Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. liciteit mijner practiscli-politieke richting", hand haaft den titel „Katholieke Staatkunde," her innert aan een niet gepubliceerde „uitgebreide schriftelijke en mondelinge onderhandeling, ge voerd tusschen Mgr. Diepen" en hem en welke hij voor een ieder ter inzage houdt bij zich tehuis, stelt Mgr. Diepen „in gebreke", beschuldigt Mgr. Cahier in zake het aanstellen van een censor voor dr. Verviers' Weekblad te hebben gehandeld „in strijd met de kerkelijke wet", klaagt den van Mgr. Diepen verkregen censor aan van het „neerschrijven van een stortvloed uitermate oppervlakkige en ongefundeerde op merkingen in de ruimte en van beleedigende invecLeven aan mijn adres," zoodat de redac teur van „Katholieke Staatk." aan Mgr. Diepen berichtte, „met dezen man, voor wiens oordeel ik enkel minachting koester, gcenerlei relatie" te wenschen, enz. enz. Zelft beticht dr. Verviers Mgr. Diepen, dat deze „tegenover mij zijn woord niet gestand gedaan en mij misleid heeft," daar Z. D. H. „de censuur scheen te beschouwen als een geëigend middel, oin met een schijn van recht de katholiciteit van het blad verdacht te maken, waartoe hij den wil reeds a priori had," terwijl hij „de kerkelijke censuur verkrachtte, bespottelijk maakte en misbruikte, om partijbelangen te dienen en daarmee vooroordeelen te beschermen tegen de betere katholieke opvatting" en bovendien „ten aanzien van de katholieke gezagsleer in dwaling verkeerde." De geest, die dr. Verviers bezielt, is nu open baar geworden. Wie thans nog zijn leidirg als een katholieke volgt, heeft het slechts aan zich zelf te wijten, zoo hij eindigt als een twist zoeker. („Tijd.") Rijnvaart. Als afgevaardigden voor Nederland in de conferentie van deskundigen in Rijnvaartaan gelegenheden, welke 10 dezer te Straatsburg zal bijeenkomen, zullen dezer dagen daarheen ver trekken de heeren mr. G. van Slooten Azn., raadsheer in bet gerechtshof te 's-Gravenhage L. Meyers, referendaris aan het departement van financiën, en A. van Driel, scheepsbouwkundig ingenieur bij de scheepvaartinspectie. Hulp aan Duitscliland. De directie der Fransch-Hollandsche OlL- fabrieken Calvé-Delft heeft, aan het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis bericht, dat ze voor de door het Nederlandsche Roode Kruis te Berlijn, Essen en andere plaatsen te openen keukens, gedurende de wintermaanden (Decem ber tot en met April) maandelijks plantenvet ter waarde van f 1000 beschikbaar stelt. Over dit geraffineerde cocosvet kan door het Nederland sche Roode Kruis in Duitschland beschikt wor den. De spoorwegraad. De onlangs door den minister van waterstaat in het leven geroepen spoorwegraad zal op 13 dezer zijn eerste vergadering houden, te 's-Gra venhage. Carncgicstichting. In de plaats van mr. W. I. Doude van Troost wijk, die zijn ontslag heeft genomen als lid, benoemd door den raad van beheer van het Permanente Hof van Arbitrage en het bestuur der Carregiestichting, is als zoodanig benoemd jhr. mr. L. van Bronkhorst Sandberg, lid van den Raad van State. Bijzondere postzegels. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis, dat het in het voornemen ligt gedu rende eenige tijd aan de kantoren der posterijen voor het publiek bijzondere postzegels ver krijgbaar te stellen, welke zullen worden verkocht met een nad ;r te bepalen bijslag boven de fran- keerwaarde en waarvan de opbrengst, na aftrek van die frankeerwaarde, en de andere kosten, uit de uitgifte voortvloeiende, zal worden ge bruikt tot steun aan nationale vereenigingen, welke een menschlievend doel nastreven. Vereenigingen, als boven aangeduid, wJke meenen voor steun in deze in aanmerking te komen, gelieven daartoe vóór 16 December a.s. een schriftelijk verzoek in te dienen bij den mi nister van binnenlandsche zaken en landbouw. AntwerpenRotterdam. Onder dit opschrift bevat liet weekblad „Vlaanderen" volgend artikel, dat weer eens duidelijk toont, hoe de Belgische (Antwerpsche) politiek Nederland en zichzelf te