DAGBLMD VOOR SCNIEOMM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Zaterdag 15 December 1923. No. 13821. Btuean KOEMARKT A. TeMooa Inieieoramunaai 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advert9ntie.n1 15 regelt 1.75 sika regal daarboven 35 cant, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden madadaeiingen 75 ct. par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren, Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim: f 60 bil verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz. bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD Buitenlandseh Nieuws. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. De D11 tsche zaakgelastigde Von Hoesch heeft gister aan Poincaró een audiëntie verzocht. Deze zal hem heden ontvangen. Volgens de Belijnsche bladen zal de Duitsche zaakgelastigde te ParijsVon Hoesch bij zijn aan gekondigd bezoek aan Poincaré dezen erop wijzen dat, nu het lijdelijk verzet in het bezette gebied is geëindigd, de Duitsche regeering om het voeren van onderhandelingen verzoekt en wel in de eerste plaats over het Rijn- en Roerprobleem in het algemeen alsmede over de geheele scha- d eloosstel 1 ingskw estie. Met het oog op andersluidende berichten wordt erop gewezen dat de Duitsche zaakgelas tigde te Parijs geen nieuwe voorstellen of repa ratiepannen der Duitsche regëering zal overhan digen. De diplomatieke medewerken van Ilavas meent teweten, dat,nu aan alle door de Fransche regeering gestelde eischen voor een hervatting van de onderhandelingen met de Duitsche regee- nng, is voldaan door de volledige opheffing van het lijdelijk verzet, te Parijs thans geen bezwaar meer zal worden gemaakt tegen de hervatting van de besprekingen tusschen de beide landen door bemiddeling van den Duitschen zaakge lastigde, Von Hoesch ol' een nieuwen Duitschen gezant,ingeval deDuitsche reecring de benoeming van een nieuwen gezant thans noodig mócht ach ten. Ook de Duitsche zaakgelastigde te Brussel heeft gisteravond een audiëntie bij den minister van Buitenlandsche Zaken, Jaspar, aangevraagd. Deze audiëntie is op heden el uur bepaald, onge veer op hetzelfde uur als de audiëntie, door Poin caré aan den Duitschen zaakgelastigde te Parijs verleend. IN IIET BEZETTE GEBIED. De Fransche en Belgische bevelhebbers heb ben den gedelegeerden van het Duitsche Roode Kruis voor het Roergebied mededeeling gedaan, dat in den naasten tijd rekening kan worden gehouden met de vrijlating van een groot aantal politieke gevangenen. Zulks te meer, nu na de goedkeuring door de Rijksregeering van de over eenkomst tusschen de Duitsche spoorwegdirectie en de regie het lijdelijk verzet als volkomen ge ëindigd is te beschouwen: DUITSCHLAND EN HET VATICAAN. De* rijkskanselier heeft, uit naam van de re geering aan d»n Paus een telegram van dank gezonden voor de bemiddeling van Mgr. lesta, den pauselijken afgevaardigde in het' Roerge bied, vooral in verband met de door hem ver kregen gratie en vervroegde vrijlating van poli tieke gevangenen en bannelingen. Ook aan Testa zelf heeft de regeering haar dank betuigd.- PORTUGAL. De ministerieele crisis is uitgebroken na afloop van de Kamervergadering, waarin de kwestie van de verantwoordelijkheid voor de gebeurte nissen op den avond van den lOden dezer was besproken. De nationalisten hadden een motie van vertrouwen in de regeering ingediend, welke motie verworpen werd. Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. 28 Van op die hoogte beschouwde zij het om liggende, dat aan hare voeten in al de pracht van een Italiaansch landschap uitgestrekt lag. De hoornen waren met een liefelijken bladeren- tooi gesmukt en prijkten met hun schitterend groen eenige zelfs spreidden een welriekenden geur uit hunne witte bloesems of rijkkleurige rozen rondom haar hoorde Alda de water vallen als bruisende stroomen van de bergen in de weiden plassen, en ginds rolden zilveren wateren in zachte kronkelingen zeewaarts. Toch besteedde zij niet veel tijd aan het bewonderen der grootsche natuur; in de verte teekenden de ze ven heuvelen der keizerstad hunne toppen te gen den purperen horizon af en zij overdacht nog eens hare gevangenschap bij Marcus Lelius. Hoe droevig ook die lijdensdagen voor haar geweest waren, zij herinnerde ze