DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN FEUILLETON. 46ste Jaargang. Dinsdag 27 November 1923. No. 13805. B uraan j KOEMARKT 4. Telefaoa iHSSsaoammnBaf 83, Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 15 regale f .15 j «lks regel daarboven 35 cent, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. In zanden m-sxledeclingsn 76 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk sdvarteeren. Tarieven wordea op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bïj levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een liand, voet ol' oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam Buitenlandsch Nieuws. DE DUITSCUE KABINETSCRISIS. 't Vlot niet erg best met de oplossing van de Duitsche kabinetscrisis en 't ziet er naar uit, alsof het met het ministerie-Albert al mis zal gaan vóórdat het nog bestaat. Maar het ziet er ook naar uit, dat het minis terie-Albert voor alles ruzie zal veroorzaken tusschen de burgerlijke partijen en den Rijks- president. Het is al gebleken, dat de burger lijke partijen maar heel weinig voor een regee ring Albert voelen. Zij hebben gistermiddag ver tegenwoordigers naar Ebert gestuurd, maar Ebert schijnt wel vastbesloten op zijn stuk te blijven staat. Hij heeft de vertegenwoordigers der partijen niet ontvangen. Daarop hebben de midden-partijen aan den heer Albert zelf doen weten, dat hij niet be hoeft te rekenen op den steun van Centrum, Duitsche Volkspartij en democraten en in den loop van den avond heeft de Duitsch-nationale fractie, welker leider Helffrich zeer plotse ling van zijn ziekte-vacantie in Zwitserland is teruggekeerd, zich eveneens tegen Albert verklaard. Dit alles neemt niet weg, dat naar offi cieus verklaard wordt Ebert, resp. Albert, nog zullen doorzetten en zullen blijven trachten een ex-parlementair kabinet te vormen, met waarschijnlijk gevolg, dat ditzelfde kabinet reeds in de eerstvolgende Rijksdagzitting zal Uiteen vallen. In de buurt, van het presidentsgebouw ver zekert men dat Ebert in dat geval bereid zou zijn Albert de machtiging te verleenen tot ontbinding van den rijksdag, welke hij aan Stresemann geweigerd beeft. Gisteravond Iaat, kwam het bericht, dat de besprekingen tusschen de burgerlijke partijen tot een overeenstemming hebben geleid. De Duitsch-Nationaien hebben voldaan aan de eisehen van het Centrum en er in toegestemd, hun verlangens ten aanzien van de buitenland- sche politiek, d.w.z. ten aanzien van de opzegging van het verdrag van Versailles, te laten varen. Ten aanzien van de binnenlandsche politiek nemen zij er genoegen mede, dat het Centrum en de Duitsche Volkspartij de groote coalitie in Pruisen handhaven, dus niet aandringen op het uittreden van de Sóc.-Democraten uit de Pruisi sche regeering. De „Börsencourier" verneemt, dat voor het geval Albert er niet in zal slagen een kabinet te vormen, het centrum het initiatief tot de vor ming van een ministerie op zich zal nemen. De leider der centrum-fractie Marx zou dan rijkskanselier worden, doch deze is, naar ver luidt, alleen daartoe bereid, wanneer oud-kan- Selier Stresemann de portefeuille van Buiten- landsche Zaken in zijn regeering wil aanvaarden. DUITSCHLAND. Naar de bladen melden, heeft het centraal bestuur van de communistische partij, ondanks het verbod besloten de partij te handhaven. Alle bestuursleden enz. worden van hun functie ontheven en de leiding komt in handen van een directorium m het buitenland. Plet toezicht op de leden zal langs onwettigen weg worden uit geoefend. Verraders worden met den dood be dreigd. IN HET BEZETTE GEBIED. Het „Kölner Taegblatt" schrijft Poincaré 13 Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. heeft een groot succes te boeken. De organisator van de Roerbezetting heeft over de geheele linie gezegevierd. Zijn onuitbluschbaar optimisme dat de Roerbezetting vroeger of later resultaat zou opleveren, is op een merkwaardige wijze bevestigd, nu de mijnproductie van de Roer in enkele maanden weer zal zijn gebracht op het peil van Januari 1923. De door de geallieerden t< innen gelden in het industrieelc bekken zullen meer clan 80 millioen francs per maand bedragen terwijl zij aan steenkool maandelijks meer dan 2 millioen ton zullen ontvangen. Toen Lclia naderde, sprong Alda haastig op en vatte hare vriendin bij den arm. Dc gedachte Mleen uit den mond harer meesteres' woorden van lof en goedkeuring te moeten liooren, was v°or de fiere Bretonsche pijnlijker dan ai de straffen, waarmede men haar kon kastijden. En toch sprak Lelia lof over haar werk zij was ver rukt, over de talenten harer slavin, over welke zij t°t nu toe ontevreden geweest was. Ook was Lelia niet minder bereid tot beloonen, dan vlug om te kastijden. Zij riep de Bretonsche 'Jlj zich en betuigde haar hare tevredenheid, PjUdat zij tot het wijs besluit gekomen was, hare juichten te volbrengen. Eveneens verzekerde zij laar, dat, in de toekomst al hare misslagen ver- S' ten zouden zijn, indien zij in haar huidig ge drag volhardde. A|^dt alles klonk onaangenaam in de ooren van da, wier ononderworpen geest nog last had om ®eduldig den hoogmoedigen toon te aanhooren, üj' jVelken die"goedkeuring gesproken werd. En Lelia, ten bewijze harer tevredenheid cn om s'av'n aan te zetten op den ingeslagen weg rt te gaan, haar een schoon kleed en eenige DE DUITSCHE BETALINGSCAPACITEIT. Gisteravond verluidde, dat Barthou, de voor zitter van de Commissie van Plerstel, nu de Duitsche gedelegeerden zijn gehoord, het oogen- blik gekomen acht voor de benoeming van een 'geallieerde commissie van deskundigen ten einde een onderzoek in te stellen naar Duitschlands betalingscapaciteit en van de commissie van Herstel gegevens te verstrekken, waardoor het deze mogelijk zal zijn ,de Duitsche betalingen voor den tijd van de eerstvolgende drie jaren vast te stellen. Het is mogelijk, dat Barthou deze kwestie heden in de zitting van de Commissie van Plerstel ter sprake zal brengen. DE SEPARATISTISCHE ACTIE. In Düren is het gisteren tot gevechten geko men tusschen de separatisten, die Düren nog altijd bezet houden, en burgers uit Düren en uit de omgeving, die hen wilden verdrijven. Door de separatisten werden met scherp geschoten. Ver schillende. personen werden gewond en twee gedood. Later herstelden de Fransche mili tairen de orde. De separatisten zijn te Düren gebleven. ENGELAND. Gister hebben door het geheele land de can- didaatstellingen voor de algemeene verkiezingen plaats gehad. Voor zoover reeds te Londen bekend, zijn 50 candidaten gesteld die geen tegen candidaten tegenover zich zullen hebben. Vijf endertig hunner behooren tot de conservatieve partij, elf tot de liberalen, drie tot de arbeiders partij, terwijl er één onafhankelijke is. Baldwin wordt door een liberalen candidaat bestreden in liet Bewa ley-district in Worces tershire maar men beschouwt zijn zetel als verzekerd omdat hij bij de laatste verkiezing een meerderheid van 5000 stemmen beeft be haald op zijn liberalen tegenstander. Asquith, de liberale leider zal te Paisley drie tegenstanders hebben te bestrijden n.l. candidaten van de Labour Partij, van de con servatieven en van de verbruiksvereenigingen. Lloyd George's zetel voor Carnarvon is tal van jaren zoo vast mogelijk geweest en het is al lang geleden, dat men daar den