vtJoï ons volk. En het vinden van een oplossing, voor het vlootvraagstuk, tot bescherming van onze koloniën - én het herstel van het financieel evenwicht op ons Staatsbudget én het be houd der Rechtsche samenwerking in het gan- sfchb'land acht zij in gevaar gebracht. A's eenmaal weder een anti-revolutionnair Staatsman zich mocht wenden tot de R. K. Kamerfractie, om haar medewerking te ver zoeken tot vorming en steun van een Kabinet, zal deze moeilijk kunnen vergeten, dat een barer beste leden in 1923 door de A. R. is afgewezen. Bovendien zal aan de geheele Rechterzijde, tegenover een extra-parlementair Kabinet, zich sterker ontwikkelen de lust tot petsoonlijke, d.i. splitsingspolitiek dan bij het optreden van een parlementair Rechtsch Kabinet te wachten Murud- Uitvoering Woninguoodwet. De minister van arbeid, handel en nijverheid, heeft bepaald, dat voor 1924 op de jaarrekening der exploitatie van een groep noodwoningen voor uitgaven niet meer rnag worden gebracht dan 50 ten 100 van de huuropbrengst. Onderscheiding. Den bekenden R. K. propagandist B. Th. de Wolf te Amsterdam is het gouden eereknus Pro Ecclesia et Pontifice verleend. De Chineesche iiidustricelc commissie. Met den sneltrein uit Parijs is eergisteravond omstreeks 7 uur de Chineesche industrieele com missie in Den Plaag aangekomen. Een vertegen woordiger van de Chineesche legatie in ons land was de commissie tot Roozendaal tegemoet ge reisd. Op het perron was de Chineesche gezant ter verwelkoming aanwezig „D.e commissie heeft daarna eeii bezoek gebracht pan het departement van waterstaat waar zij werd ontvangen door den secretaris-generaal yan genoemd departement, mr. J. L.A. Salverda de Grave. De heer Tsjang-tsjien Jr., hooge commissaris van China voor het onderzoek naar industrieele toestanden in Europa, Amerika en Japan, heeft daarna zijn opwachting gemaakt bij de ministers van buitenlandsche zaken en van arbeid, handel en nijverheid. Nederlamlsck-Duitsch spoorwegverkeer. Naar aanleiding van besprekingzn door de Nederlandsche Spoorwegen gehouden aan het Ministerie voor Verkeerswezen te Berlijn ter verzekering der veiligheid van de reizigers in de internationale treinen, heeft de min. voor ver keerswezen, den verschillenden spoorwegdirec- tiën in üuitschland aangeschreven den trein- beambten en boven hen gestelden ambtenaren op te dragen dat zij zich niet alleen moeten be moeien met de controle der plaatsbewijzen, maar dat zij zich ook zooveel mogelijk moeten toe leggen op de beveiliging der reizigers tegen ver dachte personen en wel door zich niet op te hou den in dienstafdeelingen, maar door zich gere geld door de zijgangen der rijtuigen te begeven en de verschillende afdeelingen in ~'t oog te houden. In 't bijzonder moeten slecht bezette afdeelingen bewaakt worden. Als gevolg van deze aanschrijving heeft te Munster een samenkomst plaats gehad van de leiders van de bewakingsdiensten van verschillende direction. De treinen zullen nu ook nog door speciaal daarvoor aangewezen opspo ringsbeambten worden begeleid. Daarenboven heeft een bijzondere bewaking plaats der treinen van en naar Benthcim. De maatregelen zijn, verzekert men ons, doel treffend bevonden. j Met ingang van 1 December is een aan merkelijke verlaging der spoorwegtarieven le en 2e klasse in Duitschland aangekondigd. Stads- en Gewestelijk Nieuws, \V e tho uderssalaris B. eri W. schrijven aan den Raad In het begeleidend schrijven bij de begrooting voor 1924 liet ons College geen onzeker geluid hooren over zijne opvatting ten aanzien van salarisverlaging. Al gingen wij daarop niet 'verder in, daar be sprekingen bij het Georganiseerd Overleg waren aanhangig gemaakt, toch gaven wij reeds te kennen, dat zoodanige verlaging niet kon uit blijven. Deze uitspraak was gebaseerd op een diepe overtuiging ten aanzien van de noodzakelijkheid daarvan. Hoewel wij deze consequentie reeds dadelijk hebben erkend, willen wij thans Uwen Raad mededeelen, dat