DAGBLAD VOOR SCHIEDAM ER FEU li. LETCfil. 40ste Jaargang. Woensdag 5 December 1923 No, 13812, Bureau j KOEMARKT 4. Telefoon Inlertommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advsrtentieni 15 ragalg f 1.7Ö j elk* regel daarboven 35'cent, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden mededelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advertesrsn. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallen verzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duiimfOObn verHes van een wijsvinger; f 15 bij_verlies van eiken anderen vinger.Dej^r^:ermg wordt gewaarborgd door de HolI.Algem.Verz. bank te Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij ben is ingekomen een verzoek van JOHANNES DORSMAN, alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de linker-beneden- en rechter- en linker-boven-localiteit van het per ceel Korte Haven 3 en herinneren dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 5 December 1923. Praatjes voor de vaak. Als de sociaal-democraten voortdurend hoog opgeven van hun toekomststaat, waarin het gouden tijdvak voor den arbeider zal aangebro ken zijn, waarin zij beloven een heel anderen toestand te zullen scheppen als de tegenwoordige en waarin zij zullen zorg dragen, dat er rust, tevredenheid, gelijkheid, vrijheid en broeder schap zullen heerschen, dan is het te begrijpen, dat er van de andere zijde wel eens gewezen wordt op landen, waar de socialisten de lakens uitdeelen, met name Duitschland. „Kijk maar eens naar Duitschland, dan er vaart gij, wat er komt van, als de socialisten aan het regeeren gaan." Dit verwijt kan A.B.K. niet verkroppen en dus schrijft hij in de „Voorwaarts" „De Duitsche republiek is vijf jaar oud en heeft nog geen rustig uurtje gehad om tot die zelfbezinning te komen, welke de democratie altijd, maar zeker in de allereerste jaren van hare wording in een tot dusver absolutistisch gere geerd volk noodig heeft. Voeg daarbij, dat de menschen, die zich in deze, voor hen ganschelijk nieuwe verhoudingen moesten inleven, van den honger en de wanhoop zijn bezeten, en dat zeven-achtsten van de kre ten dier rampzalige menigte geen politieke ge voelens, maar wilde radeloosheid naar lijf en ziel tot uiting brengen." Allemaal praatjes voor den vaak. De Duitsche S.D.A.P. was geen eendaagsch kind Zij bestond daar reeds jaren, was de machtigste, best geor ganiseerde socialistische partij. Zij was zich van deze macht bewust en vandaar haar bluf als zij maar eens aan het regeeren kwam Zij zou 't wel weten dan zou 't anders en veel beter gaan, Dat was de dagelijksche gouden belofte voor de massa en de Duitsche S.D.A.P. heeft tijd ge noeg gehad en voorheen zich uren genoeg geno men om te overlegg n en te bezinnen, hoe bij gelegenheid die belofte te vervullen. En 't, mag zijn, dat het Duitsche volk thans zwaar beproefd wordt, maar men moet nu niet beweren, dat de menschen daar na den oorlog 5 jaren lang van den honger en wanhoop bezeten waren. Dat zijn praatjes voor den vaak. W. Buitenlandseh Nieuws, UIT DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. Nog nimmer heeft een Rijkskanselier zich met zulk een korte verklaring aan den Rijksdag voor gesteld als gister dr. Marx. Hij sprak slechts twintig minuten. De grootste belangstelling betrof de vraag Zal de Rijksdag worden ont bonden of niet Een vraag, welke in Marx' rede in het geheel niet werd aangeroerd, doch welke achter de coulissen en in de besprekingen van de partijleiders, ook na de zitting van den Rijksdag, des te drukker werd behandeld. De korte inhoud van zijn rede was, dat het volk thans geen behoefte heeft aan redevoerin gen, doch daden wil zien. Ten aanzien van de buiten]andsche politiek was de Rijkskanselier reeds daarom kort, omdat hij Stresemann als minister van Buitenlandsche Zaken naast zich heeft, aan wien hij dit geheele terrein overlaat. Met de vraag, wie- de schuld droeg aan |de jongste regeeiingscrisis hield de Rijkskanselier zich niet op, doch hij deed op alle partijen een beroep, om het verleden te laten rusten en alle aandacht te wijden aan den ernst van het oogen- blik, dat hij noemde, „het oogenblik van het groote offer." Ten aanzien van de binnenlandsche poiltiek bepaalde de Rijkskanselier zich tot enkele pun ten. Hij constateerde, dat de door de regeering verlangde machtigingswet de weg zou zijn, welke moet leiden tot een spoedige