SCHSEBMM HiS GBL DITJES EN DATJES. 46ste Jaargang. Zaterdag 17 November 1923. No. 13797 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon cnteïeomamnaal 85. Postbus 39. Abonnem enten per 3 maanden f per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Dit nummer bestaat uit twee Maden en een Geïllustreerd Zondagsblad. TWEEDE b'lAD Binnenland. Waarschijnlijke leugens. ,,De Gelderlander" schrijft Het wordt steeds moeilijker een redelijke verklaring te vinden voor de opname der ar tikelen „van roomsclie zijde" in de „Nieuwe Rotterdamsche Courant". Het blad noemt zich op reclameborden „het voornaamste Nederlandsche dagblad." Maar voornaamheid stelt hare eischen. Ook ten opzichte van tegenstanders. En voornaam zijn de manieren niet, welke zij jegens ons, katholieken, toepast. De vorige week verscheen het eerste artikel „van Roomsche zijde" een fantasterij over de heerschappij, welke minister Ruys door middel van enkele mededeelingen zou hebben uitge oefend over de R. K. pers. Het artikel heeft tegenspraak gewekt van allen kant het onge gronde der verdachtmaking is overduidelijk aangetoond. Maar de lezers van de „N. R. Gt." zijn in den eersten waan gelaten. Volgde de leugen inzake het briefje van Pater Hendrichs. Wij hebben onmiddellijk de meest stellige tegenspraak geleverd de lezers van de „N. R. Crt." bleven er alweer onkundig van. Maar men zou toch kunnen verwachten, dat de „N. R. Crt." nu met haar „Roomsche zijde" wat voorzichtiger zou geworden zijn. Dat zij tenminste zou controleeren wat van die zijde haar wordt voorgezet. Althans zou controleeren, wat op 't eerste gezicht een waarschijnlijke leugen is. Dat had men van „het voornaamste dag blad" mogen verwachten. Tenzij men moet aannemen, dat het naar alle zijden voornaam wil wezen, behalve ten op zichte der katholieken. Dat tegen hen de manieren van schrijf-maar- raak mogen gelden. De manieren van het minst voorname dag blad. Na zich tweemaal de vingers gebrand te heb ben, krijgt de man van de „Roomsche zijde" gelegenheid een verhaal op te disschen, dat aan eiken journalist-met-eenige-ervaring het sum mum van onwaarschijnlijkheid moet schijnen. Het gaat over de verklaring van Z. D. H, den Aartsbisschop op den Katholiekendag te Nij megen inzake het optreden der N. K. P. Die verklaring zou door den heer Van Wijnbergen zijn afgedwongen door tusschenkomst van Z. H. den Paus Z. D. H. zou zoo afkeerig niet geweest zijn van de N. K. P. en het verzoek van, den heer Van Wijnbergen in den beginne hebben afgewezen. Deze zou daarna het Nederlandsche gezantschap bij den H. Stoel in den arm hebben genomen, het Gezantschap een invloedrijken Kardinaal be werkt en de Kardinaal wederom den Paus. De korr. laat Mgr. Van de Wetering bij den H. Vader komen, die dan dadelijk beg'int over de birmenlandsche politiek van Nederland en de' dreigende scheuring in de katholieke partij. Hij Met twee, drie treden tegelijk hoorde ik iemand de trap opstormen. M'n kamerdeur bonkte tegen den wand, en in de opening die daardoor ontstaan was stohd een furiëus manlijk wezen, van eerbiedwaardigen omvang, hijgend van haast, puffend als een hei- iocomobiel en met 'n zenuwtrekkend gezicht, Waarover het wit der woede, het rood der razernij en het geel van den nijd, dooreenvloeiden in een mengeling van tinten, waar een verfbesmeurd palet van een slordigen kladschilder jaloerscli op VJu kunnen zijn. Hij scheen mij toe in den over spannen toestand te zijn van een welbekend rustverstorend 25-stüivers uurwerk, waarvan n^n de wekkerveer tot springens toe heeft opge wonden en dat ieder