EN GMSTMEN 1 46ste Jaargang. Zaterdag 24 November 1923. IS S No. 13803 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen Protestantisme en de Bijbel. Men weet, hoe de Protestanten immer de overleveringen hébben verwaarloosd en verwor pen en hoe zij uitsluitend denBijbel als geloofsregel hebben aanvaard. Dientengevolge zou men ongetwijfeld bij hen een groote eerbied voor dit gewijde boek kunnen verwachten. Dat die eer bied echter veel te wenschen overlaat zal uit het volgende genoegzaam blijken. Op een der vergaderingen van den Protestan tenbond onlangs te Nijmegen gehouden, kwam er sprake over een nieuwe uitgaaf van den Leid- schen Bijbel. Men was, niettegenstaande voor den christen de Bijbel alles zijn moest, nog zoo te achteren. De Statenbijbel was geheel uit den tijd. En met de nieuwe edities was men nipt al te best geslaagd. Men verzocht nu eens een Bijbel uit te geven, waaraan men wat had. De Bijbel in zijn geheel bevat voor velen, vooral voor leeken (d.w.z. voor onbestudeerden) zooveel on-leesbaars en o n b e g r ij p e 1 ij k s, dat als men hem geheel uitgeeft, men de menschen van dat boek ver vreemde. Aldus werd in het jaar 1923 gedecre teerd en vernomen op de vergadering van den Protestantenbond te Nijmegen. Maar hoe hebben we het nu Als de groote Luther en zijn volgelingen nog eens uit hun graf konden opstaan, dan zouden zij hun oogen niet gelooven. Heeft Luther en Cal- vijn den Bijbel dan niet onder het volk ge worpen als de eenige bron van de openba ring, waaruit iedereen naar hartewensch kan putten, geleerd en ongeleerd Hebben zij het dan mis gehad En heeft de Roomscho kerk dan toch gelijk, die a 1 Lijd beweerd heeft, dat de Bijbel op verschillende plaatsen zoo moeilijk te verstaan en te begrijpen is, en daarom niet zoo maar voetstoots aan het volk ter le zing moet gegeven worden Inderdaad, zoo schrijft de Protestante ver slaggever van het congres," inderdaad is de Bijbel een boek, dat men niét zonder voorlichting lezen kan." Juist, mijnheer, heel goed gezien van LJ, en daarom was het zoo verkeerd van de her vormers, dat zij dien Bijbel in handen gaven van Jan Rap en zijn maat, van .schoenma kers, klompenmakers, enz. om daar naar be lieven uit te halen, wat de H. Geest in gaf. Daarom is de R.K. Kerk altijd zoo voor zichtig geweest geen Bijbels uit te geven voor het volk zonder verklarende omschrijvingen en uitleggingen. Doch men ging te Nijmegen nog verder. Men wilde, dat er een „verkorte" Bijbel zou wor den uitgegeven, een Bijbel, waaruit het noodige geschrapt werd. Wat geschrapt En door wien Door den eerste den beste dominé of wel door het leerarend gezag der Protestanten Kerk Doch waar is dat te vinden Schrappen in den Bijbel is heel gemakkelijk gezegd en misschien ook heel goed bedoeld maar schrappen in den Bijbel is tevens heel erg gevaarlijk want honderd tegen één, dat er niemand onder de Protestanten tevreden zal zijn met wat .geschrapt wordt. Moet men het letterkundige van den Bijbel schrappen of het historische gedeelte, moet het stichtende of het dogmatische daaruit verdwijnen Zal een moder ne Protestant den Bijbel kunnen genieten, als de eerste twee-, een orthodoxe, als de laatste twee er uit verdwijnen Luther heeft het in zijn tijd ook al eens geprobeerd om in dien Bijbel te schrappen en hem pasklaar te maken voor hef lezend publiek. Hij maakte dien Bijbel zoo pas klaar, dat hij meer dan één tekst verminkte al naarmate deze met, zijn systeem niet overeen kwam en hij schrapte zoo geducht, dat er hecle boeken uit verdwenen en toch kon hij niet be letten, dat die pasklare Bijbel een bron werd van de grootste verwarring onder zijn lezers en gelijk hij zelf in 1525 verklaarde, een „ket- terboek" was