DAGBLAD W&QB SCHIEDAM EN Die goede Sint. 46ste Jaargang. Zaterdag 8 December 1923. No. 13815 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. AdvertentiSn 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 3B cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cl. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DU nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Binnenland. De Novemberdagen 1918. Te Parijs is onder het opschrift „L'évolution sociale aux Pays-Bas" (19141922) een bro chure verschenen van de hand van Dh. G. H. Bousquet, doctor en droit. Dh. Bousquet heeft in groote trekken de ge beurtenissen geschetst, die tusschen 1914 en '22 als sociale verschijnselen in Europa moeten worden gekenmerkt. In het kort heeft hij ge tracht uiteen te zetten, door welke economische, staatkundige en sociale indrukken de evolutie zich in Nederland heeft voltrokken. De „Nieuwe Crt." ontleent er een en ander aan. Men leest zijn werk als een boeiend verhaal. De schrijver heeft onze politieke geschiedenis, heeft onze dagbladpers goed gevolgd. Zoo vinden we juist weergegeven de snelle reactie, die met de katholieke partij aan het hoofd, zich in de bekende Novemberdagen had aanééngesloten tegenover de dreigende houding van Dh. Troel stra en zijn partij. Ziehier wat Dh. Bousquet schrijft „Maar Troelstra had niet het gehoopte succes. De atmosfeer van de Kamer (in de zitting van 12 November 1918, waarin Troelstra zijn daverende rede hield, Red. „N. Crt.") is niet die van een meeting. Men luisterde naar hem bijna zonder in de rede te vallen. De minister van Oorlog, Ruys de Beerenbrouck, president van den minister raad, waren onbewogen op hun plaats gebleven Geen enkel ontslag werd hem (Troelstra, Red.) aangeboden en hij moest zich tevreden stellen met de toejuichingen der socialisten, die aanwe zig waren.- Wat was er gebeurd Dit, dat de reactie zich reeds vormde en dat de katholieke partij met opmerkelijke energie daarvan de leiding had genomen. Zij had den ernst van het gevaar duide lijk ingezien en begreep dat het socialisme de menigte aantrok, vooral dank zij de hervormin gen, die het kon beloven. Zich rechtstreeks tegen den stroom verzetten zou een nutteloos onder nemen geweest zijn, doch men kon het kanali- seeren, tusschen dijken bedwingen misschien. Zij, de katholieke partij, herinnerde zich toen ter juister tijd, dat zij een der overwinnaars bijhet Algemeen Kiesrecht was geweest. Was zij niet in het bijzonder aangewezen om, zij óók, de prole tariërs te vertegenwoordigen en om, nóg met meer recht dan de protestanten of de liberalen, zich te verzetten tegen de plannen der Sociaal- Democratie In den loop van den llen hadden daarom de partijhoofden een program van hervorming en een plan van verdediging opgemaakt. Een oogen- blik, het is waar, stelde men zich de vraag of, in een gegeven geval, men niet zou moeten doen als het katholieke centrum in Duitschland1), doch men besloot met overtuiging met alle kracht het huis van Oranje te steunen. Den volgenden morgen, d.w.z. eenige uren vóór de rede van Troelstra, hadden de partij gedelegeerden een onderhoud met hun collega Aalberse, waar ze hun program voorlegden2). De minister van Arbeid verklaarde in naam van het kabinet het te aanvaarden van nu al aan was men verzekerd van den steun der katholieke arbeiders. Ziehier nu de eischen lo. een wet, regelende het collectief arbeids contract 2o. wetten, verschillende verzekeringen rege lende 3o. vorming van een syndicaal orgaan, dat publiekrechtelijke bevoegdheid heeft 4o. de acht-urige arbeidsdag (met vermin- December is