DMGBLMB W&OR SGHIEOMFJÏ EN OMSTREKEN. 46ste Jaargang. Vrijdag 30 November 1923. No. 13808. BureauKOEMARKT 4. Telefoon fewteomsnauRsi 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. AdvertentiSn: 15 regeia 1.75 j elke r»goi daarboven 35 cent, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden madedcalingcn 75 ct. par ragel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk sdverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheelc invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam Buitenlandsch Nieuws. DE DUITSCHE KABINETSCRISIS. Thans heeft Marx, de zesde gegadigde voor het kanselierschap sedert de crisis, leider van de Centrumfractie, de opdracht tot vorming van een kabinet aanvaard, welke door zijn partij genoot Stegerwald niet is aangenomen. Deze heeft, toen hij den rijkspresident mede deelde, dat hij de opdracht niet kon uitvoeren, Marx als zijn opvolger aanbevolen. In zijn partijblad, het Christelijke vakver- eenigingsorgaan, verklaart Stegerwald, dat de vorming van een burgerlijke coalitie, waartoe hij pogingen in het werk gesteld heeft, ten gevolge van de eischen der Duitsch-nationalen is mis lukt. Hij zegt voorts, dat deze eischen onaan nemelijk waren en dat de rijkspresident hem geen machtiging tot ontbinding van den Rijks dag wilde verleenen. Bij de Duitsch-nationalen heeft het mislukken van Stegerwald's pogingen een waren storm ontketend. De partij heeft een schrijven aan president Ebert gericht, waarin zij hem verwijt, dat hij in plaats van aan de Duitsch-nationalen, die den val van Stresemann hebben bewerkt, de vorming van een kabinet op'te dragen, deze opdracht aan allerlei andere personen heeft gegeven. Voorts wordt gezegd Intusschen heeft zich de binnenlandsche toestand zoodanig verscherpt, dat een verder mislukken van de pogingen tot vorming van een kabinet niet kan worden verantwoord. Dit schrijven van de Duitsch-nationalen, zoomede het verloop van de huidige crisis, schijnt den sociaal-democraten aan het verstand gebracht te hebben, welk een groote fout zij hebben begaan, toen zij het kabinet-Stresemann ten val brachten, zonder in staat of bereid te zijn voor een opvolger te zorgen. De veteraan Scheideman heeft er zich niet voor geschaamd, in een artikel van het Kas- selsche partijblad deze fout van de partij openlijk te bekennen. De „VorwSrts" trekt de consequenties uit deze situatie en schreef gisteravond in een hoofdartikel o.a. „Indien men het Rijk niet aan anarchie ten prooi wil laten worden, blijft slechts de vorming van een regeering over, welke dooi de sociaal-democratie gesteund of geduld wordt. De vraag, of de sociaal-democratie middellijk aan zulk een regeering zei deelnemen of niet, komt eerst op de tweede plaats." Hièruit kan worden afgeleid, dat het verantwoordelijkheidsgevoel bij de sociaal-democraten eenigszins schijnt tc zijn toegenomen. Vervolgens wordt er door het blad op gewezen, dat het kabinet, dat thans moet worden ge vormd, in elk geval slechts een korten levens duur kan hebben. Onder deze omstandigheden is gistermiddag de leider van het Centrum, Marx, tot Rijks kanselier benoemd. Marx heeft de opdracht aanvaard en men is in het kamp der burgerlijke partijen van meening, dat hij groote kans van slagen heeft. De nieuwe kabinetsformateur heeft zich terstond met de verschillende Rijks dagfracties in verbinding gesteld. Bij het samen stellen van zijn ministerlijst zal hij echter waar schijnlijk niet nogmaals de fracties raadplegen. De belangrijke functie van minister van Bui- tenlandsche Zaken is reeds zoo goed als bezet door dr. Stresemann. De