan, maar hij geloofde wel, dat, een recht'sch kabinet met een anti-revolutionaire deelneming op dit oqgen- blik niet te verwezenlijken is. De ex-kroonprins. Dc ex-kroonprins is gisteravond om zes uur in een open Hollandschen Loerwagen te Oels aangekomen en ging vergezeld van majoor Von Müldner' en een persoonlijken vriend. Ook is, naar men weet, de reis medegemaakt door een ambtenaar van de politieke politie te Berlijn Dc kroonprins werd bij zijn aankomst bij den ingang van het slot door een talrijk publiek met ,,Hoch-"geroep, verwelkomd. Op het oude, groots plein van het slot, dat door de sterke autolampen helder werd ver licht, was niemand bij zijn aankomst aan wezig Toen echter de wagen stilhield, drongen zich twee dochtertjes en zijn zoon prins Friedrich, naar buiten en vlogen hun vader legemoe. De kroonprins omhelsde de kinderen, en hen bij de hand- nemende, ging hij de stoep op naai den ingang, waar inmiddels de ex-kroonprin ses verschenen was. Daarmede was voor het publiek de thuiskomst, van den ex-kroonprins afgeleopen. De deur werd gesloten en de kroon prins was voor niemand te spreken. Een Reutertelegram uit Londen van 13 Nov; meldt De Times, den terugkeer van den gewezen kroonprins besprekende, acht de door deze gebeurtenis verwekte opgewondenheid over dreven, Het blad wijst er op, dat Nederland tegenover de geallieerden geen verantwoorde lijkheid op zich nam om den prins in verzekerde bewaring te houden Verder constateert de ,.T i m e s", dat de geallieerde staatslieden blijkbaar niet geleerd hebben door de smadelijke ervaringen opgepaan bij den eisch tot uitlevering van den gewezen keizer en voortgaan zich ldoot te stellen aan onnoodige vernederingen. Het blad acht dan ook 't vertoon van gebelgdheid jegensNederland dat merkbaar is in de Fransche openbare mee ning, misplaatst. President Coolidge is van meening, dat de traditioneele politiek der Amcrikaanschc regee ring deze belet, zich hij de regeering der gealli eerden aan Le sluiten met betrekking tot het protest, bij de Duitsche regcering in te dienen, tegen den terugkeer van den ex-kroonprins ol den ex-keizer, of ten aanzien van het nemen van maatregelen ter voorkoming van een herstel der monarchie. maar mij dwingen u te gehoorzamen, dat kunt gij niet Prinses ben ik geboren, daarom zal ik nooit een Romeinsch onderdaan gehoorzamen. Gij noemt mij een „barbaarsche," doch ik hen te wijs en te verstandig, clan dat ik Be gevoellooze beelden aanbidden zou, waarvoor gij uwen rug kromt om hun uwe eerbewijzen te betoonen. En met een gebaar van afschuw en misprijzen wees zij op de huisgoden van Marcus-Lelius. Onbeschofte wilde! kreet Lelia, gij durft de beelden onzer goden honen En meteen vielen de slagen menigvuldig als regendroppels op Aida's rug. Ja, dat durf ik, en nog meer dan dat, hernam de fiere Bretonsche, naar de beelden springend en ze op de grond in stukken slaand uwe goden ontstellen mij al zoo weinig als hunne domme aanbidders Zoo zij waarlijk de machtige en vreeswekkende eigenschappen der godheid be zitten, dat zij opstaan en zich wreken Ha waarom blijven uwe huisgoden daar te gronde liggen, nu ik ze gehoond en verbrijzeld heb Even goed kunt ge ecne kruik aan bidden deze wordt juist zoo gemakkelijk gebroken en verdraagt 'even zachtmoedig den hoon, die haar wordt aangedaan Razend van woede vloog Lelia naar haren vader', om hem te vragen, dat hij haar op de on beschofte vreemdelinge zou wreken. Zeer zelden bekommerde Marcus-Lelius zich om cle geschil- Keizer Wilhelm. Wolff meldt, dat het gisteren medegedeelde bericht van Fransche en Belgische bladen, dat de Duitsche regeering ook den gewezen keizer een pas voor den terugkeer naar Duitschland zorr hebben Verstrekt, volkomen uit de lucht gegrepen 'is. Transporten R.K. Huisvestings-eomUc. De data van aankomende en vertrekkende kindertransporten zijn als volgt gewijzigd. Oostenrijk en München (aanvankelijk vast gesteld aankomst 1 Dec. en vertrek 10 Dec.) wordt aankomst 27 November,vertrek 4 Decem ber. Hongarije (aanvankelijk vastgesteld aan komst 11 Dec., vertrek 14 Dec.) wordt aan komst 14 December, i/ertrck 17 December. len, die ontstonden tusschen zijne dochter en dezer slavinnen, maar het verhaal van Aida's stoutmoedige daad verbitterde hem. Volgens het dom bijgeloof der Romeinen, was hel ongeval, aan de beelden der huisgoden over komen, een slecht voorteeken en voorspelde het een vréeselijk ongeluk voor het hoofd des huis- gezins, ja zelfs de verwoesting van gansch de familie. Dat zulk een geweld tegen de beelden der goden