De Dageraad van let (Mi!i, DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Maandag 10 December 1923. No. 13816. mean KOEMARKT 4. Telefoon ïnteieommnnaal 35. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advirtintiem 15 regel» 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend., ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 1Ö0 bij verlies van een duim: f60 hii verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam sanw Een Stumper. In de Schieclamsche Courant van 30 November 1.1. las ik een verslag van een vergadering, ge houden op initiatief van den Gentralen Ouder raad in samenwerking met de Onderwijzers or ganisatie in Musis Sacrum, en waarin de heer Klaas de Vries, secr. van de Vereeniging Volks onderwijs uit Amsterdam optrad met eene rede getiteld ,,de openbare school is de school voor onze kinderen". Hoe iemand van ontwikkeling zulk eene rede kan houden, hoe een man van verstand met zulke versleten argumnten durft aankomen is mij een raadsel. Vij en zeventig jaar geleden, toen het bijzonder onderwijs nog niet had kunnen toonen, waartoe het in staat is toen ieder liberaal en ongeloovjg man in ernst meende alleen de wijsheid in pacht te hebben toen men met alle middelen, weder rechtelijk trachtte de vlucht van het bijz. onder wijs te belemmeren ja, toen ware zulk een rede nog te begrijpen geweest. Maar nu kom Mijn heer de Vries, hoeft heeft u aldien tijd geslapen heeft u, sinds de vrijmaking van het onderwijs niets gehoord van de hooge vlucht van het bijz. onderwijs Dan wordt het tijd dat u weer eens op de schoolbanken plaats neemt en van meet af aan begint te leéren observeeren wat om u plaats vindt; en als u dan hooger en hooger op wil dan kunt u wellicht op de R.K. Universiteit u verder bekwamen in wat u nu ontbreekt. „Op de Openbare school" zegt de heer deVries, „worden geen vraagstukken aan de orde ge- „steld, die ons groote menschen verdeelt en „die boven het bevattingsvermogen gaan der „kinderen." Heeft u inderdaad alles wat u door uwe ouders en onderwijzers geleerd is, direct en met volle verstand begrepen heeft u niets van hen op gezag aangenomen Wel dan verwondert het mij niet, dat u met zulk een dormme rede in Musis Sacrum zijt opgetreden. Ten overvloede vermelden wij nog eenige cij- vers van de examens van het Mulo-diploma vol gens de gegevens van het Correspondentieblad van Mulo aantal geëx. afgew. in% Neutrale scholen 1929 523 27% Christel, scholen 831 183 22% R.K. scholen 834 136 16% Uit deze cijfers blijkt ten duidelijkste, dat de R.K. scholen het er het best hebben afgebracht en de openbare scholen het ongunstigste resul taat hebben bereikt. 't Moet dus voortaan nu maar eens uit zijn met die praatjes over de achterlijkheid onzer Roomsche scholen. Buitenlandsch Nieuws. UIT DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. De Rijksdag heeft Zaterdagmiddag de mach tigingswet met 313 tegen 18 stemmen aange nomen, nadat drie dagen lang alles in het werk was gesteld, om de vereischte twee derden van de Rijksdagleden naar Berlijn te brengen. De Duitsch-nationalen onthielden zich van stemming, terwijl eenige communisten en agra riërs tegenstemden. Dit resultaat werd door iedereen verwacht, daar het grootste deel der Rijksdagleden geen belang heeft bij een ontbinding van het. parle ment. De regeeringspartijen en in het bijzonder de sociaal-democraten waren de laatste dagen zeer verbitterd tegen de rechterzijde, daar deze dcor hare obstructie de beslissing van den Rijks dag eenige dagen had vertraagd. De nederlaag van de conservatieven in Enge- land wordt algemeen beschouwd als eeii stap nader tot de oplossing van het herstelvraagstuk. Men verwacht algemeen, dat Frankrijk, onder pressie van Engeland en Italië, zal teruglceeren tot de politiek van Briand en Loucheur, waar mede het te Genua heeft gebroken. Overigens is men het er over eens, dat reeds in den loop der laatste weken een groote ontspan ning is ingetreden. Stresemann, die zijn post van minister van Buitenlandsche Zaken geenszins bekleedt als vertrouwensman van den Rijksdag, doch veeleer steunt op de openbare meening, zal niet nalaten alles te doen, om aan de pacificee ring van Europa mede te werken. Ditzelfde geldt van den minister van Binnenlandsche Zaken, dr. Luther, in wien het volk meer ver trouwen stelt, dan in het parlement. Na afhandeling van een reeks voorstellen, welke voornamelijk betrekking hadden op de inkrimping van het