1(1 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN "feuilleton. V 46ste Jaargang. Dinsdag 20 November 1923. No. 13799. Bnreaa KOEMARKT 4. Telefooa Inteieommunattl 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 15 regali 1.75 j alk* regel daarboven 35 cent, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededealingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz. bank te Schiedam Buitenlandseh Nieuws. DE CONTROLE OP DE BEWAPENING. De zitting van den gezantenraad van gister eindigde om halfdrie. Zij leidde tot een voorloo- pig accoord in zake de kwestie der intergeal- lieerde militaire controle, welk accoord ter goed keuring zal worden voorgelegd aan de betrokken regeeringen. Na een vrij langdurige gedachtenwisseling werd men liet eens over de opstelling van een ontwerp-tekst, die een compromis beteekent, en welke gistermiddag ter ratificatie aan den Fran- schen ministerraad werd voorgelegd, terwijl de gezant van Engeland telefonisch zijn regeëring zou raadplegen, ten einde te vernemen, of zij dien ontwerp-tekst aanneemt. Daar de gezanten van Groot-Brittanië en Bel gië de instructie hunner regeeringen niet tijdig genoeg hadden ontvangen, verwacht men, dat de Raad van Ambassadeurs in elk geval heden de finitief tot overeenstemming zal geraken met betrekking tot den aangenomen ontwerp-tekst. De Fransche ministerraad heeft gisternamid dag op het Elysée een buitengewone zitting ge houden, gepresideerd door Millerand, ten einde den tekst der resolutie te onderzoeken, die in den voormiddag door den gezantenraad werd opge steld. De ministerraad keurt met algemeene stem men de houding van Poincaré ten opzichte van de besprekingen in den gezantenraad goed. DÜITSCHLAND. Het is duidelijk te merken, zegt de „Msb.", dal de prachtige overwinning, welke Strese- mann Zondag in zijn eigen partij behaald heeft, zijn positie aanmerkelijk heeft versterkt en tegelijk eenige kalmte heeft gebracht in de politieke gemoederen. Het centrum heeft gister vergaderd en be sloten Stresemann te steunen, alhoewel hier en ook bij de democraten geklaagd wordt over de langzaamheid, Waarmede een nieuwe stan daard wordt ingevoerd. In verband hiermede blijft er in politieke kringen nog steeds een strooming bestaan, die naar een economisch directorium van eenige zakenlieden heenleidt. De socialisten zijn eveneens bijeengekomen. Hun positie is nog niet klaar, vermoedelijk zul len zij besluiten een motie van wantrouwen in te dienen, maar een, die met motieven om kleed is. Door deze handigheid hoopt men de Duitsch nationalen er afkeerig van te maken met de socialisten mede te stemmen. Van hun kant zullen de Duitsch nationalen ook een zelfde motie indienen, waarvoor uit concurrentie de socialisten weer niet zullen stemmen. Op die manier denkt men het derde kabinet Stresemann van alle kanten met mo ties van wantrouwen te kunnen aanvallen en tegelijkertijd ter been te houden. Overigens is het twijfelachtig, of er voor Vrijdag een beslissing vallen zal. Vermoede lijk zal de rijkskanselier heden een groote rede afsteken. Woensdag is boete- en bededag en wordt er niet vergaderd. Donderdag zullen de partijen antwoorden en Vrijdag is dan ge reserveerd voor de stemming. De Duitsche gedelgeerden zullen Vrijdag a.s. door de Commissie van Herstel over den financieelen toestand van Duitschland worden gehoord. BEIEREN. In een onderhoud met den leider van de d tui Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. Evenals Lelia was Alda gewoon geraakt aan een gedweeë gehoorzaamheid aan ha re wispelturige eischen, en hoewel zij niet meer in den stand verkeerde, waarin men zulke algeheele onderwerping aan den wil vereischt, beproefde zij het toch, hare dwin gelandij uit te oefenen op het eenige schepsel, dat zich beijverde om haar aangenaam te zijn. Op bijtenden toon snauwde zij Suzanna toe O Ik weet het 1gij verkiest eer aan die gehate Lelia te behagen dan mij het gevraagde toe te staan 1 Och lieve Alda, ge weet immers toch ge noeg, hoe ik handelen zou, indien de keuze mij vrijstond 1 gaf Suzanna op weemoedigen toon ten antwoord gij weet toch, dat ook ik slechts een ongelukkige slavin ben, dat ik mijn eigen weg niet mag volgen dat ik onderdanig heid en gehoorzaamheid verschuldigd ben aan mijne meesteres Uw gedrag