oogenblik kan afloopen. met rellend geratel. Op den eersten indruk van deze vreeselijke Verschijning schoten door mijn verschrikten geest, gedachten aan amok-makerij en hara-kiri, toen de onverwachte bezoeker echter in zijn j'nnenzak niet naar dolkmessen maar naar Papier leek te zoeken viel het mij te binnen, dot naast epn raadslid woonde, die dikwijls recla merende' belastingbetalers in de gedaante van Woedende demonen op bezoek krijgt, om de eenvoudige reden dat groote menschen even ''*8 't land hebben aan „hoofdelijken omslag", kleine stervelingen. Om zekerheid in deze te bekomen, vroeg ik u-''s in dien geest aan dén onstuimigen indrin ger. Heftig ontkennend schudde hij het hoofd, apte gretig naar adem schildert de verbazing van den Aartsbisschop Alsof hij erbij gezeten had Als de „N. Rott. Crt." zoo'n dwaas verhaal had gekregen van 'n overigens hoogst betrouw baren berichtgever, konden wij de opname ervan vergoelijken. Maar zij ontving het van iemand, die er haar al tweemaal heeft laten inloopen. Het is eenvoudig onverklaarbaar. Natuurlijk is er van deze gansche geschiedenis geen woord waar. De heer Van Wijnbergen heeft officieel noch officieus, niet rechtstreeks en evenmin langs een omweg bij de Nederlandsche legatie of den Ne- derlandschen gezant zulken stappen gedaan. De Aartsbisschop heeft namens het Neder landsche Episcopaat op den Katholiekendag te Nijmegen de bekende verklaring geheel spon taan afgelegd, zonder eenige ruggespraak met den heer Van Wijnbergen of met een der andere leden van het Bondsbestuur. Even spontaan als het Episcopaat vroeger de mededeèling aan het^Bondsbéstuur heeft verstrekt inzake het voortbestaan der coalitie. Deze mededeeling en de verklaring op den Katholiekendag teNijmegen waren voor den heer Van Wijnbergen en het geheele Bondsbestuur een even groote verrassing als voor iedereen. Geen verrassing in dezen zin, dat zij onver wacht kwamen, want heel katholiek Nederland voelde den vorigen zomer, dat het Episcopaat zich moest uitspreken. Maar een verrassing in deze beteekenis dat de verklaringen geheel uit het eigen initiatief van het Episcopaat zijn voortgekomen. Het zal ons verbazen, of de „N. Rott. Crt." van deze tegenspraak, welke wij uit de meest betrouwbare bron hebben geput, aan hare lezers iets za,l mededeelen. Wij zullen ons veroorloven ze op eenigszins ruime schaal te verspreiden, want op den waar heidszin van ons publiek doet men niet tever geefs een beroep. In de voorname pers van Nederland was het tot heden geen gebruik, dat men den tegenstan der bestookte met wat wij zonder aarzeling waarschijnlijke leugens durven noemen. Een verhaal als dat van „de roomsche zijde", waarin de heer Van Wijnbergen 't pauselijk Gezantschap, een Kardinaal, den Paus besluipt en hen beweegt den Aartsbisschop van Utrecht naar zijn wil te zetten, is op zich zelf voor 'n ernstig man onaannemelijk. Als 't bovendien wordt opgedischt door ie mand, die al tweemaal verkeerd bleek in te lichten, dan wordt zoo'n verhaal een waarschijn lijke leugen. En vernedeit het blad zich, dat zulke dingen opneemt. Advertentiën 15 regels t1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk edverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokpsten worden berekend. ma Herwonnen levenskracht. Naast de 271 patiënten, die het vorig jaar door „HerwonneA Levenskracht" zijn uitgezonden, zijn er ook nog om verschillende redenen 260 van de wachtlijst afgevoerd. Zoo op de eerste plaats reeds 40, omdat zij intusschen door een Raad van Arbeid waren uitgezonden. Dat wil niet zeggen, dat niet meer