DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. 4Gste Jaargang. Vrijdag 23 November 1923. No. 13802. Bureau i KOEMARKT Teïeioos Ixnasrcosismuniaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per poit 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke numraera 3 cent. Advartsntiëni 1—5 regsu f 1.75 j sik» rsgsi daarboven 35 csnt, 3 masl plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingszonden msdedesiingen 75 ct. per regel, Speciale conditiën voor herhaaldelijk ac verteeren,, Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-önaevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 faijveilies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door dejjojj^jgen^Ve^^ i Onder groote aandacht voerde de herkozen bondskanselier Seipel het woord om de regeerings Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 22 November 1923 het verzoek van de ELECTRISCHE TIMMER EN MEUBELFABRIEK ZUID-HOLLAND" om vergunning tot oprichting van een timmer fabriek in het pand Warande 3638, kadaster Sectie M. No. 3322, met 11 electromotoren 1- 15j 25x/a, 7—5 en 1—4 P.K., drijvende' diverse houtbewerkingsmachines, VERDAAGD, aange zien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. S c h e d a m, 23 November 1923. - Buitenlandseh Nieuws, daal voor de betrekkingen der volkeren, want het is zonder meer onverantwoordelijk, dat de Duit- sche regeermg, welke voor het eigen volk moet optreden, wordt uitgeschakeld en verhinderd voor haar volk op te komen. Hoewel de schadevergoedingsleveranties ge staakt zijn, hebben wij ons bereid verklaard de garantie op ons te nemen voor de ltolenleveringen aan Frankrijk en België. Dat wij eischten, dat zij op de schadeveigoedingsrekemng zouden worden afgeschreven, waren wij aar Dmtschland verpb'cht. De Coram-ss'e van Herstel zal z-ch h'erovcr ondubbelz-nmg dienen mt te spreken. Verder wees de Rijkskanselier nog naar zijn vroegere uitlating, waarin hij Frankrijk ver antwoordelijk gesteld heeft voor den dreigenden hongersnood in het Roergebied. Duitschland kan de geweldige sommen voor de voeding der werke- loozen met lang meer opbrengen. De werkeloos heid in het bezette gebied zou veel minder zijn, indien niet de bevelen uit Parijs de hervatting van den arbeid verhinderden. UIT DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. Rede van Stresemann. President Loebe opende de Rijksdagzitting van gister om l*/a uur met de mededeeling, dat de afgevaardigde Remmele wegens herhaalde weigering om aan de bevelen van den president om de zaal te verlaten, te gehoorzamen voor den duur van 20 dagen van de zittingen is uitge sloten. („Ongehoord", roepen de communisten, de meerderheid juicht den president toe). Daarna wordt het politieke debat voortgezet, tijdens hetwelk Rijkskanselier Stresemann het woord voerde, begroet door de communisten door den uitroep Separatistenkanselier. De Rijkskanselier zeide o.m. het volgende l De Rijksregeering deinst niet terug voor een beslissing en wenscht dat deze zoo spoedig moge lijk plaats heeft. De Fransche minister-president heeft gezegd dat Duitschland naar het extremis me gedreven wordt. Indien de Geallieerden in Duitschland geen hinderpalen in den weg der democratie gelegd hadden, zouden deze intus- schen nooit tot ontwikkeling gekomen zijn. De communisten vinden steun in de algemeene ellende, de partijen van uiterst rechts in de ons voortdurend toegediende nationale beleedigin- gen. De politiek die van buiten tegenover ons is toegepast is de oorzaak van het radicalisme bij ons. Het parlement heeft, het heerlijk ver gebracht