m Pro memorie dienen vermeld Leimuiden (52.19 pCt. R.K.) dat metRijnsater- woudê onder één burgemeester staat. De bevol king van beide gemeenten te zamen is 40.02 pCt. R.K. Nootdorp (59.14 pCt. R.K.) dat met Pijna'cker te zamen één burgemeester heeft Noordwijk (49.76 pCt. R.K.) Oudewater (48.04 pCt. R.K.) Dit percentage stijgt van jaar tot jaar. Uit de Pers. Nu het Ministerie b i ij f t. „Na 55 jaren van zuiver parlementair re giem" zijn wij, aldus het Ilbld. (V. B.) terugge keerd tot de Koninklijke Kabinetten van vóór 1868., Het zwaartepunt van de macht ift den staat'is, door het ineenstorten van de parle mentaire machinerie, weer verplaatst van het parlement naar dè Kroon en naar de Koninklijke Ministers. Op de zeer groote beteekenis van deze machts verplaatsing behoeven wij slechts even te wijzen om daar te doen verstaan. Ze beduidt een „Ruck nact? Rechts" in ons staatsleven, een staatsrech telijke reactie. Maar een reactie waartoe de Kroon is gedwon gen. Door de gebleken onmacht van het parlement. Het Volk (S.D.A.P.) meent dat zeer waar schijnlijk de „Koningin slechts het werktuig van drijvende machten ter rechterzijde" is. „De halsstarrigheid van den heer Colijn gedu rende deze gansche Crisis heeft van den aan- vangf af geen ander doel gehad dan elke andere oplossing onmogelijk te maken dan die waarbij hij zelf weer met de macht bekleed werd, de reden zijner politiek bestond hierin, dat zijn eigen onmisbaarheid aangetoond moest wor den. „Voor de leden van het Kabinet-Ruys zal het eeh onaangenamen bijsmaak hebben, meent de Tij él (R.K.j, nu zij door de Kroon worden opgeroepen, om opnieuw te regeeren met een Tweede, Kamer, die het bestaande wel kan af breken doch tot opbouwen niet in staat is ge bleken. Allen juridischen beschouwingen ten spijt zal „d«man van de straat zonder twijfel alleen met voldoening constateeren, dat de Kroon, zonder verder rekening te houden met liet. ge treuzel en de__ persoonlijke fijngevoeligheden van onze wasch-echte Tweede Kamerpolitiei, den knoop zelf heeft doorgehakt, en zich ver der slechts interesseeren voor de inderdaad be langwekkende vraag, wat er nu practised staat te gebeuren De partijen hebben, meent de R s b. (R.K.) ongetwijfeld door de crisis geleerd en zullen het heil.des lands wel laten overwegen. flet blad neemt hierbij in aanmerking, „dat het thans niet enkel gaan kan om de 18 maan den vol te maken vóór de verkiezingen van 1925. Immers, het groote tekort op de Staats- begrooting duldt geen langer vertoef. Er is „pericutum in mora" ge.vaar bij uitstek. Maai de ellenlange discussies gedurende de crisis hebben "Wel dit bewezen, dat, zeker, ter rech terzij,^, óók bezwaren bestaan tegen Colijn"'s plannen, maar ook, dat alle Kamerleden daar goediiftziep, dat er grootscheeps bezuinigd moet, worden. Bij goed overleg zal men dan ook best den waren' weg vinden. Immers ook van Colijn hebben-we den laatsten tijd hooren verluiden, dat hij niet ongenegen is tot minnelijke schik king, mits er maar op groote schaal vereen voudigd en versoberd wordt. Zpó zal deze oplossing der crisis, hoe vreemd en tegenstrijdig ook, ten slotte er nog toe mee werken) dat de Coalitie, die weer „hardstikke- dood" verklaard is, weer in volle fleur gaat opleven. Wat men met geweld niet vermocht, karr de vrijheid vanzelf tot stand brengen. Nu het ministerie eigenlijk zoo ongeveer extra parlementair terugkeert en dus allen minis ters en Kamerleden vrij zijn en geen dwang kunnen oefenen op elkaar, zal de practijk hen tot elkaar brengen en een, verjeugdigde en rationeele Coalitie verscheppen. Zoo kan het kwade nog ten goede gekeerd worden. Maar dat zal ook noodig zijn, wil-het volk in 1925 de Coalitie niet veroordeelen. De lange crisis is een „mene thekel" aan den wand, dat niet moge misverstaan worden." Stads- en Gewestelijk