kort doet Dat het antagonisme Antwerpen-Rotterdam door de toestanden in het Roergebied geschapen sterker zou naar voien treden, was te verwach ten, maar dat een medewerker van „De Schelde" olie op het vuur zou gieten met de bewering, „dat voor de Scheldehaven hét oogenblik nu gunstig is om toe te slaan en zich voor goed van de meerderheid boven Rotterdam te verzekeren, nu de Fransch-Belgische verkeersmaatregelen Antwerpen kunnen bevoordeelen, en de tijd gekomen is om het rechtstreeksche kanaal naar den Rijn te vorderen" dat zit ons als Vlaamsche nationalisten toch dwars.' De Scheldestatus zooals hij in het tractaat van Munster in 1648 werd vastgelegd was zeer noodlottig voor Ant werpen, maar wat kon men in dien tijd, waar het nationaal gevoel zich nog uit het middeleeuwsch egoïsme ontzwachtelen moest, anders verwach ten Pe jonge Republiek was eerst en vooral op zelfbehoud, en zelfversterking bedacht. Indien de Zuidelijke Provinciën voor dc Unie waren be waard gebleven, zou het probleem een heel ander uitzicht hebben gekregen. Toen in 1813 bet Zuiden inet liet Noorden weer vereenk'd werd, is de grond gelegd voor Antwerpens ont wikkeling en welvaart, en onder het Hollandsch Bewind vinden wij dat vijandig antagonisme niet tusschen Antwerpen en Rotterdam, dat alleen de Belgische Staat heeft geschapen. Be grijpelijk is het, dat elk land het voor zijn haven opneemt, maar als Groot-Nederlanders keuren wij het ten zeerste af, dat Vlamingen opstaan om trouwens voor Vlaanderen gevaarvolle politieke toestanden uit te buiten om Rotterdam neer te halen Laat tusschen mededingende havens de eerlijke concurrentie en de economische factoren in hun onbelemmerde speling beslissen aan wie ten slotte de voorrang toekomt. Elke andere oplossing berust op drijfzand en heeft slechts een tijdelijk karakter. Maar gelooft de geachte mede werker van „De Schelde" dat Antwerpen door de Franschen werkelijk bevoordeeld zal worden Indien de Franschen in hun machtspolitiek in de Roer mogen slagen, zal niet alleen Rotterdam, maar op een gegeven oogenblik ook Antwerpen er-onder te lijden hebben. Op den kreet „Ant werpen boven volgt „Duinkerke en Havre boven Laten wij dat niet vergeten 1 Uit dat artikel in „De Schelde" blijkt weer eens te meer hoe verderfelijk de staatkunde in 1830 heeft gewerkt, toen zij den Staat België schiap, en leden van denzelfden stam door be- langen-conflicten tegen elkaar in het harnas gejaagd werden. Ook hierin kan alleen een Vlaamsch nationale oplossing van het Belgische vraagstuk verbetering brengen. Hoeveel mooier zou het niet zijn, indien Rijn, Maas en Schelde, naar het ethnologisch gebied hunner monding, alle drie Nederlandsche stroo men waren, en de toren van Amsterdam, Rotter dam en Antwerpen elkaar konden begroeten als zinnebeelden eener eendrachtige bevolking, wer kend en scheppend op Groot-Nederlandschen grondslag, tot heil en zegen van heel den Neder landsche stam. Holland heeft een sterk Vlaanderen noodig als bolwerk, maar Vlaanderen weer een krachtig Nederland als ruggesteun. Houden wij, Vlaam sche Nationalisten, dit altijd in het oog. Nederland heeft door de Roerbezetting on eindig veel te lijden. Tijdens den oorlog heeft het ons gastvrij en mild ontvangen. Geen enkel stambewust Vlaming mag ooit een hand uit steken om het lijden van Nederland te vergroo- ten. Dat dit de geachte medewerker van „De Schelde" niet heeft ingezien, doet ons leed." Werkelijk, het is te erg envers soi Dat envers soi (tegen zich zelf) is een aardige zinspeling op Anversois (Antwerpsch). Het kamerlid Juten. De toestand van het Tweede Kamerlid, den heer W. Juten, is veel verbeterd en bijna nor maal. Hij zal eenigen tijd rust moeten nemen. Het Leidsche ziekenhuis. De Ministers de Visser en Colijn zijn giste renmiddag bij hun bezoek aan Leiden op het station ontvangen door den voorzitter der me dische faculteit, prof. P. Th. L. Kan en wa ren ook vergezeld van den chef der afd. Hoo- ger Onderwijs van het dep. van Onderwijs mr. van Beeck Calkoen. Eerst