geworden, waaruit geen „dwaling, hoe slecht ook, verdedigd werd. En als de Pro testantenbond thans een „verkotenV Bijbel op het oog heeft en dus noodzakelijk weer aan het schrappem moet gaan, welke zullen dan de ge volgen zijn Anne Bijbel, indien er buiten hem geen onfeilbaar gezag bestaat, het leergezag dat Jezus zelf in Zijn Kerk heeft aangesteld dat met zekerheid kan verklaren, dat de gel eele Bijbel, zoover die van den ouden Christen tijd af bewaard is gebleven, Gods woord is, dien Bijbel zorgvuldig en ongeschonden heeft bewaard en nooit geduld heeft, dat aan den tekst een andere verklaring Werd gegeven dan die, welke steunde op de leer, welke de Apostelen ontvingen en door heel de Christen heid altijd en overal werd aangenomen. V* Broedermin. De „Voorwaarts" bevatte laatst een spottend artikeltje over de broedermin tusschen de Katholieken en Christ. Historischen. 't Mag zijn, dat hét tusschen die twee wel eens aan broeder min hapert, maar dan is de „Voorwaarts" niet het blad om daarop te mogen wijzen. Wie in een AdvertentiSn: I5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen '75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. iBnaijaaaMM6EmaBSEEBisiiBB8KEasas8BB»m glazen huisje zit, moet niet met sfeenen gooien. En in een glazen huisje zit de S.D.A.P. juist ten opzichte van broedermin. Om niet te spreken over het feit, dat de roode broeders elkaar voort durend in het haar zitten en elkander niet zuinig afkammen wil ik slechts wijzen op het onder linge geharrewar betreffende het eenheidsfront. Het is een bekend feit, dat de afgezette se cretaris van het I.V.V., de heer Fimmen, over de Russische, de Roode Vakinternationale naar het eenheidsfront wil. Oudegeest wil er niets van weten en Sténhuis, de president-an het N.V.V. heelemaal niet. En daarom pakt hij Fimmen geducht aan, waarop deze antwoordt „Op de grofheden die Stenhuis ook ditmaal weer oirbaar acht aan mijn adres te lancee- ren, ga ik natuurlijk niet in. Ieder vogeltje zingt gelijk het gebekt is. En ten slotte kan de voorzit ter van het N.V.V. het niet helpen, dat hij ook ten aanzien van innerlijke beschaving op geen stukken na de evenknie is van zijn voorganger." Van broedermin gesproken Ziet hoe zij el kander liefhebben. V Leugenachtige Grootspraak Wijnkoop, die in Groningen over de Vlootwet sprak, begon zijn rede met een verheerlijking van Sovjet-Rusland en de daar onder het commu nisme sedert 6 jaren geworden toestanden. Hij was er geweest en vond 't niet prettig om weer in ons land terug t'e zijn, na in dat „milieu" te hebben verkeerd. Ziedaar laffe opschepperij en je reinste volks bedriegerij. Mevrouw Roland Holst keerde eenigen tijd ge leden ook uit Rusland terug en schreef er een boek over, dat in één woord „vernietigend" is voor het communisme Op bladz. 40 vertelt ze o.a. „Een ergerlijk en minder vergeeflijk corruptie verschijnsel is de voortdurende groei van de bureaucratie, het steeds toenemen van het aan tal Sovjet-ambtenaren, die in ruil voor vrije voeding en een kleine geldelijke toelage een mini male arbeidersprestatie leveren." Zij vertelt dan van prostitutie van tallooze paupers, die 's nachts zonder huisvesting door Moskou en Petersburg zweiven, bedelend van 't fijne eten, dat de Sovjet-autoriteiten genieten, terwijl de bevolking gebrek lijdt.; ze vertelt van de „schooiertjes" bekleed met armzalige lompen in Petersburg en Moskou(dus niet in hongernood- streken alleen) en van de mooie en groote sterke auto van Lenin en eindigt dan op bladz. 