DMGBLJkD WQ&E* SCHIEESMM FEUILLETO 46sie Jaargang. Zaterdag 17 November 1923. No. 13797. BateauEOBIAiiKT 4. Teleloaa IntMeommaaaal SS. Postbus38. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 C8nt, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. m Advertsntiëni 15 regelt f L75 alks r«g«l daarboven 35 csnt, 3 maat plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden msdsdselingen 75 ct. par regal. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gekeelc invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim: 160 bij verli es vaneen wijsvinger: f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit twee blade n en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Het Internationaal Eucharistisch Congres. N a m e r, dep 14 November, 1923. Met veel genoegen verneem ik, dat het Komi- teit der propaganda, waarvan gij de voorzitter zijt, in binnen- en buitenland een krachtige werking aanvangt om bet Eucharistisch Congres van Amsterdam voor te bereiden. Ik bid God, dat Hij uwen arbeid zegene en van mijnen kant Zal ik alles doen^ wat mogelijk is, om uw Komi- teit, te ondersteunen. "Van harte zegen ik U en al uwe medewerkers. Th. Lud. Bisschop van Namen. Bovenstaand schrijven mocht ondergeteeken- de van den voorzitter der Internationale Eucha ristische congressen Z.D.H. Mgr. Th. Lud. Heylen, Bisschop van Namen, ontvangen bij den meer onmiddellijken aanvang zijner werkzaam heden. Door mijn kerkelijke overheid aangewezen, om als bestuurslid, tevens voorzitter van het Pers- en Propagandacomité, de pers- en propa- ganda-actie voor het Internationaal Eucha ristisch Congres te leiden, wend ik mij be moedigd door bovenstaand schrijven met de vrijmoedigheid, welke het welslagen van mij eischt, tot Neerland's Katholieken, om allen uit te noodigen, ieder naar eigen kracht, mede te werken aan de voorbereiding van een gebeurte nis, welke een blijvende glorie moet worden voor ons land. De hoofdstad des rijks wordt vai^ 22 tot 27 Juli volgend jaar de wereldstad van katholiek belijden en aanbidden. Reeds in 1880 hadden Zijne Eminentie Kardi naal Dechamps en" Mgr. De Ségur Amsterdam willen doen worden de plaats voor het eerste Internationale Eucharistische Congres. Destijds kon dit plan niet verwezenlijkt worden. Maar toen Z. D. H. Mgr. Heylen na het Eerste Eucha ristische Congres in Nederland aan den Heiligen Vader verslag deed van hetgeen hij in Neerland's hoofdstad had medegeleefd, toen drukte Pius XI ziin verlangen uit, dat de stad aan Amstel en IJ in 1924 de stad van het wereldcongres zou wor den, daarbij geheel handelend overeenkomstig het eenparig gevoelen van het Comité Perma nent. De zorg, om dit congres volkomen te doen slagen, raakt onze nationale eer. Reeds nu moeten alle krachten worden inge spannen ter voorbereiding, echter in nauwe samenwerking en onmiddellijk overleg met het Nederlandsch bestuur te Amsterdam. Verschillende personen van naam hebben mij reeds hun bereidwilligheid te kennen gegeven, om in te beleggen inleidende vergaderingen, die op dbmmige plaatsen al in voorbereiding zijn, de belangstelling te wekken voor een gebeurtenis, als welke ons huidig geslacht niet een tweeden keer binnen de landsgrenzen zal mogen begroe ten. Door ons land moet de huiver gaan der ontroering bij de overweging, waartoe het is verkoren. Wij moeten van ons doen spreken, niet om ons zeP maar om het doel. De wereld moet weten, dat Nederland zich voorbereidt waardig de hoogwaardigheidsbekleders onzer Moederkerk Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. Gij hebt gelijk, Alda, zonder zijne toela ting konden de Romeinen zulks niet De ze gepraal is niet altijd het aandeel van den sterk ste en de belooning wordt niet altijd gege ven aan hem die ze verdient. Maar opperde Alda op nadenkenden toon, hoe is t mogelijk, dat wij hem zoodanig mis haagd hebben dat hij ons in handen van vreem- derlingen laat vallen Dagelijks belcedigt gij hem door den god- deloozen eeredienst, dien gij hem- bewijst, niettegenstaande gij tot hiertoe slechts uit onwetendheid gezondigd hebt. Dat is niet waar riep Alda vol gramschap ■wij aanbidden hem met eerbied en in waar- li id volgens de gebruiken en de voorschrif ten, die ons door de dmieden voorgehouden "Worden. Wanneer