Stads- en Gewestelijk Nieuws. Liturgie. DE ZONDAGEN NA BE OPENBARING DES HEEREN. Gemengd Nieuws. êIé te reserve-luitenants en ongeveer 300 res.-onder- officieren, beboerende tot het instructiekader van het wapen der infanterie (waaronder die van liet bataljon wielrijders), voor zoover zij dit jaar voor het volbrengen van herhalings oefeningen zullen worden opgeroepcr, onder de wapenen komen voor het verrichten van werkelijken dienst bij de lichtingen 1923II en 19231a. De aanwijzing voor opkomst wordt overgelaten aan de divisiecommandanten, tot wie zich belanghebbenden kunnen wenden voor het geval zij vermoeden, aan de beurt te zijn om dit jaar voor herhalingsoefeningen op te komen, en hun deze periode van opkomst beter schikt, dan in de zomermaanden. De Coalitie en de tien. Het Kamerlid Suring rechtvaardigt in het „Centrum" zijn tegenstemmen tegen de vloot wet en weerlegt tevens een scherpen aanval, onlangs door de „Tijd" op hem ondernomen. Hij besluit zijn artikel als volgt „Ten slotte nog een enkel woord aan den ZeerEerwaarden Heer Overmeer, wiens opmer kingen in het voorafgaande tevens zijn beant woording, om te voldoen aan zijn verzoek, dat wij een duidelijk geluid omtrent onze gezindheid ten opzichte van de coalitie zullen doen hooren. Wij mogen volstaan met de verklaring, dat ook naar onze mecning een verbreking der coa litie in de Kamer diep zou moeten worden be treurd. Omdat een door alle partijen der rechter zijde gewilde, gewaardeerde en in offervaardig heid bewaarde coalitie ten onzent en op dit oogenblik het deugdelijke middel is tot de krach tigste politiek in 's lands belang. Het lijdt wel geen twijfel, of de katholieke Kamerfractie wil in haar geheel die coalitie. En zij wordt ook door de tien tegenstem mers bij het ontwerp-Vlootwct ten volle ge waardeerd. De bewering in een deel der katho lieke pers geuit, dat het tegenstemmen der tien katholieken ook zou te wijten zijn aan een niet- op-prijs-stellen der coalitie, wat dan veroorzaakt zou zijn, doordat vele dier tegenstemmers slechts kort in de Tweede Kamer zitting hebben, lijkt ons ondoordacht en oppervlakkig. Ook buiten de Kamer is er voor de werkers in de katholieke politiek overvloedige gelegenheid geweest, de coalitie te leeren kennen, voor haar voortbe staan te strijden, zich over haar zegenrijke ge volgen te verheugen." Geheel de geschiedenis der laatste kwarteeuw zoo besluit Dh. S. is ook daar, om te be wijzen, dat het bij de katholieken aan bereid vaardigheid, aan offers in 't belang der coalitie te brengen, nimmer heeft gemangeld. Maar die offervaardigheid heeft haar grenzen en is mode afhankelijk van de mate, waarin zij bij an dere coalitie-genooten wordt aangetroffen. Zij stuit, om nu maar bij den opzet van dit artikel te blijven, bij ons op haar natuurlijke grens, wanneer van ons gevraagd zou worden, terwille van de coalitie anders te stemmen dan wij ons in geweten verplicht achten. Als wij maar Als wij maar trouw aan het vrijhandelsdogma vastgouden, dan zal het buitenland ons wel met weldaden overstroomen Als wij maar ongehinderd de vreemde arti kelen binnenlaten, dan zullen wij ook voor onze producten den import in andere landen bevorderen Als wij maar kalm ons land met buiten- landsche waren laten overstroomen, dan kun nen wij bij het sluiten van handelsverdragen met vreemde mogendheden de gunstigste condities stellen Zoo luidt de theorie onzer