sociaal-democratische partij heeft tegen hedenmiddag een vergadering van de sociaal democratische Rijksdagfractie bijeengeroepen. Hier zal zij haar houding ten opzichte van het nieuwe kabinet bepalen. Men acht het evenwel zeker, dat zij een kabinet-Marx zal steunen. De nieuwe Rijkskanselier zal echter ook zonder de vergadering der sociaal-democratische Rijks dagfractie of die van een andere Rijksdagfractie af te wachten, nog heden zijn ministerlijst vol tooien. Naar verluidt, zal de aftredende minister van Binnenlandsche Zaken, Jarres, vice-kanselier worden en zullen de ministers Brauns, Oeser en Höfle, resp. ministers van Arbeid, Verkeer en Posterijen, in het door Marx te vormen kabinet zitting nemen. Dr. Luther, de Rijksminister van Financiën in het kabinet-Stresemann, heeft den Rijkspresident verzocht, hem van zijn functie te ontheffen, daar hij, tot dusver belast zijnde met de voortzetting van de behandeling der regeeiingszaken voor zijn departement, de verantwoordelijkheid niet langer wenscht te dragen. Deze stap van Luther staat in verband met den toestand in het Roer gebied, waar men verdere gelden uit de Rijks middelen noodig heeft. De nieuwe Rijkskanselier Marx is 60 jaar oud en uit het Rijnland geboortig. Sinds dertien jaren maakt hij deel uit van den Rijksdag. Hij is een zeer gezien politicus, voorzitter van de Cen trum-partijen en geniet een goeden roep met betrekking tot zijn republikeinsche gezindheid. Uit laatstgenoemd oogpunt is hij, zooals men zich licht kan voorstellen, bij de Duitsch-natio- halen minder populair. DE COMMISSIE VAN HERSTEL. De Fransche pers commented! gunstig de berichten uit Londen, welke de verwachting wettigen, dat de Britsche regeering met het Fransche standpunt accoord zal gaan in de kwesties, waaromtrent de commissie van her stel zich in haar zitting van Zaterdag a.s. zal hebben uit te spreken. DE MILITAIRE CONTROLE. Reuter verneemt, dat een mededeeling, toe geschreven aan den generaal Bingham, als zou de taak van ontwapening van Duitsehland al maan- j den geleden zijn aigeioopen, in goed ingelichte kringen niet wordt geloofd. Een dergelijke mede deeling zou ook in tegenspraak zijn met de uit Duitsehland over deze kwestie ontvangen mede- cleelingen. Zij is tevens volledig in tegenspraak met de jongste nota der gezantenconferentie aan de Duitsche regeering, welke duidelijk te kennen geeft dat een aantal militaire clausules van het verdrag van- Versailles niet tot bevrediging dei- geallieerden zijn uitgevoerd. Het is n.l. hekend, dat de oefening van man schappen voortdurend plaats heeft, terwijl po gingen om Duitsehland ertoe te brengen de recruteeringscijfers in te zenden, zonder succes zijn gebleven. Voor het overige gelooft men in kringen welke goed met de positie van Duitsehland hekend zijn, dat dit land thans niet hij machte zal zijn, de groote aantallen manschappen welke zijn ge oefend, te wapenen met voldoende geschut, daar de Franschen het voornaamste industriegebied bezet houden. Intusschen is echter bekend geworden, dat nauwe relaties tusschen Krupp en Rusland en ook Zweden bestaan. Men gelooft tevens, dat de geweerproductie in Thuringen krachtig voort gaat. Dit alles wordt nietals een dreigende,inaar als een mogelijk gevaar beschouwd. IN HET ROERGEBIED. Ter bespoediging van de hervatting van de steenkoolproductie in het Roergebied is besloten dat de ondergrondsche mijnarbeiders en de bovengrondsche mijnarbeiders, voor zoover die eveneens ten nauwste bij de productie zijn be trokken, een uur overwerk zullen verrichten. Voor de overige bovengrondsche arbeiders zal spoedig een