De Dageraad mtiet Öirislièi DAGBLAD W&OSi SCHIEDAM EM FEUILLETON. 46ste Jaargang. Dinsdag 11 December 1923. No. 13817. Raieau KOEMARKT 4. Telefoon faseffcominaraaai SS, Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentifini 15 ragsti f 1.75 aika regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatöen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend, Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood100 bij verlies van een duim: f60 bii verlies vaneen wijsvinger: f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam mwwtm -«i ich candidaat zal stellen bij de aanstaande presidentsverkiezing. stmmz Buitenlandsch Nieuws. ENGELAND. Gister zijn nog vijf andere verkiezingsuitsla gen bekend geworden. De aftredende conserva tieve afgevaardigde der Londensche universiteit Sir Sydney RussellWells werd herkozen. Verder hebben.de vereenigde Engelsche hooge- scholen, die op twee afgevaardigden recht heb ben, de beide aftredende afgevaardigden, een liberaal en een conservatief, herkozen. De eerste is prof. Fisher, de vroegere minister van Onder wijs. Ten slotte Is nog de uitslag bekend geworden van twee' afgelegen Schotsche districten en van een district in Noord-Wale^ waar de drie af tredende liberalen werden herkozen. De totaalsterkte der partijen is thans de vol gende Conservatieven 256 zetels, Labourpartij 189, liberalen 157, onafhankelijken 8. Totaal 610 zetels. Er ontbreken dus nog vijf uitslagen. Omtrent de wijze, waarop de politieke crisis zal worden opgelost, ontbreekt nog iedere zeker heid. De premier Baldwin is gistermorgen in de stad teruggekeerd van zijn officieel buitenver blijf The Chequers. Onmiddellijk na aankomst begaf hij zich naar zijn ofpiciccle woning in Downing Street, waar hij eenige collega's ont ving. Des middags begaf de premier zich naar het paleis van den koning, met wien hij een onderhoud van drie kwartiei*had. Teruggekeerd m zijn woning kreeg Baldwin wederom bezoek van eenige ministers, onder wie lord Curzon, den minister van Buitenlandsche Zaken. Thans wordt beweerd, dat de premier voor- loopig niet zal aptreden, maar óp 8 Januari voor het nieuwe parlement zal verschijnen om dan a" te wachten, o* de beide oppositiepartijen hem ten val zullen brengen. IN HET BEZETTE GEBIED. De „Kölnische Volkszeitung" meldt, dat de minister van Buitenlandsche Zaken, Strescmann, opdracht heept gekregen, opnieuw een poging te doen, met de geallieerde mogendheden directe onderhandelingen van regeering tot regeering aan te knoopen, in zake de door de bezetting van het Roergebied in het leven geroepen politieke en economische kwesties. Dientengevolge zullen dus vermoedelijk bin nen korter of langer tijd in de plaats «van de particuliere onderhandelingen, oppicieele bespre kingen treden. DE VOLKENBONDSRAAD. De Volkenbondsraad, die te Parijs bijeen is, heeft besloten een commissie te benoemen, be staande uit zeven leden, welke Engeland, Frank rijk, Italië, Hongarije, Roemenië Joegoslavië en Tsjecho-Slowakije zullen vertegenwoordigen. Deze commissie zal tot taak hebben rapport uit te brengen over het voorstel tot saneering van de Hongaarsche financiën. AMERIKA EN HET INTERN GERECHTSHOF. In den senaat te Washington heeft een dei- leden een resolutie ingediend, bchelsende het voorstel, dat Amerika zal toetreden tot het internationaal gerechtshof, nadat het zich geheel van den volkenbond heeft losgemaakt. OOSTENRIJK. Nadat gisteren het besluit tot staken was gevallen,trachtte de regeering bij de onderhande lingen een overeenkomst te tre"en met de ver tegenwoordigers van den ambtenaarsbond in Een verhaal uit den tijd vau Keizer Nero. 24 Stil, voorzichtig op de teenen voortsluipend, verliet zij hare kamer en door de duisternis be voordeeld, gelukte het haar Marcus Lelius' paleis te ontvluchten. IX. Bevend en met kloppend hart sloop de jonge vluchtelinge door de verlaten stegen. Huizen, straten, wegen, menschen en dieren, alles lag in diepe rust gedompeld de door het langdurig zwoegen afgebeulde slaven sliepen. Rome's bevolking zocht nieuwe kracht in een verkwik kend en slaap. Op dit oogenblik werd het Bretonselie meisje niet getroffen door de tegenstelling, welke Rome's luister, hare marmeren poorten, kolommen, standbeelden, tempels en fonteinen boden met de ruwhouten met stroo bedekte hutten, waaruit