VERGADERING Prijzen van Manufac turen zijn veel hoo- ger, koopt bij wij zijn niet hoogd. - - ons, ver- Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas. rü-aiDA iram Vende bokken het gezonken vaartuig zoo spoedig mogelijk uit het vaarwater te verwijderen. Hoogst waarschijnlijk heeft de Junior niet veel schade, daar vermoed wordt, dat het vaartuig dadelijk gekenterd is. Het duiker-onderzoek zal dit echter wel uitmaken. Aan de rol. Het voorbeeld van Jan Vet vindt navolging. Die arme Jan is op het oogenblik nog bezig in zijn eentje een ton door Europa te rollen (volgens de laatste berichten rolt-ie t ding ergens tegen de Ardennen op.) Waarom deze bezigheid niet wat gezelliger gemaakt, hebben eenige jongelui gedacht. En zij besloten met zijn vieren aan de rol te gaan. Het zijn Francois Hendrikx en Gérard Valen- tijn uit Venlo, Frans v.d. Velden uit Delft en Jacques Ellewoud uit Breda. De Zuid-Holland- sche Bierbrouwerij verschafte hun een biervat van 36 H.L., waaraan natumlijk de reclcma niet ontbreekt en waarop, vertelden de heeren, plaats is voor nog meer reclame. De Z.H.B. zorgde bovendien, dat dit vat, dat getrokken zal wor den, zoo ingericht is, dat de bagage er op ver voerd kan worden. Nog voor Januari zal de reis beginnen. Alle plaatsen in Nederland, die meer dan 10.000 inwoners hebben, zullen worden aangedaan. Het plan bestaat om dan naar Engeland over te steken, en verder naar Zweden, Noorwegen en Denemarken. Als de heeren het zoover willen brengen, zullen ze in Enbeland de plaatsen be neden de 100.000 inwoners toch wel moeten overslaan. Blonde Emma en haar beende. Ze zag er volgens de „Lokal Anzeiger uit, of ze geen tien kon tellen, de blonde, trouwhartig-ldjkende EmmaBusch, die. met haar zwager, een monteur, en een koopman, Neumann geheeten, voor een der Berlijnsche rechtbanken terechtstond. Een toch had ze de hand gehad in twee groote inbraken en drukte nog veel meer op haar geweten. Emma Busch en haar man, zoomede de medeplichtigen, zijn in werkelijkheid sluwe rakkers. Ziehier wat ze uithaalden. Ze gin gen zoo van tijd tot tijd naar grootep rovin- ciesteden, als b.v. Breslau, huurden daai voor den schijn dienstmeisjes, maakten zich van de legitimatiepapieren dier meisjes meester, en met behulpt daarvan wist de blonde Emma dan betrekkingen" te krijgen. Zelfs in de beste families. De beste diensten waren die, waar eventueel het meeste te halen zou zijn. En daarvan maakte de bende gretig gebruik. Met. welwillende medewerking van blonde Emma was haar „volk" weldra van al wat het aan waarde had beroofd. Tot zelfs de ongelukkige figuranties, de meisjes uit Breslau, Jena Stet tin, enz. werden geplunderd. Met haar papie ren toch bemachtigde de bende de koffers die al haar hebben en houden bevatten en die tijdelijk op het station waren gebleven. Wat gestolen is, is waarlijk niet met een paar woorden te zeggen. Bij een Joodsche danro die argeloos naar de kerk was gegaan, werden op Zaterdagmorgen biillarten, horloges, kostbare oude doekspelden, costumes, japonnen, kant werk e.d. weggehaald. Uren moesten, er noodig geweest zijn, om diefstallen te plegen, als plaats vonden in sommige voorsteden van Berlijn, waar tot zelfs de piano, de gramafoon, ja een heel slaapkamerameublement werden „verhuisd. De bende is er nog vrij goed afgekomen 31/2 jaar voor de blonde Emma, 11/2 jaar voor haar zwager, en 9 maanden voor Neumann. Emma's man heeft men maar laten loopen hij is long lijder en ten doode opgeschreven zelfs