EN QmST$iES€ FEUILLETON. 46ste Jaargang Vrijdag 14 December 1B23. 13820. BureauKOEMARKT 4. Telefoon EntereommnnRal 83. Postbus Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni I—5 regels 1.75 J elks regel daarboven 35 cent, 3 meel plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden msdsdeelingen #5 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Onqevallenverzckering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 2ÖÓ bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger: f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. D^erzekerine^wordtge^^ Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Het bericht van de Amerikaansche deelne ming is te Parijs met vreugde ontvangen. De „Petit Parisien" schrijft, dat de voldoening in Frankrijk algemeen is en dat men in Engeland, Italië en België wel even verheugd zal zijn. Het „Petit Journal" is van meening, dat thans het succes van den arbeid dezer, commis sies wel verzekerd schijnt. De „Matin" herinnert aan het bericht volgens hetwelk generaal Dawes waarschijnlijk als Ame- rikaansch expert zal optreden en is van meening, dat geen betere keuze gedaan had kunnen wor den. Bevestigd wordt, dat de Amerikaansche re geering de meening is toegedaan, dat het voor gestelde onderzoek door de commissie van ex perts uitermate nuttig zal zijn, zoowel.in direc- ten zin voor Amerika als crediteur alsook voor het economisch herstel van Europa zelf eu daar om goedgunstig, gezind is ten aanzien van deel neming van Amerikaansche experts aan dat onderzoek. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. Het bericht, dat de Duitsche regeering voor nemens is, zich direct tot Frankrijk te wenden, wordt bevestigd. Naar met zekerheid wordt overwogen, is de Rijksregeering van plan, zeer spoedig in een nota aan de Fransche regeering, nieuwe pogingen te doen tot het aanknoop en van onderhandelingen over de verschillende kwesties, in verband met de betaling der schade vergoedingen en die van de bezette gebieden. De Rijksregeering koestert de hoop, dat een -dergelijke poging thans zal slagen, daar zij van meening is, dat de regeering te Parijs uit het tot stand komen van liet verdrag van Dusseldorp met de industrieelen en de overeenkomst met de Fransch-Belgische spoorweg-regie, de con clusie zal trekken, dat het lijdelijk verzet inder daad geheel is opgeheven. Bovendien meent de Duitsche regeering het als een gunstig teek en te mogen beschouwen, dat Amerika heeft toege zegd, zij het dan ook niet officieel, te zullen deel nemen aan het onderzoek der commissies van experts. ENGELAND. Zoowe1 de „Times" als de „Dai'y News" wij zen erop, dat de Labourparty zonder steun der 'ibera'en machteloos is, terwijl omgekeerd ook de liberalen zonder steun der labourpaty niets kunnen uitrichten. Asquith verklaart in een door een provinciaal blad gepubliceerd bericht, dat er geen grond bestaat voor de dwaze fantasieën dat de libe ralen verhand zoeken met de aanhangers van Baldwin of een ander deel der conservatieve partij. Volgens de Daily News" beslaat er goede reden te gelooven dalr de liberalen bereid zijn met de Labourparty te onderhandelen teneinde de huidige regeering weg te zenden en Labour haar plaats te doen innemen voor de uitvoering van een regeeringprogram, dat aannemelijk is voor een progressieve meerderheid. Het blad erkent echter, dat het vooruitzicht voor een coalitie tusschen liberalen en laboer ontmoedi gend is. De „Times" zegt, dat de liberalen geen oogen- hlik zullen aarzelen met de conservatieven samen te gaan indien de Labour-regeering het ontwerp in zake „kapitaalsheffing" zou indienen. Het gevolg hiervan zou waarschijnlijk zijn, dat Asquith zou worden uitgenoodigd een regeering te vormen. Intusschen is veler gevoelen, dat het program der Labourparty aanvankelijk zoo gematigd zal zijn, dat de liberalen het kunnen steunen. OOSTENRIJK. Gistermorgen is men er in geslaagd overeen stemming te verkrijgen tusschen de beambten en de regeering, zoodat de staking bij de P.T.T. na slechts drie dagen geduurd te hebben, ten einde is. BEIEREN. Krausneck, de minister van financiën, heeft zijn verzoek om ontslag ingetrokken aangezien Dij de machtigingsvoorstellen, welke in den ministerraad behandeld zijn, met zijn opvatting rekening is gehouden. ITALIË. Mussolini heeft door