verschilt te zeer van het mijne was het wederantwoord. Nooit heb ik een Romeinsche gehoorzaamd nooit zal ik ze gc. Beiersche volkspartij Wiehrl heeft de premier Von Knilling medegedeeld, dat hij zijn post binnenkort denkt te verlaten. BULGARIJE. De gisteren gehouden verkiezingen in Bulgarije brachten voor de regeering 200 zetels en voor de oppositie 47 zetels. De minister-president, Zankof, verklaarde, dat het nieuwe parlement begin December a.s. bijeen zal komen. HET SPAANSCHE KONINGSPAAR TE ROME. De koning en de koningin van Spanje zijn gistermiddag om 12 uur te Rome aangekomen en werden ontvangen door den koning en de koningin van Italië en een groot aantal hooge autoriteiten. De ontvangst door de bevolking was zeer hartelijk. Zeer kort na aankomst werd een bezoek ge bracht aan het Spaansche gezantschap, alwaar auto's van het Yaticaan gereedstonden om het Spaansche koningspaar naar het pauselijk paleis te brengen, waar zij terstond door den paus werden ontvangen. Het bezoek van koning Alfons aan den paus had niet het karakter van een particulier be zoek, doch van de hulde van een geheel katho liek volk aan den paus. Nadat de koning zijn gevolg had voorgesteld, hield hij een korte toespraak, waarop de paus het gezelschap uitnoodigdc hem naar zijn par ticulier audiëntie-vertrek te volgen, waar hij hun waardevolle geschenken, o.a. mozaieken, liet aanbieden. Later bracht de koning een bezoek aan den kardinaal-staatssecretaris Gasparri, die de hooge gasten door de Sint Pieterskerk leidde. Hierna brachten de auto's van het Vaticaan het koningspaar naar het gezantschap terug. Om half negen werd een gala-maaltijd in het koninklijk paleis gehouden, waarbij de offici- eele redevoeringen zullen worden uitgesproken. DE KWESTIE TANGER. Do onderhandelingen nopens den toekomstigen status van Tangcr worden te Parijs voortgezet en Vrijdag en Zaterdag werden wederom confe renties gehouden. Gemeld wordt, dat goede vor deringen werden gemaakt en dat op belangrijke punten overeenstemming werd bereikt. De bijeenkomsten worden deze week voort gezet. Een overeenkomst zal dan worden ont worpen. De bladen melden, dat er alle hoop is op het totstandkomen van een bevredigende oplossing van het probleem. De bladen leveren gunstig commentaar op den geest van vriendschap en goeden wil, waarmede de besprekingen worden gevoerd. OKLAHOMA. De Senaat heeft^ bepaald, dat Gouverneur Walton zal worden afgezet wegens misbruik van gezag. ALLERLEI. Uit Londen. De vroegere leider van de con servatieve partij Sir George Younger, die verleden jaar den val van het coalitie-kabinet door zijn tijdig ingrijpen bewerkte maar na de verkiezingen van November 1922 als partijlei der aftrad, is thans opnieuw in functie getre den. Uit Parijs. Duitschland heeft den gealli eerden een nieuwe beleediging aangedaan. hoorzamen Geloof mij vrij, opperde Suzanna, zoolang men van ons niets kwaads vereischt., is de onderdanigheid niet alleen de meest wijze, maar ook de schoonste deugd, die wij kunnen beoefe nen te meer nog daar in onzen neteligen toe stand elke weerbarstigheid toch nutteloos is. Ik kan uw gepraat niet langer aanhooren, onderbrak de boosgeworden Alda. En haar gezicht naar den muur keerend, zweeg zij plotseling, totdat Suzanna haar zelve en de kastijding, die haar te wachten stond, ver getend, en vreezende, dat Alda's opgewonden heid haar ziekte kon verergeren haar werk ter zijde legde, naast de zieke plaats nam en zich beijverde om deze te behagen. Blij, als elk bedorven en koppig kind, wanneer het zijn verlangen ingewilligd ziet, beloonde de zieke Suzanna's gedienstigheid met een teedere omhelzing daarbij gaf zij blijk van zulk een ongewone vroolijkheid, dat Suzanna, in wendig tevreden over de vreugde, die zij haar aangedaan had, nauwelijks dacht aan de kas tijding, die haar te wachten stond nu zij de bevelen harer hoogmoedige meesteres ver waarloosde. Toen Alda in een weldocnden slaap gevallen was, maakte de aienstvaardige slavin voorzichtig hare hand uit die der zieke los en toog met verdubbelden ijver aan hare bezig heid, niettegenstaande haar geene hoop meer overbleef om de haar opgelegde taak vóór het Twee Belgische officieren, behoorende tot di intergeallieerde militaire controle-commissie, die op een reis door Saksen