IpUROLl j [Wintervoeten! restrictie van uitzondering voor kostwinner schap) een overtuigd voorstander ben." Tal van goede liberalen, mannen en vrouwen, ook uit de ambtenaarswereld, deelen deze overtuiging met mij. Zij achten het ontslag van de gehuwde ambtenares met toekenning van wachtgeld en onder bovengenoemde voorwaarde, alleszins gerechtvaardigd. In deze omstandigheid geef ik u, dames en heeren, ernstig het denkbeeld in overweging, door middel van een referendum, een uitspraak van de leden van den Vrijheids bond uit te lokken. Het gaat toch niet aan, dat omtrent dit belangrijke punt de leiding wordt overgelaten aan het bestuur van de vrouwen groep. Eerst wanneer omtrent deze zaak een duide lijke beslissing is gevallen, hebben woordvoer ders recht zich op het standpunt van den Vrij heidsbond te beroepen. Maar zulk een beslissing kan voor den tegenstander van het ontslag wel eens een onaangename verrassing beteekenen." De dames hebben niet bepaald veel succes met haar averechtsche actie Zondagsrust. Te beginnen met morgen zullen in den Haag op Zondagen geen melk, banketbakkers waren of bloemen meer aan huis mogen worden bezorgd. Hulp aan üuitschland. Het R. K. Huisvestingscomité in Den Bosch heeft sedert het begin van zijn nieuwe actie ontvangen 301,429, waarvan 264,305 voor de bevolking, 14,256 voor de kloosters, 13,645 voor de priesters en 9221 voor Nederlanders. In totaal zijn tot dusver verzonden 297 wagons levensmiddelen en kleeding. Het aantal kinderplaatsen steeg tot 4116. Het R. K. Werkliedenverbond. Naar de „Tijd" van welingelichte zijde ver neemt is in de jongste vergadering der Hoog waardige Bisschoppen nog geen definitieve beslissing genomen omtrent de stichting van het R. K. Werkliedenverbond voor Nederland. Aan de betrokken organisaties zijn alsnog nadere inlichtingen verzocht. Gezant van Nispen tot Sevcnaer. De gezondheidstoestand van Zijne Exc. jhr. mr. Van Nispen tot SeVenaer, gezant, bij den H. Stoel, is, evenals die zijner echtgenoote, veel verbeterd. De bezuiniging bij de spoorwegen. De tactiek, die de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft gevolgd in haar actie tegen de loonsverlaging bij de Nederl. Spoorwegen, heeft er toe geleid, dat er thans een conferentie zal worden gehouden met de directie, waar de vraag onder de oogen zal wor den gezien of dc bezuiniging gevonden kan worden zonder dat de loonen met 10 pet. worden verlaagd. Het hoofdbestuur van de Nederl. Vereeniging zal op deze conferentie tal van bezuinigings maatregelen aangeven. Het zal zich echter niets verplichten. Na afloop der conferentie zal het hoofdbestuur den datum bepalen, waarop het buitengewoon congres een uitspraakleer de conferentie zal doen. Het Schoenenvvetje. De minister van arbeid, handel en nijverheid, maakt bekend,dat het bij de aangifte van schoen werk te heffen bedrag, met ingang van 10 Janua ri, wordt gesteld op 1 pet. der waarde van het in de aangifte begrepen schoenwerk. Uit de textielindustrie. Hoewel cle heer Reerink lid is der fabrikanten firma Arntzenius Jannink en Co te Goor en ook van de commissie cd hqc uit de Fabrikan- tenvereeniging, welke de uitsluiting heeff ge proclameerd, zot de firma Jannink een gedeelte der arbeiders weer aan het werk. Jl. Maandag Werden een aantal scheerders en inrijgers te werd gesteld, terwijl Woensdag alle touwbazen order kregen om weer te beginnen. Goederen naar onbezet Duitsehland. Het departement van buitenlandsche zaken maakt bekend, dat blijkens door tusschenkomst Van Hr. Ms. gezant te Parijs ontvangen tele grafisch bericht, krachtens besluit der hooge commissie voor het Rijnland d.d. 2 Januari goederen uit het buitenland zonder betaling van rechten aan de bezeltingsautoriteiten via bezet gebied naar onbezet Duitsehland kunnen worden vervoerd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Jubileum. Op 8 Januari a.s. viert ds. J. E. Jonkers zijn zilveren ambtsjubileum. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags heerendas, sleutel, tabakspijp, portemonnaie inh. 12 c., kinder handschoentje, fust en kist, alpacca beursje, damesportemonnaie, sleuteltje, wollen handschoen, rozenkrans, jongenspet, kinderhandschoenen, kaarten, ceintuur, lederen muilkorf, 2 sleutels aan touwtje, leerboek, kope ren stuk van instrument, hondje. Bij vinders witte onderjurk, J. Kooy, Fabri- str. 12 koralen beursje inh. rozenkrans, A. Wetsteijn, Steenstr. 5 zilveren collier, L. Schek- neau, Rijnstr. 22a wollen dameshandsehocn, L.v.d. Brink, Makkerstr. 4a; damesportemonnaie met inh., J. Dekker, Antli. Muysstr. 260; vulpen houder, J. Prein, Anth. Muijsstr. 32 dameshoed, PT| Winterteenen [""1 1 Winterhanden. I I L.^L Doos 30.60.90 Ct. jyj 64 10 A. Winkes, Westfr.str. 108a lederen portemon naie inh. bons, S. Luitjes, Parallelweg 236a grijs jasje, C. Noordijk, Gasstr. 41 wollen sjaal, A. Walraven, Vijgensteeg 13 broche met portret F. Kool, Broersvest 1046; hond, Gemeente Reini ging gummi kinderschoen, J. de Lange, Rott. Dijk 160 ring met sleutels, J. Oosterholt, Dam- laan 47; gouden ring, G. Lek, Rijwielbewaarplaats Station overjas, L. Groeneweg, Ploegstr. 4 blauw kinderwantje, Wed. Wittebol, Villast.r.5 rozenkrans, J. Asselman, Edisonplein 7/6 sleutel, A. Frederiks, Parallelweg 180/2 voet- zak en blikje, P. van Dijk, Oude Kerkhof 9 stuk elastiek en postduif, J. v.d. Hoek, Pen- drechtschestr. 22a sleutel, N. Kreuger, Buiten havenweg 164; portemonnaie met. inh., J. Valken burg, Buitenhavenweg 66 dobbermann pincher, J. Romijn, Gruttersteeg 1 dameswanten, C. Lems, Zalmstr. 24 Duitsehe herder, Middendorp Heerenpad 18 boodschapboekje, Spoorweg, beambte, Overschiesche Overweg; 2 pakjes boter- J. Meulst.ee, Parallelweg 232 ring met 2 sleu tels, D. v.d. Net. Gordonstr. 36/1 kinderhand schoen, A. v. Harmeien Nieuwe Haven 273 zweep J. Verboom, Nieuwe Haven 35 haar kam, A. Peterbroer, Maasstr. 3 grijze dames handschoen, J. Boogert, Bagijnhof 22; portemon naie met inh., W. v. Dijk, L. ons Genoegen 17 portemonnaie inh. vreemd geld, G. Huiskes, Spinhuispad 15; bruin lederen portemonnaie met inh, J. de Wilde, Kortlandstr. 22a. Pandora. Het programma van Pandora bevat voor deze week als hoofdnummer „Woeste elementen". Hier wordt, een aardige geschiedenis gespeeld uit het ruwe en bonte zeemansleven. Mooie natuurtafereelen verhoogen nog de schoonheid dezer zeer mooie film. Een aantal grappige nummers worden tevens vertoond. Op het tooneel acrobatiek. De 2e helft dezer week draait weder een ander programma. Wij kunnen een bezoek aan Pandora wel aan raden. Loonconllicl. Bij de N. V. Schieveem, alhier, is een conflict ontstaan tusschen directie en personeel, door dat eenige pas-geworven josse krachten weiger den 50 uur te werken, welk contract de overige, die reeds in dienst .waren, hadden goedgekeurd. Alle arbeiders, een zestigtal, die bij Schieveem steeds allen in lossen dienst zijn, hebben zich nu echter, naar de directie ons mededeelde, door dat groepje rlaatstgekomenen laten op zwepen en weigerden ook, om 50 uur (tegen 60 ct. p.u.) te werken. De directie heeft daarom gisteravond 't geheele personeel onslagen, zoodat van staking eigelijk geen sprake kan zijn. Wie voor 60 ct. nu weer wil werken, kan zich bij de directie aandienen. Voor het op 4 en 5 Dec 1.1. te Rotterdam gehouden examen van Boekhouden voor de Federatie van Handels- en Kantoorbe- dienden-vereenigingen inNederland, slaagde o.m. de heer A. Bosman, alhier. UIT DELFT. Annexatie-weelde Nadat een tiental jaren geleden de voormalige gemeente Hof van Delft, na een bezoek van mi nister Heemskerk, de zekerheid had gekregen, dat zij geenszins door Delft zou worden gannexeerd, was vooral een uitstekende outilleering van haar gemeente-reiniging