A mmm** m J URQ ENS' „VOOR ALLE STAMDEN Tvm OP HET BROOD VOOR BAKKEN EM BRADEN SCHUIMT IN DE PAN 6 mMMËÊËSêêiêmêsk: Q kb 9 (onderzoek in te stellen naar de vraag, op de organisatie van den Rijkswaterstaat in haar tegenwoordigen opzet kan bestendigd blijven, en zoo neen, welke wijzigingen dan moeten worden aangebracht, waarbij o.a. onder het oog ware te zien de wenschelijkheid van een schei ding tusschen de „meer technische" en de „meer administratieve" aangelegenheden van den dienst en van een vereenvoudigde behandeling van minder belangrijke zaken. BUit?de textielnijverheid. Naar mem verneemt, is gisteren op uitnoodi- ging van den heer Zaalberg, directeur-generaal van 'den arbeid, een bespreking gehouden tus schen de partijen in het conflict in de textiel industrie. Plaatselijke keuze. Nu de hernieuwde openbare behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp-Rutgers, beobgende de invoering van plaatselijke keuze, in het voorjaar verwacht wordt, is uit den Natio- nalen Bond voor Plaatselijke Keuze en de Blau- we-week-commissie een comité van actie be noemd, dat met de voorbereiding van een be tooging-in Den Haag in Februari is belast. Dit comité bestaat uit de heeren P. van der Meulen, te Utrecht, voorzitter H. Ploeg Jr. te Utrecht, secretaris ds. J. H. Ledeboer te Amsterdam, penningmeester G. L. de Haas en ds. A. J. Montijn, beiden te Utrecht. geraken. Aan den eventueel nieuw optredenden minister van landbouw en zoo noodig aan het nieuwe kabinet zal verzocht worden, een wets voorstel in dien zin in te dienen. Mocht van die zijde op het verzoek afwijzend beschikt worden, dan zal aan Kamerleden van verschillende poli tieke partijen verzocht worden een desbetref fend ontwerp van wet aanhangig te maken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Een anti-rcvolutionnairc stem. De heer C. van der Voort van Zijp, lid van de Tweede Kamer, heeft Maandagavobd in de En- gelsche kerk te Amsterdam voor de afdeeling Amsterdam van den Nederl. Christelijken Vrou wenbond een rede gehouden over 't ondérwerp Landsverdediging en Vlootwet. Spr. liet zich over de oplossing der crisis als volgt uit De anti-rev. partij is niet onverzoenlijk, maar zij heeft dezen zomer haar leider aan het kabinet afgestaan en nu drie maanden later laat een deel der R. K, fractie dit kabinet in den steek. Daarom zal men nu eerst eens met elkaar moeten praten en zal men precies moeten weten wat men aan elkander heeft, reden waarom spr. ook niet geloofd, dat de crisis zoo spoedig zal zijn opge lost. De rechtsche partijen zullen volgens spr. eerst tot overeenstemming moeten komen over deze twee punten de verdediging van Neder land en Nederlandsch-lndië en de bezuiniging. Wat het eerste punt betreft gelooft spr.,"dat het misschien mogelijk zal zijn eenigszins te gemoet te komen aan de bezwaren door te be houden het in het ontwerp voorgestelde (halve) minimum, doch te laten vervallen de nieuwe vlootbasis te Tandjong Priok en dus alleen te behouden de bestaande vlootbasis te Soerabaja en de twee kleine hplpbases te Riouw en Ma kassar. Spr. besloot zijn rede met den wensch uit te spreken, dat de drie rechtsche groepen weer een ministerie zullen vormen, omdat vooral in deze Lijden noodig is een vast bewind en de drie recht sche groepen de beginselen gemeen hebben, die aan het bewind de zoo noodige vastheid kunnen geven. Zomertijd. In een Zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering van de dagelijksche besturen der drie centrale landbouworganisaties de Neder;. Boerenbond, het Kon. Nerlerlandsch Landbouw- Comité en de Christ. Boeren- en Tuinders],ond in Nederland, is besloten, opnieuw te trachten tot afschaffing van den wettelijken zomertijd te De R.K. Leeszaal en Bibliotheek. „Zoo is dan eindelijk na feilend pogen de oprichting eener Roomsche leeszaal in plots enthousiasme tot daadwerkelijkheid uitge groeid, en de levensóntkieming der bibliotheek tot volwassenheid geworden. Heeft het katholieke Schiedam tot hier toe zich moeten getroosten den bedelstaf op te nemen, en aan te zitten aan den disch van niet- Roomsche cultuur, thans is voor ons volk voor altijd een grootsch maal aangerecht van onze eigen beschaving, van een.cultuur van negentien honderd jaren vooruitgang, van de producten der pionniers, modellen en meesters van kunsten en wetenschappen. Want aan ons hoort de kunst en de wetenschap, aan ons de waarheid en de wijsheid, aan ons de ideëele concentratie