fluistert! DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Maandag 17 December 1923, No. 13822. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Fitoreommuaaed 88. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. AdvertentiSni 1b regel f l.?5> elks regel daarboven 35 cent, 3 m««! plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden msdedeslingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 501) bij levenslange geheele invaliditeitf 20ó bij verlies van een hand, voet oï oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim: f 60 bii verlies van een wijsvinger; i' 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam Bnitenlandsch Nieuws. DE ROER-KWESTIE. Met betrekking tot het onderhoud dat de Duitsche zaakgelastigden te Brussel en Parijs Zaterdag met de betreffende premiers gehad hébben wordt gemeld dat het Fransche antwoord dat gisteravond aan den Duitschen vertegen woordiger, Van Hoesch, werd overhandigd, ver klaart, nadrukkelijk, dat, nu het lijdelijk verzet opgeheven schijnt, Frankrijk steeds bereid zal zijn met den Duitschen officieelen vertegenwoor diger te confereeren over de kwesties, welke deze zal wenschen ter sprake te brengen. De Fransche regeering behoudt zich echter het rechtvoor over leg te plegen met haar geallieerden over de pro blemen, waarhij deze zijn geïnteresseerd. België gaat hiermee accoord. DUITSCHLAND. In een gehouden ministerraad werd de werk tijd voor de beambten op een minimum van 54 uur per week vastgesteld. Met het oog op den noodtoestand van het Rijk, heeft het bestuur der P. T. T. zich genood zaakt gezien, het aantal telegraafbeambten voorloopig met 25 te verminderen. POLEN. De ministerraad heeft met algemeen stemmen besloten den president het ontslag van het ge heele kabinet aan te bieden. Binnenland. R.K. Kijkskieskringcn. Ter Zaterdag voortgezette vergadering van den Alg. Bond van R.K. Rijkskieskringorganisa- ties werd ten aanzien van het uitbrengen van het politiek advies een gewijzigde methode aanvaard. Alvorens het advies verschijnt zal een soort vóóradvies aan de organisaties worden overge legd, die de bevoegdheid krijgen voorloopige 1 aanwijzing van candidaten te doen (al dan niet volgens 't vóór-advies,Verder welke candidaten weer naar de centrale gaan voor de defnitieve vaststelling van het advies werd dit adviseerend dan college uitgebreid. Kamerleden of candi- daat Kamerleden mogen er geen zitting in ne men, behalve de Bondsvoorzitter. De kwestie der z.g. vrije lijdsters zal nog eens in studie worden genomen. bezwaarlijk kunnen worden gehandhaafd. Voorts hebben de overwegingen ter zake, die de Regee ring reeds vóór de crisis heeft gehouden, haar tot de overtuiging geleid, dat in de toekomst als regel de huwende ambtenares uit den dienst behoort te worden ontslagen. AMERIKA EN ENGELAND. Volgens de overeenkomst tusschen de Ver- eenigde Staten en Groot-Brittannië betreffen de de oorlogsschulden, heeft GrootBrittannië Zaterdag het halfjaarlijksche bedrag van 92 millioen dollars aan de Vereenigde Staten be taald. Van dit bedrag vertegenwoordigd 23 millioen dollar een afbetaling op de hoofdsom, terwijl de rest rente is. ALLERLEI. Uit Dusseldorp In verband met het accoord tusschen de geallieerde regeeringen, zal Italië van 17 December a.s. af, evenals Frankrijk en België zijn deel van gratis leveringen op reke ning van het herstel ontvangen. Dientengevolge zal het percentage der door de Duitsche in- dustrieelen te verrichten leveringen van voren genoemden datum af van 18 pCt. op 23 pCt. van hun