door de wijze, waarop gij (naar links) tegenwoor dig zijn aanzien verhoogt(Bravo 1 bij de meer derheid). Spr. geeft den afgevaardigde Hergt gelijk wanneer hij betoogt, dat onze binnenlandsche toestand hopeloos is. Hij bekent openhartig, dat hij ook geen uitweg ziet voorloopig om verbete ring te brengen in het troostelooze leven. Wij begroeten, gaat spr; voort, de hernieuwde poging om in een internationale conferentie van deskundigen het vraagstuk der schadevergoeding op te lossen. Duitschland is een open wonde in de zijde van Europa. Ook Europa zal ten doode bloeden, indien het schadevergoedingsvraagstuk niet opgelost wordt. Onder levendigen bijval van de vergadering bracht de Rijkskanselier dank aan allen, die medegewerkt hadden tot het lenigen van den nood in Duitschland, in het bijzonder aan Neder land en de Skandinavische volkeren. Verder verklaarde hij Na de staking van het lijdelijk verzet mochten wij er op rekenen, dat binnen 24 uur de onderhandelingen tusschen de regeeringen zouden zijn hervat. Tot op heden is daar echter niets van gekomen. Dit is een schan- De'rede van dr. Stresemann vond luiden hij- val bij de Duitsche Volkspartij, het Centrum en de Democraten. Van de publieke tribune werd luide geapplaudiseerd. Na de redevoering van Stresemann werd de volgende ongemotiveerde motie van wantrou wen door de Duitsch-nationalen ingediend „De Rijksdag ontzegt der Rijksregeering het vertrouwen, dat zij overeenkomstig artikel 94 van de grondwet noodig heeft, welk artikel eischt, dat de regeering zich een meerderheid in het parlement weet te -verzekeren." Voordat met de debatten na de rede van den rijkskanselier werd begonnen gaf de minister van Financiën, Luther, een schets van den ontzetten- der financieelen nood van het rijk. Hij verzeker de,, dat de rijksregeering voornemens is, door een krachtige belastingpohtiek verdere inflatie tegen te gaan. Krachtig zal worden opgetreden tegen de overschrijding van den goudmarkprijs, zooals deze laatste veertien dagen is voorgekomen. Ook kondigde hij een verhooging van de huurprijzen aan, die tegen September van het volgend jaar op peil moeten zijn. De debatten werden ingeleid door fractiever- kiaringen van het centrum en van de Duitsche volkspartij. Dr. Marx voor het centrum sprak namens zijn fractie zijn leedwezen er over uit, dat het rijk in dezen tijd van grooten nood door binnenlandsche vijanden wordt aangevallen. Ondanks de be zwaren, welke het centrum tegen de binnenland sche politiek heeft, stelt deze partij zich toch uit vaderlandslievende overwegingen achter regee- ring-Stresëmann. Ten aanzien van de buiten- landsche politiek is het centrum het geheel eens met de houding van den rijkskanse'ier. Dr. Scholz verklaarde namens de Duitsche volkspartij, dat zijn partij zich tegen iedere poging om de regeering te doen vallen tot het uiterste zal verzetten. De sociaal-democratische Rijksdagfractie be sloot heden in den Rijksdag de volgende motie van wantrouwen tegen de regeering in te dienen „De Rijksregeering heeft den militairen uit zonderingstoestand tegen Saksen en Thüringen, zonder dat hiertoe dwingende redenen beston den, in alle scherpte toegepast, doch tegen het ongrondwettelijk optreden van Beieren heeft ztj niets gedaan. „Zij heeft derhalve niet het vertrouwen van den Rijksdag." Naar verluidt, zal het heden naar alle waar schijnlijkheid niet tot stemming "komen over de verschillende moties'van wantrouwen, daar dr. Stresemann nog voordien door de partijen, die hem steunen, een motie van vertrouwen zal laten indienen. Deze motie zal de meerderheid