DAGBLAD WDQR SCHIEDAM OMSTi 46ste Jaargang. Zaterdag 22 December 1923. No. 13827 Bureau Ab post 2 KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85, Postbus 39. on ne inenten per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per .50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maa' plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden inededeelingen 75 ck. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten 'worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Binnenland. De Rijks middelen. De ontvangsten der rijksschatkist zijn vol gens opstelling der Staatscourant weder niet gunslig geweest. De opbrengst der gewone middelen in de maand November was ƒ40.168.384.16 tegen ƒ50.916.646.21 in de over eenkomstige maand van het vorig jaar, hetgeen een achterstand aanwijst van bijna 10.75 mil- lioen. Gedurende de eerste elf maanden werd ƒ394.93 millioen opgebracht tegen ƒ431.42 millioen of ƒ36.49 millioen minder. Een ver gelijking met de raming schenkt echter een ander beeld. Volgens raming n.l. over een maand groot 33.78 millioen overschreden de ontvangsten in November deze raming met ƒ6.4 millioen, terwijl de opbrengst over de eerste elf maanden de raming, groot ƒ371.66 millioen met ruim 23 millioen overschreden. Behoudens enkele, niet zeer belangrijke uit zonderingen kwam uit de meeste der verschil lende bronnen ditmaal weder.minder binnnen, vergeleken bij verleden jaar November. Het leeuwenaandeel hierin had weder de inkom stenbelasting, welke ruim 6 millioen minder opbrachten 8.00 millioen tegen 14.33 millioen, maar ruim 2 millioen nog boven de raming 5.83 millioen) ging. Vergeleken echter bij de eerste elf maanden van 1922-, gedurende welke periode 125.34 millioen binnenkwam, zijn de ontvangsten uit dit middel over dezelfde periode van_dit jaar met bijna ƒ30 millioen achtergebleven, aange zien 95.56 millioen werd opgebracht. De divi dend- en tantiémebelastiiig liep van 1.25 mil lioen tot ƒ1.08 milllioen terug. Van de andere directe belastingen maakte de grondbelasting een vrij goed figuur, aangezien dit middel 1.96 millioen opbracht tegen 1.68 millioen verleden jaar November of bijna 3 Lon meer. De personeele belasting daarentegen bleef met P/j ton ten achter, 2.76 millioen tegen ƒ2.90 millioen. De vermogensbelasting bleel ongeveer gelijk 2,84 millioen tegen 2.85 millioen. De grillige successierechten gaven mede den grootsten stoot aan de sterke vermindering. ZiJ brachten n.l. 4'1/2 millioen minder op, n.l. ƒ4.55 millioen tegen ƒ9.11 millioen, maar zijn toch nog ruim 1 millioen boven de raming (3V2 millioen) gegaan. De opbrengst over het tijdvak der eerste elf maanden was echter bijna ƒ4 mil lioen minder, ƒ43.85 millioen tegen f 47.60 mil lioen. De accijnzen leverden niet zulke groote verschillen meer op als vroeger, toen voorname lijk belangrijke vermeerderingen in de opbreng sten van het gedistilleerd en het geslacht vielen te cpnstateeren. Het accijns op het gedistilleerd bleef met bijna 4 ton bij verleden jaar November ten achter 4.72 millioen tegen ƒ5.10 millioen; het geslacht bracht 850.259 tegen ƒ924.374, wijn ƒ58.265 tegen 77.711, het zout 147.833 tegen 151.123. De hier genoemde nadeelige verschillen werden echter gecompenseerd dooi de opbrengst van het accijns op suiker, welke bijna 3 ton groot® was ƒ3.37 millioen tegen ƒ3.08 millioen en de ontvangsten uit het ac cijns op tabak, dat ruim 3 ton meer opbracht ƒ1.19 millioen tegen 872.346. De zegel- en registratierechten wezen dit maal beide een accres aan van ongeveer 2 ton eerstgenoemde brachten 1.62 millioen op tegen ƒ1.47 millioen verleden jaar Nov., de registra tierechten ƒ170 millioen tegen ƒ1.57 millioen. De rechten op den invoer bleven met ruim 3 ton bij Nov. 1922 ten achter ƒ3.16 