daarvan het gevolg.Zij maak te een nieuwe reiniging en schafte o.m. een sneeuwploeg aan. Nu zij geannexeerd is, moet ze met leede oogen aanzien, dat groot Delft het moderne werktuig wel in de oude stad gebruikt, doch dat Delft angstvallig zorgt, om al de sneeuw in de bevolkte arbeidersbuurten met geen schop ofbezem en na tuurlijk niet met eigen sneeuwploeg aan te raken. Men spreekt in Hof van Delft schande over de stiefmoederlijke behandeling, welke men van Delft ondervindt. Gemengd Nieuws. De dubbele moord te Culem- borg. Nadat de justitie zich geruimen tijd met de voorloopige resultaten van het onderzoek had bezig gehouden en kennis genomen van de nieuwe aanwijzingen welke men meent in deze duistere zaak te hebben verkregen, is de Rot terdammer, die zich nog in arrest bevond, in vrijheid gesteld. Met den trein van 10.21 zijn gisterochtend te Tiel vier personen ui Culemborg gevanke lijk binnengebracht. Na een verhoor door den rechter-commissaris, dat tot halfvier duurde, is tegen allen een bevel tot gevangenneming uitgevaardigd. De justitie meent met hen de daders in handen te hebben. Ongelukken. Gistermorgen is een jongen van de Amsterdaij,sche Kioskenonderneming, D. Baars, geheeten, die op het Haarlernsche station de rails wou oversteken, door een ran geermachine gegrepen, Beide beencn werden hem afgereden. Per rijwielbrancard werd hij naar hef St. Elisabethsgasthuis vervoerd waar hij he den overleed. De motorwagen, welke Woensdagavond bij het Nassanplein te Amsterdam in het water is gereden, is vanmorgen gelicht en op de Marnix- kade neergezet. De voorpui van den wagen is ingedrukt, en eenige ruiten zijn gebroken.Bij het voorloopige onderzoek is aan den wagen niets abnormaals ontdekt. De controleklok toont aan, dat de wagen op tijd is vertrokken, zoodat er geen reden moest geweest zijn om hard te rij den. De slager B.S., in de Koestraat te Tilburg liet gistermorgen bij het slachten van een rund het schietapparaat vallen, waardoor de kogel hein in het onderlijf drong. De man is in het zie kenhuis opgenomen. De koerier van de vorst? De jager B. Beumkes teOudeschiId,opTexel, heeft gisteren een brandgans (Branta Leucopssis) bemachtigd. Deze vogel is een wintergast op onze kusten hij broedt op Groenland, Nova-Zembla, in Noord-Rusland en Noordwest-Siberië. Ongeluk bij het bo b-s 1 e e n. Naar uit Montreal gemeld wordt, is er een ernstig ongeluk gebeuld bij het bob-sleeën in het kamp van Adolph Lewinsohn, den bekenden Ameri- kaanschen kapitalist,in het Adirondack gebergte. Een val veroorzaakte den dood van Nathan Shelly en mevr. Maud Shelly, diens schoon zuster, terwijl een der beide dochter van den eersten een been brak. De moeder van de beide meisjes is veertien dagen geleden overleden. Wee-r een Evangelietekst ge vonden. Tusschen Assuyl en Karmack heb ben Engelschen al gravend bij Oua-El-Kebir aan de Nijl, een Christengraf gevonden, waarin zich ook een handschrift bevond, dat bij onderzoek, de Koptische vertaling van het Evangelie van Sint Jan bleek te zijn. Het bandschrift zou uit het begin der 5e eeuw stammen. Men vond 50 bladen, waarvan er 43 tamelijk goed bewaard gebleven zijn. Door wolven verscheurd. Ten ge volge van den zwaren sneeuwval en de hevige koude vertoonen zich heele troepen wolven in de bewoonde streken in de bergen van Joego slavië. Nabij een bergdorp is zelfs een vrouw, die naar huis terugkeerde, door een aantal van die dieren overvallen en verscheurd. Brutale inval. Te Pichelsdorf bij Span- dau drongen gisteravond 15 gemaskerde ban dieten in een margarinefabriek binnen. Met revolvers, pistolen en handgranaten bedreigden zij de weinige kantoorbedienden, die nog aan- werig waren. Zij sneden alle telefoonleidingen door en verklaarden „in naam van de revolutie" te zijn gekomen om een huiszoeking te houden. Alle aanwezigen moesten met het gezicht naai den