wij deze uitspraak ook te volle op de Wethouderssalarissen willen zien toegepast. Nu van het personeel verlaging wordt gevorderd, zijn wij er ons van bewust, dat van boven af het voorbeeld moet worden gegeven. Het heeft daarom onze instemming dat uw Raad deze traktementen op de begrooting uit trekt op 2500.in plaats yan op 3000. Te zijner tijd kan dan een desbetreffend voor- stel aan Gedeputeerde Staten worden gedaan. Tenslotte zij opgemaakt, dat het bovenstaande het inzicht van de meerderheid van ons College weergeeft. Aanleg Begraafplaats in Klein-Babberspolder. Door B. en W. werd aan den Raad overgelegd onderstaand rapport, aan hun adres uitgebracht door den directeur van gemeentewerken in zake den aanleg van een begraafplaats in Klein Babberspolder Hoewel reeds verschillende rapporten over nevenvermeld onderwerp JJ hebben bereikt is nog niet door den Raad besloten om eendeel van den Klein-Babberspolder voor begraafplaats te bestemmen. Thans zijn de voorbereidende werkzaamheden echter zoover gevorderd, dat door U bepaalde voorstellen hij den Raad kunnen worden inge diend. Op de hierbij gaande teekening, die bij Uw voorstellen van den Raad kan wordeu'ovcrgelegd is in rood aangegeven het oppervlak, dat voor begraafplaats moet, worden bestemd. Reeds vroeger gaf ik te kennen, dat, daarvan uitgaande, dat niet meer dan twee lijken in één graf zullen worden begraven en de ruiming ge schiedt om de 18 jaar in welk tijdvak de lij ken geacht kunnen worden te zijn verteerd de begraafplaats om gedurende gelijken tijd dienst te doen als de tegenwoordige een nuLtigc ruimte moet hebben van 4.5 H.A. of met paden, be planting, ommanteling, gebouwen enz. van 8 H.A. Het roode oppervlak is groot 8.30 II.A., dus voldoet aan dezen eisch. Behalve dit oppervlak van de begraafplaats zelf is echter nóg meer grond noodig, omdat volgens de wet op de be graafplaatsen toL op 50 M. uit een begraafplaats niet mag worden gebouwd. Wel zijn in deze 50 M. breedc strook geprojec teerd de straten waarlangs gebouwd mag worden, zooclat die strook niet geheel ten laste van de begraafplaats behoeft te worden gebracht. Dit laatste geldt in hoofdzaak voor de Zuidelijke grens daar is de bedoelde strook, die op de teekening groengeldcurd is, voorzoover ze ten laste van de begraafplaats komt, juist zooveel smaller dan 50 M. gekleurd, ais de straat breed is Langs de Oost en Noordzijde zijn als de grens aangenomen de grenzen van het Perceel XLI van het Groeibedrijf. De groene strook is daar gemiddeld 40 en 30 M. breed, zoodat. 10 k 20 M. overblijft voor straat die betaald wordt uit het aangrenzende bouwterrein. Aan de Westzijde is de strook tusschen de begraafplaats en de Poldervaart geheel ten laste van de begraafplaats gebracht, evenals de strook tusschen de begraafplaats en de gronden, toe- behoorende aan het Hoogheemraadschap Delf land. Voor dit laatste stuk is de grens der be graafplaats getrokken op 50 M. afstand van de aldaar bestaande bebouwing. Als gronden door de begraafplaats in beslag te nemen zijn dus behalve de rootgekleurde ook de groen gekleurde te beschouwen. HeL opper vlak van deze terreinen te samen is totaal 13.40 HA. Ter besparing van rente wil ik U echter voorstellen niet direct de geheele begraafplaats aan te leggen, doch slechts ongeveer de heilt, en wel dat deel, dat op de teekening rechts van de deellijn (met dubbele arceering in het rood) is aangegeven. Dit gedeelte heeft een totaal oppervlak van 6.66 H.A. (groen en-rood) waarvan voor de begraafplaats zelf 4.38 H.A. (rood). Hoewel dus Grondbedrijf de IB1/^ II.A. vo r begraaf plaats moet reserveeren, zal het thans slechts 6.66 H.A. aan de gemeente kunnen overdragen, voor welke overdracht LL van dat bedrijf nadere voorstellen kunt tegemoet zien. Teneinde den Raad een idee te geven van de kosten die het gevolg zijn van zijn besluit tot aanleg van een begraafplaats in den Klein Bab berspolder heb ik de volgende kostenberekening opgezet, waarbij is aangenomen dat de voor de werken noodige vergunning van Delfland zal worden verleend. Lukt dit niet dan worden de kosten waarschijnlijk 40.000.hooger. Bo vendien is aangenomen dat alleen met vakkun dige en willige werkloozen behoeft te worden gewerkt, zoodat niet meer dan 35.000.aan drainécring en afgeweken van het terrein behoeft te worden besteed. De begrooting wordt onder dit voorbehoud Aankoop van Grondbedrijf 6.66 H.A.voor 176.000.