vrijhandelaren Maar nu de practijk Alle landen sluiten in sterkere mate dan voorheen de grenzen. Voor artikelen van het goede, brave vrijhandels-Nederland worden geen gunstiger bepalingen gemaakt, wel soms hardere voorwaarden geschapen. Bij het handelsverdrag met Portugal slaagden wij er niet in „de meest-begunstigingsclausule" te verkrijgen, niettegenstaande Portügal in geen land schier zoo ongehinderd zijn artikelen kan invoeren. Het handelsverdrag met Tsjecho-Slowakije komt niet tot stand. Tsjecho-Slowakije negeert Nederland, denkt er niet aan ons land gunstiger te behandelen, omdat het zijn grenzen ruim open stelt voor de Tsjecho-Slowaaksche goederen. Zoo gaat het slag op slag. Met ons, over ons en zonder ons wordt alweer het oude liedje Als wij maar vrijhandelaar zijn St. Barbara. Zondag 13 Jan. (morgen) houdt bovenge noemde vereeniging haar jaar- en tevens propa- gandavergadering (zie de advertentie) en het bestuur twijfelt er niet aan, of er zal zeker een goede opkomst zijn, daar ook bovendien nog eenige leden der vereeniging de aanwezigen op amusante wijze zullen trachten te vermaken, onder leiding van den pianist en organist der H. Hart Parochie, den heer C. Yredenbregt. Gemengd Koor. Dinsdagavond a.s. 8 uur geeft „Gemend Koor" in den R.K. Volksbond een uitvoering van Han del s Oratorium Samson", in de bewerking van Dr. Chrysander, met begeleiding van strijkor kest en Vleugel. Als solisten verleenen hun medewerking Mej. Sophie Haas (sopraan) en do heer M, v. Leeuwen (vleugel), beide uit Rotterdam en de heeren Louis van Tulder (tenor) en W. Ravelli (bas) beide uit den Haag en Mej, Th. Versteegh (alt) uit Scheveningen. Pandora. Het programma tot en met Maandag bevat als hoofdfilm Wat willen de mannen In zes groote acten tracht deze film hierop een antwoord te vinden. De op het doek gegeven verhandeling is aardig, alsmede de uitbeelding, doch de titel is te weidsch. voor het vertoonde. Voor een keurig bijprogramma en variété is zorg gedragen. Wij kunnen een bezoek voor dit eerste week- deel wel aanbevelen. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags zilveren manchetknoop, sleutel, geit, kinder wantje, sleutelring met 3 sleutels, portemonnaie met 2 lootjes, handschoen, sleuteltje, benzinebus, bruine ceintuur, étui met 2 rozekransen, hand waren, polsmof. Bij vinders kinderhandschoen, D. v.d. Grijp, Hoofdstraat 31/16; grijze ijsmuts, B. de Pater, Munnikenbuurt 4 paal lang 4 meter, J. Kost er, Hoofdstr. 49 kinderportemonnaie met eenig geld, A. Middelburg, Pr. Mauritsstr. 6 geld, P. Wiegel, Pr. Fr. Hendrikstr. 29b koperen sleutel J. Kloos, Oostsingel 37 vulpenhouder, W. de Veld, Oösterstr. 31 rozenkrans, R. v. Dommelen, Buitenhavenweg 176/1 portemonnaie met geld, C. de Pater, den Bommelschestr. 11 b schaats, J. Constandse, Maasstr. 16 eend, Gouweleeuw, Boerderij Singelvernikkelde rijwielponp, B. Dijkshoorn, den Bommelschestr- 31 blauwe ceintuur, J. Glansdorp, Noordmolenstr. 20 rozenkrans in étui, J. Beukers, L. Singelstr. 27/) kinderportemonnaie met ink. D. Witte, Brocrs- veld 110/5; sleutel, G. van Dijk, L. Nieuwstr. 89/18 bankbiljet, v.d. Plas, Hoofdstr. boven Fa. Lindeman gouden oorknopje, C. Koppenhagen, L. Achterweg 38')zwarte damesbontkraag, F. v.d. Pavert, Fabristr. 18 geld, G. v.d. Knaap, Geervlietschestr. 3 bril, P. Dijkshoorn, den Bommelschestr. 