DMGBLAD VO&fï SCHtEOMM FEUILLETON. 46ste Jaargang. Donderdag 6 December 1923. No. 13813. Bureau s KOEMARKT 4. Teleïooa Iiiteireoiiimnnasl SS. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, Iranco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. AdvertentiCni 15 regel? 1.75 i elke regel daarboven 35xent, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. -Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de HoII.Algem.Verz. bank te Schiedam Sprekende cijfers. Foei Wat is dat bijzonder onderwijs toch achterlijk. Deze klacht is jaren lang schering en inslag geweest, toen het Liberalisme hier de lakens nog uitdeelde en het neutrale onderwijs van dat Liberalisme het bevoorrechte troetelkind was. Wat een reuzenstrijd is het 50 jaar lang voor ons Roomsch-Katholieken geweest, die strijd voor de bijzondere school cn wat een ontzettende offers hebben wij ons gedurende al dien tijd niet moeten getroosten om ons onderwijs vrij te maken en gelijkstelling te krijgen met het neu traal onderwijs. 't Is geëindigd met een overwinning aan onze zijde. Onze katholieke school is vrij en zij is gelijk gesteld met de neutrale. En ziet, nauwelijks zijn wij vrij, nauwelijks kan ons bijzonder onderwijs naar behooren zijn vleugels uitslaan of de resul taten springen aanstonds in het oog. En het zal de liberalen en socialisten wel niet erg vreugdevol stemmen, als zij die resultaten in de volgende cijfers zien afgedrukt. „De examens voor het Mulo-diploma maken den indruk, dat zij zeer ernstig worden ge houden, aldus het „Handelsblad", doch uit het verslag van het afgeloopen jaar blijkt door een voudige berekening iets, dat de aandacht van betrokken personen waard is. Aan de hand van de gegevens uit het Correspondentieblad voor M.U.L.O. berekenen wij de examens als volgt aantal geëx. afgew. in% Neutrale scholen 1929 523 27% Christel, scholen 831 183 22% R.K. scholen 834 136 16% Tot zoover het Handelsblad. (Jit deze cijfers blijkt ten duidelijkste, dat de R.K. scholen het er het best hebben afgebracht en de openbare mulo-scholen het ongunstigste resultaat hebben bereikt. Wij zullen evenmin als bovengenoemd blad ons verdiepen in de oorzaken van dat resultaat, maar toch willen wij wel even opmerken, dat het voortaan nu maar eens uit moet zijn met die praatjes over de ach terlijkheid onzer Roomsche scholen, praatjes, die niet alleen van ongeloovige zijde komen, (dit is nog te begrijpen) maar ook zelfs nog van sommige katholieken. Men moet, als men zijn kinderen naar de neutrale school zendt, toch ook een reden daarvoor kunnen aanvoeren, en één, die het beste klinkt is wel deze „Ik zend mijn kind naar de openbare school, omdat het daar veel beter leert en het onderwijs op de bijzondere Roomsche school zoo achterlijk is." De uitkomsten van het afgeloopen jaar zeg gen het met niet omver te redeneeren cijfers wel anders en daarom is het voor belanghebben den aanbevelenswaardig bovengenoemde stati stiek te bewaren om er ter gelegener tijd gebruik van te kunnen maken. W. Buitenlandsch Nieuws. UIT DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. In den Rijksdag werd gister de machtigings wet zonder veel opwinding in eerste en tweede lezing behandeld. De beslissing zal echter eerst heden vallen, omdat dan, in derde lezing, de wijziging, welke deze wet in de grondwet aan brengt aan de orde komt, ter aanneming waar van een meerderheid van drievierden benoodigd is. Bij de twee bestaande paragrafen van de machtigingswet, zooals die door het nieuwe kabinet werd ingediend, werd thans door een voorstel van de partijen van