id fl DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. F EU IL LET OM. o m 46ste Jaargang. Donderdag 22 November 1923; No, 13801. Baim i KOEMARKT 4. Telefoon kenemunmaal 35. Poetbas39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advartsntiêm 1—5 regals j 1J5 sike regel daarboven 35 cent, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advertearen. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de HolI.Algem.Verz. bank te Schiedam Buitenlandsch Nieuws, DE GEZANTENRAAD. De gezantenraad is gister tot overeenstemming gekomen. De gezantenraad heeft bes'oten aan de Duit- sclie regeering te laten weten, dat de geallieerde controle zonder verwijl hervat zal worden. Geeft Duitschland niet toe, dan zullen sancties volgen. Betreffende den kroonprins heeft de raad acte genomen van de verklaring van het Duitsche Rijk, dat de prins in December 1918 afstand ge daan heeft van zijn rechten op den troon en van zijn belofte aan de Duitsche regeering om zich buiten de politiek te houden en beschouwt thans deze zaak als-geregeld. HET KABINET STBESEMANN. Zooals wij reeds eerder meldden, staat het thans wel vast dat de Duitsch-nationalen een motie van wantrouwen tegen de regeering- Stresemann zullen indienen, echter zonder eeni- ge motiveering, om de sociaal-democraten en eventueel de communisten te dwingen tot voor stemmen, daar het toch den sociaal-democraten mogelijk zou zijn blanco of zelfs tegen te stem men op grond van een motivcering. De sociaal-democraten daarentegen houden zich groot en zullen hun motie van wantrouwen baseeren op de houding van de regeering tegen over Saksen en Thüringen, doch vooral op den militairen staat van be'eg, waardoor het zeker is, dat zij de stemmen van de Duitsch-nationalen niet zul'en krijgen. Maar ook in zooverre houden zij zich groot, dat zij doen alsof zij het zijn, die direct de regeering laten va'len. De „Vorwarts" verklaarde gistermorgen, dat de staat van beleg niet voor heden za' worden opgeheven, en dat daarom vandaag het laatste uur van Streseinann za' s'aan. Daaruit b'ijkt we', dat de socia'istcn den va' van Stresemann zien aankomen en dus voornemens zijn bij de motie van wantrouwen van de Duitsch-nationalen zich niet te onthouden van stemming, maar er voor te stemmen. Zoo za' dus de invloed we'ken men nog getracht heeft uit te oefenen op de sociaal-democraten, weinig effect hebben. De separatisten hebben een proclamatie uit gevaardigd, waar'n zij zeggen, dat zij den ge- heelen Palts veroverd hebben. Zij hebben ook den staat van beleg geproclameerd. In al deze steden vuurden de separatisten door de vensters in de huizen en oefenen zij een ware terreur uit over de bevolking. SPANJE EN ITALIË. De Spaansche premier Primo de Rivera heeft van zijn verb'ijf te Rome gebruik gemaakt om zich op de hoogte te ste"en van a"er'ei organi saties en instellingen van het Ita'iaansche fas cisme. Men zegt, dat hij niet alleen voornemens zou zijn met dergelijke instellingen in Spanje een proef te nemen, doch ook in verband met de groote gelijkheid der twee naties en van hunne be'angen in de were'd, zou streven naar een eng samengaan der beide 'anden, waarbij, dan Zuid- Amerika voorname'ijk a's ve'd voor hunne inter nationale aspiraties in aanmerking zou komen. OOSTENRIJKS HERSTEL. De Oostenrijksche begrooting voor het jaar 1924, die gister bij den Nationalen Raad is in gediend, sluit met een deficit van 836 milliard kronen, tegen een dificit van 1664 milliard ver leden jaar. Deze vooruitgang is in hoofdzaak toe te schrijven aan de verhoogde staatsinkomsten uit de monopolies, welke vermeerdering onge veer 400 milliard bedraagt verder aan het feit, dat het deficit der spoorwegen met 440 milliard is teruggebracht. een DE SEPARATISTEN-ACTIE. Benden separatisten hebben Dinsdag groot gedeelte van den Beierschen Palts bezet. Dit alles geschiedde, naar uit Frankfort wordt gemeld, met de hulp der Franschen. Te Neustadt werden twee separatisten gedood door de stedelijke bevolking. Eenige uren daarna zond generaal Demetz, de Fransche bevelhebber in den Palts een ultimatum aan den burgemeester, waarin met ernstige strafmaatregelen gedreigd werd, indien degenen, die verantwoordelijk waren voor het dooden der separatisten niet werden uitgeleverd. Drie steden Maikammer, Oderuheim en Ebenhoben, werden geisoleerd door