rapport of de conclusies zullen gepubliceerd kunnen worden. Het conflict in de textielindustrie. In de fabrieken der leden van de Twentsch- Geldersche Fabrikantenvereeniging en van den Bond van Textielondernemingen in en buiten Twenthe is Zaterdag een kennisgeving aange- plakt, waarin den arbeiders over 14 dagen ont slag wordt aangezegd, tenzij voor dien tijd de strijd in Enschede en Lonneker mocht zijn bij gelegd. Hierdoor staat te wachten, dat 20 fabrieken, waarin 10.000 arbeiders werkzaam zijn, mee worden betrokken in het conflict in de textiel industrie. Onderhandelingen met Amerika. De Amerikaansche gezant heeft in opdracht van zijn regeering, aan den minister van buiten- landsehe zaken voorgesteld, onderhandelingen te openen over een nieuw algemeen Verdrag van vriendschap, handel en consulaire rechten op den voet van onvoorwaardelijke behandeling als de meest begunstigde natie. De Nederlandsche regeering heeft zich in beginsel tot sluiting van zoodanig verdrag bereid verklaard, waarover dus eerlang de onderhandelingen zullen worden geopend. Tusschen de beide regeeringen zijn tevens onderhandelingen gaande tot regeling van het, vervoer van sterken drank op Nederlandsche schepen in Amerikaansche territoriale wateren. Posterijen en Telegrafie. Blijkens een ingediend wetsontwerp tot wijzi ging van de Waterstaatsbegrooting voor 1922 is het verlies op de exploitatie van het Staats bedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor het dienstjaar 1922 te stellen op rond 7.300.000. In verband daarmede moet het bij het des betreffende begrootingsartikel toegestaan bedrag tot dekking van het verlies verhoogd worden met 3.430.862. Visser van IJzendoorn. Een dezer dagen zal bericht bij de Tweede Kamer inkomen, dat de heer Visser van IJzen doorn om gezondheidsredenen zijn mandaat nederlegt. Niet, dat de gezondheidstoestand van dit Kamerlid zorg baart, maar zijn geneesheer acht het mtt wenschelijk, dat hij aan de drukke Kamerwerkzaamheden blijft deelnemen. Zijn opvolger zal de heer L. de Goot zijn, oud- Kamerlid, die de benoeming zal aanvaarden. De weldadiglieidsposlzegels. De weldadigheidspostzegels van 2 en 10 cents frankeerwaarde (verkoopprijs 7 en 15 cent), die ook voor het internationaal verkeer zullen geldig zijn, zullen van 15 Dec. tot en met 15 Januari voor het publiek verkrijgbaar zijn. De loonsverlaging bij de Spoorwegen. De te Utrecht gehouden vergadering van den Loonraad voor Spoorwegpersoneel heeft de voorstellen der directie om de salarissen en loo- nen van het personeel 1 Januari met 10 pet. te verminderen verworpen. Abonnementskaarten. De directie van de Nederl. Spoorwegen heeft bepaald, dat met ingang van 1 Januari tegen bij betaling van het prijsverschil, de geldigheids duur van een algemeene abonnementskaart, groepenkaart en scholierkaart vijfmaal in plaats van driemaal kan worden verlengd. De nieuwe rijwielbelasting. Van wege het departement van Financiën wordt een onderzoek ingesteld of bij invoering der rijwielbelasting de handelsondernemingen bereid zouden zijn om tegen vergoeding behulp zaam te zijn bij afgiften van te verstrekken me taalplaatjes,Welke na de voldoening der belasting aan de rijwielen moeten worden bevestigd. Dit onderzoek wordt ingesteld zegt het Hsgz. omdat de drukte aan de ontvangkantoren der belastinn reeds overgroot is. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor- matiebureai van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopén week, eindigende 7 Dec. in Nederland uitgesproken 70 faillissementen tegen 64 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 7 Dec. 1923 3954 faillissementen tegenover 2932 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Wat mi 'l [et -;Ceirtr-" in een artikel onder den titel „Wat nu zijn meening over de mislukte poging van den heer Beelaerts. Links kan niet regeeren daartoe mist het de noodige kracht eii samenhang. Op de samenstelling der Kamers past feitelijk alleen een rechts kabinet, en wellicht wordt