de burgerlijke arbeidsgemeenschap een derde gevoegd, volgens welke de regeering alvorens tot uitvaardiging van een verordening over tc gaan, vooraf over leg moet plegen met een commissie van vijftien -Rijksdagleden. Dit voorstel was natuurlijk een gevolg van het compromis, dat tusschen de sociaal-democraten en de reg'eeringspartijen werd gesloten. De Duitsch-nationalen hebben verklaard, dat zij tegen de machtigingswet in dezen compro mis-vorm zullen stemmen. Het „waarom" blijkt i it de Duitsch-nationale pers, welke zich ijverig verzet tegen, zooals zij het noemt, „de sjacher- politiek van de regeeringspartijen en de sociaal- oemocraten," waardoor doch dit wordt er natuurlijk niet bij gezegd de kans op ont binding van den Rijksdag verloren gaat. Voor de sociaal-democraten verklaarde de afgevaardigde Scheidemann, dat zijn partij, met het oog op den ernstigen binnen- en buitenland- schen toestand, welke onmiddellijke besluiten vereischt, vóór de machtiginswet zal stemmen, onder voorwaarde echter, dat een commissie van den Rijksdag op dezelfde wijze als de Rijksraad betrokken zal zijn bij de handelingen van de regeering en daaraan zal kunnen medewerken. In eerste en tweede lezing werd de' machti gingswet daarop aangenomen met de stemmen der democraten, Duitsche Volkspartij, de Beier- sche Volkspartij, het Centrum en de sociaal democraten voor, en die van de Duitsch-natio nalen, de Deutsch-Völkischen en. de communisten tegen. Er werd thans gestemd zonder de stemmen te tellen, hetgeen echter wel zal geschieden bij de stemming over de derde lezing. Een dertigtal sociaal-democraten hadden vóór de stemming de zaal verlaten, een kleiner aantal,dan in de frac tie-vergadering tegen het compromis gestemd had. Men verwacht dan ook, dat de machtigings wet heden met groote meerderheid zal worden aangenomen. Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. 20 Nu sloeg mijn ongelukkige oom zijn roode, verdwaasde oogen op, greep koortsachtig mijn kleed en riep met ruwe, gebroken stem Waar om een levende over een doode ondervraagd Ik had een zoon, maar helaas 1 hij is niet meer Ik heb u uwe erfenis ontnomen om er zijne rijk dommen mee te vergrooten de vloek heeft mij Vervolgd, hij in in handen zijner vijanden ge vallen. U verkocht ik om u te verhinderen zijn leven in gevaar te brengen met hem tot het ge loof van den Nazarener te bekeeren, maar on danks al mijne voorzorgen is hij toch zijn aan hanger geworden. Ze zijn tegen hem opge staan en hebben hem gesteenigd, evenals zij uwen vader gesteenigd hebben. Toen ik Raar de plaats der uitvoering ijlde, om zijne Verscheurde overblijfselen te verzamelen, be- leedigden cle beulen mij nog in mijne droefheid, hielden mij tegen en vroegen Zijt gij ook een der hunnen Ik verweet hun hunne wandaad en herinnerde hen aan de vervloeking, uitgespro ken tegen hen, die onschuldig bloed vergieten *daar zij klaagden mij bij de Romeinen aan als v\jand van den keizer. Deze namen mijne rijk- IN HET BEZETTE GEBIED. Het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken publiceerde de navolgende nota „Op oorstel van generaal Degoutte hebben de Fran sche en Belgische regeeringen besloten, van af heden administratieve maatregelen ten gunste der uitgewezen en veroordeelde personen te treffen." Generaal Degoutte is van meening, dat het lijdelijk verzet daadwerkelijk een einde zal ne men, wanneer in de mijnen en fabrieken de arbeid zal zijn hervat en wanneer de overeen komsten met de rijksregeering in zake de ex ploitatie van het spoorwegnet in het Rijnland en l et Roergebied door Berlijn zullen zijn geratifi ceerd en in werking gesteld. In een verdrag, te Mainz geteekend, is de dag van inwerkingtreding dezer overeenkomsten bepaald op 10 December. Met de hergroepeering der militaire macht, met het doel minder in het openbare leven in te grijpen, is reeds een aan vang gemaakt. Deze hergroepeering zal lang zamerhand verder worden doorgevoerd. Naar een V. D.