T entoonstelSing Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen TWINK DAGBLAD WOOR SCHIEDAMf EN OMSTREKEN. F E U I L LlffPi.' Het familie-geheim. Belangrijk DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAIRDINGEN. SCHIEDAM, In onzen „Twinkstand" zullen demonstra ties voor het zelfverven van goederen met worden gehouden. Voor een beperkt aantal dames is de ge legenheid geopend om blouses en japonnen te doen verven. De te behandelen kleeding- stukken moeten aan den Twinkstand worden gebracht en zullen alle aanvragen, voor zoover de tijd het toelaat, in volgorde worden behandeld. 47ste Jaargang. Zaterdag 12 Januari 1924, N®. 13842. Bureau KOEMARKT <4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentie n: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood100 bij verlies van een "''u'tuinV|I'rui n w^sv'n9cr? 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws, DE ROEKKWESTIE. De Duitsche zaakgelastigde te Parijs, Von Hoesch, is gistermiddag om vijf uur door den directeur van de afdeeling politieke aangelegen heden van het departement van Buitenlandsche Zaken, Peretti de la Rocca, ontvangen, die hem den tekst van het Fransche antwoord op de jong ste Duitsche nota ter hand stelde. Peretti heeft er nadruk op gelegd, dat de Fransche regeering door de overhandiging van dit memorandum in het geheel niet beoogde met de rijksregeering geopende besprekingen te sluiten en dat deze zouden kunnen worden voortgezet op alle punten, waaromtrent de Duitsche regeering zich nog met de Quai d'Or- say mocht wenschen te verstaan. De Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, Jaspar, heeft gister het Belgische ant woord op het Duitsche memorandum van 24 December jl. aan den Duitschen zaakgelastigde overhandigd. SEPARATISTISCHE ACTIE. In verschillende plaatsen van het bezette gebied doen zich verschijnselen voor die wijzen op een nieuwe actie der separatisten. Volgens betrouwbare berichten zijn in Worms nieuwe troepen gevormd, terwijl ook uit andere plaat sen berichten komen over agitatie onder werk- loozen en onwillige arbeiders:In de groote plaatsen van het midden-Rijngebied is men er op bedacht, dat elk oogenblik onlusten kunnen uitbreken. ENGELAND. In den gisteren gehouden kabinetsraad werd besloten in de troonrede de protectiekwestie niet aan te roeren. De raad achtte zich evenwel verplicht, de plannen voor uitbreiding der rijks voorkeur, waaromtrent door de rijksconferentie overeenstemming werd bereikt, wel te vermelden GRIEKENLAND. Venizelos heeft gister een nieuw kabinet ge vormd met de volgende ministers Venizelos, premier Mégatokopoelos, Financiën Roesses, Buitenlandsche ZakenKafandaris, Justitie Sofoelos, Binnenlandsche Zaken Kenavos, Ma rine Doxiadis, Volkswelvaart. DE STRIJD IN MEXICO. De regeeringstroepen hebben te Lubla hun front vooruitgeschoven en naar Vermeld wordt, zijn de rebellen, zonder slag te leveren, terugge trokken. Men verwacht dat ook reeds het front aan de Guadalajara naar voren zal worden ver legd. DE PHILIPPIJNEN. De commissie voor de onafhankelijkheid der Philippijnen heeft aan het Amerikdansche Con gres een verzoek gericht om de eilandengroep onafhankelijk te verklaren. Dit verzoek is ver vat in een memorandum, waarin de gouverneur- generaal Wood wordt aangevilen. ALLERLEI. In Poolsche kringen is, naar Reuter meldt, een bericht uit Moskou ontvangen dat er onder 9 Gravin Thea stond op en verliet het vertrek, om zijn wensch te vervullen. Met de cassette in de hand keerde zij terug. Joachim opende die met een druk op een rozet en nam er een etui uit. Dat gaf hij aan zijn moeder. Doe het open, verzocht hij. Zij deed het en keek met stomme verbazing naar een kostbaar collier, dat, met brillanten en smaragden bezet, van buitengewone schoon heid was. De halsketting het is hoe vreemd hoe komt die in deze cassette stamelde zij. Hij tastte weer in de cassette en haalde er een papier uit. Dat gaf hij aan zijne moeder, terwijl hij haar met brandende oogen gade sloeg. Doe het open en lees het verklaart alles ik behoef dan niet meer zoo veel te zeggen. Gravin Thea las het opschrift ,,Aan mijn moeder, gravin Theodora Wilden- felds, geboren gravin Solnau. Na mijn dood te openen." De oude vrouw viel op den stoel neer en opende met bevende handen