dagblad w&qr sghiedj&m 46ste Jaargang. Vrijdag 16 November 1823. No. 13796. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheelc invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam Buitenlandsch Nieuws. Bi n n e n I a n d. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau s KOEMARKT 4.r— Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiêni 15 regels 1.75 j elke rage! daarboven 35 cent, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededealingan 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven werden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. GAAT STRESEMANN HEEN Gelijk gemeld is de positie van Stresemann zeer verzwakt. De leider der Duitsch-nationalen graaf Wes- tarp, heeft in een gister door hem gehouden rede ronduit gezegd waar het op staat 't Kabinet Stresemann en de Rijksdag naar huis. Met dot al ziet men in andere politieke kringen de zaken niet zoo gemakkelijk in als graaf Westarp en de meest geraffineerde politici vra gen zich af, hoe Stresemann zich op het oogen- blik zal redden uit zijn positie, zegt de „Tel." Zoo.vel van soc.-dem. zijde als van de zijde der Duitsch-nationalen wordt hij bedreigd door een ïhotie van wantrouwen.en bovendien hebben cle sociaal-democraten een aantal eischen gesteld, o.a. den zeer pijnlijken eisch tot optreden tegen Beieren en den practisch bijna ortuitvoerbaren eisch tot voortzetting van de steunbetalingen aan de werkloozcn in het bezette gebied. Tegen dergelijke eischen zijn fraaie redevoeringen geen afdoend verweer en men verzekert dan ook, dat Stresemann er genoeg van krijgt en dat hij er over denkt, nog vóór a.s. Dinsdag maar weg te gaan en de onaangename taak van ontbinding van den Rijksdag maar over te laten aan zijn opvolger, die immers ook niet op een meerder heid kan rekenen. Een burgerlijke kabinetsformateur toch heeft heel weinig kans, als hij geen aansluiting zoekt bij de sociaal-democraten, maar doet hij dat wel, dan verzekert hij zich tevens den tegenstand van dc rechtsche partijen en bovendien nog een scherpe tegenwerking buiten het parlement, en hiertegen is zelfs de sterkste man van Duitsch- land niet meer bestand nu zijn machtsmiddelen vrijwel krachteloos zijn gebleken. Graaf Westarp mag nu wel verklaren, dat bij de nieuwe verkiezingen het aantal zetels van de conservatieven zal worden verdubbeld, doch zelfs na die verdubbeling zouden de Duitsch- nationalen nog geen meerderheid hebben. En ook een coalitie van de Duitsch-nationalen tot de democraten misschien nog het eenige middel is onmogelijk, daar hiervan zoowel dc Duitsch-nationalen als dc linker vleugel van de democraten zelf, niets moeten hebben. IN IIET BEZETTE GEBIED. Daar de vertegenwoordigers van den bond van mijneigenaren aan de ingenieursmissie hadden geschreven,dat zij de redactie Van een van de drie artikelen, waarover men het niet eens is, aan vaardden, doch dat zij zich genoopt zagen het tweede artikel te verwijzen naar de regeering en hun lastgevers, terwijl zij op het derde ar tikel geen enkele toespeling maakten, achtten cie geallieerde autoriteiten het nutteloos de besprekingen over een overeenkomst, waarvan men den tekst reeds als vastgespeld beschouw de, voort te zetten. Om deze reden werd be sloten de besprekingen als geëindigd te be schouwen. VERKEEBSCONFEBENTÏE.» Te Genève is gister in het secretariaat-gene raal van den Volkenbond de tweede internatio nale verkeersconferentie geopend door den italiaanschen senator Tonti, die als president optrad. 