De Dageraad, m tiet Généd. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN "°F E U I L L E T O 46ste Jaargang. Zratedag 24 November 1923, No, 13803; Bar «auKOEMARKT 4. Teleïoois iB^ffSommunaBl SS. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentieni 15 ragals f 1.75 alks regs! daarboven 35 e«nt, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden msdsdaeüngsn 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk sdverteerea. Tarieven worden ep aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheelè invaliditeitf 2Ö0 bij verlies van een hand, voet oï oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; 160 bij verlies van een wijsvinger; 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Yerz. bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen Buitenlandseh Nieuws. STRESEMANN GEVALLEN. Om zeven uur deelde president Loebe gister avond in den Rijksdag mede, dat de zitting voor een half uur werd verdaagd, daar vele.afgevaar- digden, alsmede de rijkskanselier niet aanwezig Waren, wegens deelneming aan de begrafenis plechtigheid van den onlangs overleden Rijks- bankdirecteur dr. Havenstein. Om halfaclit werd onmiddellijk begonnen met de stemming over de motie var vertrouwen van de regeeringspartijen. Onder doodsche stilte van den glheelen Rijks dag deelde president Loebe tegen acht uur den uitslag der stemming mede. Het resultaat, was, dat de motie van vertrouwen werd verworpen met 230 stemmen tegen 155 en 7 onthoudingen van de Beierse,he Volkspartij. Door de verwer ping van de motie van vertrouwen is de stem ming over de ingediende motiès van wantrouwen komen te vervallen. Na sluiting van de zitting deelde Stresemann den vertegenwoordigers deF pers mede, dat hij zich onmiddellijk naar rijkspresident Ebert zou begeven, teneinde het ontslag van het geheele kabinet in te dienen. Rijkspresident Ebert heeft het ontslag van het, kabinet aanvaard en het voorloopig met de afwikkeling der loopende zaken belast. Naar in parlementaire kringen verluidt, werd rijksdagpresident Loebe gisteravond hij Ebert ontboden. DE DUITSCHE DELEGATIE EN DE C. V. 11. In de gister gehouden vergadering van de Commissie van Herstel werd een aanvang ge maakt met het hooren van de gedelegeerden der Duilsche regeering,welke talrijk in aantal waren en bestonden uit de heeren Fischer, Meyoer en Litter namens de Kriegskastenkommssion Dorn en Von Brandt namens het ministerie van Fi nanciën, Wolff, Reinhardt e#i Schoeffer voor het ministerie van Economische aangelegenheden en de tolk van de Kriegslastenkommission. Fischer gaf in een redevoering, die twee en een half uur duurde, half in Fransch, half in Duitsch een uiteenzetting van den toestand van het Duitsche rijk, terwijl aan de Commissie dienaangaande talrijke documenten werden overhandigd, welke nader zullen worden onder zocht. In de volgende zitting van de Commissie, welke waarschijnlijk a.s. Dinsdag zal plaatsvin den, zullen de Duitsche gedelegeerden nogmaals worden gehoord. VON SEECT DICTATOR. Generaal Von Seeclct heeft twee verordeningen litgevaardigd, waarin voor geheel Duitschland Worden verboden en ontbonden alle organisaties der communistische partij, der communistische jeugdafdeeling en der communistische internatio- bole, alsmede alle organisaties der nationaal-socia likische arbeiderspartij en der Deutsch-Volki- sche Freiheitspartij IN HET ROERGEBIED. Hannecart, de chef der Belgische delegatie in het Roergebied heeft medegedeeld dat gister avond om half zeven een overeenkomst werd gë- "teekend tusschen de Micum en de Stinnes-greop. Deze overeenkomst completeert de vroeger reeds gesloten overeenkomsten, zoodat t.lians alle Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. 