het schrijven. Terwijl zij las, keek Joachim haar onafge- de communisten groote opwinding heerscht over de geheimzinnige verdwijning van een aantal gewichtige politieke documenten. Deze papieren waren strikt geheim, en werden bewaard in een safe, die in een speciale brand kast was geplaatst en door vertrouwde personen streng werd bewaakt. In Sovjet-kringen verklaart men dat de diefstal is gepleegd door leden der communis tische partij, die ontevreden waren over 'het optreden van het centraal comité. Een aantal dezer personen, verdacht van medeplichtig heid is gearresteerd. Uit Gelsenkirchen. Het gevaar voor een algemeene staking in het Roergebied wordt steeds grooter. De gevoerde onderhandelingen hebben niet tot het gewensehte resultaat geleid. Thans zal te Elberfeld opnieuw een conferentie worden gehouden. Uit Munchen.Het proces tegen de Putschis- ten van 8 November jl. zal in de tweede helft van Februari worden gehouden. Van de negen be klaagden staan vooraan op de lijst de namen van ITitler en Ludendorff. Uit Londen Een bericht uit Czeraowitz meldtDe koning en de koningin van Grieken land hebben een auto-ongeluk gehad. De koning bleef ongedeerd, doch de koningin werd ernstig gewond. Men gelooft, dat er opzet in het spel is gewest. Uit Parijs Aan de Roemeensche legatie te Parijs is niets bekend van een ongeluk, dat den Griekschen souvereinen op Roemeensch grondgebied zou zijn overkomen. Bi n n e n 1 a n d. faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf en Go.'s Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 11 Jan. in Nederland uilge- sptoken 69 faillissementen tegen 94 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 11 Jan. 1924 133 faillissementen tegenover 144 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Ministerraad. Naar de Res.bode" meldt, is gisterochtend een buitengewone zitting van den ministerraad gehouden, die gistermiddag is voortgezet. Herziening Bezoldigingsbesluit 1920. Naar wij vernemen zal de herziening van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambte naren 1920, dat op verzoek der regeering aan vankelijk ter hand was genomen door den heer H. A. van IJsselsteyn, oud-minister van land bouw, worden voortgezet door den heer E. P. Westerveld, minister van marine. Het diplomatieke corps. De Zwitsersche regeering heeft heden haar goedkeuring gehecht aan de benoeming van den heer Doude van Troostwijk tot Neder- landsch gezant te Bern, in plaats van wijlen jhr. Van Panhuys. Gelijk bekend, is mr. Doude van Troostwijk eerst enkele weken geleden als gezant naar Boekerest gegaan. Uit Praag meldt men, dat onze nieuwbenoem de gezant aldaar, dr. H. P. N. M uller van Weren- dyeke, gisteren zijn geloofsbrieven aan president Masaryk heeft overhandigd. broken aan. Hij zag de ontzetting in haar trek ken, zag haar afwisselend bleek en rood worden en een diepe zucht ontsnapte aan zijn lippen. Toen keek zij op en greep zijn hand. Mijn zoon mijn arm lief kind, zei ze geschokt. Zijn oogen straalden. Gij vervloekt mij niet, moeder, gij wendt u niet vol afschuw van mij af vroeg hij zacht. Zij boog zich over hem heen en kuste hem met trillende lippen. Al had ge een schuld op u geladen, duizend maal grooter dan deze. ik zou u niet vervloeken. Een moeder kan alles vergeven. Ach, waart ge toch vroeger vol vertrouwen tot mij gekomen, ik zou u hebben helpen dragen, zou met u samen hebben beproefd goed te maken. Hij zuchtte weer diep. Ik kon niet, moeder. Steeds hoopte ik zelf' mijn doel te bereiken. Sedert vijftien jaar heb ik alles beproefd zonder succes Het is alsof zij van den aardbodem verdwenen waren. Maar misschien hebt gij nu meer geluk. Nietwaar, ge belooft mij naar hen te zoeken en mijn onrecht goed te maken Hij greep haar hand en keek haar met bran dende oogen in het gelaat. Ik beloof het u, mijn zoon. Ik zal niet rusten, voordat ik het onrecht hersteld heb. Dank, hartelijk dank, moeder. En nietwaar als ge haar, gelukkiger dan ik, hebt gevonden en als ge nog eens in het leven tegenover Annie van 14 tot en met 19 Januari GEBOUW „EENDRACHT". Doet dus UW VOORDEEL met den Twinkstand te bezoeken en alle INLICHTEN GEN te bekomen. Demonstraties zullen plaats hebben des middags on half drie en vier uur en des avonds om half negen en half