JURCENS' „VOOR «STAMDEN a OP HET BROOD VOOR BAKKEN EN BRADEN SCHUIMT IN DE PAN 6 6 Hl!i!fP.ülfüHPpr' U Stads- en Gewestelijk Nieuws, u a 7Tr~" r':r' „Vcreeniging op 1 Januari van dat, jaar wélke' „verklaring als grondslag dient tot het uitbren-" „gen van stemmen, het aantal hunner Vei'-" „eeniging". Het Bestuur zal aan deze bepaling strikt de hand houden. HET BESTUUR. Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen tiebben in October ruim /II 3/4 millioen minder opgebracht dan verleden jaar in dezelfde maand, die nochtans dcor geen buitensporig hooge opbrengst uitmuntte. In- tusschen vertoonen de ontvangsten ook tegen over September j.l. een nadeelig verschil, nl. van bijna 3 ton. Sedert 1 Januari zijn de gewone inkomsten der schatkist ongeveer 25 3/4 mil lioen bij verleden jaar ten achter gebleven, niet tegenstaande de tabaksaccijns dit jaar vijf maan den meer opbrengst gaf dan toen. Bij de buiten gewone bronnen van inkomsten was het nadeelig verschil ruim ƒ36 millioen. Be nood in Duitsohland. Men meldt uit Berlijn Prins Hendrik der Nederlanden heeft een onderhoud gehad met den rijkskanselier. Het onderhoud was gewijd aan de maatregelen die het Nederlandsche Roode Kruis ter bestrijding van den nood van de Duitsche kinderen denkt te treffen. Belas tingverhooging in A'dam Gistermiddag heeft in de Raadsvergadering van Amsterdam wethouder F. M. Wibaut in den breede het karakter van de nooduitkeering door het rijk besproken. B. en W. verwachten nog steeds, dat de Regeering tot ander inzicht zal komen. Wanneer niettemin de regeering der gemeente Amsterdam de nooduitkeering onthoudt, dan zal van den ruim genomen post voor onvoor ziene uitgaven twee millioen moeten worden ge nomen. Ten opzichte van de overige twaalf ton zal iets moeten gevonden worden. B. en W. zullen dit bij suppletoire begrooting moeten régelen. Als 't niet anders kan zullen B. en W. de be lasting moeten verhöogen. Overigens betoogde hij dat wat B. en W. mogelijk is, om belastingverhooging te voor komen, zal gebeuren. Gemeenteraad. Wie gistermiddag hij den aanvang der raads zitting dacht's jonge, 's jonge, wat een piet- lutterig agendatje, we zullen wel gauw weer op straat staan, heeft dit keer geheel buiten den waard (of Jiever den raad) gerekend, want eerst om kwart over zes klopte de voorzitter voor de laatste maal af, het teeken voor inrukken. Uit slechts een zestal punten was de agenda samengesteld, wat dus wel redelijk vermoeden gaf, dat 't snel zou zijn afgeloopen en 't zou ook gebeurd zijn als niet voorstel 3 betreffende de inhouding van de pensioenbijdragen van het per soneel afcn de buitengewone school, ruim 3 1/2 uur voor zich had opgeëlscht. 't Ging hierbij hoofdzakelijk tusschen de beide wethouders-de Bruin en Boddeüs, van wie onge twijfeld de laatste het sterkste en stevigste stond. Weth. de Bruin klampte zich bij zijn argementa- tie vast aan t idee, dat de buitengewone onder wijzers doodgewone gemeente-ambtenaren waren zooals ze volgens hem ook door de Commissie voor personeelsaangelegenheden én door B. en W. waren erkend. Weth. Boddeüs gaf hem dit niet toe, omreden dat die onderwijzers|bijj_bezoldigingsbesluit van 1 Januari4921 geheel onder de L.O. wet van 1920 waren ondergebracht, dus juist zoo veel of zoo weinig gemeente-ambtenaren waren als de overi ge onderwijzers. Toen zocht de s'ocialistische weth. verder zijn toevlucht tot de bewering, dat, al was het waar,dat een gelijkluidend konink lijk besluit (het bovenbedoeld bezoldigingsbe sluit, waarin van pensioenbijdrage werd vrijge steld) het dergelijke raadsbesluit(dat van Hi Jan. 1920) opliief, toch bij intrekking van dat koninkl. besluit bet vervallen raadsbesluit weer van kracht werd. Ook dit beweren achtte weth. Boddeüs niet juist, daar toch juridisch uitge maakt een eenmaal vervallen besluit niet uit zichzelf weer kan herleven. De meerderheid van den raad was van dc- zeifde overtuiging en liet Weth. de Bruin en de minderheid met leege banden staan. Dan was weth. cle Bruin nog erg van streek geraakt om den toon, waarin het prae-advies van B. en W. gesteld was, dat volgens hem de werk zaamheden der commissie voor Onderwijszaken kleineerde. De kneep zat 'm vooral in het la- tijnsche „Schlagwort" Quandoque dormitat bonus Homerus, d.w.z. dat zelfs de goede Home rus nog wel eens een dutje doet. Een dergelijke uitdrukking, welke toch absoluut geen kleinec- ring, zelfs iets eervols