Nieuwjaarswenschen ISM li Een rustige oude dag! DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OM&mEMEN* FEU ILLETON. Wsém s mm 46ste Jaargang. Vrijdag 28 Deeember 1823. Ne. 13830. Buvean KOEIABKT 4. Telefoon Iat*raommiiiiaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advert «ntiënt 1rege;« f l.f& «ik« rsget daarboven 35 c«nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medadeeünges ct. per regal. Speciale conditiën voor berbaaldei^k advertaeren. Tariaven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood ;f 100 bij verlies van een duim; f60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de HolI.Algem.Verz, bank te Schiedam In het nummer dat MAANDAG 31 DECEM BER verschijnt, zal wederom gelegenheid be staan tot het plaatsen van NIEUW JAARSWENSCHEN, f 1.per annonce. Buitenlandseh Nieuws. DE COMMISSIE VAN EXPERTS. Omtrent de zittingen der beide commissies van experts, belast met het onderzoek naar Duitschlands financiën, staat thans het volgende vast De eerste commissie, die onderzoek zal doen naar Duitschlands budgetairen toestand en naar het Duitsche geldwezen, zal voor het eerst vergaderen op 14 Januari. De tweede commissie, die zich met de Duit sche activa in het buitenland zal bezighouden ten einde de mogelijkheid van terugkeer dier activa naar het moederland te overwegen, ver gadert voor de eerste maal op 21 Januari. Deze laatste datum is bepaald om den derden Ame- rikaanschen expert gelegenheid te geven, voor de eerste zitting uit Amerika over te komen. DE ROERKWESTIE. Het zal nog wel eenige dagen duren voordat de regeeringen van Frankrijk en België zullen kunnen antwoorden op de nieuwe Duitsche nota, in zake de wijzigingen van het regime in het bezette gebied. Met het oog op het technisch karakter van de Duitsche nota, heeft de minister van Bui tenland sche Zaken, Jaspar, haar overhandigd aan baron Rolin Jacquemyns, den Belgischen Hoogen Commissaris, alsmede aan den chef dei- Belgische Technische Commissie in het Roer gebied, ten einde hun oordeel over de in de Duit sche nota aangeroerde punten te vernemen. De Fransche regeering heeft op dezelfde wijze gehandeld. De Belgische regeering neemt, nu het lijdelijk verzet is gestaakt, het standpunt in, dat men aan de Duitsche desiderata gehoor moet geven, voor zoover de gevraagde wijziging van het regime niet in strijd is met de rechten en de belangen van de bezettende mogendheden en mits de Belgische technische missie in het Roer gebied daardoor niet aan gevaar wordt bloot gesteld. De Belgische regeering is bereid de Duitsche voorstellen met de grootste welwil lendheid. te onderzoeken, doch zij zal hierbij eveneens met de noodige omzichtigheid te werk gaan. JAPAN. Het Japansche kabinet heeft zijn ontslag ingediend. Een oproerige menigte trachtte gisteravond de woningen van den premier Jamamoto en den minister van Binnenlandsche Zaken Goto binnen te dringen, doch werd daarin door de politie verhinderd. DE SAMENZWERING IN SPANJE. De Spaansche regeering publiceert nadere bijzonderheden over de op het schiereiland ontdekte communistische samenzwering, in ver band waarmede zooals bekend tal van personen zijn gearresteerd. De Portugeesche regeering verwittigde op 22 dezer haar gezant te Madrid er van, dat in Por tugal een communistische samenzwering was ontdekt, die ten doel had, in vereeniging met een samenzwering in Spanje op 28 December Een verhaal uit den tijd van Keizer Nero. 36 Zij haakte er naar door het IJ. Doopsel in den schoot van Christus' Kerk opgenomen te worden. Evenwel was zij nog niet genoeg van hare ziekte hersteld om den weg door de vallei, waar de christengemeenschap verbleef, te kun nen afleggen en oni den zoo vurig gewenschten dag van het Doopsel niet langer te moeten uit stellen, verzocht Aurelius de gedienstige Alda, dat deze hare vriendin tot die groote plechtigheid zou voorbereiden. Ilij zelf zou hen inmiddels meermalen komen bezoeken, om zich te over tuigen of de naar het Doopsel hakende dochter vorderingen maakte in de waarheden des ge- loofs. Dat waren dagen van heilige vreugde en tevredenheid. Mainos, de Bretonsche aanvoer der, die zijn rooversleven vaarwel gezegd had kwam zich bij hen voegen en luisterde nu rnet groote nelangstelling naar de geloofswaar heden, die Alda zoo dikwijls beproefd had hem te doen kennen. Ook hij wcnschle door het H. Doopsel in