thans nog eens in die richting naar een oplossin"- gezocht. Blijkt die echter opnieuw onbereikbaar, dan schijnt de eenige uitweg het optreden van een kabinet met een beperkte opdracht, teneinde tc voldoen aan de dringende eischen van het oogen- blik en de naaste toekomst. Het zal ons volk dan wel niet zeer duidelijk wezen, dat bij een zoo groot-e rechtsche meerder heid, geen rechtsch ministerie kon aanblijven oi' optreden. Maar het zal in elk geval begrijpen, dat er thans zaken aan de orde zijn, die geen uitstel dulden en dat, wanrfter de wil tot samenwerking bij een der rechtsche partijen ontbreekt, of voor die samenwerking te strakke eischen worden gesteld, er op andere wijze raad moet worden geschaft. Voor hel op de spits drijven of breed uitmèten van partij-geschillen zijn de tijden thans te ern stig. Het wachten is op daden, die de dreigende gevaren kunnen afwenden. En dat de katholieke partij daartoe zal willen medewerken, staat, voor ons vast. Ingezonden Mededeeliugen. Door de koude worden Uw handen ruw en gesprongen Uw ge zicht en lippen pijnlijk schraal. Purol maakt ze spoedig beter. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apoth. en drogisten. 7886 6 Stads- en Gewestelijk Nieuws, Een gouden jubilé. Ongetwijfeld zal 't onze lezers verheugen, 't heugelijke nieuws te vernemen, dat de Ver- eenigmg van het H. Hart, de naaivereeniging, welke zich het hooge doel gesteld heeft, om de kerkelijke gewaden en verdere benoodigdheden der Frankelandsche parochie in waardigen, passenden vorm te behouden morgen haar vijftig-jarig bestaansfeest viert. Ook zal 't velen niet bekend zijn, dat tegelijk met haar vereeniging een tweetal zeer geziene stadgenooten, de dames M. Witkampf, de huidi ge presidente en Josephine Nolet eenzelfde gou den jubilé hopen te beleven, daar zij vanaf de oprichting steeds lid harer geliefde naaiver eeniging geweest zijn. De oprichtster is de thans buiten onze stad wonende Mevr. A. I. Beukers Herkenrath geweest, die om haar vele werk voor de ver. verricht, hier zeker ook wel extra mag genoemd worden. Morgenochtend 8 uur wordt in de Frankeland sche Kerk een plechtige H. Mis van dankzegging opgedragen. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2. uur 'smiddags sleutel, kindermutsje, postbox sleutel bruine kinder handschoen, bruin leder kinderschoentje, griffeldoos, reticule, blauwe ceintuur, sigaretten pijpje, beleenbriefje, schaar, pak couranten. Bij vinders vulpenhouder „Swan", J. de Snoo, 2 Boschstraat 74 Vlaardingen R.K. kerkboek je, J. Sjoer, Oostsingel 32 paar bruine glacé handschoenen, H. v.d. Zaken, L. Nieuwstraat 49, portemonnaie inh. 1.10, J. F. v.d. Knaap, Geer- vlietschestraat 3 kinderbontje, J. v. Noort, Parallelweg 200 wit koralen rozenkrans, K. van Netten, Maasdamschestraat 2b wit kinderkous je, P. Kersten, Oosterstraat 73 ai'betalingskaarl, Uijtenbroek, Buitenhavenweg 176/16 rozen krans, P. Schenk, Zw. Waalschestraat 39 Lip's sleutel, B. Hosman Zoon, L. Haven 3 zilveren armband, Wed. Goedvolk, Brugmanstraat 35a; étui met inh., LI. Buitenhek, S. Stevinstraal 11 kinderschoentje, B. Uijtenbroek,Buitenhavenweg 176/16 of 17; zilveren broche, P. Schreuder, Brugmanstraat 7a zwart fluweelen kinderrnutsje T. Ritters, K. Baan 33 postduif, Brugmanstraat 3b zijden haarstrik, J. Köneman, Damlaan 49/5 hoornen damesceintuur, J. Klaassen, L. Coster- straat 2/1 witte postduif, J. Zuidgeest, Grof- baan, 73 kinderschoentje, B. Verwaal, Rott. Dijk 75 gouden broche, J. Landbergen, Hoofd straat 131Z> 4 balken papierhout, K. Triel, Hoofdstraat 201. Luxor. Deze week is in het Luxor-theater een welver zorgd en uitgebreid programma te zien. Het gebruikelijke, actuecle journaalnieuws, gaat vooraf, gevolgd door 'n komische film, terstond hierop treden de snarenzangers, v.d. Horst en Rouge, op en verdienden een hartelijk applaus met hun aardige versjes. Een kostelijk-leuke film „De verliefde kellner" in 2 acten wordt dan vertoond en wederom ko men nu de snarenzangers ten tooneele