132 bij haar vertrek te schrijven „A's alle oprechte communsten in en buiten Rusland, doorleef ik een brandend leed van te leurstelling en de bitterheid er van stijgt bij oogenbhkken van mijn hart naar mijn oogen, mijn wangen, mijn voorhoofd. Het communisme, dat even v'ak-bij scheen wijkt wer naar verdere verschieten. .enz. Ziedaar een onbevooroordee'd en vernietigend vonnis van het om zijn heer'ijkheid door Wijn koop aangeprezen communisme. 8i n n e n 1 a o d. De postcheque- en girodienst. Naar het „Vdl." verneemt begint het met de reorganisatie goed op te schieten. De leiders der reorganisatie hebben reeds een datum voor de heropening van den dienst in de gedachte, maar ze houden dien nog geheim met het oog op altijd mogelijke onaangename verrassingen en om de absolute zekerheid te hebben, dat de heropening een ongestoorden loop van zaken waarborgt. Wij hadden gehoord van 1 December als datum der heropening, maar, zooveel kunnen we wel zeggen, deze datum is te vroeg. Overigens kregen wij zoo den indruk, dat 1923 nog de begrafenis der Giro- èllende zal zien. Hulp aan Duitseliland. Aan een mededeeling van het R. K. huisves tingscomité is het volgende ontleend De boeren gaan op schitterende wijze voort met het inzamelen van aardappelen én andere levensmiddelen. Op het centraal bureau was het einde der afgeloopen week bericht ontvangen, dat de inzameling reeds beloopt"43 wagons met totaal 447,850 K.G. «aardappelen, 8490 K.G. rogge, 620 K.G. kool, ongeveer 2500 K.G. wor telen en 365 K.G. erwten, boonen, enz. Na de 2 wagons (20,000 K.G.) der eerste week zijn in de tweede week wagons verzonden naar Breslau, Munster, Hannover, Berlijn, Osna- brück, Wesel, Munster i. W„ Hildesheim, Pader- born, Montabour, Wurzburg, Hiltrup en Mün- chen totaal tot dusver verzonden 15 wagons, 166,000 K.G. Het aecoord van 1922. Het „Centrum"" heeft in parlementaire krin gen een onderzoek ingesteld in zake de perti nente verklaring van „de Standaard" als zou ten aanzien van de Vlootwet de Katholieke frac tie door een schriftelijk accoord gebonden zijn geweest. Ziehier het resultaat van dat onder zoek Het is waar, dat bij de Kal inets-fonna- tie in 1922, een schriftelijke formuleering is vastgesteld van de voornaamste punten in zake het regeeringsbeleid. Deze verklaring is dan ook onderteekend door minister Ruys en de fractie-voorzitters der drie rechtsche partij en. Onjuist is, als wordt beweerd, dat het be zuinigingsplan in onderdeden werd aange geven en vastgesteld. Bepaalde punten zijn in het bezuinigings plan genoemd, doch in de plannen in de Mil- lioenen-nota van minister Golijn worden be zuinigingen voorgesteld, die in de oorspronke lijke overeenkomst heelemaal niet genoemd zijn en waartegen zooals ons met beslistheid werd verzekerd het grootste deel de katholieke fractie ernstige bezwaren had. Ook inzake de Vlootwet is> de verklaring in de Std. veel te pertinent en te positief. Wel is de Vlootwet in de overeenkomst genoemd, maar met een nadrukkelijk voor behoud. En wel dit, dat de bekende Vloot wet-commissie het vlootplan nader zou be- studeeren en derhalve ook, wat het tijdstip van invoering betreft, niets was bepaald. De Regcering heeft zich met de conclusies der Vlootwetcommissie vereenigd, speciaal ook wat de invoering der wet op 1 Jan. 1924 betrof. De katholieke fractie had zich echter daar omtrent van te voren niet gebonden. Verder is ons gebleken, en dit is met stelligheid te verzekeren, dat de regeering heel goed offi cieus bekend was met de ernstige bezwaren, die bij tal van katholieke Kamerleden bestonden en dat andere Kamerleden evengoed als de heer Kuiper óók reserves zouden gemaakt hebben, als de overeenkomst van 1922 hen op het punt der Vlootwet zóó zou hebben gebonden als de Std. 