inhoudt, scheen voor weth de Bruin te geleerd. Als er maar gestaan bad de beste breister laat wel eens een steekje vallen, of het beste paard struikelt wel eens, welke ge zegden precies betzelfde bet eekenen als dat Homerus-raadsel, dan zou hij er waarschijnlijk niet over zijn gevallen. Enfin, namens B. en W. verklaarde weth. Boddeüs nog eens uitdrukke'ijk, dat 't College alle respect voor de Onderwijs-comrnissie heeft en hiermee was de zaak afgedaan. Over den broodprijs werd ook nog een en an der gezegd, maar de voorzitter kon nog geen definitieve besluiten hierover mededeelen. Alleen was den bakkers de eisch gesteld, den broodprijs te verlagen, anders zouden maatregelen wel niet uit kunnen blijven. Woensdag a.s. wordt de begrooting in de afdeelingen onderzocht, 't. zal dus nog wel een paar weekjes duren, voor ze aan de orde komt. - u. liji'i'i F vi-:: 1'i 'J't Mn Het R. K. Weeshuis. Op den 8sten Mei 1924 zal "fret 150 jaar geleden zijn, dat te dezer stede het Roomsche Weeshuis werd opgericht. Niet het stevige gebouw, zooals wij dit nu kennen, dit is van veel lateren datum, maar toch een eigen rooms cl i weeshuis, gemaakt van eenige huisjes, welke Jan van den Broek z.g; tot dat cloel had ge schonken. Vóór dien tijd werden Roomsche weeskinderen zooveel mogelijk bij roomschen uitbesteed, om de protestantsche opvoeding te ontgaan, welke hen zeer zeker ten deel viel, wanneer ze in het Stedelijk Weeshuis werden opgenomen, want niet alleen hadden ze daar, zooals vanzelf spreekt geregelden omga-ng met andersdenkenden, maar waren ook verplicht, o gulden vrijheid 1 bij den dominé ter catechisatie te gaan Geen wonder derhalve dat, toen in de laatste helft der 18de eeuw het aantal roomschen te Schiedam oc- dmdend toenam, men op de eerste plaats, eraan dacht het H. Geloof te beschermen van die on gelukkige wezentjes, die vader en moeder hadden verloren en nu in 't Stedelijk Weeshuis, groot gevaar liepen den kostelijksten schat, welke als eenige erfenis door de ouders aan hunne kinderen was nagelaten, prijs te geven. De lei ding van het weeshuis, werd in de eerste tijden opgedragen aan een binnen-vader en- moeder onder toezicht van armmeesters, eerst in 1849 kwam de leiding in handen van 'de Eerw. Zusters dominicanessen, voor wie dus ook 1924 een 75 jarig jubileijm in zich sluit. Naar wij vernemen bestaan er vaste plannen om deze heugelijke herinneringsdata van roomsch leven, niet onopgemerkt te laten voor bijgaan. U Het Stedelijk Weeshuis is het bekende weeshuis aan den Langen Achterweg in 1603 gesticht, in 1779 vernieuwd, thans wederrechtelijk genaamd Weeshuis der Hervormden. CALDERON. De groote zaal van den Volksbond, was gister avond zoo goed als gevuld met de stadgenooten, die de lief da digheidsuitvoérmg ten bate van den bouw van de nieuwe kerk in de Gorzen wilde bijwonen, om liet groote werk van pastoor Warnink alzoo te steunen. Pastoor Warnink die m zijn welkomstwoord, zijn dank betuigde voor den sympathieken steunreeds zoo overvloedig aan zijn' arme parochie verstrekt, gaf zijn verheuging te kennen dat hij de weldoeners van dezen avond eens kon beloonen, dank zij de hulp van de vier kerkkoren, met het prachtige Te Deum van Ver- Hulst, en dank zij de bereidwilligheid van vele anderen, met de opvoering van Calderons meesterwerk, het heerlijke tooneelwerk „De geheimen der H.Mis,dat als kerkelijk st.uk boven dien zoo goed paste bij de zaak waarvoor men het opvoerde. Spr. beval daarna zijn Werk m aller gebed en liefde aan, en sprak de hoop uit dat de liefdadig heid na deze uitvoeringen niet zou ophouden te bestaan, opdat spoedig de „God met ons" in het bezit van een betere woning mocht komen. Toen bestegen een 80-tal zangers van de ver schillende kerkkoren het podium, om onder lei ding van den weled. heer Ghr. J. Wouterlood, den directeur van het Frankelandsche-koór, het machtige werk vanWerhulst te vertolken. De verklanking van dit zware stuk was, gezien de samenstell'ng u;t de verschalende koren die bijna nooit samenwerken, zeer te loven. De fortissimo's werden krachtig uitgevoerd zon der te ontaarden in ruwheid, de pianissimo's ver kopen m een vaak treffend harmomeuse geleide lijkheid. Vooral het in „Seccolum Secculi" door de bassen dof ingezet en overgenomen door de andere partijen om tenslotte bij de le tenoren tc verhelderen tot een metaalklank, gaf een goed idee van de compositie-opvatting, die de combi natie was