11 Zooals vele Oostersche vrouwen en bijzonder die van Judea, had Suzanna de artsenijkunde geleerd. Terwijl nu de Romëinsche dokters on mogelijk hulp konden bieden, was Suzanna In staat haren naaste groote diensten te bewijzen. Vlug bemerkte zij, dat Lelia's toestand niet zoo hulpeloos was als de onwetendheid der dokters het had doen gelooven aanstonds bereidde zij eeU geneesmiddel, waardoor in weinig tijds de hevigheid der pijnen gestild werd en na verloop ^an eenige uren was Lelia buiten gevaar. Deze betuigde haren welgemeenden dank aan Suzanna hie haar zoo handig gered en bijgestaan had. Marcus-Lelius hield woord en verzocht Su- Zanna zelve de belooning aan te wijzen, welke zij v°or den bewezen dienst mocht eischen. Het goede meisje nam de gelegenheid te baat vroeg enkel verlof om de Bretonsche"slavin VrÜ te mogen verzorgen, hetgeen haar bereid vaardig werd toegestaan. Diep getroffen door dit blijk van edelmoedig heid, vriendschap en gehechtheid aan haar, jFeep Alda hare trouwe vriendin bij de' handen, hhstc deze en bevochtigde ze met heete tranen, Duitsche mdustrieelen zich aan de Micum onder worpen hebben. IIET SEPARATISME. De separatisten bezetten te Mannheim gister morgen het raadhuis en het districtsgebouw. Ook het post- en telegraafkantoor moeten bezet zijn en gister was iedere telefonische verbinding met Ludwigshaven verbroken. Ook vielen van de zijde der separatisten, zoowel als van die der burgers, eenige schoten. De werkloozen en de communisten hebben gemeene zaak, gemaakt met de separatisten. EEN OPROEP VAN HINDENBURG. Gister heeft Von Hindenburg de volgende bekendmaking gepubliceerd ,,Tk betreur het ten zeerste, dat Duitsche, door eenzelfde vader landsliefde bezielde broeders, te München vijan dig tegenover e'kander hebben gestaan en daar door, tot vo'doening van onze vijanden, het vo'ks'even uiteenrukken. Reikt e'kander, zooals wij ouden het in 1866 ook deden, over de graven van de aan beide zijden gevallen slachtoffers, die een vast geloof hadden in hun goed recht, de verzoenende hand. Ons arm volk heeft in den huidigen grooten nood meer dan ooit behoefte aan eensgezindheid." ITALIË EN SPANJE. In welingelichte kringen te Rome gelooft men, dat het tot stand komen van eene entente tus schen Italië en Spanje nog slechts een kwestie van dagen-is. Men verheugt zich hierover, omdat zulk een entente een krachtige steun zal blijken voor de buitenlandsche politiek van Rome, voor al ten opzichte van de vraagstukken der Middel- landsche Zee. De aansluiting dezer twee Latijn- sche landen zou verder een tegenwicht worden voor eventueele pogingen van Frankrijk om de hegemonie van Europa tot zich te trekken. GRIEKENLAND. Volgens een mededeeling uit Athene zijn de verkiezingen uitgesteld tot 17 December, opdat eventueel nog eerst een regesring kan worden gevormd van republikeinen en venizelisten onder Gonatus, met hel oog op hun toenadering. ALLERLEI. Uit Leipzig Daar de loononderhandelingen in de metaalindustrie zijn mislukt, hebben de werkgevers alhier de uitsluiting aangekondigd, waarbij 10.000 arbeiders broodeloos worden. -Uit Londen De stemming van de ketel makers is uitgevallen ten gunste van de door de te Edinburg gehouden conterentie goedgekeurde regeling. Het geschil heeft niet minder dan*negcn-cn- twintig weken geduurd. Er waren ongeveer 10.000 stakers, doch bovendien waren er 60.000 arbeiders, in