DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Donderdag 3 Januari 1924. No. 13834 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geliecle invaliditeit300 bij verlies van een liand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een van elken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam Buitenlandsch Nieuws. D E ROERKWESTIE. De Fransche regeering houdt zich bezig met het opstellen van het antwoord op de Duitsche desiderata in zake de Roer en het Rijnland. Alle noodige inlichtingen daartoe zijn thans in het bezit der Rranschc reecring. Ilaar ontwerp-ant- vvoord zal vooral' naarBrussel worden gezonden, opdat beide regeeringen het daarover met elkan- dee eens zullen zijn. De overhandiging van het F'ransche ant woord kan evenwel een kleine vertraging onder gaan, omdat Poincaré eenige dagen Parijs moet verlaten, om zijn zetel in den Senaat voor de Zondag a.s.te houden verkiezingen te verdedigen. Niettemin wordt verwacht, dat het antwoord Dinsdag aan den Duitschen zaakgelastigde te Parijs zal worden overhandigd. ENGELAND. De actie van het bestuur der conservatieve Vereen iging van de stad Londen voor samenwer king tusschen liberalen en conservatieven tegen Labour, wordt voortgezet. Een commissie uit de vereeniging publi ceerde een mededeeling, waarin geconstateerd wordt, dat de vorming van een Labourpar- regeering niet in overeenstemming is met den volkswil en dat het schadelijk zal blijken, in dien de regeering in deze moeilijke tijden aan onervarenen wordt overgelaten. Aan het slot der gepubliceerde mededeeling wordt een conservatieve regeering gevraagd, gesteund door de liberalen, of omgekeerd een liberale regeering met conservatieven steun. BEIEREN. De instructie in het hoogverraadsproces tegen Hitier, Ludendorff, c.s. zal waarschijnlijk einde Januari aanvangen. Er zijn negen beklaagden, GRIEKENLAND. Het Grieksche revolutionnaire comité is ontbonden en de regeering, die in 1922 door het comité is "benoemd, heeft haar macht overge dragen aan de Constilueerende Vergadering, welke gistermorgen is bijeengekomen. Het parlementsgebouw was bij de opening der vergadering geheel gevuld. Ook tal van buitenlandsche diplomaten werden opgemerkt. Nadat de afgevaardigden den eed van trouw aan het vaderland en niet aan den koning, zoo als vroeger geschiedde, hadden afgelegd, gaf kolonel Piastiras een overzicht van hetgeen het revolutionnaire comité in de afgeloopen 15 maanden heeft verricht.. Hij verklaarde, persoonlijk voor een republiek te zijn en schreef de troebelen, welke in den laatsten tijd in Griekenland zijn voorgekomen, aan de huidige dynastie toe. Het verwekte eenige verbazing, dat Piastiras zich zoo onomwonden voor een republiek ver klaarde. Maar de republikeinsche afgevaar digden deden de zaal daveren door hun geroep Leve de republiek. Piastiras zeide ten slotte, zich terug te trek ken, daar hij van meening is zijn plict te hebben vervuld. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat Venizelos, dien hij Griekenlands grootst.en zoon noemde, spoedig weer te Athene zal zijn. Nadat daarop kolonel Gonata het ontslag van het kabinet had aangekondigd, werd de zitting zeer rumoerig. De Venizelisten en de liberalen eischten verdaging van de vergadering, terwijl de republikeinen voortzetting verlangden. De vergadering besloot daarop tot verdaging der zitting tot Zaterdag a.s. HOOFDSTUK I. Gravin Susanne wilde naar Ostende vertrekken Zij verveelde zich te erg op het slot Wildenfels. Zij had behoefte aan bewonderaars van haar schoonheid, aan gezelligheid en vleierijen en aan toeschouwers voor haar nieuwste Parijsche toiletten. Dat alles hoopte zij in Ostende te vinden. Voor de wereld ging zij er alleen heen, om eenige bevriende families te ontmoeten. Ilaar man had geen zin, haar te vergezellen, hij bleef liever thuis bij zijn moeder en zijn zoon. Dat was zeer naar d£n zin van Gravin Susanne. Zij amuseerde zich altijd beter, als haar man er niet bij was, ofschoon hij haar in alles volkomen vrij liet. Hij -wist immers, dat haar koud, hoog hartig karakter er haar voor behoedde, ooit de grenzen te overschrijden, die gesteld zijn voor een fatsoenlijke vrouw. De triomf harer ijdelheid was de inhoud van haar leven. Het