De Dapal van liet ÖirÉniloiii. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* iVd-vent. FEUILLETON- 46ste Jaargang. Zaterdag 1 December 1923 No. 13809. Bureau t KOEMARKT 4. Telefoon Iialeveoramtmaal SS. Poitbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. AdvertentiCni 15 regtis 1.?5 i elks regal daarboven 35|cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog t 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Hob.Aigem.Verz bank te Schiedam mmummam Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD Bij of krachtens wei ten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij ben is in gekomen een verzoek an A. C.'VAN HAM, al hier, om verlof voor den verkoop van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de bc~ neden-localiteit van het perceel Hoogstraat 136 en herinneren dat binnen 2 weken na deze bekend making tegen het verleenen van bet verlof schrif telijk bij bun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 1 December 1923. Advent tijd van berouw, tijd van zonden ontferming en boete, tijd van hunkerend ver langen naar Hem, Die genoemd wordt, ,,de Opgang uit den Hooge", tijd van bezielende onrust-woeling naar het Kerstekind, den Vredes- koning. Adventen op den klank van dat woord straalt er gloed van 't menschenoog, en spreekt er begeestering ^lit zijn zielevensters, want heel het leven en al de verlangens van de aard bewoners is een wachten en smachten op de komst van den Verlosser en Zaligmaker. Wanneer de verdwaasde Adamskinderen lus teloos in hun zondigheid met moede oogen in mat ten glans het al verdoft aanschouwen; wanneer de woelende wereldstorm in chaotische eind- catastrophe is uitgewoed, en de zielen-ver- zengende hittegolven van^den hartstocht van den haat"zijn weggevloeid wanneer 't heimelijk leed het menschenhart in stomme zwijgzaamheid hult, en de sombere toekomst in aandringende nijping op komt dagen, en de lichtende ge zichteinder in neernevelende wegvloeiing te rugwijkt, dan deinst de ondeugd en de zonde, en bleeke blikken heffen hun lintelvolle smeekbede opwaarts ten Hemel naar God, bij Wien alleen bevrediging, voldoening en voldaanheid voor het menschejahart te vinden is. Advent 1 tijd van berouw, tijd van zonden- vergeving en boete, tijd van hunkerend ver langen naar Hem, Die'genoemd wordt ,,de Op gang uit den Hooge". Nu gaan wij den weg bereiden Voor het Kerstkind, den Vredeskoning 1 De wreede oorlogsontzetting en wereld-ver twijfeling was de stimulans tot deemoedige schiildontblooting, toen de zwarte zondenvol heid een walg ontspuwde aan de menschen- lippen en wij, afgetobde aardomwandelaars treden terug in onze voetstappen om te gaan tot onze eersteLiefde, onzen Schepper enKonirig, ons Al. Over de sintels van het zondengrüls zul len wij gaan over de ijsvlakten onzer ondank baarheid naar den stal,de kribbe van Bethlehem. Advent en onder den zang van dat lied ontfilmt zich dat emblema van Goddelijke Lief de in magistrale lichtlijnen met als onderschrift Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. 16 Evenwel waren hare gezellinnen niet van haren gevaarlijken toestand bewust en zelfs kwa men zij, bij het zien van een luchtig rood, dat hare wangen kleurde en van den glans harer groote zwarte oogen, tot de overtui ging, dat een gelukkige ommekeer in haar zwak wezen plaats had. Alda, die niet de minste kennis van ziek ten had en vooral niet wan kwijnende ziekten, was de eerste om Suzanna geluk te wenschen met die schijnbare" beterschap. Weet gij niet, lieve Alda, dat het rood, waar mede mijn wangen nu gekleurd zijn, niets an ders is dan een bedriegelijk doodsgewaad vroeg Suzanna met kalmte. Doch Alda weigerde aan die verklaring geloof te hechten. Zij kon maar niet aanne men, dat Suzanna in de eerste bloesem der jeugd aan hare zijde kon weggerukt worden. Dat ware een al te gruwalijk ongeluk, zeide zij nooit zal ik gelooven, dat dit gebeuren zal, Zoolang uwe wangen die frischheid behou den en uwe oogen met zulken glans blijven schit teren. Emmanuel", „God met ons". De ijzige kil heid ontdooit zich in wann-oplevend enthousias me van immer-verlangende onrust naar vu de en naar liefde. „Rorate coeli desuper", breekt open daarboven o Hemelen, en gij, wolken, regent den Rechtvaar dige, naar Witn ons hunkerend verbeiden in smachtende kwelling