en geven een grappige klucht, waar geducht om gelachen is. Na de pauze de laatst episode „De spannende „race" uit „De reis om de wereld in 18 dagen". Geweldig is wederom de opzet dezer film, waar aan kosten nog moeite gespaard zijn. Een aan beveling is zoo'n program wel waard. Pandora. Wederom een met zorg gekozen programma. Een drietal komische 2 acters gaan voor de pauze en een onbedaarlijk gelach duidt aan dat „ze 't wel doen." L'homrne crocodile, eer slangenmensch, welk zichzelf geheel kan oprollen, vertoont met succes zijn acrobatische toeren op 't tooneel. De hoofdfilm „De Speelhuishoudster" is een zeer mooie film in 5 groote acten en is alleen een bezoek aan Pandora waard. Dit programma „draait" tot en met Maandag avond, daarna weder een geheel nieuwe. Voor de matincé's „Richard Leeuwenhart" Tom Mix Wij kunnen een en ander wel aanbevelen. Hedenmorgen elf uur werd A. S., wonende op den Havendijk, toen hij per rijwiel vanuit de Tuinlaan het kruispunt bij het post kantoor wilde oversteken, door een autobus van v.L., gegrepen en overreden, met het gevolg dat hij boven de rechterknie een gapende wond op liep, terwijl vermoedelijk zijn heen gebroken is. Hoofdagent de R., die juist in de omgeving sur veilleerde, voorkwam dat eenige burgers het slachtoffer onoordeelkundig opnamen en zorgde voor de politie-brancard, waarmee de man, op advies van dr. de Leeuw, die inmiddels was ver schenen, naar het Ziekenhuis werd vervoerd. Na het ongeval werd de chauffeur van de omnibus, zoo ook de passagiers, door de politie gehoord, om uit te maken wie in deze de schuldi ge is geweest. Toen Zondagmorgen 5 uur de genoodigden van een in 't Volksgebouw in de Tuinlaan gehouden bruiloft, naar buiten kwamen, bleek de stemming zóó vijandig, dat er onmid dellijk tusschen de gasten een hevige vechtparij ontstond.De politie die tusschenbeide kwam werd eveneens op vuistslagen onthaald en 't koste heel wat moeite om de drie grootste belhamels, de gebr. M.uit Rotterdam, te arresteeren en ach ter slot en grendel te zetten. Tegen hen is, wegens wederspannigheid en mishandeling van ambtenaren in functie, proces verbaal opgemaakt. UIT ROTTERDAM. Renzinebrand op de Maas. In de haven, een vaste ligplaats vooi benzme- booten, is waarschijnlijk bij het schoonmaken van deze schepen, benzine in het water van de Maas gevallen. Door een nog onbekende oor- zaa is deze benzine in brand geraakt. De vlam men kwamen in aanraking met de in nabijheid 'ïggende schepen „Long Fe"ow" van schipper Verwey, de „Tolo No. 50" van schipper Dodde en de „Prins Hendrik" van de Steenkool en Scheepvaart Maatschappij. Van de eerstgenoem de beide schepen werden luiken geschroeid. Van de laatste, een Rijnsleepboot, is de raderkast uit gebrand. Met twee stralen van de stoomspuit Havendienst No. 3, werd de brand gebluscht. UIT DELFT. St. Nicolaas. Eergisteravond is aan bijna 1000-behoeftige kinderen een blij St. Nicolaas bereid op de Stu- dentencocieteit Phoenix door het D.S.G. en de D. V. S. V. Gemeenteraad. Instituut r e s e r v e-o n d e r w ij z e r s. 5. Voorstel van B. en W. om le. met ingang van 1 Januari 1924 het insti tuut van Reserve-Onderwijzers op te heffen en 2e. met ingang van den onder le. genoemden datum aan de heeren H. v. d. Gaag en P. Pen ning en aan Mej. A. v. d. Most als reserve-onder- wijzer(es) eervol ontslag te verleenen. De heer C o 11 had eerder verwacht dat, nu B. en W. eigenlijk niet genoeg voor dit instituut meer voelen, er een reorganisatie van dit in stituut zou zijn voorgesteld, daar toch op andere wijze in de reserve moet worden voorzien. Spr. vraagt daarom, hoe in 't vervolg hierin zal wor den voorzien. Weth. de Bruin antwoordt, dat dit in het advies van B. en W. toch is aangegeven.Blijkt de ze regeling niet te gaan, dan zal men tot het thans af te schaffen instituut moeten terugkeeren. Wat het adres van de Commissie van toezicht op het L.O. betreft zegt weth., dat de commissie niet expres is gepasseerd, zooveel mogelijk zal deze steeds gehoord worden. De heer G o 11 is niet geheel bevredigd en wil vooraol ook in verband met het protest der Commissie voor het L.O. het voorstel nog aan houden. Weth. de Bruin herinnert er aan, dat met de afschaffing van het instituut op 1 Jan. 1924 ƒ6000 wordt bespaard en de heer Collé, zegt weth. heeft bovendien geen enkel bewijs ge leverd voor niet afschaffing, daarom is hij niet voor aanhouding te vinden. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met 24 tegen 2 st. aangenomen. Tegen de heeren Collé en Kramer-Freher. De waterprijs. 9. Voorstel van B. en W. tot verhooging van den waterprijs en in verband daarmede tot wijziging van de verordening betreffende tarief en bepalingen voor de levering van het water der Drinkwaterleiding van de Gemeente Schiedam. Voorgesteld wordt den prijs van het water met 25 te verhoogen,waardoor de winst voor het Bedrijf met rond 30.000 zal worden vermeer derd. Bij de behandeling van dit voorstel wordt mede gelet op het ter zake ingekomen adres van de Schiedamsche Verhuurders vereeniging. De heer v. d. Kraan vraagt waarom de gasfabriek en het waterbedrijf nog meer winst moeten maken. De heer Korpel verklaart zich, ook namens de Soc. Dem. fractie tegen heffing van indirecte belastingen. Hij vindt verder de winst van water leiding en gasfabriek tot nu toe gemaakt, wel letjes, en deze behoeft niet hooger te worden. Hij begrijpt ook niet, dat men niet wacht tot de nieuwe leiding werkt, en daarom heeft hij zoo den indruk gekregen, dat gemeentebedrijven nog tracht binnen te halen, wat ze kan. Hij voorziet verder van deze waterprijsverhooging een huur- vei'hooging. De S.D. fractie is daarom tegen B. en W.'s voorstel. De heer v. d. Valk verklaart zich met den heer Korpel eens. Spr. begrijpt niet, dat de betrokken directeur Delft als voorbeeld aanhaalt, dat in heel wat moeilijker en dus duurder omstandigheden ver keert dan onze stad. Hij is absoluut tegen cleze nieuwe verhooging van indirecte belasting. Ten slotte wil spr. dit voorstel van de agenda af voeren en aanhouden. De heer LI ij man kan zich ook niet met het voorstel van B. en W. vereenigen. Hij is persoom- lijk tegen iedere indirecte belasting. De heer v. Noor dennen ondersteunt het plan van den heer v. d. Valk tot aanhouding. Weth. v. V e 1 z e n zegt het gevoel te heb ben gekregen hier een ondankbare kwestie te moeten verdedigen. Maar hij moet naar eigen verantwoordelijkheid te werk gaan, en daarom verzet hij zich tegen uitstel. De gemeente moet er n.l. rekening mee houden, dat binnenkort bij opening van het pompstation men iedere M3 water aan Rotterdam moet betalen en zeker tegen hoogeren prijs, dan thans het geval is. Met een prijs die nu betaald wordt, verklaart weth, er in 't vervolg niet meer te kunnen komen, daar ook o.m. het geld voor aflossing en rente voor den bouw van het pompstation moet binnen komen. Weth. zegt niets abnormaals hiermee te vragen, 't is een prijs, binnen de lijnen van het bedrijf. Als goed koopman moet weth. ook winst maken, -al was 't alleen om rente uit het ingestoken kapi taal te halen. 't Is niet waar, dat allen evenveel voor 't water betalen, want 't gaat immers niet alleen naar oppervlakte der .woning, maar ook naar gezins grootte en verdere factoren. Weth. is verder ook overtuigd, dat de nieuwe kosten zeer miniem zullen zijn, terwijl aan den anderen kant de gemeente er in zijn geheel groote baten bij heeft. Weth. is steeds nog,.van meening, dat een be grooting zoo behoorlijk mogelijk sluitend moet worden gemaakt. Den heer Hijman, die tegen iedere indirecte belasting is, wil weth. er op wijzen, dat hij dus alles uit de directe belastingen wil halen, waarvan weth. hem niet gaarne zou toegeven, dat hem dit zou gelukken. Weth. noemt overigens dezen waterprijs geen indirecte belasting, een particulier zou ook een prijs vragen en allicht een hoogeren. Het adres van de huiseigenaren besprekend, zegt weth., dat deze niet door de gemeente tot betalen worden verplicht, 't betreft