SS eindSkkten in hUn geweldig aantal ChDF VT?witter Van het Ewe-comité de heer genomen een voorste] van den communist Bol hoeve, om de wethouderspensioenen in over eenstemming te brengen met de rijksregeling te dezer zake voor ambtenaren, waardoor dan na ten minste 7 dienstjaren, eerst op 65-jarigen leeftijd pensioen zal worden uitgekeerd, met een minimum van 30 pet. Door dit votum zijn prac- tisch de wethouderspensioenen afgeschaft. Vreemde geneesheeren naar Nederland. Het Hdbl. verneemt, dat de Gezondheids raad de ontvangst voorbereid van een aantal geneesheeren van verschillende nationaliteit, die de hygicne-afdeeling van den Volkenbond in de maanden April enMei naar ons land wenscht af te vaardigen, ten einde zich op de hoogte te stellen van de verschillende sanitaire diensten en inrichtingen hier te lande. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 16 Nov. in Nederland uitge sproken 89 faillissementen tegen 86 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 16 Nov. 1923 3651 faillissementen tegenover 2789 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Bit de textielnijverheid. Tusschen de vereeniging van R.K. werkgevers ra de textielnijverheid en de arbeidersorganisaties bestond verschil van meening over de uitbetaling van de Christelijke feestdagen. De werkgevers wenschten de loonen op die dagen alleen uit te betalen aan gehuwden en kostwinners. Een ar bitragecommissie werd ingesteld om uit te ma ken, of de loonen ook aan niet kostwinners toe komen. In die commissie had voor de werkgevers mr Kortenhorst, voor de arbeidersorganisaties de heer J. van Rijzewijk en als onpartijdig voor zitter het Kamerlid mr. Rutgers zitting.Bij meer derheid van stemmen heeft de commissie uitge maakt, dat alleen aan gehuwden en kostwinners de uitbetaling dient te geschieden. De regeling geldt voor het jaar 1923. De 48-urige werkweek. Naar „Het Bouwbedrijf", het orgaan der Amsterdamsche Patroonsorganisaties in de Bou- bedrijven meldt, heeft de commissie uit de sa menwerkende patroonsorganisaties besloten met ingang van 1 Maart 1924 de invoering van de 48-urenweek (81/,, urendag) voor de leden harer organisaties verplichtend te stellen. Stads- en Gewestelijk Nieuws, VOOR HET KATHOLIEKE RIJNLAND. Giften ingekomen aan de Nieuwe Seliie- clamselie Courant Vorig bedrag f 693 55 Up Hoop van Zegen i Ter navolging 0 5o Voor mijn medemenschen j Van mijn Spaarduitje Dat kan ik nog missen 0 25 Ter eere v. h. H. Hart j' Weinig inaar uit een goed hart - 0.25 Den arme gegeven, is Gode geleend - 2^50 v K" i °-60 Van mijn zakgeld q £5 Ter eere v. d. H. Antonius pil Ik wil ook iets missen van mijn karig loon 0 Tot lafenis der geloovige zielen - i Voor het arme Rijnland i' J. M. J. Totaal 7O6.55 Derde Westelijk Zanytournooi. Met vaandel en frisschen moed trok onze Ko- ninkl. Mannenzangvereeniging „Orpheus" gis termorgen half negen per gereserveerde wagons naar Amsterdam, om daar in den middag in Concertgebouw zich als gast te laten hooren op het derde Westelijk Zangtournooi. Eerst was men van plan geweest, om samen met Rotte's mannenkoor en St. Caecilia, uit den Haag, een extra-trein te nemen, maar van wege eenige lezvvarcn, kon dat niet doorgaan en moest Orpheus alleen naar de hoofdstad reizen. Bij aankomst aldaar werden de 85 leden, van wie enkele met hun dames, en de dirigent door eenige bestuursleden van de ontvangende ver eeniging „Apoilo" verwelkomd, waarna men gezamenlijk naar hotel Parkzicht wandelde Hier om haïeenaanSef0ngfn"' d° ^mkt en om half een.moesten de zangers naar 't Concert gebouw, om daar gezamenlijk met de drie andere koren nog een generale repetitie te houden van het slotnummer ,,'t Geuzenvendel op den thuri- marsch onder leiding van Fred. Roeske legen half twee werden de deuren van het gebouw voor het publiek geopend, dat onafge broken tot 2 uur toe bleef aanstroomen, zoodat hij het, aanvangsuur de prachtige, groote zaal ge- leel met luister-iustigen