henensnelt, en tot Wiep voortwiekende wenschen 'verder vluchten. Kom. Koning van glorie en majesteit, kom Emmanuel, Wereldontferming en Vredestijding. Dat de klare lichtschijn van Gods genade in uitbund»- lende glanssterkte moge doorstralen in ons door boete versoberd hart, en dat wij ons zelf mogen verdiepen in geloofsovertuiging en ons verpuren in ziele-reinheid. Dan kan met recht de kreet opklinken Kom, Emmanuel Kerste kind, kom M. Buitenlandsch Nieuws. IIET MEIAVE DUITSCIIE KARINET. De rijkskanselier, dr. Marx, heeft zich gister avond naaiden rijkspresident hegeven en hem de complete mini sterlij st overhandigd. Het nieuwe kabinet is als volgt samengesteld. Dr. Marx (Centrum), Rijkskanselier Dr. Jar- res (Duitsclie Volkspartij), Vice-kanselier en minister van Binnenlandsche Zaken Dr. Strese- raann (Duitsclie Volkspartij) minister van Bui- tenlandsehe Zaken Dr. Luther (Dyitsche Volks partij), minister van Financiën Dr. Ham (Beier- sche Democraten), minister van Economische Zaken Oeser (Democraat), minister van Ver keerswezen Dr. Emminger (Beiersche Volks partij), minister van Justitie Dr. Gessier (Dc- moctraat) minister van Rijksweer Dr. Brauns (Centrum), minister van Arbeid Dr. Hötle (Centrum), minister van Posterijen en voor de Bezette gebieden. De portefeuille van Levensmiddelen is op het oogenblik nog niet bezet. Waarschijnlijk zal graaf Von Kanitz deze portefeuille .behou den. De zetel van den minister van Weder opbouw wordt voorloopig niet bezet. Het onderscheid tusschen 't nieuwe kabinet- Marx en het vorige kabinot-Stresemann is niet groot. Zeven èt acht ministers van het kabinet- Stresemann blijven in de regeering. Slechts drie ministers, waaronder de rijkskanselier zijn nieuw. Men venvacht dat de algemeene zitting van den Rijksdag waarin het nieuwe kabinet zal worden voorgesteld, in geen geval voor Maan dag, wellicht zelfs pas Dinsdag zal plaats heb ben. Dinsdagmiddag om 2 uur zal de nieuwe rijks kanselier zijn programma in den rijksdag uit eenzetten. LIFEBUOY ZEEP. Bij aankoop van een doosje zonder verzekeringsbiljet, zal Uw winkelier U dit binnen enkele dagen verstrekken. IIET HERSTEL. Te Parijs is een officieel communiqué gepu bliceerd, waarin wordt verklaard, dat de Com missie van Herstel gister algemeene stemmen de navolgende beslissing heeft genomen. De Commissie van Herstel heeft besloten, ten einde, in verband met de bepalingen van artikel 234 van 'het Verdrag van Versailles de militaire hulpbronnen van Duitschland en de betalingscapaciteit van dit land betreffende de schadeloosstelling te bestudeeren, een tweetal commissies van experts uit de geallieerden en geassocieerde landen samen te stellen. De eene commissie zal worden benoemd ten einde de middelen vast te stellen, welke tot het in evenwicht brengen van de Duitsche Suzanna trachtte haar te overtuigen, dat elk uur haar dichter bij het graf brachtdoch Alda wilde haar niet meer aanhooren. Had hare vriendin bleek en afgeteerd, kermend en zuch tend op een lijdensbed gelegen, dan ja, zou het Bretonsch meisje de oogen voor het gevaar ge opend hebben maar Suzanna leed weinig en verkwijnde zichtbaar als een bloem, die ver flenst en sterft vóór nog de onweders van den herfst haar van den tengeren tengel komen ruk ken. Neen, zij zuchtte nietzij uitte geen en kele klacht, maar ging voort met haar werk te verrichten en haar verlangen, om ieder t.ë die nen, zou slechts met, den dood ophouden. Zekeren nacht nochtans, dat een hevige koorts haar beving, was zij meer gejaagd en ademde minder gemakkelijk dan naar gewoonte. Tegen den morgen fluisterde zij tot Alda 't Weet niet, maar ik vind me zoo benauwd in deze kamer. Ik zou me veel beter gevoelen in de frissche morgenlucht op het balcon. Niet zoodra kleurde de dageraad het Oos ten, of Alda geleidde hare zieke gezellin naai de verlangde plaats. De frissche morgenlucht deed Suzanna in den beginne waarlijk goed doch naarmate het warmer werd, verzwakte liet meisje en Alda liet haar op een zitbank neder. Neen, hier niet, lieve zet mij met het ge zicht naar het Oosten, als ik u bidden mag, sta melde Suzanna. begrooting kunnen bijdragen, alsmede de maat regelen te bepalen, voor de stabiliseering van de||Duitsche valuta, 4 De andere commissie zal het bedrag moe tenvaststellen Van het Duitsche kapitaal, hetwelk