het scheepsbouwbedrijf werkzaam, bij betrokken. Uit Rome: Het Spaansche koningspaar heeft gister Rome verlaten, ten einde Bologna en Florence te bezoeken. Daarna zullen de vor stelijke bezoekers zich te Napels inschepen, ten einde naar Spanje terug te keeren. Binnenland, Delfland. Men meldt ons uit DelftIn de gisteren ge houden vereenigde vergadering van Delfland werd door den voorzitter medegedeeld, dat B. en W. van Rotterdam hun beroepsschrift bij de de eerste, die na den dood haars vaders over hare wangen vloeiden. Suzanna's onvermoeibare bezorgdheid was het eindelijk gelukt, Alda's hoogmoedigën geest in te toornen. V. Hinderpalen. De dagen van Alda's langdurige ziekte en keepende genezing waren voor de twee vrien dinnen een waarlijk gelukkig tijdstip, omdat beiden onafgebroken elkanders gezelschap ge noten. Zij besteedden de zoete, stille oogenblik- ken hunner eenzaamheid aan heilige of onder houdende gesprekken en zouden zij hunne levens wijze niet geruild hebben voor al de vermaken, die zij in de keizerlijke stad hadden kunnen vin den. Suzanna maakte van dien kostbaren tijd gebruik om hare vriendin in den heiligen gods dienst te onderrichten en de jeugdige Bretonsche gevoelde zich steeds meer doordrongen van de eeuwige waarheden. Op zekeren dag zei Alda Suzanna, ik geloofWie kan mij nog ver hinderen door het heilig doopsel in den schoot van Christus' Kerk opgenomen te worden Alda, zeide Suzanna, dezer handen in de hare vattend en hare vriendin met van vreugde glanzende oogen aanschouwend, tot hiertoe heb ik u slechts gesproken van vreugde, vrede en vergiffenis der zonden, van het eeuwig geluk en Kroon tegen het goedkeuringsbesluit van Ged. Staten tot wijziging en aanvulling der algemeene keur voor het Lloogheemraaclschap hebben in getrokken. De keur is daarna op 2 November 1.1. afgekondigd. Goedgekeurd werd het voorstel van Dijk graaf en Hoogheemraden tot het uitvoeren van buitengewone werken aan de zeewering en daar voor een bedrag van 200.000 toegestaan. De heer van Ruyven wees bij de behandeling der begrooting voor het Boezembeheer op de groote ontstemming onder de aangelanden van den Gantel, die tot hot onderhoud van dat boe zemwater verplicht zijn. Men wenscht dat Delf land dit water zal onderhouden. Het standpunt van Dijkgraaf en Hoogheem raden werd door den voorzitter, mr. dr. G. P. Zaaijer uitvoering uiteengezet. Het onderhoud van den Gantel is ten laste van de aangelanden. Deze hebben hun plicht verzaakt eerst nadat zij door Delfland waren aangeschreven zijn enkele aangelanden tot uitdieping overgegaan. Het grootste deel wachtte af wat Delfland zou doen. Delfland deed zijn plicht en liet den Gantel uitdiepen op kosten der betrokkenen. Er is nu eene vereeniging opgericht van be langhebbenden, die zich ten doel stelt ontlasting van het onderhoud van den Gantel te verkrijgen en zoo mogelijk teruggave van de aan Delfland betaalde kosten. Delfland zal de voorstellen, die de vereeniging zal doen om tot een voor beide partijen bevredi gend* oplossing te komen, met groote welwillend heid in overweging nemen. Delfland heeft nu reeds, om eenigermate aan de bezwaren tegemoet te komen, het varen met motorschuiten met grootere snelheid dan 80 M. per minuut, verboden. De begi'oo tingen voor het Algemeen Beheer en voor het Boezembeheer, werden behoudens een enkelg opmerking, zonder discussie vastgesteld. Voor 1924 werd de omslag vastgesteld op 465.300 voor het Algemeen Beheer. Daartoe zal het ongebouwd 7.10 per H.A. en het ge bouwd 2.10 per berekende H.A. moeten