31 schaats en vaecinebewijs, L. Fels, Singel 48 rozenkrans en grijze kinder handschoen, M. v.d. Meer, Grofbaan 25 witte das, A. v. Pinxteren, Bovenstraat 85 broche, J. Klassen, L. Gosterstr. 2/1 gouden lorgnet, C. v.d. Most, Vellcvest 14. Bij de op 18 December j. 1. ge houden examens van Mercurius voor Engelsche Handelscorrespondentie slaagde G. Dries, van hier. UIT ROTTERDAM. Een uit de richting Gharlois komende tram van de Rotterdamselie Stoomtram Maatschappij is gistermiddag omstreeks drie uur aan het einde van de Brielschclaan alhier, op den overweg van de tram nabij de Putschelaan, gereden tegen den aanhangvagen van een vrüchtauto' van de ge meentelijke vuilverbranding, die juist passeerde. De aanhangwagen is vernield, de vrachtauto liep geen schade van beteekenis op. De aanhang wagen sloeg tegen eenpaalvan de electrische tram met het gevolg, dat deze brak en twee draden van de bovengrondsche leiding braken en op straat vielen. Personeel van de electrische tram sloot onmiddellijk den stroom af. De geleider van den aanhangwagen van den vrachtauto A. J. van 't V., is tengevolge van den schok er afgeslagen. Flij werd aan het hoofd gewond en kreeg een schaafwond aan het rechter been. De niet ernstig gewonde man is in den hulppost van den gemeentelijken geneeskundi gen dienst aan de Maashaven verbonden. Door de film misleid. Verschillende bewoners in het Noorden van de stad werden opgeschrikt door de ontvangst van met roode inkt geschreven dreigbrieven, waar op een doodskop was geteekend en waarin de ontvanger met den dood werd gedreigd. De politie is geslaagd, de schrijvers te ontmaskeren. Het zijn drie jongens van 14, 12 en 9 jaar, die meer dan goed voor hen was de bioscoop hadden bezocht. UIT DELFT. Bezuiniging. Uit het oogpunt van bezuiniging zullen het militaire hospitaal St. Agatha té Delft en de voormalige hoofdwacht, op de Markt aldaar ont ruimd worden de daarin gevestigde diensten, de geneeskundige dienst, liet, garnizoensbureau, het mobilisatiebureel en het regimentsbureel worden overgebracht naar hel hulplogies aan de Lakengracht (vroeger pyrotechnisohe werk plaatsen). De Zondagen na het feest van 's Heeren open baring zijn als een omlijsting van dien feestdag zeiven. Immers de grondgedachte Christus, de arme, de onbekende van liet, stalletje in Beth lehem is en blijft onze God cn Koning, wordt op telkens nieuwe wijze ons voor den geest ge steld. Reeds tijdens bet octaaf treedt Christus als koning voor ons op als Hij, de 12-jarige jongeling, de vergrijsde leeraren der wet in ver wondering doet, luisteren naar de wijsheid van zijn vragen en antwoorden. Op den octaafdag hooren wij Joannes getuigenis afleggen Hij, die daar als nederig zondaar komt om zich te laten doopen is het Lam Gods, dat de zonden der wereld wegneemt. Ik heb gezien, hoe de Geest Gods op Iïem bleef rusten en ik heb voor U het getuigenis afgelegd, dat deze is de Zoon Gods. Daarom noodigt de kerk op den 2den Zondag ons uit om met geheel de aarde dien God te aanbidden en den Naam des Allcrhoogsten lof toe te zingen. En dat doen we gaarne, omdat Christus zich weer in al Zijn grootheid toont. Hij werkt zijn eerste wonder te Kana om zijn glorie le openharen en opdat zijn leerlingen in Hem gelooven. Dat geloof in Christus Godheid is de waaiachtige hulde die Hem moet gebracht j worden, waarom Hij ons dan ook de volheid j van Zijn Goddelijke almacht ten dienst stelt, zoo leert ons de 3de Zondag, waar we om hu.n groot