DAGBLAD WO DB SCHIEDAM EN OMSTREKEN* FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Maandag 14 Januari 1924. Ne. 13843. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1-5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. algemeene staking besloten. Ook de drukkers hebben het werk gestaakt, zoodat de burger lijke bladen niet kunnen verschijnen. DE ROERKWESTIE. Ill In Duitsche regeeringskringen was men Zater dagmorgen uiterst gereserveerd met mede deelingen over den inhoud van het Fransche antwoord op de jongste Duitsche nota. Men begon reeds dadelijk te verklaren, dat het ant woord niet zal worden gepubliceerd, en dat men zich pas een definitieve meening over den inhoud daarvan kan vormen, als de Duitsche zaakgelastigde te Parijs, Von Hösch, te Berlijn zal zijn aangekomen. Over het algemeen bemerkt men in de weinige mededeelingen van regeeringszijde, dat men zich er voor wacht illusies te wekken. Deze afwachtende houding van de Duitsche regeering houdt verband met den gunstiger toestand in het binnenland. De dagelijks vallende prijzen der levensmiddelen, alsmede het afnemen van de werkloosheid hebben een kalmeerenden invloed op het volk. De groote banken hebben zich langzamerhand zóó vast aan het lot van de rentenmark verbonden, dat een verdere val van dit nieuwe betaalmiddel niet mogelijk is, zonder dat tevens alle particuliere groote be drijven mede in den afgrond worden gesleurd. Op deze wijze herkrijgt de bevolking weer het. vertrouwen in de financieele politiek van de regeering. De Frausch-Belgische antwoord-nota zou door de Duitsche zaakgelastigden te Parijs en Brussel persoonlijk naar Berlijn worden gebracht, ver moedelijk gister of heden. Het vertrek van Von Hösch uit Parijs heelt ten gevolge van een lichte keel-ontsteking vertraging ondervonden. De „Echo de Paris" meent te weten, dat dc Fransche en Belgische antwoord-nota's,,Duitsch- land herinneren aan de reeds plaats gehad hebbende verzachting van het bezettingsregime, hetgeen Duitschland aanleiding zou kunnen geven om nog verdere verzachting te verwach ten." Duitschland moet echter goed begrijpen zoo vervolgt het blad „dat dergelijke concessies slechts in dezelfde mate zullen, wor den verleend, als Duitschland en de Duitsche industrieelen, die de October- en November- overeenkomsten hebben onderteekend, blijk geven van Iiud streven, om hunne verplichtingen na te komen." V Dat belooft wat In het gebouw van Kunsten en Wetenschap pen hield Zaterdag-middag de S.A.D.P. een vergadering om te protesteeren tegen de op lossing der kabinetscrisis. Troelstra en Wibaut zijn er aardig van leer getrokken tegen de verschillende personen, die aan deze oplossing hebben medegewerkt. fjTroelstra had de oplossing gewild in samenwer- ing tusschen rechts en links, hetzij tusschen de democratische, hetzij tusschen de behoudzuchti ge groepen, alsof onze tien kamerleden, die tegen gestemd hebben, met de socialisten zouden wil len samenwerken. Wat een grove vergissing weer van den rooden leider. Zou de man dan nooit wijzer worden. Hij schijnt ten minste verba zend hardleersch te zijn. Troelstra wil niet meer of minder dan den boel op stelten zetten en Wibaut ziet in de tegen een groot gevaar, terwij! I)E MILITAIRE CONTROLE. Naar wij vernemen, zal de Duitsche regeering heden officieel den gezantenraad er van in kennis stellen, dat ze alles zal doen wat in haar macht is, om de controle voor de Intergeallieerde militaire commissie in Duitschland te verge makkelijken. wóordige regeering 9 De gravin riep ontsteld den dokter, na dat zij den halsketting en het schrijven weer in de cassette had geborgen. De dokter gaf den gewonde nog eens de opwekkende druppels. Hij opende zijn oogen weer en werd helder der. - Haal Lothar, moeder. Nietwaar, dokter, het is tijd om afscheid te nemen De dokter antwoordde niet en keek hem aan. Gravin Thea was de kamer uitgegaan. Zacht ging zij naar de slaapkamer van Lothar en maakte hem wakker. Lothar, mijn lieve jongen kom wordt wakker, sta op. Lothar ging verwonderd rechtop in bed zit ten en wreef zijn oogen uit. Wat is er dan, grootmama, het is toch nog geheel donker. Waarom moet ik dan opstaan Kom gauw, mijn lief kind. Wees dapper en kalm. Uw arme papa is ziek. Weet ge schril; niet hij is gevallen