personeel, is de Rijksdag verdaagd. De President is gemachtigd tijd en agenda der eerstvolgende zitting vast te stellen. HetCentrum heeft in de plaats van zijn thans tot Rijkskanselier benoemden leider Marx, tot voorzitter van de Rijksdagfractie benoemd den vroegeren Rijkskanselier Fehrenbach. NA DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. Baldwin heeft. Zaterdagmiddag Londen ver laten om tot heden op zijn buiten te vertoeven. Deze middag zou er een vergadering van het kapitaal zijn, waarin de toestand zou worden besproken. Men verwacht echter, dat er geen definitieve beslissing zal worden getroffen, doch dat Baldwin dit zal overlaten aan de concer- vatieve partijvergadering, die vermoedelijk Don derdag plaats heeft. Baldwin kan, daar het nieu we parlement niet voor de eerste dagen van Januari bijeen behoeft te komen, nog gedurende dien tijd aanblijven, doch er bestaat reden om te vermoeden, dat hij zijn portefeuille voordien aan den Koning zal overhandigen. Het consti- tutioneele gebruik wil, dat dan de sterkste oppositiepartij in dit geval de arbeiderspartij wordt uitgenoodigd, een nieuw kabinet te formeeren. Ramsay Mac Donald heeft zich echter reeds uitgelaten, dit niet te willen doen, en men vermoedt, dat de partijvergadering, die Dinsdag plaats heeft, zich met dit besluit zal vereenigen. Indien deze voorspelling overeenkomt met den werkelijkco gang van zaken, blijft dus als eenige oplossing een combinatie van partijen doch wel ke zich eventueel zullen coaliseeren is nog zeer onduidelijk. Bovendien schijnt de kans niet uitgesloten dat Baldwin niet aftreedt, doch door middel van een reconstructie zijn regeering zal trachten voort te zetten, daarbij rekenend op een deel der libe ralen. Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. 23 Suzanna, lieve Suzanna, hier ben ik riep zij, de laatste treden der hooge trappen beklimmend. Suzanna zijt ge hier kreet ze nogmaals, verschrikt door het stilzwijgen dezer laatste en met een nijpend voorgevoel, dat zij zich zelve niet verklaren kon, de op een kier staande deur openend, wierp zij een angstigen blik in de eenzame kamer. Daar zag zij Susanna op haar bed uitgestrekt en denkend, dat deze in een verkwikkende slaap lag, kon zij het ver langen niet weerstaan om haar te aanschouwen. Zachtjes, heel zachtjes, vreezende dat het ge- druisch harer voetstappen den slaap zou storen, sloop zij met ingehouden adem tot bij de leger stede. Nuttelooze voorzorg .Suzanna's slaap was echter te diep, dan dat een menschelijk geluid dien voortaan nog zou storen Van het wolkenlooze uitspansel kwam de sulveren maan door het openstaande venster haar binnen schijnen, tooverde een helderen schijn op'het vaalbleek gelaat der doode en Verhoogde aldus het kalme waas van vrede, dat Over het kille lichaam zweefde. De engelachtige IN IIET BEZETTE GEBIED. De Fransche militaire autoriteiten hebben be vel gegeven dat de stedelijke politie v. de steden Boeh'um, Essen, Gëlsenkirchen, Dortmund en Dusseldorp de bewaking der steden weer op zich moet nemen. ITALIË. Volgens de „Chicago Tribune" heeft de Itali- aansche Kamer een wet aangenomen, waarbij aan de vrouwen het kiesrecht voor gemeenteraads verkiezingen wordt toegestaan. DE TANG ER-KWESTIE. De Fransche regeering heeft op vriendschap pelijke wijze de Italiaansche regeering ervan in kennis gesteld, dat het verzoek om deelneming van Italië aan de regeling van het statuut van Tanger onmogelijk kan ingewilligd worden. PER ZIE. Volgens enkele berichten uit Perzië zou de epublikeinsche beweging in dat land al meer veld wónnen. MEXICO. President Obregon heeft aan het hoofd van de federale troepen generaal Plutarco Calles ge plaatst, die indertijd afzag van een candidatuur voor het presidentschap en hem last gegeven den opstand te onderdrukken. Naar verluidt, zijn te Vera Cruz twintigduizend man federale troe pen geconcentreerd. Obregon heeft een manifest doen verspreiden, waarin bij den opstand een samenzwering tegen de gemeenschap noemt. andere mogelijkheid over, doch daar kon hij zich in de vergadering nog niet over uitlaten. ALLERLEI. Uit FrankfortEenige dagen geleden werd de emeentekas door middel van een valsche loon lijst voor circa vierduizend billioen mark op gelicht. Zaterdag is een kanselarij secretaris, die sterk er van verdacht wordt deze oplichting te hebben gepleegd, gearresteerd. Een verder onderzoek zal moeten uitwijzen, of nog andere personen bij deze zaak