hebben ze het oude academische ziekenhuis bezocht en kwa men tot de conclusie, dat de toestand daar on houdbaar is. Vervolgens hebben ze het com plex gebouwen van het nieuwe ziekenhuis be zocht en uit hun uitlatingen kan worden ge concludeerd, dat de gedeeltelijke gereedmaking en ingebruikneming van dit complex nu kun nen worden tegemoet gezien. Dit zal geleidelijk geschieden en geleidelijk zullen de afdeelingen uit het oude naar het nieuwe academische ziekenhuis verplaatst wor den. Aan de beraadslagingen met de ministers hebben deelgenomen prof. Kan, de secretaris der medische faculteit, prof. P. C. T. v. d. Hoeven en de directeui van het nieuwe zieken huis dr. J. W. Wicherink. Carncgicstichting. Gistermiddag is m het Vredespaleis een buitengewoone bijeenkomst gehouden van het bestuur der Garnegiestichting ter gelegenheid van de plaatsing, in de bestuurskamer, van het ten verzoeke van de stichting door Antoon van Welië geschilderde portret van den afgetreden voorzitting, jhr. mr. A. P. C. van Karrebeek. Pest. De minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft de Canarische eilanden besmet verklaard wegens pest, daar deze ziekte voorkomt te Las Palmas. Raad van beroep. Door Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland is tot plaatsvervangend lid-werk man van den raad van beroep benoemd de heer D. Wuyster, te Rotterdam, zulks ter voorzie ning in de vacature, onstaan door het overlij den van den heer C. van Ilartingsveld. Centraal Bureau K. S. A. De 'Stichting tot steun aan het Centraal Bureau der Kath, Sociale Actie, die voornemens is bin nen korten tijd een loterij te houden tot steun aan genoemd Bureau, heeft een teekening door den heer Antoon Molkenboer doen ontwerpen. De teekenaar was zoo vriendelijk ons omtrent deze teekening het navolgende mede te deelen Een affiche is een reclame, moet de aandacht trekken.Nu zijn onze schuttingen zóó overplakt met fel-roode, fel-blauwe en andere éclatante tinten, dat dit niet te overtroeven is. Daarom zochten wij een oplossing juist in tegengestelden zin een ijl, fijngetint plakkaat, waarvan de mysterieuze vaagheid, door zijn ongewoonheid, de starende, vragende oogen zal doen opvallen. Lijkt wellicht de uitbeelding onbegrijpelijk in het eerste gezicht, bij nader beschouwing geeft het duidelijk een illustratie eener loterij het leven is het eeuwig Raadsel (de Sphinx), daar doorheen loopt de groenende levensbaan de jacht naar het geluk een duizendkoppige menig te ijlend achter vrouwe Fortuna, die wegsnelt Iocze zeepbellen zaaiend Schriftelijke vragen. Door den heer W. Gollé zijn als lid van den Gemeenteraad, den Burgemeester de navolgende vragen gesteld 1. Of er bij de verleening van subsidie aan de glasfabriek „de Schie"van gemeentewege voor waarden zijn gesteld, betrekking hebbende op het plaatsen van werkkrachten 2. Zoo ja, welke voorwaarden dan zijn ge steld 3. Is het B. en W. bekend dat bij het in werking brengen van den tweeden oven aan die fabriek op Maandag 5 November j 1. in strijd met artikel 2 der verordening op de Arbeidsbeurs en met artikel 4 der instructie voer den Directeur dezer instelling, door dezen ge meente-ambtenaar pressie is uitgeoefend op den vertegenwoordiger van genoemden fabriek 4. Zoo ja, is dit geschied in opdracht van het gemeente-bestuur, op grond van welke overweging dan 5. Zoo neen, dat denken B. en W. als gehan deld is in strijd met de bedoeling, neergelegd in artikel 1 van meergenoemde verordening ten opzichte van deze handelwijze te doen 6. Wat is de reden, dat dit vraagstuk van werkverruiming niet is besproken in de daarvoor door den Raad aangewezen commissie voor werkloozenzorg. Subsidie R.K. Leeszaal. Op voorstel van wethouder van Velzen werd hedenmiddag in den Raad besloten de subsidie regeling voor de R.K. Leeszaal te behandelen bij de begrooting 1924, wanneer daar de Algemeene Leeszaal in bespreking komt. Kamer van Koophandel. Wij verwijzen belanghebbenden naar de an nonce, waarin de K. v. K., een vergadering met een belangrijke