NIEUWE SCfflEDAMSCHE COURANT. DAG&LAD WOmSCHIEDAM EN Kerstmis. Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Geïllustreerd Zondagsblad Geïllustreerd Zondagsblad De Kerkbode 46ste Jaargang. Maandag 24 Deeember 1323. ■No. 13828. Bar... t KOEHAHET 4. - Teletou» fc—, P„tbra39. Abonnementen per 3 maanden f 2. per wee^ 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven werden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Onqevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies vaneen vvijsvinger; f 15 bij vcrlies vanelken andfu^ vingcr.De veraekering^wordtj^iaaAorgd dQor de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen. K E H S T E B E A D. Met ingang van 1 J a n u a r i 1 9 2 4 zal in dc wijze van exploitatie van de N I E U W E SCHIEDAMSCHE COURANT een belangrijke wijziging worden gebracht. Tengevolge van de buitensporig hooge exploitatiekosten in de laatste jaren, was het tot dusver niet mogelijk, om het eiken Zaterdagavond als g r a t i s-b ij v o e g s e 1 aan onze abonne's te verstrekken. Het Zondagsblad moest, zeer tot ons leedwezen, sterk in omvang worden beperkt en slechts eens in de 14 dagen als gratis-bijvoegsel verschijnen. Nu de tijdsomstandigheden eenigszins veranderd zijn en de perspectieven op economisch gebied weer iets gunstiger worden, hebben wij gemeend, dat wij niet langer moeten wachten met doorvoering van plannen, die wij reeds ccnigen tijd hadden. Wij zijn dan besloten om, met ingang van het nieuwe kwartaal, het op dubbele grootte (dus 8 pagina's) ie deren Zaterdagavond bij de courant te doen verschiinen. Wij gcloovcn, dat onze abonne's dezen maatregel op prijs zullen stellen, daar zulk een fraai weekbiad als het „Gcillustreerd Zondagsblad", met zijn rijken inhoud aan tekst en kiekjes) iets van blijvende waarde is. Voorts hebben wij het besluit genomen, om aan den wenseh van velen tegemoet te komen met betrekking tot het Kerk bericht. Het Kerkbericht verscheen bij ons sinds 1921 als een afzonderlijke uitgave. Voor velen was het een financieel bezwaar om zich op beide bladen te abonneeren, daar toch de „Kerkbode" afzonderlijk f 1.— per kwartaal kostte. Met ingang van Januari 1924 nu zal niet meer afzonderlijk verschijnen, doch in het Zaterdagavondblad van de „Nieuwe Schicdamsehe Courant" worden opgenomen. De „Kerkbode" zal dus uitsluitend aan de abonne's van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" worden geleverd bij het Zaterdagavondnummer. Den abonne's van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" worden, met ingang van 1 Jan. '24, dus de volgende voordeden geboden le. gratis: ongevallenverzekering voor bedragen, aan het hoofd onzer courant ver meld, gewaarborgd door de Boll. Alg. Verz. Mij. te Schiedam 2e. gratis: Gcillustreerd Zondagsblad, belangrijk vergroot van omvang, iedere week des Zaterdagsavonds; 3e. gratis: De Kerkbode, bevattend de officicele kerkberichten van alle R. K. kerken te dezer stede. Waar wij onzerzijds, ten koste van belangrijke financieele offers, overgaan tot de hier boven omschreven uitbreiding, zal men begrijpen, dat ook van dc zijde der abonne's een kleine verbooging van den abonnementsprijs gevraagd moet worden. Hoewel verschillende dagbladen in de laatste jaren den abonnementsprijs hebben verhoogd, hebben wij dit achterwege gelaten. Nu wij evenwel in staat zijn, om onzen abonne's verschillende belangrijke voordeelen te bieden in den vorm van een gratis-ongevallenverzekering, een gratis-Ge- Illustreerd Zondagsblad en het offieieelc kerkbericht, gclooven wij, dat men een geringe abonnementsprijsverhooging alleszins zal billijken. De abonnementsprijs zal van 1 Januari 1924 af bedragen 20 cent per week, 90 cent per maand, f 2.70 per drie maanden (dus met inbegrip van het Zondagsblad en DeKerkbode). DE DIRECTIE. ,,lk verkondig u eene groote blijdschap welke voor het gansche volk zijn zal heden is u een Zaligmaker geboren welke is Christus de Heer in Davids stad. En dit zij u het teelten Gij zult een kindeken vinden in doeken gewonden, en liggende in een kribbe." Daar hebt ge uw