in het buitenland is belegd. De benoeming van de leden dezer commissies blijft uitsluitend aan do commissie van Herstel voorbehouden. Zij zal de rqgeering der Ver- cenigde Staten uitnoodigen, eveneens vertegen woordigers naar deze commissies te zenden. Een persbericht voegt hieraan nog toe, dat de overeenstemming in beginsel reeds eerder is bereikt, nl. tijdens particuliere besprekin gen tusschen den voorzitter van de commissie? van Herstel Barthou en sir John Bradbury, den Britschen vertegenwoordiger in die com missie. Uit Om het opkomen der zon te bewonderen vroeg Alda. Och ja, laat me nog eenmaal naar het land mijner vaderen blikken, naar de eertijds zoo bevoorrechte stad Jeruzalen, wier aanden ken mijn hart verscheurt. O, Jeruzalem Jeru zalem wat kunnen mijne tranen baten, wan neer de Koning des hemels u te vergeefs be weend heeft Maar toch, al zijt ge schuldig, aangenaam is het mij, te denken, dat mijne oogen de straf fen niet zullen zien, die up u zullen neerko men. Alda, die zulke 'droefheid niet kon aan schouwen zonder een hevige aandoening, drukte haar teergeliefde vriendin tegen haren boezem en kuste ze op de bleeke wangen. Na eenige oogenblikken waagde Alda het, te zeggen Dikwijls, lieve heb ik u zinspelingen hooren maken op uw vaderland maar vandaag noemt gij het voor de eerste maal met zijn naam. Er zijn droefheden, dié welsprekend zijn, zooals de uwe, lieve Alda, zuchtte Suzanna; want de naam van B retail je zweeft altijd op uwe lippen en- 't is alsof 't, u eene verlichting ware uwe droefheid mee te deelen aan degenen, die u omringen. Mijn verdriet mocht ik échter niet in woorden lucht geven ik sloot het liever in mijn hart op. Wanneer de naam van mijn vaderland in mijne tegenwoordigheid uitgespro ken werd, dan beefde ik,alsof het gelui van doods klokken mijn gehoor kwam treffen en alsof een ALLERLEI. Waldenburg. De mijnwerkersstaking in de industrie-gebieden van Neder-Silezië is he den opgeheven in alle mijnen werd 'de arbeid hervat. Voorloopig wordt ingevolge de'uitspraak van het Berlijnsehe scheidsgerecht een dagloon van 21/goudmark, benevens 375 milliard pa- pierniark duurtetoeslag betaald. 'Gister vonden in Berlijn nieuwe loonbespre- kingen plaats. Uit Parijs. De Raad van Gezanten heeft den tekst vastgesteld van de tot de Duitsche regeering in verband mot het incident te Leip zig tc richten nota. In deze nota zal geëischt worden, dat de Duitsche regeering officieel aan de militaire controle-commissie te Berlijn haar verontschuldigingen over het incident zal aan bieden. pijl mijn hart doorboorde. In het stille van den nacht werd ik wakker om er aan te denken en om er over te weenen. Zeer dikwijls ben ik opge staan, om het opkomen der zon te bewon deren. Alda vatte de vermagerde handen van Suzanna in de hare en zei, cleze teeder aan hare lippen drukkend Wellicht hebt gij in uw vaderland familieleden achtergelaten, wier herinnering nu uw lijden vergroot 'Suzanna schudde bedroegd het hoofd en tjysvijl tranen hare oogen bevochtigden, zei ze: Luister, lieve Alda ik wil u op dit oógenblik niets verzwijgen, 't Zal wellicht het laatste blijk ziju mijner welgemeende vriendschap, want mijne dagen zijn geteld, ik voel het. Ik verga als een schijn weldra zal ik er niet meer ^ijn. Mijn vader was een rijk en geleerd man, een der oversten van den koninklijken stam van Juda hij had slechts één kind, zijn geliefde Suzanna welke hem kostbaar was als zijn oogappel en mijn moeder, die het voorwerp zijner teederste liefde geweest was, heeft mijn geboorte met baar leven betaald. Ik werd met veel zorg opgevoed en mijn vader liet mij onderrichten in de vakken, lie door meest alle dochters van Jeruzalem aan- Icord werden. Ook droeg ik den naam van in alles uit te munten. Toen ik ouder werd,schepte mijn vader behagen in mijn geest te oefenen in de ïooge wetenschappen, die hem zoo dierbaar wa ren en onder zijn leiding deed ik de kennis op der Oostersche talen. (Wordt vervolgd) V NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT '-«STSSSSf'-*"'' Vanaf heden pakken wij in elk doosje LIFEBUOY ZEEP een gratis ver- zekerings-polis bij. Circulaire met vol ledige inlichtingen wordt op aanvrage gratis verstrekt door Uwen winkelier of door. LEVER VLAARDINGEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1