strijd tegen hem heeft aangebonden. Thans echter zal hij een conservatieven candidaat tegenover zich zien. Een nederlaag van Lloyd George wordt echter zoo goed als onmogelijk geacht. IERLAND. Uit Dublin wordt, gemeld De hongerstaking van de geïnterneerde Iersche rebellen is thans geëindigd. Ingevolge onderhandelingen, gevoerd met de leiders der rebellen beloofde de regeering van den Vrijstaat om de niet vervolgde geinter- neerden in grooten getale uit de gevangenis te ontslaan en alle geïnterneerden voor a.s. Kerst mis op vrije voeten te stellen. Uit een der gevangenissen werd een koerier geldstukken aanbood, blijk van voorkeur, die de afgunst bij al hare gesellinnen opwekte drong de met moeite weerhouden afkeer bij Alda op den voorgrond. De giften wegwerpend, die haar door de gehate meesteres' aangeboden wer den, slingerde zij haar deze verontwaardigd naar het hoofd, zeggende Zoo ik het werk heb willen maken, dat ge mij opgelegd hebt, hoog moedige prinses, toch ben ik nog niet laag genoeg gezonken om uwe giften te aanvaarden En zonder aandacht te schenken aan den ver wijtenden oogopslag van Suzanna, verliet zij zoo trotsch en hoogmoedig de zaal, als ware zij een koningin geweest. De zoo stoute veracht ing voor hare meesteres had voor Alda de noodlottigste gevolgen. Toen Lelia bemerkt had, dat Alda bleek en mager geworden was en dat verdriet en lijden deze jonge dochter haast op den rand van het .graf hadden gebracht, werd zij door een ongewoncn aandrang aangespoord om haar met zachtheid en toegevendheid te behandelenmaar nu de trotsche Bretonsche hare giften zoo vermetel van de hand wees, weken hare betere gevoelens terug en opnieuw werd de koppige slavin het slachtoffer harer brutale behandeling. Het duurde een geruimen tijd, alvorens Suzan na hare vriendin kon overhalen om de voor geschreven bezigheden te hernemen. Eindelijk, onder den altijd aangroeienden invloed van den godsdienst, stemde Alda er weer in toe. Zij be dwong hare hevige driften en verzette zich niet op parool vrijgelaten om het besluit van de leiders aan alle geïnterneerden mede te deelen. Het aantal hongerlijders was allengs geslon ken van G000 tot 400, terwijl in de afgeloopen week twee hunner zijn gestorven, en eenige anderen in levensgevaar verkeeren. DE TANGER-KWESTIE. De oplossing van de Tangerkwestie, waarover te Parijs wordt onderhandeld door vertegen woordigers van Engeland, Frankrijk en Spanje is thans naderbij gekomen. Ofs.choon van officieele zijde nog niets daarover wordt uitgelaten kan toch het volgende als* in groote trekken den inhoud van het verdrag weergevende worden geacht. In de conventie zal Tanger erkend worden als een integraal deel van Marokko, zoodat het zal komen tè staan onder de souvereiniteit van den sultan. De nieuwe positie van Tanger kan worden opgevat als zijnde een compromis tusschen de Fransche en Engelsche wenschen. Grpot-Brit- tannië krijgt ingewilligd, dat Tanger neutraal zal zijn in tijd van oorlog, en een open deur zal hebben voor den handel van alle naties. Frank rijk heeft weten door te zetten, dat de souvereini teit van den sultan van Marokko erkend zal worden. De sultan zal aan het hoofd staan van de autoriteiten in de Tangerzone en de Moham- medaansche onderdanen. - Zijn vlag zal in de Tangerzone wapperen. Verder werd tusschen de vertegenwoordigers der drie genoemde landen overeengekomen, dat hij een decreet van den sultan aan deze zone een groote mate van zelfbestuur wordt toegekend, uit te oefenen door een internationalen raad, die zal bestaan uit leden, gekozen door de landen, die de grootste belangen in deze zone hebben. Dit kunnen ook onderdanen