agenda aankondigt. R.K. Openbare Leeszaal. Onze Leeszaal mag zich in een bemoedigènde belangstelling verheugen. Het aantal vaste be zoekers wordt steeds grooter terwijl debihliotheck gezien de omvangrijke uitleening,waarlijk in een behoefte voorziet. Alleen in de laatste helft van November werden er niet minder dan 1174 boeken uitgegeven. Inderdaad mooie resultaten, die voor de toe komst 'n belofte inhouden,die zeker in vervulling zal gaan, wanneer alle katholieken hun steun geven aan deze inrichting, in die mate als zij voor onze samenleving waarde heeft. De broodprijzen. Naar aanleiding van den brief door Bakkers patroons en Coop. D.E.S. aan B. en W. gezonden, wordt ons medegedeeld dat prof. Volmer, hoog leeraar in de bedrijfsleer aan de Technische Hoo- geschool te Delft en de Handels Hoogeschool te Rotterdam gisteren zijn onderzoek omtrent den broodprijs is aangevangen. Het antwoord op het schrijven aan B. en W. op hun brief van 5 Dec. volgt tegelijk met het uitgebrachte rapport. „Ons genoegen." In een gisteravond daartoe gehouden verga dering is na eenige bespreking opgericht „De eerste Schiedamsche kanarie-vereeniging „Ons Genoegen" met aanvankelijk een 18tal leden. Het voorloopig secretariaat is voor hen, die nadere inlichtingen verlangen of als lid tot de vereeniging wenschen toe te treden, M. den LIeid, Broersvest 125. Als vereenigingslokaal is aangewezen de boven zaal van het Café „Nationaal", in de Boter- straat. Een geweigerde vergunning. Voor den Raad van State, afdeeling voor de Geschillen van Bestuur is gister behandeld het beroep van P. C. Slieker alhier tegen het besluit van B.en W. waarhij hem vergunning is gewei gerd tot uitbreiding van de inrichting tot het rooken en bereiden van vleeschwaren in het pand aan de Lange Haven 8 met een slachtplaats van varkens. Het bestreden besluit steunt op de overwe ging dat een vroeger verzoek is geweigerd op grond van bezwaren, die niet zijn komen te ver vallen B. en W. verwachten dat de inrichting hinder van ernstigen aard zal opleveren, waar aan niet is tegemoet te komen door het opleg gen van voorwaarden. Appellant bestrijdt dit de slachtplaats is noodig, omdat er geen ge meentelijk abattoir is, waartegen B. en W. aanvoeren dat plannen tot het oprichten daar van reeds bestaan De hoofdingenieur van Ged. Staten adviseerde tot verwerping van beroep de directeur-generaal van den arbeid meent, dat de vergunning onder een drietal voorwaar den kan worden verleend. In de zitting werd de zaak nader toegelicht. Appellant voerde aan, dat eigen belang hem dwong te zorgen dat er in den winkel geen last zou komen van vliegen of stank. De beslissing volgt later. Vermist. Sedert 15 November wordt te Delft vermist de 26-jarige arbeider P. de Floos. Zijn signale ment luidtblond haar, bruine oogen, opvallend klein van gestalte. Men vermoedt dat hem een ongeluk is over komen. De commissaris van politie te Delft, verzoekt inlichtingen omtrent genoemd persoon, ofindien zijn lijk gevonden wordt, telegrafisch bericht. Ten nadeelevanW. B., assuradeur Groote Markt, is gistermiddag drie uur een rijwiel gestolen, dat de eigenaar voor de distilleerderij Bilbao had neergezet. Gisteravond zes uur kwam de 83-jarige B. C., verpleegde in het St.Jacobsgast- huis, op de L. Nieuwstraat te vallen.De oude man die zich nogal bezeerd had, werd binnengedragen bij dr. Hoogendijk, die hem geneeskundige hulp verleende. Met de politie-brancard is hij daarna naar het gesticht vervoerd. UIT ROTTERDAM. De weg Rotterdam - Overschie. Er begint langzamerhand schot te komen in de verbetering van den weg RotterdamOver schie. De dorpsstraat heeft met den eg tot aan de Doenkade reeds haar bestrating, met graniet- keien en haar fietspad daarlangs gekregen, en aan de andere zijde is men gereed tot aan den Hoornweg. Dezer dagen is voor het overige ge deelte de laatste bezending keien gearriveerd, zoodat als het weer niet al te zeer tegenloopt, ongeveer half Januari de straatweg, die zoo'n slechte reputatie had, kan beschouwd