1 Vertegenwoordigd waren veertig regeeringen, waaronder die van Duitschland, den vrijstaat Danzig en de regeer'ngscomrnissie van het Saar- gebied. Amerika was als toehoorder aanwezig. De conferentie benoemde drie commissies ter behandeling resp. van de drie volgende onder werpen lo. Een internationale spoorwegcon ventie 2o. Een internationale zeehaven-con ventie 3o. Een internationale conventie inzake de electrische krachtoverbrenging. DE GEZANTENRAAD. De gezantenraad is gisteravond om halfzès bijeengekomen. Na een langdurige beraadslaging is de zitting verdaagd tot Zaterdag ten einde de gezanten in de gelegenheid te stellen met hun regeeringen overleg te plegen. De Engelsche gezant heeft ter conferentie medegedeeld, dat hij instructies van zijn regeering had ontvangen volgens welke Engeland zich wenscht te ont houden van deelname aan eiken stap tegenover Duitschland in zake de kroonprins of den keizer. In zake de intergealliecrde militaire controle is Engeland eveneens ten sterkste tegen elke sanctie gekant, ai wenscht het mede te werken tot een stap ten einde deze controle te doen hervatten. ENGELAND. De verkiezingscampagne voor den dag van t> Dec. is reeds in vollen gang. En liberalen, die nu weer vereenigd werken, Labour-partijzijn een vinnige actie begon nen, om met meer leden in het nieuwe parlement voor den dag te komen. Ook de conservatieven blijven natuurlijk niet achter. De protectiepoliliek van den Engelschen premier Baldwin heeft echter verdeeldheid in de conservatieve partij veroorzaakt. De onderhandelingen, ,die begonnen waren om den terugkeer van lord Birkenhead en Austen Chamberlain in dc regeering mogelijk te maken, zijn ^afgebroken. Wat lord Birkenhead betreft deelt de „Daily News" mede, dat verscheidene onderstaatssecretarissen, die door dezen vroege- ren lord-kanselier volgens hun zeggen waren zwart gemaakt, dreigden uit het kabinet te treden, wanneer lord Birkenhead er in kwam, en toen Baldwin nu voor het vooruitzicht op nieu we moeilijkheden kwam te staan, heeft hij van het denkbeeld, zijn regeering te versterken maar afgezien. Austen Chamberlain en Horne komen dus nu ook niet meer in het kabinet, dat zich natuurlijk heden bij het ontbinden van het huidige parle ment reeds demissionair zal stellen. Genoemde conservatieven zullen de regeering echter wel blijven steunen. GRIEKENLAND. Generaal Gargalides en generaal Leonardo- poelos, benevens nog twee majoors zijn door den krijgsraad ter dood veroordeeld. PORTUGAL. Ginestal Machado heeft een kabinet gevormd met Dantas als minister van buitenlandsehe zaken. De ministers behooren tot de nationalisti sche partij. ALLERLEI. Uit Essen De mijndirecties in het Roerge bied hebben aan hef personeel de volgende mede- deeling gedaan. In verband met de uitputting van de bedrijfsmiddelen, de onzekerheid over toekomstige afzetmogelijkheid en den slechten toestand van het verkeerswezen valt heden nog niet te overzien, of en in welke mate in de toe komst de bedrijven kunnen worden gehand haafd. Daarom zien de mijndirecties zich ge dwongen, haar werknemers tegen 30 November ontslag te verleenen. Voor zoover dit mogelijk is zal de arbeid nog gaande worden gehouden. Uit, Londen: Gisteravond heeft generaal Smuts zich te Southampton ingescheept om naar Afrika terug te keeren. Uit Rijssel. De oproep tot algemeene staking die door den unitairen bond is uitge vaardigd, wordt zeer weinig opgevolgd in de bek kens van de departementen Pas de Calais en Nord. Uit Alois. De mijnwerkers in het Gard- bekken, die de gevraagde loonsverhooging niet konden verkrijgen, hebben het werk