zich veraan genaamd door Susanna's trouwe vriendschap, ïooals als de keuze nog te doen was, zij vreugde vol vaarwel zou gezegd hebben aan de vrijheid, inzien zij verzekerd ware geweest nog zulk teere vriendin te ontmoeten, de herinnering aan degene, die zij zoo Teixeira Gomes heeft zich belast met het trachten te vormen van een nieuw kabinet. DE T ANGER-KW ESTIE. De gevolmachtigde vertegenwoordigers vftn Frankrijk, Engeland en Spanje hebben de con ventie betreffende den status van Tanger ge- teekend. De Tanger-kwestie werd zeventien jaar ge leden, toen keizer Wilhelm II tusschenbeide trachtte te komen, acuut, 's Keizers bezoek aan Tanger zal zich nog menigeen herinneren. Een van de uitvloeisels er van was de in 1911 ondernomen poging van Wilhelm II om bezit te nemen van Agadir aan de Westkust van Marokko. Toen was het dat Lloyd George, die in deze kwestie de spreektrompet van de Britse,he regeering was, in een rede te Londen de Duit sche regeering gaf te verstaan, dat Engeland zijn bij verdrag aangegane verplichtingen zou nakomen, hiermede doelende op de Engelsch- Fransche conventie van 1904, waarbij de status in Marokko werd vastgesteld. De thans geëindigde Tanger-onderhandelin- gen, worden reeds sedert hetjaar 1912 genoemd. Tanger wordt beschouwd als een internatio nale haven. De stad is gelegen in het, uiterste Noorden van Marokko, aan de Zuidelijke kust van de Straat van Gibraltar. Hetonmiddellijke achterland vormt het smalle Spaansche Marokko daarachter ligt het groote Fransche deel van Marokko, dat feitelijk het geheele overblijvende deel van dit land omvat. Binnenland. DE OPSTAND IN MEXICO. Officiecle berichten melden, dat de eerste ontmoeting tusschen de Mexioaansche troepen en opstandelingen onder Estrade heeft plaats gevonden bij Ocatlan en met een overwinning van de regeeringstroepen is geëindigd. ALLERLEI. Uit Moskou. Naar gemeld wordt is thans een aanvang gemaakt, met den economischen boy cot tegen Zwitserland, als repressaille voor het vonnis, te Lausanne uitgesproken in het proces-) Conradt. De Zwitsersche onderdanen krijgen geen visum meer voor de reis naar Sovjet-Rusland. Uit Washington. President Coolighe heeft door bemiddeling van Senator Lenroot doen weten dat de Amerikaansche regeering particu liere liefdadigheid t,ot leniging van den nood van het Duitsche volk goedkeurt en tot het uiterste wenscht aan te moedigen. Uit Londen. Liet resultaat van de stemming voor een afgevaardigde in het Lagerhuis van de Universiteit v.-Wales is,dat de liberale candidaat verslagem werd en derhalve de onafhankelijke herkozen. Uit Londen De bekende archaeoloog Howard Carter, de leider van het onderzoek van Toet-Ankh-Amen's graf, is plotseling ernstig ongesteld geworden. Zooals men weet, is Lord Carnarvon, wiens opvolger Howard Carter is verleden jaar ook zeer plotseling ziek geworden en gestorven. Uit Londen Uit Washington Wordt ge meld, dat senator Borah bij den Senaat een voorstel zal indienen tot erkenning van Sovjet- Rusland. innig beminde, barstte Alda in tranen uit onwillekeurig dacht zij aan het geluk, dat zij zou gesmaakt hebben, indien zij samen hadden kunnen wonen in de vallei aan den voet dei- bergen, en diep zuchtte zij bij de gedachte dat zulks niet meer mogelijk was. Die woorden waren nauwelijks Alda's lippen ontglipt of een zachte melodij ruischte haar streelend in de ooren naar het haar voorkwam, kwamen de harmonievolle tonen uit de rotsach tige spelonken aan hare voeten. Aandachtig luisterde zij toe en aanhoorde ingetogen het vol gende Requiem: Welzalig zij die opgaan naar de hemel zalen Ten einde is Jt bitter zwoegen, 't wrang en wreede leed. Zij gaan, geliefden Gods hun zegekrone halen Wijl 't levenshuikje ligt in 's Hemels ree gereed. En droeve ballingschap en lijden is ver zwonden Gestreden hebben zij met onversaagden moed Als overwinnaars gaan zij 's Heeren lof verkonden, Daar waar de Godheid praalt in ongeken- den gloed. De kabinetscrisis. De Koningin heeft gisterochtend ten paleize in conferentie ontvangen mr. J. Schokking, voorzitter van de christelijk-historische fractie in de Tweede Kamer. De vliegtocht NederlandInitio. Tengevolge van" onvoorziene bezwaren is de beslissing omtrent het doorgaan van den vlieg tocht NederlandInclië voorloopig