regeling worden getroffen. Te Dusseldorp is het aantal werkloozen met 20.000 verminderd door de hervatting-van het werk aan de Rheinstahl-fabrieken. HONGARIJE. Het ontwerp van de financieele commissie van den Volkenbond voor het herstel van Honga rije is op dezelfde basis opgesteld als indertijd tiet plan voor de saneering van Oostenrijk. Hongarije zal echter wegens betere hulpbronnen, zooals een in goede conditie-verkeerende land bouw, zelf de noodige waarborgen kunnen geven voor een internationale leening. Om deze reden zou een garantie van de buitenandsche regeerin gen niet noodig zijn. Deze internationale leening zou ongetwijfeld behooren tot een omvangrijk schema voor de financieering van het Hongaarsche budget en de stabiliseering van de Hongaarsche kroon. Men verwacht, dat genoemd schema zal voor zien in de oprichting van een onafhankelijke emissiebank en de benoeming van een commis saris-generaal van den Volkenbond met de zelfde functie als Mr. Zimmerman te Weenen. GRIEKENLAND. De „Loepta" verneemt, dat de Roemeensche koning een onderhoud heeft gehad met Bratianu in verband met berichten uit Athene, dat de Grieksche koninklijke familie eerstdaags, doch in elk geval voor de verkiezingen op 9 December, Griekenland zal verlaten om een toevlucht in Roemenië te zoeken. Hoe de stemming in Athene is blijkt wel hieruit, dat bij den terugkeer der koningin te Athene niet etuis de' gebruikelijke saluutschoten werden gelost. Men verwacht, dat de verkiezingen een meerderheid van 2 tegen 1 voor de republiek zullen opleveren. TURKIJE. Men verneemt uit Gonstantinopel, dat er een moordaanslag heeft plaats gehad op Kemal pasja en zijn echtgenoote doOr middel van vergif in hun voedsel. Alleen door spoedige genees kundige hulp konden beiden worden geréd. ALLERLEI. Uit Washington Vernomen wordt, dat de Vereenigde Staten gisteren geantwoord hebben op de Britsche tegenvoorstellen in zake het - ervoeren vanjsterked drank[door schepen binnen de 12 inijls zone. De Vereenigde Staten houden vol, dat indien een verdrag gesloten en geratifi ceerd is door den Senaat, het de kracht heeft van oen Arnerikaansche wet en niet in strijd kan zijn met de grondwet. Het. antwoord maakt bezwaar tegen de voor stelling, dat het verdrag bepalingen bevat vol gens welke het geheele verdrag komt te verval len, als een gedeelte ervan wordt nietig ver klaard door het hooge gerechtshof. Uit Moskou Naar gemeld wordt, heeft de sovjetregoering Hilarion, den medewerker van patriarch Tichon, alsmede dertien andere per- sonen uit zijn naaste omgeving doen arresteeren. Verwacht wordt, dat een nieuw groot kerk- proces op handen is. Uit Berlijn. In het onbezette^ gebied van Duitsehland bedroeg het aantal werkloozen, die ondersteuning genieten, op 17 dezer 1.250.000 tegen 943.000 op 1 November. Voor de arbeiders, die gedeeltelijk werken, waren deze getallen resp. 1.772.000 en 1.703.000. Het aantal werkloozen in het bezette gebied wordt nog steeds op 2 milli- oen geschat. Uit Parijs. De shah van Perzic is Woensdag avond te Parijs aangekomen. Hij werd aan het „Gare de Lyon" ontvangen door vertegenwoor digers van den Franschen premier en den presi dent. Uit Weenen. Ten gevolge van nieuwe relle tjes veroorzaaktdoorrechtsradicale studenten, is de Universiteit alhier weder gesloten. Gister ochtend bezetten een 200-tal dezer de ingangen van het universiteitsebouw en trachtte het geven van colleges te verhinderen. Later op den dag kwam het tot hevige bot singen tusschen rechtsradicalen en socialisten, waarbij evenwel de politie tusschenbeide kwam en een aantal der vechtenden