den schoot der heilige Kerk opgeno- een revolutie te organisceren. Een onderzoek, door de Spaansche politie daarop ingesteld, bevestigde zulks. Onmiddellijk werden ook in Spanje, na over leg met de Portugeesche autoriteiten de noo dige maatregelen genomen ter verzekering van de openbare orde. ALLERLEI. Gistermorgen schoot te Tokio een twintig jarige jongeman op de automobiel waarin dc prinsregent zich naar het parlement begaf. De ruiten werden vernield, doch de prinsregent bleef ongedeerd. Onmiddellijk nadat het schot gelost was, greep het publiek den dader vast. Deze zou stellig gelyncht zijn, indien de politie den man niet in bescherming had genomen. Hij is een jongeman van omstreeks 20 jaar, als werkman gekleed. Volgens •sommigen is hij een socialist, volgens anderen, een krankzinnige. Nader wordt nog gemeld, dat tegelijk met den dader ook een medeplichtige is gearres teerd. In militaire klingen te Moskou, schrijft het „Journal", wordt gefluisterd, dat tot het afzetten van Trotzki en de benoeming van Boedjcuni in zijn plaats tot opperbevelhebber der roode troepen zou zijn besloten. Trotzki zon veel van zijn invloed hebben ingeboet, ter wijl onder zijn leiding de geest der roode troe pen sterk achteruitgegaan zou zijn. Bovendien heeft de mislukking van het com munisme in Duitschland Trotzki's invloed sterk geschokt, evenals die van de partij der mili taristische bolsjewiki, de politici en de diplo maten. Boedjeuni zal te Moskou optreden als mili tair organisator. Uit Rio de Janeiro wordt aan de „Times" gemeld, dat de regeering aldaar een decreet heeft gepubliceerd, gedateerd 23 December, waarbij de staat van beleg, die in het Federale District en den staat Rio de Janeiro geheerscht heeft sedert de revolutie van Juli 1922, opge heven 'wordt verklaard. Op 5 Juli 1922 brak, zooals bekend, een op stand uit onder de twee garnizoenen in het Federale District, binnen welks grenzen de stad Rio de Janeiro is gelegen. De beweging die verband hield met de presidentsverkiezing, werd den volgenden dag onderdrukt. Uit Parijs Naar gemeld wordt, is groot hertog Nicolaas, de neef van wijlen tsaar Nico- laas II van Rusland, in het geheim gekroond tot „Tsaar alier Russen." Deze vreemdsoortige kroningsplechtigheid heeft plaats gevonden ten huize van zijn neef, den groothertog Boris. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag, 27 December. Aan de orde is het voorstel-Fleskens tot ver lenging van den duur van het Schoenwetje-, De heer v. d. B ergh (V. B.) zegt geen principieel debat te zullen voeren over dit ontwerp, omdat het een voortzetting is van een bestaand. Hij staat er verbaasd over, dat op zulke vage gegevens een ontwerp wordt gebaseerd. De heer Heerekens Tijssens (R. K.) heeft het Schoenenwetje nooit goedgekeurd. Het systeem deugde niet, want Nederland was al volgestopt met schoenen. Het wetje kwam te laat, maar daarom is het nog foutiever den duur te kort te maken. De tijd was nog te kort en dus is spr. voor verlenging. De heer v.d. men te worden en smeekte, Aurelius hem niet lahger die kostbare gunst te ontzeggen. Deze stelde die grootsche plechtigheid vast op den eerstvolgenden Zondag. XV. Een laatste beproeving. De dagvorstin rees met. ongeëvenaarden luister aan den gezichtseinder op, toen Alda, het hart vervuld van heiligen ijver, des Zondags de twee nieuwbekeerden naar de algemeene bijeenkomst der christenen vergezelde en de grootsche plechtigheid der toediening van 't Doopsel bij woonde. Bergen en valleien weergalmden nog van de plechtige doophymne, toen plotseling een ijzingwekkend gerucht den geheiligden zang kwam storen en bij velen de gevoelens van he- melsche verrukking deed plaats maken voor onrust en vrees. De heidenen De heidenen zijn in aantocht werd geroepen en in het volgend oogenblik was het grootste gedeelte der vergaderden in de j bergen verspreid. Eenigen bleven ter plaatse bp waardige wijze I zouden zij de beproeving doorstaan en gelaten de Een ieder kan zich dit lang niet veroorloven. Toch kan de huisvrouw heel wat gemak hebben van RINSO. Al het harde werken van dert waschdag is overbodig geworden. Al wat zij te doen heeft is des avonds het goed in een RINSO sopje te weeken te zetten. RINSO is het meest moderne en volmaakte zeepproduct in fijne korrels. Het weekt des nachts al het vuil uit het goed terwijl U slaapt. Des morgens is Uw