een blinde zich door een blinde laat geleiden, vallen zij dan niet alle twee, zeide Suzanna. Die opmerking verwonderde Alda en be ledigde haar tevens. en de geloovigen van verre en dichtbij te ver welkomen. Dank zij een Amsterdamsch katholiek, dien ons huisvestingscomité bereid vond, staat de huizinge al gereed om den Kardinaal-legaat te ontvangen. De aartsbisschop van Chicago nam reeds maatregelen, om met een gezelschap van circa duizend Amerikanen naar Amsterdam te komen In Frankrijk is de belangstelling groeien de. In Rome, Weenen, Parijs, Boedapest, Be»-- lijn, Londen, Madrid, New-York en elders mocht ik krachten tot samenwerking vinden. Zeker de valuta zal een groot beletsel zijn voor vele landen. Maar toch moet Nederland spreken in den vreemde. En daarom willen wij ter gelegenheid van dit congres aan den buiten lander leeren verstaan de cuitureele waardewan katholiek Nederland in de latere eeuwen, doch vooral in dezen tijd. Onder redactie van enkele daartoe aangezochte personen zal een werk worden saamgesteld, dat in beknopten, bondi- gen vorm, in vier of vijf moderne talen geschre ven, door de voorlichting onzer allervoornaam ste krachten, voor landgenoot en vreemdeling zal samenvatten de beteekenis van het katho lieke Holland. Zoo in ons bestuur, sedert zijn benoeming vóór enkele weken, zijn arbeid begonnen en rekent nu op aller daadwerkelijke hulp. De R. K. Werkgeversvereeniging in het bis dom Haarlem is al een gebedsactie begonnen. Zoo zal, zoo moet er komen een breed opleven, een eendrachtig samengaan van velerlei krachten naar eenzelfde doel. Mogen gebed en daad beiden van allen hier helpen. Leonardus van den Broeke. Buitenlandsch Nieuws, i) BETALINGSCAPACITEIT VAN DU ITSCHLAND De Commissie van Herstel zal in haar heden te houden zitting den datum van 20 November vaststellen, tot het hooren van de üuilsche ver tegenwoordigers in zake de Duitsche betalings capaciteit. a DE MILITAIRE CONTROLE IN DUITSCHLAND. Naar uit betrouwbare bron wordt medege deeld, is het Britsche standpunt in zake de hervatting van de militaire controle in Duitsch- land, dat geen eischen moeten worden gesteld, waaraan, onder de thans in Duitschland heer- schende wanorde niet kan worden voldaan. Groot Brittannië bepleit de tijdelijke aan vaarding van een gedeeltelijke militaire con trole, daar het vermoedt, dat de Duitsche re geering haar „non possumus" zal herhalen, indien de geallieerden de onmiddellijke her vatting van de geheele contróle verlangen. Mocht dit het geval zijn en zou de Fransche politiek worden toegepast, dan zouden drastische sancties minder garantie bieden voor de veilig heid, dan een gedeeltelijke militaire controle. DE EX-KROONPRINS. Tijdens de conferentie te Parijs van den Ge- zantenraad had Hoesch een onderhoud met den directeur-generaal van Buitenlandsche Zaken Peretti Dellerocca en ckfèlde mede dat de ge wezen kroonprins reeds geruimen tijd geleden het verzoek had gedaan om naar Duitschland terug te mogen keeren. De rijksregeering heeft dit niet geweigerd daar de kroonprins afzag van de rechten op de kroon en zich verbond op zijn Met veel meer recht en rede zoudt ge die opmerking kunnen toepassen op de onwe tende en bijgeloovige Rom inen, die om aan hunne leugenachtige priesters te behagen neer knielen voor het werk hunner eigen handen. Hoewel uw geloof min grof en minder be lachelijk is Alda, is het nochtans zoo dwaas on zoo ver van de waarheid verwijderd als dat der Romeinen. - Hoe is zulks mogelijk daar ik het geloof belijd dat ons door de druieden zelve is in geplant door die heilige mannen, die in de diepe eenzaamheid hunner geheiligde schuil plaatsen persoonlijk mededeeling ontvangen van den wil der verheven machten die alle dingen gemaakt hebben en door welker wijs heid alle dingen beheerschl worden Denkt gij dat zij dwalen kunnen zij die in zulke nauwe betrekking staan met hen die den loop regelen van de hemellichamen van zon en maan met hen die aan den w nd zijn on zichtbare loopbaan aantoonen en die beve len aan ebbe en vloed van den machtigen Oceaan Alda, niet alleen dwalen de druieden, maf r zij maken zich nog plichtig aan het wanbe drijf van anderen met hen te doen dwalen, met dezen schandelijk te bedriegen door zoo genaamde bovennatuurlijke