DAGBLAD EN OMSTREKEN FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Dinsdag 8 Januari 1824. m 511 No. 13838 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertent iën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. dirim*n*n®hH^ÏÏHVerZekerin® f 500 J®v®f?.Ians.® 9et»eeie invaliditeit200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bii verlies van een 15 bïj verhe5 va° eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem. Verz.bank te Schiedam Buitenlandsch Nieuws, DE COMMISSIES VAN DESKUNDIGEN. Naar Reuter verneemt, zal de eerste commissie van deskundigen, die voor de Duitsche financiën de volgende week Maandag bijeenkomen, de tweede, voor de in het buiteland verstopte kapi talen, een week later. De Amerikaansche deskundigen Dawes en Toung zijn in Frankrijk aangekomen. ENGELAND. Ramsay MacDonald heeft gister geconfereerd met tal van leiders der Labour party. In deze partij wint de overtuiging veld, dat men zich door een gematigd program zal kunnen ver zekeren van den steun der liberalen. Philip Snowden verklaarde, dat, indien de Labour party aan het bewind komt, zij niet de absolute macht zal hebben en aangewezen zal zijn op het verkrijgen van steun van andere partijen. Er zal, volgens spr. geen overeenkomst of accoord met de liberale partij komen, doch de Labour party zal bij voorkeur die maatrege len voorstellen, waarvoor zij kan rekenen op een meerderheiden het Lagerhuis. De hoop van de Labour party op steun van de zijde der liberalen wordt versterkt door een verklaring van Lloyd George in een artikel in de „Newcastle Chronicle" en andere bladen. De leider der liberalen heeft hierin verklaard, dat, indien de leider der Labour party zijn kans moedig en zonder aarzelen aangrijpt, hij de overtuiging koestert, dat de liberalen in het Lagerhuis dezen er door zullen helpen. Lloyd George voegde hieraan toe ,,Ien danzien van alle urgente kwesties, zoo als den buitenlandschen toestand, het woning vraagstuk en credieten voor 't verschaffen van productief werk aan de werkloozen, is er vol komen overeenstemming tusschen de partijen. In al deze kwesties zou 't liberalisme even ver gaan als Labour. Ditzelfde geldt voor talrijke vooraanstaande conservatieven." gerucht gaat, dat het hier een aanslag betreft' doch hieromtrent is niets naders bekend. Gisteren is een vergadering van de liberale partij gehouden, waarin een brief van Venizeios werd voorgelezen. Hierin weigert Venizeios het leiderschap dezer parlij te aanvaarden en spoort hij het bestuur aan een anderen leider te kiezen, waarbij hij het dreigement voegde, dat hij anders als voorzitter van de Nationale Vergadering zou aftreden en het land wederom verlaLen. Venizeios heeft toegezegd, na zijn herstel de redenen te ontsluiten, waarom hij het aanbod van de liberale partij heeft geweigerd. Naar men zegt is Venizeios van meening, dat bij het te houden referendum twee vragen moeten worden gesteld, nl. of het volk een monarchie of een republiek wenscht en 2o. of bij het behoud van het koningschap de huidige dynastie of wel een andere gewenscht wordt. Voorts zou Venizeios hebben verklaard, dat het plebisciet niet eerder moest worden ge houden, dan nadat de gemoederen wat meer tot bedaren zijn gekomen. FRANSCH-DUITSCHE TOENADERING. De bekende Duitsche industrieel Arnold Rechberg heeft een onderhoud gehad met een vertegenwoordiger van de „Kölnische Zeitung waarin hij o.m. heeft gezegd „Mijn besprekingen met de Fransphe staats lieden hebben tot een zeer belangrijk resultaat geleid. Zonder uitzondering hebben de Fran- schen zich tegenover mij bereid verklaard om tot overeenstemming te komen met de Duit- scbers.Zelfs hebben officieele personen in Frank rijk woorden van verzoening gesproken, zooals die sedert het einde van den oorlog niet meer zijn gehoord. Wanneer de Rijnsch-Westfaalsche grootindustrie zich tegenover deze verzoenings gezindheid stelt, pleegt zij zelfmoord. Ik zal binnenkort den Rijkskanselier verzoeken mij te ontvangen, opdat ik hem kan uitleggen, wat de Franschc ministers mij in urenlange be sprekingen hebben gezegd. Ik geloof niet, dat, gezien den grooten nood waarin het volk ver keert, één Duitsche Rijkskanselier de verant woordelijkheid op zich zou durven nemen, om de hand, die Frankrijk