—. Opspuiting van het terrein met zand 70.000 Afwerking en draincering - - 35.000 Hekafsluiting - 7.000 Wegverharding - 30.000 Beplanting - 17.000 Gebouwen - 36.000 Administratie en uitvoeringskosten - 10.000 Wetering en weg langs Poldervaart - 45.000 Of zonder grond-aankoop te samen 250.000 waarvan voor het einde van 1924 zal zijn ver werkt 170.000. Daar voor de laatste post van bovenstaande begrooting reeds 30.000 is toegestaan onder het hoofd „Werkverschaffing" zal dus het di rect noodige crediet zooveel lager kunnen zijn n.l. 140.000. Resumeerende stel ik U dus voor om aan den Raad goedkeuring te vragen voor lo. het stichten van een nieuwe begraafplaats in Klein-Babberspolder en daarvoor te reservée ren 13-4 H.A. op de kaart aangegeven. 2o. thans van het Grondbedrijf over te nemen 6.66 H.A. ter verkrijging van een voorloopige begraafplats groot 4.38 H.A., zooals op de kaart nader is aangeduid. 3o. het verleenen van een crediet van 426.000 voor grond overneming en de uitvoering van werken noodig ter verkrijging van een begraaf plaats op dien grond. Tenslotte wil ik er nog op wijzen dat m.i.. de voor de Gemeente voordeeligste weg is, om van deze begraafplaats direct een bedrijf te maken, zoodat alle uitgaven voorloopig op de kapitaals rekening van dat bedrijf komen. Bij het in be drijf stellen van de begraafplaats in 1926,zijn de begrafenisrechten dan zoodanig te regelen, dat het bedrijf zichzelf kan bedruipen. De directeur van gemeentewerken G. Gerlach. B. en W. vereenigen zich met vorenstaand rapport van den Directeur der Gemeentewerken. Reeds meermalen werd er op gewezen, dat de aanleg van een nieuwe begraafplaats met het oog op de weinige plaats die op de tegenwoordige met de uiterste moeite nog is te vinden, zeer urgent is. Het vorig jaar werd dan ook reeds voorge- J steld te beginnen met den aanleg van de wetering 1 langs de Poldervaart, waarbij het vertrouwen werd uitgesproken, dat de Raad het met ons College eens zou zijn dat dc Ivlcin-Babbers- polder aanvankelijk als de meest geschikte plaats voor een nieuwe begraafplaats moest worden beschouwd Waar met het oog op goede gelegenheid tot opspuiting het gewenscht is dat weder een stap verder wordt gegaan meenen wij dat thans de tijd is gekomen voor een definitieve beslissing. Wij wijzen er op, dat, al wordt door den Direc teur in sub. 2 van zijn conclusie in overweging gegeven om te reserveeren 13.4 H.A., voors hands slechts noodig is 6.66 H.A. en dat van het geheele crediet ad.'/ 426.000.tot en met 1924 slechts een gedeelte, n.l. 170.000.•- zal zijn te verwerken Waar daarin begrepen is de 30.000.voor de wetering beschikbaar gesteld, zal een bedrag van 140.000.op den kapitaaldienst van de begrooting voor 1924 zijn uit te trekken. Overigens nemen wij de conclusies van den Directeur sub. 1, 2 en 3 aangegeven over en stellen Uwen Raad voor dienovereenkomstig te besluiten. Etalage -prijsvraag Blijkens achterstaande annonce wordt morgen avond de etalage-prijsvraag bij de fa. 8. K. en B. v. d Berg gesloten alle kaarten moeten dan dus zijn 'ingeleverd. „Tabitlia." Wij verwijzen onze lezers naar de annonce van de damesvereeniging „Thabita" waarin bijzonder heden voorkomen omtrent de prijzententoonstel- ling der gehouden loterij. Volks badhuis. In de week van 1824 Nov. werden geno- en 393 baden. lste klasse kuipbaden 24, regenbaden 54. 