productie worden gebracht. Bij wijze van compensatie zal den indnstrieelen een ver mindering van 2 francs per verkochte ton op de kolenbelasting worden verleend. Uit Berlijn Thans is ook in de ijzer- en staalindustrie in het Roergebied een overeen stemming bereikt in zake den arbeidstijd welke van het hoogste economische belang is. Met het oog op den noodtoestand van het geheele Duit sche economische leven, werd tijdelijk tot 1 Juli 1924 tot een verlenging van den arbeids tijd besloten, doch tevens een reeks van sociaal- politieke verbeteringen ingevoerd. Uit KopenhagenNaar wordt 'gemeld heeft Koning Christiaan van Denemarken een brief ontvangen, waarin wordt gedreigd, dat het kasteel Fredensborg, waar de Deensche koninklijke familie verblijf houdt, in brand zal worden gestoken. De politie meent te moeten aannemen dat de brief is geschreven door een Duitscher, wiens geestvermogens gekrenkt zijn. De Matin" verneemt uit Genéve, dat de politie te Lausenne op het spoor is gekomen van 'n complot, dat tegen het leven van den nieuwen bondspresident van Zwitserland, Chuard, was gericht, Een geneesheer te Lausanne is gearres teerd. Z. Em. kardinaal van Rossum. Naar men nader aan de ,,s'-Hert. Crt." me dedeelt, zal Zijne Eminentie Kardinaal W. M. van Rossum als gedelegeerde van Z.H. Paus Pius XI het Eucharistisch Congres te Amsterdam bezoeken, zoodat het 40-jarig professiefeest van den kardinaal in de Congregatie derRedemptoris- ten, hetwelk op 16 Juni a.s. valt en zijn 70en verjaardag, die 3 September d.a.v. is, hier te lande vermoedelijk zullen gevierd worden. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare vergade ring van den Gemeenteraad van Schiedam op Dinsdag 18 Dec. 1923, des nam. te 2 uur. 1 bis. Voorstel van B. en W. om lo. aan de Buitengewone School voor Zwak zinnigen een z.g. bezinkingsklasse te verbinden 2o. deze klasse onder te brengen in het ge bouw der BuitengewoneSchool aan deGedcmpte Baansloot. l'rov. Staten van Z.-IIollaud. Blijkens het rapport der commissie inzake de subsidieregeling van- den Bond van Openbare Leeszalen en Bibliotheken in Zuid-llolland kon men zich algemeen met het voorstel van Ge deputeerde Staten tot subsidieering vereenigen. De heer J. ter Laan, heeft de volgende motie ingediend De Staten, overwegende, dat over de vraag of de tol- en bruggelden, die in de provincie Zuid-Holland zoowel door de provincie als door gemeenten en particulieren worden geheven, geheel of gedeeltelijk behooren te worden af geschaft, niet kan worden geoordeeld zonder een behoorlijk overzicht noodigen het college van Ged. Staten uit, een volledig overzicht van de in de provincie Zuid- liolland geheven wordende tol- en bruggelden te doen samenstellen. Het lid der Staten prof. mr. A. C. Visser van IJzerdoorn heeft aan Gedeputeerde Staten een nota gezonden betreffende hun voorstel tot wijziging van Delfland's reglement. De commissie voor het onderzoek van de wijziging van het Provinciaal Werkliedenreglc- ment kan zich vercenigen met de wijziging van den werktijd voor het brug en sluispersoncel. Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. 