ons toesteekt, te weige ren." VENIZELOS' WERK. Venizeios moet wegens een lichte hartaan- doening eenige dagen het bed houden. Het 5 Joachim keek somber voor zich uit. Het zal nog wel een poos duren, voor het losbarst, en dan ben ik al weer thuis. Gravin Thea keek onrustig naar den hemel. Een donkere wolkenmuur verhief zich als een strak, rotsig gebergte boven de boomen van het park. Daarna wenddï zij haar oogen weer naar haar zoon. Zijn trekken waren slap en zijn oogen staarden mat en somber. Een zenuwachtige trek lag om zijn mond, alsof het hem moeilijk viel, zich kalm te houden. Hij wierp het laatste eindje van zijn sigaret weg en liep naar zijn moeder toe. Goedennacht, mama. Gij zult wel reeds ter ruste zijn gegaan, als ik terug kom. Zij greep angstig zijn hand. Blijf vandaag toch thuis, Joachim, vroeg ze dringend. Hij lachte. Maar dit lachen klonk niet van harte. Het klonk onnatuurlijk. Maar mama, wees toch niet zoo angstig'. Ik heb dien rit noodig als een slaapdrank. Goeden nacht'. Hij drukte een kus op haar hand en ging snel heen. Zijn moeder stond op en liep naar den rand BALTISCHE CONFERENTIE. De „Temps" verneemt uit Warschau, dat al daar tegen het eind van Januari een conferentie van Baltische staten zal worden gehouden. AMERIKA EN RUSLAND. De Amerikaansche Senaat heeft gister de kwestie van de erkenning van de Sovjetregeering behandeld. Senator Lodge verdedigde de poli tiek van niet-erkenning op grond van het feit, dat er een te nauw verband bestaat tusschen de Sovjetregeering en de communistische partij. Senator Borah hield een welsprekend pleidooi vóór de erkenning van de Sovjetregeering, er met nadruk op wijzende, dat thans de tijd'ge komen is om na te gaan of Rusland de voor waarden is nagekomen, neergelegd in Coolidge's boodschap aan het Congres. „De erkenning van de Sovjetregeering," aldus senator Borah, „zal bijdragen tot de verbetering van den econo- mischen toestand over de geheele wereld. niet erin geslaagd was, een minister van financiën te vinden. Deze voorstelling geeft echter een onvolledig beeld van het gebeurde. In werkelijk heid had inr. R. J. H. Patijn, na ettelijke con ferenties, zich principieel bereid verklaard, die taak te aanvaarden. Hij had echter één voor waarde daaraan verbonden. De heer Patijn meen de, het ambt in geen geval op zich te mogen ne men, zoolang niet een poging was gedaan, om een man ervoor te winnen, dien hij meer dan alle anderen daarvoor geschikt achtte. Die man was prof. Treub. Mocht de heer Treub weigeren, dan zou mr. Patijn zich niet langer principieel tegen de aanvaarding van de portefeuille van financiën verzetten. De heer Beelaerts van Blokland heeft blijk baar niet de mogelijkheid gezien, een kabinet te vormen met prof. Treub als minister van financiën, en heeft dezen bij slot van rekening niet aangezocht. Nadat de heer Beelaerts van den heer Patijn nog eens de schriftelijke bevesti ging had ontvangen, dat deze vasthield aan zijn voorwaarde, heeft hij aan de Koningin verzocht, van de opdracht te worden ontslagen. terugbetaling. J|,Ged. Staten van Gelderland hebben hun goedkeuring onthouden aan het Raadsbesluit der gemeente Bergh waarbij verlangd werd dat de gemeenteveldwachters het teveel aan salaris door een vergissing betaald, weer in de gemeentekas moesten storten. Minister Colijn. Het bericht dat minister Colijn voor een maand met verlof zal gaan, vult de Standaard aldus aan, dat minister Colijn deze week voor enkele dagen naar het buitenland vertrekt,' waar zijn echtgenoote om gezondheidsredenen vertoeft. De taxi-staking te Amsterdam. De „Tel. meldt, dat de chauffeursvereeniging Bewust Streven met 108 tegen 82 stemmen be sloten heeft tot opheffing van de staking. ALLERLEI. Uit Berlijn In de Dusseldorpsche metaal industrie is ten gevolge van een loonconflict een zeer gespannen toestand ontstaan. Tot dusver zijn ongeveer 30.000 arbeiders uitge sloten. De communistische bedrijfsraden ageeren voor een algemeene staking. Binnenland. De Kabinetscrisis. Het Nederl. Correspondentiebureau te 's- Gravenhage meldt De Koningin heeft op het op 27 October jl. gedaan verzoek van de ministers om ontheffing uit hun ambt geantwoord, dat zij genoodzaakt is, dit verzoek niet in te willigen. Het kabinet Ruys blijft dus waarschijnlijk