rijtuig met den knecht en de kamenier, was reeds naar de stad gereden, die ongeveer een uur van Wilden'elds verwijderd was. Het was een kleine garnizoenstad. TURKIJE. De Turksche parlementaire commissie, welke over de nieuwe wetten op het familieleven heeft te beraadslagen, heeft besloten, het voorstel te doen tot wettelijke afschaffing der veelwijverij. Vroeger mocht een Turk vier vrouwen hebben. Thans zal bij het nemen van een tweede echl- genoote de eerste vrouw van een Turk het recht hebben, zich van haar man te laten scheiden. JAPAN. Het verluidt, dat de voorzitter van den kroon raad, burggraaf Kijura een nieuw ministerie zal vormen. Het huwelijk van den prins regent van Japan, dat ten gevolge van de aardbeving was uitge steld, is thans bepaald op 27 Januari. ALLERLEI. Uit Boekarest, De Roemeensche politie is in een plaats in de Dobroedzja een communis tisch complot op het spoor gekomen. Er wer den huiszoekingen verricht in de woningen van twee communistische leiders, waarbij wapenen en ontplofbare stoffen werden gevonden. Ook werd een aantal brieven in beslag genomen, waaruit bleek, dat de Roemeensche communis ten in verbinding staan met Bulgaarsehe com munisten. Tal van personen zijn gearresteerd. Uit Berlijn. De loonstrijd in de Berlijnsche metaalindustrie ten gevolge van de plaats gehad hebbende loonsverlaging, heeft zich sinds Maan dag jl. verder uitgebreid. Naar de „Vorwiirts" meldt, is in alle bedrijven, waar de arbeiders lijdelijk verzet pleegden het personeel uitgeslo- te. Tot dusver is zulks in 20 bedrijven geschied. Bij de A.E.C. en de firma's Borsig, Bcrgmann en Siemens wordt in het geheel niet of slechts ge deeltelijk gewerkt. BI n n e n I a n d. De kabinetscrisis. De „Tribune" meldt, dat de heer Wijnkoop, mede namens den heer Van Ravcsteijn, den voorzitter van de Tweede Kamer heeft verzocht, thans in verband met de situatie, zooals die door het Kamervotum van 26 October is in geleid zoo spoedig mogelijk de Tweede Kamer bijeen te roepen. De soc.-dem. Kamerfractie is van dezen stap verwitligd. versche melk uit Gelderland, Limburg en Noord- Brabant naar het Duitsche industriegebied. De Algem. Nederl. Zuivelbond en de Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne zullen een regeling treffen, waardoor de belangen van de leverende Nederlandsche fabrieken door een commissie uit deze organisaties worden be ha rt igd. De Haagschc burgerwacht. In een daartoe bijeengeroepen bijeenkomst zijn de concept-statuten vastgesteld van een nieuw op te richten Burgerwacht in Den Haag. Mr. P. H. Fromberg. f In Den Haag is, 66 jaar oud, overleden mr. P. H. Fromberg, oud-lid van het Hooggerechts hof te Batavia. Uït het mijnbedrijf. De mijnwerkersorganisaties hebben mndc- deeling ontvangen, dat de directies van de particuliere mijnen in Limburg het arbeids contract, dat zij in 1920 voor onbepaalden tijd met een opzegtermijn van 6 maanden afgesloten hebben met deze organisaties, wensohen te ontbinden tegen 1 Juli a.s. Het looncontract blijft tot 1 Auguslus gehandhaafd. Spoorwegen. De bond van ambtenaren bij de Nederlandsche Spoorwegen zal door een proces een gerechtelijke beslissing trachten te verkrijgen omtrent de door de directie van de Nederl. Spoorwegen ingevoerde 10 loonsverlaging welke de bond in strijd acht met art. 36 van het R. D. V. Slandsraad A. D. W. de Vries. Staatsraad A. D. W. de Vries is ernstig on gesteld. Melklevcring naar Duitschland. Deze week wordt een aanvang gemaakt met het transport van vrij belangrijke hoeveelheden Voor gravin Susanna stond een h-aaie auto gereed. Haar man zou haar naar het station vergezellen. Zij nam juist afscheid in de groote, gewelfde hal van het slot van haar schoonmoeder, gravin Thea Wildenfelds. Deze was e'en zeer aristocra tisch uitziende vrouw met grijzend haar, fijne, edele trekken en heldere, trouwhartige oogen. 