op brengen. Voor het Boezembeheer zal 60.560 noodig zijn. Daartoe zal het ongebouwd in de districten IVI 1.80 per H.A. en het ongebouwd in district VII 0.80 per H.A. moeten opbrengen. Dc scheuring in de S.D.A.P. te Assen. De groep van u'tgetreden leden van de afd. Assen van de S.D.A.P. heeft besloten om de volgende redenen-haar aanmeld'tig t,ot de afd. Assen weder in te trekken le. In strijd met de beslissing van het Partijbestuur stelde de officiee- le afdeeling eischen aan de groep vóór de toe treding 2e. In de gewestelijke jaarvergadering waren de uitingen van den heer Schaper, den voorzitter van de commissie van onderzoek, zoodanig,, dat de uitgetredenen daarin een ver andering van zienswijze van het partijbestuur meencn te zien. Uit de Tvvcntsche textielnijverheid. Een denkbeeld, geopperd in de conferentie met den directeur-generaal van den arbeid, over een regeling van loon en werktijden gedurende een jaar, hebben de samenwerkende textiel arbeidersorganisaties aanvaard de besturen der betrokken werkgeversvereenigingen hebben het echter eenparig verworpen. Dit denkbeeld was, naar „Het Volk" ver neemt 5 pet. loonsverlaging 100 uur overwerk van vele andere zegeningen, door den hemel- schen Vader beloofd aan degenen, die in Hem gelooven en die bereid zijn Hem te volgen. Maar verklaren moet ik u ook, dat aan het bekomen dezer weldaden voorwaarden verbonden zijn en dat ge die weldaden slechts ten prijze van groote gevaren kunt bekomen. Aan die gevaren zijn, in deze ongelukkige-tij den, al degenen blootgesteld, die den naam van Jézus Christus belijden en zij zijn zoo groot, dat elk ander dan een vurig en getrouw christen er door afgeschrikt wordt.' Niemand mag hopen ooit Gods glorie te deelen, zoo hij weigert den bitteren kelk te drinken, waaraan onze goddelijke zaligmaker zelf eerst heeft gedronken, of zoo hij de doornen kroon niet wil dragen, die zijn goddelijk hoofd door wond heeftevenmin mag men terugdeinzen voor gevangenis of dood, al ware deze nog, zoo schandelijk, of door het gruwelijkst lijden voor afgegaan. Ik ben tot alles bereid riep de jonge bekeer linge, terwijl hare oogen straalden van ongeken- den glans. Op den dag, dat Suzanna zich op deze wijze met Alcla onderhield, was dezer genezing reeds zoover gevorderd, dat zij op den arm harer vrien din op het balcon, aan de voorzijde van het buis, •wat versche lucht kon gaan inademen. Daarheen nu richtte beiden hunne schreden. 't Was een der schoonste herfstavonde.i. Alles lag in diepe rustniet het minste geruchtje drong uit de verte tot hen door en geen zefiertje speelde perjaar in 26 weken, zoodat de andere 26 weken de 48-urige werkweek zou blijven gehandhaafd drie vacantiedagen met behoud van loon. Te Enschede en Lonneker zal nu Maandag a.s., in de overige plaatsen in Twente en den Geldersehen Achterhoek" op 9 December de uitsluiting ingaan. De jubileumzegels. Het eenige nog niet uitgegeven -zegel van de serie juhileumzcgels (2, 5, 71/2, 10, 20, 25, 35 en 50 cent en 1, 2.50 en ƒ5), dat van 7 Va cent zal reeds in den loop van de volgende week aan de kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn. Chineeselie Industrieele commissie. Een Chineeselie industrieele commissie, die Amerika en Europa bereist, zal dezer dagen ook een bezoek aan ons land brengen. Aan het hoofd der commissie staat de heer Tsjang-tsjien Jr., h.ooge commissaris van de Ghineesche republiek voor onderzoek van de industrieele toestanden in Europa, Amerika en Japan. De heer Tsjoe- Isoen-dao is eerste secretaris van de commissie. Er