29 Alda's hart was door eigen lijden getemperd en verzacht door den invloed van den godsdienst die beveelt liefdadig en behulpzaam te zijn. Op het oogenblik, dat zij die vreemdelingen zag komen, werd haar hart bewogen en gevoelde zij meelijden met hun nood. Haastig sprong zij op en liep hun tegemoet om hun gastvrij heid onder haar dak aan te bieden. Op meer dan een boogscheut afstands be merkte zij reeds dat beiden erbarmelijke klee deren droegen doch, daar de ondergaande zon achter hen scheen, kon zij hun gelaatstrekken niet duidelijk onderscheiden. Reeds was zij dicht genoeg genaderd om hen te groeten, maar voor dat zij er den tijd toe gevonden had, slaakte de vreemdelinge een snijdenden gil, en hare han den wanhopig ineenslaand, kreet zij Verloren Vader, wij zijn verlorenWaarop de ouderling als van den bliksem getroffen ten gronde stortte. De gehuwde ambtenaressen. De voorzitter van den Raad van Ministers heeft den voorzitter der Tweede Kamer geschre ven Reeds vóór de crisis heeft de Ministerraad als zijn meening uitgesproken, dat onder de tegenwoordige omstandighedeft, indien tot ont slag wegens overcompleet moet worden overge gaan, allereerst de gehuwde ambtenares, die geen kostwinster is, voor ontslag in aanmerking moet. worden gebracht, voor zooveel althans het dienst belang zich daartegen niet verzet. De redenen, die daartoe leidden, zullen geen uitvoerige toelichting behoeven. Eerst zal echter nog het advies van Georg'. overleg worden afgewacht. Bovendien is het der Regeering aanvankelijk voorgekomen, dat de aanspraken met betrekking tot het genot van wachtgeld en pensioen, welke uit de bestaande regelingen ter zake voor de gehuwde ambtenaressen zouden voortvloeien, te bieden maar zij had Marcus Alda snelde toe om hulp plotseling week zij terug Lelius en diens dochter Lelia herkend. Nu zij hare wreede verdrukkers vonr zich zag, bruischten allerhande gevoelens in het hart der jeugdige Brelonsche op haar gelaat werd ■wit als krijt en slechts met moeite snakte zij naar adem. Uit hunne kleeding, hunne gebaren enkreten maakte zij op, dat een ongeluk vader en dochter moest getroffen hebben en hen verplicht had te vluchten. Te meer, omdat Marcus Lelis' kleederen met bloed besmeurd waren en zijn rechter arm bewegingloos langs zijn lichaam hing. Een doodskleur bedekte het gelaat zijner dochter haar glanzend haar, waarop zij vroeger zoo fier was, hing in wanorde over hare schou ders hare oogen waren rood geweend slechts één voet was nog geschoeid en de andere door j distels en doornen gekwetsthare kleederen wa- reu vuil en aan flarden getrokken, zoodgt alles aan haar ellende en droefheid verried. Een wijle stonden alle drie daar als verstomd aan den grond genageld. Lelia bekwam het eerst van hare ontsteltenis en waagde het met bevende stem, hoewel nog uit de hoogte te spreken Alda, zei ze, de slechte geest mijns vaders heeft gewild, dat gij u op onze baan bevindt, op Onderwijs. De commissie voor Onderwijszaken heeft B. en W. er op attent gemaakt dat vanaf 1 Jan. a.s. de mogelijkheid bestaat aan onze hutengewone school een z.g. bezinkingsklasse toe te voegen (voor zwakzinnigen). Deze klasse en het daaraan verbonden onder wijzend personeel wordt ten aanzien van de be rekening der Rijksvergoeding, hoewel zij deel moet uitmaken van de school, geheel op zich zelf beschouwd het personeel der buitengewone school, wanneer daaraan een bezinkingsklasse is toegevoegd, moet echter met 1 onderwijzer of 1 l'robelonderwijzer, wanneer de klasse 1014 leerlingen telt, 2 bij 1525 leerlingen en 3 hij 36—54 leerlingen, worden vermeerderd. Het zal duidelijk zijn, schrijft de commissie dat het in de gegeven omstandigheden dus alles zins wenscheiijk is van genoemde voordeelige bepalingen gebruik te maken. ITet is zeker niet goed, dat laagstaande zwakzinnigen van de scholen geweerd worden, terwijl door de vorming van een bezinkingsklasse de mogelijkheid wordt geschapen, dat deze kinderen eenig onderricht