voor vaatwerk Vraagt ons geschenken-al bum DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 47ste Jaargang. Woensdag 2 Januari 1924. So, 13833. Bureau i KOEÏABKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Poitbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per poet 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Advirtmtiêni 1—5 ragek f sike regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingebonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk «dverteersn. Tarieven worden ep aanvraag f, nv toegezonden. Incassokosten worden berekend. duim;«0 bjverHes vaneén wBsvin.iw'f 15bTvSsrI"J Ver",CS Van eea ,Uand' ï0"1 oi 009 A ai»0 bij dood ;f 100 bij verlies van een J 1 J vanelben anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de HoU.Aigem.Verz. bank te Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de N.V. M. COHN'S WIJN- &jf SPIRITUA- LIENHANDEL te Rotterdam om vergunning tot oprichting van een wijnkooperij in de panden Nieuwe Haven 105109, kadaster Sectie M. Nos. 3088, 3089, 3090, met 5 electromotoren van elk 1 P.K., waarvan één vervoerbare, drijvende 2 spoelbakken, 1 weiwaterpomp en 1 advocaat- machine. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 16 Januari a.s., desv.m. 11 uur. zal ten Raadhuize gelegenheid worden ge geven om bnzwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te Hchten. Gedurende dr'e dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd,kan op de secretarie der gemeen te, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinder wet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 2 Januari 1924. Buitenlandsch Nieuws, DUITSCHLAND. In een boodschap, gericht tot, de Duitsehe bevolking van het bezette en het onbezette ge bied, geeft rijkskanselier Marx uiting aan den wensch, dat het, nieuwe jaar weldra een vreed zame oplossing der hangende kwesties met zich moge brengen. Voorts vraagt hij het Duitsehe, volk edelmoedig de opofferingen te aanvaarden, welke noodzakelijk zijn voor den vereonigden vrede en de vrijheid van het vaderland. In een artikel in de „Zeit", waarin de minis ter van Buitenlandsche Zaken, dr. Stresemann, zich tot de lezers wendt, geeft deze een pessimis tisch beeld van den toestand. Hij verklaart daarin, dat Duitschland momenteel niet bij machte is de leveringen aan het buitenland te volvoeren. President Ebert heeft gister de gebruikelijke Nieuwjaarsrede gehouden en hield tevens re ceptie voor het corps diplomatique. en mrs. Bilen, zijn naar gemeld wordt, dooi bandieten gevangen genomen. Naar verluidt, heeft de legatie der Vereenig- de Staten te Peking aan de Uhineesche regcering dringend en onmiddellijk nadere inlichtingen verzocht omtrent de geruchten over het gevangen nemen ol dooden door bandieten van missiona rissen, die bchooren tot de Amerikaansch-Luther- sche broederschap. - Uit Londen. Het ministerie van Oorlog i< Parijs heeft aangekondigd, dat gedurende de maand December Frankrijk, drie regimenten der Roerbezettingstroepen heeft teruggetrokken, ten einde de politiek der onzichtbare bezetting te verwezenlijken. Een bericht uit Santiago de Chili meldt, dat de politieke crisis, welke reeds maanden achter een in Chili heeft gehecrseht, thans haar hoogte punt heeft bereikt door het aftreden van het kabinet. Uit Berlijn. Dezer dagen zal het aantal artikelen, waarvan de invoer in Duitschland wordt toegestaan, belangrijk worden uitgebreid. Het ligt in de bedoeling die uitbreiding binnen kort nog verder uit te strekken. Binnenland. De kabinetscrisis. De „Tijd" schrijft De opdracht tot vorming van een kabinet