de sluiting van de zittings periode van de kamer een eigenaardige consti- tutionneele situatie in het leven geroepen. De hem verleende buitengewone volmacht toch, gaf hem slechts het recht, de overheidsdiensten en de financiën van het land te hervormen. Deze werkzaamheden nu zijn zoo goed als geëindigd. Een verlenging vanzijn buitengewone macht zou, dus feitelijk niet anders geweest zijn dan een be vestiging van zijn persoonlijke oppermacht. Mussolini schroomde blijkbaar, deze verlenging te vragen aan een Kamer, welke volgens hem niet meer op den huidigen volkswil steunt en hij schijnt er de voorkeur aan te geven zijn te genstanders in den verkiezingsstrijd van re pliek te dienen. ZWITSERLAND. Tot president van den Zwitserschen Bonds raad is gekozen Chuzard. Chuzard was tot dusver minister van Binnen- landsche Zaken in het ministerie-Haab. PORTUGAL. Het Portugeesche kabinet is afgetreden. Volgens een telegram uit Lissabon aan de bladen te Madrid schijftt de opstand onder lei ding te hebben gestaan van kapitein Garvalho, oud-minister van oorlog. De bemanning en de commandant van de torpedoboot „Douro" gaven zich echter, na ontvangst van een ultimatum der regeering, over en werden in een fort geinterneerd. De opstand, welke niemand heeft verrast, zou mislukt zijn doordat een groot aantal der deel nemers hun aanvoerder afvallig werd. DE OPSTAND IN MEXICO. Het Mexicaansche gezantschap te Washington heeft gister verklaard, dat de regeering in de geheele republiek de macht in handen heeft, met uitzondering van eenige districten in de staten Vera Cruz en Jalisco. De troepen van president Obregon zijn reeds in contact gekomen met de rebellen en men verwacht nog deze week den beslissenden krachtigen aanval op de opstande lingen. Bovendien moet hij na die stra* nog een waar borgsom stellen van hondeiM pond, voor zijn toekomstig goed gedrag, speciaal tegenover Churchill. Wordt deze som niet gestort, dan zal hij daarvoor in cle plaats andermaal een gevan genisstraf van zes maanden moeten ondergaan. Uit Turijn Een bulletin van gister omtrent den toestand van den hertog van Aosta zegt, dat de patiënt een rustigen nacht heeft doorgebracht, en dat zijn toestand langzaam vooruitgaande is. Uit Sydney wordt gemeld, dat de wetge vende vergadering na een heftig debat besloten heeft met 52 tegen 31 stemmen in 1928 een refe rendum te houden over een algemeen alcoholver bod in Z.O. Australië. Bi n n e n 1 a n d. De kabinetscrisis. Het bericht dat eergistermiddag in het ge- houw van de Tweede Kamer besprekingen zou den zijn begonnen tusschen vertegenwoordigers van de Anti-Rev. en R. K. fractie uit de Tweede Kamer, waarbij ook de groep der 10 R. K. Vloot wetbestrijders zou zijn vertegenwoordigd geweest mist feitelijken grondslag. Het bericht wordt toegeschreven aan het feit, dat in het Kamer gebouw bijeen was de commissie uit de Kamer, in welker handen gesteld zijn de verslagen van den minister van-buiterdandsche zaken over de vergaderingen door den Volkenbond gehouden, en waarin zitting hebben de voorzitters van de verschillende Kamerfracties, dus ook de heeren Nolens, Rutgers en Schokking, benevens de Kamervoorzitter, de heer Kooien. Na de vergaderingen van de R. K. en deAnti- Rev. Kamerfractie op j.l. Dinsdag hebbea er geen fractie-vergaderingen meer plaats gehad. Eerste Kamer. In de vergadering van de Eerste Kamer op a.s. Dinsdagavond zal de voorzitter aan de cen trale sectie voorstellen, Woensdagavond 19 dezer het door de Tweede Kamer aangenomen wetsvoorstel tot verlenging van den termijn van werking van het Schoenenwetje inde afdeelin- gen te doen onderzoeken. Verder zullen dien avond de afdeelingen ge trokken worden. is het zeer waarschijnlijk, dat de koning en de koningin van Engeland in 1924, vermoedelijk in het begin van den zomer, een bezoek aan koningin Wilhelmina zullen brengen. Staten van Zuid-Holland hebben be paald, dal het schieten van alle waterwild, als mede het vangen van eenden en duikers wordt gesloten op 31 Jan. 1923 en dat kooilieden hun kooi-eenden moeten opsluiten of ophokken_.van 1 Jan. a.s. tot de opening van de jacht op water- w jld. Oorlogsmatcrieel voor Ncd.