2de klasse kuipbade 26, regenbaden 276. Kinderbaden 3. De laatste loggerbom. De laatste loggerbom, „Groen van Prinsterer" Sch. 426, van de reederij J. J. de Niet, liggende te Vlaardmgen, is verkocht aan ir. Dubbeldam, alhier. UIT ROTTERDAM. Jubileum Ed. J. Schurinann. Gisteren heeft de heer Ed. G. Schürmann, voorzitter van den Ned. Middenstandsbond, zijn zilveren jubileum gevierd als voorzitter van de Vereeniging Handel en Nijverheid. Des middags had in Restaurant Caland een zeer druk bezochte receptie plaats, waar Minister Aalberse werd vertegenwoordigd door den chef van de afdee- ling Handel van zijn Departement, den heer J. Heringa. Gemengd Nieuws. Landverraad. De „Bossche Ct." meldt dat de hoofddader Rijken, die in Den Bosch gearresteerd werd, ten overstaan van den rechter commisaris en den luitenant Kaasjager te Maas tricht een volledige bekentenis heeft afgelegd. Timmermans blijft echter nog ontkennen. Vermoedelijk kunnen binnenkort nog meer arrestaties worden verwacht. Tijdens het verhoor van Rijken te Maastricht kwam zich ook nog de sergeant De W. van het 13e reg. inf. vrijwillig melden, die de verklaringen aflegde dat Timmermans ook hem had gevraagd om stukken te leveren betrekking hebbende op de mobilisatie, iets wat deze sergeant kon doen, daar hij werkzaam was op het mobilisatiebureau van het 13e reg. inf. Ook deze sergeant is even als meerdere andere aangezochten niet op de aanbieding ingegaan. Boehman en Smitshuyzen schijnen het slacht offer te zijn van Rijken's en Timmermans' han digheid om een en ander als zeer onschuldig te doen voorkomen. T. was onder het motief van op de hoogte te willen blijven van de militaire voorschriften T. is gepensionneerd doch rcserveplichtig meermalen bij B. en S. geweest om diverse voor schriften en aanschrijvingen in bruikleen te mogen ontvangen De beide verdachten, niet wetende dat T. die voorschriften nergens anders voor vroeg dan om daar gebruik van te maken voor de spionnage, gaven hem die ter inzage. Eenmaal echter ontving B. als belooning 10, die hij onmiddellijk aan den afzender terug zond. Rijken moet reeds ongeveer zes jaar als spion- nage-agent werkzaam zijn omtr nt Timmer mans, die als inleider optrad, vernam het blad dat diens zwager tijdens de mobilisatie chef was van een Belgisch spionnagebureau en aldus met het vak bekend raakte. vertrokken om bij een zieke te waken, is ver moedelijk uit de in beweging zijde tram gestapt en dientengevolge gevallen, waarbij zij met het hoofd op de steenen terecht is gekomen. Bijna dood werd zij door het meisje dat kwam om haar af te halen gevonden en is kort daarop overleden. Op den weg van Arcen naar Velden is J. R. uit Maastricht met zijn motor tegen een in ver keerde richting uitwijkenden vrachtauto op gereden. R. is aan de gevolgen overleden. Te eigen bate. Een spoorwegarbeider te Reissen deed dezer dagen aangifte bij de politie dat er hij hem ingebroken was en een bedrag van ƒ200 vermist werd. Hij heeft nu volgens het „Hbl." bekend de inbraak gefingeerd te hebben en is naar Almelo overgebracht. Als penningmees ter van een vereeniging moet hij deze week ge noemde som betalen voor gezamenlijk gekochte kolen, maar hij had het geld te eigen bate aange wend. De Sipkes' fabrieken, onlangs werd gemeld, dat de bekende Sipkes' Jomfabrieken, te Haarlem ien te Boskoop gevestigd, welke in staat van faillissement verkeeren, zouden worden opgeheven. Op deze plannen is men terug ge komen. De fabrieken zullen blijven voortbe staan. De fabriek te Boskoop wordt evenwel op geheven. In een bestaande fabriek te Beverwijk wordt geproduceerd, terwijl te Haarlem het verkoopkantoor zal worden gevestigd. Diefstal uit een brief. Uit een op 10 dezer door den heer H. van Delft uit den Haag naar Rotterdam verzonden aangeteeken- den brief werd aldus constateerde de ontvan ger een bedrag van 190 gestolen bestaande uit één biljet van 100, twee van ƒ40 en één van 10. Brand. Te Zaandam is gistermorgen de bakkerij De Zeeuw grootendeels door brand vernield. Het aangrenzende woonhuis bleef gespaard. De Mare. De gemeenteraad van Leiden