door officieren van de Rijksweer werden gearresteerd, zijn na een on aangename bejegening te hebben ondervonden weder vrijgelaten, doch later te Leipzig weer aangehouden. Wederom kwamen ze na een kort stondige opsluitingvrij,doch men verwacht thans, dat dit incident ernstige diplomatieke gevolgen met zich zal brengen. Uit Berlijn aan de „Msb." De katholieken hetze wordt met den dag erger en het ziet er naar uit, alsof de Völkischen voorloopig tot pro gram gekozen hebben, de kerk te doen deelen in den haat, dien zij reeds tegen de joden aange kweekt hebben. Zij hebben daartoe het gebruik ingeleid, joden en Jesuiten voorloopig steeds in een adem te noemen. Deze campagne wordt vooral gevoerd door de verspreiding van duizenden pamfletten, waarin ook kardinaal Faulhaber op de ergste manier aangevallen wordt. De dominé's sluiten zich hierbij aan. Uit Londen, wordt bekend gemaakt, dat van de aanwezigheid van den Zuid-Afrikaan- schen premier, Smuts, te Londen gebruik is gemaakt, om maatregelen te treffen voor een bezoek van den prins van Wales aan Zuid- Afrika in den loop van het volgende jaar. De koning heeft zijn goedkeuring aan het voorge nomen bezoek gehecht. Uit Decnzeville. Daar de maatschappijen besloten de verhooging van het dagloon van de mijnarbeiders te brengen op twee francs, werd tot hervatting van den arbeid besloten. Gistermorgen was er geen enkele arbeider meer in staking. Binnenland. De kabinetscrisis. liet volgende telegram is aan mr. D. A. P. N. Kooien gezonden Het hoofdbestuur van de Algemeene Verceni- ging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs, overwegende, dat omvang en aard van den arbeid dringend een afzonderlijk Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen eischen, overwegende, dat door combinatie met een ander departement geen bezuiniging wordt ver kregen, die ook maar eenigszins tegen de schade, aan deze takken van dienst toegebracht, zou kunnen opwegen, betreurende, dat de mogelijkheid bestaat, dat Nederland het eenige land in Europa zou worden, dat geen afzonderlijk Ministerie van Onderwijs zou hebben, vraagt u dringend, uwe bemiddeling tot hand having van den bestaanden toestand. Loonraad Nederlandsche Spoorwegen. In de gister te Utrecht gehouden vergadering van den loonraad bij de Nederlandsche Spoor wegen is betreffende liet voorstel van de directie tot loonsverlaging besloten, aan de directie na dere gegevens te vragen. In verband hiermede werd de behandeling van dit voorstel uitge steld. R. K. werkgevers en reconstructie. Op het Reconstructie-Congres der Alg. R. K. Werkgeversvereeniging, dat gehouden zal wor den op Maandag 3 Dec. a.s. te li1/, uur in hotel „De twee Steden" te Den Haag zullen, gelijk reeds gemeld is, als inleiders optreden de heeren Cr. Stulemeyer, H. M. J. Blomjous en dr. L. G. Kortenliorst. gestelde uur af te krijgen. Maar de kostbare oogenblikken, die zij besteed had om het gril lig verlangen harer vriendin te voldoen, kon den niet meer ingehaald worden. Het scheen als wilde de reeds zoo korte herfstdag vandaag zijn einde bespoedigen weldra drong de donkere schijn van 't avondduister door het halfgeopende venster naar binnen. Toen hief Suzanna het hoofd op, om zich rekenschap te geven van hetgeen haar nog te doen bleef en met ontzetting bemerkte zij, dat' nog twee volle uren noodig waren om het werk af te maken. Zij ontstak de lamp maar weldra zag zij in, dat het haar onmogelijk was bij het weifelend licht met eenige zekerheid de verschillende tinten te onderscheiden en terwijl zij nog nadacht over hetgeen zij doen moest, kwam men haar melden, dat zij aan stonds vóór hare meesteres moest verschij nen. Nooit zou Suzanna een uitvlucht gezocht hebben om een dreigende straf te ontdui ken. Stilzwijgend en verlegen gaf zij haar onvoltooid werk af en beantwoordde Lelia's bittere verwijtingen slechts met een zacht smeeken om genade en geduld. Zij deed de uit drukkelijke beloite, dat 't vóór het ontbijtuur van den volgenden dag geheel afgewerkt zou zijn doch, ;n plaats van er gehoor aan te geven, beval Lel;a, dat men haar honderd zweepsla gen zou toed'enen. Gelaten aanhoorde Suzanna de w'llekeu- Verschenen zijn thans de prae-adviezen der drie inleiders. De heer Stulemeyer ziet de oplossing der crisis o.a. in verlaging van