Met Fafner. En nu zou hij u graag zien. Met een sprong was Lothar uit zijn bed. IN HET ROERGEBIED. De toestand te Dusscldorp is de laatste dagen weinig veranderd. De oproep tot de algemeene staking heeft niet het verwachte succes gehad- Hier en daar hadden onbeteekenende plunde ringen en verkeersbelemmeringen plaats. In de gister te Elberfeld gehouden conferentie van de afdcclingsleiders van den Algemeenen Duitschen Boud van Metaalarbeiders is besloten de algemeene. staking niet uit te roepen, doch alles over te laten aan de plaatselijke besturen. In het Roergebied is de toestand over het algemeen rustig. In Essen heeft de oproep tot de algemeene staking geen resultaat opgeleverd. Alleen in Gelsenkirchen werden verscheidene bedrijven stilgelegd. In Krefeld werd tot de Zijn blozend gezicht was bleek geworden en zijn oogen stonden verschrikt. Grootmama, zeg het mij, is het dan heel erg Ja, mijn Lothar. In vliegende haast trok Lothar eenige klee- ren aan. Zijn grootmoeder hielp hem met bevende handen en daarna liepen zij dicht tegen elkaar gedrukt naar de ziekenkamer. Vóór zij binnen traden, fluisterde de gravin Blijf heel kalm, Lothar. Ge moet sterk zijn, opdat gij papa niet meer verdriet be zorgt. Hij bedwong moedig zijne tranen. Ik huil heel zeker niet, grootmama, zei hij met bevende stem. En hij hield woord, de kleine man. Hoezeer hij ook schrikte, bij het zien van zijn vader, de tranen, die zijn keel verstikte, hield hij terug. Graaf Joachim keek met omfloerste oogen naar zijn zoon. liet afscheid van dézen viel hem het zwaarst. Hij legde zijn hand op het jonge hoofd. Wees sterk en standvastig, mijn zoon en trouw aan uzelf. God zegene u, zei hij met klem, bijna smeekende. I De dokter had de kamer verlaten, toen Lothar met zijn grootmoeder binnen kwam. Dc jontren drukLe een kus op de zegenende hand van zijn vader. ENGELAND. Asquith, wiens algemeene gezondheidstoe stand naar gemeld wordt, goed is, lijdt nog aan zijn keelaandoening, doch men verwacht, dat hij in staat zal zijn morgen de parlementszitting bij te wonen en deel te nemen aan de debatten over het adres van antwoord over de troonrede. Als antwoord op voorstellen van zekere zijde, dat de liberalen en de conservatieven met het oog op den huidigen politieken toestand zullen samengaan, is een schrijven van Asquith's secretaris gepubliceerd, waarin herinnerd wordL aan de rede, welke Asquith den 18den December in de Nationale Liberale Club heeft gehouden, waarin hij duidelijk maakte, dat hij daarvoor geen redenen aanwezig acht. Dit schrijven schijnt dan ook wel definitief een emde fce maken aan elke waarschijnlijkheid, dat de liberalen tegen het Labour-amendement op het adres van antwoord op de troonrede zullen stemmer. Men dacht eerst, dat de stemming over het amendement en het doen vallen van de regee ring reeds Donderdag a.s. zou geschieden. Deze verondersteling was gebaseerd op de meening, dat 3 dagen voldoende zouden zijn voor de debatten. Een groot aantal leden heeft echter zijn verlangen te kennen gegeven, om het woord te voeren, en de eindstemming met haar even- tueele gevolgen wordt dan ook niet voor Zater dag verwacht. Gratis-Ongevallenverzekering f 508 bij levenslange gebeele invaliditeitf 200 bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duiiERjlOlHRpferlies^ verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.AIgem.Verz. bank te Schiedam V Wijs bèleid. Met bijzondere belangstelling lees ik altijd de interessante „Ditjes en Datjes" van Maas- landus in dit blad. Hij kan zoo echt den spijker op zijn kop slaan en op een leuke en aangename wijze verschillende gebeurtenissen en misstanden becritiseeren en hekelen. Zoo ook in het Zaterdag avondblad van 12 Januari, waarin hij de com missie van het „Kort Verslag der Tweede Kamer vergaderingen" onder handen neemt over de laksheid, waarmede het de nadeelige uitkomsten van dit bedrijf in de hand gewerkt heeft door den abonnementsprijs van het „Kort Verslag" te verhoogen met het gevolg, dat vele abonné's daarvoor bedankt hebben en de heeren de in standhouding niet langer gerechtvaardigd achten Ik ben het met Maaslandus volkomen eens, dat de commissie door deze handelwijze nu juist geen wijs beleid aan den dag legde, vooral in deze tijden van malaise, doch zou er bij menig abonné geen ander motief voorgezeten hebben om zijn abonnement op het „Kort Verslag" op te zeggen Zou het minder interessante van dat „Kort Verslag" voor menigeen geen voldoende reden geweest zijn Het is toch een feit, dat de groote intellec- tueele en vooraanstaande mannen, die ons door hunne schoone redevoeringen konden be geesteren en door hun degelijke argumentatie konden overtuigen, in ons Staats-college al zeldzamer worden. Ja, het ontbreekt ons aan groote mannen, die ons door hun heerlijke, ge spierde Laai en door hun krachtige argumentatie kunnen bekoren en meeslepen. 