DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. m- F E U 8 L L E T O ftL Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Donderdag 10 Januari 1924. No. 13840 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Advcrtentiën: 1-5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal ornementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen!wordt 2 maal berekend. -Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, pos ƒ3. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale|conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. met Officieel Kerkbericbt 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem. Verz.bank te Schiedam gewaarborc Buitenlandsch Nieuws. DE MILITAIRE CONTROLE. De Intergeallieerde Militaire Controle-Com missie zal, zooals gemeld, hare werkzaamheden welke tijdens den gebeelen duur van de Roer- bezetting, dus thans juist één jaar, waren ge staakt, op 10 Januari hervatten. Naar wordt medegedeeld zullen de leden van de commissie bij hun bezoek aan verschil lende Duitsche steden niet in uniform gekleed zijn en rekening houden met de gevoeligheden van de bevolking in de plaatsen, welke bezocht moeten worden. De Duitsche regeering heeft aan de com missie medegedeeld, dat alle maatregelen zijn genomen om het onderzoek mogelijk te maken, dat echter, naar hare meening, de opdracht, welke de commissie in persoonlijke aanraking brengt met militaire bureaux, thans als ge ëindigd kan worden beschouwd. De bedoeling van deze mededeeling schijnt te zijn, dat de Rijksregeering geen aanleiding meer vindt tot militaire controle, nadat de ontwapeningsactie is geëindigd en nadat de Rijksweer is terug gebracht tot het door het Verdrag van Versailles toegestane contingent van 100.000 man, zoodat de controle zich nog slechts zou behoeven te beperken tot een onderzoek naar de productie van oorlogsmateriaal in Duitsche fabrieken. NIEUWE PLANNEN DER SEPARATISTEN. Volgens mededeelingen bereiden de separa tisten een nieuwen grooten Putsch voor in de Palts, alsmede in de nog bezette steden aan het Rijnland. NOORWEGEN. Het Noorsche Storting begint zijn nieuwe zitting pp 12 Januari te midden van een groote opwinding, daar verwacht wordt, dat de re geering onmiddellijk zal voorstellen het drank verbod op te heffen. De toestand in Noorwegen ten opzichte van het drankverbod is ernstiger dan ooit. Het is in het geheel niet moeilijk sterkedrank te verkrijgen, daar er op groote schaal gesmok keld wordt, vooral uit Duitschland. Te gelijker tijd doet de Staat enorme uit gaven voor het bestrijden van den smokkel handel en derft groote inkomsten door den ongecontroleerden handel. Daar het drankverbod in werkelijkheid slechts op papier bestaat, wordt het zelfs door de vroegere voorstanders er van noodig ge acht, dit af te schaffen. Verwacht wordt, dat de afschaffing den Staat onmiddellijk een bedrag van dertig millioen kronen zal opleveren. Bij opheffing van het drankverbod zal de handel in lichte en zware wijnen, welke het vorige jaar Staatsmonopolie is geworden, wor den voortgezet. ENGELAND. De Labour-fractie heeft gister een vergadering gehouden, in welke alle partij-functionarissen werden herkozen. Ramsay MacDonald, die eergisteravond de te volgen politiek uiteen zette, indien en wanneer de partij aan het be wind zou komen, maakte op de vergadering van gister si echts enkele algemeene opmerkin gen. Hij liet niet uitkomen, welke posten hij zijn voornaamsten collega's zou toedenken en ontwikkelde geen gedetailleerd plan. Besloten werd a.s. Dinsdag een volledige partijvergade- 10 De ochtendjapon van gravin Thea sleept' over den natten grond zij sloeg er geen acht op. Haar grijze vlechten waren losgeraakt, losse haarvlokken vielen over haar schrikwekkend gelaat. Ademloos snelde zij vooruit en toen zij bij d ezwoegende en ontstelde groep mensehen aankwam, maakte men eerbiedig plaats voor haar. Zwijgend, als gebroken, viel zij naast het roerlooze lichaam van haar zoon op de knieën en toen gilde zij het uit slechts één keermaar geheel de ontzettende smart van haar gemarteld hart kwam in dezen pijnlijken klank tot uitdruk king. De weggestuurde lieden kwamen met de geïmproviseerde draagbaar terug. De tanden vast op elkaar geklemd, een beeld van versteende smart, hielp gravin Thea zelf mee, om er haar zoon op neer te leggen. Zij liep vlak naast hem, toen de stoet zich in be