detachementen den Algerijnsche troepen, teneinde het den separatisten gemakke lijk te maken ze te bezetten. ALLERLEI. Uit Berlijn De onderhandelingen tusschen het verbond van mijneigenaren en de mijnar beiders-organisaties zijn, naar uit Gelserkirchen wordt bericht, op niets uitgeloopen tengevolge van een weigering der arbeiders de wederin voering van den voor-oorlogschen arbeidstijd toe te laten. De opzeggingen blijven dus ,van kracht. De Franschen pogen met alle middelen de mijneigenaren tot toegeven te dwingen. Uit New-York Stinnes heeft in den staat New-York overeenkomsten getroffen voor de oprichting van een petroleummaatschappij met een kapitaal van twintig millioen gulden. Uit Leipzig Volgens de „Leipziger Neus- ter Naclirichten" werd gister de vroegere Saksi sche minister-president, dr. Zeigner, gearres teerd. Uit Rome Gisterochtend om 11 uur heeft Mussolini in het paleis van Justitie een déjeuner gegeven ter eere van generaal Primo de Rivera, waarbij alle ministers, gezanten en fascistische boogwaardigheidsbekleeders aanzaten. Het „Berliner Tageblatt" meldt uit Gel- senkirchen, dat de Franschen den uitvoer van steenkolen naar Nederland en Italië verboden hebben. Uit ConstantinopelDe staking onder het spoorwegpersoneel is algemeen. Uit Berlijn In verband met den bede- en boetedag wes het gister in Duitschland als op een Zondag. De winkels en vermakelijkheden v/aren gesloten en er verschenen geen bladen. Bi n n e n i a n d. De erisis. Mr. dr. Kooien, die de opdracht tot samen stelling van een nieuw Kabinet in .overweging heeft genomen, heelt gisterenmiddag een onder houd gehad met den voorzitter van den Minister raad, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck. De kansen van slagen voor den heer Kooien, die oorspronkelijk zeer gering geacht werden, schijnen door zijn besprekingen met de leiders der rechtsche fracties verbeterd te zijn. De antirev. Kamerfractie heeft Dinsdag, in verband met de kabinets-crisis, vergaderd Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. 9 Toen z'ch ten laatste een vreeswekken" de cr's's openbaarde, begon Alda liet gevaar lijke van haren toestand te begrijpen. Den dood zag ze 'n ahntocht. Maar nu de ^retonsche bijgeloovge de k'lle doodenhand reeds boven haar hoofd gevoelde, Dep zij met meer om hem als om den verlosser, d'e hare kett'ngen moest komen breken, d'e haar moest onttrekken aan ball'ngschap en slavernij en haar moest terugschenken aan de groene heu velen van haar veelgeliefd Brctanje om er de lievelingsplekjes harer jeugd te gaan op keken met de vDendm haars harten, van Welke zij zoo lang gescheiden was maar zij ^achtte zich de leermg der drumden te hennce- ren aangaande de verhuizing der z'el. Die herin- ocringen berokkenden haar evenwel geen troost Zli kwamen haar voor als een reiziger, door een dwaallicht op den rand van een gevaarlijken afgrond geleid. In hare verbeelding zag zij plot ting het dwaallicht verdwijnen en daar stond te beven van angst, vreezend van met den «orstvolgenden stap in den bodemloozen afgrond Geconstateerd is, dat het bovenste deel van een dijbeen gebroken is. Het vertrek van jlen gewezen kroonprins. De door de soc.-dem. Kamerfractie aange vraagde bijeenkomst van de commissie voor buitenlandsche aangelegenheden uit de Tweede Kamer, om met den minister van buitenlandsche zaken het vertrek van den gezezen Duitschen kroonprins te bespreken, zal vandaag plaats hebben. Uit de textielnijverheid. Dinsdag heeft in Den Haag op uitnoodiging van den directeur-generaal van den arbeid, een bijeenkomst plaats gehad van vertegenwoordi gers der werkgevers- en arbeidersorganisaties inzake het geschil in de textielindustrie. Beide partijen gaven een uitvoerige uiteen zetting van haar standpint, doch, naar men aan het Volk meedeelde, mogen de kansen op een oplossing van het geschil niet groot genoemd worden. Emigratie naar Noord-Frankrijk. Naar wij vernemen, zullen de heeren pastoor J. G. van Schaik, A. C. de Bruijn en P. J. S. Serrarens de volgende week in opdracht van het R. K. Vakbureau een onderzoek gaan instellen naar de omstandigheden, waaronder de Neder- landsche arbeiders in Noord-Frankrijk werken. Het moet in het voornemen liggen eenzelfde onderzoek in te stellen in de Belgische mijn streek. Geen kolenlevcranties meer. Uit Gelsenkirchen wordt