de zitting had hij niet kunnen bijwonen. F De edelachtbare. Te Winschoten is gisteravond na verhoor door de justitie in voor- loopigc hechtenis gesteld terzake van verduiste ring van gelden het sociaal-democratische-ge meenteraadslid H. B. Jb.zn. uit Nieuwolda. M ij n ramp in S i 1 e z i Naar de „Ober- scldesisce Kuhrier" uit Rybnik verneemt, is in de mijnschacht „Fcldmarschail Blüchcr" een groote steenmassa omlaag gestort met het ge volg, dat de liftplatformen bij de verschillende gangen werden stukgeslagen. Tot dusverre heeft men reeds twee dooden en drie ernstig gewonden naar boven gebracht. Laatste Berichten. Een groote zending vogels. Er heeft gister te Londen een inscheping op groote schaal van vogels plaats gevonden. Duizend kanaries en twee duizend Afrikaansche, Indische en Australische vogels vertrokken met de „Ada- nia" van Southampton naar New York. Iedere vogel is in een afzonderlijke kooi opgesloten en een groot scheepscompartiment is ingericht tot volière. Drie oppassers maken de reis mee om voor de vogels te zorgen. Ge durende de reis zal door de kleine diertjes niet minder dan 4000 pond voedsel verbruikt worden. Het mecrendeel dezer vogels is uit Duitscb- land afkomstig. G r u w e 1 ij k e misdaad. Een paar da gen geleden werd te Puers (België) het lijk van een 11-jarig meisje uit een doopt opgehaald. Bij onderzoek bleek, dat het meisje door den 19- jangen Id. D., van Nederlandschen oorsprong, na niet nader te noemen handelingen, in een sloot was geworpen. Dit was door twee dorpe lingen gezien. Hij is met de dorpelingen in kwes tie geconfronteerd en door dezen beslist her kend. Verdere verzwarende omstandigheden zijn nog, dat verschillende voorwerpen in het bezit van D., die alle schuld ontkent, werden gevon den, welke aan het meisje toebehoorden. De Bruss. redacteur van de „Msbd." was gisteren op het station van Puers toevallig ge tuige van het overbrengen van D. naar Meche- len. D. is een opgeschoten jongen met donker uiterlijk. Hij werd door twee gendarmen bege leid en door een woedende menigte achtervolgd, die D. de hem toegeschreven misdaad verweet. Het parket van Mechelen is druk met het onder zoek bezig. Onge|l ukken. Gisternacht zijn bij het laden van een kameroven bij de gasfabriek te Enkhuizen twee bouten van een kolenwagen gebroken, waarop 1500 k.g. kolen waren geladen. De wagen viel om, en de 53-jarige stoker E. K. kreeg de kolen op het lichaam. Onmiddellijk stelde men pogingen in het werk, den man te bevrijden. Een dokter kon slechts den dood vaststellen. Te Nijswiller kwam J. de L. uit Wylre met zijn auto aan terwijl KI. uit Lenders den rijksweg langzaam passeerde. Niettegenstaande de L. een signaal gaf, ging de man zijn gang en had het ongeluk bij 't tweede signaal verkeerd uit te wijken, zoodat hij voor den auto kwam en op de plaats dood bleef. Een zure grap. Naar de „Zuid-Willems vaart" uit volkomen betrouwbare bron verneemt, is den heer dr. Verviers door den Kabinetsfor mateur jhr. Beelaerts van Blokland een minis ter-portefeuille aangeboden in het nieuw te vormen Kabinet. Dr. Verviers heeft echter ge weigerd een portefeuille te aanvaarden, zoolang het parlement in Nederland nog bestaat. Sommige bladen nemen bovenstaand be richt over, alsof het van ernstigen aard waren. Zij begrijpen niet, dat lieden, die geen vrienden van dr. Verviers zijn, zich te zfjnen koste een zure grap hebben veroorloofd. Nieuwe overstroom ing in Italië boor de aanhoudende regens is clc rivier de Arno onrustbarend gestegen. Verschillende dor pen zijn overstroomd. Door het buiten de oe vers treden van de Arno is de muur, die de Gari- baldibrug beschermt, doorgebroken, waardoor de verbinding met de plaatsen in de vallei is ver broken. Een groot gebied is overstroomd. Weerbericht. Verwachting: Aanvankelijk matige la ter toenemende Z.