Nieuws. Lezing met lichtbeelden. Gedurende de wintermaanden zal er in het bondsgebouw voor de leden van den N. R. K. Volksbond, een vijftal cursus-avonden gegeven worden door versehillehde parochie-geestelijken. De reeks werd gisteravond geopend door kap. Leesberg, met een lichtbeelden-lezing over het oude Testament. In brééd® trekken schetste spr. de prachtige bijbelsche g- sehiedenis van Adam en Eva tot Judas dén JVlacchabaeër, met haar beteekenisvci- le voorafbeeldingen, zoo ook de treffende ver halen die er door heen gevlochten zijn. De vlotte verteltrant van den spr. werd riog verduidelijkt door de scherpe gekleurde licht beelden, naar de meesterlijke teekeningen van Gustave Doré. Naar omstandigheden was het bezoek niet ongunstig maar het kan veel beter. Wanneer het nuttige in zoo'n aangenamen vorm als gister avond wordt verstrekt, moest de zaal te klein geweest zijnde stoffelijke nood, waaronder tegenwoordig veel abbeiders gebukt gaan kan tenminste gedeeltelijk worden verlicht door de geest, lijk.- waaiden die zoo'n, cursus afwerpt. Na een. dankbetuiging aan den spreker on èenige woorden van opwekking tot de aan wezigen sloot de voorz., de heer Mouwens, de vergadering met den christelijken groet. l)e ijssport. Vanwege den Zuid-Hollandschen IJsbond wordt gemeld Gesprongen winterhanden en jeukende wintervoeten geneest men met I'urol; in doozen van 30, 60 en 90 ct. Bij apothekers en drogisten. 108 5 Het ijs wordt overal betrouwbaarder en beter, doordat er banen worden gemaakt. Opletten is hier en daar echter nog gewenscht. Kaarten van Zuid-Holland, waarop ijswegen voorkomen, zijn verkrijgbaar bij de A.N.V.V., Hooge Nieuwstraat 30, den A.N.W.B., Park straat, den Haag, en bij de afdeelingen van den Z.-.H. IJsbond. De i'eesttochten naar Warmond van Gouda, Rotterdam, Den Haag, WestJand en Sassenheim uit zullen niet Zondag, maar Maandag gehouden worden. Scliiedamscbe ijsverecniging. Gister heeft de Schiedamschè IJsvereeniging een wedstrijd gehouden in het schoonrijdon. Het was noga] guur en er stond een frissche wind. Het gevolg hiervan was, dat er slechts 7 paren aan den wedstrijd deelnamen. De deelnemers en deelneemsters waren als volgt A. J. Nieuwkerk-Mej. Jurgens, G. Tuyl- Mevr. Tuyl, W. van der Schouw-Mevr. Tieman, H. J. Geradz-Mej. Dupont, P. de GalderenMej. Bochoven, J. Teunissen-Mej. van der Plas, P. Dsahrieyer-MejVoorhuyzèn. W. van der Schouw en Mevr. Tieman behaalde den eersten [trijs, H. J. Geradz en Mej. Dupont den tweeden. De uitgeloofde .troostprijs viel P. Daalmeyer en Mej. Voorhuyzèn ten deel. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen, die dooi den heer Germeraad met een hartelijk wooid aan de prijswinners werden uitgereikt. De Werkloozen-Vereeniging.,,Ensemble" zorg de met vroolijke muziek voor een pre.ttige aflei ding. Stedelijk Muziekkorps. De vereeniging, gevormd uit leden \au het Stedelijk muziekkorps, dir. de heer H. H. van Vleuten,zal Zaterdag 12 Jan. a.s. in de zaal van den R.K. Volksbond haar jaarlijksch feestcon- cert geven. Ditmaal heeft de Schicdamsche Tooneel- vereeniging „Utile Dulce" haar welwillende me dewerking toegezegd, zoodat dus een aangename avond te verwachten is. Natuurlijk zal een gezellig samenzijn na afloop van het geanimeerd programma niet ontbreken, en is ook hier door het optreden van een humorist voor.de noodige afwisseling zorggedragen. De uitvoering van Polyhymnia. Het bestuur van de zangver. Polyhymnia, verzoekt ons mede te deelen dat voor de uit voering die zij Donderdagavond geeft, de plaatsbespreking op Donderdag kan geschieden, en niet op Woensdag, zooals op de aanplakbil jetten verkeerd is aangegeven. Door den heerM.de Regt, is den Gemeenteraad tegen 21 Februari a.s. eervol ontslag gevraagd als leeraar in lichamelijke oefe ningen aan het Gymnasium alhier. B ij het