aan 't bewind. De Koningin heeft gisterochtend ten paleize ter conferentie ontvangen mr. P. W. A. Cort van der Linden, minister van staat en lid van den Raad van State. Er is indertijd gemeld, dat de poging van den heer Beelaerts van Blokland tot vorming van een kabinet mislukt is, omdat de heer Beelaerts „Na vijf jaren."'' Aan het hoofd van het „Katholiek Sociaal Weekblad" prijkt onder den titel thans weer „Redacteur Mr. P. J. M. Aalberse". In een inleidend artikel schrijft de demissionnaire Minister van Arbeid o.m. het volgende In de sociale wetgeving van 'ons land zijn wijzigingen en aanvullingen gekomen van zeer verre strekking. De sociale organisaties zijn uitgegroeid, als niemand had verwacht, zóó zelfs, dat thans na dien springvloed reeds weer de eb gekomen is. De sociale denkbeelden hebben mede een verandering ondergaan nieuwe ge dachten zijn onder ons volk gebracht, vaak on rijp, vaak zonder te letten op het historisch ver band, en hebben zoo aanleiding tot begrijpelijke verwarring gegeven. De economische en sociale toestanden hebben evenzeer aanzienlijke wijzi gingen ondergaan. Na korten opbloei éen ge weldige depressie en schier algemeene malaise. Vandaar een zeer bedenkelijke verscherping in de verhouding tusschen werkgevers en arbei- de rs. Ik zie dit alles zoo wij leven thans ineen overgangstijdperk, een periode van aanpassing van de productie aan het op lager niveau geko men levenspeil der volkeren, gevolg van den rampzaligen wereldoorlog, 't Is een zoeken en tasten, een drijven en dringen, een neerduwen en tegenhouden. En deze verwarrende chaos van feiten verscherpt de gisting in de gemoederen. Wrok en werevel en wantroüwen worden alom aangetroffen, verergerd door veel misverstaan, misverstaan van de feiten, en daardoor ook van de bedoelingen. Liberaal-katholieken op politiek gebied, ze behooren; in ons land tot de vrijwel verdwe nen soort. Maar dat wij nog hebben liberaal- katholieken op economisch en sociaal gebied, dat zou ik gaarne willen betwisten, maar. ik kan 't niet. Het oogenblikkelijk eigenbelang verduistert veler blik. Wie zich de moeite ge troost in katholieke dagbladen geregeld ook de „Ingezonden stukken" te lezen, staat vaak versteld over de onvervalscht liberale theorieën welke hij daarin verkondigd vindt. En wat zal er gestaan hebben in die vele schrifturen, welke de Redacties ter snippermand doemden Zoo hervat ik dan, na vijf jaren onderbre king, weer mijn oude taak aan dit Weekblad. De jaren, waarin ik afwezig was, zijn ook aan mij niet ongemerkt voorbij gegaan. Voor we tenschappelijke studie, heeft mij daarin de tijd ontbroken veel heb ik in te halen. Maar met de practijk, met menschen en zaken, met or ganisaties en individuen, met werkgevers en arbeiders heb ik aanraking gehad, meer wel licht dan wie ook. Ik hoop, dat de ervaring en kennis, aldus opgedaan, ook aan dit Weekblad ten goede zal komen." Taaie leugen. De „Gelderlander schrijft De „roomsche zijde die uit de'„N.R.Crt. verdwenen is waarschijnlijk omdat hij de reputatie van het blad in opspraak bracht is herrezen in het „Handelsblad. Men weet, wat hij indertijd verteld heeft. Dat de heer Van Wijnbergen zich gewend zou hebben tot het Ned. Gezantschap te Rome, opdat dit een Kardinaal zou bewerken, die dan den Paus zou overhalen om den Aartsbisschop van Utrecht te bewegen de N.K.P. te veroordee- len. Wij hebben dat verhaal zoo vierkant mo gelijk tegengesproken, daartoe gemachtigd door' den heer Van Wijnbergen zelf, die zoo beslist mogelijk heeft verklaard met het Ned. Gezant schap noch rechtstreeks, noch langs een omweg, noch ook elders een stap in deze richting te heb ben gedaan. .Ondanks deze tegenspraak herrijst met „de roomsche zijde" dezen leugen nu in het „Han delsblad." Zedelijk hoogstaande menschen, niet waar, die de liberele pers „van roomsche zijde" in lichten Welk. liberaal blad was het ook weer, dat onlangs zoo hoog opgaf van de waarheidlievend heid der vrijzinnige pers, die huizenhoog stond boven die der rechtsche bladen Zoo ziet men ook nu weer, dat aan eigen roem n leelijk luchtje van het terras. Weer hief zij baar oogen met zorg naar den hemel. Het was angstwekkend stil en zwoel. Rust voor den storm, moest zij denken. Reeds bracht een rijknecht het paard. Het hief