van den Rijksdag tegen zich vinden, daar de sociaal-de mocraten gisteravond besloten hebben, in de oppositie te gaari. M en kan dus heden het aftreden van het kabi net Stresemann verwachten, zegt de „Tel." Wie hem eventueel als Rijkskanselier zal opvolgen, is nog niet bekend. Bij de sociaal democraten rekent men echter, dat er een ka binet zal ontstaan, dat van de Duitsch-natio nalen uitgaat en dat vooraf een meerderheid voor .zich zal vormen, door het grootste deel van de burgerlijke partijen. In sociaal-democratische kringen staat men op het standpunt, dat zulk een regeering voor het herstel van den binnenlandschen politieken toestand zeer wenschelijk is, en men vertrouwt, dat zulk een regeering spoedig een einde aan den noodtoestand zal maken. Aan den anderen kant blijft de mogelijkheid bestaan, dat de Rijkspresident een poging zal doen, om een boven de partijen staand kabinet te vormen uit de middenpartijen. verklaring af te leggen. Hij verklaarde o.a. „De vrees, welke in den strijd voor de sanee- ringspolitiek met betrekking tot venederende beperkingen van onze politieke vrijheid herhaal delijk werd uitgesproken, werd beschaamd. Ongetwijfeld hebben wij, door de Geneefsche overeenkomst verplichtingen op ons genomen. Deze komen wij na. Dit toonden wij in het afge- loopen jaar." Spreker voegde hieraan toe, dat reeds thans de vrijheid van Oostenrijk grooter is, dan een jaar geleden. BIJEENKOMST DER KLEINE ENTENTE. De ministers van Buitenlandsche Zaken der kleine entente-sta ten zullen den llden Jan. te Belgrado bijeenkomen. De bladen melden, dat de aangelegenheid der Iiongaarsche leening met bijzondere zorg zal worden behandeld, evenals de mogelijkheid der hervatting van de handels betrekkingen met Rusland. Militaire deskundigen van Tsjecho-Slowakije, Roemenië en Joegoslavië zullen de positie der kleine Entente vanuit militaristisch oogpunt bezien. BULGARIJE. Het blad „Venkov" schetst de Bulgaarsche verkiezingen als een puur bedrog van Europa, daar het terrorisme en de fraude hierbij zoo enorm waren, dat de bevolking op geen enkele wijze haar wil heeft kunnen uiten. De leiders der Agrarische partij zijn gearresteerd alleen in de gevangenis te Sofia zitten al 2000 leden van deze partij, terwijl het aantal gevangenen in de pro vincie nog veel grooter is. Het was de boerenpartij niet toegestaan haar verkiezingsmanifesten te pnbliceeren, terwijl de partijbladen een\oudig in beslag, werden ge nomen. Daar alle oppositie-propaganda verbo den was, is het resultaat der verkiezingen verre van een getrouwe weergave van den toestand der Bulgaarsche partijen. Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. 10 Alda, eertijds was de ballingschap mij bitter, vervolgde zij, en de slavernij bij een vreemd volk ondragelijk. Toen ook begreep ik de wijze en barmhartige inzichten niet van mijn hemelschen Vader. Mijn weerbarstig hart dorst Hem haast verwijtingen toe te sturen, omdat het Hem be haagde mij wreede ongelukken over te zenden mij van mijnen geboortegrond weg te rukken en de liefdebanden, die mij het leven aangenaam maakten, te breken, O, Alda, wat zijn vaderland familie en vrienden, vergeleken bij Hem van wien dit alles komt? Hij heeft mij naar een vreemd land geleid mijn naam is wellicht sinds lang uit het geheugen mijner landgenooten ge- Wischtmijn erfenis is in vreemde handen over gegaan en het huis mijns vaders is niet meer in tel in onzen stam. Maar waarom daarover ge weend De Heer heeft mij d;t alles gegeven Hij heeft het mij ontnomen zijn he iige Naam zij geprezen. Hij heeft mij verzadigd van droefheid