hier een usance, die buiten B. en W. om is ontstaan, al geeft weth. toe, dat bij opheffing der usance dit de gemeente wel eens kostbaar zou kunnen worden. Ten slotte doet spr. een beroep op den raad om de kleine verhooging goed te keuren, anders zou hij alle verantwoorde lijkheid op den raad terug moeten werpen. HjDe heer Korpel is er van overtuigd, dat de raadsleden om deze bedreiging van weth. v. Velzen hun meening niet zullen veranderen. Spr. kan zich overigens met den heerNoordennen vereenigen, om het voorstel aan te houden tot na bespreking der begrooting. De heer Noordennen dringt hier ook nogmaals op aan. 't Voorstel wordt dan aangehouden met 207 stemmen. Tegen stemmen de heeren Kavelaars, Llout- man, v. Velzen, Scheffers, Evers, v. d. Schalk, Ingelse. (Slot volgt.) Gemengd Nieuws. Ongelukken. Eergisteravond is nabij Lle- liendorp de kleine pont die de verbinding tus schen de beide oevers van de Hollandsche IJsel onderhoudt en waarmee kerkgangers uit Lle- kendorp naar het klooster in Stein wilden gaan, gezonken. Allen geraakten te water. Vermoede lijk zijn 6 oi 7 personen verdronken. Twee lijken zijn reeds opgehaald Het zoeken naar de slachtoffers werd zeer bemoeilijkt door den stroom, het slechte weer en den donkeren avond. Omtrent oorzaak en verloop van het onge luk vernamen we het volgende. Ten behoeve van de leden der R.K. parochie te Hekendorp, die de hulpkerk St. Gabriel aan de overzijde van den IJsel wenschen te bezoeken, is eerst sinds veertien dagen een veerpontdienst ingesteld. Achter de kerk „het klooster" zegt men hier is de IJsel ongeveer 25 M breed. Er stond een zeer sterke stroom in de rivier omdat in verband met de regens, te Gouda veel water was ingelaten, dat te Jutfaas weer moest spuien. De pont stiet, gestuwd door den krachtigen stroom, plotseling tegen liet betonnen steiger tje achter de kapel van het klooster. Ten gevolge van den onverwachten schok bewogen de op varenden zich allen tegelijk achteruit en als natuurlijke reactie kwamen daarna allen weer vooruit, met het gevolg dat de platte pont eerst van voren en daarna van achteren dompte en water maakte en direct daarop zonk. De staal draad knapte meteen af. 't Was stikdonlier op 't water, de enkele lantarens aan boord doofden onmiddellijk uit, en er heerschte een ontzettende paniek. Een angstwekkend gegil en geschreeuw klonk op en de ijzingwekkende noodkreten werden tot in wijden omtrek gehoord. 't Waren tusschen de 20 en 30 personen, mannen en vrouwen en kinderen, die te water lagen. Eigenlijk nog wonder boven wonder wist 't meerendeel zich te redden door naar den wal te zwemmen, zich aan den walkant of aan de brokstukken pontketting vast te klemmen, of hoe dan ook. Bovendien kwamen onmiddellijk de kloosterlingen en de omwonenden te hulp ea door handreiking kon menigeen óp het droge worden gehaald. Spoedig kwam ook de ge meente-veldwachter van Hekendorp, A. van der Heel, die door der postbode gewaarschuwd was geworden, met zijn dreg ter plaatse, doch levenden vielen er toen niet meer uit het water te haleneen drietal roeibootjes van om wonenden werd in dienst van het reddingswerk gesteld, doch niets mocht meer baten. Gistermorgen zijn de zeven lijken opgehaald. De namen van de slachtoffers zijn Agatha Wiltenburg, 17 jaar oud, en haar zuster Cornelia Wiltenburg, 18 jaar, twee boeren dochters. Maria Snel, de 12 jarige dochter van een melk rijder. Adrianus van Vliet, een 35-jarige landarbei der, die een vrouw en 3 nog zeer jonge kinderen achterlaat. Adriana de Goey, een 14-jarige landbouwers dochter uit Stein. De 15-jarige boerenknecht Versluys. Gert GroenedijkKlomp, de 34-jarige vrouw van een rietdekker, eerst tien maanden ge huwd. Eenige werklieden waren Zaterdag op weg naar de overblijfselen op het strand bij Scheve- iiingen van den kruiser Llildebrandt,-toen een van hen, W. K., uit Den Haag, op een golfbreker uitgleed en in zee viel. Zijn lijk is nog niet gevonden,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2