mill, tegen ƒ3.44 millioen en bleven ongeveer 1 3/4 ton beneden de raming (ƒ3.33 millioen). Van de andere middelen bracht de belasting op gouden en zilveren voorwerpen 100.883 op tegen ƒ113.767 de Domeinen ƒ750.019 tegen 763.934 de loodsgelden ƒ290.012 tegen ƒ291.074; daarentegen het statistiekrecht ƒ299.425 tegen 284.547 de rechten op mijnen 172.795 tegen 87.332, De opbrengst der O. \V. belasting was minus ƒ1.24 millioen. De inkomsten ten bate van het leenings- fonds beliepen 11.58 millioen, waarvan de inkomstenbelasting 2,45 millioen opbracht, de verdedigingsbelasting lb ƒ2.73 millioen, de verdedigingsbelasting II 2.35 milliorn. coord, dat niet is in strijd inet onze beginse len. Terwijl we, én inzake de Vloot én inzake Bezuiniging tot overleg bereid zijn, mits het doel worde bereikt Verdediging van Indië en Evenwicht van 's Lands Geldmiddelen. Dat standpunt, lijkt ons juist. Maar 't had anders kunnen worden gezegd. Kuyper gebruikte in zoo'n geval vak een latijnsch spreekwoord van „fortiter in re, sua- viter in modo", waarvan 't laatste deel in beeld zóó geschetst kan worden, dan een hand liever een fluweel strijkt dat over een raps. En nu wós de hand van mr. Rutgers wat erg raspig, dat is waar en dat is jammer en waar wij met den inhoud onze volle sympatie heblïen betuigd, vinden wij te meer vrijmoedigheid om te vragen Laat men nu voorzichtig zijn in 't, vervolg. Want van alle kanten valt men nu juist over den raspigen vorm, die onnoodig aan stoot gaf, men kan beter naast een eksteroog trappen, dan er op. De raspigc hand. Ook de anti-revolutionairen beginnen in te zien, dat het. schrijven van Mr. Rutgers aan de Kath. Kamerclub een fout was. Het anti-rev. „Friesch Dagblad" schrijft ,,De redactie van 't. bekende schrijven, dat mr. Rutgers namens onze Kamerclub aan dr. Nolens zond, was wat stfoef, haast zeiden we wat zuur. Daarom vroegen we léés het goed. 't Komt op den inhoud aan. Op de kern, op de pit. Met dien inhoud \yarcn we 't geheel eens Samenwerking ja, maar dan - op vast ac- Vrijheid of We lezen in een der bladen „Door de eeuwen heen voert de menschheid een zwaren strijd voor ontvoogding, voor vrij heid. En heeft zij eenmaal de gulden vrijheid in de- hand, dan wordt ze verspild en verkwist, nadat zij is omgezet in de gore pasmunt der bandeloosheid. En alle streven om de vrijheid te benaderen werkt door, en is aan te wijzen, tot op dezen dag. De Renaissance beteekende een stormloop naar de vrijheid. Kunst en natuur leerden elkan der vinden in de vrije ontwikkeling der persoon lijkheid. Verheven kunstwerken zijn kristallen, W zamen geschoten in een van vrijheid verzadig de wereld. Maar ook de grilligste uitspattingen en uitwassen hebben daar het merg uitgezogen tot op dezen dag. De Reformatie heeft de geesten verder ont- boeid, door ze vrij te maken van het gezag eener uitwendige waarheid. Niemand stond tusschen God en mensch als het eigen geweten. Priester noch ban deerde den vrijen geest, noch belemmer de zijn groei. Maar het gevolg is een versnippering welke het geestelijk leven uiteenkerfde. En, af wijzing van alle gezag. De Revolutie heeft den mensch maatschap pelijk vrij gemaakt. Een oipmekeer, politiek, sociaal, oeconomisch. Vele krachten zijn los gekomen, vele heet-begeerde beginselen ver wezenlijkt, en tóch is de wereld vol onder drukking te eener, bandeloosheid te anderer zijde. In alles is de menschheid vrij. Maar is ze gelukkig bloeit ze De vrijheid heeft haar oplossing gevonden in de ongebondenheid. En onbevredigd ziet de moderne menschheid, doortrokken van vrijheid op elk levensterrein, uit naar een Gezag, dat allen bindt op één maat zang. O een Gezag dat aanvaard worden kan door de vrije instemming van het zelfstandige ge- j weten. Alleen geloof doet ons hier de