ontvangen, zonder dat zij den gang van het onder wijs in de overige afdeelingen storen. De kosten toch zullen uiterst gering zijn, waar het salaris van de onderwijskracht aan het Rijk kan worden gedeclareerd. Voor rekening van de Gemeente blijft slechts de toelage van /3Q0.die boven de door het Rijk te vergoeden wedde aan het personeel van de Buitengewone school wordt uitbetaald, als mede eèn vrij gering bedrag aan leermiddelen. De bezinkingsklasse dient ondergebracht te worden in het gebouwvan deBuitengewone school terwijl de klasse dier school, die dan voor de be zinkingsklasse plaatsmoetmaken, naar een lokaal van school A. aan het Oude Kerkhof overge bracht zou kunnen worden. B. en W. vereenigen zich met bovenstaand ad vies en stellen den Raad voor dienovereenkom stig te besluiten. L, Gymnastiekuitvoering der D.G.V. Hygiea. Na het brengen van het gebruikelijke vaandel- saluut aan de talrijke belangstellenden, opende de voorzitster met een hartejijk welkomstwoord deze feestuitvoering. Hierbij maakte zij van de gelegenheid gebruik om den directeur den heer Chr. v.d. Ende te bedanken voor zijn ijverig werk voor de vereeniging en liet hem als stoffe lijk bewijs van waardeering, door een minia tuur turnster, bloemen aanbieden. Hierna werd een aanvang gemaakt met de vrije oefeningen in 't voortbewegen voor adsp.l, een vroolijk jong troepje, dat op de maat van de 't uur, dat wij van de goden verlaten en door de menschen verfoeid worden wij hebben u mishandeld voor u is de uur der wraak geslagen. Wij zijn bij den keizer in ongenade gevallen hij heeft ons hoofd op prijs gesteld gij kunt dien verdienen met onze tegenwoordigheid te verraden aan degenen, die ons achtervol gen. In deze hoogmoedig gesproken woorden lag iets kwetsends voor de vergevingsgezinde Bre- tonsche"; 't was nog een dolksteek diep in haar hart geploft, eene herinnering aan de tallooze mishandelingen, die zij eertijds bij Lelia had moeten verduren. Trotsch beet Alda haar toe Zoo' gij bekwaam zijt, om voor een weinig gouds een ongelukkigen vijand te verraden, ik niet Al het goud van Rome kan mij niet verlokken om zulke lafhartige daad te begaan. En, zonder Lelia en haar vader nog een blik te gunnen, keerde zij op hare stappen terug. Doch, het past een christinne niet in zulk een hachelijk oogenblik met wrok en hoogmoed te handelen. Dit besefte Alda, terwijl zij op hare woning toeging haastig besloot zij terug te keeren en een blik werpend op de twee ongelukki gen, zag zij Lelia over haren vader buigen. In Ihaar binnenste vernam zij reeds de stem baars gewetens, die haar verweet zoo tegenstrijdig muziek keurig, de, soms lastige, passen en standen uitvoerden. Minder enthousiast waren de aanwezigen over de opvoering van de Pantomime bewerkt door den directeur waarin bij de lastige plastische dansen de maal den deelneemsters nog al eens parten speelde. De stokoefeningen voor de adsp. 3, de knots oefeningen voor de hoofdafd. lo en 2o graad en de vrije oefeningen voor adsp. 4 voldeden beter aan de gymnastische eischenvan maat en gelijk heid en oogstien dan ook eenwelverdiend applaus. Na,een oogenblik pauze was de beurt weer aan de hoofdafdeeling die met brugoefeningen een goed effect maakten. De hierna uitgevoerde springrietoefeningen voor adsp. 4 hadden mede door de keurig met groen en bloemen versierde bogen groot succes en ook zij werdenvoor hun moeite beloond door een langdurig applaus van de aanwezigem' Een fraaie slotstand „Hygiëa's Glorie" besloot het best geslaagde program. Luxor. Het keurige programma, dat