arbeiders die aangesloten zijn bij „Herwonnen Levenskracht" door een R. v. A. zouden zijn uitgezonden, doch o--—o |Jijk een levenslustige lelvisch, die op 't droge geraakt is en stootte met veel moeite uit Neen hier. moet ik ezen. m'n naam is Stuif op en over een ^middels te voorschijngehaaide Nieuwe Schie dammer, huppelde zijn bevende dikke vinger en wees dreigend naar een gedeelte van de vorige „Ditjes en datjes." Dat is een beleediging, giftigcle hij, om daar klakkeloos,neer te schrijven dat ons petitionne ment tegen de Vlootwet zooiets als millioenen- zwendel en boerenbedrog is geweest bewijzen zult U dat, of anders veracht ik U. Goed ge bruld leeuw, zei ik, luister dan. Ten eerste heb ben jullie de zaak voorgesteld of bij verwerping van de vlootwet het Vuil van de lucht zou zijn. Dat was onzin maar 't pakte de massa, al was 't dan ook bij den neus. De handteekening-verzamelaars hebben de menschen voorgelogen en bewerkt met lage-be- lastingen-beloften en goedkoope koffie- en thee vertellingen. Ten tweede is er in groote plaatsen in 't wil de op los gehandteekend er zijn er geweest die op iedere vergadering op de aangeboden lijst hun naam plaatsten. Nu ja, bromde Stuifop wat geeft dat op zoo- velen. Wat of dat geeft, hernam ik, wanneer jullie van dat millioen, de bedrogenen, de minderjari gen, de gedwongen en en'zij die meermalen tee kenden aftrekt, dan kon 't overschot wel eens po over zijn. Bovendien heeft dan alleen 'n petitionnement waarde, wanneer de menschen met 'n overtuiging die steunt op goede Voorlichting vrijwillig komen opdagen en dan liefst hun handteekening laten legaliseeren. Maar daar is geen beginnen aan, zei Stuifop, onwillig. Toch wel 1 laat de menschen wanneer 't voor name zaken betreft beslissen bij stemming. Daar zijn onze leiders tegen,weerde Stuifop onderdanig af, want het petitionnement is slechts een ver zoek, maar het referendum bindt en gebiedt. Dat moet jullie, die met den volkswil dweept dat dit niet 40 patiënten het geval was, die ook bij ons hadden aangevraagd. Dit aantal is niet hoog, als men nagaat dat in 1922 aan 1825 tbc. patiënten door die Raden machtiging tot opname in een sanatorium is gegeven. Het bestuur zegt in zijn Jaarverslag het volgende „40 patiënten werden uitgezonden door de Raden van Arbeid, die ook bij Herwonnen Le venskracht" hadden aangevraagd. Dat is. een beduidend kleiner aantal dan verleden jaar, toen het er 68 waren. Dit kan er op wijzen, dat men wat onverschilliger staat tegenover Herwon nen Levenskrachtij" of wat al te veel vertrouwen heeft in een besliste opname en verpleging door de Raden van Arbeid. Voor meerderen heeft dit in 1922 teleurstel lingen gebracht." Van de andere afgevoerden zijn er 69 die geen verpleging wenschten, 72 die ongeschikt waren Voor sanatoriumverpleging, 14 die Voor rekening van anderen waren uitgezonden, 3 die niet tuberculeus waren en 19 die reeds hersteld wa rén, toen zij 'in aanmerking kwamen om door „H. L." te worden uitgezonden. Erger was het gesteld met een andere cate gorie waarvan het verslag zegt dat zij overleden waren, toen de beurt van te worden uitgezonden wasaangebroken. Dit waren 11 personen. Het Verslag zegt hier van „De rubriek" Overleden voor de beurt van uitzenden is opmerkelijk om het groote verschil met het vorige jaar. Toen waren er 53 overleden, nu 11. Deze groote teruggang is voor het overgroote deel te danken aan de vervroegde uitzendingen. Ook in 1922 hebben we nog patiënten met een langen wachttijd gehad. Doch naarmate het jaar vorderde werd de wachtlijst korter. Toen we in October Weer