een van de gezelligste, prettig ste maanden, niet om haar kilheid en natte en droge kou, maar om haar heerlijke St. Nicolaas- en Kerstmisweken, die een ieder de overtuiging dieper bij brengen, dat de mensch behalve in allerlei beslommeringen ook weer eens moet leven in meer rust-verwekkende, meer idieele sferen, welke ingewortelde populaire feesten als Sint Nicolaas en Kerstmis hem in zoo rijke mate kunnen geven. De Sint Nico laas-drukte is dan weer voorbij, zeker tot aller spijt, al 'duren dan de aangename gevolgen er van, nog langeren of korteren tijd door 't ligt er maar aan, of de cadeautjes in krozen of meer hechtcren vorm, of ook al in klinkende specie ons zijn aangeboden, van welk laatste soort vooral de middenstand heeft weten l'e profiteeren. Ja, Sinterklaas is goed voor iedereen, op. zoo Verschillende wijzen. Men perst den besten, ouden bisschop hier ook toe. Hoe zou de h.cilige man er aan kunnen weerstaan, nu hij zoo algemeen en hoog wordt geacht? Hij kan 't al lang alleen niet H^eer af, en stuurt daarom maar alle kanten Zlin „gepatenteerde" plaatsvervangers met een derden arbeidstijd voor bijzonder vermoeiende werkzaamheden) 5o. de Engelsche werkweek 6o. verbod van gesalarieerden arbeid voor de getrouwde vrouw 7o. een wet op de huisnijverheid 8o. een verbod van arbeid tot het 14e levens jaar 9o. wet op de rechten, voortkomende uit het beroep lOo. bestrijding der tuberculose llo. oprichting vansanatoria 12o. maatregelen ter bestrijding van de wo- mngcrisis, in het bijzonder met het oog op de talrijke gezinnen 13o. erkenning van de ambtenaarsbonden en verbetering van de ambtenaarssalarissen. Dank zij deze handige manoeuvre, kon de Regeering rekenen op een stevige hulp en den staat van zaken met meer vertrouwen bezien." De schrijver voegt hier de volgende noot aan toe „Deze laatste inlichting, die, meen ik, nog nergens vermeld werd, heb ik van den heer J. Serrarens." 2) De protestantsche werklieden-organisaties hadden doen weten, dat zij het oogenblik nog niet gekomen achtten, hoewel zijdit spreekt, de Regeering steunden. Ziedaar de paar bladzijden van dr. Bousquet's geschrift, zooals de „N, Crt." ze vertaalt. Ze hebben haar belang nog niet verloren. De crisis. Het „Centrum" wijst op een punt, dat langzamerhand duidelijk is geworden „Wanneer het tot een langdurige breuk in de coaliLie zou komen, dan dragen de ka tholieke Kamerleden, noch gezamenlijk, noch ook een groep daarvan, eenige schuld. Dan moet de fout worden gezocht bij hen, die een misverstand tot een misdaad stem pelden en door hun stugge houding verhinder den, dat er dadelijk wat heel goed moge lijk ware geweest, een uitweg werd gevonden. Het mag wel eens openlijk worden gezegd, dat zeker de katholieken in ons land veel aan de coalitie te danken hebben, doch de beide andere partijen, welke daarvan deel uitmaken, nog veel meer. Zonder den steun der groote katholieke partij en Kamerfractie zou het aan de anti-revolutionairen nooit mogelijk zijn geweest, tot macht en aanzien te komen, terwijl de christelijk-liistorischen dan vermoedelijk voor een goed deel aan sluiting zouden hebben gezocht bij oud-libe ralen en conservatieven en daarin waren ver loop en. Juist om in de toekomst weer als mannen en bondgenooten samen te kunnen gaan, is het noodig, dat men wederzijds het belang van zulk een compagnonschap goed inziet, Niemand kan de katholieken hoewel ver reweg de sterkste groep der drie, verwijten dat ze ooit naar een hegemonie hebben gestreefd doch elke gedachte om dat te doen moet ook den anti-revolutionairen verre blijven, willen zij de breuke niet onherstelbaar maken. Met name de oplossing der crisis, waarbij ten slotte niet anders zou gebeurd zijn, dan dat Ruys door Golijn werd vervangen, om het heel zacht te zeggen, lijkt ons daarom voor ons katholieken, yolstrekt onaanneembaar." Het is misschien goed, dit tijdig te zeggen, opdat niet straks 't gestrande schip nog zwaarder schade ga lijden. Gemengd Nieuws. Een onvoltallige raad. Wijl de C.