Dg Dageraad van bet OÉit, LAD VOOR SCHIEDAM EN i Een kind is gauw tevreden FEUILLETON, w 46ste Jaargang. Maandag 26 November 1923. No. 13804. Btuaan KOEMARKT 4. Telefoon ktnmpunimaiil S3. Postbus 30. Abonnementen per 3 maanden f 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advartsntien li5 ngtte f 1.76 >üu- regéi'dMrbovan 415 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden msdedesiingsn 75 ct. per regal. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 508 bij levenslange gekeele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet ot' oog f 200 bij dood 100 bij verlies van een duim; 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holi.Algem.Verz. bank te Schiedam Buitenlandsch Nieuws. HET NIEUWE DUITSCIIE KABINET. Rijkspresident. Ebert. heeft gister den vroege- ren minister van Wederopbouw in het kabinet Cuno, dr. Albert, de vorming opgedragen van een nieuw ministerie, welke opdracht door Al- bert is aanvaard. In den loop van den dag heeft hij reeds besprekingen gevoerd met verschillende politici over de uitvoering van zijn opdracht. Reeds terstond na den val van Stresemann werd de naam van Albert genoemd in verband met de mogelijkheid van een zakenkabinet. Aanvankelijk wilden de burgerlijke middenpar tijen van ëen candidatuur-Albert niets weten. Sedert dien is evenwel de,poging van Kardorff, om een kabinet te vormen uit de burgerlijke middenpartijen, mislukt en heeft ook een gister gehouden bespreking met de Duitsch-nationalen, die den tegenwoordigen minister van Binnen- landsche Zaken, dr. Jarres, als Rijkskanselier naar voren schoven, tot niets geleid. Uit dit alles is practisch dus gebleken, het geen theoretisch reeds vaststond, namelijk dat een politiek kabinet zoo goed als onmogelijk is en men is daarom ten slotte tot het oorspronke lijke plan teruggekeerd, om een man, die buiten de politieke partijen staat en van wien men dus een onpolitiek zakenkabinet kan verwachten, bij wijze van overgangskabinet, met de vorming van een nieuw ministerie te belasten. Heinrich Friedrich Albert is vijftig jaar oud en zoon van 'n Maagdenburgsche koopmansfamilie. Hij legde de ambtenaars-loopbaan in rijksdienst af en trad op den voorgrond toen bij in 1904 benoemd werd tot Rijkscommissaris op de ten toonstelling te St. Louis, een positie, welke hij in 1910 op de wereldtentoonstelling weer vervulde. Hij kwam daarop in den buitenlandschen dienst als handelsattaché van het Duitsche gezant schap te Washington, waar hij bleef tot den oorlog. Na de revolutie in Duitschland was hij een tijdlang chef van de Rijkskanselarij en kwam op deze wijze in enge relatie met Ebert. In het kabinet-Cuno was Albert eerst minis-, ter van Financiën en later van Wederopbouw Bij het optreden van Stresemann is Albert over gegaan naar de industrie, als directeur-generaal van de Deutsche Werkc. In politieke kringen beschouwt men Albert als den vertrouwensman van Ebert, hetgeen natuurlijk invloed heelt op de ontvangst, welke zijn optreden bij de politieke partijen zal ten deel vallen. Hijzelf Is politiek kleurloos, doch als men hem moest indeelen, zou men hem tusschen de democraten en de Duitsche Volkspartij moe ten plaatsen zegt de ,,Crt". Naar nader wordt vernomen, zal Albert de portefeuille van Buitenlandsche Zaken aanbie den aan den Duitschen gezant te Moskou, graat Brockdorff-Rantzau, die ook in het kabinet- Scheidemann dezen post vervulde, doch aftrad vóór de onderteekening van het verdrag van Versailles, Als minister van Binnenlandsche Zaken denkt hij Von Kardorff te nemen van de Duitsche Volkspartij. De tegenwoordige minister Binnenlandsche Zaken, dr. Jarres, zou aftreden. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat van de - tegenwoordige ministers zullen aanblijven de minister van Rijksweer, dr. Gessier, (democraat, de minister van Arbeid, Brauns (centrum) en de minister van Voeselvoorziening Kanitz, die onlangs uit de Duitscli-nationale volkspartij is getreden. Het optreden van Albert heeft zoowel bij de van dan O Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. 12 Ja, beste Suzanna, en ik wilde juist vra gen wat de vreemde schijn dier lichtende voor werpen, beduidt. 