Ö. lot Z.W. wind, half tot. zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk sneeuw- of regenbuien, aanvankelijk temperatuur om het vriespunt, later zachter Staatstoezicht. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is omtrent verandering of beperking van den dienst van het staatstoezicht op de volksge zondheid nog niet beslist. Uit den aard der zaak blijft deze kwestie om den minister-crisis hangen de Gepakt. De Rottordamsche politie heeft te Gouda ze keren B. gearresteerd, die ten nadeele van een eenige banken 320.000 had verduisterd. Ongeluk op een overweg. Men meldt ons uit Zwolle. Gisteravond heeft een ernstig ongeluk plaats gehad op de spoorlijn Neede-Heïlendoorn en wel tussehen Nijverdal en Rijssen. Toen een trein uit de buurtschap Zund te Wierden arriveerde, bevond zich op den over weg een woonwagen deze werd geheel verbrij zeld. Van de inzittenden kreeg een vrouw een hersenschudding, een tweede vrouw ernstige wonden aan het hoofd terwijl een oude vrouw een rib brak, en een kind van 9 maanden ernstige kwetsuren opliep. De gewonden werden naar de R.K. Ziekenverpleging te Zwolle overgebracht WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. België Weenen Kopenhagi n S.ockholm 6 Dec. 7 Dec. 11.49'/, f H.46' 8 - 0.56* - 0.561/,,* - 14 25 - 14 05 - 12 27 - 12.KP/2 - - 45.75 - 45 82 72 - 0.00s/8 - 0.00s,8 - 46 90 - 46 85 - 68 90 - 69.127, -39 30 - 39 20 - 2 62 - 2.637, - 34 321/2 -34 25 - 11.42I/2 - 11.387, School te Bethlehem. Te Bethlehem werd onder leiding van den Engelschen Katho lieken Vrouwenbond een katholieke openbare school geopend, de eerste der serie, die deze bond in Palestina denkt te stichten Z. Em. Kardinaal Bourne zal het volgend jaar de school komen inwijden. De koning der dranksmokke laars gepakt. Te New-York werd door de overheid een broeinest van dranksmokkelaars ontdekt. Tegen de verwachting in veroordeelde gisteren de jury 11 personen wegens verschil lende overtredingen tegen de drankwet, welke veroordeeling veel opzien baarde, daar tot nu toe de ambtenaren van de justitie het zeer moeilijk vonden, overtreders te doen straffen, omdat deze op heeterdaad moeten worden betrapt, aldus meldt de „Tel." via de „Times." Tot de beklaagden behoorde Kessler die be kend staat als de koning dei dranksmokkelaars. Zijn vermogen wordt geraamd tussehen vijf en tien millioen dollar. Tot dusverre heeft hij nog steeds tussehen de mazen van het net weten door te snappen. Men verwacht, dat de veroordeeling zal leiden tot andere vervolgingen en de uitroeiing van de goed georganiseerde bende, die tot nu toe den handel in verboden dranken voerde. De bende, waarvan 22 leden worden vervolgd, wist uit een officieel magazijn een hoeveelheid van 4900 kisten Schotsche whiskey en 1295 kisten cham pagne te ontvreemden. Van de bovenvermelde 11 beklaagden werden er zes schuldig verklaard aan drie vergrijpen tegen de prohilutiewet, waarop een straf staat van ten hoogste zes jaar gevangenisstraf en een boete van 2000 dollar. De Katholieken en de Gemeem- teraadsverklezingen in Enge land. De jongste gemeenteraadsverkiezingen in Engeland hebben aangetoond, aldus Kipa, dat