-Indie. Volgens een bericht in de Stockholmsclip bladen is een contract afgesloten tusschen de Bofors-Maatschappij en de regeering van Neder- landsch-Indië over de levering van oorlogs- materieel aan Nederlandsch-Indië voor bedrag van ongeveer 6 millioen kronen. een Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. allerlei. Uit Londen Lord AFred Douglas, de bekende letterkundige, die zooals bekend van overheids wege werd vervolgd wegens het aanhoudend belasteren van den oud-minister Winston Chur chill, werd gister na een verhoor van vier dagen veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. 27 Ten laatste werd zij met leem bestreken en met boomschors en mos bedekt. Het werd een hupsch woninkje en was recht vóór een natuur lijk grutje in het rotsachtig gedeelte van den berg aangelegd de ingang dier spelonk lag achter een onzichtbare deur verborgen en kon door geen vreemdeling opgemerkt worden. Toen de kleine hut geheel afgewerkt en voor zien was van al wat eene kluizenares van noode heeft, geleidde Mainos, niet zonder hoogmoed, zijn jeugdige landgenoote naar de overheerlijke landstreek, waarin het hutje gelegen was. Alda Was verrukt toen haar beschermer haar die i mag ik niet ongehinderd de onmetelijke ruimten fraaie woning aanbood en kon niet ge- genoeg hare tevredenheid uitdrukken, omdat hij haar verblijfplaats in de nabijheid van zulk een prachtig landschap had doen optrekken. Ten zeerste verheugd wees zij op hare kleine kudde en schertste Ben ik nu geen koningin Gij, Aldaeen koningin? vorschte haar verwonderde landgenoot. Zie, hernam zij lachend, op een met tijm be groeid heuveltje neerzittend, dit is mijn troon j ginds heb ik mijn paleis,en daar grazen mijn ge lukkige onderdanen. En meteen wees zij op het geitentroepje, dat in de groene, met bloemen ge smukte weiden rondhuppelde en zich aan eeri kristalhelder vlletje, dat door de weiden heen- kronkelde, kon gaan laven. O zei Mainos, volgens u zouden alle her ders dan koningen zijn. Voorzeker, indien zij hun lot van het zelfde standpunt als ik aanschouwen. Het herdersleven kan heel aantrekkelijk zijn voor hen, die tevreden zijn met een afge zonderd leven, zei Mamos, maar men behoeft goederen, rijkdom, macht, grootheid en een groot gezag om koning te zijn. Waar is de herder, die dit alles ooit bezat 't Valt mij niet moeilijk u te bewijzen, dat ik al de zaken bezit, die ge daar opnoemt, hernam Alda met een schallcsch lachje op de lippen. Vooreerst wat de goederen betreft Nederland en België. Naar men uit Brussel méldt, ziet minister Theunis er van af, Belgische ambtenaren aan te wijzen voor de verificatie var de afrekening van liet doorBelgië aan Nederland verschuldigde, uit hoofd van de interncering van Belgische sol daten in Nederland. De juistheid van die afre kening is, zegt de minister, boven allen twijfel verheven, en bovendien zouden dan de controle werkzaamheden veel kosten, zeker meer dan het herstel van mogelijke fouten waard is. Dc oorlogsbegrooting. Blijkens het Voorloopig Verslag op Hoofdstuk Oorlog der Staatsbegrooling 1924 kunnen ver scheiden leden, voorstanders van ontwapening, aan deze begrooling hun stem niet geven, om dat in de begrooting niets valt te bespeuren dat op eenig pogen in de richting van algeheele af schaffing van leger en vloot wijst. Vele andere leden meenen, dat juist in dezen tijd allerminst aan ontwapening kan worden ge dacht. Verscheidenen hunner, die een krachtige weermacht voor Nederland noodig achten, wil- Jen daarmee niet zeggen, verheugd te zijn over deze begrooting en komen tot de conclusie, dat nu de door de regeering voorgestane organisatie is doorgevoerd, blijkt le. dat het leger te groot is om ooit behoorlijk te worden uitgerust 2e. dat de oefening van den verlofsofficier zeer onvoldoende is 3e. dat het beroepskader te veel absorbeert van de beschikbare karige fondsen om oefening en uitrusting te kunnen verbeteren 4e. dat het'beroepskader te sterk is om in vredestijd een voldoenden werkkring te hebben, zelfs bij het te groote leger 5e. dat de afvloeiingsmethode geen afdoende vermindering van het beroepskader heeft ge bracht 6e. dat hét beroepskader gedemoraliseerd wordt door het ontbreken van vooruitzichten en van voldoenden inspannenden arbeid 7c. dat het leger op het oogenblik dus onvol doende is geoefend'en onvoldoende uitgerust; 8e. dat de Minister er niet in is geslaagd eenig perspectief te openen voor de vorming van een leger, dat inderdaad waarde