geloof den melaatsche en den hoofdman beloond zien met wonderdadige genezing. Lof en dank baarheid zijn de natuurlijke gevoelens waarmede de kerk het verder officie van dezen Zondag aanvult, opdat ook wij ten bekwamen tijde met groot geloof zullen gaan tot den Almachtige. De 4de Zondag zal ons bemoedigen temidden van de wereldsche bekommeringen. Het scheepje van Petrus toch is het beeld der kerk. Maar evenals Christus zijn koninklijke macht toonde door den storm te bedaren die Petrus' scheepje dreigt te vernietigen, evenzeer toont Hij zich de koning van Zijn kerk, door de stormen die haar bestaan bedreigen, als Zijn tijd gekomen is, te bedaren ja zelfs ze tot heil van Zijn stich ting te doen dienen. En dan erkennen we in het beeld der vreesachtige Apostelen ons zeiven terug en we bidden God, die weet, dat wij in onze menschelijke zwakheid niet kunnen stand houden te midden van zooveel gevaren sterk ons naar ziel en lichaam, opdat wij overwinnen in datgene wat we voor onze zonden moeten lijden. De wereld is het natuurlijk met onze opvatting van Christus' koningschap niet eens Om nu te voorkomen dat haar valsche stellin gen onzen vrede zouden verstoren stelt de kerk op den oden Zondag rich op het standpunt der wereld en vraagt Als Christus koning is en zóó gemakkelijk de heerschappij voert in Zijn kerk, waarom vinden we dan zooveel onkruid tusschen de tarwe En dan krijgen we het ge ruststellende antwoord, dat hoewel Christus- den duivel heeft overwonnen, Hij toch zijn werkzaamheid niet belemmert. Hoeveel men- schelijks echter, ja zelfs hoeveel slechts er in de leden der kerk gevonden wordt, Christus blijft haar koning, die ook uit het slechte het goede doet geboren worden en die ten slotte in het eindoordeel over al zijn vijanden zegeviert. Dat is voor ons, menschen van goeden wil, tevens een aansporing te zorgen, dat wij in den, Godsakker der kerk niet zijn als onkruid maar als goede tarwe. Vandaar de vermaning van St. Paulus Al wat ge doet in woord of werk, doet alles in den Naam onzes Heeren Jezus Christus, God en den Vader dankzeggend door Jezus Christus onzen Heer. Dan wordt ten slotte op den 6den Zondag ons nog een heerlijk beeld ontworpen van de werking van Christus' koning schap in zijn kerk. Nietig als het mosterdzaad was de aanvang van de kerk maar tot een reuzen- boom, waarin de vogelen hun nesten bouwen, is ze uitgegroeid. Wij zien de verwezenlijking van dien groei waar we weten, dat de kerk over de gelieele wereld zich heeft verspreid trots alle tegenwerking, trots haar schijnbare zwakheid, die zonder de middelen der wereld de machtigen dezer aarde overwon. Wij zien hoe die zwakke kerk tot stand brengt wat geen wereldmacht vermochtin blijvende eenheid te verbinden de meest uiteenloopende elemen ten der aardbewoners. Dat is de invloed van Christus naar buiten. Inwendig echter is ook zijn zegepraal een volkomene, want de geest van Christus werkt onweerstaanbaar 'op de zielen van goeden wil, totdat ze geheel van dien geest doortrokken zijn, zooals het deeg geheel doorde semd wordt door den zuurdesem. Zoo willen ook wij zijn en, we bidden Wij bidden U, o Heer, dat wij gevoed met Uwe hemelsche ga ven, altijd mogen verlangen naar die. spijze waardoor we waarlijk uw leven leiden. De moordzaak te R h e i n e. Het gerechtelijk onderzoek in de moord- en ont voeringszaak te Rheine heelt aan het licht ge bracht, dat men in de