't Was vroeger een ware verkwikking voor den geest die prachtige en interessante versla gen te lezen men las ze dan ook con amore ten einde toe. De tegenwoordige redevoeringen en redeneering, afgewisseld door voortdurende kwa jongensachtige kwinkslagen en flauwe, onparle mentaire interrupties, hebben heel wat van hun aantrekkelijkheid en interessantheid van vroe- ger ingeboet en wat men eertijds met pleizier las, las men in den laatsten Lijd met groote tegen zin en ontstemdheid, zoodat het geen gering offer was zulk een verslag ten einde toe te moeten doorwosstelen. Dit zal, dunkt mij, zeker wel een der hoofd oorzaken zijn, waarom het „Kort Verslag" zoovele abonné's heeft verloren. Zoolang ons Staats-college ten minste gestuurd wordt in verkeerde democratische richting en er des te minder eminente en intellectueele mannen in de Kamer verschijnen, bepaal ik mij tot het gewone verslag in een of ander dagblad of in de Nieuwe Schiedamsche Courant. Sterfhuis aan het slot van de vergadering den arbeiders op het hart drukte, dat zij op fabrieken en werkplaatsen en overal, waar zij kwamen, een geest van onrust en zenuwachtigheid moesten zaaien, opdat het onmogelijk zou blijken, dit parlement in stand te houden. Dat belooft dus wat Hel is gelukkig, dat de roode heeren zulken klaren wijn geschonken hebben en zoo roijaal voor hun booze plannen zijn uitgekomen. Mogen onze R.'K. Arbeiders hun hoofd koel houden en zich niet door de rooden heeren laten intimideeren. R.K. arbeiders, op uw post en opgepast. Gij weet thans, wat gij van de S.D.A. P'ers te wachten hebt. Laat u dus niet in een hoek duwen en uw zenuwen op hol brengen en dient de heeren, zoo noodig, van antwoord. V Den gelukkige oplossing. Zooals men weet, hebben Jhr. H. Loudon en mevr. Loudon-van Marken het kerkraam, ont worpen door Jan Toorop en voorstellende de aanbidding van het Christuskind door de Wijzen van het Oosten, aangeboden ten behoeve van de Domkerk te Utrecht, en de Vereenigde verga dering van Kerkvoogden en Notabelen der Ned, Herv. Gemeente aldaar zou met groote erkente lijkheid dit schitterend geschenk hebben aan vaard. Een gelukkige oplossing, schreven wij hier boven, waarmede wij onzen roomschen kunste naar van harte geluk wenschen. Een beschamen de oplossing echter voor de Haagsche anti papisten. De Utrechtsche Kerkeraad schijnt dus ver standiger en royaler van opvatting te zijn dan de Kerkeraad in de Hofstad, Zoo wordt het échec voor hun Haagsche ambtgenooten dubbel pijnlijk en krijgen zij loon naar werken. W. Buitenlandseh Nieuws. DE COMMISSIES VAN EXPERTS. Uit Parijs verluidtIn zijn dezer dagen in de Kamer gehouden redevoering, verklaarde llerriot, dat volgens -ijn meening de koers van den franc zou verbeteren, indien de conferentie van experts tot een gunstig resultaat leidde. Poincaré zeide hierop in een interruptie, dat, indien de kwestie van de Duitsche betalings capaciteit aan de orde zou worden gesteld, het vanzelfsprekend is, dat de experts de Duitsche schuld niet zullen kunnen verminderen. Voortgaande "eidc Herriot„Indien na be ëindiging van de werkzaamheden \an de com missie van experts tot Frankrijk het verdoek zou worden gericht om een bewijs van zijn ge matigdheid te geven, dan zal Frankrijk hierop bevestigend kunnen antwoorden op voorwaarde, dat ook de overige landen het bewijs van hun gematigdheid zullen geven" DE KLEINE ENTENTE. In de gistermiddag te Belgrado gehouden zitting van de conferentie der Kleine Entente, is men het er over eens geworden de eerstvolgen de conferentie in Juni of Juli a.s. te Praag te houden. Na de onderteekening van,het protocol ging de conferentie uiteen. Des namiddags werd de