deez' week in Luxor draait, is een bijzonder gelukkige keuze geweest. Niet minder dan twee mooie hoofdnummers bevat het, waarvan allereerst ,,Quo Vadis" dient genoemd naar het beroemde boek van Sienkie- wics. Deze titel is ontleend aan de verschijning onzes Heeren aan den H. Petrus, toen deze Rome verlatend Christus ontmoette en ontstellend Hem vroeg Quo vadis Domme Waar, o Heer, gaat gij heen De imponeerende, grootsche opzet der regie dwingt 'bewondering af. Wij worden binnen gevoerd in de paleizen der Patriciërs, wonen de H. Diensten der Christenen in de Catacomben bij, zien hoe Nero, die Rome eerst in brand stak, deez' gruweldaad bezingt, aanschouwen den helden-marteldood der Christenen in de arena en hooren, als 't ware, heL dicht bevolkte amphitheater om gratie smee- ken voor den reus Urtus cn zijn meesteres Lydia, nadat hij den stier had geveld. Eveneens mooi van bewerking is het film werk',,Op de treden van het altaar". Zoo waar wordt hier geteekend, dat met moeite en opoffering door het Christendom gebrachte beschaving, in de donkere binnenlanden aan de wilde stammen, door eigen blanke rasgenooten wordt verwoest. Speciale aandacht dient gewijd aan de zeld zame film, welke op de matinee's gaat„Met Stanley in Afrika". De welige planten-rijkdom, waarin een groote verscheidenheid van vogelheir woont, benevens het talrijk wilde dierenleven verborgen ligt, wordt hier op het witte doek vertoond. Deze met groote gevaren opgenomen filmbeelden zijn een bezoek zeker waard. Een programma wat een aanbeveling volko men verdient. Sehicdamsche H.R.S.-roeivereeniging. Wij herinneren onze lezers aan den propagan- da-avond der Schied.-H.B.S.-Roeivereeniging op 19 Dec. a.s. Het ligt in de bedoeling van het Bestuur aan de vereeniging een meer algemeen karakter te geven waardoor de gelegenheid openstaat dat alle be langstellenden in de roeisport, buiten de H.B.S. tot de Roeiverëeniging kunnen toetreden. Belanghebbenden verwijzen wij naar de ad vertentie in dit blad. gehandeld te hebben met de heilige leer van Jezus Christus, doordien zij hare vijanden verliet in de ure, waarop Gods hand hen ge troffen had. Vroeger zou Alda voorzeker behagen heb ben geschept in hun ongeluk de mishande lingen, die zij had moeten ondergaan, zou zij hun vreugdevol terugbetaald hebben de recht vaardige straf, die op hun hoofd neerkwam, zou haar verheugd hebben ja, nu zelfs, nu zij in Delia's oogen gramschap en haat las, verdron gen de slechte neigingen harer onstuimige na tuur een oogenblik hare christelijke gevoelens. Want Lelia, die dacht dat Alda slechts terug keerde om haar in het ongeluk te beleedigen en vermaak te scheppen in haren ondergang, nam het vast besluit niet minder hoogmoedig te zijn dan in de' vervlogen dagen van roem en geluk. Ook vestigde zij wantrouwige en misprij zende blikken op hare vroegere slavin, en snauw de haar grammoedig toe: Daar keert het monster terug om hare oogen te verzadigen aan den dood strijd mijns vaders,!. .om zich te verheugen in het ongeluk, dat ons in armoede dompelt Verontwaardigd wendde Alda het hoofd om en beet zich duchtig op de lippen om hare gram schap te bedwingen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 9- - mwmmmmmmMaMmattaMirtuw. n rim hmi imp r iTMi--i*inr"iTiini n iriawUMir T UMHiilllirriïli'~"1I TW'i f"TïïiTin iirwir "il iiir»'ir»TTTfiTiT1!TlT"ïWTi"rmfrilTTir"rniil'Jilllllillt7HlllffTWMM SSBgflHBpM De Commissie kan daarom de instelling van een bezinkingsklasse warm aanbevelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1