beide, resp. 15 en 18 jaar oude daders een paar zeer gevaarlijke individuen gearresteerd heeft. Gebleken is, dat de beide jongens reeds sedert begin November het plan koesterden den jongen Falk te vermoorden. Reeds lang voordien hebben zij getracht andere vrienden op dezelfde wijze om het leven te bren gen. Bij het verhoor der daders kwam aan het licht, dat men eerst getracht lieert een ander 18-jarig jongmensch om het leven te brengen. De oudste der beide daders, een zekere Krause, had al. een vriend wijsgemaakt een nieuwe truc uitgevonden te hebben. De vriend werd ver zocht zich aao een boom te laten binden, waarna Krause hem zou wijzen, hoe hij gemakkelijk los kon. komen. Krause meende op deze wijze zijn vriend gemakkelijk te kunnen vermoorden, om dan hetzelfde spel te spelen, als hij later bij den jongen Falk deed. De vriend was echter zoo verstandig hierop niet in te gaan. Voorts verklaarden de beide beklaagden nog, dat zij, indien zij in de zaak Falk succes zouden hebben gehad, van plan waren geweest, ook andere vrienden om het leve te brengen. De slachtoffers, meest zoons van welgestelde ouder), waren reeds uitgezocht. De oudste der heide daders had, wegens diefstal van drijfriemen, reeds eenige maanden gevangenisstraf achter den rug. Beiden zijn zoons van goeden huize. Het is wel zoo goed als zeker dat tegen Krause, die voor een paar dagen 18 jaar geworden was, de doodstraf zal geëischt worden. De jongste, Deiters, zal nog voor den kinderrechter moeten verschijnen. Hij zal hoogstens tien jaar gevan genisstraf kunnen krijgen. Vechtpartij. Te Winterslag-Genck (Beï- gisch Limburg) hadden eenige Hollandsche mijnwerkers talrijke drankgelegenheden be zocht toen zij, ten slotte, handgemeen werden. Weldra nain het gevecht een tragische wending en werd met messen gestoken, met het gevolg dat een der vechters, J. Janssens, door drie messteken getroffen, te gronde rolde. Het in Winterhanden DOOS 30, 60, 90 Cent. Bij Apoth. en Drogisten Pharm Fabriek A. Mijnhardt - Zeist 152 8 zeer zorgwekkenden toestand verkeerendeslacht- offer werd naar een hospitaal overgebracht. De vermoedelijke dader, een Nederlander, is door de gendarmerie gearresteerd. *::j Een woonschip verb r^a n_d. De be woners van de Nic. Witsenkade te Amsterdam werden gisteravond verrast door een fel vuur, dat op een tegenover perceel 21 liggend woon schip woedde. De brandweer van de hoofdwacht Honthorst- straat, van verschillende zijden gewaarschuwd, rukte met 2 motorspuiten uit en toen zij daar aankwam, stond het schip over de geheele lengte in lichte laaie. De Vecht-brandkraan en drie stralen op de motorspuit werden in werking gesteld, maar konden niet meer verhinderen, dat het geheele woonschip tot aan het dek af brandde. Alleen de achterwand bleef nog zij het zwaar beschadigd overeind. De bewoner van de verbrande woonschuit in de Nicolaas Witsenkade heeft zich laat in den avond bij de politie gemeld en deelde daar mede omtrent de oorzaak van den brand geen vermoedens te hebben. Toen hij de schuit had verlaten was de kachel afgesloten blijven bran den. Hij wist niet met zekerheid op te geven of de schuit tegen brandschade verzekerd was. Hij geloofde een brandpolis te hebben gehad ter waarde van 1000, maar hij wist niet waar deze zich bevond. De moord te Etten. Omtrent de arrestatie van de verdachten van den moord te Etten kan nog het volgende gemeld worden De gearresteerde