de smalle bochtige straten harer geboortestad bestonden koud en onverschillig wendde zij hare blikken af van de wulpsche heerlijkheid der keizersstad. zake de loonen. De onderhandelingen duurden den geheelen dag voort, doch hebben tot geen resultaat geleid. Wegens deze slaking van telegraaf- en tele foonbeambten te Weenen zijn de verbindingen met Duitschland momenteel onderbroken. ITALIË. Krijgt Mussolini genoeg van het dictatorschap Volgens een bericht uit Rome heeft hij de Kamer zitting, die dezer dagen bijeen zou komen en beslissen moest over de verlenging van de dicta tuur voor het jaar 1924, afgelast en zal de Kamer ontbonden worden. De verkiezingen zouden in het begin van het volgend jaar gehouden worden en Mussolini zou dan meteen tot de constitutio- neele gebruiken willen terugkeeren. Men verzekert te Rome, dat Italië de nieuwe regeling inzake Tandsjer in geen geval zal aan vaarden en er, zoodra zij tot stand gekomen is, verzet tegen aan zal teekenen. RUSLAND EN ITALIË. De Sovjet-vertegenwoordiger te Rome, Jor- danski, hee'l zich tegenover den vertegenwoor diger van het Russische Telegraa''-agentschap als volgt uitgelaten Het principieele vraagstuk der Italiaansch- Russische betrekkingen, de erkenning van de Unie der Sovjetrepublieken door Italië en de kwestie van het handelsverdrag kunnen als op gunstige wijze geregeld beschouwd worden. PERZIE. De Perzische legatie te Parijs spreekt het be richt tegen, dat in Perzië de republiek zou zijn uitgeroepen. MEXICO. Federale troepen ter sterkte van 3000 man hebben onder aanvoering van generaal Amero de stad Victoria bezet en zijn thans meestér van het Zuidelijk gedeelte van den staat Tamaulipas. Uit de hoofdstad van Mexico wordt gemeld, dat men in opficieelc kringen blij pt rekenen op onderdrukking van den opstand. Verklaard wordt, dat de regeering alle buitenlandsche ovei - eenkorristen, ook die aangaande de buitenland sche schuld van Mexico en de met Amerika gesloten conventie zal uitvoeren. Uit Berlijn. De regeering heeft gister reeds gebruik gemaakt van de haar door de machti gingswet verleende bevoegdheid, door de uit vaardiging van een verordening, waarbij, met het oog op den onhoudbaren financfeelen toe stand van het Rijk, de ambtenaarssalarissen sterk zullen worden verlaagd. In de eerstvolgende dagen worden de veror deningen verwacht in zake een verhooging dei- belastingen en andere economische maatrege len. Volgens de „Epoca" is de hertog van Aosta van de laatste H. Sacramenten voorzien. Binnenland. De kabinetscrisis. De Koningin heeft gistermiddag ten paleize ter conferentie ontvangen dr. W. PI. Nolens, voorzitter van de R. IC. fractie der Tweede Kamer. 1 In de gisteravond gehouden openbare ver gadering van de afdeeling Amsterdam van den Vrijheidsbond heeft Mr. Dresselhuys over den politieken toestand gesproken. Hij pleitte voor de vorming van een Nationaal Kabinet dat te zorgen heeft voor de veiligheid van onzen gulden en voor den economischen wederopbouw van ons land. Er zal dan stilstand in de partijpolitiek moeten komen. DE VEREENIGDE STATEN. In de jaarlijksche begrootmgsaanbevelingen, welke Coolidge gister aan het congres heeft over gelegd, beveelt hij een belastingverlaging aan met 300,000,000 dollar en laat hij bezwaren gel den tegen de voorgestelde giften aan oud-sol daten. Denby, de minister van marine, beveelt in zijn jaarverslag aan het congres voor dit jaar een uitgaaf aan van 30,000,000 dollar voor de moder- niseering van de vloot door den bouw van 18,000 ton aan kruisers, drie duikbootkruisers en zes kunonneerbooten, verbetering van marinehavens en uitbreiding van den vhegdienst. ALLERLEI. Uit Athene Na afloop van een door de regeering toegestane bijeenkomst der royalisten hielden deze laatsten nog een groote betooging. Door enkele royalisten werd met revolvers op republikeinen geschoten met het gevolg, dat acht personen gedood en twintig gewond wer den. Met behulp van de politie en republikeinsche troepen kon de orde spoedig worden hersteld. Uit Washington Bevriende kringen van president Coolidge hebben verklaard, dat deze Nerl. R. K. Volksbond. Gistermorgen vergaderde in huize Padua te Rotterdam de Centrale Raad van den Ned. R. IC. Volksbond, onder voorzitterschap van den heer H. C. Silvius, die deed uitkomen, dat deze 33e