verhalen van R ij n s c h e- pen, liggende aan de Boompjes, bij den oprit' van de Willemsbrug te Rotterdam is het Rijn schip Henri, schipper P. J. Hoenderop alhier, op drift geraakt en tegen de voetbrug van de Willemsbrug gedreven. Van de Henri is de gehee- 1c stuurstelling afgeschoven. Door dei Commissaris der Konin gin in deze provincie is de heer B. A. J.Wittkampf voor den tijd van 5 jaren herbenoemd als lid van de Commissie voor het Algemeen Han dels-Entrepot. UIT ROTTERDAM. Ernstig ongeval op de Maas. Op de Maas ter hoogte van de Waalhaven heeft gisteren te Rotterdam een aanvaring plaats gehad, die gelukkig zonder persoonlijke ongeluk ken is afgeloopen, doch tengevolge waarvan een sleepboot is gezonken. De Graf Ghuen Hedervarv kwam uit zee de rivier opstoomen, terwijl uit de andere richting de sleepboot Elisabeth met het Rijnschip Agatha en den klipper Allege- gonde II op sleeptouw in de tegenovergestelde richting voer. De kapiteins zagen elkaar te laat, met het gevolg dat het zeeschip de Allegonde II aanvoer. De klipper werd midscheeps getroffen, door den schok sloeg dé sleepboot om en zonk onmiddellijk. De beide opvarenden, de kapitein P. d.'L. v. W. en den machinist J. d. L. v. W. wisten dooi- in de rivier te springen zich te redden en zijn door de sleepboot Gemeente werken opgepikt. De zinkende Allegonde II is in een haventje langs de rivier aan den grond gezet, DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van GERARD KRAB BENDAM Jan., alhier, om verlof voor den ver koop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het linkerachterlokaal op de le etage van het perceel Groote Martk 21 en herinneren dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen bet verkenen van bet verlof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. S c h i e d a rn, 9 Januari 1924. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van het Bestuur van de ST. JOZEFGEZELLEN, Parochie van het H. Hart, alhier, om verloop voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het vereenigingslokaal van het perceel Hoofd straat 239, en herinneren, dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verkenen van het verlof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingediend. Schiedam, 9 Januari 1924. Gemengd Nieuws. Een winkel leeg geplunderd. Te Amsterdam is Zondagavond in den goud smidswinkel van de weduwe W. van der Goot, Kinkerstraat 181, een groote diefstal gepleegd. Toen de bewoners afwezig waren heeft men, naar het „Hbl." meldt, in het trapportaal van het bovenhuis een luik opgelicht, waarna men onder den vloer door tot onder de winkelruimte wist te kruipen. Met boor en zaag is daarop een gat gemaakt in den winkelvloer. Tal van gouden en zilveren voorwerpen zijn wegge nomen een groot aantal horloges, ringen, armbanden, colliers, lepels, vorken, een dia manten broche, een gouden Friesche kap en een bedrag van 144 gulden, alles tezamen vrij wel de geheele winkelinhoud. Vermist. Sedert Zondagmorgen wordt de 12-jarige G. H. uit Assen vermist. Hij zou gaan schaatsrijden gevreesd wordt, dat hij in een wak gereden is. Te Opijnen wordt sedert Nieuwjaarsdag vermist de tuinman H. v. d. P. Men vreest, dat hij door de gladheid van den dijk in de Waal geraakt en verdronken is. De moord te Culemborg. De Com missaris van Politie te Culemborg verzoekt aan chauffeurs, motorrijders, wielrijders en voetgangers, die in den avond, waarop de roof moord op den landbouwer en zijn zuster heeft plaats gevonden, aan de overzijde van de Lek, nabij De Heul, een automobiel hebben zien staan, met de lichten naar Culemborg gericht, zich onverwijld te willen aanmelden hij de politie in hun woonplaats, tot het verstrekken van nadere inlichtingen. Aut o-o ngcluk. Gistermiddag tusschen 1 en 2 uur heeft op den grindweg loopende langs het Aardhuis