aan de rechterzijde moet het gevolg zijn geweest van een misverstand. In parlementaire kringen verwacht men, dat Hare Majesteit de bespreking met de meerder heid als geëindigd zal beschouwen en vermoe delijk een poging zal doen, om door een staats man van links een zoogenaamd nationaal be zuinigingskabinet te laten vormen. Mooie gift. Naar de „Telegr." verneemt, heeft de ver- eeniging Het Koloniaal Instituut van een on- genoemden gever een half'millioen ontvangen, welke haar in staat stelt, den onderbroken bouw van het gebouw buiten de Muiderponrf I; Am sterdam vooit te zetten. ENGELAND. Enkele bladen hechten groote beteekenis aan den brief, dien de conservatieve Vereeniging der City (het geld- en handelscentrum van Lon den) tot Baldwin moet hebben gericht. Naar ver luidt stelt de Vereeniging Baldwin voor zich tot Asquith te wenden, met het doel om óf liberalen steun te krijgen voor een conservatieve regeering, óf conservatieven steun in uitzicht te stellen voor een liberaal kabinet. Naar het heet is het de bedoeling van den brief, dat Baldwin in de eerste plaats Asquith steun zal vragenvoor een conser vatieve regeering, onder beding dat geen wets ontwerpen, waarover meeningsverschil bestaat, zullen worden'ingediend en dat op de staatsuit gaven zal worden bezuinigd. Het liberale hoofdkwartier verzekert venwel dat het van conservatieven kant geen enkel aanbod heeft ontvangen. Het hoofdkwartier verklaart nogmaals dat de liberale partij niet denkt aan een coalitie. Niettemin wordt erkend dat conservatieve steun aan een liberaal kabinet natuurlijk niet onwelkom zou zijn. DE BEZETTINGSKOSTEN. Het Duitsehe Rijkskabinet heeft besloten om ondanks de te verwachten buitengewone fi- nancieele moeilijkheden in Januari de bezet- tingskosten, in den engsten zin des woords en voor beperkten tijdsduur, weer te gaan betalen. Tegelijk is besloten tot het betrachten van'den meesten spoed bij de diplomatieke besprekingen over deze kwestie. TRIPOLIS. Een Italiaansche troepenmacht van 10.000 man heeft de opstandelingen in de streek ten Zuidoosten van Tripolis verslagen. DE OPSTAND IN MEXICO. Een telegram uit Vera Cruz meldt, dat het garnizoen van de havenplaats Tuxpan zich met de rebellen onder generaal Huerta heeft vor- eenigd. Dit feit is van belang, daar de rebellen thans onbetwist meester zijn van het petroleum- gèbied waarvan Tuxpan de haven is. ALLERLEI. Uit Haukau Drie Amerikaansch-Luther- gche missionarissen, mr. Hoof en zijn echtgenoote Loonsverlaging spoorwegpersoneel. De directie van de Nederl. Spoorwegen heeft het personeel bij dienstorder medegedeeld De bestaande loonregeling sluit zich niet meer aan bij de tegenwoordige omstandigheden. Niet alleen zijn de loonen in de particuliere nijverheids- en landbouwondernemingen aan- merkelijk gedaald, waardoor de thans bij de j spoorwegen betaalde bezoldigingen over het algemeen ver daarboven uitsteken, maar ook zijn de kosten van levensonderhoud sedert einde 1920, toen het geldende R.D.V. tot stand kwam, in beduidende mate afgenomen. Er is dus alles zins aanleiding, het loonpeil ook bij de spoor wegen te herzien en dat bij de gewijzigde om standigheden te doen aanpassen. Gelet nu op de zeer ongunstige uitkomsten van ons bedrijf hebben wij geen vrijheid ge- I vonden den bestaanden toestand, wat betreft de loonregeling, na 31 December te besten digen en hebben wij dus ook geen gevolg kun nen geven aan het advies van den Loonraad, die geen aanleiding voor eenige loonsverlaging aanwezig achtte. Wij hebben mitsdien besloten een nieuwe loonregeling, geldende van 1 Januari af, in