was gevuld. Op het reusachtige podium hadden de ca. 600 zangers on amphiteatergewijze opgestelde stoelen plaats metSnkorte bSrileidde toen heL «atinee in n.,i ini hartelijke speech, waarin hij allen publiek en zangers, welkom heette en noo- eens wees op de redenen van het ontstaan der West zangtournooien, we ke n.l. werden georganiseerd om de hatelijke misbruiken der z* wedstrijden concoursen tegen te gaan. Een 25 jaar geleden reeds werd er m de pers heftig tegen die misbruiken geageerd, vooral de hecren Peere boom en v. Milligen hebben op dit punt groote verdiensten. Ook de beroemde Messchaert heeft destijds als directeur van „Euterpe" zijn sporen aan deze gezonde actie wel verdiend. Spr. was overtuigd dat men dezen middag kunst zal genieten en wel kunst in prettige variatie, daaa de tournooien ook het bezwaar hebben opgehe ven, dat 't publiek soms tien, twaalf maal en meer achtereen 't zelfde nummer hoort. Thans heeft ieder koor zijn eigen vrij gekozen program Hiermede verklaarde spr. het tournooi voor geopend. Allereerst was liet nu de beurt aan Orpheus en laten we er direct maar bijvoegen, dat dat optreden voor Orpheus een succes is geworden, zoo groot, schoon en verheffend, als 't misschien nog nimmer heeft beleefd. De geheele zaal, leeken en meer ingewijden, zelfs alle voormannen in het muzikale leven, waren vol lof over Orpheus' praestaties en onverdeeld was het deskundig gevoelen, dat de Schiedamsche ver. sinds het vorige tournooi met reuzen schreden was voor uitgegaan. Er zat ontroering, ziel in haar zingen, merkte niemand minder dan de heer Ilenri Vöil- mar, de muzikale adviseur van het Nederl. Zangersverbond, 's avonds aan het diner op en terecht, want nooit heeft Orpheus de laatste jaren zóó gevoelvol en expressie-rijk gezongen Zelfs de overigens toch op hoog peil staande uitvoering van j.l. Woensdagavond stónd bij het gister gepraesteerde nog ver ten achter. „Eike boom" van Georg Rijken, werd het eerst ver klankt. 't Kwam in deze zaal met haar pracht- accoustiek bijzonder mooi uit, en had ook veel succes: veel grootscher, grandioser echter was dit nog, toen „vom Rhcin" op zeldzaam kunstzinnge wijze was gezongen. Alles was hierbij in de uiter ste finesses af, alleen haperde hier en daar iets aan de Duitsche uitspraak. De regel „O wei wonmg" was in één woord onverbeterlijk, de tenoren waren hierbij in hun piano's zoo zuiver en gaaf, dat het verrukkelijk was aan te hooren. Na Orpheus traden respect. Apollo, St. Caecilia en Rotte's Mannenkoor op, die ook ieder op zijn beurt met ware kunst de aanwezigen hebben verkwikt en versterkt. Voor aan de spits stond o.i. Rotte's Mannen koor, welks praestaties in voordracht, voluum en techniek wel bijna den graad van vohnachtheid hebben bereikt. Vooral in het zware werk „Deus est nostra lux", van L. F. Brands-Buys, gaf het onweersprekelijke bewijzen van zijn hoogstaand muzikaal kunnen,terwijIRoeske's,,Gebedvóór den tempel" ook een schitterend dankbaar werk, waarvoor én koor én Roeske zelf, een juichende ovatie in ontvangst had te nemen,' niet veel minder van gehalte was.,,Apollo" blijft gelukkig bij Rotte's maar heel weinig achter. Ook zijn werk is af, bezadigd, diep bezonken, wat bijzon der in A. B. H. Verhey's Dies irae aan 't licht trad. „Groot is de Heer", van Roeske, werd eveneens subliem gezongen, maar 't werk is met origineel genoeg, om blijvenden indruk te maken. Met lauwerkrans en bloemen werd de geniale Roeske, Apollo's dirigent gehuldigd, maar hij nam terecht alleen die hulde niet aan en wierp spontaan de bloemen tusschen zijn zangers. ,,St. Caecilia", hoe voortreffelijk 't overigens ook kan werken, heeft in z'n ensemble toch nog altijd iets onbevredigends, wat hem o.i. vooral ligt in het ongelijk verdeeld zijn van het stemmen- materiaal de bassen zijn naar verhouding zoo sterk, dat dikwijls van de tenoren niet veel overblijft. Technisch staat dit koor op zeerhoog pijl, waarvan 't in de