1-Iet afscheid tusschen beide dames moest hartelijk zijn. Beiden gaven zich moeite, een warme uitdrukking aan haar woorden te geven, maar juist de gedwongen toon verried, dat zij elkaar innerlijk niet zeer na stonden. Terwijl gravin Susanne de oude dame een kus op de wang gaf, kwam een slanke, ongeveer veertien jarige jongen de gang van den westelijken vleugel uitgestormd. Mama, gij hebt mij heelemaal vergeten goe den dag te zeggen, riep hij verwijtend. Gravin Susanne wendde haar mooi trotsch gelaat lachend naar haar eenigen zoon. Ge zijt geen baby meer, Lothar, maar al een jonge heer. En daarom zult ge uw moeder toch zeker tot den auto geleiden Lothar keek met zijn heldere, blauwe oogen, die met hef donkere haar en de donkere wimpers een eigenaardig contrast vormden, eerst naar zijn moeder en daarna naar zijn grootmoeder. Zijn gelaat, dat verbrand was door de lucht en de zon, overdekte zich met een blos. Uif de Pers. De Kabinetscrisis. Het „Handelsbl." schrijft Wij zien geen heil in Kamerontbinding, gesteld al dat daarvoor (wat ons niet onmogelijk lijkt) een formule ware te vinden. Een belang rijke verzwakking van de drie rechtsche groepen, en juist vooral van de anti-revolutionaire en Roomsche fracties, ware, van liberaal standpunt beschouwd, natuurlijk zéér gewenscht. Maar van het nationale standpunt bezien, zou men daarmee achteruitgaan. We zouden verder verwijderd raken van wat 't land - en dat is iets anders dan deze of gene partij of richting eiken dag meer noodig heeft een zoo sterk mogelijke regeering. Het (R. K.) „Centrum" wil weten Er is een groote meerderheid in 't Parlement, die in groote quaesties hetzelfde wil, er zijn bekwame mannen, die als stuurlieden op het schip van Staat kunnen staan, er is allerdrin gendste noodzakelijkheid om voort te werken ook reeds wijl de begrooting reeds veel tclang te wachten ligt. En toch wordt er niet gevaren. Geen wonder, dat men zich ongerust gaat maken en afvraagt, wat dan toch daarbinnen in de kapiteinshut en machinekamer wordt afgespeeld. Het moet iets, neen veel meer zijn dan een klein verschil van meening over een streep van 't kompas of een klein onderscheid in tempo. Dergelijke oneenigheden komen in elke regeering in ieder land telkens voor, zonder dat ze tot vertraging, nog minder tot geheele stopzetting aanleiding behoeven te geven. Het is dus nu hoog tijd, dat den passagiers die terecht on geduldig worden, open en volledig wprdt mede gedeeld, wat er eigenlijk hapert. Het Neder landsche volk heeft daarop recht. De „Nederlander" (G. H.) onthult de houding die de christelijk-nistorische fractie van de Tweede Kamer tegenover de opdracht aan de rechterzijde heeft ingenomen. Van de opdracht van 2-1 December werd op heffing verzocht, althans van Christelijk-histe- rische zijde,niet omdat vorming van eenRechtsch Kabinet onmogelijk bleek, maar omdat het voldoen aan de opdracht, in den vorm. waarin zij tot de Kamerleden kwam, inconstitutioneel scheen en dus voor de toekomst tot noodlottige gevolgen van ons volk zou kunnen leiden. En daaruit concludeert het blad, dat een kabinet uit de rechterzijde nog geenszins tot de onmogelijkheden behoeft te hooren De vorming van een zuiver Rechtsch Kabinet is sedert 26 October 1923 éénmaal mislukt, toen de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Kooien, op 24 November aan H. M. de Koningin moest verklaren, dat hij niet in staat was de hem gegeven opdracht tot samenstelling van Ik wist in het geheel niet, dat het reeds tijd voor het vertrek was. Mijn gouverneur heeft mij midden in de geschiedenis moeten laten gaan, toen ik de auto hoorde voorkomen. Grootmama komt altijd naar mij toe om mij goeden dag te zeggen, als zij op reis gaat. Zijn moeder lachte. Het was geen moedige warm klinkende lach, die aangenaam aandeed. Er lag een geprikkelde, spottende klank in. Ja, zei ze, half schertsend, half berispend. Grootmama bederft u schandelijk. Op het fijne, goedhartige gelaat van gravin Tea vertoonde zich een lichte blos. Dat verwijt moet u mij niet maken,Susanne. Stellig bederf ik Lothar niet. Susanne legde haar fraai gehandschoende hand op den arm van haar schoonmoeder. Het was maar een grapje, mama. Gij vat de opvoeding van Lothar met grooten ernst op. Maar wat teerhartigheden betreft, daarin ver- Went ge hem toch weer wat. Liefde geven is niet verwennen, Susanne. Een kind heeft liefde noodig om te gedijen. Susanne haalde de schouders op en keek naar de trap in den achtergrond van de hal, of haar man nog niet verscheen. In stilte noemde zij haar schoonmoeder sentimenteel, ofschoon deze met haar heldere, kalme