personen schijnen te be lmoren tot een soort bende. De hoofdmannen van die bende wonen te Heike. Heel deze bende werd gisteren reeds gearresteerd. Bij een voor- loopig verhoor viel de knecht van den verslagene, zekere Sprenkels, door de mand. Hij heeft be kend wel in de hofstede geweest te zijn. Het is verder gebleken dat de vermoorde zich heftig verweerd heeft, althans bij eenige der beklaag den werden inderdaad verwondingen opgemerkt. Des avonds omstreeks zes uur zijn de ver moedelijke daders gevankelijk Etten binnen gebracht, omgeven door twintig politiemannen. De personen, tegen wie het sterkst vermoeden bestaat, zijn Bals, harmonicaspeler, G. van Peer, idem, de Klerk uit Rucfen, een berucht persoon uit de omgeving, en ten slotte de knecht van Naalden, genoemde Sprenkels. De hofstede is thans gesloten en verzegeld en de politie heeft de omgeving afgezet. Later meldt men Het Dgbl. v. N. Br. meldt, dat de knecht van Naalden, den in zijn woning te Etten vermoorden landbouwer, op vrije voeten is gesteld. Het is gebleken, dat deze aan het mLdrijf geheel onschuldig is. Hij placht met Naalden in één bed te slapen en het schijnt, dat hij, toen de misdadigers de woning waren binnengekomen, onder de dekens is weggekropen. Hij is een lichamelijk gebrekkige jongen en zou tegen de bandieten vermoedelijk toch weinig hebben kunnen doen. Dat hij eerst ontkend heeft, den bewusten nacht in Naalden's woning te zijn geweest,schrijft men toe aan den angst en de verwarring, die zich van hem hadden meester gemaakt. Vermist. Men meldt ons uit Nieuweschans (Gr.) dat de jonge veehandelaar L., die veel geld bij zich placht te dragen voor zijn handel bij de landbouwers, sedert eenige dagen wordt ver mist. Valsche zilverbons. In de Neder- landseh-Duitsche grensgemeenten ILerzogenrath, Kohlscheid, Richlerich enz. zijn vele valsche Hollandsche zilverbons, voornamelijk van 2.50 in circulatie. Velen zijn reeds het slachtoffer er van geworden. Autobusver keer in Over ij se 1. De politie-autoriteiten uit de provincie Over- ijsel zijn tot overeenstemming gekomen be treffende een regeling van het autobusverkeer. Stakers past op! Er brak in 't vorige jaar opeens een spoorwegstaking uit in Berlijn. Dies moesten veel reizigers blijven en meer verteren dan hun lief was. Dat heeft een kloeke Hollandsche koopman weer eens niet op zich laten zitten. Hij heeft een aanklacht ingediend tegen de stakingsleiders en om vergoeding verzocht van de hotelrekening, die hij door hun toedoen had moeten maken. En waarlijk de rechtbank heeft den gladden Hollander in het gelijk gesteld. Alle praatjes van „stakingsrecht" en „vrijheid van staking" hielpen niet. De leiders werden veroordeeld. Zij moeten betalen. Voor de Duitsche vakbewegin grijpelijke beslissing. Intusschen de Hollander heeft zijn geld. Als zijn voorbeeld nu maar niet te veel navolging vindt. Wee anders den leiders De „Rondo". De sleepboot Jacob van Hcemskerck, welke hulp verleenen zou aan het vrachtschip Rondo, van de stoomvaart-Maat schappij Nederland, is door een storm overval len en gister onverrichterzake te Brest terugge keerd. De 19-jarige mtroos Van der Burg is overboord geslagen en verdronken. Kapitein Hommes, de matroos Smit en de 2e machinist Betist zijn gewond en te Brest onder genees- Kindige behandeling gesteld. De Jacob van Heemskerck ig onbeschadigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2