de Katholieken, ofschoon ze geen politieke organisatie vormen, een groote factor in het openbare leven zijn. Zoowel de Katholieke als de Angelikaansche priesters kunnen van rechts wege niet aan het politieke leven van het land deelnemen, doch men vindt vele geestelijken, die bij gemeenteraadsverkiezingen worden ge kozen. Bij de jongste gemeenteraadsverkiezin gen zijn zeer veel Katholieke candidaten voor het stadsbestuur gekozen, vooral in de industrie steden, waar een groote Katholieke bevolking is. De smok keiaffaire te H a m -b u r g Met betrekking tot de te Hamburg ontdekte smokkelzaak wordt nog gemeld, dat de leider der smokkelbende, een zekere Karl Gumpel, reeds ongeveer vier weken onder arrest wordt gehouden. Bejalve Gumpel werden nog 64 smok kelaars in arrest gesteld. Het grootste deel is evenwel weer vrijgelaten. Het staat thans vast, dat de smokkelarij reeds twee jaar geleden begonnen is met het smokkel- van cocaine en aspirine. De smokkelwaren werden op visschersschepen vervoerd via de eilanden Borkum en Langeroog of de havens Emden en Nordeich. De verscheping geschiedde langs Nederlandsche waterwegen. Het complot werd op toevallige wijze ont dekt, doordat een visschersboot nabij Bremen strandde. Dit vaartuig had een groote hoeveel heid chemicaliën aan boord, waaronder vijftig kilo cocaine. De smokkelaars hadden de be schikking over ongeveer honderd visschers- vaartuigen. De waarde der gesmokkelde chemicaliën, verfstoffen enz. word tgeschat op vijftig millioen goudmark, waarvan dc Duitsche staat twaalf millioen goudmark aan douanerechten liad moeten ontvangen. per billioen. WISSELKOERSEN TË AMSTERDAM. 6 Dec. Londen t 11.493/4 Parijs-14 221/ï Brussel- 12 25 New-York-,- 2.621/< Berlijn -- 0.557** Stockholm68 90 Zwitserland- 45.771/2 Kopenhagen - 47. Christiania - 39 35 Weenen -0.00377* per billioen. 7 Dec. f 11.461/2 - 14 - 12 07 V2 - 2 631/4 - 0.571 2* 69.10 - 45.80 - 46.95 - 39.35 -0.0037 V4 Telegrammen. taresse, mejuffrouw H. Julie Alma, tóeelinckstraat 185, Den Haag, of bij de directie. Finane en Econ. Mededeelingen. De „Koninklijke." Gelijk wij reeds gemeld hebben, zal binnenkort een vergadering plaats^hebben van aandeel houders der Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot exploitatie van pctroleumbronnen in Nederlandsch-Indië, tot het benoemen van een nieuwen directeur. Naar wij thans uit de beste bron vernemen, is het de bedoeling, dat in die functie gekozen zal worden de heer J. B. Aug. Kessler, wiens vader, die dezelfde voornamen droeg een der eerste directeuren van de maat schappij geweest is. Rechtzaken. Verduistering en valschheid in geschrifte. Te Rotterdam heeft gistermiddag terecht gestaan M. v. R., 38 jaar, boekhouder te Rotter dam, gedetineerd, wien ten laste was gelegd, dat hij in den loop van de jaren 1910 tot 1922 op zettelijk een aantal bedragen aan geld tot een totaal van ongeveer 24.000 toebelioorende aan de N.V. v.d. Kuy en v.cl. Ree's Machinefabriek en Scheepswerf zich wederrechtelijk had toege ëigend en wien in de tweede plaats ten laste was gelegd, dat hij in den loop der jaren '20 en '21 ht kasboek dier vennootschap, al'deeling Keile- weg, opzettelijk, valschelijk zou hebben opge maakt, Eisch 2 jaar gevangenisstraf. VERKIEZING IN ENGELAND. LONDEN 7 Dcc. (draadloos) Hedenmorgen te 4 uur waren de vólgende uitslagen bekend conservatieven 109, liberalen 62, labourpartïj 78, andere partijen 8. De conservatieven verlieT zen 38 zetels, dc liberalen winnen 16 en de