vast stonden. Moet dat zoo blijven of zullen we door verhoogde contributie Trachten ook dat aantal 11 voor het vervolg nog weg te werken Elk lid slechts een paar centen per week meer betalen, en per jaar kunnen weer een 100 tal patiënten meer gehol pen worden. Gemengd Nieuws. Een anonieme brief. Wij nemen schrijft het „Vdl." geen anonieme brieven op, maar voojjdezen maken we een uitzondering Mijnheer reedakteur. Ik hep met meelij gelezen van de ont zettende noot in Duitschland. Ik heb gen geld te vermissen, maar ik zend u mijne eerlijk verdiende echt zilvere me- daljes. Verkoop die maar, elk plakje zal nog wel een paar broden opbrengen, en ik stigt. daarmee meer nuttigheid als ze te hangen op mijn beste jas, die toch maar in de kast hang. Beter iets dan niets. een oude Vechtjas, Dat. briefje gaf de onbekende bij onze ad ministratie aan het loket af met de twee zilveren pe ingen, en ging heen. juist aangenaam zijn vanwaar die tegenstrij digheid £tuifop grijnsde, haalde zijn schouders op, greep zijn hoed. Wacht even vriend, dan zal ik je inlichten. Sinds 1918 koestert Troelstra liet ideaal om op een kwaden dag de boel in 't honderd te schoppen en de roode vaan over ons land te laten wapperen, en nu mogen jullie watertanden naar zoo'n nieuw luilekkerland, waar de huizen zijn getrokken van suiker en de boomen buigen onder den zoeten last van lolly-loover, het is een feit, dat de meerderheid van ons volk aan jullie paradijs niet gelooft en door een referendum de oude verhouding zou opeischen waar een pe titionnement slechts om verzoeken kan. En daarom Stuifop. Maar de man nam de beenen en daalde even vlug naar beneden als hij opgeklommen was. Toen ik Zondag na het vallen van den avond ronddwaalde, in een van onze oude stadjes in Noord-Holland Werd ik getroffen door een eigen aardig schouwspel. Het groote, en anders om dien lijd hopeloos verlaten plein voor het stadhuis, krioelde nu van kinderen, met en zonder begeleiders, maar allen voorzien van 'n ontstoken lampion, bengelend aan een slokje, dat hun kleine kinderknuist stevig omklemde en behoedzaam hanteerde. Plotseling begreep ik 't was Sint Maarten, en wat hier gebeurde deed men hem ter eere. Steeds meer kinderen kwamen opzetten In alle straten die uitmonden op het plein, dansten de Vurige bollen, de donkere huizengevels bescham- pend met verschietende schijnsels van vreemden gloed. Ze dreven allen langzaam nader bij over 'de bordestrappen van het stadhuis, onder de geluifelde markthalalles illumineeren'd met bonte bewegelijke vlekjes, en huppelend-zwe- Op den eenen penning, ongeveer ter grootte van een rijksdaalder, staat aan de eene zijde het Nederlandsche wapen, te midden van oorlogs attributen, en daarboven „Voor trouwe dienst" aan de andere zijde 'n groote W op een draperie, met de kroon er op. Op den tweeden, grooteren penning aan de eene zijde, in een lauwerkrans „Hulde aan de Strijders op Lombok, Amsterdam 6 Juni 1895" aan de andere zijde „MataramTjakra Negara." Die twee, met levensgevaar, eerlijk ver diende penningen, die ook nog hun waarde in zilver hebben, stelt de oude Vechtjas ter be schikking van de hongerlijders in Duitschland. Die gift is heel wat meer waard dan het zilver dan er aan zit'! De Gooische katholieken die in gemeenten als Hilversum, Bussum en Laren een belangrijke percentage der kiezers vormen, zijn de laatste jaren belangrijk aan invloed voor uitgegaan. Drie burgemeesters zijn R.K. Nieu we parochies verrezen en de ziekenverleging is door de zeer bekende R.K. Snrichtin te Hilver sum en het nieuwe St. Jans-ziekenhuis te