maar zijne hand heeft mijne tranen gedroogd. Ten overvloede ben ik getroost voor al mijn lyden, omdat zijn heilige leering mij in het onge- I)E MILITAIRE CONTROLE. De rijksregeering te Berlijn heeft kennis ge nomen van de beide nota's van den Gezanten- raad in zake den terugkeer van den ex-kroonprins en de geallieerde militaire controle. De rijksre geering is van plan op de tweede nota te ant woorden. Naar de ,,B. Z. am Mittag" verneent, zal in het antwoord worden uiteengezet, dat de rijksre geering bereid is de haar bij het verdrag van Versailles opgelegde verplichtingen na te komen EEN NOTA VAN GENERAAL NOLLEÏ. Generaal Noliet, hoofd van de ontwapenings commissie, heeft in overeenstemming met de Belgische autoriteiten een nota aan den Gezan- tenraad gericht naar aanleiding van de inciden ten, waarvan twee mditairen, een Belgisch offi cier en een Fransch onder-officier, te Leipzig het slachtoffer geweest zijn. De beide regeeringen zijn het geheel eens over den tekst van die nota, waarin schadeloosstelling in geld, bestraffing dei- schuldigen en ekcuses geëischt worden. Men meldt reeds, dat de commandant van de vierde groep van de rijksweer >n Saksen een be risping heeft gegeven aan zijn ondergeschikten naar aanleiding van de arrestatie der geallieerde militairen. De Duitsche regeering heeft ook reeds haar excuses aangeboden. OOSTENRIJK. De nieuw-gekozen Nationale Raad heeft gister vergaderd. Tot voorzitters werden de christelijk- sociaal Miklas, de sociaal-democraat Uldersch en de Groot-Duitscher Dinghofer gekozen. luk is geopënbaard, en hij mij oneindig meer heelt gegeven* dan dat waarover ik in mijne onwetendheid zoo overvloedig geweend heb. Innig aangedaan zat Alda te luisteren, hoewel haar hart nog niet vervuld werd van verrukking, zooals dat van Suzanna. De herinnering aan al wat zij verloren had, lag nog te versch in haar geheugen het vaderland lag haar nog te nauw aan 't harte, dan dat zij vermaak zou geschept hebben in een bestaan, dat haar van de meest geliefde zaken verwijderd hield. Langzamerhand vermocht zij het, haren geest tot bedaren te brengen. IV. Naastenliefde. De 2 vriendinnen waren zoo in hun onderhoud verdiept, dat Aldfa er in den beginne niet aan dacht' de reden te vragen over de lange afwezig heid van Suzanna en over dezer terugkomst. Eindelijk vroeg zij waarom Suzanna zoo lang gewacht had om haar te komen bezoeken. Deze vertelde haar het droevig gevolg van de onmoge lijkheid, waarin zij geweest Was haar borduur werk af te maken. Alda nu, in plaats van te beseffen, dat hare ejgenliefde hare vriendin hadden doen straffen daar zij haar verplicht had ïen tijd, dien zij aan hare dagtaak had moeten besteden, aan bare zijde te komen verspillen en in plaats van zich te verwijten, dat zij alleen oorzaak geweest was van al hetgeenSuzanna had DE FRANSCHE SCHULDEN AAN AMERIKA. Wederom vvordt gemeld, dat Frankrijk bereid zou zijn een commissie naar de Vereenigde Sta ten te zenden, ter bespreking van de fundeering der Fransche schuld aan Amerika, indien de Arnerikaansche regeering dit wenscht. De Fran sche regeering is evenwel van oordeel, dat geen regeling kan worden gevonden, zoolang het schadevergoedingsvraagstuk niet is opgelost. ALLERLEI. Uit München De Landdagafgevaardigde Eis ner wilde gister in ziju woonplaats, Jasbcrg bemiddelend optreden in zake een geschil bij den landbouwer Burgmaier.In den loop van 't twist gesprek haalde Burgmaier evenwel een revolver te voorschijn en richtte die op Eisner. Deze, zich in gevaar ziende, loste daarop twee schoten op Burgmaier, welke den dood