aangebracht. Jan Rijsselberg die als kerkzanger het beste werk levert, was met zijn solo's bijzonder goed op dreef, hij leek ons meer beheersebt te zingen dan gewoon,wathet geheel alweer tengoedekwam. Ook Leo Frederilts liet ons zijn mooi geluid en zijn vloeiend gemakkelijke voordracht bewonderen de zuivere weergave van zijn partij maakte het luisteren naar hem tot een genot. Een langdurig applaus loonde de zangers en hun, kranigen dirigent. Nauwelijks waren de zangers weer naar hun plaatsen teruggekeerd, of achter de schermen klonk de gewijde muziek,die Calderons Sacament- spel inleidt. De voorhang viel terug en op het tooneel, waar decor, zoowel wat betreft de archi tectuur als de kleurenkeus een kunstenaarshand verriedt, verscheen de Onwetendheid het weife lende tastende gaf deze speler al heel goed weer. Dan volgde de Wijsheid in glanzend gewaad en stralend gelaat, om de nevelen die de Onwetend heid sluierden te verdrijven. Met zangerige stem en rustig gebaar zou zij ons de geheimen der H. Mis tóón en in verband met de mènschelijke tragiek van de Schepping tot den laatsten Oordeelsdag. Adam komt op en na een roerende samen spraak, bidt hij als vertegenwoordiger van na tuurwet en zondige menschheid, het confiteor aan den voet van 't offeraltaar, dat vóór zijn berouw, achter den purperen voorhang op den achtergrond Verborgen was. Dan trippelt een rei vpi engelen aan, in lange fleurige gewaden, Van verfijnden smaak getuigende en die tegen de tinten van het décor verrukkelijke kleurscha- keeringen te voorschijn tooveren 't is een be koorlijke groep, die liederen zingt met kristollen stemmetjes. De handeling gaat voort. Na Adam verschijnt Mozes, die het Oude Verbond ver zinnebeeldt. Wanneer hij het in Kyrie om ge nade gesmeekt heeft wifrdt de geboorte van Christus ingezet met den kerstzang „Gloria in excelsis" waarop Christus, voorafgegaan door Johannes den Doop er verschijnt om de Mis voort te zetten. Met Christus is tevens de wet der genade voor allen begonnen het heidendom echter twijfelt, het Jodendom is hardnekkig prachtig' was het gepassionneerde spol van haat dat de laatste speler gaf. Voor de verkondiging van het Evangelie roept Christus zijn apostelen en bij het Credo bekeert zich dan ook het heidendom. Het Joden dom blijft afkeerig, maar getroffen door de won deren van Christus, bereidt het Hem bij het Sanctus den intocht in Jeruzalem. Onvergelijkelijk mooi was deze scenehet geheele engelenkoor huldigde Christus met palmgewuif, gezang en bloemen in een rytlimi- schen opgang die door geen verkeerd gebaaront- sierd werd, maar door een-soepd lijnenspel en rijke kleurenweelde een lust voor de oogen was. Het' ontroerendste moment was de consqgratie toen na den dood van Christus, bij donderen blik sem, plotseling het consecratie-schelletje ging, hing de plechtige stilte voelbaar in de zaal. Zoo ontwikkelde zich dit inderdaad heerlijke spel, dat bij al zijn symboliek, dank zij het genie van Galderon in de diepte doet schouwen van Gods werken van eersten mensch en zondenvai tot het laatste Evangelie, de verbeelding van den laatsten oordeelsdag en de bekeering der wereld. De gro.otsche indruk die deze opvoering achter liet is naast het artistieke decor en de magnifieke costumeermg, vooral te danken aan het uitste kende spel der medewerkenden, die door hun waardige zegging, ondersteund door eén voor- naam-sobere mimiek, de hooge gedachte van Calderon's drama droegen op zoo'n gave wijze dat de bedoelingen van den dichter voor de toeschou wers openlagen als een boek. Het zangerig declameeren, dat de verschillen de figuren uitstekend tot hun recht deed komen, had bij Pauhis het bezwaar, dat de gloeiende ziel van dezen Apostel niet uit zijn woorden sprak wanneer hij evenals het Jodendom gewoon spreekt zal zijn karakter ongetwijfeld beter uit komen. Alles bijeengenomen was het gister een avond van hooge kunst, ontroerend, leerzaam en ver edelend, waarvoor hun die dit schonken,|alle lof toekomt. Auto-Mij „Sehieland." Men deelt ons mede, dat vanaf heden de auto bussen der Mij „Sehieland", welke rijden op Vlaardingen, niel meer van de Broersvest, maar van den R'damsclien dijk, tegenover Café Hoek zullen vertrekken. Pandora. In Pandora gaat voor deze week weder een mooi programma. De le hoofdfilm „Het circuskind" doet ons kennismaken met. liet circusleven, waar wij naast

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2