verbetering. De regeering vvenscht over deze kwestie geen uit voerige debatten in den Rijksdag te provoceeren. Het is, zoo zeide hij, geen kwestie van maanden en weken, doch van dagen, waarin blijken moet, of Duitschland voor een wissen ondergang te behoeden is. De machtigingswet moet de re geering de mogelijkheid geven maatregelen te nemen op economisch en financieel gebied, speciaal wat betreft de belastingen. De tweede vraag, waarmede Marx zich bezig hield was de verhouding van het Rijk tot de Landen. Zijne mededeeling dat de Rijksregee- ring zich voorstelde zoo spoedig mogelijk on derhandelingen met de regeeringen der afzon derlijke landen te beginnen, waarbij deze landen een grootere bewegingsvrijheid zouden ver krijgen, werd door de communisten beantwoord met den uitroep „Capitulatie voor Beieren." Hiertegenover beriep Marx zich op de verkla ring, welke zijn voorganger dr. Wirth indertijd reeds had afgelegd ten aanzien van Beieren. Ten slotte besprak de Rijkskanselier nog de door de linkerzijde geëischte opheffing van den militairen uitzonderingstoestand. Hij wees deze opheffing van de hand op grond van het feit, dat nog steeds ordeverstoringen, omwentelingspo gingen en plunderingen te verwachten zijn, ter bescherming waartegen de militaire machts middelen niet te ontberen zijn. Marx zegde echter wel toe, dat de staat van beleg in die mate zal worden beperkt, als de toestand zulks mogelijk zal maken. Na de rede van den Rijkskanselier werd de zitting verdaagd. Het debat over de machti gingswet en de regeeringsverklaring zal heden plaat3 hebben. Hierbij zal dan tevens de be slissing vallen over het lot van het kabinet- Marx en ook van den Rijksdag. In den Rijksraad werd gister de machtigings wet met 45 tegen 9 stemmen aangenomen. Vóór stemden ook de sociaal-democraten. Tegen de wet stemden de vertegenwoordigers van het Rijnland en van Saksen, terwijl de ver tegenwoordigers van Beieren zich van stem ming onthielden. De aanneming van de machtigingswet in den Rijksraad is geschied, nadat er de wijziging m was aangebracht, dat niet slechts de Rijksdag, maar ook de Rijksraad bevoegd zal zijn, onder bepaalde voorwaarden de op grond van de mach tigingswet uitgevaardigde verordeningen te her roepen. Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. 19 Zij had geen geld noodig en ik bewees haar groote diensten en toch geloof ik, dat zij op Poniponia's aandringen, en bij het zien mijner tranen zou toegegeven hebben, indien haar vader °p dit oogenblik niet ware binnengekomen en haar niet verboden had eene slavin te verkoopen, ■Welke zij van haar oom gekregen had. De eenige reden van zijn verbod was echter, dat hij Pomponia haatte en naar gelegenheden zocht om haar onaangenaam te zijn, opdat zij niet meer in zijn huis zou terugkeeren. De waar dige houding en de zuiverheid harer zeden hin derden ten zeerste zijne heidenscho genoodigden. - Pomponia trachtte mij te troosten, kwam om j «tij nog meer dan ooit naar Marcus Lelius' huis verkreeg soms van Lelia, dat ik heur doch tertje les in borduurwerk mocht geven. Zoo had ik dan gelegenheid om te Rome de vergade ringen der christenen te gaan bijwonen. Vroeger hadden deze plaats in het huis van Pomponia Zelve maar zware beschuldigingen waren tegen haar ingebracht men betichtte haar, een vreem- de-en belachelijke bijgeloovigheid te Rome in te voeren. Men maakte er haren echtgenoot op merkzaam op, deze zag zich door de oude ge bruiken er toe verplicht, een aantal bloedverwan ten bijeen te roepen en in dezer tegenwoordigheid de zaak ruchtbaar te maken. Wel is waar besloot hij, uit genegenheid voor haar, dat de beschul diging van allen grond ontbloot was, maar hij vermaande haar in het vervolg beter op hare hoede te zijn en den godsdienst der christenen alleen in 't geheim te belijden. Wellicht herinnert ge u, Alda, dikwerf een Romeinsche matrone gezien te hebben, die mij in de vergadering der christenen op het einde van den dienst altijd groette En die, zei Alda, zich niet minder deed op merken door de waardigheid van hare houding dan door haren grooten rouw Dien rouw draagt zij sinds den dood harer geliefde vriendin Julia de dochter van Drusus, wier tréurig einde zij toeschrijft aan de valsch- heid van Messalina, keizer Claudius' eerste vrouw Sinds dit droevig voorval zijn vele jaren ver- loopen maar zij zal haren rouw nooit afleggen en niet ophouden hare