Laren l 400.000)bijna geheel in R.K. handen. Het bij zonder onderw's dezer groep is geheel geregeld, ook volksuniversiteit en leeszaal ontbreken niet. Thans zal het Gooi ook het eerste klooster zien verrijzen te Bussum is de aangekochte villa „Op den Akker", waar .een zusterklooster zal komen Voor de vorming van religieuzen ten dien ste van kardinaal Van Rossums arbeid in Scan dinavië. Don Lorenzo Perosi bij Z. H. dien Paus. Perosi, de beroemde priester-componist, wiens schitterende loopbaan zoo tragisch scheen te zullen afbreken doorzijnverstandsverbijstering schijnt in de stille omgeving, waar hij de laatste maanden doorgebracht heeft, weer goed op dreef te zijn gekomen. Eenigen tijd geleden heeft hij al weer een paar malen zijn laatste composities schitterend ge dirigeerd, terwijl hij alvorens te beginnen den plaatselijken Bisschop om diens zegen vroeg. Nu had de maestro eenigen tijd geleden een audiëntie bij Z.H. den Paus aangevraagd. De H. Vader heeft dit. Verzoek niet afgesla gen, maar den priester ontvangen en zich langen tijd met hem onderhouden Perosi deelde Z.H. o.a. mee, dal, hij eenigen tijd, als gast der broe ders van O.L. Vrouw van Barmhartigheid, de zelfden die hem ook in Rome zoo goed verzorgd hebben, in Engeland zal doorbrengen. Het rijke Amerika. Hoewel men niet precies weet hoeveel waarde aan goud wel was opgeborgen in de reusachtige brandkasten van het Amerikaansche departement van Financiën, is het toch bekend dat kortgeleden nog de aan wezige hoeveeleid goud in staven en aan gemunt goud een waarde vertegenwoordigt van vier mil liard dollar. Sedert het jaar 1921 is op de Amerikaansche Munt een hoeveelheid fijn goud van 218750 K.G. verwerkt, dat per K.G. 661.44 dollar waard is, en meer dan 4 millioen K.G. zilver. vend naar het. verzamelpunt. Geluid gonsde, stemmen kwekkerden de stoet stelde zich op. Vooraan stond een jongen met een lichtbak als een vuurzuil, dan volgden oranje-ballons die gloeiden als avondzonnen paarse, groene, en gele lampions die Verheuging uitstraalden een droeg er 'n uitgeholde suikerbiet, gekerfd tot een demonisch masker, bronsachtig rood verhit, uit mond en oogholten gulpte heet-witte verschroei ing. Het teeken werd gegeven de optocht ver trok Toen klonken er eensklaps uit honderden kelen oer-oude liedjes, die deze dreumessen zonder onderbreking en met een overtuiging die ontroerde, zongen op melodieuse wijsjes, in kalm- schokkend rythme. Voort schreed de stoet van licht, kleur en muziek, door de duistere straten, die dan opgloorden in 'n fosforischen lichtdamp met sprookjesachtige glans-effecten. Of 't. ging oVer een der Vele rankgeboywde ophaalbruggen en 't zwarte doode water in de stadsgrachten leefde dan plotseling op als een zonbeflikkerd kerkraam. Gretig weerspiegelde het dat regen- boogsch-tinten-gewemellaaiende vlammen lek ken en slinken, lenig kronkelen vuurslangen slingeren zich te voorschijn en verdwijnen weer, snoeren diamanten spatten uiteen 't is een vonkenregen en bliksemgekris in caleidosco pische veftpringende kleurenschakeeringen die weer wegsterven als de laatste voetjes over het bruggendek zijn getrippeld. Nog lang was het anders zoo stille sladje vol onbestemde geruchten golfde er soms een ge luid sgahn op om weg te deinen even geheimzin nig als hij gekomen was. Zoo eert ons volk de eeuwen door, ondanks de tegenwerking tijdens de reformatie, de mildda digheid van den II. Martinus, wel een bewijs hoe geliefd deze deugd bij ons volk is. Dat het nog lang zoo moge blijven Maaslandus

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5