zijn reeds twee heeren van de commissie in Den Haag aangekomen, nl. de heeren Hsoe en Li. Nederland protesteert. Wolff bericht uit Berlijn Uit het Roergebied wordt gemeld, dat de Nederlandsche en de Italiaansche regeenngen door hun vertegenwoordigers in Dusseldorp en Essen hebben laten protesteeren tegen het on derbreken van de kolenleveranties naar beide landen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uür 'smiddags bruin jongensjasje, kinderschoenlje, steunkaart, dameshandschoen, ceintuur, notititeboekje, kin- derbontje en touw, portemonnaie, groen flu- weelen reticule, bruin wollen handschoen, sleu teltje, drie glazen in stroo, sleutel, fatansie br.oche Bij vinders rijwiel, A. G. Roth, Nieuwe Water weg; grijze heerenhoed en wit wollen handschoen Mevr. Ingelse, Nassaustraat 61 stoffen kinder- toffel, J. de Jager, Beijerlandschestraat, 55 bril, A. Wesdijk, Westfrankelandschestraat 73 rozenkrans, A. Jaarsveld, Mariastraat 88 lees boek,. C. v.d. Wiel, Oosterstraat 18 bruin le deren damcspoi'tcmonnaic met 41 cent, L. Wessel Buitenhavenweg 170 kinderschortje, L. Koster, Heerenstraat 13 wollen kindermuts, J. Zijdema, Buitenhavenweg 122/31 houten armband, Alm- stadt, Hoogstraat 196 kmderbontje, J. Tette- laar, Broersvest 8 damesportemonna.e en ceintuur, Dames Wolsky, Korte Dam, blauwe werkkiel, F. Figée, Puttershoekschestraat 36 kinderwantje, M. Liebeek, Maasdijk 112 b bondenpenning, M. Groenendaal, Weezenbuurt 1 witte duif, J. Jansen, Louronslraat 9/10; rozenkrans, in étui, A. Hollinga, Vriendschap straat 13a R. K. kerkboekje, J. Menten, van der Elststraat lla; gele ceintuur, L. Kamp, Hoogstraat 128 hond, C. de Zwart, Raam 32 blauwe werkbroek, T. van Wageningen, West frankelandschestraat 67 knot sajet, C. Willem- sen, Beijerlandschestraat 9"f heerenhandschoen, Stéenhorst, Nieuwe Haven 231 hazewindhond, Needen, Tielman Oemstraat 15 verniskwast, A. Romeijn, Touwbaan 40 zilveren beursje en knipmesje, G. Most, Groenelaan 65a bruin wol len dameshandschoen G. van Geenen, Nieuwe door de gele bladeren, die langzaam van de hooge boomen in de keizerlijke hovingen neervielen. Het avondduister had daareven zijn zachte schaduwen verspreid over de hoogmoedige stad der zeven heuvelen, die met rieuwe straten en paleizen, met glanzende zuilen en majestueuze tempels, uit hare puinen- oprees. De opkomende maan spreidde slechts een vale klaarte over stad en land en de sterren schitter den nog slechts flauw aam het hemelgewelf. In de verte lichtte een sombere vuurgloed. Alda bemerkte, dat hare gezellin moeilijk adem schepte, en het leek haar alsof een onverdraaglijk gewicht haar borst drukte. Ook voelde zij een r'lkng gaan over den arm van Suzanna, waarop zij leunde, en, ten zeerste ongerust, vroeg zij haar of eerbge z;ekte haar overvallen had. Neen, Alda, ;k ben n;et z-ek, klonk het ant- v/oord, maar mijn zwakke natuur huivert en -ruwt bij het z;en van het schouwspel, dat zich daar voor inijne oogen ontroltO, lieve zuster, God weet welke verschrikkelijke beproe vingen hij voor ons heeft weggelegd Maar .om, tot heden toe heb ik mijn broosheid over wonnen, omdat ik geholpen werd door den God der Christenen, die zijne schepselen ondersteunt, wanneer zij zijn hijstand afsmeeken. Met ver trouwen rust ik op zijn beschermenden arm, en ik hoop niet te vallen, wanneer het beslissend oogenblik zal gekomen zijn Ziet gij ginds die verspreide vuren, Alda (Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT IIIf"m MllllTillIlil MillII—HUI i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1