zijn betrokken. Uit Weimar De Thüringsche regeering is afgetreden. De zaken zullen voorloopig worden gevoerd door het tot nu toe bestaande sociaal democratische kabinet. Uit Athene. Officieel wordt gemeld, dat een nieuw complot' is ontdekt, dat is voortge vloeid uit de Octoberbeweging. De leden hadden pogingen gedaan om een gedeelte van het leger om te koopen. Vele personen zijn gearresteerd, onder welke verscheiden oud-officieren. De samenzweerders stonden bovendien in be trekking met de royalisten. Een massameeting was reeds georganiseerd. Binnenland. glimlach van's meisjes paarsche lippen zei zoo welsprekend dat zij het geluk in den dood had gevonden. Zooals Al da daar met radelooze droefheid op het gelaat als wanhopig het zielloos overschot f harer vriendin stond aan te zien, bood zij een treffende tegenstelling, met, de diepe, onge ëvenaarde uitdrukking van zoet geluk, die de hand des doods op het engelachtig wezen harer vriendin had afgemaald en niet voorbereid op die al te wreede ontknoopig, zeeg zij onder het gewicht harer droefheid ineen en viel in bezwij ming. Verscheidene uren lag zij daar buiten kennis, en eerst toen de gulden stralen der opkomende zon haar gelaat kwam kozen en een frissche morgenkoelde langs het geopend raam naar binnen kwam en door haar blonde lokken speelde, bekwam zij van hare verdooving. Niet zoodra was zij opnieuw in staat om te denken of bij de herinnering aan het verlies, dat. zij onderging, vloog zij naar het doodsbed om hare dierbare vriendin te omhelzen, en de geliefde wezenstrekken te aanschouwen. Die iaatste troost werd haar helaas geweigerd tijdens hare bezwijming had men de doode weg gedragen enz,j zou Suzanna nooit meer terugzien op aarde. Sinds 'naar teerbeminde vader den laat- sten adem had uitgeblazen in de diepe ge vangenis, waarin de Romeinen hem geworpen De kabinetscrisis. Zaterdagochtend heeft de Koningin in confe rentie ontvangen mgr. dr. W. H. Nolens, voor zitter van de R. K. Kamerfractie. Het „Hbld." bericht Wij hebben in ons avondblad van Dinsda. bericht, dat jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland ook een onderhoud had gehad met een Vrijheids- bonder over de mogelijkheid van een optreden „van dezen vertegenwoordiger van een linker- groep alg Minister van Financiën." Nu de heer Beelaerts de opdracht tot kabinetsformatie niet heeft aanvaard, meenen wij ons bericht wel te mogen aanvullen met de mededeeling, dat die Vrijheidsbonder was de oud-mmister van Finan ciën, prof. mr. dr. A. van Gijn. Op de Zaterdag te Roermond gehouden ver gadering van den R. K. Kiezersbond in Limburg heeft het Tweede-Kamerlid ir. M. C. E. Bongaert in een rede over den politieken toestand o.m. medegedeeld, dat, nu mr. Kooien en mgr. Nolens weer bij de Koningin zijn geweest, het wellicht mogelijk is, dat de Koningin zal vragen of het kabinet-Ruys weer op zijn ontslag terug wil komen. Misschien, zeide spreker, blijft er nog een hadden sinds hij haar als wees achterliet te midden van vijanden, had zij niets meer onder vonden dat van verre of dichtbij kon vergeleken worden met hetgeen zij nu gevoelde. Ook gaf zij blijken van zulke groote wanhoop, dat zij, die haar naderden, voor haar verstand begon nen te vreezen. Neen gclooven kon zij niet,dat Suzanna uit dit tranendal, uit die plaats van ballingschap en slavernij verhuisd was naar de verblijfplaats der gelukzaligen, waar geene droefheid woont, waar de rechtvaardigen voor eeuwig jubelen in het aanschijn van God Zij beweende haar, alsof de hoop voor altijd met Suzanna van de wereld was heengegaan. Dag na dag parelden heete tranen langs haar wangen en immer dieper woelde de wrange smart in haar gevoelig hart, omdat zij den roost niet zocht, waar hij te vinden was. Hadde zij de hand Gods, die haar zoo gevoelig trof, gezegend maar zij morde tegen zijne rechtvaardige wijs heid. Om wille harer verknochtheid aan Suzanna betuigde Lelia haar in den beginne eenig mede lijden maar toen zij ondervond, dat noch har goede woorden, noch berispingen, noch bedrei gingen Aida konden bewegen har dagelijksch werk te hernemen, nam zij nogmaals hare toe vlucht tot het geweld. Het gevolg was, datde koppige slavin niet meer zoo neerslachtig en werkeloos bleef als sedert den dood barer vrien din maar ook overviel haar dikwijls een aanval Vergadering R. K. Vakbureau. Vrijdag j.l. hield het R. K. Vakbureau te Utrecht, onder leiding van den heer J. van Rij ze wijk, zijn