muur gaan staan. Vervolgens pakten de dieven al het aanwezige geld, ruim 10,000 goud- mark, in zakken, die zij zelf hadden meegebracht, en verdwenen per auto. De politie, die terstond verwittigd werd, is er nog niet in geslaagd, het spoor der daders te vinden. Bij een ontploffing Donderdag avond in de mijn Rhosamnan in het bekken van Swansea zijn zes mijnwerkers gedood. Hun lijken zijn onherkenbaar verminkt. Later is nog een mijnwerker, die zwaar gekwetst was, overleden. Wie volgt? Het Bat. Nieuwsblad meldt, dat commissaris Landerink 57.000 niet be hoorlijk verantwoord blijkt te hebben. Een justi- tieele vervolging is waarschijnlijk. Het drankverbod in Amerika. Thomas L. Blanton van Texas heeft een aantal voorstellen bij het Huis van Afgevaardigden in gediend, welke beoogen de drank-privileges der buitenlandsche diplomaten op te heffen en een onderzoek in te stellen naar de berichten, dat de ambtenaren de dranksmokkelaars zouden be schermen. De ontploffing te Illinois. De oorzaak van de ontploffingsramp te Peoria in Illinois wordt gezocht in hel gaan broeien van groote hoeveelheden kaf op de terreinen der fabriek van graanproducten. Gered, De kapitein van het Amerikaansche stoomschip „Winona" dat gister te Constantino- pel is aangenomen, rapporteert, dat alle opvaren den, 85 in getal, van het Vrijdag jl. in de Zwarte Zee vergane Amerikaansche schip „Gonejos", (welke opvarenden als omgekomen werden ge meld), door twee Russische reddingsbooten zijn gered, nog voordat de „Winona" op de plaats des onheils was gearriveerd. Een duel op....uiers! Senator John son van Minosota, de Amerikaansche Braat, had ruzie met den Amerikaanschen minister van landbouw, wien hij verweet niet ter zake kundig te zijn. Hij stelde den minister voor als een weetniet in het boerenvak en noodigde hem uit, eens tegen hem te melken als hij dat durfde. Minister Wallace nam aan en op den vast- gestelden dag begonnen de twee op commando, onder toezicht en met getuigen, te melken. Terwijl de beide verpolitiekte boeren uit alle macht hun best deden, brulden de toeschouwers het natuurlijk uit van het lachen. Eindelijk commandeerde de scheidsrechter generaal Bliss om op te honden. De emmers werden meegenomen, de melk gemeten en de minister tot den knapsten melker verklaard. Hij had twee liter gemolken Nieuwe Duitsehe uitvinding. Op 8 September publiceerde de „Daily Mail" het bericht, dat de Duitschers een geheime methode hadden uitgevonden om vliegtuigen die zich in de lucht bevinden, tot dalen te dwin gen. In niet minder dan twaalf gevallen waren Fransohe vliegtuigen op weg naar Roemenië, met postzakken en passagiers aan boord, door eigenaardige defecten aan de motoren gedwon gen op Duitsch grondgebied te landen. In ieder dezer gevallen werd het toestel in beslag genomen en de bestuurder belet na te gaan waaraan de stoornis in zijn motor te wijten was. Het nieuws vond weinig geloof, al verklaarde generaal Estienne, dc formator van de Fransche tank-divisie, een paar weken later, dat het tot stilstand brengen van een motor op een afstand door middel van draadlooze golven die op de magneet werken in de practijk zeer wel uitvoer baar is en van enorm militair belang zou blijken. De „Daily Mail" weet thans mee te deelen, dat de Britsche autoriteiten sinds eenigen tijd in het bezit zijn van een uitvinding, gelijksoortig aan de Duitsehe, waarmee langs draadloozen weg magneten van vliegtuig-motoren stilgezet kunnen worden. Er zijn proeven genomen, en vast staat thans, dat wanneer men maar zorgt voor isolatie van de magneet, het effect der draadlooze golven kan worden te niet gedaan. In de naaste toekomst, wanneer Britsche vliegtuigen met deze isolatie zijn toegerust, zal men ze onderwerpen aan „stop"-procven met de Duitsehe draadlooze „bestraling". Lawines. De lawines, welke op het oogen- blik de Zwitsersche