van die landen zijn. Dit internationaal bestuur zal vrij uitgebreide rechten verkrijgen. Vermoedelijk zal ook de Spaansche zone een uitbreiding ondergaan, welke door de Spaansche autoriteiten van groot belang wordt geacht. ALLERLEI. Uit Constantinopel Sedert gisternacht, is deze stad van het overige Europa afgesneden door een staking van het personeel van den Orient-Ex press. Gisteren lieten de stakers nog een extra-trein door, waarin Fehti Bey en andere persoonlijk heden zaten, die uit Angora kwamen om deel te nemen aan het vieren van den eersten verjaardag van het terugkeeren van de stad Adrianopel onder Turksch bewind. Fehti Bey deed nog een zwakke maar ver- geefsche poging tot oplossing van de staking che bij het publiek heel weiriig belangstelling vindt. Uit Riga De Sovjet-regeering heelt een nieuwe anti-godsdienstige campagne op touw gezet. Een afdeeling der Tsjeka heeft een inval in het klooster der Dominicanessen te Moskou gedaan en de moeder-overste en verscheidene zusters gearresteerd. Aartsbisschop Cieplak is nog steeds opge sloten in zijn enge cel, welker afmetingen on geveer 2.5 hij 2 meter zijn.Men verwachtie deren dag, dat de dood een einde zal maken aan zijn leven van ellende en ontbering. Uit 'Rome Gemeld wordt, dat koning Alfonso, die, zooals men weet, met de koningin van Spanje een bezoek brengt aan Italië, in zijn benoeming tot eere-korporaal bij het fascistische leger heeft toegestemd Korporaal is de hoogste eere-onderscheiding in het fascistische leger en deze werd Lot nu toe slechts verleend aan Mussolini en een twintigtal vooraanstaande fascisten. Uit New-York Een aantal bekende Ame rikanen hebben een beweging op touw gezet om de bekrachtiging van het verdrag van Lausanne door den Amerikaanschen Senaat te verijdelen. Aan het hoofd van de beweging staat Gerard, de bekende diplomaat, die tot de Amerikaansche .oorlogsverklaring gezant te Berlijn was. Uit Weenen. De Senaat van de universiteit alhier heeft besloten de colleges Dinsdag weder te doen aanvangen. De verplichting, zich te legimiteeren en het verbod van het dragen van de clubkleuren worden echter gehandhaafd. Uit Napels. Bij aankomst alhier werd het Spaansche koningspaar geestdriftig toegejuicht. - Naar uit Sofia wordt gemeld, is majoor Skarapoejewitsj, de commandant van de aan Bulgaarsche grens gestationneerde Joego slavische troepen, alsmede zijn adjudant nabij Kotsjam vermoord. Op de borst van den com mandant was een papier gehecht met de me- dedeeling, dat de moord gold als wraak voor .tegenover het volk begane wreedheden" en tevens als waarschuwing moe3t dienen. Uit Brussel Daar de Duitsche regeering geen gehoor heeft gegeven aan het Belgische ultimatum, waarin een som van 1.250.000 francs geëischt werd, uiterlijk tc betalen op 25 dezer, els schadevergoeding wegens den moord op den Belgischen luitenant Graff, heeft de Belgische regeering gisterochtend te DuisburgHamborn, waar de moord gepleegd is, rollend materiaal, dat aan hel Duitsche rijk toebehoort, in beslag doen nemen. Het materiaal bevond zich nog in de fabrieken en zou eerstdaags aan het rijk ge leverd worden. Van het in beslag genomen materiaal zal zooveel worden verkocht, tot de verschuldigde som bijeen is. Uit Rome In het voorjaar Zullen de ko ning en de koningin van Italië, vergezeld van Mussolini en hun kinderen het bezoek van koning Alfons.en koningin Ena beantwoorden en dan vermoedelijk tevens een bezoek "aan den koning en de koningin van Engeland brengen. Binnenland. De kabinetscrisis. In een driestar deelt „De Standaart" mede, dat de Anti-Revolutionaire Kamerfractie schrif telijk aan de R.K. fractie een