't voorgeeft en voorstelt. Dat de A.R. dit zóó hebben opgevat, be twijfelen we. geen oogenblik, maar dat mag voor de Std. geen aanleiding zijn te schrijven, dat dit zelfde standpunt ook o.m. door alle katholieke Kamerleden werd ingenomen. Verschillende katholieke Kamerleden hebben de reserves hoewel ze bij hen wel degelijk bestonden niet gemaakt, om dat zij zich niet behoefden te binden en uiteraard pas hun hou ding definitief konden bepalen, nadat de Vloot wet-commissie haar advies had uitgebracht. Brutaliteit. De ironie der geschiedenis pleegt vlijmscherp te wezen, schrijft Criticaster in de „Resb." Wat hebben b.v. ten onzent de Socialisten steeds gefoeterd op de machthebbers, die macht boven recht lieten gelden. En de heeren beginnen zich nauwelijks 'n beetje te voelen, ook al vergissen ze zich nog in de verhoudingen, of ze willen zelf de macht ten troon heffen, zonder naar het recht om te zien. Zoo was het in 1918. En zoo was het ook vorige week, toen iedereen, zelfs zeer velen in de Ententelanden, het rechts- standpunt van Nederland ten opzichte van den Kroonprins, ten zeerste toejuichte en alleen het socialistische „Volk" ten onzent dorst verkon digen, dat er iets was, dat boven recht en wet uiting. Dat blad had met den hoed in de hand naar de machthebbers der Entente willen gaan en vragen heeren wat beveelt ge Macht hoven recht Een schitterend voorbeeld hebben we nu weer, hoe de Communisten alles berekenen naar het benepen eigenbelang. Zoolang ze bestaan, heb ben ze nooit feller te keer gegaan dan tegen vonnissen, zoogenaamde politieke moorden be treffend. Al had een heethoofd een of ander minister of Staatshoofd ook in koelen bloede neergeschoten, de man mocht niet veroordeeld worden. De nemesis verscheen nu in een Zwit- sersch vonnis. Conradi, de moordenaar van den Sovjetman uit Rusland Worofsky, is vrijgesproken. Ik voor mij vind dat onbegrijpe lijk. Maar nu jubelt de Communist, denkt ge Ja, dat zou hij zeer zeker, als die doodgeschoten Bolsjewiek maar een „bourgeois" geweest ware. Thans raast de „Tribune" van Wijnkoop tegen „Zwitsersche kleinburgers, fanatieke bezits-ma- niakken" enz., die den „sluipmoordenaar vrij spreken" Zoo gaat het steeds als een Bolsjewiek iets gemeens doet ten opzichte der „bourgeoisie", dan wordt hij heilig verklaard doet een „bour geois" hetzelfde ten opzichte van een Bolsjewiek, dan wordt hij vervlbekt. Dat is de zuiver on zuivere leer van het doel dat de middelen zou heiligen. Zoo brutaal als deze communisten het be staan, wordt die leer maar zelden beleden. En ze durven het dan nog wel aan, die leer anderen aan te wrijven, die er niets mee te maken hebben De brutalen hebben dmhalve wereld, maar ze kunnen het ook te bar maken en tegen de lamp loopen. Gemengd Nieuws. Wat aan boord gestolen wordt. Tot de schadeposten van een groote stoom vaartmaatschappij behoort ook hetgeen er aan boord gestolen wordt hetzij door de bemanning, hetzij door de passagiers. Deze laatste catego rie opvarenden, zoo lezen wij in de Locomotief, is tot machtige dingen in staat en voor sommi gen is geen badhanddoek, geen lepeltje of asch- bakje veilig. Zoo werd het vorig jaar op een der Engelsche booten, die op Zuid-Afrika va ren, voor niet minder dan 10.00Ü pond sterling verdonkeremaand In welke richting de hebzucht van sommige passagiers uitgaat, is ook gebleken op een Hol- landsch schip, dat een vrouwelijke passagier vervoerde, die elke gelegenheid te baat nam, zich een aantal van de fraaie tafelappelen toe te eigenen boven het gewone aantal, dat men aan het dessert redelijker wijze van de welvoor ziene fruitschalen pleegt te nemen. Het ergste was, dat de dame op een fraaien dag den chef- hofipeester aansprak en hem zeide „Mijnheer, ik heb wat mooie appelen, zoudt u die in de koelkamer voor me willen bewaren tot we in Holland