-bericht nog meldt vallen onder de voorgenomen amnestie bijna alle Duitsche ingenieurs, spoorwegarbeiders en andere werk lieden, die werden uitgewezen. Dezen zullen thans mogen terugkeeren en zij, die zich in ge vangenschap bevinden, zullen in vrijheid worden gesteld. Naar verluidt zullen slechts degenen in detentie worden gehouden, die zich aan nict- politieke vergrijpen hebben schuldig gemaakt. BEIEREN. De langverwachte crisis tusschen von Knilling en Von Kalir is thans tot uitbarsting gekomen in dezen vorm, dat voorloopig een gedeeltelijke crisis in het kabinet is ontstaan. De minister van Financiën, dr. Krausneck, is gister afgetreden, op grond van zijn bewering, dat Beieren, door de uitgifte van goudschatkist biljetten een schepping van het regime-Von Kahr den weg naar den chaos is opgegaan. Het gerucht doet thans de ronde, dat nu ook Von Kahr zal aftreden. Evenals bij de Rijksregeering, gaat het ook hier om een machtigingswet, waardoor de Beier- ;che regeering verschillende financieele vol machten van den Landdag zal krijgen. In het Beiersche kabinet behooren Von Knilling en Krausneck tot de Beiersche Volkspartij, welke vóór de machtigingswet in den Rijksdag heeft gestemd, terwijl de overige ministers buiten die partij staan en de machtigingswet niet willen. Het wordt dus in de eerste plaats een strijd tusschen Von Knilling en de overige ministers, in het bijzonder den minister van Binnenlandsche Zaken, dr. Schweyer. RIJNLAND. In de bijeenkomst van het Rijkskabinet werd gister de beraadslaging over de Rijnlandkwestie voortgezet. In overeenstemming met het stand punt der Pruisische staatsregeering kwam de Rijksregeering eveneens tot het besluit, dat de oplossing der Rijnlandkwestie slechts mogelijk is binnen het kader der Rijksgrondwet en der staatsgrondwetten. HET VATICAAN EN RUSLAND. Het Vaticaan spreekt tegen, dat Tsjitsjerin in een nota aan het Vaticaan erkenning de jure zou hebben gevraagd. De erkenning door het Vati caan aldus wordt gemeld zal volgen na erkenning door alle andere mogendheden. dommen in beslag, wierpen mij in de gevangenis en brachten mij eindelijk naar hier om voor Nero te verschijnen. Deze zag spoedig dat ik slechts een ongelukkige cn bedroefde vader was, die door het ongeluk tot misdaad werd aangespoord, en beval dat men mij in vrijheid zou stellen evenwel schonk hij mij niets, waarmede ik in mijn onderhoud kon voorzien of- de terugreis naar Jeruzalem aanvangen en zoo komt het, dat ik sinds verscheidene dagen in deze heidensche stad ronddool zonder onderkomen, zonder mid delen haast stervend van honger, slechts levend van de aalmoezen der slaven. Door elkeen ver acht en verlaten, verberg ik mij des nachts tus schen de puinen der verbrande huizen overal zoek ik rust, maar ik kan ze nergens vinden Waarlijk, de hand des Heeren heeft mij geraakt Het heeft mij nog dikwijls verwonderd, Alda, dat ik dergelijk verhaal zoo bedaard heb kunnen aanhooren ik dacht ook niet aan mij zelve, maar aan den ongelukkige, die voor mijne voeten lag ik vergat al wat hij mij had aangedaan en herin nerde mij slechts, dat hij de broeder mijns vaders en de vader van Azor was. Ik zag niets dan zijne ellende, trachtte hem te troosten