vriendin te beweenen. Evenmin zou ik het doen, zoo de wreede dood u van mij weg kwam rukken, zei Alda, een harte- lijken kus op Suzanna's voorhoofd drukkend. HET HERSTEL. De Amerikaansche regeering is gister officieel in kennis gesteld van het besluit der Commissie van Herstel omtrent de benoeming van twee commissies voor een onderzoek naar de Duitsche financiën. Haar werd- verzocht de mogelijkheid voor de aanwijzing van een Amerikaanschen expert in overweging te nemen. Staatssecretaris Hughes gaf opnieuw de verzekering, dat Amerika bereid is de noodige hulp te verleenen. Hij ver zocht echter nadere inlichtingen omtrent de taak, aan de beide commissies op te dragen. BEIEREN. De Beiersche regeering is van plan, een mach tigingswet bij den landdag in te dienen. De re geering staat op het standpunt, dat een derge lijke wet noodig is, gezien den treurigen finan- cieelen toestand, waarin Beieren zich bevindt. Met behulp van de machtigingswet wil de re geering de noodige bezuinigingen doorvoeren.. Uit een mededeeling van het Beiersche departe ment van financiën blijkt overigens, dat het bouwen van nieuwe openbare gebouwen en het verbeteren der waterwegen moet worden ge staakt bij gebrek aan de noodige middelen. FRANKRIJK. De kamer heeft met 290 tegen 275 stemmen een splitsing aangenomen van artikel 4 van het ontwerp tot hervorming van liet kiesrechtstelsel betreffende de verdeeling der zetels tusschen de candidaten. De commissie en Poincaré waren tegen een splitsing' De verdeeling der zetels zal dus blijven zooals vroeger het geval is. ENGELAND. Inzake de aanstaande verkiezingen tegen morgen heeft sir Robert Sanders, de minister van landbouw, in een rede te Bridgewater voorspeld, dat 349 conservatieven zullen worden gekozen, terwijl er een vinnige strijd zal zijn tusschen de arbeiderspartij en de liberalen. Volgens deze voorspelling zou de regeering een meerderheid van tachtig stemmen krijgen, of drie meer dan in het vorig parlement. Het hoofdkwartier van de arbeiderspartij verwacht 171 zetels te zullen winnen. Churchill heeft in een interview krachtig de georganiseerde ordeverstoringen op verkiezings vergaderingen afgekeurd, welke blijkbaar be dreven worden door communisten en extremisti sche aanhangers van de arbeiderspartij. Churchill vond, dat het nieuwe parlement maatregelen moest nemen om een dergelijke wanorde te verhinderen. CHINA. Gister deelde het corps diplomatique aan den president der z.g. Zuid-Chineesche republiek, Soen-Yat-Sen mede, dat de mogendheden zijn inmenging in zake de inning van de inkomsten belastingen en de zee-douane van de provincie Koeang-Toeng niet kunnen toestaan. ALLERLEI. koning Uit Belgrado wordt gemeld, dat Alexander vanZuid-Slavië naar Parijs is vertrok ken.Voor den duur zijner afwezigheid heeft hij de koninklijke macht aan den raad der ministers toevertrouwd. Het heet wel, dat de koning de reis onderneemt om een tandarts te raadplegen, maar volgens de Zuid-Sla\ische pers heeft de reis van den koning een groote politieke beteeke- nis. Van zijn verblijf te Parijs zal hij namelijk gebruik maken om het vraagstuk van het herstel met den president der Franschc republiek te Neen, Alda, zoo mogen wij, christenen, de christenen niet beweenen. De voornaamste oorzaak van Pomponia's droefheid óver het verlies harer vriendin is, dat deze als heidin gestorven is, zooals zij geleefd heeft maar ik zie het uur onzer scheiding getroost te gernoet, omdat gij de druidische bijgeloovigheden af gezworen hebt, die ons anders voor eeuwig van elkander zouden rukken. AchSuzanna, spreek niet van scheiden, zuchtte Alda, in tranen uitbarstend. O denk niet, dat zij mij minder pijnlijk zal vallen, hernam Suzarma doch ik heb geleerd mij in alles aan den wil van den hemelschen Vader te onderwerpen. Luister verder, Alda, ik wil u ook het einde mijner geschiedenis vertellen. Toen Lelia mij óp zekeren dag met verscheidene bood schappen belastte, en ik daartoe vele wijken van Rome moest doorkruisen, werd ik op 't Marsplein door een bedelaar aangesproken, die mij bij de kleedoren greep, d'e hand toereikte en mij met zulk een verdwaasden blik aankeek, dat ik hevig schrok. Gansch zijn uiterlijk getuigde van zulke buitengewoon groote ellende, dat ik al# werk tuigelijk bleef staan, om hem een aalmoes te reiken. Gij moet weten, dat ik bij 't uitgaan van Lelia eenige zilverstukken gekregen had en ik