gemeld, dat de on derhandelingen tusschen de mijnondernemers en de georganiseerde mijnwerkers mislukt zijn dooi de weigering der arbeiders om den arbeidstijd van vóór den oorlog te aanvaarden. De ont slagen blijven gehandhaafd. De Franschen pogen met alle middelen de mijnbezitters tot toegeven te dwingen'. Dinsdag werd aan de aan Nederland en Italië leverende mijnen door de Micum, met onmid dellijke inwerkingtreding, iederen uitvoer naar het neutrale buitenland verboden. Ouil-ministcr J. A. Roëll. De toestand van gep. vice-admiraal jhr. J. A. Roëll, is, zfco werd gisteren gemeld, zijn hoogen leeftijd in aanmerking genomen, redelijk wel. te ploffen. Hare ziel, hare onsterfelijke ziel ont waarde de waarheid door den dikken nevel der heidensche dwalingen. Nu doemde de christelijke leer, waarin Su- zanna getracht had haar te onderrichten, weer op maar op dit oogenblik was zij niet bedaard en kalm genoeg om ccnige vertroosting te kunnen putten in de leer van den God der Christenen, van dien God, die genade en ontferming be looft aan den berouwhebbenden zondaar. Haar eigen geloof ging aan 't wankelen doch zij wist van de waarheden van den katholieken godsdienst nog te weinig om reeds nu hare vooroordeelen te overwinnen. En toch had Alda gesidderd, toen Suzanna haar verzekerde, dat een ieder na den dood geoordeeld wordt en gestraft naar gelang de zwaarte der bedreven zonden toen Suzanna haar de verschrikkelijke keuze had voor oogen gebracht van: ofwel voor eeuwig gelukkig te zijn, oi'wel door heel den loop der eewen heen in het vuur der hel te branden. Evenwel verklaarde zij geen geloof te kunnen hechten aan die met haren wil zoo tegenstrijdige leer, hoewel zij de reden harer ongeloovigheid op geen anderen grond kon steunen dan op de valsche leerstelsels der druieden. In dit besLssend oogenblik doemde dit alles weer voor Alda's geest op en een koude rilling doorliep hare leden. Een hevige vrees beving haar. Invoerrecht op thee. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche vereeniging van huisvrouwen heeft aan de Eer ste en de Tweede Kamer verzocht, het door de regeering ingediende wetsontwerp tot verhoo ging van het invoerrecht op thee van 25 tot f 100 per 100 K.G. niet aan te nemen. Steunveflecninej. Het hoofdbestuur van den Bond van ambte naren in dienst bij de Nederl. Spoorwegen heeft besloten, de arbeiders in de textielindustrie financieel te steunen. Het heeft zich gewend tot het Verbond van Vakvereenigingen van hoofd arbeiders in Nederland, ten einde alle aangeslo ten organisaties in de steunactie, welke dan door dit verbond zal worden gevoerd, te betrekken. De luchtdienst op Brussel en Parijs. Het vliegveld van Brussel, dat nogal ouder- wetsch was, is onderhanden genomen. De Kon. Luchtvaartmij. heeft zich dan ook genoodzaakt gezien, met ingang van vandaag op haar luchtlijn naar Parijs, de tusschenlandingen te Brussel voor een korte poos te staken, totdat het terrein van Brussel weer een veilig gebruik door vliegtuigen toelaat. Voorloopig gaan dus de toestellen van Rotterdam dadelijk door naar Parijs en omgekeerd. De reis naar Parijs wordt hierdoor met een half uur verkort en tot 3 uur teruggebracht. Levensmiddelen en goederen naar Duitschland. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis is voornemens, zoo spoedig moge lijk treinen met levensmiddelen en goederen naar Duitschland te zenden. Voor dit doel heeft het Nederlandsche Roode Kruis een afzonderlijke commissie benoemd, met den heer D. T. Ruijs, directeur van den Rotter- damschen Lloyd. Het secretariaat is gevestigd in het gebouw van het Roode Kruis, Princesse- gracht 27, Den Haag. De eerste trein, welke naar Berlijn gedirigeerd zal worden, zal zoo spoedig mogelijk worden af gezonden, en mitsdien vraagt genoemd hoofd bestuur bij deze aan alle comité's, vereenigingen, enz. welke goederen in natura inzamelen en naar Duitschland willen verzenden, zich met bovengenoemde commissie in verbinding te stellen. Desgewenscht kunnen reeds dadelijk goederen naar de loods Sumatra van den Rotter- damschen Lloyd, Lloydkade Rotterdam, worden verzonden. Beestachtig. Van één ding kan men zeker zijn, indien het tot een rechtsch parlementair kabinet mocht komen. En wel hiervan van sociaal-clemocratische zijde zal een „beestachtige" oppositie worden gevoerd, zoo zegt de „Rotterd.". „Beestachtig", waarom dit harde, ruwe woord Omdat van sociaal-democratische zijde zelve de strijd m dit teeken is gesteld. In het „Volk" toch wordt deze stelling ge proclameerd „Herstel der coalitie beteekent op het oogenblik beestachtige reactie." Dieren behandelt men als dieren. Tegenover beestachtige reactie voegt beest achtige oppositie Terwijl zij in dien doolhof van twijfel en on zekerheid verkeerde, verviel zij in een soort verdoovingmaar hare denkbeelden bleven nog altijd met het gewichtig onderwerp van daar even bezig. Zij droomde, dat hare ziel het stof felijk omhulsel verlaten had, en dat zij bevend in de tegenwoordigheid van God verscheen wiens oneindige majesteit alles overtrof wat Suzanna haar nopens de glorie van den oppersten Meester had geleerd en haar met vrees en be wondering vervulde. Beschaamd, vernedert, hare nietswaardigheid en kleinheid bewust, week zij terug voor zijn dreigenden blik. Eensklaps werd zij wakker. Een koud zweet parelde op haar aangezicht. Het vizioen was verdwenen daar lag zij teeder aan Suzanna's boezem, die, aan haar lijdensbed gezeten, in angstige spanning de minste beweging van haren verstoorden slaap had nagegaan. Sidderend drong Alda zich tegen hare vrien din en klampte zich koortsachtig aan haar vasl als wilde zij bij deze hulp en bescherming zoeken. Bevend van schrik deelde zij hare vriendin de reden van haren angst en van hare kreten me de. Een heilige geestdrFt toog over de bleeke wangen der jeugdige Christin, terwijl zij aan dachtig naar Alda's verhaal luisterde. De han den vouwend en de oogen dankend ten hemel richtend, zeide zij Gezegend zij de Naam des Heeren hij heeft mijne nederige smeeking aan- Werkloozc Nederlanders in liet Roergebied. In de arbeiderspers van het Roergebied is een oproep verschenen, waarin er bij de verschillende gemeentebesturen op aangedrongen wordt, de sedert eenigen tijd op instigatie van de rijksregee- ring stopgezette steunverleening aan Neder landsche werldoozcn, weder ter hand te ne men. In het manifest wordt gewezen op de vele liefdadige werken die Nederlandten behoeve van gebrek lijdende Duitschers heeft verricht. Naar wij vernemen hebben de gemeente besturen van Bochum, Hattingen, Herne en Linden-Gahlhausen besloten, de uitbetaling van ondersteuning aan werklooze Nederlanders we der te doen plaats vinden. Verwacht wordt, dat verschillende andere gemeenten dit voorbeeld zullen volgen. Sprekende cijfers. Ongezocht kwamen wederom enkele verschijn selen aan het licht, die het bedenkelijk karakter van overlieidsexploitatie scherp doen uitkomen. Nog wel uit het democratische Noord-Holland en het roode Amsterdam. De „Rotterdammer" deelt er van mee In de gewisselde stukken over de provinciale begrooting van Noord-Holland klinkt de klacht dat de kosten der provinciale krankzinnigenge stichten zoo sterk overtreffen die van de ver pleging in particuliere inrichtingen. Bij een der overheidsinstellingen beloopt de verpleegsom der patiënt haast het dubbele van die in een particulier gesticht,. hoord O Alda, lieve zuster, voeg uwe stem bij de mijne loven wij den almachtigen God, om dat Hij Zijn licht aan uw verdoofde oogen ge openbaard heeft, 't Heeft Hem behaagd u door een droom te vermanen, opdat gij Zijne recht vaardige gramschap zoudt ontwijken. Daarna gaf zij haar opnieuw uitleg van hetgeen haar te doen stond om later in de ge lukzalige eeuwigheid aan te landen. Alda luister de met eerbied en aandacht naar den uitleg der eeuwige waarheden. Toen Alda eindelijk verklaarde, dat nog enkel het gevoel harer onwaardigheid haar verhinderde den christen godsdienst te omhel zen, bad en smeekte Suzanna haar, in de ver voering eener heilige vreugd, van met haar hulde te brengen aan de goddelijke Voorzienigheid, die, wijl aan beiden de naam van hun geboorteland onbekend was, hen van het Oosten naar het Westen had geleid om hen onder eenzelfden meester in slavernij te vereenigen. Zij, een bekeerde Jodin, was voor de afgodische vreem delinge het werktuig ter zaligheid geworden zij moest haar in de weide brengen van den he- melschen Herder, waarvan zij een nederig schaapje was zij moest haar in de armen voeren van den Vader van barmhartigheid, die niet wil dat de zondaar sterve maar dat hij zich be- keere en leve. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1