gestaakt. Uit Berlijn. De typografenstaking loopt ten einde. Het aantal stakers dat zich bereid verklaart het werk te hervatten wordt dagelijks grooter. Verscheidene bladen zijn dientengevolge, zij het, in kleiner formaat, gisteravond weer verschenen. ILK. Ilaarlenisclie Dioecs. vrouwenheld. Onder voorzitterschap van mej. Armie Meyer vergaderde te Rotterdam de Diocesane R.K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem. Na de gebruikelijke opening met den Christe- lijken groet, sprak de voorzitster een woord van hulde tot haar ijverige voorgangster, mej. Bon- nik e. Medegedeeld werd, dat het, tweede lustrum van den bond in Haarlem zal worden gevierd. Van de afdeelingen Zaandam en Velseroord was er een voorstel haar in de gelegenheid te stellen een moedercursus te geven. Besloten werd, de afdeelingen ten hoogste ƒ50 subsidie toe te kennen en daarvoor 500 uit te trekken Voorstellen om de verschuldigde bijdragen der afdeelingen aan het Diocgsaan-bestuur percents gewijze te verminderen, werden verworpen. Nadat gepauzeerd was, werd na langdurige discussies besloten om een commissie te Vormen, welke in studie zal nemen het voorstel van de afdeeling Haarlem, om zieke moeders, leden van den R.K. Vrouwenbond, die verpleging in een ziekenhuis behoeven, deze verpleging te kunnen verschaffen, op kosten van den R.K. Vrouwen bond. De afdeelingen Den Haag en Rotterdam wenschten respectievelijk gelegenheid tot dis cussie op een volgende Vrouwe-landdag en een bijeenkomst van leidsters in den R.K. Vrou wenbond. Dc afdeeling Schiedam verlangde studiedagen,, zooals men die in Frankrijk kent. Besloten werd een sociale cursus te Woerden te organiseeren. Langdurig werd gesproken over de afnemen de belangstelling voor de ledenvergaderingen van de dames uit de betere standen. Men ver zocht het bestuur maatregelen tegen dit euvel te willen nemen, v De afdeeling Amsterdam stelde voor een sub sidie van 500 te geven tol instandhouding van de R.K. School van Maatschappelijk Werk te Amsterdam. Het bestuur wensc.hte dit jaar 2.50 te geven, daar naar zijn meening het absoluut onmogelijk is om meer subsidie voor één post uil, te trekken, nu meer belangrijke vraagstukken de aandacht vragen. Men besloot voorloopig 250 toe te kennen om na inzage van een over zicht van de werkzaamheden der school een nader bedrag te overwegen. Aangenomen werd nog het bestuursvoorstel om een fonds te vormen voor de opleiding V£fn R.K. Vroedvrouwen. Uit het reserve-fonds van den Bond word 1000 tot dit doel ter beschik king gesteld. Na de gebruikelijke rondvraag werd de ver gadering gesloten. De postcheque- en girodienst. Volgens de Telegr. zou eerstdaags de heer A. P.T. Duijnstee, inspecteur der posterijen te Maastricht, tot directeur van den postchéque- en girodienst worden benoemd. Een groot aantal schrijvers van de posterijen en telegrafie, aan wie met ingang van 1 Januari a.s. ontslag was aangezegd wegens overcompleet, is, naar hetzelfde blad verneemt, aangezocht, Voorloopig op tijdeiijken voet werkzaam te wor den gestéld aan de centrale giro-directie te 's-Gra- venhage. al hun zorgen tot zich trekt om mede ervoor te waken, dat ons land en ons volk niet onder gaan in dezen woedenden tijd. Moge de zuivere weerklank van dit Congres zuivere weerklank van zuivere bedoeling zich overal doen hooren, opdat door eenheid van overtuiging en eenheid van wil de gevaren, die Nederland bedreigen, het niet ondermijnen. Het Reconstructie-Congres der R. K. Werkgevers. Nog enkele weken, en de Katholieke Werk gevers zullen dan