cn zeide hem dat er vergiffenis to bekomen was, maar hij luis terde niet. Ik geloof zelfs, dat hij niet begreep, wat ik hem zeide want niettegenstaande al mijne moeite om hem tegen te houden, liep hij huilend heen. Sindsdien heb ik hem niet terug gezien, en nooit heb ik kunnen vernemen wat er van hem geworden is. Waarschijnlijk heeft hij LLOYI) GEORGE OVER NEDERLAND. Lloyd George heeft gisteravond een rede voering gehouden op een liberale vergadering te Bright on. De ex-premier verklaarde o.m. dat het liberalisme over geheel Engeland een tweede jeugd tegemoet gaat. Spreker zeide te hopen, met het oog op de levensbelangen der natie, dat het plan van de Tory-regeering niet verwezen lijkt zal worden. „Elk menschelijk stelsel heeft z'n fouten zeide Lloyd George maar met al zijn fouten heeft het vrijhandelsstelsel van dit land toch maar de rijkste en machtigste natie van Europa gemaakt. De andere landen kunnen onder elkander bedisselen wat zij willen, maal ais de tijd van uitvoering van hun plannen is gekomen dienen zij zich toch tot dit land te richten om onze beslissende meening te ver nemen." Volgens spreker is er geen enkel land in Europa waar zulke- hooge loonen betaald worden als in Engeland. Eén land is er echter in dit wereld deel eindigde spreker waar de loonen eeni- germate de hoogte van de loonen in Engeland benaderen. Dat land is Nederland óók een land waar het vrijhandelsstelsel wordt aangehangen." Als grootste concurrent voor Londen noemde Lloyd George de Nederlandsche haven Rotter dam, eveneens een vrijhandelshaven. AMERIKA EN MEXICO. Het ziet er naar uit, alsof de formeele erken ning van de Mexikaansche regeering door" Ame rika, voor ombepaalden tijd zal moeten worden uitgesteld. Volgens een uit de stad Mexico ontvangen bericht, kon de senaat aldaar zijn goedkeuring niet hechten aan de conventie welke verlede n zomer door den Amerikaanschen vertegenwoor diger aan cle Mexicaansche regeering werd voor gelegd. De senaat ging zonder een besluit te nemen uiteen en zal, als naar gewoonte, niet voor Sep tember van het volgende jaar weder bijeenko men, hoewel de president het recht heeft een buitengewone bijeenkomst te gelasten. DE TANGER-KWESTIE. De reeds gemelde voorwaarden van een waar schijnlijke regeling van den status van Tanger, heeft te Rome een vijandige ontvangst gevonden. Men is van meening, dat het verdrag de rechten van één natie-schendt door aan den Sultan, die een „werktuig van den Franschen vertegen woordiger" genoemd wordt, meer macht te geven. (PALESTINA. De Britsche Hooge Commissaris voor Palesti na, Sir Herbert Samuel, heeft een proclamatie u'tgevaard-gd, waarin de benoenrng van een meuwen Raad van Adv'es word aangekondigd. Deze Raad zal geheel u't regeeringsambtenaren bestaan en wel uit directeuren van de departe menten van Landbouw, Douanen, Onderwijs, Openbaar Welzijn en Openbare Werken, als mede uit eenige secretarissen, ontvangers, den procureur-generaal, commissarissen van politie en den gouverneur van Jeruzalem. DE RAAD VAN DEN VOLKENBOND. De Raad van den Volkenbond zal Maandag voor zijn 27e zitting te Parijs bijeenkomen, onder voorzitterschap van Branting. Aan de orde komen cle regeling van de grens tusschen Polen en Tsjecho-Slowakije, het financieele herstel van Hongarije, verder kwesties betreffende Dantzig, het Saarbekken de minderheden in Litauen en Polen. Voorts moet de Raad beslissen in kwes ties, die in September behandeld zijn, als daar zijn beperking der bewapening, intellectueele samenwerking, de opiumhandel en organisatie op hygiënisch gebied. DE COMMISSIE