centrale raadsvergadering in de eerste plaats belegd was om in juiste wederzijdsche behande ling de verschillende inzichten te leeren kennen. Aanwezig waren 79 afdeelingen met 100 af gevaardigden. Vooraf werden eenige mededeelingen gedaan o.a. dat in Amsterdam op 23 en 24 Februari een cursus plaats vindt op 2 en 3 Maart vindt een dergelijke cursus plaats te Rotterdam. Van de Roomsche Reis, die dit jaar naar Rome is geweest, is van de hand van pastoor Offermans eene Reisbeschrijving verschenen. Omstreeks Mei zal weer zoo'n reis georganiseerd worden die veertien dagen zal duren. Voorts werd nog aan alle afdeelingsbesturen verzocht spoedig met daadwerkelijken steun de strijdende textiel arbeiders in Twenthe te hulp te komen. Met ingang van April wordt de bijbank van de Volks bank gebracht onder leiding van het centraal bestuur. Met de Federal it zal voorts nog in overleg worden getreden over het ontwikkelen van het practisch vakonderwijs in de diverse afdeelingen. Blijkens het jaarverslag, dat goedgekeurdwverd waren er thans ongeveer 30.000 leden, verdeeld over 117 afdeelingen. - Het concept-begrooting voor 1924 bedraagt 20.850. Bij de verschillende hoofden, waar onder de posten waren ondergebracht, ontspon- zich nu en dan eenige discussie. Vooral betrof dit de salarieering der bestuursleden, hierop wilde men algemeen bezuinigen. Voorstellen in dien geest werden echter alle verworpen, waarna de begrooting werd aan genomen. Hierna hield rector J. rede. G. Jansen een boeiende Hierop werd de agenda verder afgehandeld en Vlug liep zij door prachtige, nieuw opgebouw de straten, waar grootheid en rijkdom hunne woonplaats opgeslagen hadden. Zij richtte hare schreden naar het gedeelte der stad, dat onlangs in een laaien den vuurpoel herschapen was en sindsdien als een doodenakker verlaten lag. Nu volgde zij een afgelegen voetpad, dat naar het kerkhof buiten de muren leidde en ontkwam al- zoo het gevaar door de schildwachten onder vraagd of aangehouden te worden. Met zwoegende borst, diep ademhalend, waag de zij het een poos neer te zitten om hare krach ten te herstellen, met gespannen aandacht toe luisterend of men haar niet op de hielen zat. Niets vernemend dan het gekras van eenige nachtvogels, wierp zij een meewarigen blik op de lange rij grafsteenen, welke de bleeke stralen der maan met een zilverige klaarte bestraalden. O had zij maar éénmaal de voldoening mogen sma ken op het graf haars vaders en op dat harer miendm te kunnen hidden, vooraleer Rome voor goed te verlaten dan ware zij gelukkig geweest maar neen die troost was haar niet ver gund nooit zou zij te weten komen, waar dezen onder de aarde lagen. Onze Vader, dire in de hemelen zijtruisch- te het tot lafenis der beide zielen van hare lippen over de groene grasheuvels en hare stem echode tegen den witgrijzen kerkhofmuur. Een zalige kalmte kwam in hare ziel en nu eerst kwam de gedachte in haar op, waarheen zij werd den Centralen Raad machtiging verleend tot oprichting eener Kleinvee-Centrale. De akleding Rotterdam stelde voor dat^elke drie maanden de apdeelingen opgave doen van haar ledental aan het Centraal-bestuur waarnaar dan ook de contributie-afdracht zal worden geregeld. Wegens het geweldige ledenverlies, dat verschillende afdeelingen lijden door het be danken voor het lidmaatschap der Vakvereeni- ging, is het voor vele bondsa'deelingen ondoen lijk voor het geheele jaar het ledental vast te stellen en daarnaar te contribueeren. Na eenige discussie werd het prae-advies van het Centraal Besluur aangenomen, waarbij de regeling door Rotterdam voorgesteld, wordt aan vaard, mits eenige bepalingen in acht worden genomen. Daarna werd de vergadering met Volksbond gebed gesloten. De loonen van het spoorwegpersoneel. Volgens Het Volk zijn Zaterdag in de loonraad voor het spoorwegpersoneel de besprekingen niet gegaan over het voorstel om met 1 Januari de loonen met 10 pCt. te verlagen, maar over een vraag van verdere strekking n.l. of loonsverla ging op het oogenblik gewettigd is. Het Centr. meldt, dat de acht leden van de organisatie en drie leden der directie tegen loons verlaging waren, terwijl vijf leden der directie en de voorzitter voor loonsverlaging waren. Naar men aan het Hsgz. meedeelde, zullen op 30 December de gewone periodieke verhoogingen voor de beambten