weging zette en op den korten weg tot aan het slot leed zij duizendvoudig de pijnen van haar zoon mede. Haar japon was met bloed bevlekt. Zij had er geen acht op geslagen, dat zij in een bloedplas had getrapt, toen zij naast haar zoon ring te beleggen, ten einde het amendement op het adres van antwoord op de troonrede te bespreken, die, naar verwacht wordt, den va! der tegenwoordige regeering zal veroor zaken. De eenige belangrijke resolutie, welke in de vergadering van gister werd aangenomen, was die waarbij de vroegere besluiten van het be stuur der partij werden bekrachtigd, n.l. dat wanneer Labour zou worden uitgenoodigd een regeering te vormen, deze gelegenheid zou wor den aanvaard. Deze resolutie werd met alge meene stemmen aangenomen. De houding, welke de liberale partij aan neemt tegenover de uiteenzetting der Lahour- politiek, welke MacDonald gaf, heeft de al gemeene aandacht getrokken. In officieele libe rale kringen wordt de uiting van den Labour- leider als volgt beschreven: „Deze uiteen zetting is er eene, die, afgezien van de rhetori- sche wijdloopigheid, door iederen liberaal zou kunnen worden gegeven." Verklaard wordt, dat, zoolang de Labour- partij in haar gematigde houding volhardt, zij den steun der liberalen zal krijgen, in het bijzonder wanneer Labour zal trachten den Volkenbond te maken tot een doeltreffend instrument en in Europa den vrede terug te brengen. DE TANGER-KWESTIE. Generaal Primo de Rivera verklaarde voor zijn vertrek naar Madrid, dat hij een nota betreffende de Tanger-kwestie aan Frankrijk en Engeland had geleekend, welke nieuwe desiderata van Spanje bevat, doch in gematigde termen is opge steld. DE OPSTAND IN MEXICO. De regeeringstroepen hebben de haven Tam- pico volledig in hun macht. Er zijn geen rebel lentroepen van voldoende sterkte in de om geving om een bedreiging voor de stad te zijn. ALLERLEI. Uit Philadelphia. Naar gemeld wordt, is generaal Smedley Butler van het Amerikaansche Marine Corps aan het höofd' gebeld'V&h ,1e Openbare Diensten. Hij heeft last gegeven aan de politie om binnen 48 uur Philadelphia „te bevrijden van alle kwaden van den ongeoorloofden handel in sterkedrank." Uit Washington wordt telegrafisch gemeld, dat de Amerikaansche regecring overweegt, oorlogsschepen naar Mexico te sturen, om de Amerikaansche petroleumbelangen aldaar te beschermen. Uit Londen. Uit Madrid kwam gister het sensationeele bericht, dat markies Cortina, de vroegere Spaansche minister van Marine van Openbare Werken, een bekend liberaal staats man, op last van het directoire het Spaansche grondgebied moet verlaten, wegens een persarti kel, waarin hij zeide, dat het directoire zijn eigen incompetentie zal moeten erkennen. Uit Manilla Gemeld wordt, dat op het eiland Bucas een oproer is uitgebroken onder een Philippijnsche fanatieke godsdienstige secte. Bij de plaatsgehad hebbende botsingen met de politiemacht, zou van deze laatste twee officieren en 16 manschappen gedood, terwijl eenige mannen nog worden vermist. Naar ver luidt, hebben de inboorlingen verscheidene burgers gedood en een groot aantal huizen in brand gestoken. Amerikaansche schepen van de kustwacht brengen troepenversterkingen naar het eiland. neerviel. Het was een treurige stoet, die zwijgend bet slot naderde. In de slaapkamer van den graaf was intusschen alles voor de komst van den gewonde gereed gemaakt. Men legde hem behoedzaam op het bed. De bedienden slopen zwijgend en onthutst naar buiten, alleen Grill en de huismeester bleven in de kamer. Eigen handig waschte gravin Thea met. teedere voor zichtigheid het bloed van het gelaat van haar zoon. Zij vergat zich zelf en haar leed in de pogingen hem goed te doen, hem een weinig liefde te bewijzen. Angstige, sparinënde minuten, die haar eeuwig heden toeschenen, gingen voorbij, alvorens de dokter kwam, die geroepen was. Toen volgde èen groote bedrijvigheid. De dokter verleende zijn hulp. Grill was half be wusteloos en niet in staat te helpen hoe graag zij hét ook gedaan zou bëbben. Maar de gravin gedroeg zich alö een heldin. Zij verliet de kamer geen oögénblik en verrichtte met op elkaar ge klemde tahdën al de kleine djensten, die de arts verlangde. Met de hulp van haar en van den huismeester werd de gewonde onderzocht en verbonden. Zij sprak geen woord, Vroeg niets en weende niet, maar haar oogen peilden vol brandende onrust het érnstige