naar Uddel, welke daar sterk daalt en rijst, een auto-ongeluk plaatsgehad, door de gladheid van den weg. Een auto, be stuurd door den heer O. uit Arnhem, die naar Elburg wou gaan, is van den weg geraakt en omgekanteld. De heer O. geraakte er onder, brak den halswervel en was onmiddellijk dood. Zijn lijk is naar het ziekenhuis in Apeldoorn gebracht. Minister C o 1 ij n. In den gemeente raad van Posterholt werd het besluit geomen om een commissie voor de financiën in te stellen. Een snuggere martelde zijn hersens af om een goeden candidaat te vinden en potloodde ten slotte, peinzens-moe, den naam van Minister Colijn op het stembriefje. De publicatie daarvan bracht natuurlijk alle lachspieren in beweging. De val van de Seine. De Seine is nog steeds vallende. Te Parijs en omgeving is het water 5 10 c.M. gezakt. De ramp van de „Dixmude." De kruiser „Mulhouse" heeft van Sicilië t.e loulon eenige overblijfselen van de „Dixmude" aangebracht, welke gevonden waren ter hoogte van Sciacca, nl. tanks en toestellen voor draad- looze telegraaf etc. Deze zullen door experts worden onderzocht. De p r ij s vr a a g van Bok. Het Vredes plan dat de Bok-prijs heeft verkregen, wordt over geheel Amerika besproken. Voor het daar over te houden referendum werden tot nu toe reeds meer dan 9 millioen stembriefjes naar alle deelen van de V.S. gezonden, terwijl nog dagelijks duizenden aanvragen binnenkomen. LJit de gesprekken onder het volk blijft wel, dat over dit plan al even verschillend gedacht wordt als over den Volkenbond zelf. De officieele bierproever. De laatste officieele „bierproever" in Engeland is overleden. Zijn taak was op geregelde en ongeregelde tijden de verschillende bars en herbergen binnen te gaan, er een! pint. bier t.c vragen, die hem gratis moest worden verstrekó, en deze versnapering te consumeeren, ten eine.e na te gaan of het vocht van voldoende sterkte en zuiverheid van smaak was. Was dit niet het geval dan stelde hij een aanklacht in tegen ce verkoopers van den drank. Deze betrekking werd bekleed krachtens een der oude Engelsche privileges, die uit de middel eeuwen stammen, en'waarvan de gerechtigden elkaar automatisch opvolgen of wel telkens opnieuw benoemd werden. Voor kort nog kon men op het gebied van den hertog van Northum berland diens officieelen bierproever nog aan het werk zien. De man is dezer dagen gestorven, en men denkt, dat hij niet zal worden opgevolgd. Band, i eten in China. Het stoom schip „Tze-hi" is op den boven-Jangtse door roovers aangevallen, die den kapitein en e< n lid der bemanning doodden en een drietal andere opvarenden verwondden. Reddingsboot omgeslagen. Door het omslaan van een boot bij Babyion (staat New-York) tengevolge van den zwaren golfslag zijn negen personen om het leven gekomen. Zeven van hen waren met de boot uitgevaren om drie mannen te redden, wier jacht bij Fire Island aan den grond was geloopen. Onderaardsche ontploffingen. Uit Londen wordt gemeld Gisteravond heb ben er in de buurt van St. Martin's lane onder aardsche ontploffingen plaats gehad tengevolge van een lek in een gasleiding.De politie zette de buurt af en verzocht de bewoners der belendende huizen deze te verlaten. Het getal katholieken in Lon den. Er zijn momenteel in Londen meer dan een half millioen Katholieken. De stad is in drie bisdommen verdeeld. Franschen, Duitschers, Polen, Litauers, Belgen en Italianen hebben allen eigen kerken met eigen priesters. Ook de Spanjaarden hebben in een kloosterkerk eigen godsdienstoefeningen. Bijzonder moeilijk blijft echter de zielzorg voor de zeevaarders van alle naties, die hier aandoen, zooals Chineezcn, Japanners, Maleiers, enz. KerldiieuHs. De eerste Bisschop va Peking. Men heeft eenigen tijd geleden in Hun-gia-lu nabij Trinau het graf weergevonden van Mgr. Bernardino della