hoop bewaren." Van wie denkt men dat dit artikeltje is We konden onze oogen haast niet gelooven, toen we dat precies zoo lazen in hetliberale „Vaderland", ter plaatse waar J. J. M. zijn Zon- dagmorgenpreekje houdt. Het liberalisme begint dus blijkbaar wat te leeren. Eindelijk, eindelijk In dat stukje worden nu eens aardig de punt jes op de i gezet. Hier en daar komt een eigen aardige zegswijs voor, waar wij het ietofwat anders zouden uitdrukken, maar het geheel is raak en gelijk aan datgene, wat de Katholieken sinds jaar en dag verkondigd hebben. Het Gezag, dat de moderne menschheid zoekt en dat, „doortrokken van vrijheid op elk levens terrein, allen bindt op één maatgang" is niet ver te zoeken Het ligt en daar alléén in de Katholieke Kerk. Gezag "en Vrijheid zonder bandeloosheid. Stads- ca Gewestelijk Nieuws. Lezing. De lezing, die gisteravond in den R. K. Volks bond door pater v. d. Sande voor de leden van den R. K. Vrouwenbond werd gegeven, was tamelijk goed bezocht. De voorzitster, mevr. Evers opende de ver gadering op de gebruikelijke wijze, leidde den eerw. spreker met eenige woorden in en herinner de nog even aan de kinderfeesten, die a.s. Maan dag en Donderdag gegeven zullen worden. Pater v. d. Sande, die daarna optrad, zeide dat hij dezen avond wilde spreken over den eerbiedwaardigen dienaar Gods, Petrus Donders, opdat men dezen heiligen priester beter zou leeren kennen en hem meer aanroepen, om zijn voorspraak te verwerven, die al zoo velen tot zegen is geweest en waardoor zijn verheffing tot onze altaren hopelijk weldra zal plaats hebben. Een bijzonder voorrecht vindt spr. het, dezen avond voor de vrouwen het leven te verhalen van dezen missionaris, omdat hij de moeders beschouwt als missionarissen voor hun kinde ren. Verduidelijkt door vele lichtbeelden hield de eerw. spr. vervolgens zijn voordracht en schets te ons het moeilijke, zware leven flat Petrus Donders verkoos,uit liefde tot God en zijn mede- menschen. Petrus Donders werd geboren te Tilburg op 27 October 1809. Zijn ouders waren zéér arm, zoodat Petrus, die op zijn zesde jaar reeds roe ping voor het priesterschap gevoelde, gezien de omstandigheden dier dagen, later niet kon stu- deeren maar door handenarbeid in zijn onder houd moest voorzien. Eerst toen hij 22 jaar was werd hij als knecht in 't seminarie te St. Michieïs Gestel aangenomen met 't recht om in zijn vrijen tijd aldaar lessen te nemen. Na vele moeilijkheden en vernederingen, die Donders heldhaftig doorstond werd hij éindelijk in 1842 priester gewijd en snelde onmiddellijk naar de missie in Suriname om onder de planta ge-slaven. de Indianen en de melaatschen het geloof te verkondigen. Plet is vooral zijn arbeid onder de melaatschen in 't etablissement Batavia, die den onvermoei de priester als een heilige deed kennen. Hij zorg den daar niet alleen voor hun zielenheil, maar hielp hen ook in hun lichamelijke ellende. In voortdurend besmettingsgevaar, verbond hij dagelijks honderden van die ongelukkiger), bij toestanden, die verschrikkelijk waren. Pater Donders hij was in 1867 in de orde der Redemptoristen getreden - stierf 14 Januari 1887 een zaligen dood, te midden zijner melaat schen, en het was in 1913, dat Z.H. Paus Pius X hem „eerbiedwaardig" verklaarde. Pater v.d,Sande had succes met zijn voordracht, dat was te bespeuren aan dé strakke aandacht waarmede men hem volgde en aan het langdurig applaus, dat hij verwierf. Mevr. Evers dankte hem dan ook hartelijk en sloot daarna de vergadering met den christe- lijken groet. Even voor de pauze sprak pater van Noord eenige opwekkende woorden en spoor de allen aan trouwe en ijverige leden van den Vrouwenbond, en zijn onderafdeelingen te blij ven, vooral ook, opdat de werken van barmhar tigheid, die deze bond