openbaringen die zij nooit ontvangen hebben. Verontwaardigd trachtte de welbespraak- landgoed te Oehls te blijven en. zich van alle politieke actie te onthouden. Hoesch sprak verder de berichten, dat de gewezen keizer van plan was Doorn te verlaten, tegen Peretti nam nota van deze verklaringen en bracht ze onmiddellijk aan Poincaré over. ENGELAND. In de gisteravond gepubliceerde proclamatie van den koning, waarbij het parlement wordt ontbonden, wordt het nieuwe parlement opge roepen tot een bijeenkomst op 8 Januari 1924. GRIEKENLAND. De buitengewone krijgsiaad heeft, behalve zooals reeds gemeld de generaals Leonar- dopoulos en Gargalidis, ook de luitenant-kolo nels Avrambos en Nikolareas ter dood Veroor deeld. Deze doodvonnissen werden met algemee- ne stemmen uitgesproken. Eén commandant en één colonel werden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld' en 58 andere officieren tot gevangenisstraffen van 2 tot 20 jaren.Het meerendeel der subalterne offi cieren werd vrijgesproken. Uit goede bron wordt gemeld, dat kolonel Piastiras last heeft gegeven, in verband met de talrijke verzoeken dienaangaande door hem ontvangen, de doodvonnissen tegen de veroor deelde officieren niet uit te voeren. DE FIUME-KWESTIE. De Matin" verneemt uit Belgrado, dat het officieuse orgaan „Yremj." aankondigt, dat een overeenkomst is gesloten iusschen Italianen Joegoslavië in zake de Fiume-kwestie. In politieke kringen in Joegoslavië meent men te weten, dat de overeenkomst inhoudt de overdracht van Fiume aan Italië en de schep ping van een vrije zone voor Joegoslavië in de haven van Fiume. AMERIKA. Senator Johnson van Californië heeft zijn voor nemen aangekondigd om zich aan te bieden voor de benoeming van republikeinsch candidaat Voor het presidentschap der Vereenigde Staten. ALLERLEI. Uit Berlijn. De staking in het drukkersbedrijf is geëindigd. De arbeiders hebben gistermiddag om 1 uur zónder voorwaarden den arbeid hervat. De bladen zijn gisteravond weder verschenen ook het gevaar voor een staking in het electrici- teitsbedrijf schijnt voorloopig afgewend te zijn. Uit Constantinopel. Een telegram uit Ango ra. meldt, dat de raad van commssarissen beslo- tén heeft de Bank van Athene definitief te slui ten en haar vergunning tot functionneeren in te trekken. Yoessoef Khemal Bey is definitief benoemd tot Turksch ambassadeur te Londen. Uit Lausanne Het proces tegen de moor denaars van Worofski is tegen de verwachting in met een vrijspraak geëindigd. De oUicier van justitie requireerde voorts veroordeeling van. de beklaagden in de kosten van het geding. Naar de bladen uit Berlijn melden, is de bankbiljettenpers thans stopgezet. Rijksschat- kistwissels worden door de Rijksbank niet meer in disconto genomen. Papieren geld mag nog slechts met handelswissels tot dekking wórden uitgegeven. Daarmede is de werkelijke inflatie bron verstopt. Uit Praag De Bulgaar Nikolof, die was vrijgesproken van de beschuldiging van moord op den vroegëren Bulgaarschen gezant te Praag, Daskalof, en die slechts veroordeeld was tot 48 uur hechtenis wegens overtreding van de wapen wet, is gister opnieuw in arrest gesteld, daar het O. M. vernietiging van het vrijsprekend vonnis heeft gevraagd. Binnenland. R.K. Kijkskicskringorganisalic. De Algemeene Vergadering van den Algemee- nen Bond van R.K. Rijkskieskringorganisaties in Nederland wordt gehouden op Vrijdag 14 en Zaterdag 15 December 1923, in het gebouw van Kunstn en Wetenschappen, Mariaplaats, Utrecht O.in. komt aan de orde een bestuursvoorstel betreffende de vaststelling van de hoofdpunten dienende als richtsnoer bij het ontwerpen van een voor alle R.K. Rijkskieskringorganisaties geldend Algemeen Kiesreglement. v Des voormiddags om 11 ljs uur zal in de Kathe drale Kerk te Utrecht (Lange Nieuwstraat) een Mis worden, opgedragen voor deKatholiekeStaats- partij. Tiet Bondsbestuur vertrouwt, dat zeer velen in de kerk aanwezig zullen zijn en vooraan zullen plaats nemen. Na de H. Mis kan in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen worden geluncht. Vrijdagavond om 9 uur zal er een reünie gehouden worden van .afgevaardigden en genoo- digden. De plaats dier reünie zal nader worden bekend gemaakt. De Secretarissen der Rijkskieskringbesturen worden