-.H. raadsleden zich bij de wethouderskeuze verbonden in plaats van met de R.K. met een langen sleep van zwarte pieten als glimmend gevolg. Alleen reeds hier voor Schiedam hadden al die pseudo-bisschoppen met knechtentros een extra trein noodig, om veilig en waardig onze stad te bereiken en toen die Spanjaardcn-Neger- combinatie weer vertrok moesten ze op gelijke waardige wijze uitgeleide gedaan worden. 't Moge nu al waar zijn dat men ,,'t echter" zou vinden, wanneer de Sint zelf en dan in tra- ditioneelen vorm als daken-berijder kwam, toch stemt het tot vreugde, te zien, dat ook thans nog na zooveel eeuwen een oorspronkelijk Middel- eeuwsch katholiek gebruik, dat misschien alleen als waarheidskern bevat dat de H. Bisschop Nico laas een groot kindervriend was en eens een drietal kinderen \vonderdadig van den dood redde, in zoo hooge eere en achting wordt ge houden. Vooral in ons land is die schoone ge woonte blijven bloeien en neemt de laatste jaren zeker nog in kracht toe. We willen toegeven, flat deze gewoonte in vele gevallen ontaard is en in het dwangbuis van slaafsche etiquette is gestoken, maar toch in verreweg de meeste ge vallen liggen nog aan die gewoonte edele motie ven ten grondslag liefde en vriendschap. Met reine bedoelingen, voortgenomen uit teere, toch sterke verhoudingen, verrassen de ouders hun nog argeloos geloovende kinderen op dien lang- wild-Kath. lid, hebben alle R.K. raadsleden van Willeskop, alsmede hun opvolgers bedankt. Wijl alleen de G.H.-,lijst nog een naam bevatte is deze benoemd verklaard, zoodat de raad in deze zittingsperiode zal bestaan uit 4 C.H. leden en één R.K. wild-lid, in het geheel slechts 5 le den. De bevolking is voor 2/3 Katholiek. Geen valse he pater. Dezer dagen gaven wij een bericht over een „valsche pater", die te Someren geld inzamelde voor hypotheek op een boerderij van een klooster te Vaals en voor missen. Thans kan echter worden medegedeeld, dat de „valsche pater" heelemaal geen valsche pater is. Het is de weleerw. pater Werners uit het klooster der Benedictijnen, die in opdracht van zijnen Overste optreedt. De „valschheid" van dezen pater was aan de bevolking door verschillende oorzaken ge suggereerd. Reeds was de marechaussee allerwegen gewaar schuwd om den „valsche pater" op te sporen, totdat gebleken is, dat hier moet gesproken wor den van volks-fantasie Kachel ontploft. Ten huize van de weduwe H„ aan de Prins Hendrikkade, te Rot terdam, heeft gisteravond een kachelontploffing plaats gehad, die gelukkig zonder ernstige ge volgen is gebleven. Terwijl niemand in de kamer was, hoorden de bewoners plotseling een bevigen knal. Toen men ging kijken, zag men, dat de kachel ontploft was, waardoor de ruiten waren vernield. Het plafond was beschadigd en ook overigens was er in de kamer schade aange richt. De oorzaak is onbekend Door het krachtig optreden van mej. H. en andere bewoners kon brand worden voor komen. Films over Arbeidsvraagstuk ken. Het Internationaal Arbeidsbureau heeft in den loop der laatste maanden uit wetenschap pelijke kringen en van beroepsorganisaties een steeds toenemend aantal verzoeken om inlich tingen ontvangen betreffende cinematografi sche opnamen, betrekking