te voeren. Vermits evenwel aan de toepassing daarvan reeds op dien datum, ook al zou de wijziging in een uniforme loonsverlaging met 10 pet, bestaan, administratieve bezwaren ver bonden zijn, en aangezien wij voor ons er de voorkeur aan zouden geven zonder overhaas ting tot een nieuwe regeling te komen, welke de meest billijke oplossing van het vraagstuk- geest, is de mogelijkheid geopend om voorooo- pig in afwachting van de tot standkoming der nieuwe regeling van alle bezoldigingen en van alle met de bezoldiging verband houdende uitkeeringen, tot nadere verrekening over den tijd nk 31 December tien procent in te hou den. Landverhuizing. Voorbereid wordt de oprichting van een R. K. emigratievereeniging. Daartoe zal binnenkort een vergadering worden gehouden, waarin prof. mr. J. A. Veraart een praeadvies zal uitbrengen over de vraag Is emigratie uit sociaal-econo- r.iisch oogpunt noodig en nuttig Persstemmen. De kabinetscrisis. Onder het opschrift „Wat nu wijdt „De Standaard" (A. R.) een beschouwing aan de mislukking van de eerste poging, om een rechtseh kabinet te doen vormen, Do V8WI cartons zijn evenals de SUNLIGHT uitknipsels geldig voor dezelfde fraaie geschenken en helpen U dus om spoediger een mooi cadeau te ontvangen. De Lever's Zeep Maatschappij, VBaardingen van hot kabinet-Ruys als de eenige uitweg aan gewezen kan worden. Het blad is van oordeel, dat voor de loopende hebben bcstaan. In dien zin sprak( periode een parlementair kabinet uitgesloten is. Het voert o.a. aan, dat, indien inderdaad niets andera meer mogelijk iSi het zitten blijven De „Residentie-bode" (R. K.) vraagt zich ook af, wat er nu weer moet gebeuren. Het blad schrijft We berichtten reeds de opinie, die meer en meer veld wint en volgens welke er niets anders overblijft dan het aftredend kabinet te verzoe ken, op de ontslagaanvrage terug te komen. Een mooie oplossing is wel anders, maar De houding der A. R., die een nieuw rechtseh kabinet onmogelijk maakt, heeft wel enst.ige gevolgen De ^Maasbode" schrijft Wij hebben ons dus vergist in onze veronder stelling, dat alvorens II. M. de Koningin haar toevlucht nam tot den noodmaatregel der laat ste collectieve opdracht lot Kabinetslorni; i t omtrent het gunstig effect van Ik I on ge wo ik middel binnenskamers eenige zekerheid moet in we van een blijde Kerstboodschap. Aldus heeft ook deze laatste poging gefaald. Nu rest weinig anders dan een aanblijven van het huidige Kabinet, al dan niet met enkele .persoonswisselingen. Houdt het aan zijn pro gram inzake vlootwet en bezuiniging vast, dan lijkt ons een nieuw conflict onvermijdelijk en zou Kamerontbinding tenslotte nog dé eeuigc oplossing kunnen bieden. Ontslag gehuwde ambtenaressen. Aan de'gehuwde ambtenaressen, voor zoover zij geen kost winster zijn, bij den dienst der poste rijen, telegrafie en telefonie hebben Maandag morgen de directeuren op last van den directeur- géneraal haar ontslag aangezegd, met ingang van I Maart, wegens flit is de gewone formule opheffing van haar betrekking of verandering ■n de inrichting van het dienstvak. Op liet postkantoor te Rotterdam hebben gehuwde ambtenaressen tengevolge van den nieuwen maatregel haar ontslag gekregen bij Ie rijk.-biograaf- en telefoondienst 37 ambtena ressen. Maalsehappij Nederland De Maatschappij Nederland heeft een nieuw inotorpassagicrsschip besteld bij de scheeps bouwmaatschappij „Ateliers et Ghantiers de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VIM 'luuutu nmaensitamers eenige zei print n r\ o r» I a 4LnLi^.ni r.-.I-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1