J URGENT* VOOR ALLE jll STANDEN OP HET BROOD VOOR BAKKEN EH BRADEN SCHUIMT IN DE PAN ding van de Schelde zouden worden besproken Ook zou België vrije doorvaar!, eischen voor zijne oo rlogsvloot, zoowel in vredes als in oorlogstijd. V an officieele Belgische zijde wordt echter verzekerd, dat het bericht in het Fransche blad allen grond mist. De Belgische regeering heeft zich den laatsten tijd met de Scheldekwestie niet beziggehouden. In regeeringskringén is men trouwens de meening toegedaan, dal het te ber de brengen van dit Vraagstuk, nu de internatio nale toestand ingewikkelder is dan ooit, absoluut ongewenscht zou zijn. Verkeer en doorvoer. Op 15 dezer zal te Geneve bijeenkomen de tweede algemeene conferentie voor Verkeer en doorvoer van den Volkenbond, als vervolg op de lste conferentie die in 1921 te Barcelona gehou den is. De Nederlandsche regeering zal op deze conferentie vertegenwoordigd zijn door prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, lid van de kommis sie voor verkeer en doorvoer van den Volkenbond en ir. J. A. Kalff, lid Van de directie der Neder landsche Spoorwegen, te Utrecht, aan wie als plaatsvervangend vertegenwoordiger zal zijn toegevoegd prof. mr. J. H. W. Verzijl, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit, te Utrecht. liet voorvoegsel Ir. Het bestuur dcrVereeniging van Delftsche Inge nieurs, heeft zich tot den ministerraad gewend met het verzoek in stukken, uitgaande Van de regeering, aan, ingenieurs in het bezit van het ingenieursdiploma verkregen aan de Technische Hoogeschool te Delft of hare voorgangsters de Politechinische School en de KoninklijkeAcade- mie-, gebruik te maken van het voorvoegsel Ir. voor den naam. Zij schrijft hierbij, dat dit gebruik reeds in de maatschappij sedert enkele jaren burgerrecht heeft verjeregen. De ministerraad heeft besloten hieraan gevolg te geven en mitsdien is door den minister van binnenlandsche zaken een hrief gericht naar de verschillende departementen, waarin uilgenoo- digd wordt het besluit van den ministerraad op te volgen. Stads- en Gewestelijk Nieuws, De Gemcentcbegrooting 1924. (Slut). Zoolang het Waterleidingbedrijf op die gron den was gevestigd, bestond er geen reden deze gronden in het Grondbedrijf in te brengen. Zij waren toen nog geen onderwerp van grond- speculatie. Zij behoorden tot het bedrijf en bleven voor den oorspronkelijken kostprijs op de balans staan. Bij de overdracht aan Rotterdam werd deze grond echter, los van de overige bezittingen van de Waterleiding, wel een onderwerp van gewone grondtransactie, geheel op gelijke wijze als de naastliggende, die wel in het Grondbedrijf waren ingebracht. Van dat oogenblik af behoorden zij dus ook verder, evenals die andere gronden, te worden behandeld en de positie van het Grondbedrijf ten goede te komen. Overigens mag ook niet deze bedoeling bestaan wel zooveel mogelijk lasten op het Grondbedrijf te wentelen, doch haar wat voordeel geeft te onthouden. Wanneer het Grondbedrijf b.v. geheel op zien nam het leggen van den nieuwen dijk aan het Hoofd en den aanleg van de Wilhel- minahaven, dan mag men haar ook niet ont houden het resultaat van een voordcelige grond- transactie als deze. Reeds bij de memorie van antwoord bil de begrooting van het vorig jaar wezen wij er op, dat de risico's van het Grondbedrijf zulk een omvang hebben aangenomen, dat liet nood zakelijk is, dat een reserve wordt gevormd, waardoor de bijschrijving van rente die zulke groote proporties heeft aangenomen en de reeds hoog gestegen grondprijzen, ondanks de tegen woordige waardedaling, nog voortdurend doet stijgen, kan worden verminderd. De gelegenheid om op natuurlijke wijze n.l. door de resultaten van de voordeelige gron den de lasten te verlichten van de meer nadeelige gronden mogen wij niet laten voorbij gaan. Wij merkten het reeds vroeger op een Grond bedrijf, waarin zooveel kapitaal is gestoken als het onze, is voor de Gemeente slechts toelaat baar, wanneer het zeer veilig is, daar een bedrijf met groote risico's niet in de lijn ligt van een overheidslichaam als de Gemeente, welker beheer in alle cleelen het karakter van zekerheid moet dragen. Anders zou dit bedrijf een voortdurende be dreiging uitmaken voor onze financicele positie. Betreurt men bet dan, dat men van deze overdracht de vruchten niet kan plukken, waar op men bad gehoopt, daartegenover mag men dankbaar zijn, dat deze overdracht juist op tijd is gekomen om de positie van ons Grondbedrijf in dezen lisquanten _tij d veilig te stellen. Wij merken op, dat reeds een gedeelte van den koopprijs met renteverrekening is ontvangen. Wat, verder de Waterleiding betreft, is het unze bedoeling, met voorstellen te komen tot verhooging van den waterprijs, welke in verge lijking met andere Gemeenten b.v. Rotterdam en Vlaardingen te laag is en ook wanneer de eigen waterwinning was blijven bestaan, aan merkelijk luid moeten zijn verhoogd om behoor lijke resultaten te verkrijgen. Met het oog op deze tariefsherziening is de voorloopige raming der winst verhoogd met 27.500.