zijn U heeft misschien ook wel een mandje voor me om ze in te doen „Zeker, mevrouw," antwoordde de chef-hof meester,die reeds gelegenheid bad gehad op te merken waar een gedeelte van het fruit ge bleven was. En de appels verdwenen uit de hut der dame in de'handen van den chef. Een half uur voordat het schip aan den wal lag, kwam de chef-hofmeester, beleefd als steeds, bij de appelendame met een flinke mand, keurig geimballeerd. „Ik heb de appelen maar ingepakt, me vrouw dat is misschien gemakkelijker voor u", zeide de brave chef, welke dien ochtend een groo te collectie appelen-in-verregaanden staat bij el kaar had gezocht. Een cisch tot schadevergoeding is nooit bij de maatschappij ingekomen. Men informeere maar eens schrijft het or gaan der Ver. van Gezaghebbers en Stuurlie den, waaraan dit verhaal is ontleend bij de douane-ambtenaren te Priok. Bij aankonïst van elke mailboot worden stapels handdoeken, ser vetten en wat al niet meer in de koffers der passagiers aangetroffen, die zulks bij vergissing en in de haast hadden ingepakt. De boerenstand zeer trouwlus tig. In het laatst verschenen nummer van De Boerderij vonden wij onder de advertenties niet minder dan twaalf annonces van boerenzoons, die boerendochters vragen voor 'n huwelijk De meeste boerenzoons vragen om de toezending van een portret (het gezicht wil toch óók wel wat) nét als de stadsche menschen. Drie hunner verklaren instantelijk een gelukkig huwelijk te begeeren. Alsof iemand hen er van zou verden ken dat ze dit niet verlangden. Ook in den boerenstand schijnt zoo iets nog wel eens als 'n mop voor te komen, want alweer drie boeren zoons zetten met nadruk boven hun oproep van reflectantenernstig gemeend En een vierde vindt dat nog niet genoeg en schrijft behalve dat het ernstig gemeend is, er nog bij dat het geen grap van 'm is. Vijf boerenzoons verkla ren dat een weduwe hun op de hofstede óók welkom zal zijn. Dat vergroot natuurlijk de kans op slagen. En van één candidate wordt vereischt, dat ze „bij gelegenheid genegen zal zijn een of twee koeien te melken." Altoos ge negen daartoé is niet noodig, alleen maar „bij gelegenheid." De aanvragen voor het huwelijk zijn van de boerderij talrijker dan van de stad. De tijden zijn buiten zeker niet ongunstig •Een accijnzen-schandaal. Eenigen tijd geleden is melding gemaakt van een ac- i cijnzen-ontduiking door de zeep- en parfumerie- i enfabrick Dralle te Garoet. Den 23sten Oc tober, nadat ruim 9 maanden tevoren den offi cieren van justitie een klacht daarover bereikte, heeft de justitie eindelijk ingegrepen, naar blijkt uit een bericht uit Garoet aan het Ind. Dagbl. (Preanger Bode). Inmiddels wijst het Ind. Nws. v.d. Dag op de traagheid, waarmede door de Justitie in deze zaak is opgetreden. Het blad vraagt hoe de re geering het bedtag van een eventueele boete denkt los te krijgen van de Duitsche fabriek, waarvan de Duitsche directie-leden een paar maanden geleden ongehinderd naar Europa ver trokken met medeneming van alle beschikbare reserves, terwijl intusschen de afdeeling parfu- merieën-fabricage (de belangrijkste bron van in komsten) werd stopgezet. Het bericht aan het Ind. Dagbl. luidt als volgt „Dinsdag 23 Oct. arriveerde hier (Garoet) het hoofd van den accountants-dienst Vleming met den substituut Officier van Justitie Mr. Verheijen voor een onderzoek naar de ontduiking der be lastingen voor accijns der parfumerieën- en zeep fabriek Dralle te Garoet. De heer Vleming weigert natuurlijk inlichtin gen te geven. Het onderzoek zal vermoedeijk een minder aangenaam resultaat opleveren voor Dralie." In het kort komt de aanklacht neer op de vol gende twee punten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5