't Zijn christen martelaren, antwoordde Suzanna. De blauw.e vlammen die zulken ake- ligen schijn verspreiden, lekken het rillend vleesch van menschelijke wezens, die niet minder ge voelig zijn voor der prikkel der smarten dan wij. En t°och verkiezen zij veeleer deze vreeselijke marteling te ondergaan, ja, in de ijselijkste pijnen te sterven dan het behoud van hun leven te koopen met hun God te verloochenen en den heidenschen goden van Rome te vereeren met een handvol wierook. En hunne keuze zou de mijne geweest zijnwant het is glorierijk voor den waren God zijn leven te geven riep de Bretonsche met stralende oogen. Bij het hooren dezer woorden, drukte Suzanna door een heilige vreugde vervoerd, de vurige bekeerlinge aan haar hart. Zij las de oprechte taeening van Alda's woorden in dezer oogen. Suzanna, zeide Alda, toen beiden naar de Duitsche Volkspartij als bij de sociaal-demöcra- ten een pessimistische stemming gewekt, daar men vreest, dat hij in den-Rijksdag niet de noo- dige meerderheid zal vinden voor de nieuwe belastingwetten, waarbij reeds dadelijk poli tieke aangeledenheden ter sprake zullen komen. De kans is derhalve groot, dat de kwestie van de ontbinding van den Rijksdag binnen zéér korten tijd weer aan de orde komt. DE MILITAIRE CONTROLE. Met betrekking tot den toestand, welke ont staan is na het accoord in den Gezantenraad, schrijfL de diplomatieke medewerker van de „Observer", dat de intergeallieerde militaire controle-commissie naar verwacht wordt, in het begin dezer week te Berlijn zal bijeen komen, ongeacht het feit, of het antwoord van de Duit sche regeering op de beide nota's, welke haar de vorige week werden toegezonden, zal zijn ont vangen of niet. Inderdaad wordt een antwoord van Duitsch land nauwelijks verwacht, daar de geallieerde nota's feitelijk niets anders zijn dan een kennis geving aan de Duitsche regeering van de he sluiten der geallieerden. De Britsche afgevaardigde in de controle commissie, generaal Bingham, zou, naar gezegd wordt, nog steeds in nauw contact blijven met het Foreign Office met het oog op de delicate taak van de wederinstelling der militaire con trole in Duitschland, waarvan het toekomstig karakter niet vooraf bepaald kan worden. De te volgen politiek moet er op gericht zijn er voor te zorgen, dat geen controle zal worden uitgeoefend in die deelen van Duitschland, waai de Duitsche regeering thans nog geen daad werkelijke macht kan uitoefenen. Volgens de Britscheopvatting zou hét een bespotting zijn van de diplomatie, om het on mogelijke van Duitschland te vergen en dan het niet voldoen aan dezen eisch te beschouwen als een in-gebreke-zijn van Duitschland. Voorts wordt er op gewezen, dat Groot-Brit- tapnië en zijn geallieerden het er volkomen over eens zijn, dat men de controle onverwijld in werking moet doen stellen en dat den Duitschen autoriteiten in hun eigen belang moet worden aangeraden, de wederinstelling van de controle met alle haar ten dienste' staande middelen te bevorderen. DE HERVATTING DER LEVERINGEN. De tusschen de ingenieurs-missie en de Duit sche industrieelen in het ♦Roergebied gesloten overeenkomst is geldig tot 15 April 1924. De mijneigenaren moeten bij wijze van belas ting voor de verschenen periode van 1 Januari tot 1 November 16 millioen dollar storten. Zij moeten aan de'geallieerden 18 van de netto- productie leveren. Voorts moeten zij in de toe komst tien francs per ton betalen terwijl de van 1 October j.l. af in het Roergebied gevormde voorraden, het eigendom blijven van de inter geallieerde autoriteiten. Het stelsel van uitvoervergunningen wordt gehandhaafd. Over metaal-producten, welke in voorraad zijn, kan slechts tegen betaling van de achter stallige rechten vrij worden beschikt. Boven dien mogen deze producten slechts worden uit gevoerd in hoeveelheden, die gelijk zijn aan het gemiddelde van die, welke in 1922 werden ge ëxporteerd. Men is in Frankrijk en België over de regeling zeer tevreden. De moeder is echter niet tevreden voordat de kleertjes absoluut schoon zijn. Veel werk behoeft dit thans gelukkig niet meer te kosten. Meer dan vijf minuten zijn niet noodig om het waschgoed s avonds in een RINSO sopje te zetten. RINSO doet 's nachts het werk en maakt al het vuil los. Het moet dan alleen maar uitgespoeld worden zonder wrijven of boenen. RINSO, de fijnste zeep in korrelvorm is overal verkrijgbaar. eenzaamheid hunner kamer terugkeerden, het schrikkelijk schouwspel, waarvan ik daar juist getuige was, heeft mij in het geheel niet bang gemaakt en nog minder heeft het mijn verlangen gedoofd om opgenomen te worden tusschen de kinderen der ware Kerk van -Aezus Christus. Mijne ziel haakt naar het oogenblik, waarop zij in de heilige waren des doopsels zal gereinigd worden. De gelegenheid om dit heilig sacrament te ontvangen is niet gemakkelijk te vinden in deze stad, waarin vervolging en heidendom heerschen maar, al ware 't dat niet, gedoopt kunt ge^toch niet wordén, zoolang ge uw eigen zinnigheid niet te boven komt, die u belet u te voegen naar de voorschriften van Marcus- Lelius' huis en de taak te vervullen die men u oplegt. Ik