heeft gisteravond het voorstel van B. en W. tol demping van de Mare verworpen met 17 tegen 14 stemmen. Britse he schoener. De Britsche schoe ner „Island Home" is, met een voorraad van 865 kisten whisky op een afstand van 5 mijlen van San Louis nabij hetveiland Galveston (Te xas) aangehouden. De Britsche West Indische douane-aurotireiten ontzeggen den Amerikaan- schen regeeringsambtenaren de bevoegdheid tot het aanhouden van het schip hetwelk zich buiten de 3-mijls zone bevond. De kapitein en de bemanning werden ge arresteerd wegens het op onwettige wijze in voeren van sterke^dranlc. Na_betaling van een waarborgsom van 1200 pond sterling werden allen weder in vrijheid gesteld. Tee kenen des tijds! Terwijl in t AmsterdamseheStadion de groote wedstrijd werd gespeeld vond in een tegenover gesteld stadsdeel te Amsterdam een wedstrijd HortusAmstel plaats voor de 3de klasse competitie van den Nederlandsche Voetbalbond. 'L Was van meet af aan een rauw partijtje en toen op een gegeven moment de thuisspelende club mét 02 achter stond, traden de spelers van Hortus zoodanig op, dat twee hunner 't veld uit gezonden werden. Daarbij bleef het niet. Een formeel vechtpartijtje volgde, waarbij voor een speler van de bezoekende partij zelfs medische hulp ingeroepen moest worden Overigens was het heel gezellig. Vermetele diefstal. In een groot flat met 16 kamers in de Victoria Street te Lon den is Zaterdag een zeer vermetele diefstal ge pleegd Aldaar woont een rijke weduwe, mevrouw Oakley-Mound, die onlangs van een reis op het Continent is teruggekeerd. Nadat mevrouw Oakley om 4 uur des middags zich per auto naar een vriendin in het Westend begeven had, hebben dieven zich toegang tot haar slaapvertrek weten te verschaffen, in wederwil van de aanwezigheid in het groote huis van vier dienstboden, die korten tijd na het vertrek van mevrouw Oakley op het gewone uur hun „tea" gebruikten. Er zijn juweelen ter waarde van ongeveer 75.000 pond sterling gestolen. Mevrouw Oakley had namelijk in den loop der jaren een verza meling aangelegd van juweelen, die zij ten ge schenke had ontvangen. Na de „tea" begaf een der dienstboden zich naar het slaapvertrek van haar meesteres om dit in orde te brengen. Toen zij daarbinnen kwam viel haar oog onmiddellijk op het kistje, waarin mevrouw Oakley haar juweelen placht te bewaren en dat aan den eenen kant open gesneden was. Zij waarschuwde de andere dienstboden.Toen de meisjes een nader onder zoek instelden, bleek, dat de inbrekers zich toegang hadden verschaft door de ruiten van de voordeur in te drukken, ten einde op deze wijze zelf het slot aan den binnenkant te kunnen openen. De dieven hadden den buitenkant van de deur met een dikke laag zeep besmeerd, ten einde het geraas van het breken van het glas te verminderen. 'tSchijnt, dat de inbre kers met de ligging der versch.llende vertrek ken bekend waren en zich onmiddellijk naar het slaapvertrek van mevrouw Oakley hebben begeven. De politie doet ijverige nasporingen. Het on derzoek wordt geleid door den Superintendent Carlin, een van de „Big Four" van Scotland Yard. Ofschoon de inbraak op zeer eenvoudige wijze gepleegd is, blijkt zij gepaard te gaan met bij zondere omstandigheden, waaromtrent de poli tie geen nadere inichtingen wilde verstrekken. Er zijn vermoedens, dat mevrouw Oakley, op haar terugreis van het Continent door enkele leden eener wijdvertakte dievenbende is ge* volgd en deze haar gewoonten nauwkeurig hebben hespied. Naar verluidt, zou de politie l een interessante aanwijzing hebben gevonden, welke wellicht tot aanhouding van den dadel' kan leiden. Indien dit het geval zou zijn, zal misschien het onderzoek van deze aangelegen heid op het Continent worden voortgezet. Ongelukken. Een kloosterzuster uit U- den, die met de stoomtram naar 't Duifhuis was Achteruitgang. Opvallend is, dat zoo veel groote huizen 1 vooral buitenverblijven ift

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2