hebbend op arbeids vraagstukken. Om deze aanvragen te kunnen beantwoorden heeft de hygiënische industrieele dienst sedert eenigen tijd de samenstelling van een film-catalogus der hand genomen. Van verschillende zijden is opgemerkt, dat de publicatie van dezen catalogus van zeer groot belang zou zijn voor allen, die zich in de onderscheidene landen bezig houden met sociale kwesties, hygiënische propaganda en de onge vallenverzekering, arbeidersontwikkeling en het vraagstuk van den vrijen tijd der arbeiders. Hoewel de films in kwestie niet in het bijzonder betrekking hebben op de industrieele hygiene doch op alle arbeidsproblemen, is het Bureau toch van meening, dat zij speciaal de lezers van „de litteratuur van de industrieele hygiëne" zal interesseeren het is daarom voornemens, in aansluiting op deze publicatie in de toekomst een lijst van de filmopnamen te publiceeren. Alleen die films worden genoemd welke zich door belangrijkheid en nieuwheid in hun soort onderscheiden. De indeeling werd dusdanig geregeld, dat de eerste afdeeling de levensvoor waarden van de arbeiders in het algemeen be handelt, n.l. de Sociale diensten de bedrijfsonge vallen, de arbeiderswoningen, de hygiëne, de sociale ziekten, de ondersteunig van vrouwen en kinderen, het onderwijs, het ziekenhuiswezen etc. De drie andere afdeelingen houden zich bezig met bijzondere vraagstukken, die zich voordoen bij verschillende takken van het landbouwbedrij 1' alsmede van industrie en handel. Een bijzondere afdeeling is gewijd aan de emigratie en een andere aan schoolfilms. verwachten St. Nicolaas-morgen met overdadig gevulde klompen, waaruit het peen- of stroo- offertje der kleinen dan is verdwenen in de maag van St Nicolaas' prachtigen schimmelook uit zuiveren drang naar bevredigen en verblijden bieden vader en moeder en de grootere broers en zusters op den heerlijken St. Nicolaas-avond, wanneer de kleineren reeds droomen van den komenden, verrassing-vollen morgen, zich weder zijds geschenken aan en eveneens gaat het niet anders onder verloofden en bij zoovele andere vriendschaps- en familie-betrekkingen meer. 't St. Nicolaasfeest versterkt de liefde- en vriendschapsbanden en herstelt ze zelfs dik wijls. Doch niet alleen idieel, maar ook materieel voordeel brengen deze feestdagen en dat vooral aan den verkoopenden middenstand, welke dat profijt verkrijgt, omdat hij ook hier weer den onmisbaren schakel blijkt tusschen de vele deelen der maatschappij. De middenstanders hadden dezen steun in dezen tijd van harde zorgen ook noodig, wat St. Nicolaas wel wist, kennend den bitteren nood, welke zoovele'van hen in stille armoede zonder overheidssteun moeten verduren; hij had gehoord van de failliet-rage, die vooral in middenstandskringen, thans zoo wild en wreed voortkankert en wilde hen daarom een riem Ongewone verjongens historie. Te Versailles is Donderdag een eigenaardig verjongings-geval aan het licht gekomen, dat niets uitstaande heeft met het werk van dr. Woronof en de klieren zijner behaarde lieve lingen. Het is een verjongens-gebeurtenis met een staartje, en de „Daily Telegraph" doet er het relaas van. Bijna vier jaar lang kreeg de burgerlijke stand te Garches, vlak bij Versailles, drie of viermaal per jaar aanvraag van een café- chantant-zangeres om een kopie van haar ge boortebewijs. Bij ieder verzoek sloot ze het bewijs in, dat haar door denzelfden burger lijken stand vier jaar tevoren was verstrekt, zoodat de ambtenaar, met overschrijving be last, niets anders had te doen dat dit oude" stuk op een officieel formuliertje over te pen nen. Maar langzamerhand