la bourpartij wint 22 zetels. De uitslagen van 360 kiesdistricten, het grootste gedeelte landelijke, zullen allicht heden nog bekend worden. LONDEN, 7 Dec. (draadloos) Te 12 uur he denmiddag waren gekozen 119 conservatieven 94 van de Labour-partij en 76 liberalen. EEN LEENING VOOR IERLAND. LONDEN, 7 Dec. (draadloos) Men meldt he den, dat de leening voor den Ierschen Vrijstaat, tot een bedrag van 10 millioen pond, reeds gister overvolteekend was. De inschrijving is daarom 4 dagen vroeger gesloten. Kerknieuws. Retraite voor niet-kalholiekcn. Van 26December tot 30 December a.s. zal op de Huize „Overvoorde" te Rijswijk (Z.-.H.) een heeren-retraite, gegeven worden voor niet-katholieken en voor hen, die reeds tot het katholieke geloof overgingen. Voor deelname melde men zich bij de secre- Burgerlijke Stand. Geboren: Dec. 5. Arie z.v. J. Groeneveld en L. Ruighaver, Parallelweg. Pieter z.v. L. den Breeijen en J. H. van der Werff, Hoofdstraat Adrianus z.v. M. Noordzij en L. Verschoor, Zwartewaalschestraat. Maria d.v. W. Ooster- holt en J. M. J. Albers, Damlaan. Joannes Jodocus z.v. M. F. A. Hersbach en A. Brökling, Broersvest. Ondertrouwd: Dec. 6. P. G. H. de Rouw 25 j. en M. Ivinneging 18 jA. Kok 22 jen J. G. van Poppelen 18 j. Gehuwd: Dec. 6. H. J. Fons 22 j. en H. Scheffers 19 j. L. Hamerslag 28 j. en M. A. Gommel 23 jS. A. Sprong 27 jen C. S. Nesse 26 j. G. Verbaan 22 j. en G. H. de Wit 19 j. J. Vos 27 j. en W. Burger 24 j. Overleden :Dec. 4. Neeltje Mak, oud 79 j. en 9 mnd, weduwe van J. Breure, Hoogstraat. Friedrich Joseph Nicodemus van Rijswijk, oud 14 mnd, Nassaustraat. 5 Aart van der Gaag, oud 14 jen 11 mnd, binnen deze gemeente. s.s. „Al- Sitheepvaart. Hoog wate® te Hoek van Holland. 7 Dcc. v.m. 0.59, n.m. 1.23. 8 Dec. v.m. 1.49, n.m. 2.09. 9 Dec. v,m. 2.39, n.m. 2-57. SCHIEDAM 7 Dec.-Vertrokken chymist", tank, ledig naar Huil. GIBRALTAR, 1 Dec. Gepasseerd Japansch s.s. „Paris Maru", met olie en stukgoederen van Oost-Azië naar Londen en Schiedam. MARSEILLE, 4 Dec. Gepasseerd Japansch s.s „London Maru met olie en stukgoederen van Japan naar Londen en Schiedam. PERIM 3 Dec Vertrokken Japansch s.s. „Matsumoto Maru" met olie en stukgoederen van Oost Azië naar Londen en Schiedam Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwqn. SCHIEDAM, 7 Dec. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 12. Namens de commissie voor de noteering, H. J. JANSEN. Spiritus, SCHIEDAM, 7 Dec. Men noteert voor Spiritus 100 f 26. 30 Nov. v.m. 6.15, n.m. 6.33. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. Schisd. Spoelingvereeniging". Heden f 2.60 per ketel. Advertentiën. der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden- Maas wordt beiegd tegen Woensdag 12 Dec. 1923, des nam. 2 uur, in de Groote Vergaderzaal van het Handels gebouw, te Vlaardingcn. AGENDA 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Periodieke Verkiezing. 5. Begrooting 1924 en Huur contract. 6. Opheffing van hes Rijks- inkoopbureau. 7. Verkoop van buitenlandsch vleesch. 8. Inschrijving van telegram adressen. 9. Het Streeknet,. 10. Cautie en cessies door aan nemers. 11. Arbeidstijd in bakkerijen. 12. Rondvraag. 7858 33 7856 50 Hoofdfilm HE LAATSTE RACE (Sensatie) Voov de Malince's Zaterdag 2 en half 6. 7851 Zondags 2 en 6 uur. Woensdags 2 uur 20 als hoofdnummer DE ONGESCHREVEN WET Groote, WILD-WEST, met nieuw bijprogramma. |ln ALLE voorstellingen optreden van DE SNARENZANGERSjj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3