onderneemt, voortgang kunnen hebben. Tenslotte kondigde spr. aan, dat hij in de maanden .Januari, Febrari en Maart, een cur sus zou geven voor de moeders, over ouderlijke opvoeding, de hooge roeping der moeder, gods dienstige vorming, enz. (Deze cursus wordt ge geven in het patronaatsgebouw aan de Lange Haven en wel den 2en en 4en Dinsdag van dc genoemde maanden. INGEZONDEN. M.deR., Ondergeteekende, abonné'van Uw geacht, en veelgelezen populair blad, verzoekt U vriende lijk, hem in het belang der menschheid eene Klei ne plaatsruimte voor het volgende te willen af staan en wel naar aanleiding dat hem ander maal ter oore kwam, dat iemand ten gevolge van kanker was overleden, hierbij de bewering hoorende, dat het toch te betreuren is, dat voor deze zoo vreeselijke ziekte, geen kruiden ge wassen zijn. Ik voor mij had liever hooren zeggen, er zijn voor alle ziekten, en kwalen kruiden ge wassen maar je moet ze weten. En zoo is het dan ook werkelijk. Voor de kanker bestaan de z.g. kankerpoppen, die de kwaal, althans indien hij niet door, of aangesneden is binnen 2 X 24 uren genezen. De eenige en zwaarste opoffering die de „kankerpop" van iemand, verlangt, is dat men 24 uren/moet wakker blijven, doch om genezen te komen voor deze zoo gevreesde ziekte kan men zich de moeite, hoe zwaar ze ook is wel getroosten. Ik verklaar mij dan ook te allen tijde bereid, om indien iemand met dezekwaal behept is, .de noodige inlichtingen te verschaffen, en mochten er personen zijn die er aan twijfelen, de hier bedoelde kwaal onder de leden te hebben, kan kunnen zij door middel van ecne kleine reme die zelf constateeren, of het kanker of een ge woon gezwel is. M. de R. uitgebreidheid hieraan te geven acht ik overbodig, maar hoop hierme de, dat het praatje van niet kunnen genezen van den kanker, of er zijn geen kruiden voor ge wassen, uit moge zijn, daar de zaak zoo staat, dat zij die de kwaal kunnen genezen, die niet mogen genezen, omdat zij er de bevoegdheid niet toe hebben. De quintessence is kruiden mag men verkoopen, doch complicaties mogen niet plaats hebben. M. de R. U vriendelijk daftkend voor de ver leende plaatsruimte, Hoogachtend, J. W. B. listische Duitschland heerschen over het zoo genaamde Marxisme en over den persoon van den sociaal-democratischen theoreticus Karl Marx, den reeds zoo lang gestorvene. Wij we zen ei* reeds op, dat de Zuid-Beiersche boeren in ernst geloofden, dat de tegenwoordige kanse lier dr. Marx dezelfde was als den roode Karl Marx. Er is niets zoo dom, dat geen ver breiding vindt. Maar ik stond toch perplex, dat een lid van ons gezantschap mij recht op den man vroeg, of werkelijk de kanselier Karl Marx was. Ik keek, of ik liet in Keulen hoorde donde ren en'dacht hij mij zelf, dat een beetje op voeding bij zulk soort heeren niet kwaad zou zijn. Een vermakelijke geschiedenis las ik dezer da gen over den maliën schrik-uitoefenenden klank van het woordje Marxisme, een geschiedenis, die bewijst, dat men de domme massa met elk vreemd woord kan suggereeren, als je het maar leep aanpakt. Het was nog tijdens den keizertijd. Tijdens verkiezingen. In een klein-agrarisch stadje van Oost-Pruisen vond een vergadering plaats. Een vierhonderd tal boeren zaten er in een lokaal en smookten hun pijpen. In het stadje werden nog altijd de socialisten vervolgd als onder de socialistenwet. De door alle partijen zonder uitzondering hooggeschatte Badische sociaaldemocraat Ludwig Franck, die in den oor log zich direct als vrijwilliger aanmeldde en als eerste Rijksdagafgevaardigde reeds in Augustus 1914 den heldendood stierf, was in het stadje aanwezig en overlegde, hoe men het beste de orde in de vergadering kon verstoren. De man was wars van geweld. Hij vond al dra een amu sant spel. Redenaar was