Chiesa, O.F.M., eersten bis schop van Peking. Van dezen bisschop, die uit hetzelfde geslacht als Paus Benidictus XV z.g. was, en die 31 Dec. 1721 stierf, wordt sinds lang het proces der zaligverklaring gevoerd. Finane. en Econ. Mededeelingen. De Haariemsehe Hanzebank. Het Hoofdbestuur der Haariemsehe R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" brengt de afdeelingen het volgende aangaande het Waarborgfonds van de (Hanzebank onder de aandacht. Wat het Waarborgfonds betreft, werden reeds mededeelingen gedaan omtrent de be teekenis van het fonds, dat beoogt de daad te brengen, welke de buitenwereld thans van den R. K. Middenstand vraagt, en de voort zetting van het bedrijf der bank ten volle te verzekeren. Het onnoodig wantrouwen is het eenige, dat uitgebannen behoeft te worden, en nu vele van leden en relaties zelf het voorstel is gekomen om het herstel der beleggingen te bevorderen door een extra-waarborg aan te leggen, vei- trouwen wij ieder, die het wel meent met de organisatie, bereid te vinden mede te werken, door naar draagkracht in te teekenen op de lijsten, die vooral bedoelen moreelen steun aan bet bedrijf te verleenen. In verschillende plaatsen werden reeds in- teekenlijsten achtergelaten, en voor belangrijke bedragen geteekend. Elke week moet de groei gepubliceerd kunnen worden. Tot dusverre konden twintig ad viseurs, hoofdbestuursleden en commissarissen worden bereikt, die op een der inteekenlijsten hun handteekening plaatsten. Deze functionarissen teekenden reeds tot een gezamenlijk bedrag van f 51500. Drie leden van dc Commissie van Toezicht in Den Haag teekenden voorts samen voor 7000 6 leden der Commissie van Toezicht te Leiden voor 12000 Noordwijk voor ƒ5000, enz. Mogen deze voorbeelden aantrekkelijk werken en spoedig het minimum van 500.000 bereikt zijn en overschreden worden. De Amsterdamsehe leening. De gemeenteraad van Amsterdam heeft het voorstel tot het aangaan van een leening van 10 millioen gulden met 32 tegen 3 stemmen aangenomen. Alg. Groninger Scheepsliypotheek. De Rotterdamsche Scheepshypotheekbank heeft aan belanghebbenden bij de pandbrieven der Algemeene Groninger Scheepshypotheek bank een voorstel gedaan tot overneming van een groot deei van liet bedrijf van deze, bij aan neming, waarvan aan de pandbriefhouders waarschijnlijk een uitkeering van omstreeks 85 pet. zal kunnen geschieden, waarvan ruim 53 pet. dadelijk in contanten. Rechtzaken. Voor de Rotterdamsche recht bank heeft gistermorgen terecht gestaan G. v. D„ 30 jaar, beklaagd van diefstal van gedistil leerd uit de branderij van de N.V. Brande rijen van de "erven Lucas Bols en A. J. de Koning alhier op 8 November. Beklaagde ontkende hij woont vlak naast de branderij. De machinist G. H. M. Bnitendorp, als ge tuige gehoord, beweerde des avonds te 7 uur beklaagde plotseling met een emmer in de fa briek te hebben gezien. De mali had een grijs pak aan, was op bloote voeten en droeg een gescheurde broek. Toen hij zich ontdekt zag, vluchtte hij. Getuige her kende beklaagde pertinent. De agent van politie W. Hoek lieeft een on derzoek ingesteld na den diefstal. Hij vond in den muur der branderij een gat, dat uitkwam op een ruimte, waarin kolen liggen opgeslagen. Van die opslagplaats moest men over een muur van 21/., M. klimmen en vandaar op een afdakje, om daarna in den tuin van beklaagde te komen. Op den muur en het afdakje waren zwarte vlekken en voetafdrukken te zien. Beklaagde, die een dag na den diefstal werd gearresteerd, had een laagje kolenstof aan de bloote voeten. Het O.M. achtte het feit bewezen en eisc.hte 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. H. Sjollerna achtte beklaag- des schuld niet vast te stellen. De gestolen je never, de cramer en de gescheurde broek zijn V.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2