van het lijnenspel van 's menschen denkvermogen. „Rome" is door alle eeuwen heen het toevluchts oord en het asyl geweest voor de naar ware schoonheid snakkende kunstenaarszielen, omdat „Rome" ^oo terecht geroemd is, als „het leer- gebouw, dat met zijn grandioze logica en harmo nie daar staat als een reuzengebergte tegenover de kaartenhuisjes der menschelijke wijsheid." En wij, katholieken, fils d' un_si grand pére, wij zouden onze Roomsche principen willen verwate ren, verflauwen, verdoezelen met z.g. neutrale lectuur Neutraal Is beginselloosheid neutraal? Móet een katholiek niet altijd gedegen principeel denken en daden stellen O, 't is zoo snedig, maar waar gezegd „Neutraal is een fictie, een sprookje, een droom, en niet eens een schoone." En wie is er bekrompen hij, die in botsende dwa ling geen idee als 't zijne weet vast te houden, óf de katholiek, die met zijn universeelen blik doelbewust voorttreedt in het eng-omsloten ga reel van orthodoxie en traditie Zonder de „jalousie du métier" blijven wij ook ons respect bewaren voor het neutrale mausoleum, waar „mortui \ivunt et mutui 'oquuntur'^waar de dooden leven en de stommen hun stemmen verheffen. Maar toch, wij Roomschen, marcheeren ach ter onze eigen pers, ónze krijgsmuziek want de pers is, zooals het eens werd uitgedrukt, méér dan een rieuwsmachine met haar nouveau- tétjes en picanterieën, zij is een kansel met een geweldig klankbord. Katholieken van Schiedam, gij hebt in de afgeloopen maand nog eens te meer een bewijs geleverd van uw popelend idealisme gij hebt in offervaardige milddadigheid gedeeld en gegeven, ge hebt met niets-ontzicnde doelbewustheid gestreefd naar de verwezenlijking van een doel, die in waarheid mag genoemd worden een presta tie, en in zich draagt het karakter van een groot- sche manifestatie. Wilt ge de bekroning van uw werk zien Komt dan en ziet, en één roep van bewondering zal van u uitgaan. Toont belang stelling en waardeering door uw bezoek, maar nog meer, o, ik zou 't haast noemen de beurze piek in de financieering, door den geldbuidel op te vullen met een hoog lidmaatschap, en ver groot de boekerij in aantal banden en deelen door boekenzendingen. Laat de Roomsche weel de, die in uw boekenkast verscholen ligt, niet renteloos liggen, maar woeker met de gaven, die God u geschonken heeft, zoodat het hoogste per centage aan opvoedende kracht erdoor bereikt worde, hetgeen alleen kan verkregen worden door een geheei of gedeeltelijk afstaan ervan aan onze leeszaal. J. M. De Hongaarsche Feestavond. Wat we gister reeds vermoedden, is wel uitge komen de feestavond, door Hongaarsche kin deren in den R.K. Volksbond gegeven, is inder daad zeer interessant en stemmig geweest. In groot aantal waren de pleegouders met verdere familie en belangstellenden gekomen, om eens te zien, wat hun pleegkindertjes behalve hun gewone dagelijksche doen nog meer vermochten en kostelijk hebben allen genoten van aardig, echt Hongaarsch spel, zang en dans. Louter uit dankbaarheid, zeide pater van Noord in zijn inleidend woord, was deze avond georga niseerd. Om niet altijd met leege handen te staan, was dit liefdeplan door de eerw. Hongaar sche Zusters en de kinderen bedacht en uitge werkt. en juist den dag van gister was voor de uitvoering gekozen, omdat in den morgen een dertiental Hongaartjes hunne eersteH.Communie hadden mogen doen. Spr. verzekerde, dat de gelukkige kleinen met Jezus in hun hartjes vooral ook hun pleegouders met hadden verge ten en hij hoopte, dat ze steeds zoo rein van geest mochten blijven, als ze nu waren. Hij feliciteer de hartelijk de pleegouders van die gelukkige kinderen. Om de onkosten van den avond te dekken was besloten een verloting van eemge poppen in Hongaarsche kleederdracht en andere prijzen te houden en spr. verwachtte stellig, dat alle loten, spoedig zouden zijn verkocht. Hij bracht ten slotte dank aan 't bestuur van het Huisvestings comité de schenkers van prijzen en alle aanwezi- gen._ Hierop begonnen de kleinen met de afwerking van het uitgebreid program, waarvan het eerste gedeelte bestond uit keurige tableaux-vivants voorstellingen uit Jezus'leven, het rozenwonder der H. Elisabeth en de aanbieding van zijn kroon aan de H. Maagd door den eersten Hongaarschen koning, den H. Stephanus. Bij dit laatste levende b.eeld werd door een der meisjes lief gezongen, dat bij een ander beeld ook reeds keurig een groet aar de commu nie-kinderen en een dank-gedicht