kerstnieuws, de feesttijding, een heilbode. Daar hebt ge de vervulling van het verlossingsidee, dal door een goddelijke uitspraak in 's menschen diepste innerlijk was bewaard, uitgegroeid en gerijpt tot een verzoeningsge dachte van de Godheid met z'n schepsel, en nu als een historie-monument staat uitgevoerd. Ons is geboren de Christus, de Messias, door aartsvaders en profeten voorafgebeeld en voor speld, door de „denkers van ziel en leven" in visionnairen blik aanschouwd, door de bcde- vaartgaande mcnschengeslachten van veel eeu wen wereldgeschiedenis verwacht en afgebeden, en door de fclix culpa, door de gelukkige schuld der menschheid tot een noodzakelijkheid ge worden, in één woord het was een openbreken van de wilde eind verwachting, zoo terecht door St. Paulus „de volheid der tijden" genoemd. „En plotseling was daar hij dien engel eene menigte van het hemelsche heir God lovende, en zeggende Eere in de hoogste hemelen aan God en op aarde, vrede aan de menschen van goeden wil. „Vrede O, dat woord klinkt zoo zacht en zoo streelend na het wapengekletter en kanon gebulder der voorbije oorlogsjaren het luidt voor ons als de vreugdemelodieën bij den terug keer van een beminde, die lang is weg geweest en dan vallen die klanken, als bloemen uitge strooid, den bruidsweg vol of zij ringen zich •.qa reidans van torenspits tot koepeltrans of ze ijlen als renboden rond, om den vrede te maren Maar, och neen .er is nog geen vrede in de wereld. Ja, er zijn weliswaar de laatste jaren vredesverdragen geteekend, er is onderhandeld geworden, er is geconfereerd en over ontwapening gesproken er zijn ^congressen gehouden, een volkerenbond is gesticht, en een hof van arbi trage in werking gesteld pacifisten-optochten anti-militaire bctoogingen en arbeiders-de- en monslraties hebben plaats gehad, en dat alles om te geraken tot een duurzamen vrede. Maar toch er wordt gefluisterd van nieuwe intrigues van nieuw opruien van wrok en haat, en van opkomende gisting er wordt gesproken van scheiding tusschen de volkeren ja, het is een publiek geheim, dat de kiemen van haat en afkeer en jalousie gelegd zijn tot een nieuwen, in afschuwelijkheid den laatsten nog overtreffenden oorlog en waarom Omdat het geen „inquirere pacem", geen „vre de zoeken" was, omdat de fundamenten van den vredesopbouw ontbraken, omdaL de men schen niet „bonae voluntatis", niet „van goeden wil", niet nederig waren. En dan spreekt men van vrede, ja, en van vreugde O ik zou u willen voeren op de boulevards der wereldsteden, om u het profiel der moderne vreugde in schets te doen zien. Vanaf de aanplakbiljetten op de straten tot van de lichtreclames op de daken, van overal en aan alle kanten lokken de genotmiddelen ons aan, om te genieten en te jodelen en plezier te maken. En tusschen dat alles door stroomt en stormt die opstuwende menschengolf, gaqhend en giebe lend en druk-doend daar gaan de gesoigneerde jonkers en gefatsoeneerde freules met al hun ré vérences en hun politesse en dat coquelteert met allerlei brillantcn en nouveautétjes, en met hun odeurtjes en parfumerieën, en nu eens wordt er nauw onderdrukt gelachen om den een of anderen gefingeerden levensmop, om dan weer met een zekere elegantie de straten verder door te zwieren. O, en masse zou men die losse, licht zinnige wezentjes de revue kunnen laten pas- seeren. Gepaste vreugde, wie zou er iets tegen hebben Maar dat is niet gelijk dat in de wereld gaat, om lamlendig-lui liggend en soeze-deinend in te dommelen, en dat liefst onder de narcotische melancolie van maatslag en cadans van een two- step of fox-trot, die loom en langzaam op de machine wordt afgedraaid, en om dan ten slotte amechtig neer te zijgen in dé zachte armen van n even futlooze. Dat is altemaal moderne vreugde „Le pauvre homine Zij roepen en schreeu wen'om vrede en om vreugde, maar er is geen vreugde in hun binnenste, in hun hart. O neen dringt eens dieper en dichter in op die menschen- massa, en spreekt ze eens aan, die vragende en vroolijke oogen die.lach en die luchthartigheid en levenslust is slechts 'n poeder, een