arresteerde. Uit Londen. De hooi'droute voor het be zoek van den prins van Wales aan Zuid-Ai'rika is thans opgesteld. De prins zal einde April uit Engeland-vertrekken met een schip, dat speci aal voor dit doel gecharterd zal worden. Ver moedelijk zal de reis drie maanden duren. Binnenland. De kabinetscrisis. •Jhr. mr. Beelaerts van Blokland, die de vor ming van een extra-parlementair kabinet in beraad heeft genomen, heeft besprekingen ge voerd met de voormannen der rcchtsche partijen. „De Rotterdammer" j(A. R.) acht de ver antwoordelijkheid van hen, die het slagen van de opdracht aan mr. Kooien hebben verijdeld, zwaar, en schrijft dan Op wie hier de schuld ligt, kan bij het ont breken van alle gegevens niet worden vastge steld. De onderhandelingen|toch zijn omgeven met een waas van geheimzinnigheid, die de pers niet tot oordeelen in staat stelL. In Roomsch-Katholieke bladen gaat het verhaal, dat de Anti-Revolutionnaire Kamer club kwam met zulke vernederende voorwaar den, dat éénstemmig de Roomsch-Katholieke Kaïnerclub het verzoek afwees. De „Standaard", die van het geval meer schijnt te weten, vertelt, dat door onze fractie drie voorwaarden zijn gesteld. Het blad noemt die echter niet, maar opent het uitzicht, dat weldra publicatie zal plaats vinden. Van harte hopen wij, dat die publicatie niet lang op zich zal laten wachten. Onrust en onbevredigdheid kan daardoor worden weggenomen. De opdracht aan mr. Beelaerts van Blokland ziet het blad met steeds leeder oogen aan Mocht door het slagen van de thans opge dragen kabinetsformatie de komst van een par lementair rechtsch kabinet worden verijdeld, dan zou aan de goede ontwikkeling der politieke verhoudingen een slag toegebracht zijn, welks ernst niet licht kan worden overschat. Een slag aan het pariementaire stelsel, dat thans meer dan ooit versterking van noode heeft. Een slag aan de saamwerkihg der christelijke partijen, wier nauwere saambinding door den ernst der tijden wordt geboden. Soms wordt de beteekenis van dit laatste nadeel gering voorgesteld met de luchthartige opmerking, dat een anderhalf jaar voortsukkelen weinig kwaad zal stichten. Neen, wat is geschied beperkt zich niet tot anderhalf jaar, strekt zich verder uit dan tot de eerste algemeene verkiezing. Het prestige der rechterzijde werd door het mislukken der saamwerking zoo duchtig onder mijnd, dat jaren noodig zullen zijn om weer het oude vertrouwen te wekken. Indien al volledig herstel mogelijk mocht zijn. Voor hen, die met Dr. Kuyper in het vereend optrekken der christelijke partijen de meest natuurlijke en gezonde taktiek zien, moet het geen zich thans voltrekt, met kommer vervullen. China en Nederland. Enkele leden van de Ghineesche industrieele studiecommissie zullen a.s. Maandag de N.V. Ahilips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven bezoeken. Nieuw bankbiljet. Er is een nieuw bankbiljet van 40 het is aan die van 25 gelijk alleen staat er in het midden van den bovenkant een andere kop. En dan is hier allés groen, met aan den achterkant geel erdoor, wat licht-rood is, althans op den voor kant, der biljetten van 25. De kleur maakt de biljetten van 40 iets rustiger voor de beschouwing. Ze zijn van hetzelfde papier als de nieuwe biljetten van 25. Voldoet dit dus wél in de prak tijk Rede van mr. van Schaik. Voor het eerst na de verwerping der Vlootwet, heeft de heer mr. J. R. H. van Schaik, één der tien Katholieke Tweede Kamerleden, die tegen deze wet heeft gestemd, in het openbaar te Arn hem zijn stem over dit onderwerp laten hooren. „De politieke crisis en de naaste aanleiding welke