drietal wenschen heeft overgelegd, bij aanvaarding van welke een rectsche coalitie-regeering weer mogelijk geweest zou zijn. De R.K. Kamerclub heeft deze niet aanvaard, waarop mr. Kooien zijn taak heeft neergelegd. De Haagsche correspondent van het „Deven ter Dagblad" meldt van zeer bevoegde zijde, dat d Koningin zich op het standpunt gesteld heeft dat een extra parlementair Kabinet toch in elk moet staan onder leiding van iemand, die beginselen verwant is aan een der rechlsche partijen. Daarom koos zij een man uit de pro- lestantschè middengroep. In politieke kringen neemt men aan, dat hij een goede kans van i. gen heeft. Indien de heer Beclaerts van Blok land slaagt in de vorming van een Kabinet, zal hij zoo goed als zeker Buitenlandsche Zaken nemen. meer tegen hare meesteres, wel wetend, dat hare weerbarstigheid geen goed kon doen en dat het gevaarlijk" en tevens laakbaar is, iemands gram schap op te wekken. Inwendig werd zij een groo ten vrede gewaar en in haren geest daalde een groote kalmte neer. Ook begreep Alda nu, dat zij in vroegere tijden maar al te veel op Lelia moest geleken hebben. De godsdienst had haar geleerd, de valsche kleuren te verwijderen, onder welke eigenliefde en ij delheid hare vroegere wandaden verborgen haddenook zag zij in, dat zij onredelijk en hardvochtig was geweest, en dat zij geen ontzag had gekend voor de gevoelens dergenen, die er toe genoopt waren, hare dwingelandij te ver dragen. Zij ook had dus, in de korte dagen harer grootheid, misbruik gemaakt van hare macht. Met spijt herinnerde Alda zich vele onbillijke eisehen en bij zich zelve dacht zij, dat, indien een harer vroegere slavinnen onder Lelia's bevel ware gesteld, deze niet,op het denkbeeld zou gekomen zijn, dat het slavenjuk bij deze on dragelijker was dan bij haar. De nieuwbekeerde was maar al te wel overtuigd, dat de bittere kelk der slavernij aan hare lippen was gebracht, omdat God het zoo wilde, en meteen zag zij iu, dat zij dien met gelatenheid moest ledigen. Eindelijk bereikte Alda het doel voor hetwelk zij zoo moedig gewerkt had op zekeren dag gaf Lelia haar, tot. belooning van een werk, waar over zij zich zeer voldaan verklaarde, verlof om met Suzanna naar de spelen in het ampnitheater De „Ned." betreurt den loop der dingen, om dat zij er in drieërlei opzicht schade van vreest te gaan zien. Voorzeker veronderstelde zij niet, dat beiden het inzicht hadden hunne tijdelijke vrijheid aan iets anders te besteden. 't Was daar, xlat al het volk van Rome bijeen kwam en de minste plebejers moesten waarlijk totaal onbemiddeld zijn, zoo zij geene gelegen heid vonden om het nieuwe schouwspel van een machtigen Cesar te gaan bewonderen, die de rollen van muzikant, tooneelspeler en hofnar vervulde. Daar dit feest verre van aanlokkend was voor de twee vriendinnen, slopen zij niet zonder moei te door de dicht saamgepakte menigte, die uit alle stroten en lanen van de keizerlijke stad naar den schouwburg stroomde en maakten met. vreugde van die gelegenheid gebruik om zich met de andere christenen naar eene plaats van gebed te begeven en er de geheimen van den heiligen godsdienst te vieren. Wanneer de lichtzinnige en onbezonnen me nigte voorbijgesneld was, kon men de christenen afzonderlijk of in kleine familiegroepen door de verlatene stegen zien gaan, in de tegenoverge- stelde richting van den schouwburg. Suzanna en Alda gingen de eene straal, in cn de andere uit totdat zij in een verlaten kwartier der stad kwamen, waar de puinen van half- verbrande gehouwen nog niet waren weggeruimd. (Wordt vervolgd "s. >uL>*aa»u'j|iW«M>i»<i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1