verzocht uiterlijk 7 December a.s. de namen der afgevaardigden ter Algemeene Ver gadering op te geven aan den Bondssecretaris, dtn heer Mr. Frans Teulings te 's-ITertogenbosch. Volgens art. 14 van het Bondsreglement zendt elke Rijkskieskringorganisatie minstens één af gevaardigde naar deze Vergadering, terwijl voor rik begonnen 5000-tal R.K. georganiseerde kie zers nog een afgevaardigde wordt aangewezen. te Alda Suzanna te overtuigen van de waar heid de zuiverheid en de voortreffelijkheid van de godenleer der druieden en vergramd door de onverschilligheid waarmede Suzanna haar van allen steun ontbloote redeneering weerlegde, besloot zij met de woorden V 't Staat u vrij de plagen die op de Bretan- jers gevallen zijn aan te zien als een getui genis der goddelijke gramschap, omdat uw godsdienst met den onzen niet overeenstemt. Ik weet niet, aan welke geloofsbelijdenis gij houdt en verlang het ook niet te weten want, indien zij zoo aangenaam is aan Hem die de wereld bestiert, hoe komt het dan, dat gij evenals ik in een vreemd oord verbannen zijt, ver van uw vaderland, van uw familie on derworpen aan de dwingelandij van een Ro- meinschen meester Welke ook Gods wil weze, hij behaagt aan zijne dienstmeid, gaf Suzanna kalm ten ant woord. Wat geeft het mij, zoo het Hem aan genaam is mij langs een doornig pad naar hof verblijf der gelukzaligen te voeren, zoo Hij van mij een nederig werktuig wil maken om ziin glorievollen Naam aan de aarde te gaan verkondigen, die nog in de duisternis der on wetendheid ligt, of zelfs aan de hoogmoedi ge stad Rome, waarop het hemelsch licht nog slecht eenige zwakke stralen verspreidt. Wie weet, Alda of gij zelve te midden van zoovele Rijkskieskring „Dordreck t." De jaarvergadering van den bond van R.K. Kiesverenigingen inde Rijkskieskring Dordrecht zal worden gehouden op Zaterdag 8 December 1923 's middags ten 2 uur in het Café „Centraal" Hofplein 16, Rotterdam. Op de Agenda komt o.m. voor Verkiezing Voorzitter; altredend de heer G. C. Wubben. (het bestuur adviseert herkiezing). Verkiezing 3 bestuursleden (periodiek). aftredend': mevrouw A. G. Fenger-Schippers, de heeren Mr. W. A. R. Cremers en L. J. Duyve- steyn. (het bestuur adviseert herkiezing). Verkiezing aanvulling bestuur wegens over lijden van den heer P. J. Lagerwey, en H. M. Grimbergen wegens afscheiding van de Gemeente Loosduinen. Bondsvoorslelling Herziening Kiesreglement. (liet Bestuur adviseert achter punt 2 toe te voe- gen) „Van de samenstelling van het advies zijn uitgesloten de Kamerleden en de eventueele Candidaten." Benoeming afgevaardigden voor de Bonds vergadering van 14 en 15 December a.s. te Utrecht. N. B. Het Bestuur herinnert U aan art. 9 van het Bondsreglement luidende „De aangesloten plaatselijke of parochiale „Kiesvereenigingen betalen jaarlijks vóór 1" Februari een op voorstel van het Bestuur nader" „te bepalen bedrag per lid aan den R.K. Rijks- „kieskring onder bijvoeging van een dóór den" „voorzitter en secretaris onderteekende verkla-" „ring inhoudende het aantal ..leden hunner droefheden niet naar hier gevoerd zijt om onderricht te worden in de waarheden van hot christen geloof, waarin gij vrede zult vin den. Tranen van heilige aandoening bevochtig den Suzanna's oogen bij het uitspreken de zer woorden, en, Alda aan haren boezem trek kend, drukte zij een warmen kus op haar voor hoofd. Zonder er de oorzaak van de gissen, deel de Alda in de hevige ontroering harer gezel lin. Zij was getroffen door de leederhed en bevalligheid van Suzanna's handeTen. De droef geestigheid een natuurlijk gevolg van het lijden had hare trotse,lie natuur vernederd en zij leende het oor aan de goddelijke waar heden, die de jeugdige christin haar met zoo veel welsprekendheid meedeelde. Maar toen .Suzanna sprak van de noodzakelijkheid der ootmoedigheid, van de verloochening en de vergiffenis der haar aangedane beleedigingen, alsook van een algeheel overgeven aan den wil des Heeren, toen duisterde Alda nog slechts niet ongeduld naar den uitleg-van den gods- d enst, die zoozeer verschilde met de vooroor- ,dcelen en de denkbeelden harer Kindsheid, en vooral met die, welke betrekking bedden op hare persoonlijke waardigheid. Wordl vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1