VAN HERSTEL. Naar gemeld wordt is de G. v. H, gister als gewoonlijk bijeengekomen, doch zij benoemde nog geen vertegenwoordigers voor de geallieerde commissie van deskundigen. Naar verluidt, wachL de C. v. H. op de beslissing van Amerika. het verstand verloren en ik vrees, dat hij op ongelukkige wijze aan zijn einde is gekomen. Wat mij betreft, in den beginne was ik bedroefd als een wezen zonder hoop, maar de Almachtige heeft mij geleerd Azor niet te beweenen, omdat zijn geest de eeuwige waarheid heeft gekend en hij waardig geoordeeld was om de kroon der martelaars te ontvangen. En nu géwaardige God in zijn onbegrensde barmhartigheid de da gen mijner ballingschap te verkorten, opdat ik met hem vereenigd moge worden in het eeuwig geluk, waar ik ten overvloede getroost zal wor den voor mijn lijden in dit aardsche tranendal, dat voorbijgaat als de dag en eindigt als een droom. In den toon, waarop Suzanna haar verhaal eindigde, lag iets plechtigs. Bij het uitspreken der laatste woorden trok .zij Alda aan haar hart en omhelsde haar met innige liefde. Dan een mdere wending aan hare gedachten gevend, zei ze De morgen is aangebroken de vogelen zingen in de keizerlijke hoven en de werkzame bevolking van Rome verspreidt zich ten allen kantkom, Alda, wij moeten ook de taak ver vullen, die ons werd opgelegd, daar wij gelukkig misschien, niet vrij zijn in liet kiezen onzer be zigheden. Wij moeten den tijd, dien wij nog te 'leven hebben, doorbrengen in den dienst onzer meesteres. Beiden knielden, om van den almachtige'! God den zegen over hunne werkzaamheden af te smeeken. Nauwelijks hadden zij hun morgen- ALLERLEI. Uit Constanlinopel De Groote Vergadering te Angora decreteerde als salaris voor Moestafa Knmal als president der republiek een bedrag van 7000 Turksche Ponden alsmede 5000 T. bonden aan emolumenten. In het geheel ont vangt Moestafa Kemal dus 12000 T. Ponden per maand, hetgeen uitkomt op circa 18000 Pond Sterling per jaar. Uit Berlijn De vroegere' president van den Vrijstaat Brunswijk, August Merges, werd gister gearresteerd onder verdenking van heling, inbraak en diefstal. De vroegere volkscommissaris voor Volks gebed geëindigd, of daar verscheen Narda, .die hen in gramschap ontstoken, begon te bekijven, omdat zij zoolang op het balcon gebleven waren, in plaats van in de benedenvertrekken bij hare gezellinnen te gaan. Alda wilde heftig tegen haar uitvliegen, toen Suzanna met hare gewone zachtheid zeide Ik bid u om verontschuldiging. Narda daar ik een slechten nacht gehad heb, zijn wij hier wat versche lucht komen scheppen en hebben niet gemerkt, dat de tijd zoo ras voorbijgevlogen is. In het vervolg zult gij u over ons niet meer te beklagen hebben. Dit antwoord ontnam aan Narda alle misnoegd heid. De twee vriendinnen waren reeds op weg naar het aangeduide werk, toen Narda hen ach terna riep, dat hare meesteres dezen en den volgenden dag op haar buitenverblijf te Tusculum g ng doorbrengen en dat Alda mede moest gaan. Zij vergt toch niet, dat ik mijne vrien din alleen late zeide Alda, hare armen om Suzanna's veemagerde leden slaande. Ik zeg u, dat gij door onze edele dame Lelia uitgekozen zijt als een der slavinnen, die de eer genieten haar op hare reis naar Tusculum te vergezellen, antwoordde Narda. Zij denkt, dat fcuzanna te ongesteld is om mee te gaan anders verkoos zij hare diensten boven de uwe dat kan ik u verzekeren. Lelia heeft keus genoeg tusschen de an dere slavinnen, ik ga niet mee naar Tusculum, zei Alda op vasten toon. (Wordt vervolgd] - NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1