Alpendistricten teisteren hebben in de laatste week in tal van dalen een kritieken toestand veroorzaakt. Vele kleine dor pen zijn een of meer dagen geheel van de buiten wereld afgesloten geweest. Thans is de verbin ding meerendeels wel weer hersteld, maar het werd tijd ook, want de voorraden levensmiddelen waren niet groot. In zeker dal slaagden brievenbestellers er eindelijk in wat voedsel te brengen naar een eenzaam chalet waar 'n oude vrouw woonde. Zij was geheel door de sneeuw ingesloten en toen de mannen ten slotte aankwamen bij haar woning, had zij reeds twee dagen zonder voedsel en licht moeten doorbrengen. De grootste wolkenkrabber. Uit New-York wordt gemeld, dat aldaar defnitief besloten is tot den bouw van een wolkenkrabber welke uit een 35 verdiepingen hoog kantoor pand zal bestaan. Het gebouw zal door de 32ste en 33ste straat en de Lixington- en Fourth Ave nue worden ingesloten. Het nieuwe pand zal 250.000 vierk. voet vloer meer hebben dan het bekende „Equitable Building" en dus het groot ste bouwwerk van dien aard ter wereld zijn. De kosten zullen 45 6 50 milliocn gulden bedragen. Er zullen in het gebouw een gymnasium, 5 gerechtshoven, ontspanningslokalen en 75 slaap zalen komen. Overstroom ingen. DeFransche hoodf- stad bestrijdt tot dusver den was der Seine met succes. In de omliggende plaatsen hebben de inwoners vooral in het Noordwestelijk industrie gebied, zooals in Puteaux, Courbeboie, Clichy, Saint Denis en in de landbouw-districten, zooals Rueil en Argenteuil, veel te lijden. In het Zuidoosten heerscht een kritieke toe stand, in t 'bijzonder te Alfortville, waar talrijke gezinnen uitgeweken zijn. Naar de bladen melden, maakt men zich niet ongerust over de gas- en electriciteitsvoor- ziening. Heden zal het vermoedelijk de kritieke dag zijn en, tenzij er nog meer regen valt, hoopt men, dat het waterpeil Zondag 7.10 zal bedragen, tégen 8.60 de hoogste stand in 1910. Een tweede „Caruso." Een van de Italiaansche ingenieurs, die in het Ruhrgebied werkzaam zijn, heeft onder de mijnwerkers een zanger ontdekt, waarvan hij verklaart, dat deze even beroemd zal worden als Caruso. De mijnwerker in kwestie heeft een prachtig tenor-geluid en zonder de minste inspanning zingt hij de hooge C. De man vertrekt naar Italië, waar zijn „ont dekker" voor een bekenden leermeester gezorgd heeft. Loonsverlaging bij „H et Volk"? De „Tribune" zegt van welingelichte zijde te vernemen, dat de directie van „Het Volk" een niet belangrijke loonsverlaging voor haar ad ministratief personeel voorgesteld heeft. Reeds heeft er een personeels vergadering plaats gehad onder leiding van het bestuur van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, alwaar de voorstellen der directie van de hand werden gewezen. Een geheele familie „naar den k e 1 d e r". Terwijl een familie te West-Brom- wich (Eng.) aan het Kerstdiner zat, zakte plot seling een gedeelte van den vloer in, waardoor de geheele familie in den kelder terecht kwam. Nauwelijks waren de kinderen uit de „puin- hoopen" van Christmas-pudding, vleesch, saus, borden, lepels, vorken, enz., bevrijd, of de rest van den vloer „kelderde." Slechts de vrouw werd door een scherf licht gewond. Het had een opname voor de film kunnen zijn Een nieuw Klondijke. Men ver wacht een grooten trek van goudzoekers naar de goudvelden ten Noorden van Quebec, welke zal herinneren aan de goudkoorts van Klondyke en Californië. Amerikaansche mijn-ingenieurs, die zijn teruggekeerd van de districten Abitibi en Timiskaming, hebben beweerd, dat de daar ontdekte nieuwe goudvelden rijker zijn dan welke ook ter wereld. Men verwacht, dat een grooter stroom van goudzoekers naar deze velden zal trekken dan in 1849 in Californië het geval HS HIJ APOTHEKERS iBBM EN DROGISTEN I Pharm. Tabr A-M U N H A R PT Zi-„ I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2