blanketsel, een schmink, om te schijnen, wat in waarheid schoon en edel en grootsch is, en om te verber gen dat innerlijk, dat zoo schromelijk getatoueerd is door jalouzie en ontucht, die den waren vrede en vreugde verdrongen hebben. O, wat heeft de wereldvreugde gemaakt van die jonge levens, die daar zochten, wat er niet te vinden was, en nu, elaas, na onzinnig, zot genieten, cr zat van zijn teruggekeerd, maar tevens verbitterd en ver beten, en o, mocht 't ook verbeterd zijn 't Was alles schijn-schoon als een kaleidoscoop, maar, mijn God, wat een ontzetting die kleurschakee- ringen zijn niet anders geweest dan van die stuk geslagen en aan scherven liggende zieleweelde. „Neen, in de diepte moet hij af, daar woont sinds eeuwigheden de vrede", ver van waan en wereld in de kribbe van Bethlehem, daar is ons geworden de Princeps Pacis, de Vorst van den vrede. Laat ons doorgaan tot Bethlehem en deze zaak zien, die geschied is, welke de Heer ons heefl bekend gemaakt." De mensch voelt zich eenmaal van nature getrokken, tot het groot,- sche, het verhevene, het sublieme, en als hij dan in z'n innerlijke kleinheid mistast en zondigt, dan blijft toch 't, waarlijk idiëele op de meest treffende wijze zijn hart beroeren, want daar in dat binnenste zingt zoovele duizenden jaren reeds die altijd maar door hunkerende heimwee- zang naar God. Kom dan, o ware vreugde, en leidt ons naar uw tehuis, waar de woningen des Heeren zijn. Wij hebben gedoold en gedwaald, en wij volgden als zoekende zwervers slechts schimmige scha duwen, maar van nu af aan willen wij gaan en keeren, waar gij gaat en keert. Onze voeten zijn wel wankel, en onze oogen, gewoon aan de don kerte, zijn dof, en vol heven ons biddend bedelen om hulp, maar ach, toon ons uwe woonplaats, en wees ons een licht en een leidsman. Wij stappen in uw treden en volgen u. „Adeste fideles I" Op, spoedt U, o Christenen komt geloovigen van alle volkeren en naties en stammen en tijden, en gij, monarchen en vorsten en prinsen, komt en gij, Christensoldaten, houdt heden reveille met uw vlaggen en vaan dels en gij, machthebbers en beheerschers van financiën en economie, en alle dichters en alle denkers en alle dolers komt op en trekt mede naar Bethlehem. Maar de bedestoet moet groeien en grooter worden. Komt ook gij, stnmperds en oogen- schijnlijke nietelingen van dezen aardbodem gij, kromgebukten en-gebogenen door 's wae- relds macht en moeilijkheden, die in klem menden kommer daar kruipt en kromt over uw levenshaankomt, misdeelden en minderhe- gaafden en achtergestelden en vertwijfelden. En zoo gaat heel de zondaarsoptocht van men- schengeslachten in boetegang biddend naar Bethlehem wij allen gaan, doch niet bedrukt en bedroefd, maar laete triumphantes, met 'n blij, en een opgewekt, en een hernieuwd en herboren innerlijk vragen wij om vrede en om vreugde aan het Kerstkind. „Venite, venite in Bethle hem." Komt allen en treedt binnen in het stal- leke van Bethlehem „En zij kwamen met spoed en zij vonden Maria, en Joseph, en het kindeken liggende in de kribbe. En toen zij het zagen er kenden zij het woord, dat tot hen gesproken was aangaande het kind," de Vredeskoning, het Vreugdewicht. Wie is dat Kindeke, dat daar zoo hulpeloos ligt, zoo verkleumend en klagend en zoo kleen Wie is dat Kindeke, waarnaar onze liefde verlangde, en op wien ons harte zoo hoop te Wie is dat Kindeke, dat ons weer vrede en vreugde brengt Dat is God en dan volgt ons denken de gedachten van St. Augnstinus, als hij in bevende adoratie de ten Hemel oplaaiende liefdegloed van het menschelijk hart omhoog doet flakkeren. Ziet hem daar gaan langs de stille zeewateren daar is alles grootsch, alles wijdsch, alles in opstuwenden aandrang den mensch om ringend en dringend, alles eindeloos. En dan peinst de H. Augnstinus en zegtwaar zal ik bevrediging vinden voor mijn leeg en onvoldaan harte. De vleugel-klappende golven, de wit- kuivende haren, het majestueuze lichtgespele- mei in het water, neen, heel die zee-eindeloos heid kan zijn zieledorst niet laven.En dan vraagt St. Augnstinus opnieuw Waar zal