kreeg de burge meester van Garches toch argwaan, en toen ging hij 't geboorteregister over 1897 eens na, het jaar dat op de bewijzen voorkwam. Hij kwam tot de ontdekking, dat de lieftallige „jonge" kunstenares in dat boek niet tevinden was. En evenmin in de registers van 1896, 1895 en 1894. Daarover was hij zoo nijdig, dat hij tegen de juffrouw een klacht wegens valsch heid in geschrifte indiende. Het politieonder zoek bracht toen een heel eenvoudige verkla ring van het geval. Het bleek dat, toen het ge boortebewijs vier jaar geleden werd uitgeschre ven, de klerk zich vergiste en 1897 in plaats van 1887 als geboortejaar invulde. De juffrouw had dit natuurlijk maar al te prettig gevonden die tienjarige verjonging was „een stuk van haar broodje en zorgde er nu in het vervolg voor, het foutieve document als origineel te laten ge bruiken voor verdere afschriften. Maar de burgemeester was een „gentleman". Hij kon zich levendig voorstellen, wat het hart van een meisje beroert, dat opeens kans ziet nóg tien jaar jonger te zijn dan ze al is en trok de klacht in. Goedvinden echter dat de dame in kwestie maar 26 jaar blééf. neen, dat kon hij niet, zoodat thans voor het oog van de geheele wereld het schepje van tien er weer op ging. De F ranse he oorlogshondc n.Na de menschen is thans in Frankrijk de beurt aan de gesneuvelde honden, om hun oorlogsmonu ment te krijgen. In Frankrijk werden vóór en tijdens den oorlog niet minder dan 3000 honden voor den militairen dienst afgericht. Reeds in 1912 inspecteerde Millerand toen minister van Oorlog het asyl der legerhon- den. In 1913 en 1914 namen deze honden zelfs deel aan de parade op den nationalen feest dag (14 Juli). Verscheidene dezer voervoetige poilu's bewe zen in den oorlog uitstekende diensten, waar van evenals bij de menschen nauwkeurige aan- teekeningen werd gehouden. Er zijn roerende verhalen over de trouw en de slimheid dezer leger honden in omloop. Zoo bijv. van Dick, die zijn „Collier d'FIonneur" stellig verdiend heeft. Dank zij zijn waarschu wing, dat de vijand een aanval deed op een boerderij te Touvent, nabij Lassigny, kon met succes een tegenaanval worden ondernomen. Carpate won zijn „eerehalsband" door zijn toewijding bij het opzoeken van gewonden bij het offensief aan de Somme. Flet aantal door Carpate geredden is nauwelijks te schatten. Filose redde meer dan 100 soldaten. Prince trok het eerst Omiecourt binnen aan het hoofd van een opmarcheerende colonne. onder het hart steken, wat moed inblazen, om toch de toekomst niet al te donker in te zien. Ook bij de vele werkloozen kan de Sint niet zonder troosten voorbij zijn gegaan, met de s ellige belofte 't volgende jaar weer eens beter voor den dag te komen. Deze keer beloofde hij hun tevens voor den winter weer 'n goedkoopere verwarming, waarvoor hij 't gemeentebestuur wel gunstig zou inspireeren. 't Gemeentebestuur zelf liet hij eveneens niet met leege handen staan, maar gaf het vijftal ieder een extra-zak vertrouwen en doorzicht, onr niet zoo gauw, al is de nood dan ook hoog gestegen, het hoofd te laten hangen en met de volle talenten 't regiem in handen te blijven houden. Alleen onzen kabinetsformateur, Jhr. Mi'. Beelacrts-van Blokland, schijnt de goede man te hebben vergeten en hem met zijn netelige situa tie zonder hulp te hebben laten staan. De laatste dagen is die situatie nog neteliger geworden en heeft de Jonkheer zich machteloos teruggetrokkenmisschien, dat nu in deze kwestie de „Weihnachtsmann" wel een oplossing brengt. 't Was tenminste te hopen. J. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5