en 1 Januari die voor de amb tenaren der spoorwegen voorloopig niet worden toegekend. Om f 25.000. Voor eenige weken deelden we mede, dat heü Departement van Financiën den burge meester van Didam had aangenaamd 25.000 terug te betalen, die het Rijk als voorschot voor distributie-doeleinden had verleend, het welk de burgemeester heeft ontkend. Een nieuwe aanmaning volgde. De gemeenteraad heeft den burgemeester gemachtigd een proces over de 25,000 te gaan voeren. Duitseke dank. Ter gelegenheidvan de viering van het 75- jarig bestaan der Keulsche St. Vincentiusver- eeniging heeft kardinaal Schulthe, die deze vie ring bijwoonde, warme woorden van dank ge bracht aan het buitenland, en aan Nederland, in het bijzonder aan de R. Katholieken aldaar, voor de hulp, die verleend is Het geheele buiten land heeft zich gehaast om de hongerenden te helpen, doch vooral Nederland en de Nederland- sehe R.K. Aan de vertegenwoordigers van de Nederlanclsche St. Vineentius-Vereeniging, die bij de viering tegenwoordig waren, verklaarde de kardinaal, dat hetgeen de NederlandseheR.K. wier aantal iets kleiner is dan dat van het Keul sche diocees, hebben verricht, overweldigend is. hare schreden richten zou. Als ik maar aan het drukkend juk der slavernij ontsnap dacht zij, zal ik wel ergens aanlanden. Sterk naar lichaam en ziel, geen vreeze kennend, op Gods bijstand ho pend, zette zij haren weg met taaie wilskracht voort en dra lag de groote wereldstad een heel eind achter haar. Toen haar keel van het hijgen droog, naar lafe nis smachtte, boog de vluchtelinge over den oe ver van den Tiber, schepte eenige malen met ge holde hand in den stroom en zoog telkens met tangopgehaalden adem het frissche water naar binnen. Daar kwam het verlangen in haar op, hare vlucht langs gene zijde van den stroom voort te zeggenvlug ontbond zij hare sandalen en waadde over het geelkorlige zand, dat in de eer ste stralen der opkomende zon een gouden bed ge leek op hetwelk het kristalhelder water voort kabbelde. Aan den overkant wendde zij het hoofd even om, en, in de verre verte nog eenige van Rome's hoogten bemerkend, ontsnapte haar de kreet Leve de vrijheid Leve Bretanjo en op het dauwbeparelde gras neerknielend stuurde zij een vurig dankgebed tot God, omdat hij haar in het afwerpen harer siavenbanden had bijgestaan. Weer stapte zij met vernieuwden moed op hare doellooze reize voort, te midden van 't vreemde, dat haar omgaf. Na eene wijl te hebben stilgestaan, om te be denken welke richting zij volgen zou, wendde zij Overwerk. De minister van Arbeid, Handel en Nijver- heid heeft onder bepaalde voorwaarden aan hoofden of bestuurders van slagerijen in alle gemeenten des Rijks, vergund, dal. gedurende het tijdvak van 17 December 1923 tot en met 5 Januari 1924, langer dan de wettelijke vast- gestelden arbeidstijd kan worden gewerkt. Bestrijding van mond- en klauwzeer. Do commissie aan wien de minister van hare schreden naar het Abruzzengebergte, in de hoop daar een schuiloord te vinden. Zoo ging zij uur aan uur, geheel den dag door, totdat de duisternis inviel vóór zij eene schuil plaats ontdekt had. Dan besteeg zij een klein heu veltje om den omtrek te verkennen en zie op de baan van Tusculüm ontwaarde zij een groep Ro- meinsche soldaten. Denkend, dat zij het voor werp hunner opsporing was, spoedde zij ijlings een mét slingerplanten doorweven bosch in en verborg zich m eene door de natuur gevormde spelonk. Tot hiertoe was zij door haar onver- saagden moed, door haar krachtdadig willen ge steund en geholpen, maar zij werd uitgeput van krachten en haar maag begon om voedsel te roepen. Nu berouwde het haar, dat zij de vlakte verlaten had en zij had wel kunnen weenen van spijt, omdat nergens een onderkomen te vinden was. Daar stond Alda te midden der dikste duister nis, niet wetend waarheen voor de eerste maal haars levens voelde zij den moed haar begeven. Tot bezwijkens toe vermoeid, uitgeput van hon ger, al maar toe verwarrend in struikgewas en heidekruid, dat 'nare voeten kwetste en hare deedcren scheurde, werd zij door moedeloosheid en vrees bevangen. Geen uitkomst ziende, viel zij op de knieën en bad tot den alraachtigen God, wiens hulp niet ontbreken kan aan hen, die Hem hetrouwvol aanroepen. Wordl ueruolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1