—. Werkloosheidsuilkeerinyen. Wij konden in de zen niet anders doen dan het bedrag aannemen van de tegenwoordige uitkeeringen, verminderd met de rijksbijdragen. Wij meenen, dat Uw Raad met ons zal gevoe len, dat in dezen de uiterste voorzichtigheid is geboden. Afschrijving crisislasten. Wij wijzen er op, dat wij zijn voortgegaan met de gedragslijn, in 1922 en 1923 gevolgd, die o.i. zeer verdedigbaar is om de crisislasten af te schrijven in 40 jaar met jaarlijks 21/2 waarvoor, het restant dier lasten 523.416.3972 bedragende, op de nieuwe begrooting derhalve is uitgetrokken 13.085.41. Reeds herhaaldelijk wezen wij er op, dat Ge deputeerde Staten, die aflossing in 10 jaar tot eisch - stelden, hiertegen bezwaar hebben ge maakt. De stand van zaken hebben wij uitvoerig medegedeeld, bij den geleidebrief 'voor de be grooting 1923, bijl. 1922 blz. 116. Gedeputeerde Staten hebben echter beidé jaren in deze minder snelle aflossing berust met liet oog op de buitengewone omstandigheden, waarin onze Gemeente verkeert. Wij vertrouwen dat het College daartoe ook dit jaar weder termen zal vinden. Bij het stand punt van GedeputeerdeSt.aten zou in plaats van pl.m. 13.000.pl.m. 65.000.zijn af te lossen. Salarisvermindering en verlenging arbeidstijd. Waar, gelijk gezegd, deze zaak bij liet Georgani seerd Overleg aanhangig is gemaakt, kon ook hier nog geen cijfer worden uitgetrokken. Behoudens dat voor eenige bezuinigingen nog geen bedrag werd uitgetrokken, moest, zooals werd vermeld, ondanks alle bezuiniging, de post inkomstenbelasting worden opgevoerd tot 1.270.000.—. Het is echter duidelijk, dat het onmogelijk zal zijn dit bedrag uit die belasting te verkrijgen. Het vcrmenigvuldigingscijfer 1.2. is zeker wel het hoogste, dat zou kunnen worden aangeno men en daarmede zou men op verre na niet komen tot de opbrengst, die verkregen zou moeten worden. Welke voorzieningen zullen moeten worden genomen, daarover moeten wij ons nader bera den. Wij hebben daarmede nog den tijd tot de vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer in het volgend voorjaar. pf Tot zoolang blijft er niet anders over dan bet volle tekort voorloopig te brengen op den post inkomstenbelasting, die te allen tijde als sluit post heeft dienst gedaan. Het zal Uwen Haad duidelijk zijn, dat ons College, nadat het voorloopig onLwerp was op gemaakt, veel tijd heeft nooclig gehad om zich van den toestand op de hoogte te stellen en te onderzoeken, welke bezuiniging mogelijk was. De begrooting kon daardoor niet op tijd worden ingediend. Doch wij meenen, dat Uw Raad het meeste gediend was met een begrooting, die in bet College aan een grondige bespreking werd onderworpen, gelijk thans het geval is geweest. „De geheimen der II. Mis." Onze lezers verwijzen we gaarne naar achter staande annonce betreffende bovenbedoelde uitvoering ten bate der nieuwe H. Hart-Kerk. Zij die dit nog niet gedaan hebben, kunnen hun offerzin nog toonen door een kaart te koopen bij de in de annonce aangegeven adressen. Het nog beschikbaar aantal plaatsen is maar zeer beperkt meer. Lustrumfeest „L. v. Beethoven." 't Kranige dilettanten-symphonie-orkest ,,L. van Beethoven" heeft gisteravond in de gehoor zaal van den R.K. Volksbond haar derde lustrum gevierd met een bestgeslaagd feestconcert voor de lange rij van zijn donateurs, die alleen reeds de geheele zaal tot in de hoeken vulden. 