dien avond een uitge droogde Oost-Pruisische plattelandspoliticus,van wien men wist, dat hij een paar brochures had geschreven over financieele kwesties,vooral over het bimetalisme. De man begon zijnverkiezings- rede. Na tien minuten klonk op verwijtenden, aanklagenden toon van de galerij de interruptie „BimetalistEr ontstond een beetje onrust. Aan een paai' tafeltjes staken de boeren de hoof den bijeen. De redenapr hield even op, wilde wat zeggen, bedacht zich, veegde zijn brilleglazen schoon en zette geërgerd zijn rede voort. Na drie minuten weer een interruptie, nu luid en dreigend uit de linker hoek der zaal Bimetalist Groot geschreeuw om rust. Maar al meer boeren sta ken de koppen tezaam en keken wantrouwend naar den redenaar, die zijn bril weer poetste, even ophield zijn schouders optrok en maar weer doorging. Maar het was onrustig gewor den. Na een paar minuten klonk het tegelijkvan twee zijden op spookachtig-doffen toon, onge- hoord-aanklagend „BimetalistNu was het uit met de rust Een boer sloeg hard met zijn vuist op de tafel en eischte dat de redenaar zou verklaren of hij bimetalist was ja of neen, dat was toch zeker zoo iets als bigamist of nog erger. Van alle kanten toestemming De voorzitter vroeg den redenaar, of hij tot algemeene ophel dering even wilde verklaren, of hij inderdaad bimetalist was ja of neen. Daverend applaus in de zaal. De redenaar zweette erg Hij begon een beetje stotterend en dralend „Bimetalisme, mijn heeren, is een systeem, krachtens hetwelk goud en zilver als wettige betalingsmiddelen en bij een bepaalde waardeverhouding van goud en zilver dusdanig in omloop worden gebracht, dat de nominale waarde van beide muntsoorten. Verder kwam de ongelukkige niet. Brullend ge lach in heel dé zaal onderbrak hem. Luid getier van links en recht en van de galerij „Ja, dat zou-ie wel willen. .Met zulke smoesjes ko men. .Zoo een mormel van een bimetalist En zoo iemand wil voor den Rijksdag candidee- ren. Ongehoord. .Schandaal Het einde van de vergadering was, dat de boeren elkander afranselden en de vergadering door de politie werd gesloten. De ongelukkige redenaar heeft nooit gelegenheid gehad om de bevolking te verklaren, hoe hij dacht over het bimetalisme en zoo zal men in dit Oost-Prui sische stadje nog wel altijd de voldoening heb ben, dat men toeri ter tijde nog precies op tijd een bedenkelijk mensch heeft ontlarfd, voordat hij in den Rijksdag kwam. Zoo waart thans het spook van het marxis me door de koppen van het nietdenkende Duitschland. De rechtsradicaien maken er gre tig gebruik van. Maar dat is geen bestrijding van het socialisme. De strijd tegen het stelsel van Marx heeft andere wapenen noodig. Aan het werkelijk vermakelijke verhaal ziet men weer, dat men met suggestie bij het volk kan bereiken. In Mtinchen probeerde men het na de comedie van Hittler meteen maar mét het even suggestieve „Ultramontaan" en „Jesuit." Gemengd Nieuws, De schrik voor Marx- en het Marxisme. De Berlijnsche correspondent van de „Tijd" schrijft Wij zijn reeds herbaalde malen gedwongen geweest, om de aandacht te vestigen op de even stomme als dolle begrippen, die in het nationa- Tegen dans duivel en mode- g elcke n. Zijn Em. Karinaal Bégin, Aarts bisschop van Qubec. heeft bij gelegenheid van den II. Adventtijd een schrijven uitgevaardigd, dat bestemd is van kracht te zijn voor heel Cana da. De Kerkvorst verbiedt daarin den Katho lieken om deel te nemen aan zedelooze dan sen, waarvan sommige, die in Canada vooral aanstoot verwekten met name worden genoemd. Ook het bezoek aan bioscopen en theaters, die (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) mr Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven u//i Masseur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5