worden als gei eed te zijn. In verband met plannen tot afschaffing van den tol heeft Overschie een voorstel in overwegng gegeven tot verdeeling van het onderhoud van den weg RotterdamOverschie over Rotterdam Overschie en het Rijk. Op den Mathenesserdijk moest een chauffeur van een vrachtauto uitwijken voor twee voet gangers en reed daarom het trottoir op, ten gevol ge waarvan de auto van enn dijk kantelde. Het gevaarte werd met behulp van een auto takel met veel moeite weer op den beganen grond gebracht. De materieele schade is vrij groot. Op den Schiedijk raakte gister een autobus van den dienst RotterdamDelft in brand, door dat de benzineleiding was afgesmolten. De chauf feur stopte onmiddellijk, zoodat de 6 inzittenden ijlings de bus konden verlaten. Zij kwamen met den schrik vrij, doch de 20-jarige mej. C. W. K. geraakte in de Schie. Door een voorbijganger werd zij gered. Met behulp van de passagiers wist men het vuur te blusschen. De schade is vrij groot. Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Vrijdag 7 Dcc. 1923, des nam. 2 uur. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig zijn 26 leden. Afwezig met kennisgeving de heer Slavenburg' Goedgekeurd worden de notulen van de ver gadering van 19 October j.l. en voor vaststelling verdaagd die van 16 November. De Voorzitter doet mededeeling van de goedkeuring door Ged. Staten van eenige raads besluiten. Ingekomen stukken Van B. en W. voorstel om aan den heer J. A. Vink, onderwijzer aan school FI overeenkomstig zijn verzoek, eervol ontslag als zoodanig te ver- leenen en zulks met ingang van een nader te bepalen datum. Idem om aan mej. M. C. Drooglever Fortuyn, reserve-onderwijzeres eervol ontslag te verleenen mede met ingang van nader te bepalen datum. Voor br iden wordt het ontslag eervol verleend. Idem voorstel om, ten behoeve van den aanleg van een Begraafplaats, 6.66 II.A. grond van hetGrondbedrijf over te nemen en den prijs daar van te bepalen op 2.65 p. M2. of 176.490. Wordt behandeld bij punt 12 der agenda. Bericht van Mevr. G. OdéBoekholt en van den heer A. Blijdorp, dat beiden hun benoeming tot lid van de Commissie van Toezicht o.h. Lager Onderwijs aannemen. Kennisgeving. Van den heer C. de Bode, onderwijzer aan de school voor Buitengewoon Lager Onderwijs verzoek hem met ingang van 1 Maart 1924 ont slag uit zijn betrekking te verleenen. In handen van B. en W. om advies. Van het Nederl. Olympisch comité te 's-Gra venhage adres waarin wordt verzocht een bij drage van 100.te verleenen ten einde het mogelijk te maken, dat Nederland op de Olym pische spelen te Parijs in 1924 op waardige wijze kan worden vertegenwoordigd. In handen van B. en W. om advies. Van de Schiedamsche Verhuurdersvereeni- ging adres, waarin wordt verzocht het voorstel tot verhooging van den waterprijs niet aan te nemen, of zoo aanneming onvermijdelijk is, vooraf een regeling te zullen treffen, dat de verhooging ten laste komt van den verbruiker. Hierop zal gelet worden bij de behandeling van punt 9 van de agenda. Van het personeel van den Gemeentelijken Handelsavondcursus adres houdende verzoek om de regeling van het verhaal van bijdragen voor pensioen ten aanzien van personeel ver bonden bij het Openbaar onderwijs in de ge meente Schiedam niet goed te keuren. Hier op zal gelet worden bij de behandeling van punt 6 der agenda. Van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs schrijven waarin geprotesteerd wordt tegen het feit, dat niet haar advies gevraagd is omtrent het voorstel tot opheffing van het in stituut van Reserve-onderwijzers en wordt ver zocht in deze zaak geen besluit te nemen, al vorens het advies der voornoemde Commissie is gevraagd. Dit wordt behandeld bij punt 4 der agenda. Zitting daurl voort). Het ongeluk te IJmuiden. Een duiker van Bureau Wijsmuller is thans bezig ifl de gezonken sleepboot Junior te zoeken naar het lijk van den vermisten machinist. Naar we ver nemen zal getracht worden met behulp van drij»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2