van laatstgenoemde veroorzaakten. Eisner heeft zich inmiddels ter beschikking van de justitie gesteld. Uit Rome aan de „Msb." De Spaansche souvereinen hebben gister vertrekkend van de ambassade bij den H. Stoel, een particulier af scheidsbezoek gebracht aan het Vaticaan. De Hi Vader ontving de beide vorstelijke personen afzonderlijk. Aan de koningin bood Paus Pius vijf gouden medailles aan als geschenk voor haar kinderen. Het vorstenpaar bezocht daarna de zalen van Rafael en de Sixtijnsche kapel, terwijl het 'n nieuw bezoek bracht aan den St. Pieter. De ko ning besteeg den koepel tot aan den bol. Overal onderweg toegejuicht, keerden de souvereinen ten slotte naar de ambassade en vervolgens naar het Quirinaal terug. Bi ii n e ti 1 a n tl. De crisis. De R. K. fractie der Twècde Kamer zal heden vergaderen in verband met de crisis. moeten uitstaan, werd hevig kwaad en uitte laakbare woorden tegen de onrechtvaardige en wreede Lelia. Stil stilAlda, onderbrak haar Suzanna gij o-aat te ver uwe woorden zijn in regelrechte tegenstelling met hetgeen de heilige godsdienst, dien gij daar juist erkend hebt, ons voorhoudt Wat Gij zoudt die .Romeinsche furie, die u zoo barbaarsch behandeld heeft, nog voorspre- ken Neen, Alda gaf Suzanna ten antwoord, ik ben niet kwaad op Lelia. 't Is immers hare fout niet, dat zij in dwaling -verkeertDaar ik hoop, dat mijne zonden zullen vergeven worden, moet ik ook het ongelijk, dat zij mij heeft aangedaan, vergeven. Maar, Suzanna, onderbrak Alda ongeduldig, bemint gij dan Lelia Helaas 1 neen, Alda het is mij nog niet gelukt "mijnen hoogmoed en de slechte overwinningen mijns harten te overwinnen. Ik beken, dat ik Lelia niet bemin, hoewel ik haar van harte ver giffenis schenk voor de beleedigingen, die zij mij heeft aangedaan maar ik smeek mijn hemel schen Vader, dat hij medelijden met haar hebbe en andere gevoelens in haar hart zou leggen. En ik, zei Alda, nu ik den waren God heb leeren kennen, vraag ik Hem, dat Hij mij op het Romeinsche volk zal wreken voor al het kwaad, dat het mij heeft aangedaan. Alda bracht dan het gesprek op een ander onderwerp. Zij vroeg, hoe het Suzanna gelukt was, naar haar terug te keeren, niettegenstaande de maatregelen, die Lelia genomen had om zulks te beletten. Het gedienstige meisje verhaalde dan, dat Lelia in den hof overvallen was door een zwerm bijen, die haar in gezicht en hals wreed gestoken hadden. Volgens de verklaring der bijgeroepen geneesheeren, konden de vreeselijke pijnen, welke zij leed, zelfs den dood tot gevolg hebben, zoo er niet onmiddellijk een middel werd gevonden oin het toenemend opzwellen tegen te werken. Zij verklaarden zich onmachtig om Lelia te redden. Dan beloofde Marcus-Lelius, die wan hopig vreesde zijn eenige dochter aan den dood niet te. kunnen ontrukken, eer groote belooning aan den persoon, die een middel kon vinden om hare geweldige pijnen te stillen, loen trad eene der slavinnen, die vroeger door Suzanna van een vorpioenbeet genezen werd, vóór liare meester om* dit geval mede te deelen en in het volgens oogenblik werd Suzanna geroepen om Marcus- Lelius' dochter te genezen. Niettegenstaande de hooge trap van volmaakt heid tot welke de kunsten te Rome gestegen waren, had de wetenschap toch denzelfden voor uitgang niet gemaakt. De geneeskunde was het minst gevorderd. De volkeren, die door de Ro meinen voor barbaarsch gescholden werden, stonden hierin ver boven hen. Worcll vervolgd). x?-,, K d n i fi n i 1 ___.Fi, raGrein y 'f .75 1 fiik< FSÉfsi i pOlL 6,o\) por hwaïbaai.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1