als oorlogsinstru ment zal hébben, of eenig uitzicht te openen op een verbetering binnen afzienbaren tijd. Andere leden meenen, dat men in de beper king van het beroepskader al veel te ver is ge gaan. Van verschillende zijden betreurt men ernstig dat de begrooting 1924 slechts 7154 minder is dan die van het vorig jaar en dat de maatrege len zijn uitgebleven voor inrichting der leger- huishouding op eenvoudiger voet. Het kamerlid Juten. Het Tweede Kamerlid W. J. F. Juten, bur gemeester van Wouw, zijn de Sacramenten del- stervenden toegediend. Het Engelseh Koninklijk paar naar Nederland. Naar de Star meldt, aldus Reuter uit Londen, l it liet havenbedrijf. De Scheepvaartvereeniging Zuid heeft gister aan de havenarbeiders-organisaties geschreven Mede namens de Scheepvaartvereeniging Noord deelen wij u mede, dat in verhand met uw schrij ven van 11 dezer, de bespreking op Vrijdag (heden) niet door kan gaan. Wij zullen hierop nog nader terugkomen. dezer heerlijke eenzaamheid, deze bosschen, deze bergen doorkruisen Ten tweede, bezit ik den rijkdom niet, welken noch goud nocht macht mij kunnen bezorgen den vrede, een heilige^ en stille vreugd en de hoop op dc hémelsche erfenis, welke mij door niemand kan ontnomen worden En de macht dan geniet ik, nu ik de slavernij ontvlucht ben, de vrijheid niet, dit verheven goed, waarvan niemand de uitgestrektheid o kan waardeeren Heersch ik niet als koningin I te geraken de bijgeloovigheid en vooroordeelen over die gevlerkte zangers, die hier zulke vroo- lijke liederen uitgalmen Gij ziet wel, dat mijne schouders noch last noch zorg,aan een koningdom verbonden, te dragen hebben en dat ik toch als koninginne heersch over de natuur. Mainos schudde bedenkelijk het hoofd. Ja, beste Mainos, eertijds dacht ik ook geheel anders, en toen spotte ik met alles wat ik nu geleerd heb boog té schatten. Het valsehe licht, waarin ik geheel mijne jeugd deze dingen aanschouwde, is voor mijne oogen verdwenen hét licht is voor mij opgegaan en in waarheid mag ik zeggen Gelukkig, dat ik vernederd ben geworden Weinige dagen verliepen, zonder dat Mainos zijne landgenoote met een bezoek kwam ver eeren in hare aanlokkende vallei. Zijn vroegere prinses was voor hem een aantrekkelijke schat, waarop al de genegenheid zijns harten rustte, evenals de liefde eens vaders rust op een eenige,. teergeliefde dochter. Op ééne zaak kwam Alda altijd terug, zoo dik wijls Mainos haar bezoeken kwam en die zaak was voor beiden van het grootste belang. De aanvoerder der roovers schonk er aandacht aan, omdat zij er hein gedurig toe smeekte en omdat hij haar niets kon weigeren. 't Was op de groote zaak van zijn eeuwig geluk, dat Alda zijn gedachten trachtte te vesti gen doch die taak was vrij lastig. Hoe er toe R. K. Joumalistenverceniginy. In de gehouden bestuursvergadering zijn de functies als volgt verdeeld J. B. Vesters, voor zitter P. H. J. Steenhoff, onder-voorzitter Willem Galesloot Cornsz., le secretarisL. J. van haren landgenoot te boven te komen En toch, dat moest, dat zou. Meer en meer vestigde Mainos zijne aandacht op Alda's uitleggingen en was weldra niet meer zoo koud en ongevoelig voor de heilige leer van Christus zelfs was de dag niet ver meer, waarop hij de dwalingen zijner jeugd en zijn huidig misdadig leven vaarwel zou zeggen om het geloof te om helzen. In hare landelijke eenzame woning vlogen Alda's dagen in stilte voorbij dag en dag werd haar tijd besteed aan het verzorgen van hofje en kudde en deze bezigheid werd bijna elk uur door godvruchtige oefeningen afgewisseld. Op zekeren dag was een barer schapen uit dc vallei geraakt, waarin het met de andere graasde,Alda doorkruiste ganscli den omtrek,beklom den eenen heuvel na den anderen, maar verwijderde zich ongelukkig zoover, dat zij ten laatste tusschen de bergen verdwaalde. 't Was tegen den avond de zon goot ha re laatste stralen over het aardrijk neer. Al da, die van af hare jeugd gewoon was in een onbebouwd en bijna onbewoond land te wonen, was ook bier niet het minst bevreesd. Vermoeid van zoo lang over de enge, hobbelige wegen te hebben geloopen, besloot zij op den heuveltop, waarop zij nu stond, wat uit te rusten alvorens af te dalen. (Wordt vervolgd) De jacht. n 1 1 1 - 1 1 1% Al /I fl AIO L OfinnV^Afl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1