manier deze be naming niet verdiende. De ware kern van haar karakter was goedhartigheid en voornaamheid. een nieuw Kabinet te aanvaarden. In de ge schiedenis dezer mislukking treden wij thans niet terug. Maar in het verzoek van 31 December, namens de rechterzijde, tot ontheffing van de haar gegeven opdracht, te zien een tweede mislukte poging tot vorming van een nieuw Rechtsch Kabinet, is inderdaad niet juist. Uil de opdracht van 24 December, nu de- vorm ongewijzigd bleef, kon en mocht niets blijvends voortkomen. Ware er wél iets uit voortgekomen, het ware geoordeeld vóór het tot leven kwam. Niet onmacht, maar eerbied voor onze con stitutioneel'; staatsinstelling was aanleiding dat tot ontheffing van de opdracht het verzoek moest worden gedaan. „Het Volk" (S. D.) in „Voorwaarts" is hetzelfde artikel geteekend door mr. P. J. Troelstra schrijft Het bericht van de „Residentiebode", dat de koningin uit deze mislukking de conclusie zou trekken, dat nu het kabinet-Ruys moet worden verzocht zijn ontslagaanvrage maar weer in te trekken, komt ons ongelooflijk voor. In elk geval zou daarover, naar wij het recht meenen hebben te verwachten, ook het advies der partijleiders van links worden gehoord, al leek het tot heden ook, alsof de Kamer niet uit honderd, maar uit zestig of 50 leden bestond. En het dringt aan op het volgen van den „normalen parlementairen weg tot oplossing van de crisis." Stads- en Gewestelijk Nieuws. Lilioering „Abele .Spel." Men schrijft ons Bij dezen brengen wij onzen bartelijken dank, voor de drukke opkomst waarin wij ons gister avond mochten verheugen. Dank zij de financieele hulp van verschillende kanten, steeg het batig saldo boven onze ver wachting. Op de allereerste plaats moet lof gebracht worden aan mevr. Herr, zonder wiens milde bijdrage, zooals gisteravond voor de zooveelste maal is gebleken, wij niet zulk een succes hadden kunnen behalen. Maar ook anderen mogen niet onvermeld blijven o.a. de firma Smeets, de hee- ren Terbraak, v. Dorp en de firma Smit die door hun prachtige cadeau x, een winstgevende loterij mogelijk maakten. Maar hierin alleen bestaat echter onze dank niet. Neen, zij zal blijven voortbestaan en naar wij hopen aansluiten aan een volgende. Naast onzen dank moeten wij echter onze excuses aanbieden betreffende de kundigheid der spelers; ofschoon niet uit het oog verloren moet worden dat de meeste jongelui voor het eerst op de planken verschenen, en tevens, dat er dienzclfden middag nog drie voorname spelers wegens omstandigheden moesten vervangen wor den door jongeren. Wij hopen echter een volgen den keer met een beter geoefend t-ooncelgezel- schap voor den dag te kunnen komen. Ons geacht publiek nogmaals onzen hartelijken dank. Afscheid. Na een ruim 43-jarigen diensttijd heeft met ingang van 1 Januari 1924 de heer A. Bubber- man, Inspecteur bij den Gein. Woningdienst, den Gemeentedienst met pensioen verlaten. Door de hoeren N. Krabbendam en J. Scheur kogel, als vertegenwoordigers van den Bond van Bouwvakpatroons te dezer stede, werd Weliswaar had gravin Thea haar zoon en haar kleinzoon op een andere wijze lief dan Susanne haar kind liefhad. Deze had nooit veel teederheid over, noch voor haar kind, noch voor haar man. Zij hield zich veel te veel met haar eigen persoon bezig, had zich zelf te lief, dan dat zij aan een ander bijzonder veel belangstel ling kon' wijden. Daar juist graaf Joachim Wildenfelds de trap afkwam, boog Susanne zich naar haar zoon en gaf hem een kus. Vaarwel dan, kleine man. Pas goed op, zoolang mama niet thuis is. Maak het grootmama niet te lastig. Lothar keek met bijna treurigen blik naar het onbewogen gelaat van zijn moeder. Vaarwel mama. Goede reis en kom gezond weer thuis. Over grootmama behoeft ge u niet lezorgd te maken. Al kwam ik honderdmaal per dag 1 >ij haar, dan zou ik het haar toch niet lastig maken, is het niet grootmama Hij liep op de oude dame toe en legde met onstuimige teederheid zijn arm om haar middel. Zij streek teeder over het krullende, tamelijk kort gehouden haar en knikte hem toe. Een spottend lachje gleed over de lippen van Susanne. Haar waren alle gevoelsuitingen vreemd. Graaf Joachim kwam naar hen toe. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1