beide zware nummers R®eske's „Zigeunerleven" en Radoux „Espéran- ce" duidelijk blijk gaf. Bijzonder trof ons in het laatste nummer de zuivere Fransche uitspraak. Tot slot werd onder leiding van Roeske zelf door alle 600 zangers gezamenlijk diens eigen compositie ,,'t Geuzenvendel op den thuis- marsch" gezongen, welk lied in massale, compac te toongolven een alleszins waardig afscheids- nummer vormde. Toen gingen de Orpheus-leden weer naar hotel Parkzicht en volgde hier een kostelijk diner, daL in een soort zege-roes werd verorberd. Niet weinig droeg hiertoe bij de aanwezigheid van den voorzitter van het Nederl. Zangersverbond, den jovialen heer Joh. Hage, uit Nijmegen, den boven reeds genoemden muzikalen adviseur, Ilenri Völlmar, uit den Haag en het bijna vol tallig bestuur van „Apoilo" met zijn voorzitter, den lieer Veltkamp, welke hoeren allen in gloed volle speechen Orpheus en zijn eminenten diri gent Paul v.d. Putten, warm hebben gehuldigd en 't er volkomen over eens waren, dat bij een vol gend tournooi, Orpheus niet meer als gast, maar als met de overige drie koren gelijk berechtigd gezelschap kon en moest optreden. Men kan begrijpen, dat ook de op het diner volgende soiree, welke Apollo in de Koningszaal van Artis den zangers aanbood, in de beste stem ming werd gevierd; slechts noode scheidden de Schiedammers, toen 't om half elf tijd was, om weer naar den trein te gaan. Maar meer dan tevreden was men over het groote succes, dat natuurlijk zijn beste resultaten in de toekomst nog moet afwerpen en eveneens over de ontvangst in de hoofdstad, welke boven allen lof was verheven. Caldcron. Gisteravond ging de reprise van „de Geheimen der II. Mis" in de beneden en boven stampvolle Volksbondzaalen andermaal is in ademlooze stilte de keurige vertolking aangehoord van dit verheven stuk. Het waardige en eminente spel der medewerkenden heeft wederom honderden geboeid, geleerd en uren van hooge kunst doen genieten. De avond werd ingezet door pastoor Warnink's welkom, gevolgd door het schooneTe Deumthans onder kundige leiding van den heer Van Oostrom dirigent der Gorzenkerk, keurig begeleid door meester (H. Veugelers) en leerling (C. Vrede- bregt), daarna Calderon's meesterwerk dat alles heelt een diepen indruk gemaakt. Hopen wij slechts dat dit niet de laatste maal is, dat 't gezelschap op zal treden met zulke veredelende stukken. Tenslotte dient herdacht de heer C. Vrede- bregt, die met jeugdig talent niet alleen de Te Deum begeleidde, maar ook de gezangen onder het stuk. Luxor. Vooraf doet de Luxor-revue ons vele nieuwtjes zien. Nadat een klucht in 2 acten niet weinig heeft doen lachen, gaat de le mooie hoofdfilm „Alexandra", bewerkt naar een onuitgegeven roman van Jhr. van Riemsdijk. Schitterend is de regie, welke Theo Frenkel verzorgde. Het verhaal speelt zich af in de bergen,imponeerend, majestu eus. De 2e hoofdfilm „Genleman-apache" is ook een werk dat voldoet. Een oudere broer, wakend over zijn jongere die nachtkroegen en bars afloopt, waarbij zijn groote spierkracht hem niet weinig te pas komt, is de zin dier handeling. Als variété treedt een clown-acrobaat op. Een aanbevelenswaardig programma.' S.T.V. „Ulilc Dulci." „Weldoeners der Menschheid." Naar men ons mededeelt zal de Schiedamsche Tooneelvereeniging „Utile Dulci" haar seizoen op Vrijdag 30 November e.k. openen met een weldadigheidsvoorstelling in het Gebouw „Mu sis Sacrum". Van cle netto-opbrengst zal 50% aan de Schie damsche Gezondheidskolonies en 50 aan de Schiedamsche Vereeniging tot Bescherming van Zuigelingen worden afgedragen, zoodat met een bezoek aan deze voorstelling steun verleend wordt aan twee plaatselijke instellingen, welke zeer nuttig werk verrichten en daarom aller sympa thie verdienen. Het behoeft wel geen betoog, dat van dergelijke vereenigingen, onder de hui dige moeilijke tijdsomstandigheden, meer dan ooit geëisebt wordt, hetgeen beteekent, dat er meer geld dan-vroeger noodig