daaraan is voorafgegaan," was de titel van deze rede, waarin spr. de reeds bekende punten met name de aan het ontwerp verhonden fin. bezwaren, op korte en zakelijke wijze uiteenzette. Spr. besprak daarna de consequenties welke in dezen tijd van economische en financieele de pressie uit deze plannen, indien ze zouden zijn doorgevoerd, waren gesproten. De bezwaren aan dit ontwerp verbonden waren, aldus spr., in 1922 reeds bij spr. en andere leden der Katholieke fractie overwegend. Wanneer toen reeds de, Vlootwet aan een behandeling was onderworpen dan was spr. er zeker van, dat ze verworpen zou zijn. Uit het feit echter, dat de Katholieke fractie zich in 1922 met het werkprogram vereenigd had moge, aldus spr. niet worden afgeleid, dat toen onze stemmen eveneens bepaald waren. Spr. kan zich best voorstellen, dat bij de A. R. Partij een dergelijken indruk was ontstaan. Om ons, aldus spr., maar klakkeloos te binden, heeft nimmer in onze bedoeling gelegen. Volgens de heer Van Schaik was echter de kabinetskwestie overbodig gesteld. Het van sommige zijden gehoorde verwijt, dat 10 Katholieke tegenstemmers een fout hadden begaan, kon door spr. in geen enkel opzicht wor den geaccepteerd. De heer Van Schaik betreurde de geprikkelde stemming, welke in de A. R. partij was ontstaan. In dit verband merkte hij op, dat een geest van verzoening zich in de R. K. Partij zal hebben meester te maken. Dienst voorwaarden bij «lc P.T. en T. Bij K. B. is met intrekking van het K.B. van 18 December 1919, zooals dit sedert is gewijzigd, opnieuw vastgesteld het reglement, houdende dienstvoorwaarden voor de ambtenaren bij liet Staatsbedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en Telefonie. De voornaamste punten, waarin dit reglement afwijkt van het vorige, zijn een andere wijze van samenstelling van het georganiseerd overleg andere bepalingen nopens het vaststellen en vergoeden van overwerk de mogelijkheid tot het vormen van eene suboommmssie uit de permanente commissie van beroep de mogelijkheid om bij liet lichtvaardig in stellen van beroep een deel der kosten te doen vergoeden door den appellant het verleenen van eervol ontslag uiterlijk op den eersten der maand, volgende op die, waarin de ambtenaar den 66-jarigen leef Lijd bereikt delegatie van eenige bevoegdheden van den Minister aan den directeur-generaal. Het nieuwe reglement treedt in werking op 1 Januari 1924. Het lecninijfouds 1914. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging vanhetLeeningsIondsl914en voor 1922. Het geraamde bedrag van 11.765.900 voor amortisatie der leening 1919 moet worden verhoogd mét 11.713.900, in verband waarmede de rente kan worden verminderd met 1.000.000 Voorts is nog 747.898.33 meer noodig voor het aandeel in de kwade posten van de ten behoeve van het Lecningsfonds 1914 geheven opcenten betreffende de directe belastingen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ie Lustrum van het St. Aloysius-palronaat. De reeks van feestelijkheden, die na de kerke lijke plechtigheden, tot viering van het eerste lustrum van het St. Aloysius-patronaat Dinsdag avond werd begonnen is Woensdagavond voort gezet met een feestje voor de leden,* en gister besloten met een feestavond voor de ouders der patronaatsleden en St. Jozefgezellen. In een versierde zaal van het gebouw achter liet Weeshuis heette de eerw. stichter en direc teur kap. Wiemers de aanwezigen hartelijk welkom, zette in 't kort uiteen waarom deze avond uitgeschreven was en gaf daarna het woord aan den eerw. spreker, kap. Paulussen. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1