tien. Fabrikanten van SUNLICHT VIM. 136—100 Wijziging wachtgeldregeling. Het Stbl. no. 560 bevat een Kon. besluit van 28 December 1923, tot wijziging en aanvulling van het besluit van 3 Augustus 1922 (St.hl. no. 479) houdende regeling van de toekenning van wachtgeld aan burgerlijke rijksambtenaren. De Staatsbegrooting. De Haagsche redacteur van de „Rotterd." verneemt, stelt de Regeering zich voor om voor het jaar 1924 met met credietwetten te vol staan, doch de gewone begrootingen zoo spoedig mogelijk met de Staten-Generaal te behandelen. Aan de verschillende afdeelingschefs der departementen is verzocht om de onderdeden nogmaals ernstig onder de oogen te zien. Bij meer dan één departement is men er in geslaagd om aanmerkelijke bezuinigingen aan te brengen De Bareinlrecktsohe weg. Gedeputeerde Staten van Zuid-Tlolland heb ben de geslotenverklaring van den Barendrecht- schen weg in de gemeente Barendrecht voor het gebruik opgeheven. staat, zeg haar dan, dat ik haar heb lief gehad zooals ik nog nooit voor dien en daarna heb lief gehad. Ge hebt haar gekend, moeder, maar gij weet niet, welk een edele, stille zid zij was. Destijds ja, destijds, was ik gelukkig be neden aan het meer als ik haar in mijn arm hield. Wat keek zij mij aan met haar lieve, goede oogen. Toen vergat ik alles, de strengheid van vader mijn naam, mijn geboorte ik was niets dan een gelukkig mensch. En toen toen heb ik ze zelf van mij verstooten verstooten, wie weet, in armoede en ellende. Moeder dat heeft aan mij geknaagd meer dan al het andere. Hij zweeg uitgeput en. sloot een oogenblik de oogen. Zijn moeder keek met innig mede lijden en oneindige liefde in zijn gelaat en streel de zijn band. In dat geval kondt ge ook werkelijk niet ge lukkig worden met Susanne. Ook al ware zij een andere geweest, zou dat niets geholpen hebben. Neen, in mijn hart leeft het beeld van Annie en het zal ei' tot mijn laatsten ademtocht in leven. Dat Susanne koud en hooghartig was heeft mij het leven met haar eer vergemakke lijkt.. Een vreemde is zij voor mij gebleven. Mijn vader beeft waarlijk goed voor mij gekozen De laatste woorden klonken oneindig bitter. Vergeef uw vader, Joachim. Hij heeft steeds het beste voor u gewild. Als hij vermoed had, waartoe hij u met zijn strengheid bracht Loonsverlaging voor het Spoorwegpersoneel. Het hoofdbestuur van den bond van ambte naren bij de Nederlandsche Spoorwegen heeft aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen bericht, dat het bereid is tot het plegen van overleg met de directie inzake de te nemen bezuinigingsmaatregelen. De directie beeft nu aan dezen bond als voor waarde van toelating tot het overleg den eisch gesteld, dat de bond zal afzien van zijn voor nemen, den recht.r te laten beslissen over het rechtmatige van de 10 percent loonsverlagirg De bond heeft omtrent dien eisch nog geen be slissing genomen. Ook de neutrale bond van spoor- en tramweg personeel heeft aan de directie verzocht, aan het overleg te mogen deelnemen. Deze bond zal dus op de conferentie van Maandag a.s. hoogstwaarschijnlijk vertegenwoordigd zijn. Opkomst in werkclijken dienst van verlofspersoneel. (Officieel.) Gedurende de laatste week van, de Maand Maart en de eerste beide weken in de maand April e. k. kunnen ongeveer 75 hij zou heel anders gehandeld hebben. Maar nooit zou hij zijn toestemming gegeven hebben tot een verbintenis met Annie Horst. Hierin was hij nog strenger dan al het andere. En gij, moeder Zoudt gij uw toestemming hebben gegeven, zou het burgerlijk meisje u als schoondochter welkom zijn geweest Gravin Thea keek hem met droeve oogen aan. Uw geluk zou voor mij meer zijn geweest dan dwaze standsvooroordeelen. Een flauw lachje gleed langs zijn mond. Dan zult gc haar ook in uw hart opnemen, als ge haar vindt. Wees gerust, mijn Joachim, zij zal als een dochter voor mij zijn, dat beloof ik u met een heiligen eed. Hij herademde, als van een grooten last be vrijd. Hartelijk dank nu kan ik rustig mijn oogen sluiten voor altijd. Joachim 1 Er lag een hartbrekende klank in dit woord. Hij keek mat naar haar op. Klaag niet, moeder. Gun mij rust. Ik heb ontzettend geleden. Vermoeid sloot hij de oogen. Zijn gelaat nam een vreemde uil drukking aan. [Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1