bijeenkomen, om te uiten hetgeen in hen leeft. Het is een somber teeken van den tijd, niet alleen dat dit, Reconstructie-Congres gehóuden moet worden, maar oqk en wij zijn geneigd te zeggen vooral dat het noodig is, de bedoelin gen ervan veilig te stellen. Wij behoeven ons in dit opzicht heusch geen illusies te maken. Er zijn er nog talloozen, die slechts hebben behoeven te hoören van het Reconstructie-Congres der Katholieke Werk gevers, om het te veroordeelen. Toch willen wij trachten door te dringen door die muur van vooroordeel en wantrouwen. Dc nood der tijden eischt, daL de hardheid der tijden moedig en zonder ontwijken, in de oogen wordt gezien. Het belang van ons welvaartsleven, het belang van het volk in zijn ganschen omvang vordert, de nooden van den tijd' te onderkennen, om te komen tot die voorwaarden, zonder welke ons welvaartsleven slechts vTrder wegkwijnen en verdorren kan. Het Reconstructie-Congres der Katholieke Werkgevers zal zich speciaal met drie zaken bezig houden de Verlaging der productiekosten, handels- en belastingpolitiek, en de verdere maatregelen tot werkverruiming. Uiteraard wordt dit uit Katholiek oogpunt bekeken. Zoo ooit, dan moet de organisatie der Katholieke Werkgevers zich thans toch voelen niet slechts een instrument ter bevordering van de werk- geversbelangen, maar als orgaan der werk gevers een deel van de gemeenschap, en wel een deel dat, op grond van zijn'leidende functie in het economisch leven, een zware verantwoorde lijkheid draagt en overeenkomstig die Verant woordelijkheid te handelen heeft in het alge meen belang. De onderwerpen van het Congres zullen worden bekeken uit Katholiek oogpunt. De Katholieke WerkgeVcrs-bewcging is immers hoe vaak wordt het niet door de, aan haar verbonden, priesters verkondigd voor alles een geestelijke beweging zonder dat element z'ou zij zichzelve verloochenen, den bestaans grond zich ontnemen. Het Reconstructie-Congres der Katholieke Werkgevers zal geen schoone schijn als werke lijkheid laten zien. Het is misdadig, in dezen tijd niet alles erop te zetten, den feitelijken toestand bloot te leggen, zooals die is, de massa niet te laten schouwen in den afgrond, aan welks rand wij staan. Elke conclusie, gebouwd op het drijf zand van wat men zoo gaarne als feitelijken toestand zou wcnschen, is onherroepelijk ge doemd om niet te wortelen in de werkelijkheid en om voor de Verbetering van die werkelijkheid geen enkele goede, maar wel een slechte befeeke- nis te hebben. Het Reconstructie-Congres zal zich echter niet bepalen tot het bloot leggen der harde wer kelijkheid. liet zal daarnaast aangeven, waf gedaan moet worden, welke actieve welvaarts- politiek gevoerd moet worden, om èen gezonde basis voor ons economisch leven te herkrijgen en zoo goed mogelijk te waken voor de toekomstige welvaart van ons land. Om dit te bevorderen, om krachtig en concreet te doen weten,wat geschieden moet, wil ons land niet neerzinken in nog grootere demoraliseercn- de werkloosheid en ophouden levensmogehjk- helid te bieden aan zijn steeds toenemende be- voaking, daarvoor komen op 3 December in den Haag de Katholieke Werkgevers bijeen, daarom maken zij zich los uit dc dagelijksche leiding der onderneming, die hun gedachten absorbeert en Begroeiing van Delfland. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Delfland hebben de Vcrcemgde Vergadering van Delfland aangeboden de begrootingen van het Algemeene Boezeifibeheer van het Hoogheemraadschap voor het dienstjaar 1924. Het codege noemt den financieelen toestand van het hoogheemraadschap niet onbevredigend. De uitgaven van den gewonen dienst zijn iets dalende. Verwacht wordt dat de gewone dienst 1923' een bate van 96.000 zal opleveren. Voor het algemeen beheer blijkt een omslagverlaging van 0.40 per H.A. mogelijk. In het boezem- beheer is een geringe omslagverhooging niet te ontgaan. Deze verhooging wordt voorgesteld op ƒ0.30 per H.A. Het eindresultaat van beide beheer en tezamen is niettemin dat de omslag in zijn geheel ge nomen daalt en wel ƒ0.10 voor het ongebouwd per H.A. en ƒ0.40 voor het gebouwd per be rekende H.A. Benoodigd is aan omslag voor 1924 algemeen beheer 465.300 (1923 502.500) boezembcheer ƒ60.560 (1923 ƒ50.225). De omslag wordt voorgesteld op 8.90 (1923 9) voor het ongebouwd in de districten IVI 0.80 (1923 0.50) voor het ongebouwd in dis trict VII en 2,10 (1923 2.50) voor het gebouwd per berekende H.A. Wegens buitengewone werken aan de zee wering is I 290.000 uitgetrokken. Het groote droogdok. Zooals men zich zal herinneren, is op 11 Juli j.l. uit dc Waalhaven van Rotterdam naar Tand jong Triok vertrokken het 8000 tons droogdok, gebouwd op dc naaml. Venn. Burgerhout's Machinefabriek en Scheepswerf aldaar, dat be stemd was voor de Droogdok-Maatschappij Tandjong Priok. Gister hebben de zeesleepbooten Ilumber en Poolzee van L. Smit Co's Internationalen Sleepdienst, aan welken het transport was opge dragen, het dok behouden te Tandjong Priok aangebracht. R.K. Militairen. Z. D. H. de AarLsbisschop van Utrecht heeft tot opvolger van den op 3 dezer te Ede over leden majoor-aalmoezenier pastoor F. A. R. Padberg als geestelijk adviseur van den Ned. R.K. Bond van dienstplichtigen ,,St. Joris" be noemd den Weleerw. heer J. J. Brouwer, ka- jielaan te Amersfoort en directeur der R.K. -Militairen Vereeniging aldaar. Hij is tevens sedert jaren geestelijk adviseur van den Ned. R.K. Onderofficiersbond „St. Martinus." Tegen oorlog en bewapening. In het jaar 1924 zal het 10 jaar geleden zijn, dat de groote wereldoorlog uitbrak. Dit. heeft het bestuur van liet I.V.V. doen besluiten op den derden Zondag in September 1924 in alle landen groote demonstraties tegen oorlog en bewapening te organiseeren. Prov» Waterstaat van Zuid-Holland. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben benoemd tot bouwkundige bij den Provinci alen Waterstaat den heer J. M. van Driel te Voorburg. Deze treedt met ingang van dien datum op als hoofd van hef bureau Van den pro vincialen Waterstaat ter vervanging van wijlen den heer J. Schelling. Ontslag aan burgercorveeërs. Blijkens een kennisgeving van den Minister van Oorlog bestaat het plan om met ingang van 1 Febr. 1924 uit' bezuinigingsoverwegingen plm. 500 tijdelijke, met werkzaamheden in de ka zernes enz. belaste, burgerwerklieden te ontslaan. Hoewel dg mogelijkheid bestaat, dat sómmigen van hen in dienst kunnen blijven, wordt den autoriteiten van het, leger verzocht, nu reeds aan alle tijdelijke Werklieden als in den aanhef dezer kennisgeving bedoeld,schriftelijk den dienst op te zeggen tegen 1 Februari 1924. Het Ziekenhuis te Laren. Men schrijft uit Laren (N. H.) *Dc Kroon heeft afwijzend beschikt op, het adres van ingezetenen, dat mede onderteekénd was door eenige raadsleden en een der wethou ders. In het adres werd verzocht, om het besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij goedkeuring werd gehecht aan het raadsbesluit van Laren, om 25.000 gedurende 35 jaar aan liet R. K. zieken huis „St. Jan" te verleenen, te doen Vernietigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1