uitgesteld tot het voorjaar. Ilet, uitvoerend comité zal binnenkort een nadere uiteenzetting geven van het, verloop van deze aangelegenheid. Invoer van leer. Gistermiddag heeft te Utrecht een vergade ring plaats gehad van een sub-commissie van de commissie van overlég tot bespreking van de actie, welke men thans, nu de Schoenenwet, is verlengd, wil voeren tot verkrijging van een verbod van invoer van leer. Rijkscommissie wcr!verruiming. Dezê commissie heeft dezer dagen in Den Haag vergaderd, onder voorzitterschap van dr. W. H. Nolens. Besproken werd de waarde en beteekenis van de certificaten van oorsprong, afgegeven door de Kamers van Koophandel,-zulks in ver hand met de omstandigheid, dat de commissie als waarborg, dat een artikel inderdaad in Neder land word^ vervaardigd, meermalen deze cer tificaten eischt. Besloten werd te dezer zake met de Kamers van Koophandel in overleg te treden. Mededeeling werd gedaan van een aantai gevallen, waarin met of zonder financieelen steun de voorkeur werd gegeven aan de Neder landsche nijverheid. Met instemming nam de commissie ervan kennis, dat, dank zij het welwillende overleg van de Nederlandsche Spoorwegen, een op dracht tot levering van 480 kolenwagens, welke naar het buitenland dreigde te gaan, bij de Nederlandsche nijverheid werd geplaatst. - Tot haar spijt stelde de commissie vast, dat enkele gemeentebesturen, waaronder er zijn, welke belangrijke rijkssubsidie ontvangen voor werkloozenzorg, aan de commissie niet of niet tijdig de verlangde gegevens -verstrekken ter vervulling van haar taak. Ten aanzien van drie van deze gemeentebesturen werd besloten, de aandacht van den minister van binnenl. zaken en landbouw hierop te vestigen. Inzake de aanschaffing van de in 1924 voor het Indische leger benoodigde vliegtuigen zal de commissie zich wenden tot den minister van koloniën. De bespreking van een ingekomen verzoek betreffende het in cultuur brengen van gronden gaf de commissie aanleiding, aan den minister van binnenl. zaken en landbouw in overweging te geven, voor dit doel, dat een blijvende werk verruiming ten gevolge heeft, wederom een post op de begrooting uit te trekken. In verhand met het voornemen van den mi nister van waterstaat om van verschillende voor uitvoering rijpe waterstaatswerken de noodzaak, uit een oogpunt van werkverruiming "door de commissie te doen beoordeelen, hadden verscheidene belanghebbenden zich tot haar gewend. De secretaris bracht verslag uit om trent de te dier zake gevoerde besprekingen. Het bureau der commissie is gevestigd te Amsterdam, Kloveniersburgwal 70. Als verrukt luisterde Alda totdat de laatste lonen verdwenen waren 't leek als had de zalige geest harer vriendin van uit een andere wereld tot haar gesproken. Zij was nog geheel in bewondering verslonden, toen opnieuw de slree- lende mziek haar in de ooren ruischte. Als buiten zich zelve van heilige aandoening, vloog zij van den berg af, op zoek naar het oord vanwaar de hemelzachte tonen schenen te ko men en weldra kwam zij tot, de overtuiging, dat de engelachtige muziek uit het midden van eenen bergpas opdoemde een weinig beneden de ver hevenheid waarop zij gezeten had. Na verloop van eenige oogenblikken kwam zij op eenplaats waar een aantal christenen vereenigd waren om ongestoord hunnen goddelijken Verlosser te Ver heerlijken. Vol zielsverrukking voegde Alda zich bij de vergaderde christenen, 't Was onnoodig, dal, zij zich-zelve als lid van de aangroeiende Kerk van Christus aanmeldde.; toen zij hare stem in de godsvruclitoefeningen van het kleine troepje mengde, weerspiegelden hare oogen de heilige gewaarwordingen haars harten. Velen der in deze grot vereenigde christe nen waren pelgrims uit verschillende gewesten van het Romeinsche rijk en Griekenland de eerbiedwaardige priester echter verbleef met een gedeelte der vergaderden ter plaatse zelve zij hadden zich uit de wereld teruggetrokken om 'ongestoord hun godsdienst te kunnen beoefenen samen vormden zij een kleine familie in de schuil* Vrijhandel en invoerrechten. De oud-minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, de heer H. A. van IJsselsteijn, schrijft in de',,Ned." over ,,de verkiezingen in Engeland in verband met de verhooging der indirecte belastingen in