gepleegd werd door een zijner eigen slavinnen, bracht Marcus-Lelius buiten zich zeiven van verontwaardiging.; hij spoedde zich naar cle plaats van het wanbedrijf, in zijn geest overwegend, hoe hij zijne wraak zou koelen op haar, die het schelmstuk begaan had. Toen hij de scherven zag liggen, liet hij zich weeklagend ten gronde vallen. Om de woede der goden te stillen en de onheilen te voorkomen begon hij luide te tieren en te roepen, dat hij hun groote offers zou brengen in hunne tempels. Een nieuwe aanval van woeste verontwaardiging overviel hem, toen hij de Bretonsche slavin daar misprijzend zag staan lachen. Rillend van toorn sprong hij naar haar toe, uitroepende Ongelukkige, ik zal uw hondenlijf te pletter slaan Ontneem mij het leven gaf deze kalm ten antwoord. Onder welken vorm de dood mij trede, ik ben bereid hem met vreugde te ontvangen, daar dit het middel moet zijn om mij aan de dwinglandij van een Romein te onttrekken 's Rijks Munt slaat vreemd geld. De Vrije Stad Danzig (d.i. de stad met omge ving) heeft een nieuw muntstelsel ingevoerd, ge grond op den Danziger gulden als rekeneenheid, welke met 1/25 deel van het pond sterling is gelijkgesteld. Behalve de mark, mag in het gewone verkeer geen andere rekeneenheid ge bezigd worden. Papier van 5 Danz. gulden tot 1 Danz. pfennig wordt door een hiervoor opge richte bank uitgegeven dit papier is ten volle door goudwaarden gedekt Daarnaast gaat. Danzig thans ook metalen munten volgens het nieuwe stelsel in omloop brengen. De zilveren stukken, n.L die van 5, 2, 1 en Ya Danz. gulden, worden binnenkort aan 's Rijks Munt te Utrecht geslagen. Dit is de eerste maat dat. 's Rijks Munt een buitenlandsche opdracht tot het vervaardigen van munten uitvoert. West-Indische cultures. Men meldt, dat. bij het departement van koloniën ingrijpende maatregelen tot kracht dadige bevordering en verbetering van verschil lende West-Indische cultures, in het bijzonder de bacoven-(bananen) en Libcria-koffiecultuur, in voorbereiding zijn. Oorlogsmisdadiger. Men heeft betwijfeld-of de Duitsche Kroon prins wel op de lijst van „oorlogsmisdadigcss" voorkomt, maar hij staat er op, onder no. 146 „Frederik Willem van I-Iohenzollern, Keizerlijk Kroonprins, op het oogenblik in Nederland. En dan volgen vijf gevallen van schending van de oorlogsregelen, waarvoor hij verantwoordelijk heet te zijn, bjevel om dorpen te verbranden, onrechtmatige terechtstellingen enz. De laatste beschuldiging (onder no. 147) is, dat hij in 1918 te Goincy in Aisna „uit het huis, waar hij had gelogeerd, alles wat kostbaar was had meege nomen"' De Zuiderzee-planuen. Einde November zal de aanbesteding voor het eerste eigenlijk groote werk der afsluiting plaats hebben hel leggen van den dijk van dc Noord- Hollandsche kust naar Wielingen, waardoor dit eiland met den vasten wal verbonden wordt. Het eerste traject kost plm. 2 millioen gulden (ra ming) en "het werk zal in 1924 tot uitvoering moeten komen. Voor 1925 staat, op het pro gramma de houw van het eiland in de Zuider zee tusschen den Fricschcn Wal en Wieringei/. Nederland en Belgie. De Brusselsche -correspondent van de Matin seinde gisteren aan zijn blad, dat de Belgische regeering voornemens zou zijn stappen te doen hij de geallieerden ten einde een conferentie te zien bijeenroepen, waar de herziening der Lrac- taten van 1839 en vooral het regime van de mon- Ila trotsche gij verlangt dat de dood een einde aan uw leven zal maken Neen zoo haas tig zijn onze zaken niet, vereffend Een voorbeel dige straf zal men u toedienen cene straf, die minder gemakkelijk le ondergaan zal zijn dan de dood zelve Aida's vermetele woorden konden niet an ders dan haren reeds zoo hopeloözen toestand verergeren; toch verdroeg zij, met een 011- wrikbaren moed de kastijding, haar door den wraakzuchtigen Leiius opgelegd, totdat hare uitgeputte natuur niet langer weerstand kon bieden en zij in bezwijming viel. 't Leek als of de dood zijn werk reeds had volbracht noch de nieuwe smarten, die men haar deed ondergaan noch het bezigen van andere pij nigingsmiddelen, konden haar tot bezinning terugroepen. De beulen lieten haar in dien toestand lig gen en geen enkele harer medeslavinnen zou het. gewaagd hebben de „vreemde" te hel pen en bij te staan, daar alle op hunne beurt de wreedheid van Marcus-Lelius en van diens dochter geproefd hadden. Alda had zich tegen over haar ook te fier en te verachtend ge dragen, dan dat zij van haar eenigc hulp had mogen verwachten. [Worcll vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1