liet mij nog liever aan stukken trekken 1 kreet Alda, den vrijen loop gevend aan de ingeboren vurigheid haars karakters. Nu wierp Suzanna een kalmen, afkeurenden blik op hare vriendin en deze liet van schaamte het hoofd op de borst zakken, terwijl zij bij zich zelve fluisterde Ik kan maar niet begrijpen, waarom een volkomen® onderwerping vereischt wordt aan de dwingelandij van een Romeinscb gebieder, die niet de minste aanspraak op mijne gehoorzaamheid te maken heeft en dit zulks nog wel als een gansch onmisbare voorwaarde voor mijn doopsel wordt beschouwd, HET HERSTEL. De Duitsche zaakgelastigde te Brussel heeft gisterochtend den minister van Buitenlandsche Zaken, Jaspar, een aota van de Duitsche regee- ring overhandigd. Deze nota bevat gedetailleerde opmerkingen over het Belgische technische onder zoek. Verklaard wordt, dat de Duitsche regee ring geneigd is op de basis van dit onderzoek de besprekingen over het herstel-vraagstuk voort te zetten. De Belgische regeering zal deze nieuwe nota aan de C. v. H. doorgeven, welke zoo als bekend zich op het oogenblik bezip- houdt met de bestudeering van het Belgische technische plan, zooals dat in het jongste grijs boek is gepubliceerd. IN HET ROERGEBIED. Ook gister vonden in verschillende plaatsen Suzanne had de opmerking begrepen, en antwoordde met hare gewone goedheid Gij moet u onderwerpen, Alda,' al ware het, slechts om een bewijs te geven van zachtmoedigheid die zoo aangenaam is in de oogen van onzen almachtigen Meester. Lelia en haar vader hebben evenmin recht om van mij gehoorzaamheid tc vergen en gij ziet toch wel, dat ik mij aan hun gezag onderwerp en dat ik naar mijn beste ver mogen handel. Daar heb ik ook altijd over verwonderd gestaan zei Alda. 't Is mogelijk maar toch niet zoozeer meer sinds gij onderricht zijl nopens de plichten van den heiligen godsdienst die ons leert geweld te lijden, en ons beveelt het onrecht, dat on aangedaan wordt, zachtmoedig te vprdragen, in plaats van onze verdrukkers door een nutteloo- zen weerstand te vergrammen. Alda wierp zich eindelijk weenend in de ar men harer vriendin en beloofde alles te doen wat men van haar verlangde. 't Geschiedde echter roet zonder grooten strijd en het was slechts ten koste van een n ich- tig geweld tegen de onbuigzame trotschhei 1 harer natuur, dat de gewezen prinses eind. toestemde, plaats te nemen tusschen de andere slavinnen en zich gewaardigde de bevelen der heerschzuchtige Lelia ten uitvoer te bren gen. in het Roergebied weer werkloozen-manifesaties plaats, waarhij wederom geplunderd werd. Op verschillende plaatsen hadden botsingen met de politie plaats, waarbij dooden en ge wonden zijn gevallen. De politie arresteerde te Dortmund en te Duisburg een aantal leden van de nationalisti sche organisatie „Grenzschutz". Een ingesteld onderzoek leidde tot de ontdekking van belang rijke documenten, waaruit bleek, dat deze orga nisatie gesteund wordt door den bond „Oberland' en dat het Roergebied reeds was ingedeeld in tien districten. ENGELAND. Lord C'.urzon, die een aantal verzoeken van de hand wees om ten behoeve van de conservatieve candidaten te spreken, verklaarde, dat hij wegens den Ónrustwekkoöden toestand in het builen- VI. Een gewichtige stap. De aan Alda opgelegde taak was noch aanr genaam, noch lastig. Zij bestond in het vlechten van kleine mandjes, waarvoor de Bretanjers destijds zeer beroemd waren. Te Rome waren die mandjes zoo gewild en bezocht, dat een Romeinsch hekeldichter ze tusschen de meést- gezóchte prachtvoorwerpen rangschikte. Niettemin moest Suzanna maar gedurig hare overtuigende welsprekendheid inroepen en dik wijls het werk voordoen, om de fiere Bretonsche over te halen, de noodige voorwerpen tot het vervaardigen van korfjes te aanvaarden en om haar dan te doen toestemmen en ze te benuttigen. Waar is het echter, dat de eerste stap slechts moeite kost Toen Alda hare hoogmoedige wetrbarstigheid overwonnen had, en haar eersten korf begon te maken, smaakte zij niet alleen een zoete voldoening, maar werd zelfs fier op h%ar werk toen al d- slaven hunne bezigheid ter zijde legden n rondom haar kwamen staan om den vooruitgang van baar werk gade te slaan. Toen Alda 1 ar orfjs had afgewerkt, beschouwden zij haa-r ais "en'wonder vaa vernuft en vlugheid; maar een goedkeurende blik van Suzanna was haar méér waard dan al die loftuitingen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCH EDAMSCHE Oplossen in kokend water volgens gebruiksaanwijzing "*28* Overgieten in de kuip. mso DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ, VLAARDINGEN. TP O) C-» c»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1