pers in het gebouw van het ministerie van Buiteolandsche Zaken ontvangen. Allereerst sprak de Roemeensche minister van Buitenlaudsche Zaken, Duca, zijn volle tevredenheid uit over het verloop van de conferentie. Duca verklaarde, dat het verdrag tusschen Frankrijk en Tsjecho-Slowakije niet tot de overige staten van de Kleine Entente zou worden uitgebreid, althans niet voor het oogenblik. Na Duca verscheen dr. Benesj, de minister van Buitenlaudsche Zaken van Tsjecho-Slo wakije. Deze begon met de conferentie als een novum in de internationale diplomatie te noe men, daar deze thans regelmatig plaats vindt en Belgrado reeds de vierde stad is, waar zij is gehouden. Op deze wijze aldus dr. Benesj zijn de staten van de Kleine Entente een belangrijk orgaan geworden in de Europeesche politiek. Volgens dr. Benesj kan binnenkort de erkenning van Sovjet-Rusland worden ver wacht, terwijl er ook geen bezwaren meer be staan, na de oplossing van de Jaworzina-kwestie, om met Polen in nadere relatie te treden. Dr. Benesj vertrekt heden naar Londen. GRIEKENLAND. Op de partijvergadering der liberale repu blikeinen, welke gisteravond werd gehouden, werd een motie aangenomen, waarin de houding van drie leden, die op het oogenblik minister zijn, wordt afgekeurd, omdat zij den eed van trouw aan den koning hebben afgelegd, terwijl de Nationale Vergadering alleen trouw aan het vaderland had gezworen. Deze drie ministers zijn uilgenoodigd, hun houding te rechtvaardigen. Indien hun uiteen zetting onvoldoende wordt geacht, zullen zij hun ontslag moeten nemen. Papa, beste papa, gij wordt toch weer gezond kwam het angstig over zijn lippen. Een traan glinsterde in de oogen van graaf Joachim. Mijn beste jongen, mijn lief kind, pre velde hij en de smart, te moeten scheiden van zijn kind, werd hem te machtig. Maar hij be- heerschte zich en wendde zich tot zijn moe der. Als gij het werk niet kunt voltooien, moeder dan moet Lothar alles weten dan moet hij het goedmaken. Bewaar mijne aanteekeningen voor hem als het zoo moet zijn. Zij boog zich over hem heen en kuste zijn oogen. Uw wil zal geschieden, wees rustig, wij zuilen haar vinden en alles boeten, alles, fluis terde zij De dokter trad zacht weer binnen. Een blik op het gelaat van Joachim zei hem, dal hel einde naderde. Hij gaf de gravin, op Lotha' wijzend, een wenk. Zij begreep hem en greep verschrikt naar haar hart. Joachim scheen bewusteloos. Voi liefde bracht zij Lothar tot aan de deur. Ga naar uw kamer, mijn kind, ik kom straks bij u. Papa moet nu rust hebben. Gehoorzaam verliet Lothar de kamer. Zij keek hem met strakken blik na. DE OPSTAND IN MEXICO. Naar uit Mexico (Stad) wordt bericht be vinden rebellen zich nog twee dagen reizens van deze stad. ALBANIË. Uit Brindisi wordt gemeld, dat 3000 man ongeregelde troepen aan de Albaneesche grens zijn geconcentreerd. Zij bereiden zich voor tot een opmarsch naar Tirana. CHINA. Volgens een bericht uit Peking is het ministe rie afgetreden. DE FIUME-KWESTIE. Naar uit wei-ingelichte bron wordt vernomen, is tusschen Joegoslavië en Italië een definitieve Hij moet zijn vader niet zien sterven, dacht, zij huiverend. Daarna liep zij weer naar het bed van haar zoon. Hij was in een lethargi- schen toestand vervallen. De dokter Lelde de polsslagen en trad met een ernstig gezicht terug. Nog eens sloeg Joachiin de oogen op. Zij boog zich over hém heen Mijn zoon. Moeder 1 Hij glimlachte. Annie blond kind hoe goudkleurig is uw haar fluisterde hij. Daarna verhelderde zich zijn geest nog eenmaal. moeder mijn moeder Lothar en gij gij beiden acht zonder schuld zijn zonder schuld zijn en Annie Annie Hij brak af een lange smartelijke zucht en de oogen braken. Graaf Joachim was dood. Gravin Thea drukte hem met zachte hand dc oogen toe. Daarna zakte zij bewusteloos in een zonder een geluid te geven. Haar kracht had juist gereikt tot dezen laatsten liefdedienst. Nu was die ten einde. Gravin Susanne vond het telegram, dat haar het ongeluk van haar echtgenoot meldde en haar naar huis terugriep, reeds in het hotel op haar wachten, toen zij tc Oslendc aankwam. Meer boos dan bedroefd gaf zij haar kamenier en haar knecht bevel, alles gereed te maken voor den terugtocht. (Wordt vervolgd) EUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1