gelaat van den dokter. Eu toen diens trekken steéds somberder werden, vermoedde zij, dat het ergste haar nog te wachten stond. Gril had, voordat zij de kamer verliet, Uit Berlijn De zaakgelastigde te Parijs, Von Hoesch, zal heden alhier aankomen en dan waarschijnlijk het antwoord van de Fransche regeering op de Duitsche nota medebrengen. Ook het Belgische antwoord zal waarschijnlijk heden inkomen. Men verwacht, dat beide nota's, die vrij uitvoerig zijn,, weinig nieuws zullen brengen, daar de inhoud ervan ip hoofdzaak reeds is bekend. Uit BerlijnIn de metaal-industrie in Maagdenburg is tengevolge van een looncon- flict een staking uitgebroken. Eén groot deel van de arbeiders heeft het werk neergelegd, terwijl de overigen die tot lijdelijk verzet overgingen, werden uitgesloten. Men vreest, dat de beweging zich over de geheele metaal industrie van Midden-Duitschland zal uitbreiden. Uit Essen In de metaalindustrie in het Roergebied dreigt een nieuw conflict. De ver gadering van districtsgedelegeerden heeft gis teren in Bochum besloten voor de Noord-Weste lijke groep der metaalindustrie de algemeene staking te proclameeren. Echter zal nog de uitspraak van het hoofdbestuur dienaangaande worden afgewacht. Volgens berichten uit Tokio heeft het verdere onderzoek in zake den aanslag op den prins regent uitgewezen, dat te Sjanghai een samenzwering bestond om Hiro-Hito op den dag van zijn huwelijk te vermoorden. De koningin van Italië zou zich vandaag naar het kasteel Calvidi Bergslos begeven, waar prinses Jolanda, haar oudste dochter, een blijde gebeurtenis tegemoet ziet. Geneesheeren en verpleegsters vergezellen haar. Binnenland. De oplossing van de kabinetscrisis. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw, voorzitter van den raad van ministers, heeft gisteren aan den voorzitter van de Tweede Kamer den volgenden brief gezonden „Ik heb de eer U Hoogedelgestrenge te berich ten dat thans de aanleiding is vervallen voor het verzoek, in mijn brief van 30 October j.l. gedaan, om voorloopig te schorsen de behandeling van aangelegenheden, bij welke de aanwezigheid van één of meer leden van het kabinet gevorderd wordt. U Hoogedelgestrenge zou mij verplichten door mij in de gelegenheid fe stellen, in een vergade ring der Tweede Kamer een regeeringsverklaring af te leggen. .Algem. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is thans ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag a.s., om twee uur. Aan de orde is dan Behandeling van het ver zoek van mej. Westerman om verlof tot het richten van vragen tot de regeering betreffende het verleenen van ontslag aan gehuwde ambtena ressen trekking van de afdeelingen en regeling van werkzaamheden. De voorzitter is voornemens om, nadat in deze vergadering door de regeering mededeelin gen zullen zijn gedaan in verband met het be ëindigen van de kabinetscrisis, voor te stellen, eventueele besprekingen naar aanleiding van die mededeelingen den volgenden dag te houden en om in de vergadering van Dinsdag, na het trek ken van de afdeelingen, over te gaan tot het be noemen van een lid der huishoudelijke commissie indeplaats van den heer Visser van IJzendoorn en in afwijking van art. 15 van het reglement van orde, tot dé benoeming van de voorzitters en de tweede voorzitters der afdeelingen. gevraagd of zij Lothar wakker zou maken en roepen. Huiverend had gravin Thea het hoofd geschud. Dit afschuwelijk gezicht wilde zij als het mogelijk was, haar kleinzoon besparen. Tot aan het einde hield de arme moeder moedig stand, maar toen het onderzoek ten einde was en de verbanden gelegd waren en toen een zacht kreunen aan de lippen van haar zoon ontsnapte, begaven haar haar krachten. De dokter liet haar een glas wijn drinken en. spoedig herstelde zij zich. Daarna bood hij haar den arm en bracht haar in de naaste kamer met een beteekenisvollen blik op den zieke. Den huismeester gaf hij door een wenk te verstaan,dat hij bij den gewonde moest blijven, totdat hij terugkwam. Hij leidde gravin Thea naar een stoel. Zij keek naar hem op met een smarte lijke vraag in de oogen. De waarheid, dokter, de waarheid 1 Hortend kwamen de woorden van haar lippen. Hij leeft, zei de dokter met schorre stem. Wat hij te zeggen had, viel hem zwaar tegen over de oogen, vol diepe smart der moeder. En -*•. en De dokter aarzelde nog steeds. De waarheid ik wil de waarheid