den kop op en haalde met de neusvleugels onderzoekend de lucht in. Een oogenblik daarna zag zij haar zoon over het gazon rijden. Zij staarde hem na. Wat was het toch, dat hem zoo rusteloos en zoo weinig opgeruimd gemaakt had.? De rijknecht ging haar weer met eerbiedigen groet voorbij naar de stallen, die achter het gebouw lagen, dat aan den westelijken vleugel van het slot was aangebouwd. In dit gebouw waren de vertrekken, waarin de administratie was ondergebracht. Gelijkvloers was 't kantoor van den rentmeester. Men kon er door den westelijken vleugel van het slot heen komen. Een enkele deur was in den sterken slotmuur gemaakt. Zij was van ijzer, een dubbele deur, waarvan de graaf van Windenfels alleen den sleutel had. Niemand mocht deze deur gebruiken dan de graaf en de rentmeester, want zij leidde onmiddellijk in het vertrek, waar in ijzeren kasten, die in den wand waren ingemetseld, de kas, de grootboeken, alle sieraden van waar de en het tafelzilver geborgen waren, voor zoover het niet dagelijks werd gebruikt. Hier rustte, goed bewaard tegen brand en diefstal, de rijk dom van de graven van Wildenfels. Op de eerste verdieping van het gebouw was de woning van den rentmeester en zijn familie, de tweede verdieping werd bewoond door de beide ongetrouwde administrateurs. De verdere gebouwen voor het beheer van het landgoed lagen achter in het park aan het meer. Gravin Thea was naar boven, naar haar kamers gegaan. Toen zij haai- voorkamer binnen ging, stond een ongeveer vijftigjarige vrouw in zwarte japon met wit mutsje en witte' boezelaar, op. Zij had aan 't raam gezeten en zeker, voordat de scheemering inviel, in een boek gelezen, dat nu op haar schoot lag. Zij wendde haar frisch rond gelaat met bezorgde uitdrukking naar de gravin. Vandaag had u niet moeten toelaten, dat de graaf ging rijden. Er komt een zwaar onweer, zei ze bijna verwijtend. Het was juffrouw Frede- rike Grill, die reeds- lange jaren kamervrouw van gravin Thea was. Als jong kameniertje had zij voor dertig jaar haar intocht in het slot Wil denfels gedaan. Later was zij de vrouw geworden van Heinrich Grill, den kamerdienaar van den graaf, zonder dat zij daardoor haar dienst bij gravin Thea had opgegeven. Zij werd eenvoudig bevorderd tot kamervrouw en bleef op haar post, toen haar man voor ongeveer tien jaar stierf. Gravin Thea was zeer gehecht aan deze vrouw, die ook harerzijds hare meesteres trouw was toegedaan en sprak nu en dan ook wel eens vertrouwelijk met haar. Af en toe liet zij zich zelfs wel eens door haar tyranniseeren. Nu keek zij bezorgd in het trouwe gelaat. Grill, ge weet het wel, hij laat zich niet terug houden, zei ze zacht. Bezuiniging bij (le spoorwegen. Gistermorgen is te Utrecht de conferentie aan gevangen, die, aanvankelijk zou gehouden.wor- den tusschen de directie der Spoorwegen en de Nederl.Vereeniging van Spoor-en Tramwegperso neel. Naar wij vernemen, hebben de protestantsch- Grill zoo alleen werd zij, sedert haar hu welijk, door de gravin genoemd knikte. Nu ja maar vandaag had mijnheer toch liever thuis moeten blijven. Gravin Thea zuchtte. Hebt ge naar Lothar gekeken, Grill Deze knikte lachend. Nu, dat weet ge wel, dat ik mij dat niet zou laten nemen. Eerst heeft hij een grapje met mij gemaakt, daarna maakte hij een buiteling dwars door de kamer, nu ligt hij te slapen, vast en rustig, hem maakt geen onweder wakker totdat hij uitgeslapen is. Nu lachte gravin Thea ook. Leg een gemakkelijke ochtendjapon voor mij klaar. Ik wil eerst nog naar hem toegaan, dan help je mij bij het uilkleeden. Ik wil nog in 't geheel niet naar bed gaan, 't weer haalt er mij toch weer uit. Zij ging naar de slaapkamer van Lothar. Vol liefde keek zij naar den slapende en verheugde zich over zijn rustige, diepe ademhaling. Éen vurig gebed voor zijn welzijn steeg in haar hart op. Daarna .verliet zij stil de kamer. Grill kleedde haar meesteres vlug en handig in haar zachte morgenjapon en nam de spelden uit de nog zware, grijze vlechten. Terwijl zij het haar borstelde, en het voor den nacht vlocht, babbelde zij over de gebeurtenissen van den dag, om haar meesteres af te leiden. Maar daarbij luisterden beiden toch steeds naar buiten. Wordl vervolgd HBS I rtllü is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1