werk gedaan. U behoeft alleen maar uit te spoelen, anders nieL Bergh heeft alleen over Duitschland gesproken en België heeft hij vergeten. De heer W i b a u t (S. D.) motiveert de stem zijner fractie tegen dit ontwerp. De heer Van Embden (B. D.) is tegen dit ontwerp, omdat hij de materie niet geschikt acht voor een initiatief-voorstel. Zal de regee ring voor dit ontwerp de verantwoordelijkheid willen dragen Spr. denkt van niet, want het ontwerp behoort niet tot de rubriek loopende zaken, die de Regeering alleen afdoet. De heer B 1 o m j o u s (R. K.) betoogt dat verlenging van het wetje noodzakelijk is. De invoer van Duitsche producten is zeer gedaald hetgeen spr. met eenige cijfers toelicht. De heer IJaazevoet (R.K.) betoogt dat de werkeloosheid zeer is gedaald, zelfs niet 75 Romeinsche soldaten afwachten. Aurelius bleef staan bij het ruwe steenen altaar, waarop hij zooeven de H. Mis gelezen had. Lelia en Mainos,in het witte kleed der nieuwbekeerden gehuld, la gen onbewegelijk aan des priesters voeten ge knield, terwijl vUda met eenige christenen vast beraden naast hen bleef staan in godvrnchtigc- overgeving aan den wil des Ileeren. De Romeinsche honderdman legde zijn hei- ligschenncnde handen op den aarbiedwaardigen priester. Op hetzelfde oogenblik sprong de nieuw- bekeerde Bretonsche aanvoerder, vergetend, dat hij met het wit kleed, het zinnebeeld van vrede aangetrokken had op uit zijne nederige houding, rukte_ het zwaard uit de hand van een der soldaten en vóór nog iemand zijne inzichten kon raden, strekte hij den honderdman, die den priester zulken smaad had aangedaan, dood aan zijne voeten neder. Dan plaatste hij zich mei. den rug tegen het altaar en zou het van de onteering der goddelooze soldaten hebben ge vrijwaard had Aurelius niet geroepen Werp dit zwaard weg, Mainos Weet gij dan niet, dat het den dienaars van Christus verboden is, geweld tegen geweld te stellen Maar de wakkere Breton hoorde die vermaning niet en sloeg met 'n zoo zekere hand en een zoo vermetele woede, dat de aanvallers, die zulken weerstand niet verwachtten, een oogenblik ver bluft achteruitweken. Evenwel vermocht zijne pet, als gevolg van dit wetje. Spr. heeft vele cijfers uit de plaatsen in de Langstraat. De heer Diepenhorst (A. R.) betoogt, dat 5 Mei de principieele beslissing is gevallen en dat er nu dus niet op teruggekomen moet worden. Ieder moet toegeven, dat de duur te kort is geweest. In elk geval is het kwaad, dat van dit wetje is gevreesd, uitgebleven. Duitsch land is thans misschien uitgeschakeld, maar wie weet hoe het verdere verloop daar te lan de zal zijn. Spr. schaart zich dus gaarne aan de zijde van den voorsteller. De heer F 1 e s k e n s (R. K.) wenscht pro tectie en vrijhandel buiten bespreking te laten. Hij betoogt, dat het effect van het wetje wel is na te gaan al is niet te zeggen wat er ge beurd ware zonder het wetje. Spr. verdedigt dapperheid niets tegen het gedurig aangroeiend getal zijner tegenstanders hij werd overmand, vastgegrepen en aan den voet des altaars neer- gewoipen, dat hij zoo mpedig had trachten te verdedigen. Een roode bloedstraal gutste uit Mainos hoofd op het witte kleed der jong bekeerde, die met hem het H. Doopsel had ontvangen en die half bezwijmd op Alda's schoot was neergezegen. - Moed, beste Lelia fluisterde de Bretonsche, hoewel ze bij het zien der slagen, welke men haren landgenoot en vriend toediende zoo bleek werd als hare gezellin. Moed Dat zijn de gevaren waaraan wij allen, volgelingen vanChris- tus, blootgesteld zijn. 't Is eigen aan de zwakheid eener vrouw te gruwen, wanneer in hare tegenwoordigheid bloed vergoten wordt, zei Lelia, op de vlekken wijzend, die haar kleed ontsierden ware het echter mijn bloed geweest, Alda, ik verzeker n, dat ge mij niet1 had zien gruwen. Neen, veeleer zou ik den Heer geprezen hebben, omdat dan heden reeds mijn droeve vaart door het tranen dal geëindigd zon zijn. De ruwe soldaten omringden hunne weer- looze slachtoffers, bonden ze met stevige koor den, niet zonder hun de grofste verwijtingen naar het hoofd te slingeren, twee aan twee en dreven hen den weg op naar Rome. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Oplossen in kokend water volgens gebruiksaanwi|2ing Overgieten in de kuip <N 00 OS DE LEVERS ZEEP MAATSCHAPPIJ. VLAARDINGEH.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1