aan de pleeg ouders in duidelijk verstaanbaar Nederlandsch had gedeclameerd. De pauze ging voorbij met de tombola en een z.g. grabbelton, welke door Mevr. Herr was be schikbaar gesteld. In het tweede gedeelte van het program werd ook'zeer Veel moois geboden in den vorm van een levend poppentheater, een Hongaarsche dans en een afscheidsfeest, dat den terugkeer voorstel de van een schare Hongaartjes uit Holland naar hun eigenlijke Heimat, en dat dus zeer gemengde gevoelens van vreugde, maar ook van scheiding verwekte. Het weemoedige Hongaarsche volks lied sloot de lange rij program-nummers. De weleerw. heer Knebel, de geestelijke herder der Hongaarsche Zusters en kinderen, dankte tenslotte in gloedvolle woorden allen, die tot het welslagen van den avond hadden meegewerkt, terwijl pater van Noord nog- een speciaal dank woord richtte tot de ijverige Zusters onder aan bieding mede van een flinke partij lekkernijen, die van de spaarcenten der kinderen waren ge kocht. Laat in den avond keerden allen voldaan huis waarts. Praatavond. De eerste praatavond der Hanze in dit nieuwe winterseizoen is gisteravond in maison v. d. Heijden gehouden. De heer Brounts opende de vergadering en zette na de bekendmaking van het plan, om iederen eersten Dinsdag van de maand zoo'n avond te houden, uiteen hoe hij zich de indee- ling van een praatavond gedacht had. Daarna werd de vragenbus geopend zij be vatte de vraag „Kan de gemeente prijzen vast stellen ?"THierover ontwikkelde zich oen uitge breide discussie welke tenslotte, aan de hand van vele feiten,^tot de conclusie leidde, dat de ge meente niet de prijzen mag bepalen maar wel maatregelen kan nemen die de producenten dwingen tot billijke winsten. Hierna hield de heer v. Dorp een interessante inleiding over de economische, sociale en politie ke positie van den middenstand. Verreweg het meeste werk van den midden stand zegt spr. strekt tot het voorzien in de plaatselijke behoeften en daarom zijn wij geëi gend het plaatselijk welzijn te verhoogen. Tevens moet de middenstand trachten, door arbeid en spaarzaamheid te beoefenen, het peil der samen leving te verhoogen. Om het vertrouwen der consumenten te ver werven vervolgt spr. hebben wij in deze crisis noodig een economisch nultig werkenden mid denstand, die door redelijke winsten tegen bil lijke prijzen zijn ar' ik el en verkoopt. Doen wij in deze onze plichten dan hebben wij ook rechten. Om die rechten te verwerven ziet spr. in de Kamers van Koophandel een flinken bondgenoot die veel goeds voor ons kan doen al was 't alleen maar dat zij zou kunnen beletten dat B. en W. den middenstand,zooals laatst gebeurd is,onver- wachljn den rüg aanvalt. Tegen de ophitsingen van sommige volksmen ners bepleit spr. het bestaansrecht van de mid denstanders die dichter bij de arbeiders staan dan sommigen denken en evenals zij, hun arbeid in dienst van de gemeenschap stellen en daarom erkenning kunnen eischen. Met Gods hulp besluit spr. en met onze mede werking zal de middenstand vooruitgaan. De voorzitter dankte den spr. en gaf toen gele genheid tot gedachtenwisseling, waarvan dank baar gebruik; werd gemaaktvooral de kamer van koophandel en de oneerlijke concurrentie moesten het ontgelden. Aan het slot gaf de heer de Leede, de afge vaardigde naar de op 16 Nov. te Haarlem ge houden Hanzebankvergadering, eenige belang rijke mededeelingen en cijfers over den huidigen toestand der Hanzebank, waaruit duidelijk bleek, dat de zaak gezond is en alleen de nuchtere medewerking der middenstanders reeds kan bewerken dat hun instelling weer tot bloei ge raakt en velen medeburgers den ondergang be spaart. De geestelijke adviseur onderstreepte dit nog eens door het naar Voren brengen van zijn met bewijzen gestaafde meening, dat de bestaans mogelijkheid van de Hanzebank alleen afhangt van 't volstorten der aandeden en het terugkeer van 't vertrouwen, dat de Bank ruimschoots ver dient. Na de rondvraag werd deze eerste praatavond toen gesloten. - Prijzen van het brood. In de „Voorwaarts" van 20 November ld- schrijft de heer J. Damme, voorzitter van de Bakkersgezellenbond afd. Dordrecht o.m. „Men kan wel aannemen, dat de Coöperatie „Vooruit" (te Dordrecht) als prijsregelaarster optreedt en ik zal dus beginnen met de prijzen van deze zaak aan te geven. Melkbrood 22 ets., waterbrdod 16 ets., en kropbrood 14 ets. terwijl aan brood waar eenige r y# T f.; 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2