najaarsvergadering. In zijn openingsrede wijdde de voorzitter eenige woorden aan het overlijden van den heer Wijn hof. Spr. wees er vervolgens op, dat deze najaars vergadering wellicht een van de laatste ver gaderingen zal zijn, welke het R. K. Vakbureau zal houden, doordat deze maand het Doorl. Episcopaat een beslissing zal nemen over de statuten van het te stichten Verbond van den Arbeid. Met vreugde werd geconstateerd, dat de activiteit van de leden der Katholieke Vak- oeweging in tal van plaatsen toeneemt. De oude strijdvaardige geest van vele leden treedt sterker voor den dag, naarmate duidelijker blijkt, dat de Vakbeweging zich gesteld weet tegenover een groot aantal werkgevers en werkgeversorgani saties, die den klassenstrijd bewust of onbewust voeren. De arbeiders gaan door het optreden dezer werkgevers inzien, dat allen een krachtige vakorganisatie in staat is hun zoo spoedig moge lijk, hunne rechtmatige plaats in het productie proces te verzekeren. Uitvoerig stond spreker stil bij den strijd in het Twentsche Textielbedrijf, voorafgegaan door het conflict in de Tapijtindustrie. Het is van het allergrootste belang, aldus spr., dat de arbeiders gesteund worden in hun strijd. Spreker zou het van groote beteekems achten, wanneer de Ar- beidsgescliillenwet met bekwamen spoed in werking zou kunnen worden gesteld, waardoor, zoo mogelijk, direct aandacht zou kunnen wor den gewijd aan het Twentsche geschil, waarvan de beteekenis ver buiten Twente uitgaat. Medegedeeld werd, dat binnen korten tijd een buitengewone Gecombineerde Bestuursvergade ring zal gehouden worden, waarop aan de orde zal worden gesteld de vragen ten eerste of de bijdrage voor „Herwonnen Levenskracht" dient verhoogd te worden ten tweede of een speciale regeling kan gemaakt worden voor de ge- salarieerden in ons land, die door de omstandig heden den dienst der Vakbeweging hebben verlaten. Bovendien overweegt het Bestuur een congres te organiseeren, dat bedoelt aan te sluiten bij het groote Mei-congres van 1921. Aan de orde komt dan Bestuursverkiezing. Bij enkele candidaatstelling werd gekozen verklaard de heer A. A. van Hamersveld, voor zitter van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, (voor de groep Hoofdarbeiders). Een verkiezing voor de andere bestuursfunctie heeft tot resultaat,, dat gekozen wordt de heer L. F. Guit, (Groep Overheids personeel). De begrooting' voor het jaar 1924 wordt vast gesteld, sluitend met een bedrag groot 200801. De heer J. Th. Nijkamp houdt vervolgens een inleiding over de beteekenis van het Centraal Weerstands- en Reservefonds in verband met de komende tijden. Pastoor J. G. van Schaik brengt een uitvoerig verslag uit van de ondervinding opgedaan door de Vakbureau-Commissie, welke van 26 Novem ber tot 1 December een reis door Noord-Frank rijk maakte om na te gaan, onder welke om standigheden speciaal de landarbeiders werken. Den Besturen zal een schriftelijk rapport worden uitgebracht. Nader zal worden overwogen, of het van woeste gramschap waarin zij bare meeste res de grofste beleedigingen naar het hoofd wierp. Deze gelastte dan ook de opziencres Nar- da de weerspannige slavin streng te kastij den. Ware Alda toen niet stevig gebonden, dan had zij voorzeker de slagen, die Narda haar toe diende, op den rug of in het aangezicht harer meesteres gewroken maar nu viel zij, uitgeput door het geweld harer woede, als eene massa onbeweeglijk ten gronde, als ongevoelig voor hetgeen rondom haar geschiedde. Doch terwijl zij daar lag met gesloten oogen, roerloos als een stuk hout, was haar geest in werking het denk beeld de slavernij te ontvluchten, kwam weer in haar op. Vast besloten, dit zcodra mogelijk ten uit voer te brengen veinsde zij een groote kalmte en slaagde er in den argwaan harer bewaaksters te verschalken; langzamerhand hield zij op twee- r en, hernam stilzwijgend het haar aangewezen vork en toonde zich gewillig in alles. Onver poosd, zonder de oogen op te slaan, werkte zij \oort tot het uur der rust, waarop zij naar hare eenzame kamer mocht Loragkeeren. Dan wierp zij zich geheel gekleed op haar armzalig leger a luisterde aandachtig toe» totdat na verloop van twee drie uren, de nachtelijke stilte haar aankondigde, dat het huis in diepe rust gedom peld lag. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 4ii -OHmt-r-a- Ill» III lffi-.yacafcSncc,r«.y- .intimi»TBII IWIWHIIW S

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1