Nederland" het volgende „Een triomfkreet zal zeker door het geheele liberale kamp hier le lande weerklinken, nu de uitslag der verkiezingen in Groot-Brittannië toont, dat men daar niet den weg der sterke bescherming wenscht op te gaan, dien Baldwin blijkbaar wilde inslaan. Er is geen twijfel aan, of men zal luide ver kondigen, dat nu het land, dat tot heden het plechtanker van den vrijhandel was, zijn ge dragslijn niet wenscht te wijzigen, ons vader land toch ook zijn tarief niet, moet verhoogen. Daar er in dit opzicht vaak zoo veel misver stand heersebt, meen ik goed te doen er nog eens op te wijzen, dat, hetgeen in Engeland vrijhandel heet, bij ons door velen bescherming wordt ge noemd. Indien de invoerrechten hier te lande met 75 pet. zouden worden verhoogd, zou men in Nederland nog slechts 1/3 deel per inwoner betalen van hetgeen, in Engeland thans uit dien hoofde- geëischl, wordt (zie mijn artikel in de „Stemmen des Tijds" van October 1923). In derdaad, men behoeft zich in Nederland niet op den uitslag der Engelsche verkiezingen te be roepen, om ons geheel verouderd, en zoowel uit een fiscaal als economisch oogpunt onhoud baar tarief in zijn huidigen vorm te handhaven." Roiul de Vlootwet. De publicatie van de correspondentie tus schen deA.R. en R.K.geeft aanleiding tot twist geschrijf in de hoofdorganen der protestantsche partijen. De „Ned." is over de houding der Anli-Rev. niet te spreken. Het christ.-hist. orgaan vraagt „Wie regeert het land, een Kamerfractie, een combinatie van Kamercluhs of Hare Majesteit Koningin Wilhehnina, Prinses van Oranje-Nas- sau En verder „Wat de a.-r. Kamerclub nu deed en dat door „De Standaard" als volmaakt redelijk wordt verdedigddat een Kamerfractie den aangewezen Kabinetsformateur voorbijloopt en eigener beweging, op het allergewichtigste punt van staatsbeleid, de lijnen trekt, de bijzon derheden aangeeft, de eischen stelt dit ach- I en wij zóó inconstitutioneel, zóó volkomen in tegenstelling met de beginselen van gezond parlementair beleid, en zóó geheel in strijd*met de eischen van Nationale Politiek, welke de Ghristelijk-Itistorische Unie in haar verkiezings manifest van 1922 op den voorgrond stelde, dat wij er met de meeste klem tegen waarschuwen. 1 lier wordt, met. de allerbeste bedoeling her- st'el van het financieel evenwicht, een kwaad ■gebrouwen, dat ons volk diep-ongelukkig kan maken." Inderdaad, niet alleen hij de C.-.II. heeft de eigenaardige houding der A.-.R. Kamer fractie dezer dagen opspraak verwekt. De 1G man handelden als maakten ze heel Nederland uit. R. K. Staatspartij. Gisteren is Te Utrecht de algemeene vergade ring van den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskieskringorganisaties in Nederland be gonnen. De voorzitter, mr. A. baron van Wijn bergen, heette speciaal welkom de leden der boeken der bergen, waar zij tot dan toe bevrijd gebleven waren van de vervolgingen der Romei nen Alda bleef tot bij het krieken van den dag bij hen en vergat het verloren schaap. Niettegenstaande de chfistenvereeniging haar verzocht om in haar midden te blijven wonen, keerde zij 's anderendaags naar haar hut terug daar, in de geheimzinnige eenzaamheid der vallei, genoot haar hart een vredevol, zacht behagen, dat zij nooit zou afstaan voor het genoegen van het samenwonen. Dikwijls toch zag zij de christen bergbewoners terug, omdat zij er eiken Zondag heentoog om hunne gods dienstoefening te gaan bijwonen. XI. Ghristene edelmöedighei d. Zekeren avond, terwijl Alda voor hare kleine hut op eene knoestige bank gezeten was, zag zij :n de verde twee vreemdelingen (een man en eene vrouw) op haar aankomen. Ofschoon zij nog tamelijk ver verwijderd waren, bemerkte zij toch wel, dat beiden zeer vermoeid wa- ■en. Da man, die reeds 'n hoogen ouderdom bleek te hebben bereikt, strompelde moeilijk vooruit en leunde op zijne jeugdige gezellin,die onmachtig scheen om den last te dragen. (Wordt vervolgdj NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 1 ....11 iwui.n 111 iiiimi—lil WHnrwnTT'|"iir Pi"rrr"T"7ff I nrn mwn Wil 11111W—11 11 Ml——h 1 Hif n—nnmn 1 li lil li— I»in whmhh^— naaa—li—1—1—1»—at— lil—11 ui 11111111H 1 1 iii ifciiniii i'ii min—unm»in9i'a una u—iin—iniin—1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1