nooit hare giften afwees, omdat zij mij de ge legenheid verschaften de ellenden van mijn bespreken. Spalaikovits, de Zuid-Slavische ge zant te Parijs, die dezer dagen te Belgrado ver toefde, zal den koning op zijn reis vergezellen. m- Maandagavond is te Bielitz een ernstige aanslag gepleegd op een lokaal, waar de Duit- schers een vergadering hielden. Toen de ver gadering aan den gang was, ging plotseling het licht uil, en werden er twee bommen en een handgranaat geworpen tengevolge waarvan 3 personen zwaar en 30 licht gewond zijn. - Uil, Berlijn Naar het „Berliner Tageblatt" verneemt, heeft de Duitsche gezant te Washing ton. Voii Wiedfeld, aan de rijksregeering zijn ontslag aangeboden. Den len Januari 1924 zal hij weder zijn plaats in de directie der Krupp- fabrieken innemen. Binnenla n d. De kabinetscrisis. Het Hdlb. deelt mede, dat jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland Zondag een onderhoud heeft ge had met een Vrijheidsbonder, welk onderhoud volstrekt nog niet tot iets bond, maar klaarblij kelijk bedoelde de mogelijkheid onder de oogeft te zien van een optreden van dezen vertegenwoor diger eener linkergroep als Minister van Finan ciën. Zoo weinig bond dit onderhoud nog tot iets, dat tot heden daarop nog niet is gevolgd een bespreking in de fractie van den Vrijheids bond. Het „Centrum" meent de twee hoofdpunten van de door de anti-revolutionairen aan de R. K. Kamerclub gestelde doch afgewezen eischen als volgt te kunnen formuleeren le. dat het bekende bezuinigingsplan in de millioenennota ontwikkeld werd aanvaard. Daarvan zou alleen kunnen worden afgeweken, wanneer daaromtrent in de drie rechtsche frac ties overeenstemming werd verkregen 2e. dat inzake defensie een zoodanige regeling zou worden getroffen, dat ten minste de vloot- sterkte van het verworpen ontwerp-Vlootwet werd verkregen, en zoowel die sterkte als de financiën wettelijk werden vastgelegd. Hulp aan Duitschland. De bondsraad van den Algem. Nederl. Bond van Arbeiders in het bakkers-, chocolade- en suikerbewerkingsbedrijf heeft besloten 3000 beschikbaar te stellen voor de in nood verkeeren- de Duitsche vakbeweging. Korte metten. In de dezer dagen te Utrecht gehouden al- gemeene vergadering van den Nederl. Bond van gepensionneerden (ambtenaren en beambten) is met algemeene stemmen aangenomen een voor stel van de afd. Friesland om, ingevolge art. 18 der statuten, het bondsbestuur uit zijn functie te ontzetten. Ontslag gehuwde ambtenaressen. Mevrouw Bakker-Nort, lid va i de Tweede Kamer, heeft den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld I. Is het juist dat de minister, hoewel d mis- siontiair, aan den directeur der post en telegrafie opdracht heeft gegeven het ontslag van de ge huwde ambtenaressen bij dien dienst voor te bereiden en dat met de centrale commissie voor georganiseerd overleg in dezen geen overleg is gepleegd II. Zoo ja, is de minister dan niet van oordeel dat,waar dit ontslag een maatregel is van prin- cipieelen en diep ingrijpenden aard,het gewenscht is, dat niet wordt vooruitgeloopcn op de eventu- eele plannen van zijn opvolger evenmensch te lenigen. Maar zie voordat ik hem eene aalmoes had kunnen overhandigen, riep hij in mijne taalGeef mij geld om eten te koopen of ik sterf Bij liet hooren zijner stem begon mijn hart sneller te kloppen pik vestigde mijne oogen op hem 't was mijn oom, die mij eertijds als slavin verkocht Hij ook herkende mij, slaakte een luiden gil en riep Zij heeft mij gevonden mijne vijandin heeft mij gevonden Hij wilde vluchten, maar viel uitgeput van krachten voor mijne voeten neer. Toen hebt ge hem toch wel eens duchtig de waarheid "gezegd vroeg Alda. Neen, lieve toen ik hem in zulken ellendigen staat zag, dacht ik cr niet aan, hem verwijten toe te sturen. Ik hief hem op en daar ik geen ander woord kon uitbrengen, stamelde ik slechts één naam Azor Toen die naam hem in de ooren klonk, viel hij onder het slaken van een luiden angstgil ten gronde, bedekte zijn hoofd met aarde en rukte wanhopig zijne haren uit hoofd en baard. Ik werd duizelig, stond daar bleek en ontsteld en een koude huivering liep over mij in.en. Te vergeefs deed ik moeite om hem te ondervragen omtrent de oorzaak zijner wanhoop ik kon slechts het woord Azor 1 Azor uitbrengen. [Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT „■«la i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1