ik rust en voldaanheid en opbeuring vinden. En in brui sende branding bralt een stem op uit de diepten, die de wateren overzoeft „Super nos, super nos." „Boven ons, boven ons." En de avond is gedaald en het is rustig en stille rondomme, en aan de hemelgewelven hangen de sterreluchters in lichtenden glans, en dan dwalen de oogen van Augnstinus omhoog, en zij weerfonkelen den pronk en de praal der sterren, en zij aanschou wen die wijdsche onmetelijkheid en talloos heid van 't starrenheir, en dan vraagt St. Augns tinus opnieuw Waar zal ik bevrediging vinden voor mijn onge durig hart. En ook de hemellichamen schijnen hem ten antwoord te geven „Super nos" „Boven ons." En dan in gedachte ijlt z'n verlangende blik om hoog boven de sterren en dan boven de wolken en dan hoven den dampkring uit, en al verder vliegt hij de luclitruimten door, en dan snell hij door de Hemelen langs zaligen en heiligen, tot hij komt voor Gods troon, doch daar vliedt er die vraag niet meer van zijn lippen. Waar zal mijn hart bevrediging vinden want zijn hart was voldaan, maar dan onthult zich dat mysterie van den menschclijken heimzeezang, als de H. Augnstinus ten slotte uitroeptGij hebt ons voor U gemaakt, o Heer, mijn hart was onrustig, totdat het rustte in U. En die God is dat Kindeke hier in de kribbe. Maar wat heeft Hem dan afgeroepen uit zijn glorie? Dat was de zonde. ook die van mij. Maar wat bracht Hem in een kribbe, een stal Dat was zijn liefde. .ook voor mij. O Kerstkind, nu weten wij, waarom bij de kribbe slechts liefde en lankmoedigheid heerscht. Gij heb door uw extatische naiveteit onze harten in voort vlammende vreugde en vrede doen ver- milden van puren liefdegloed moge de vrede, vandaag gesloten, en de vreugde, die heden staat uitgevlagd, in immer oplevend enthousiasme voortwoekeren, dan zal de Kerstmisvreugd vol ledig, de Kerstvrede ecjwig en het Kerstekind tevreden zijn. J. M. tiuiteniaudsch Nieuws. HET HERSTEL. Poincaré zon hedenmiddag den Duitschen zaakgelastigde te Parijs ontvangen. In het onder houd dat hij met hem zou hebben, zijn de be- besprekingen, die Zaterdag j.l. begonnen zijn, voortgezet. IN HET ROERGEBIED. De vertegenwoordigers van de mijnwerkers honden hebben voor de bovengrondsche arbei ders den terugkeer tot den dagelijkschen ar beidsduur van vóór den oorlog aanvaard I In dc metaalindustrie neemt het aantal ar- heiders dat zich weer komt aanmelden om tien uur 's daags te werken voortdurend toe. De economische toestand aan de Roer is sinds eenige dagen weer zeer opvallend verbeterd. De levensmiddelen stroomen rijkelijk toe, en de prijzen gaan aanmerkelijk omlaag DE DUITSCHE RIJKSBANK. De rijkspresident heeft den commissaris voor het geldwezen, dr. Schacht, benoemd Lot presi dent van de Rijksbank. Schacht zal evenwel tevens zijn functie als rijksvalutacommissaris blijven waarnemen. GRIEKENLAND. De bladen berichten, dat de beweging ten gunste van den terugkeer van Venizelos zich gisteren heeft uitgebreid tot de militaire ver- ecnigingen in Athene en in de provincie. Ten ein de het herstel der normale toestanden te ver zekeren, besloten de officieren een oproep tot Venizelos te richten, waarin hem zal worden verzocht naar Griekenland terug te keeren en, voorzien van onbeperkte volmacht, te trachten den binnenlandschen toestand te regelen. Bovendien zond de groote groep liberale af gevaardigden, onder wie ook Sonatas moet worden genoemd, een telegram aan Venizelos waarin de partij hem geluk wenscht met het succes. I H republikcinsche partij heeft besloten, De Papanastasios op te dragen een kabinet te vor- Plastiras en Konylix verklaarden, dat zij men. geen ministerportefeuille zullen aanvaarden. Volgens een door den militairen bond gepu bliceerd manifest beschouwt deze zich als boven de partijen staand. Naar verluidt, zal Venizelos in den loop dezer week te Athene aankomen en een coalitiekabinet vormen. Hij zou voornemens zijn den toestand in oogenschouw te nemen en NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 0<5? ?3>

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1