is, wil men het- zellde werk verrichten terwijl daar dan nog bij komt, dat het arbeidsveld van deze vereenigin gen telken jnre grooter wordt Door het nuttige met het aangename te ver eenigen stelt „Utile Dulci" de Schiedammers in de gelegenheid voor hunne bijdrage iets terug te onl,vangen en zij, die al gedurende 12 achterden- volgende jaren waarvan gebruik gemaakt heb ben, weten bij ervaring clat hun ook nu weer een prettige avond te wachten staat. Voor het voetlicht zal ditmaal geen blijspel, doch het bekende tooneelspel van Felix Philippi getiteld „Weldoeners der Menschheid" worden gebracht, met welk stuk „Utile Dulci" buiten Schiedam reeds eenige successen had te boeken en op grond waarvan dus mag worden aange nomen, dat dit interessante stuk ook hier veel bijval zal ondervinden. Plaatsbiljetten zijn a 1.75 en 1.verkrijg baar bij den heer A. de Groot, Tuinkan 62 en, voor zoover nog beschikbaar, 's avonds aan dc zaal. Aangezien de voorstellingen van „Ut.ili Dulci" zich echter voortdurend in een druk be zoek mogen Verheugen, verdient het aanbeveling om zich zoo spoedig mogelijk van plaatsbewijzen te voorzien, teneinde teleurstelling zooals b.v. verleden jaar toen de geheele zaal uitver kocht was te voorkomen. Een strijk-ensemble onder leiding van den heer Maas Geesteranus zal aan deze voorstelling zijn medewerking verlecnen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de aanplakbiljetten en de nog in dit blad te verschijnen advertenties. feur zag den man dus voor zich, week uit, doch toen de koopman in dezelfde richting uitweek werd hij aangereden. De autobus botste tegen een paal van het tramnet. De koopman is ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. Van de passagiers van den autobus zijn er vijf min of meer ernstig gewond. Op de Schiekade is A. E. E., ook al door een autobus aangereden. Hij was op slag dood. Het pand van de Nationale. Burgemeester en Wethouders hebben den gemeenteraad voorgesteld thans te besluiten tot aankoop van het geheele bezit van de Natio nale Levensverzekering-Bank, open terrein en wat er nog op staat. Het college is het blijkbaar met de maatschappij, die dus niet tot nieuwen aanbouw ter plaatse wenscht over de gaan, over de voorwaarden van aankoop eens geworden. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Einde van hel Sled. Kcgeleonoonrs. Gisteravond 9 uur is het Stedelijk Kegelcon cours gesloten. oordat tot uitreiking van de prijzen werd overgegaan sprak de voorzitter van het comité, de heer MonUoort, zijn voldoening uit over het welslagen van dit concours, dat zoowel uit spor tief als uit financieel oogpunt een succes geweest is. Aan allen die daartoe het hunne hadden bijge dragen betuigde spr. zijn hartelijken dank. Daarna werden de prijswinners(sters) opge roepen en met een toepasselijk woordje in 't bezit van het moeizaam verworvene gesteld. t enslotte dankte de heer Willemse den heer Montfoort voor de vele moeite die hij zich in 't belang van het concours getroost had. Met een gezellig samenzijn, werd deze avond besloten. De einduitslag luidt als volgt V r ij e baan (heeren) N. v. Ameron 45 44 Blaisse Sr. 4542 Beausar 44 Scholten 2 X 42; Willemse 4241 Witkamp 42—40 C. Tuyl 42—38 v. Buysen 42—36 Ingelse 2 X 41 v. Rest 41 Blaauboer 41 Smeets 41 v.'t Hoff 41 Lindeman 40. Vrije baan (dames) le prijs met wissel- prijs v.d. Burg mevr. Draayer 38 mevr. Tuyl 36 mevr. Noordegraaf 34 mevr. Smeets 33 mej. Smeets 32; mevr. Kreuger 31 mej.M.v. Dorp 30mevr. v.'t Hoff 30 mevr. v. Ameron 30mevr. Offerman 29. Invitatie- weds tr ij d: mevr. Draayer 71 J. v. Dorp 67 C. Huyskes 67 Willemse 66 Versluis 64. Serie-prijzen: v, Ameron 427 Blaisse Sr. 408 Willemse 395. De uitslag van den korpswedstrijd hebben wij de vorige week reeds gemeid. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 15 November 1923 vergunning verleend aan lo. A. M. VERMEULEN tot oprichting-van een glasfabriek in het pand Groenelaan 1, kadas ter Sectie L. No. 2456, met een electromotor van 2 P.K., drijvende een venlilaleur 2o. de N.V. RAFFINADERIJ VAN DONGEN ZONEN tot oprichting van een inrichting tot het verwerken van verzeepbare oliën en vetten in het benedengedeelte van het pond Buitenhavenweg 118/120, kadaster Sectie L. no. 2457, met een stoomketel van 21M2, ver warmingsoppervlak Voor het voeden van een stoommachine van 15 P.K., en 3 electromotoren van resp. 2, 5 en 7 P.K., drijvende diverse per sen, pompen en roerwerktuigen en 3o. de SCHIEDAMSCHE CARTONNAGE- FABRIEK tot uitbreiding van de cartonnage- fabriek in het pand Lange Haven no. 19, kadas traal bekend in Sectie C. onder no. 479, met 5 electromotoren' van resp. 1, 1, 1/2, 1/2 en 1/5 P.K., drijvende diverse c a rt onna gen ia e h in es Schiedam, 19 November 1923. INGEZONDEN. UIT ROTTERDAM. Auto-ongelukken. In de Hoflaan is Zaterdag bij het aangaan van de school de 6-jarige Helena L., toen ze plotseling de straat overstak door een auto Over reden. Een wiel ging haar over het hoofd. Ern stig gekwetst is ze in het ziekenhuis overleden. Op den Oostzeedijk reed Zaterdagavond een autobus op de tramrails. Ook reeds daar een Gl-jarige koopman met een karretje. De chauf- Offervaardigc Schiedammers. Wat pracht gelegenheid Zonder vertoon, zonder dat iemand uw mild dadigheid behoeft gewaar te worden Zonder dat uw naam wordt genoemd, dus met echte christelijke liefdadigheidszin, kunt u we derom medewerking verleenen tot leniging van nood en behoefte steun verschaffen aan een zwaar geslagen en geteisterd volk Thans ook in de Frankelandsche kerk, een offerbus ten behoeve onzer Duitsche naburen. Dat mooie bedrag dat reeds door den Zeereerw. pastoor van St. Jan aan de „Maasbode" kon worden afgedragen, moet worden overtroefd Alles uit liefde tot onze naasten. Waf zijn die oogenschijnlijk kleine giften in de „Maasbode" tot een pracht bedrag reeds aangezwollen 1 Kom Schiedammers, laten wij niet alleen den naam van mildadigen willen dragen, maar het ook in werkelijkheid toonen. O, hoe heerlijk nog iets te kunnen afstaan O, hoe dankbaar kunnen wij ons offertje gaan storten! Hem lovend en dankend,maar ook Hem biddend en smeekend om uitkomst voor dat volk en om Vrede voor allen X. Ons blad blijft zich ook nog steeds voor ont vangst van giften beschikbaar stellen. „Red." Gemengd Nieuws. Ongelukken. Vrijdagmiddag geraakte het vierjarig zoontje van den heer C. aan het Rot in Den Nul (gem. Olst) al spelende onder een passeerende auto. Het kind werd deerlijk aan het hoofd verwond de dood trad bijna onmiddellijk in. Ook uit den Haag wordt eenzelfde ongeluk gemeld. Te Zaandam is Zondagmiddag de motor rijder J. Bakker van Zaandijk in de Westzijde met snelle vaart achter op een autobus gere den waardoor hij zich zoodanig verwondde, dat voor zijn leven wordt gevreesd. De 44-jarige landbouwer L. Warners, van Wyster, reed met een wagenlading hout, waarop een drietal arbeiders gezeten waren door de gemeente Beden. Plotseling schrok het paard het dier rende daardoor wild den Lievingerstraat- weg op. Het viertal personen dat op den wagen zat, deed alle moeite om het paard tot staan te brengen, wat echter niet gelukte. De wagen werd tegen een boom geslingerd, waardoor alle vier personen op den grond vielen. Aanvankelijk leek het, dat het geval niet ernstig was en dat allen er goed afgekomen waren. Warners kon zich echter met moeite bewegen hij moest in een nabijgelegen woning gedragen worden. De ontboden geneesheer verleende voorloo- pige hulp. Toen de dokter echter na een half uur terugkeerde, was W. reeds aan de beko men verwondingen overleden. De man laat een vrouw met 7 kinderen achter. Museumdiefstal. Zaterdag heeft in het Gemeentemuseum te Arnhem een belang rijke diefstal plaats gehad. In een der kastjes rp - 0.50 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven. Goed voorbeeld deed goed volgen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2