't Lag niet in de bedoeling, om het lustrum publiek te vieren,daarom bleven de gebruikelijke, vaak langdradige speechen bij dergelijke gelegen heden achterwege en kon direct het orkest zelf zich laten hooren.'t Begon met deOuverture „Eg- rnont" van zijn „patroon" v. Beethovenjeen aan- vangnummer van een anderen componist had men met dit feest ook slecht kunnen verwachten. Bij de verklanking van dit werk en van de overige speciale orkest-nummers Huldigings- marsch (v. R. Wagner), Jubel-Ouverture (v. G. v. Flotow) en Bollet Egyptien van A. Luigini, heeft „Beethoven"weer eens werkelijk getoond, dat liet in zijn vijftienjarig bestaan, onder de knappe leiding van den dirigent, den heer J. C. M. Feltzer, flinke vorderingen heeft gemaakt op het pad, dat leidt naar de zoo moeilijk te be reiken hoogten der ware kunst. De voornaamste reden, waarom het orkest nog niet geheel die gewpnschte hoogten haalde, dunkt ons het gebrek aan inzicht'in een werk, waardoor de eenhe'ds- draad, d-e steeds moet gespannen blijven, nog al eens slap komt te hangen. 't Best geslaagd 'n crit opzicht was 't „Ballet Egyptiën", dat om zijn niet al te zwaar begrijpe- lijken inhoud ook het gaafste werd weergegeven, 't Slagwerk moet zich verder wat matigen, want 't had gisteravond neg al eens van die bazige buien. Voor aangename afwisseling in het program was zorggedragen door het engagement van meerdere solisten. Mcj. Sophie Haas, uit Rot terdam, nam het vocale gedeelte voor haar rekening en met welgemeende applaus-rente kreeg zij haar praestaties rijkelijk vergoed. Voor al in het „Priêre de Tosca" van Puccini en „Ge luk "van Arn. Spoel gaf zij zich geheel en met groote innerlijke warmte. Dé begeleiding van bet orkest en bij de laatste liederen van mevr-. Berck-Feltzcr alleen, bleek steeds in goede handen. Ook was dit het geval bij het optreden van den jongen clarinettist Rosman, die ook zelf goede bewijzen gaf, dat in hem voor bet eenmaal begonnen, maar nu nog wordend werk wel aanleg schuilt. Twee van de beste nummers van den avond waren de fluitpraestaties, eerst alleen van den heer J. Versloot, uit Rotterdam en later van het duo Feltzer-Versloot. Dat was mooie muziek, waar bijna niets meer aan ont brak, terwijl eveneens, de vleugelbegeleiding bij het laatste nummer van mevr. Berck-Feltzcr in optima forma \Uis. Als aardige verrassing klonk tot slot van 't concert een fiksche orkest- marsch, door den dirigent Feltzer zelf gecompo neerd en opgedragen aan leden en donateurs Reeds eerder in den avoncTwaren eenige kran sen en bloemstukken aangedragen, o.m. voor 'den dirigent en diens zuster, mevr.Berck-Feltzer, maar toen dé nieuwe feëstmarsch was verklonken werd bet een der oudste donateurs,den heer Horn toch te machtig en kon bij niet.nalaten eenige hartelijke woorden van dank cn waardeering te spreken tot alle orkest-leden en speciaal tot den dirigent en de geheeie Feltzer-familie. Dat lhj in aller geest sprak, bleek wel uit het daverend applaus. Met een gezellige soiree werd deze lustrum- avond besloten. In de gister gehouden v e r g a d fi ring van de geneeskundige Sociëteit „de Kunst" zijn ter voorziening in de op 1 Januari e.s. in gaande vacatures, door de feden gekozen tot directeuren de heeren W. Mak Pz„ en S. van der Kooij en tot gecommitteerde léden de heeren J- Bakkes en M. C. Plooij. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van K. KOK om vergunning tot- uitbreiding van zijn brood- en koekbakkerij in het pand Ploeg- straat 24, kadaster Sectie L. No. 1967, met een electromotor van l]/2 P.K., drijvende een kneed machine... Dit verzoek is met de bijlagen op de Secreta rie der Gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 28 November a.s., des v.m- ten 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid wor den gegeven om bezwaren tegen het toestaaö van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der gemeen te, van de schrifturen die ter zake mochten zij11 ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op ecne beslissing ingevolge de Hinder wet gerechtigd zij, diè niet overeenkomstig art- 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijer leden zijn verschenen, ten eind® hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 14 November 1923. Gemengd Nieuws. T reinroof. Toen de goederentrein 5932 van Antwerpen naar Roosendaal nabij Esschen kwam werd hij door een valsch signaal tot staan gebracht waarna weer werd doorgereden. Va11 dezegelegenheid maakten een "viertal gemaskerde bandieten gebruik om op den laatsten trein te springen. De remmer van den trein werd ge' Bij of krachlens weiten of verordeningen voor» [geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. >V>i PL A NTA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2