de productiekosten en verhooging der productiviteit. In verband hiermede weoscht hij opheffing van de wette lijke en ambtelijke belemmeringen, welke handel, landbouw en industrie in den weg staan. De heer S. is verder voorstander van een 56-urige arbeidsweek en een 10-urigen arbeidsdag, met uitzondering van die bedrijven, waarbij de aard der werkzaamheden een kortoren arbeidstijd noodzakelijk maken. De heer Blomjous wenscht te geraken tot verlaging van sommige directe- en tot verzwa ring van sommige indirecte belastingen. Daarvoor komt, naar zijn meening, in de eerste plaats in aanmerking verhooging van het tarief van invoerrechten, waarmede tevens de nationale nijverheid gesteund zal worden. Dr. Kortenhorst ten slotte wil de overheid op ruimer schaal dan tot nu toe, door het geven van subsidies en het vergemakkelijken van cre- diet de Nederlandsche industrie behulpzaam zijn bij het verkrijgen van opdrachten. Openbare productieve werken, die rijp zijn voor uitvoering, dienen volgens dr. K. niet te worden uitgesteld de benoodigde gelden kunnen worden gevonden uit leeningen. Ilollaiul en Oostenrijk. De „Grondwet" bevat een schrijven van Mgr. Scipel, Bondskanselier in Oostenrijk, waaraan we het volgende ontleenen „De betcekenis van dit gegeven votum (bij de algemeene verkiezingen) is des te groo- ter, waar het gegeven is, in een tijd, waarin ons volk bereids ten voile bekend is met de zware lasten en offers, welke het Sanierungswerk van licrn vordert. Wij weten zekër, dat met het- gene hier te lande nog moet worden verricht om van een volledigen wederopbouw te durven spreken, wij nog niet gereed zijn en dat wij ons nog groote inspanning zullen moeten getroosten. Alle vrienden in het buitenland, die ons geholpen hebben toen zij ons hun geld en wat nog meer is hun vertrouwen schonken kunnen wij waar volledige terugbetaling toch van zelfsprekend is alleen op deze manier dan ken, door hen te belovenWij zullen onze pogingen in daden omzetten en zullen niet rusten, vóór wij aan Europa en de Vereenig- de Staten zullen hebben getoond, dat de in ternationale solidariteit, die zich in de be williging der geldleening openbaarde, in staat is, duurzame en voor alles, vruchtdragende toestanden te scheppen. Een groote aanmoeaiging voor ons, Oos tenrijkers, was daarin geleden, dat het 1-1 ol- landsche volk, zoowel voor onzen aanvanke- lijken nood alsook voor onzen wederopbouw zulk een groote deelname betoond heeft, niet te vergeten de liefderijke hulp, die het onze arme kinderen in onze kommervolste jaren heeft betoond. Daardoor zijn tusschen Rolland en Oostenrijk hechte banden van innige ge negenheid gelegd, die nog versterkt worden door dezelfde idealen op zedelijk en geestelijk gebied, door eenzeifde liefde voor den Vrede. De gaven en vruchten van den Vrede immers zijn nergens ook maar eenigermate mee te ver gelijken, ook niet met datgene wat men door het zwaard zou kunnen verwerven. In onzen vreedzamen kamp en bij ons streven tot onzen volledigen economischen heropbouw schijnt het ons toe als een gunstig voorteeken, dat r:ge u'tspraak harer wreede meesteres en wachtte z:ch wel hare fout te verbloemen met de oorzaak bekend te maken, d;e haar belet h£fd hare taak te volbrengen. VrijwTTg had zij op z:ch genomen de ongelukk;ge Alda te verzorgen'; had zij Lelia er aan herinnerd, dan kon zij het voor zeker houden, dat deze de ver laten vreemdeknge, welker eenige troost zij was, aan hare liefderijke zorgen zou onttrek ken. Evenwel vorschte Lelia naar de reden, waarom zij in den laatstee tijd haar werk •zoo vaak veronachtzaamd had. Suzanna gaf ten antwoord, dat het geen nut had, haar de reden hiervan bekend te maken, daar zij voor eiken misslag een strenge kastijding ontvangen had. Ha slavin gij wilt met mij den spot drijven! beet Lelia haar toe ik eisch, dat ge mij zegt, waaraan ge den tijd verspild hebt, dien gij aan mijne bevelen besteden moest Suzanna bleef zwijgen maar Zofa, een Nu- midische slavin, die waarschijnlijk de gunst harer meesteresse daarmede dacht te verwerven, antwoordde in hare plaats Edele vrouw, de reden, waarom zij haar werk veronachtzaamt, is deze zij verzorgt aanhoudend de biondc Alda, ge weet wel, die weerbarstige Bretonsche. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1