weten, zei ze nög eens en klemde de handen om leuning van haar stoel. De dokter kwam naast haar staan om haar te steunen. Bid, mevrouw, bid, dat hij niet blijft leven. Minister Colijn. De minister van linanciën, de heer Colijn, is gistermiddag naar het buitenland vertrokken. Omstreeks den 20sten dezer wordt hij terugver wacht. Bezuiniging bij het Rijks-schooltoezicht. Naar wij uit onderwijskringen vernemen, zijn cr bij de Regeering plannen in voorbereiding tot bezuiniging op het Rijksschooltoezicht. De kostbare onderwijswet-De Visser gaat te veel kosten. Pasmunt. De minister van financiën brengt ter algemee ne kennis als kantoren, waar de Nederlandsche pasmunt, mits voor niet minder dan ƒ50 voor de zilveren en ƒ10 voor de nikkelen en bronzen,kan worden ingewisseld tegen rijksdaalders, guldens en halve guldens of wel bankpapier en/of zil verbons, zijn aangewezen. a. de Nederlandsche Bank, te Amsterdam b. de kantoren der betaalmeesters c. de navolgende kantoren der directe be lastingen en der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen, in de provincie Zuid-Holland Alblasserdam, Alphen aan den Rijn, Boskoop, Brielie, Delft (directe belastingen), Delft (invoe rechten en accijnzen), Delft (buitengemeenten), Gorinchem, Gormehem (buitengemeenten), Gou da, Gouda (buitengemeenten), Hellevoetsluis, Hilligersberg, x dllegom, Hoek van Holland, Katwijk, Leerdam, Leiden directe belastingen), Leiden (invoerrechten en accijnzen), Leiden (buitengemeenten), Lekkerkerk, Loosduinen, Maassluis, Middelharnis, Noordwijk, Oud-Beij- erland, Schèveningen, Schiedam (directe belas tingen), Schiedam (invoerrechten en accijnzen), Schoonhoven, Sliedrecht, Strijen, Vlaardingen, Voorburg, Woerden, IJsselmonde, Zwijnclrecht. Provinciale bond van brandweervereenigingen. In een gistermiddag te R'dam door het comité voor Zuid-Holland uit de Koninklijke Neder landsche Brandweervereniging bijeengeroepen, vergadering van vertegenwoordigers van Zuid- Holiandsche gemeenten en andere belangstellen den, om tot de stichting van een provincialen bond te komen gaven zich 15 vereenigingen en corporaties als lid op. De heer Driebeek stelde daarop voor het comi té, bestaande uit de heeren W. A. Keeman, hoofdrgan der vrijwillige brandweer te Rotter dam, H. B. J. Aikcma, commandant der brand weer te Schiedam, A. J. Kruis, brandmeester der vrijwillige brandweer te Gouda en G. Freni, secretaris van het college van hoofdlieden der vrijwillige brandweer te Rotterdam, te benoe men tot voorloopig bestuur, met welk voorstel de vergadering zich vereenigde. Als leden gaven zich op de gemeenten Gouda, Rotterdam, Gorcum, Molenaarsgraaf, Voorburg, Hendrik ldo Ambacht, Hillegersberg, Sliedrecht en Schiedam, het college van hoofdlieden, liet college van brandmeesters en de vereeniging van brandspuitmeesters te Rotterdam, het college van commandeurs en schrijvers te Gorkum, het college van brandspuitmeesters te Gouda, het college van brandmeesterste Sliedrecht, de vereeniging van den staf der Schiedamsche brand weer. Een tiental vertegenwoordigers van andere ge meenten en brandweervereenigingen zegde toe de zaak in haar besturen ter sprake te brengen. Nu viel het hoofd der oude dame als levenloos achterover. Maar met bovenmenschelijke in spanning dwong zij zich, weder rechtop te zit ten. Dood of een verminkte, nietwaar vroeg zij zacht met blceke lippen, nauwelijks ver staanbaar de woorden uitsprekende De dokter knikte slechts. Zij stond langzaam op en wilde weder naar de andere kamer. Hij hield haar terug. Doe eerst deze japon uit, mevrouw. Hij zal misschien spoedig tot bewustzijn komen, ik ga intusschen naar hem toe, cn laat u dadelijk roepen als hij bijkomt. Grill had reeds een andere japon voor haar meesteres gereed gelegd. Met bevende handen hielp zij haar bij het verkleeden. Gravin Thea gunde zich ternauwernood den tijd, haar haar i>p te steken,toen snelde zij weer naar de zieken kamer. Graaf Joachim lag bleek met gesloten oogen op zijn bed. Zwaar ademhalend bewoog zich zijn borst op en neer en nu en dan steunde hij. Zijn moeder ging bij het bed zitten en wendde haar oogen niet van het geliefde gelaat of. De dokter boog zich naar haar toe. Ik heb een telegram aan gravin busanne gezonden, fluisterde hij. (Wordl vervolgd, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT isaat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1